Čo je lepšie: Atoris alebo Atorvastatin

Obsah

  Lieky zo skupiny statínov sa odporúčajú pre pacientov s vysokým obsahom cholesterolu, u ktorých existuje riziko rozvoja aterosklerózy. Hlavnou účinnou látkou zo skupiny statínov je atorvastatín. Je zahrnutý ako hlavná zložka v mnohých liekoch, vrátane liekov, ako sú napríklad atoris a atorvastatín s rovnakým názvom. Obidve lieky sa aktívne používajú u pacientov s hypercholesterolémiou. Zvážte, čo je lepšie Atorvastatín alebo Atoris a ktoré liečivo je účinnejšie a aké sú jeho vlastnosti.

  Vlastnosti

  Keďže atorvastatín je účinnou látkou liekov, majú lieky rovnaký účinok na telo osoby trpiacej hypercholesterolémiou. Pri výbere dobrého lieku lekári zohľadňujú všetky vlastnosti týchto liekov. Vysvetlite hlavné vlastnosti prípravkov Atoris a atorvastatínu:

  • pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu v krvi;
  • redukujú plazmatické lipoproteíny;
  • inhibujú proliferáciu buniek cievnej steny, bránia jej množeniu a zúženiu lúmenu cievy;
  • majú vazodilatačný účinok v dôsledku uvoľnenia hladkého svalstva;
  • zlepšujú reologické vlastnosti krvi, znižujú viskozitu a brzdia fungovanie jednotlivých zložiek podieľajúcich sa na zrážaní krvi a zahusťovaní. Lieky aktivujú produkciu makrofágov, ktoré zabraňujú poškodeniu.cievovka;
  • eliminujú riziká spojené s výskytom komplikácií z kardiovaskulárneho systému.

  Atorvastatín sa týka liekov, ktoré majú vysokú biologickú dostupnosť a sú aktívne absorbované v žalúdku. Najvyššia koncentrácia lieku je zaznamenaná do hodiny a pol po užití tablety. Obal liečiva je enterický, to znamená, že sa tableta nerozpúšťa v pažeráku a žalúdku, najaktívnejší proces sa vyskytuje v čreve.

  Do krvného obehu vstupuje liek do pečene, kde blokuje izoenzýmy zodpovedné za premenu lipidov. Z tohto hľadiska sa uvoľňovanie lipidov do krvi znižuje, a preto sa tiež znižuje riziko tvorby cholesterolových plakov. Kombinácia atorvastatínu s vápnikom zabraňuje tvorbe aterosklerotických usadenín, embólii a poškodeniu intimy.

  Trvanie lieku je o niečo viac ako jeden deň - atorvastatín je aktívny 28 hodín. Toto je dobrý ukazovateľ, ktorý vám umožňuje užívať tabletky iba raz denne. Pri správne zvolenej dávke atorvastatínu pacienti rýchlo pociťujú zlepšenie a prispôsobia sa užívaniu lieku. Droga sa vylučuje spolu s trusom, močom a potom.

  Keďže sa liek môže pri dlhodobom používaní hromadiť v tele, je potrebné z času na čas sledovať výkonnosť obličiek. Toxický účinok atorvastatínu môže zvýšiť hladinu kreatínkinázy, ktorá je predmetom záujmu lekárov. kedyporušenia zmeniť režim alebo nájsť náhradu.

  Indikácie

  Atorvastatín aj Atoris sa predpisujú pacientom na rovnaké indikácie. Sú spojené predovšetkým so zvýšeným cholesterolom v krvi a hrozbami, ktoré tento stav vytvára. Priame indikácie na použitie atorvastatínu sú:

  • zvýšené krvné lipidy;
  • vysoký cholesterol v analýze;
  • potreba prijať opatrenia na prevenciu ischémie u pacientov bez viditeľných zmien srdca;
  • prevencia rozvoja komplikácií v prípade už diagnostikovanej mozgovej príhody a srdcového infarktu.

  DÔLEŽITÉ!Pri predpisovaní liekov založených na atorvastatíne je dôležité zvoliť správnu dávku v každom jednotlivom prípade. V budúcnosti sa účinnosť prijatia monitoruje na základe výsledkov krvných testov, ktoré pacienti absolvujú s určitou frekvenciou.

  Forma uvoľnenia

  Liek Atoris vyrába slovinská spoločnosť Krka, známy svetový farmaceutický výrobca. Forma uvoľňovania liečiv je rovnaká - tablety. Atoris obsahuje vápnik atorvastatínu. Ako ďalšie zložky liečivo zahrnuje stearát horečnatý, povidón, monohydrát laktózy, laurylsulfát sodný.

  Dávkovanie tabliet je veľmi rozmanité a pohodlné na používanie - Atoris je k dispozícii v dávkach 10, 20, 30, 60 a 80 mg. Táto rozmanitosť vám umožňuje najpresnejšie zvoliť dávku atorvastatínu, ktorá je potrebná pre pacientana udržanie optimálnej hladiny cholesterolu.

  Liek Atorvastatín vyrába niekoľko farmaceutických spoločností: ALSI Pharma JSC - ruská spoločnosť, TEVA - izraelská spoločnosť, Pfizer - Nemecko, Severnaya Zvezda, Verteks, Canonfarma - domáci výrobcovia. Atorvastatín sa tiež vyrába vo forme tabliet, ale je dostupný v omnoho skromnejšej dávke - sú to 10,20, 40 a 80 mg. Ďalej liek zahrnuje laktózu, uhličitan vápenatý, monohydrát vápenatého, oxid titaničitý.

  Existuje veľa statínov a každý pacient si môže zvoliť najlepší liek.

  Dávka je pravdepodobne jediným rozdielom medzi atorismi a atorvastatínom. Vo väčšine prípadov sa pri tomto výbere dávky dá dosiahnuť pozitívny výsledok, ale Atoris je z hľadiska presnosti výberu dávky progresívnejším nástrojom.

  Kontraindikácie

  Prečítajte si tiež: Čo môže nahradiť atorvastatín

  Atorvastatín má, rovnako ako všetky ostatné účinné látky, kontraindikácie. Atoris a atorvastatín sa nemajú predpisovať v týchto prípadoch:

  • pri závažných patologických chorobách pečene;
  • so zvýšenými ALT a AST;
  • s individuálnou intoleranciou na atorvastatín;
  • ​​
  • počas tehotenstva a laktácie;
  • deti do 18 rokov;
  • zvýšené riziko vzniku alergií (ak sa predtým vyskytli reakcie na orechy a sóju).

  Atorvastatín sa tiež neodporúča na použitie pri poruchách endokrinného metabolizmu.choroby, ak má pacient závislosť od alkoholu, pozorujú sa epileptické záchvaty a liečba neprináša výsledky. Špeciálna kontrola pacientov s hypotenziou, patológiami pečene, akútnymi infekčnými chorobami, v prípade narušenia metabolizmu vody a elektrolytov.

  Výber lieku

  Po preskúmaní opisu liekov prichádzajú pacienti na najdôležitejšiu otázku: čo si majú zvoliť a ktoré liečivo bude mať najväčší účinok v boji proti vysokému cholesterolu v krvi. Lekári poznamenávajú, že tieto lieky majú veľa spoločného, ​​takže sa považujú za rovnocenné náhrady. Obidva lieky sú kópiami pôvodného lieku Liprimar.

  POMOC!Liprimar má najvyššie pozitívne vlastnosti liekov tohto typu, ale medzi generikami sú Atoris a Atorvastatin jedným z prvých miest.

  Niektorí lekári sa riadia cenovou kategóriou lieku a považujú Atoris za lepší ako Atorvastatín, počnúc iba nákladmi. To nie vždy určuje kvalitu, pretože časť nákladov pozostáva z prirážok a dovozných ciel a nemá to vplyv na kvalitu lieku. Preto nediskontujte domáci Atorvastatín a nekupujte výlučne Atoris - obidva fondy majú rovnaký účinok.

  Recenzie

  Drogy s atorvastatínom sú jedným z najbežnejšie používaných, takže na rôznych fórach nájdete veľa komentárov k Atorvastatínu aj Atorisu. Tu uvádzame niektoré recenzieúčinnosť lieku:

  Elena:

  „Akonáhle sa zistí, že mám vysoký cholesterol, okamžite som dostal Atoris. Droga je drahšia ako domáce výrobky, ale páčilo sa mi to. Začal som užívať 80 mg, potom som užil asi 30 mg asi štyri týždne a teraz ma lekár previedol na udržiavaciu dávku. Verím, že Atoris je efektívny nástroj, pomohol mi to. “

  Sergey:

  „Zistil som, že náhodou mám vysoký cholesterol, keď som robil testy, aby som získal prácu. Pretože prebytok nebol významný, lekár odporučil Atorvastatín 40 mg. Bez problémov som si kúpil liek v najbližšej lekárni za prijateľné ceny. Liečbu atorvastatínom som ukončil v takej dávke pred pár týždňami, teraz užijem 10 mg raz denne a začal sa cítiť oveľa lepšie. ““

  Alexander:

  „Takmer všetci členovia mojej rodiny majú vysoký cholesterol, takže som dlho robil krvné testy, aby som zabránil zvýšeniu krvných lipidov. Hladina lipidov začala rýchlo rásť po päťdesiatich rokoch, takže lekári mi odporúčali Atoris aj pri prvých príznakoch. Beriem liek už viac ako rok, zatiaľ som schopný kontrolovať cholesterol, ale dúfam, že prejdem na atorvastatín - rovnaký liek, ale na domácu výrobu. “

  Najdôležitejšie

  Atoris a atorvastatín sú generiká Liprimaru a zahŕňajú účinnú látku atorvastatín. Prepustiťdrogy v rôznych krajinách, čo ovplyvňuje cenu tabliet. Existujú rozdiely v dávkovaní lieku - Atoris sa podáva v širšom rozsahu dávok, ale atorvastatín má iba štyri typy dávkovania. Všeobecne sú to všetky rozdiely medzi drogami. Účinok liekov je rovnaký, majú rovnaké indikácie a kontraindikácie, a preto sú predpisované pacientom s hypercholesterolémiou.