Čo je artroskopia a prečo je to potrebné

Obsah

  Nie je to tak dávno, čo bola jediná metóda na diagnostikovanie rôznych patológií kĺbov röntgen. S priechodom röntgenových lúčov boli tiene premietané na povrch, čoho výsledkom bol negatívny obraz, ktorý poskytoval skôr rozmazaný obraz stavu kĺbových štruktúr a okolitých tkanív. Potom prišla počítačová tomografia a magnetická rezonancia, ktorá poskytla trojrozmerný obraz vnútorných orgánov.

  Ale aj tak nie vždy umožňovali detekciu vyvíjajúcich sa ochorení kĺbov, určovanie lokalizácie lézií a ich rozsah. Okrem toho si nie všetky kliniky môžu dovoliť vybavenie potrebné na vykonávanie týchto činností. Diagnostická artroskopia sa stala skutočným prielomom v modernej ortopedii a traumatológii. Pomocou tohto jednoduchého a bezpečného postupu má lekár možnosť vyhodnotiť stav kĺbu zvnútra, študovať všetky jeho prvky a zistiť najmenšie zmeny v štruktúrach. Artroskopia môže zároveň odhaliť zistené porušenia.

  Čo je a prečo je to potrebné

  Artroskopická operácia je moderný typ minimálne invazívneho zákroku, pri ktorom sa vykonáva hĺbková diagnostika kĺbových štruktúr a vykonáva sa nevyhnutná liečba. Vďaka tomuto postupu sú lekári schopní rýchlo as minimálnou traumou do okolitých tkanív vykonávať tieto činnosti:

  • odhaľovať súčasné porušenia, zistiť ich zložitosť,identifikovať potenciálne problémy v budúcnosti;
  • odstránenie nahromadenia hnisavého exsudátu, krvi a prebytočnej tekutiny v kĺbovej dutine;
  • odstraňovať fragmenty kosti, zničenú chrupavku, poškodené tkanivo väziva;
  • opravné šľachy a väzy;
  • na podávanie intraartikulárnych antiseptických a protizápalových liekov.

  Artroskopický zásah je spoľahlivým a bezpečným spôsobom vykonávania vysokokvalitnej diagnostiky jedným postupom a okamžitého vyriešenia problému, pričom použitie všeobecnej anestézie nie je vždy potrebné. Artroskopia vracia pacientovi schopnosť voľne sa pohybovať, bez bolesti a nepohodlia, pokračovať v práci a športe, a tiež často šetrí pred vážnejšími operáciami a kĺbovými protetikami.


  artroskopia je dnes najúčinnejším a najjemnejším spôsobom na obnovenie funkcií kolenného kĺbu
  .

  Prípadne

  Artroskopia sa používa primárne na diagnostiku a liečbu lézií kolenného kĺbu, ramena alebo členka. Kolenný kĺb je jedným z najkomplexnejších v jeho anatomickej štruktúre, má obrovské denné zaťaženie. Kolenný kĺb je kvôli svojej polohe najčastejšie postihnutý pádmi, nehodami, aktívnym športom.

  Odporúčame tiež: Ako vyliečiť meniskus

  Ruptúra ​​menisku, hromadenie tekutín v kĺbovej dutine, predčasné opotrebovanie vrstvy chrupavky sú bežné problémy s kolenom.dokonca aj ľudia s celkom pokojným životným štýlom. Hojenie tohto kĺbu nastáva s ťažkosťami, opäť je dlhé a bolestivé kvôli jeho zložitej štruktúre a umiestneniu - krvný obeh v tejto časti končatiny nie je taký intenzívny ako v iných orgánoch a kĺboch. Artroskopia je jediným riešením, ako rýchlo vyriešiť problém, udržať mobilitu kolenného kĺbu a predchádzať komplikáciám.

  Ramenný kĺb je tiež dosť komplikovaný, má však menšie namáhanie. Je menej stabilný ako koleno, v správnej polohe fixuje iba niekoľko väzov. Ľudia s astenickou postavou alebo v starobe môžu mať dostatočne ostrý pohyb, aby vykĺbili rameno a poškodili kĺbové prvky. Zranenia ramien sú bolestivé, vyliečia sa dlhú dobu, kĺbové funkcie nie sú vždy úplne obnovené samostatne. Artroskopia v tomto prípade pomôže.

  Ak je to potrebné, pomocou špeciálnych nástrojov a vybavenia sa artroskopia môže vykonať na ľubovoľnom kĺbe - členku, lakte, zápästí. Jedná sa o šperky prácu, ktorá vyžaduje vysoko kvalifikovaného chirurga. Kľúčovým momentom operácie a jej hlavnou výhodou je, že manipulácie sa vykonávajú presne tam, kde sú potrebné, bez traumatizácie okolitých zdravých tkanív. Toto je obzvlášť dôležité, ak je potrebné ošetrenie malých kĺbov pomocou viacerých kĺbov, napríklad zápästia alebo chodidla.


  Artroskopická metóda je vhodná na štúdium a liečbu akýchkoľvek kĺbových kĺbov
  .

  Kedy a komu je uvedený postup

  Diagnostická artroskopia sa vykonáva, ak iné diagnostické metódy neposkytli presný obraz o stave chorého kĺbu. Postup sa môže vykonať aj po operácii, aby sa vyhodnotila jeho účinnosť. U kĺbových patológií rôznych typov a zložitosti vyžadujúcich chirurgický zákrok je artroskopia výhodnejšia ako iné typy operácií.

  Údaje o jeho vykonávaní sú tieto:

  • poškodenie, zápal kĺbových membrán;
  • poranenia akejkoľvek závažnosti krížového a predného väzu kolenného kĺbu;
  • patológia chrupavkových fixných vrstiev;
  • potreba nahradiť vláknité tkanivo tukovým tkanivom pri Hoffovej chorobe;
  • skorá aseptická nekróza kondylov stehennej kosti;
  • deformujúca artróza;
  • reumatoidná artritída;
  • ťažké lézie a patológie menisku, ktoré si vyžadujú odstránenie;
  • dislokácie a subluxácie kĺbov;
  • neúspešná operácia;
  • prítomnosť voľných kĺbových telies, nestabilita kĺbov.

  Poznámka:Jedným z predpokladov na vykonanie artroskopie je zabezpečenie priameho prístupu k artikulárnym štruktúram. Ak je pacient obézny, môže to byť ťažké. Nadváha však nepatrí medzi kontraindikácie, artroskopia sa nevykonáva iba vtedy, ak nadmerná telesná hmotnosť viedla k rozvoju iných patológií, ktoré sú na zozname.kontraindikácie, napríklad na cukrovku.

  Kontraindikácie

  Napriek skutočnosti, že operácia je minimálne invazívna a dá sa vykonať v lokálnej anestézii, má aj niekoľko kontraindikácií. Kontraindikácie môžu byť absolútne a relatívne. Aj minimálny invazívny spoločný zásah je prísne zakázaný v týchto prípadoch:

  • Hrozba mŕtvice alebo nedávna mŕtvica.
  • Stav pred infarktom alebo po ňom.
  • Závažná hypertenzia, hypertenzná kríza.
  • Akútne zlyhanie akéhokoľvek vnútorného orgánu.
  • Akútne infekčné hnisavé procesy v kĺbových štruktúrach.
  • Akákoľvek závažná infekčná patológia.
  • Ankylóza.
  • Ťažká intoxikácia tela.
  • HIV a AIDS.
  • Zhubné nádory.

  Akákoľvek hnisavá infekcia je dôvodom na zrušenie alebo odloženie artroskopického zásahu

  Existujú aj relatívne kontraindikácie, keď je artroskopia nežiaduca a nebezpečná, je však možné zohľadniť celkový stav pacienta a stupeň rizika komplikácií. Tieto zahŕňajú:

  • vážne poškodenie mäkkých tkanív okolo kĺbu;
  • intenzívne intraartikulárne krvácanie;
  • odtlakovanie kĺbovej dutiny pri ťažkých zraneniach.

  V takýchto prípadoch lekár individuálne posúdi vhodnosť operácie.

  Ako sa správne pripraviť

  Príprava na operáciuobsahuje tieto hlavné body:

  1. Konzultácie a vyšetrenia s ortopedickým chirurgom.
  2. Klinické testy krvi a moču.
  3. Elektrokardiogram a fluorografia.

  Ak je to potrebné, lekár môže predpísať ďalšie štúdie - ultrazvuk vnútorných orgánov, podrobný biochemický krvný test, atď.

  Pred operáciou sa odporúča odstrániť vegetáciu v obsluhovanej oblasti tela. Ak sa vykonáva celková anestézia, pacient by mal prestať jesť a piť 8 hodín pred operáciou. Pred operáciou je zakázané fajčiť a piť alkohol.

  Odporúča sa, aby bol pacient v predvečer operácie umiestnený do nemocnice, aby bol úplne pripravený a naladený na operáciu. Na 2-3 dňový pobyt na klinike musíte vziať všetko, čo potrebujete.


  Po operácii pacient nezostane na klinike dlhšie ako dva dni, rehabilitácia sa uskutoční doma
  85. Artroskopická technika

  Artroskopia sa vykonáva v sterilnej operačnej sále vybavenej potrebným vybavením. Algoritmus operácie je nasledujúci:

  1. Na operovaný kĺb sa používa turniket, aby sa znížil prietok krvi.
  2. Vykonáva sa anestézia. Bude to lokálne alebo všeobecné, záleží na lekárskych indikáciách, trvaní operácie, jej cieľoch, individuálnych charakteristikách pacienta.
  3. Na pokožku nad kĺbom sa pôsobí antiseptickým roztokom.
  4. Potom lekár pomocou špeciálneho nástroja pozdĺž kĺbu urobí tri hlboké vpichy, ktoré nie sú väčšie ako 5.mm.
  5. Prostredníctvom vpichu lekár vloží kanyly a sondy, aby získal prístup do kĺbovej dutiny, potom podsvietené nástroje a mini kameru. Obrázok kamery vo zväčšenom formáte sa zobrazí na monitore, aby lekár mohol úplne ovládať všetky svoje manipulácie.
  6. Na optimalizáciu obrazu sa pomocou artroskopickej trubice vstrekuje zavlažovacia inertná tekutina do kĺbovej dutiny. Rozširuje dutinu kĺbu a poskytuje dobrý prehľad.
  7. Po preskúmaní kĺbu zvnútra a vyhodnotení súčasných problémov lekár pokračuje v ich odstraňovaní. Pomocou špeciálnych mikro-nástrojov resekuje zničené prvky kĺbu, odčerpáva hnis, krv a tekutinu a šije poškodené tkanivo. Pokiaľ to nestačí, používajú sa implantáty a protézy.
  8. Po ukončení všetkých potrebných manipulácií, odstránení nástrojov a kamery sa chirurgické klipy aplikujú na otvory v koži a svalových tkanivách.
  9. Na operovaný kĺb sa používa sterilný obväz, aby sa zabránilo vniknutiu infekcie do kĺbu. V niektorých prípadoch môže byť potrebné spoj znehybniť pomocou dlahy.
  10. Lekár a tkanivo a tekutina odstránené zo kĺbu vloží lekár do nádoby a pošle ich do laboratória na mikrobiologické a histologické vyšetrenie.

  Prvý deň po zákroku môže byť pacient rušený bolesťou a opuchom rôzneho stupňa v operovanom kĺbe. Tento jav sa považuje za normálny. Bolesť je dôsledkom mechanického stresu.na tkanive a opuchy sa objavujú v dôsledku zavedenia zavlažovacej tekutiny. Keď tkanivo regeneruje a odstraňuje tekutinu z tela, nepríjemné príznaky zmiznú samy od seba.


  Po úspešne vykonanej kožnej operácii zostávajú iba tri malé stopy po vpichoch

  Obdobie zotavenia a komplikácie

  Počas obdobia rehabilitácie po artroskopii je mimoriadne dôležité riadiť sa všetkými odporúčaniami lekára, je to priamo kvalita a načasovanie obnovenia funkcií operovaného kĺbu závisí. Ak bola artroskopia vykonaná správne a pacient neporušil lekárske predpisy, po 4 - 7 dňoch bolesti, opuch a obmedzenie pohyblivosti úplne zmiznú.

  Inak môžu nastať také komplikácie:

  • intraartikulárne krvácanie;
  • infekcia kĺbovej dutiny;
  • tvorba krvných zrazenín v cievach operovanej končatiny;
  • lézie nervových zakončení a väzov okolo kĺbu, ktoré môžu ďalej viesť k narušeniu funkcie kĺbu.

  Artroskopia sa nepovažuje za zložitú operáciu, lekári nazhromaždili dostatok skúseností s jej vykonávaním, pretože zvyčajne obdobie zotavenia prebieha bez komplikácií. Kožné punkcie sa hoja niekoľko dní. Bandáž sa odstráni druhý deň po operácii a bodové otvory sa utesnia pomocou bandážnej pomôcky. Ak je všetko v poriadku, tretí deň môže byť pacient prepustený a vrátiť sa do svojho obvyklého životného štýlu. Je potrebné obmedziť zaťaženie kĺbu a športu.

  Úplneoprava tkaniva bude trvať až tri týždne. Počas tejto doby lekár odporučí špeciálne cvičenia a fyzioterapiu, aby sa urýchlil proces regenerácie, masáž je veľmi užitočná. Ak je pacient profesionálnym športovcom alebo tanečníkom, môžete sa vrátiť na tréning 4-5 týždňov po artroskopii.


  Fyzioterapeutické postupy sa začínajú po úplnom zahojení vpichov kože a mäkkých tkanív

  Čo ešte potrebujete vedieť

  Trvanie artroskopickej intervencie obvykle netrvá dlhšie ako jednu hodinu. Súčasne sa prevádzkujú dva kĺby iba vtedy, ak sú umiestnené na tej istej končatine alebo blízko seba. V takom prípade môže operácia trvať tri hodiny.

  Na operáciu sa používajú tri druhy anestézie: všeobecne, keď pacient zaspí a prebudí sa po dokončení operácie, miestny - pacient je pri vedomí, anestetizuje sa iba operovaná končatina a chrbtica, ak sa operujú bedrové kĺby alebo dolné končatiny.

  Ak pacient pravidelne užíva lieky na liečbu chronických ochorení, mali by ste o tom rozhodne informovať svojho lekára - niektoré lieky môžu počas operácie spôsobiť krvácanie a nie sú kompatibilné s anestetikami.

  V závislosti od toho, na ktorom kĺbe sa operovalo, lekári môžu odporúčať nosenie špeciálneho obväzu alebo elastického obväzu, aby sa znížilo riziko nadmerného namáhania kĺbu. Tiež nežiaduce vystavenie nízkemu alebo vysokému obsahuteploty v prvých 3 až 4 týždňoch po operácii. Ak ste plánovali dovolenku na juhu, výlet do sauny, pacient miluje horúce sprchy alebo kúpele, všetky tieto činnosti sa budú musieť dočasne odložiť.


  Ortopedické pomôcky po operácii pomôžu predchádzať náhodným preťaženiam a zraneniam kĺbov

  Recenzia

  Pacienti uvádzajú správy o artroskopickej chirurgii:

  Alex , 28, Kaluga:
  „Futbal som profesionálne hral futbal už od roku, pre mňa bola dvakrát urobená artroskopia kolena. Jednoduchá a bezbolestná operácia sa vykonáva rýchlo v lokálnej anestézii. Lieči všetko za týždeň, ja som sa osobne vrátil na tréning o dva týždne neskôr ao mesiac neskôr som bol na šampionáte. Ak bolí kĺb a opuchy, nie je čo ťahať, ísť k lekárovi a súhlasiť s artroskopiou. Je to lepšie ako hory tabliet, injekcií a ako výsledok protéza. “

  Tatyana 32, Tula:
  „Úplne súhlasím! Urobili tiež artroskopiu na kolennom kĺbe, minulý rok neúspešne padli na ľad, koleno sa začalo zväčšovať, hovorili, že vo vnútri kĺbu je tekutina. Robili všetko za pol hodiny, súčasne sprísnili napnuté väzy a šľachy tak, aby nedochádzalo k žiadnym subluxáciám. Po dva týždne bol ešte nejaký opuch, potom všetko odišlo a nezostali žiadne stopy. Čo sa mi obzvlášť páčilo: jazvy sú takmer neviditeľné. Bál som sa, že po operácii nebudem môcť nosiť sukne a kraťasy. “

  Zhrnutie:artroskopia je moderný, minimálne invazívny druh chirurgie kĺbov. Môže sa vykonať v lokálnej aj celkovej anestézii.Trvanie operácie trvá 60 až 180 minút. Obdobie zotavenia trvá v priemere 3 až 4 týždne. Artroskopia sa môže vykonávať v akomkoľvek veku, často je to jediný možný spôsob, ako prekonať iné typy intervencie a liečby. Pacienti zaznamenávajú výhody bezbolestnosti, rýchleho uzdravenia a pozitívneho výsledku. Podľa operačnej techniky a odporúčaní počas rehabilitačného obdobia je účinnosť artroskopie 95%.