Čo je ascites

Obsah

  Ascites alebo abdominálna kvapka je patologický proces, pri ktorom sa voľná tekutina hromadí mimo orgánov a tkanív. Vo väčšine prípadov sa vyvíja proti cirhóze pečene. Vizuálne sa ascites javí ako vypuklé brucho. Človek trpí nadúvaním, pocitom ťažkosti, dýchavičnosťou. Nesie ascites nejaké nebezpečenstvo? Ako sa líši od obezity a je liečiteľná? To všetko a ešte oveľa viac sa budeme venovať v našom článku.

  Príčiny výskytu

  Na úvod uvádzame tri najbežnejšie príčiny ascitu v brušnej dutine, ktoré odborníci nazývajú:

  • cirhóza pečene;
  • zhubné nádory;
  • zlyhanie srdca.

  Lekári v skutočnosti tvrdia, že existujú stovky chorôb a stavov, ktoré môžu spôsobiť pokles brucha. Ascites môže byť výsledkom veľkého počtu patologických procesov, medzi ktoré patria:

  • tuberkulóza;
  • ochorenie obličiek (chronická glomerulonefritída, amyloidóza);
  • endokrinné poruchy (myxedém);
  • reumatizmus;
  • Crohnova choroba;
  • chronická pankreatitída;
  • diabetes mellitus 2. typu;
  • hypercholesterolémia (zvýšená hladina cholesterolu v krvi);
  • peritonitída.

  Spúšťacie faktory abdominálnej kvapky zahŕňajú zneužívanie alkoholu, obezitu, injekčné užívanie drog a krvnú transfúziu (krvná transfúzia). Môže dôjsť k hromadeniu tekutín v pobrušnicinedostatok výživy spôsobený hladom. Ohrozené sú ľudia žijúci v regiónoch, ktoré sú charakterizované prípadmi vírusovej hepatitídy.

  Ascites u detí sa vo väčšine prípadov vyskytuje dokonca aj počas vývoja plodu. Dropsy môžu byť výsledkom týchto procesov:

  • chromozomálne abnormality;
  • infekčné lézie tehotnej ženy;
  • abnormálny vývoj pečene alebo žlčových ciest;
  • nefrotický syndróm;
  • rakovina matky;
  • Rh nekompatibilita;
  • strata proteínu;
  • srdcové patológie.

  Ascites u tehotných žien je najčastejšie výsledkom chronického zlyhania pečene, srdca alebo obličiek. Pri pečeňovom ascite zostáva hladina estrogénu nezmenená. To negatívne ovplyvňuje proces počatia a tehotenstva.

  Ak má tehotná žena srdcový ascites, bude pre ňu veľmi ťažké znášať plod počas celého obdobia. Je to spôsobené skutočnosťou, že so stratou sa kontraktilita srdca a jeho kompenzačné schopnosti zhoršujú.

  Vo väčšine prípadov sa srdcový ascites stáva príčinou cisárskeho rezu. Pri poklese obličiek sa v tele hromadí veľké množstvo dusíka a močoviny. Takáto kompozícia má škodlivý vplyv na centrálny nervový systém samotnej tehotnej ženy a vyvíjajúceho sa plodu.

  Mechanizmus vývoja

  V brušnej dutine sa vždy nachádzaveľké množstvo tekutiny. V tomto prípade sa tajomstvo v tele nehromadí, ale je absorbované lymfatickými cievami. Serózna tekutina má podobné zloženie ako krvná plazma. Zohráva dôležitú úlohu pri zabezpečovaní toho, aby vnútorné orgány boli kompaktne umiestnené v pobrušnici, nelepili sa navzájom a medzi nimi nedošlo k treniu.

  Niektoré choroby vnútorných orgánov spôsobujú nadmernú sekréciu tejto tekutiny, zatiaľ čo jej absorpcia sa spomaľuje. Hromadenie patologickej sekrécie spôsobuje kompresiu životne dôležitých orgánov. V dôsledku toho sa základné ochorenie zhoršuje a ascites aktívne progreduje. Okrem toho dochádza k zníženiu objemu cirkulujúcej krvi.

  Poznámka!Malé množstvo tekutiny nespôsobuje špecifické príznaky.

  Telo reflexne spúšťa kompenzačné mechanizmy, ktoré zadržiavajú tekutinu v tele. Výsledkom je, že rýchlosť tvorby a vylučovania moču sa výrazne spomaľuje. V tomto prípade sa zvyšuje množstvo ascitickej tekutiny. Ascites spôsobuje zvýšenie vnútrobrušného tlaku, zhoršený krvný obeh a zhoršenie srdcovej aktivity. Strata bielkovín a elektrolytov je spojená s rozvojom srdcového zlyhania a zlyhania dýchacích ciest.

  Ascites prebieha v troch hlavných fázach:

  Odporúčame vám prečítať si: Ako liečiť mastnú hepatózu
  • Prechodné . V brušnej dutine sa akumuluje najviac 400 ml tekutiny. Patologické zmeny možno zistiť iba vďaka špeciálnym diagnostickým metódam. ascitestekutina nespôsobuje funkčné poruchy vnútorných orgánov. Pri liečbe veľkých ochorení samy vymiznú príznaky brušnej kvapky. Osoba môže žiť až desať rokov v prípade včasnej diagnostiky a liečby. Pacienti by mali dodržiavať diétu a robiť laparocentézu (vpichnutie brušnej steny, aby sa nasala tekutina).
  • Mierne . Množstvo patologickej sekrécie môže dosiahnuť štyri litre. Zvyšuje sa brucho. Aj pri ľahnutí si človek sťažuje na dýchavičnosť.
  • Tense . V brušnej dutine sa môže nachádzať pätnásť alebo viac litrov voľnej tekutiny. Zvýši sa vnútrobrušný tlak. Práca vnútorných orgánov je narušená. Pacient je vo vážnom stave. Potrebuje pohotovostnú hospitalizáciu. V tomto štádiu je podporná terapia zameraná na zlepšenie životných funkcií tela.

  Zlyhanie niektorých mechanizmov v ascite spôsobuje zrútenie ostatných, čo ďalej prispieva k akumulácii seróznej tekutiny. Pri mačaní žíl usmerňuje telo vodu do lymfatických ciev na vykladanie. Pre kapiláry je však také ťažké vyrovnať sa s takýmto zaťažením. To vedie k faktu, že cez lymfatické cievy tekutina opäť presakuje do brušnej dutiny.

  Ako už bolo uvedené, pokles brucha spôsobuje zníženie objemu cirkulujúcej krvi. Aby sa tento stav kompenzoval, telo začne vylučovať veľké množstvo hormónov. To vedie k zvýšeniukrvný tlak. Výsledkom je, že tekutina v cievach netrvá, ale vrhá sa do pobrušnice, čo spôsobuje zvýšenie príznakov ascitu. Ako vidíte, patológia vytvára tzv. Začarovaný kruh.


  Pri nádorovom alebo zápalovom procese telo začína produkovať viac tekutiny, ako dokáže absorbovať späť. To spôsobuje ascites

  Charakteristické príznaky

  Príznaky ascitu závisia od štádia rozpadu brucha a povahy patologického procesu. Môžu sa objaviť náhle alebo postupne v priebehu niekoľkých mesiacov. Hlavným prejavom ascitu je zväčšený žalúdok, ktorý si jednoducho nemožno nevšimnúť. Pri miernej forme sa pozoruje opuch nôh a rozšírenie hrudníka. Pri intenzívnej kvapke má koža prednej brušnej steny lesklý vzhľad, je veľmi napnutá. V epiderme je žilová sieť jasne vizualizovaná. Spontánny vzhľad veľkého brucha naznačuje drvenie lymfatických ciev. Kompresia tráviaceho traktu nastáva zažívacie ťažkosti.

  Poznámka!V stojacej polohe môže ascitické brucho visieť vo forme zástery a v polohe na chrbte, aby sa vytvoril tzv. Žabí žalúdok.

  Zväčšenie brucha nie je jediným znakom rozpadu. Pacienti sa sťažujú na tieto problémy:

  • bolesti brucha;
  • pocit plnosti;
  • dýchavičnosť;
  • opuchy;
  • prírastok na hmotnosti;
  • 74) ťažkosti so sklopením trupu;
  • dyspeptické poruchy (pálenie záhy, grganie, zápcha, nevoľnosť, vracanie).

  Pri srdcovom zlyhaní

  Ascites sa môže vyskytnúť pri srdcových defektoch, tromboembólii, kardioskleróze a perikarditíde. Pacienti sa sťažujú na dýchavičnosť, čo je horšie pri ležaní. Pokožka sa zbledne s namodralým nádychom.

  Poznámka!Hromadenie tekutín v brušnej dutine je znakom priebehu srdcovej patológie.

  Pri srdcovej anamnéze sú pacienti upokojení z postele. Pacienti by mali dodržiavať diétu bez solí.

  V onkológii

  K akumulácii tekutín zvyčajne dochádza v neskorých štádiách malígnych nádorových ochorení v dôsledku šírenia metastáz do lymfatického systému. Ale s rakovinou vaječníkov a maternice sa môže objaviť ascites v skorých štádiách. Príčinou kvapky je zapálené tkanivo obklopujúce miesto nádoru. Množstvo tekutiny je malé.

  Najskôr sa objaví opuch nôh, keď je osoba vo zvislej polohe a zmizne, keď leží. Ako patológia postupuje, anasarka postihuje dolné končatiny, stehná a dokonca aj perineum.


  Ascites pri rakovine je mimoriadne nepriaznivý prognostický znak

  Charakteristiky ascitu pri cirhóze pečene sa nachádzajú tu.

  Koľko ľudí žije s ascitom?

  Priemerná dĺžka života závisí od mnohých faktorov. Medzi nimi je možné rozlíšiť kauzálne faktory, sprievodné ochorenia, včasnosť začatia liečby. Hlavnú úlohu zohrávajú psychosomaticistate. Nebezpečenstvo nie je samo sebou, ale komplikácie, ku ktorým vedie. Medzi nebezpečné následky kvapiek, bakteriálnej peritonitídy, respiračného zlyhania, pupočnej kýly.

  DÔLEŽITÉ!Lekár bude schopný po úplnom vyšetrení odpovedať na otázku, koľko pacientov s ascitom žije.

  Niekoľko faktorov môže naznačovať, ako dlho môže človek s kvapkou žiť:

  • funkcia obličiek;
  • funkčná aktivita pečene;
  • srdcová aktivita;
  • Účinnosť predpísanej liečby.

  V prípade rakoviny vaječníkov 4. stupňa je ascites v 50% prípadov príčinou smrti. V 70% prípadov ascitu sa rozvíja kvapka. Stredná dĺžka života do značnej miery závisí od závažnosti základného ochorenia. Pri kompenzovanej cirhóze je prognóza priaznivá. V štvrtom štádiu choroby sa vyskytujú nezvratné procesy. Bez transplantácie pečene môže žiť až päť rokov iba asi dvadsať percent pacientov. Smrť môže zabrániť iba transplantácii orgánov.

  Ascites môže byť tiež spôsobený zlyhaním obličiek. Bez hemodialýzy môže nastať smrť v priebehu niekoľkých týždňov. Pri zlyhaní srdca 3. a 4. stupňa zomrie tridsať pacientov s touto diagnózou do dvoch rokov.

  Špecialisti rozlišujú kategóriu ohrozených osôb s najväčším negatívnym dopadom patológie. Tieto zahŕňajú:

  • ľudia po šesťdesiatich rokoch;
  • pacienti s hypotenziou;
  • pacienti s cukrovkou;
  • jednotlivci s nádormi pečene;
  • pacienti s bakteriálnou peritonitídou.

  Nebezpečenstvo ascitu je tiež v tom, že ako symptóm dôsledok základnej choroby, ktorá naopak zhoršuje svoj priebeh.


  Aby pacienti mohli žiť dlhšie, musia si udržiavať správnu výživu

  Ako liečiť?

  Liečba ascitu v brušnej dutine je primárne zameraná na boj proti základnému ochoreniu, ktoré viedlo k nadmernej akumulácii tekutín. V počiatočnej fáze vývoja nie je potrebná medikamentózna liečba kvapiek. V druhom stupni ascitu sa predpisujú diuretiká a diéta bez solí. Intenzívna kvapka vyžaduje laparocentézu (čerpaciu tekutinu).

  Poznámka!Kvapalina v bruchu sa musí liečiť odstránením prebytočnej tekutiny.

  Na zníženie závažnosti kvapiek sa používajú diuretiká (furosemid, bumetanid), antagonisty aldosterónu (spironolaktón). Opravujú metabolizmus vody a solí proteínov a znižujú portálnu hypertenziu. S rozvojom infekčných komplikácií sa predpisuje antibiotická liečba. Na obnovenie odumretých pečeňových buniek a normalizáciu práce tela sú uvedené hepatoprotektory.

  Zvážte zoznam bežne predpisovaných liekov:

  • Diacarb. Má slabú diuretickú aktivitu. Pomáha odstraňovať prebytočnú tekutinu z tela. Droga s vodouodstraňuje elektrolyty, ktoré môžu spôsobiť metabolické poruchy.
  • furosemid. Spôsobuje ťažkú ​​diurézu. Nevýhodou týchto tabliet je krátkodobý účinok.
  • Veroshpiron. Pri dlhodobom pôsobení sa líši od furosemidu. Tablety inhibujú vylučovanie draslíka z tela.
  • Asparkam. Je zdrojom horčíka a draslíka. Kompenzuje nedostatok elektrolytu pozorovaný pri diuretikách.

  Liečba ascitu sa začína po stanovení diagnózy. Niektorí pacienti môžu zamieňať kvapky s obezitou. Kvalifikovaný odborník bude musieť vykonať diferenciálnu diagnostiku. Na rozdiel od obezity sa pri ascite, opuchoch, dýchavičnosti objavujú dyspeptické poruchy.


  V skorých štádiách je indikovaná lieková terapia

  Strava

  Strava na kvapkanie sa vyberá podľa štyroch základných zásad:

  • Obmedzenie soli. Výrobok spôsobuje zadržiavanie tekutín a spôsobuje, že ascity sa vyvíjajú ešte viac.
  • Minimálne množstvo tekutiny. Denne sa nesmie konzumovať viac ako jeden liter čistej vody.
  • Znížte množstvo orechov vo vašej strave.
  • Vymeňte čerstvé ovocie za suché.
  • Namiesto polievok a borievu vypite vývar s bylinkami (petržlen, kôpr, fenikel, zeler, ktoré pomáhajú odstraňovať prebytočnú tekutinu z tela);
  • Obmedzenie obsahu tukov. Závislosť od mastných potravín môže viesť k vzniku pankreatitídy.
  • Primerané množstvo bielkovín. Ich nedostatok sa stáva hlavnou príčinou anasarky (edém kože).

  Medzi nebezpečné potraviny v ascite patrí cibuľa, cesnak, špenát, šťaveľ, reďkovky a fazuľa. Pacientom je prísne zakázané jesť mastné, vyprážané, korenené, slané jedlá, alkoholické nápoje, konzervované potraviny, spracované potraviny. Všetky tieto výrobky pomáhajú udržiavať tekutinu v tele počas kvapiek.

  Zvážte vzorové menu pre daný deň:

  • Raňajky. Krupica alebo ovsená kaša so smotanou, vajcia mäkko prevarené. Čaj alebo káva s mliekom.
  • Obed. Dusené teľacie, kuracie alebo morské ryby. Zelený šalát a zemiaková kaša.
  • Popoludňajšie občerstvenie. Pečené jablká, citrónový čaj.
  • Večera. Dušená zeleninová polievka a ryby.

  Ľudové recepty

  Ľudové lieky sa môžu použiť ako pomoc. Diuretické byliny budú veľmi prospešné. Zvážte niekoľko receptov:

  • Zbierka vitamínov. V rovnakom pomere je potrebné odobrať listy malín, brusníc, čiernych ríbezlí a šípiek. Tri lyžice suchých surovín sa nalejú pohárom vriacej vody. Prípravok sa varí na miernom ohni 20 minút. Usadený a prefiltrovaný roztok sa musí užiť ráno a večer.
  • Fazuľa. Šupka dvadsiatich strukov musí byť desať minút varená v litri vody. Odvar by mal byť iba jeden deň pol hodiny pred jedlom. Počas liečby nie je povolená žiadna iná tekutina.
  • Čaj. Medvedica a kýla sú rastliny známe pre svoje výrazné močopudné vlastnosti. trilyžice rozdrvenej suchej suroviny sa vylejú do vody a potom sa varia pätnásť minút. Prefiltrovaný produkt sa musí vziať ráno po prebudení.
  • Marhule. Tieto plody sú známe vysokým obsahom draslíka. Môžete ich takto zjesť alebo pripraviť odvar zo sušených marhúľ.
  • Čerstvá petržlenová vňať. Tri sta gramov čerstvých bylín by sa malo naliať jedným litrom vody. Produkt sa varí 30 minút pri miernom ohni. Napätý vývar sa pije pravidelne v pol pohári od rána do obeda.
  • Púpava. Rastlina zlepšuje trávenie a zmierňuje zápal. Púpava sa najčastejšie používa pri ascite spôsobenom ochoreniami pečene. Z toho si môžete pripraviť čaj. Pre chuť môžete pridať malé množstvo medu.

  Laparocentéza

  Ak konzervatívne metódy nedokázali zbaviť prebytočnú tekutinu, predpisuje sa laparocentéza. V jednom postupe môžete čerpať až desať litrov tekutiny.

  Punkcia sa vykonáva v lokálnej anestézii. Počas procedúry je pacient v sede. Kvapalina sa pomaly odstraňuje, aby sa zabránilo prudkému poklesu krvného tlaku. Do piatich minút odborník zobrazí najviac jeden liter tekutiny.

  V prípade nedodržania pravidiel asepsie a antiseptík je možný výskyt infekčných komplikácií. Poškodenie veľkých tepien môže viesť ku krvácaniu. Neopatrné konanie chirurga môže spôsobiť zranenia vnútorných orgánov.

  Pofyzické cvičenia sa neodporúčajú a ak je trubica ponechaná, pacient musí zmeniť polohu tela a pravidelne sa obracať na druhú stranu. Tým sa zlepší odtok tekutiny.

  Zhrnutie výsledkov

  Ascites je patologický stav, pri ktorom sa akumulácia exsudátovej tekutiny vyskytuje mimo akéhokoľvek orgánu. To spôsobuje poruchy kompresie a obehového systému. V pokročilých prípadoch môže kvapka spôsobiť smrť. Vo väčšine prípadov sa ascites v brušnej dutine vyskytujú na pozadí cirhózy, onkológie a srdcového zlyhania. Hlavným príznakom kvapiek je vyduté brucho. Pacienti trpia opuchom, dýchavičnosťou, plynatosťou, nadúvaním.

  Liečba zahŕňa predovšetkým boj s chorobou, ktorá viedla k hromadeniu tekutín. Na zníženie veľkosti brucha sa predpisujú diuretiká. Pacienti by mali dodržiavať diétu bez solí a mali by monitorovať primeraný príjem bielkovín. Tradičné metódy liečby pomôžu urýchliť regeneráciu. Alternatívna medicína ponúka široký výber liečivých rastlín s diuretickým účinkom. Ak je konzervatívna terapia neúčinná, vykoná sa odsávanie tekutín - laparocentéza.