Čo je lepšie: atorvastatín alebo rosuvastatín

Obsah

  Problém aterosklerózy a vysokého cholesterolu v krvi je relevantnejší ako kedykoľvek predtým. Cievne patológie patria medzi troch vedúcich predstaviteľov, ktorí zabíjajú populáciu, dokonca aj v rozvinutých krajinách. Dôvodom je fyzická nečinnosť, podvýživa a mnoho ďalších faktorov. Na kontrolu cholesterolu a prevenciu aterosklerózy je dôležité používať lieky zo skupiny statínov. Pomáhajú výrazne znížiť ukazovateľ škodlivých tukov v tele, ale pre efektívnu liečbu musíte zvoliť, ktorý je lepší ako rosuvastatín alebo atorvastatín.

  Skupina statínov je spojená spoločnými cieľmi normalizácie ľudského zdravia, konkrétne:

  • zníženie úmrtnosti na srdcové abnormality;
  • minimalizovať riziko mozgovej príhody, infarktu;
  • znižujú celkový cholesterol znižovaním lipoproteínov s nízkou hustotou.

  Vo väčšine prípadov rosuvastatín a atorvastatín pôsobia na princípe inhibície enzýmu produkujúceho cholesterol a sú oprávnene najlepšími zástupcami statínovej skupiny. Aký liek si vybrať z liekov znižujúcich lipidy a aký je rozdiel medzi hlavnými predstaviteľmi statínov - lekár vám na základe výsledkov štúdie povie, na základe výsledkov štúdie.

  Stručná charakteristika

  Rosuvastatín

  Droga Rosuvastatín je liečivo syntetického pôvodu. Neobávajte sa použitia tohto lieku - postačili dostatočné klinické účinkytesty a dosiahli dobré výsledky. Liečivo obsahuje priemernú dávku účinnej látky, ale rosuvastatín je doteraz predstaviteľom štvrtej a poslednej generácie statínov.

  Liek sa používa na liečbu vysokého cholesterolu v krvi a na zabránenie výskytu aterosklerotických plakov na stenách krvných ciev. Hlavným cieľom lieku je znížiť zlý cholesterol, proti ktorému sa zvyšuje produkcia pozitívneho cholesterolu.

  Liečivo s rosuvastatínom vápenatým sa vyrába vo forme vypuklých tabliet. Berie sa ústne. Výraznou výhodou rosuvastatínu v jeho hydrofilnosti je to, že je ľahko rozpustný v tekutinách vrátane krvnej plazmy. Pri užívaní rosuvastatínu nie je potrebné sa obávať o čas jedla - táto skutočnosť nemá vplyv na účinnosť lieku.

  Atorvastatín

  Droga medzi liekmi na zníženie hladín lipidov. Pôsobenie atorvastatínu je založené na spomalení enzýmu, ktorý je zodpovedný za produkciu cholesterolu. Atorvastatín predstavuje tretiu generáciu statínov a lekári ho právom považujú za jedno z najvernejších liekov - to dokazuje porovnanie použitia lieku u pacientov so zaťaženou aterosklerózou.

  TIP!Pred použitím atorvastatínu sa odporúča podstúpiť špeciálne výživové obmedzenia, ktoré pomáhajú znižovať produkciu lipoproteínov s nízkou a veľmi nízkou hustotou.

  A tiežJe potrebné poznamenať, že atorvastatín má ešte jednu charakteristickú vlastnosť - pri použití je riziko mozgovej príhody výrazne znížené. Droga atorvastatín, podobne ako rosuvastatín, je syntetický produkt. Rozdiel od rosuvastatínu spočíva v tom, že atorvastatín je koncentrovanejší liek.

  Hlavným odporúčaním pri používaní atorvastatínu je znižovať hladinu cholesterolu v krvi, ale okrem toho je cieľom liečiva aj zníženie objemu triglyceridov, ktoré sa nepriamo vyskytuje pri užívaní lieku. Ďalším znakom, ktorý odlišuje atorvastatín od rosuvastatínu, je to, že prvé liečivo je lipofilné a je vysoko rozpustné v tukoch, zatiaľ čo rosuvastatín sa lepšie štiepi vo vode. Atorvastatín sa nemá užívať s jedlom, pretože tento faktor ovplyvňuje absorpciu lieku.

  Všeobecné a rôzne

  Obidve lieky sú predstaviteľmi tej istej skupiny - statínov. Princíp fungovania fondov je preto navzájom veľmi podobný. Lieky rovnako inhibujú alebo úplne blokujú pôsobenie enzýmov, ktoré sú zodpovedné za tvorbu cholesterolu. Ako atorvastatín, tak rosuvastatín sa používajú na akékoľvek patológie spojené s nadmerným cholesterolom v krvi. Existujú rozdiely medzi liekmi, ktoré môžu ovplyvniť výber lekára, čo predpísať pacientovi - Rosuvastatín alebo Atorvastatín.

  Napriek spoločnému charakteru jednotlivých znakov majú uvedené lieky zásadný významrozdiely medzi sebou.

  Atorvastatín sa považuje za lojálnejší prostriedok nápravy.

  Uvádzame najvýznamnejšie z nich:

  • absorpcia účinnej látky z čreva. Miera absorpcie atorvastatínu alebo rosuvastatínu je odlišná, pretože závisí od toho, či jete. Lekári odporúčajú atorvastatín piť samostatne a nemiešať s jedlom, pretože sa absorbuje horšie na pozadí jedla. Ak hovoríme o rosuvastatíne, jeho použitie sa neobmedzuje iba na stravovanie. Skutočne to neovplyvňuje prostriedky štvrtej generácie - opäť to rozlišuje prostriedky rosuvastatínu a atorvastatínu;
  • Polčas rozpadu je odlišný - ak je rosuvastatín 19 hodín, potom je atorvastatín iba sedem až deväť hodín, čo znamená, že musíte piť tablety dvakrát denne, ale rosuvastatín je postačujúci na celý deň;
  • Počiatočné dávkovanie rosuvastatínu je lepšie premyslené - liek je dostupný v 5 mg tabletách, ale atorvastatín sa uvoľňuje s najnižšou dávkou 10 mg, čo vyvoláva množstvo nepríjemných okamihov, keď je dávka lieku znížená. Súčasne sa mení aj priemerná dávka - Rosuvastatín postačuje pri dávke 10 mg a Atorvastatín - pri dávke 40 mg;
  • metabolické procesy liekov - tento faktor je veľmi významný, najmä ak je potrebné vybrať medzi atorisom alebo rosuvastatínom. Prvé liečivo bude aktívne ovplyvňované enzýmami lokalizovanými v pečeni ametabolity sa evakuujú žlčou. S rosuvastatínom je v tomto ohľade omnoho jednoduchšie, pretože sa liek nezúčastňuje na metabolických procesoch v tele, vylučuje sa hlavne výkaly a iba trochu močom;
  • Účinnosť liekov je predmetom rozdielov. Testy preukázali, že účinná látka rosuvastatín vápenatý je oveľa účinnejšia pri znižovaní cholesterolu v krvi;
  • Spravodlivo stojí za zmienku o rozpúšťaní látok - atorvastatín je vysoko rozpustný v tukoch, ale rosuvastatín vo vode.

  Recenzie

  Aby ste zistili, ako sa rosuvastatín líši od atorvastatínu, môžete si prečítať recenzie pacientov užívajúcich tieto lieky:

  Evgeny Alekseevich, 67 rokov:

  „Statíny užívam viac ako dva roky a jednoznačne dávam prednosť rosuvastatínu. Tento liek je pre mňa úplne vhodný, a ak porovnáte medzi atorvastatínom a rosuvastatínom, podľa môjho názoru je posledné liečivo oveľa účinnejšie. Osobne sa moja hladina cholesterolu vrátila k normálu po týždni a pol príjmu. “

  ​​

  Olga Viktorovna, 59 rokov:

  „Výber drogy skutočne nevystúpil - v lekárni bol iba atorvastatín. To ma neobťažovalo a už niekoľko mesiacov prijímam tento liek. Viem, že existujú aj simvastatín a rosuvastatín, ale nemusel som ich piť. Pri užívaní drogy je spokojný. Začala sa cítiť oveľa lepšie, jej srdcový rytmus sa vrátil k normálu a bolesť hlavy ju prestávala trápiť. “

  Igor, 38 rokov:

  „Kúpim statíny pre svojho otca, ktorému lekár predpísal niekoľko liekov na výber. Vybral si Rosuvastatin, pretože o ňom počul od svojich kolegov. Pili sme už tretí mesiac, zatiaľ čo hladiny cholesterolu sa znížili a dosiahli stabilné hodnoty. Verím, že to bol Rosuvastatin, ktorý nám slúžil dobre. “

  Najdôležitejšie

  S cieľom konečne určiť, ktorý liek si vybrať, je potrebné zhrnúť hlavné body týkajúce sa liekov. Hlavným cieľom celej skupiny statínov je znížiť koncentráciu lipoproteínov s nízkou hustotou v tele a zvýšiť obsah lipoproteínov s vysokou hustotou. Je potrebné hovoriť výlučne na základe výsledkov znižovania cholesterolu.

  Ako vyplýva z klinických štúdií, najúčinnejší prostriedok predstavuje najnovšiu generáciu - rosuvastatín. Zistilo sa, že rosuvastatín znižuje o 10 percent škodlivejšie tuky ako atorvastatín, atorvastatín má vyššiu mortalitu pri užívaní drogy a je tiež potrebné si všimnúť rovnaký počet vedľajších účinkov. Na základe vyššie uvedeného môžeme dospieť k záveru, že najprogresívnejším činidlom je rosuvastatín.