Členková artrodéza

Obsah
  6. Kĺb ľudského kĺbu je jedným z najzložitejších a najzraniteľnejších. Členok má každý deň obrovské množstvo stresu, nie je prekvapujúce, že trpí zraneniami a predčasným opotrebovaním kostí, svalov a väzivových tkanív častejšie ako iné prvky pohybového aparátu človeka.

  Ak sú kĺby členkov a chodidiel vážne poškodené, nie je vždy vhodné obnovovať motorické funkcie, konzervatívna liečba povedie iba k mnohým komplikáciám. Napríklad pri ťažkej deformujúcej sa osteoartróze, keď pacient trpí neznesiteľnou bolesťou, môže pomôcť iba chirurgický zákrok.

  8. Ak je artroskopia neúčinná a artroskopia nie je možná zo zdravotných dôvodov alebo z iných dôvodov, vykoná sa artrodéza členka. Artréza je operácia, pri ktorej sú prvky kĺbu umelo spojené a úplne imobilizované. Z funkčného hľadiska bude kĺb úplne vypnutý, ale pacient bude môcť použiť končatinu ako oporu a zbaviť sa nepríjemných bolestí.

  Poznámka:artrodéza označuje štandardné operácie v chirurgických ortopédiách. Vykonáva sa, keď je implantácia plnohodnotného implantátu z nejakého dôvodu nemožná, ale medzitým lieky nepomáhajú pacientovi zbaviť sa bolesti a končatina stále nefunguje. Počas operácie lekár jednoducho odstráni kĺby, ktoré sa nedajú obnoviť, a namiesto nichzavádza implantát.

  Podstata operácie

  Artréza alebo artefaktová ankylóza je typ chirurgického zákroku, pri ktorom sú dve kosti, ktoré tvoria kĺb, spojené, aby sa úplne znehybnili. Artrodéza sa považuje za extrémnu mieru chirurgickej liečby, ak sú iné metódy kontraindikované alebo nepriniesli očakávaný výsledok a pacient naďalej trpí silnou bolesťou.


  Podstatou operácie je nahradenie poškodených kĺbových tkanív a fúzie kostí s cieľom úplne zablokovať členok
  .

  Po artrodéze kĺbového kĺbu sa chodidlo úplne nepohybuje. Lekár najskôr odstráni zničené oblasti chrupavky, kostí a väzov, potom spojí kĺbové prvky so špeciálnymi prútmi a pletacími ihlami. Potom vyplní dutiny špeciálnym zložením - to znamená, že vykoná priame spojenie všetkých častí postihnutého kĺbu.

  Po chirurgickom zákroku pacient nevyhnutne získa titul na invalidnom vozíku. Ktorý z nich závisí od stupňa lézií a typu vykonaného zákroku, ako aj od veku pacienta, jeho sociálneho stavu a povolania.

  Odrody a rysy každého druhu

  Existuje niekoľko spôsobov, ako vykonať artrodézu členkového kĺbu. Hlavné rozdiely sú v tom, aký druh implantátu bude implantovaný medzi týmito dvoma kosťami. Môže sa použiť kost pacienta z inej časti tela, darcovské kosti alebo syntetické tyčinky.

  Okrem toho môže byť artrodéza intraartikulárna aextraartikulární. V prvom prípade lekár jednoducho odstráni poškodené prvky kĺbu a aplikuje fixačný omietkový obväz, až kým nie sú kosti úplne roztavené. V druhom prípade sa implantuje implantát medzi kosti z pacientovej vlastnej kosti, materiálu darcu alebo syntetických materiálov. Kĺb je pripevnený kovovými skrutkami alebo doskami, po ktorých je tiež použitá sadrová topánka, až kým nie sú tkanivá úplne roztavené.


  Artrodéza sa môže vykonávať rôznymi metódami, s použitím implantátov a fixátorov rôznych typov a prevedení

  Vo väčšine prípadov sa vykonáva kombinovaný typ artrodézy: najskôr sa odstránia zničené prvky kĺbu, potom sa implantuje implantát, kĺb sa fixuje pletacími ihlami a sadrou. autobusom. Operácia sa vykonáva v úplnej anestézii.

  Implantácia autotransplantátu

  Tento spôsob operácie sa považuje za optimálny, pretože autotransplantát prírodnej ľudskej kosti obsahuje osteoblasty. Tieto látky stimulujú rast kostí v členkovom kĺbe - osteoindukciu. Kosť samotného pacienta sa používa ako autograft. Je to veľká výhoda a zároveň veľká nevýhoda. Je potrebné extrahovať časť kosti, aby tým neutrpela zdravá končatina.

  Použitie aloštepu

  Tento druh kostných štepov je dostupný v neobmedzenom množstve, ale nemá také vysoké osteoindukčné vlastnosti. Kostné tkanivo je vopred hlboko zmrazené, demineralizované,potom ožarovanie a sušenie za studena. Je to potrebné na to, aby bol materiál darcu sterilný, ale súčasne odumreli všetky živé kostné bunky.

  V dôsledku zložitého procesu spracovania je riziko odmietnutia takéhoto implantátu minimalizované a môže sa na ňom vytvárať prírodné kostné tkanivo. Dnes už existujú také typy liečby kostí, pri ktorých sa v tkanivách ukladajú osteoindukčné proteíny, ktoré môžu stimulovať nezávislý rast kostí.

  Syntetické implantáty

  Artrodéza členkového kĺbu sa môže vykonávať aj pomocou syntetických materiálov. Tieto materiály sú granuly hydroxyapatitu a fosforečnanu vápenatého, ktoré po špeciálnom ošetrení tvoria špeciálnu poréznu štruktúru, ktorá simuluje hubovú časť kosti. Takéto implantáty fungujú vo vnútri kĺbu ako osteo-vodivá matrica, nie sú schopné osteoindukcie.

  Spolu s uvedenými kostnými implantátmi sa používajú prírodné alebo syntetické kovové prvky. Palice, pletacie ihlice, taniere alebo svorníky sú potrebné tak, aby prvky zničeného kĺbu boli pevne pripevnené a nepohybovali sa pri tvorbe nového kostného tkaniva.


  Zvyčajne sa vykonáva zložitá operácia: najprv sa odstránia zvyšky zničenej chrupavky, potom sa kosti spoja a fixujú kovovými dlaškami (prístroj Ilizarov)

  . Môže sa použiť aj vonkajšia fixácia kĺbov. Používa sa pre tento prístroj Ilizarov -kompresné a rozptyľovacie zariadenie, ktoré je rámom vyrobeným z nastaviteľných kovových pletacích ihiel a skrutiek, ktoré pevne fixujú nohu v požadovanej polohe. Dnes sa používajú moderné, upravené vzory, ktoré pacientovi dávajú minimálne nepohodlie.

  V moderných ortopedických operáciách sa často používa kombinácia niekoľkých metód na vykonanie artrodézy, aby sa dosiahol rýchly a optimálny výsledok.

  Indikácie

  Artrodéza je alternatívou k endoprotetike a je často pre pacienta jediným spôsobom, ak konzervatívne metódy liečby neodstránili príznaky choroby kĺbov, ale viedli k progresii choroby a jej prechodu do zložitejšej fázy. Hlavnou indikáciou artrodézy členkového kĺbu je syndróm silnej bolesti, ktorú nemožno zastaviť nesteroidnými protizápalovými liekmi, analgetikami, intramuskulárnymi a intraartikulárnymi injekciami a fyzioterapiou.


  Falošný kĺb, deformácia členka a chodidla, zmena dĺžky končatín - to všetko sú dôsledky neliečenej artikulárnej patológie a odmietnutia chirurgického zákroku
  .

  Patológie kĺbov, ktoré môžu byť sprevádzané akútnou bolesťou, a preto si vyžadujú artrodézu:

  • primárna artróza;
  • posttraumatická artróza;
  • neuroartropatia;
  • neúspešná operácia výmeny členku;
  • ​​
  • reumatoidná artritída, dôsledkyktoré viedli k závažnej deformácii kĺbu;
  • osteoartróza;
  • vývoj pseudoartrózy.

  Niekedy je potrebná reartrodéza, ak v minulosti došlo k takejto operácii a implantát vyžaduje revíziu. Artrodéza má, rovnako ako akékoľvek chirurgické zákroky, kontraindikácie. Operácia sa nevykonáva v týchto prípadoch:

  • osteomyelitída - zápal kostného tkaniva;
  • ťažká vaskulárna nedostatočnosť;
  • akútna hnisavá infekcia akéhokoľvek vnútorného orgánu;
  • infekcie svalov alebo spojivového tkaniva členkového kĺbu;
  • vaskulárna nekróza talu;
  • závažná periférna okluzívna arteriopatia.

  Dôležité!Artréza sa nevykonáva v detstve, dospievaní alebo senility. U detí a adolescentov sa pohybový aparát ešte úplne nevytvoril, takže akýkoľvek zásah a protetika sú mimoriadne nežiaduce. Takéto manipulácie môžu vážne narušiť ďalší vývoj kostry a viesť k nenapraviteľnému poškodeniu. V starobe sa operácia nevykonáva, pretože tkanivá sú už zle obnovené a pacient nemusí tolerovať dostatočne dlhú anestéziu.

  Príprava a fázy operácie

  Operácia nie je zložitá, ale vyžaduje si určitú kvalifikáciu chirurga, použitie špeciálneho vybavenia a prípravu pacienta. Po operácii bude nasledovať dlhá rehabilitácia. Počas tohto obdobia dodržiavať všetky odporúčania lekáradôležité, ako pri príprave na operáciu. Často sú to pooperačné poruchy, ktoré vedú k komplikáciám a neefektívnosti zásahu.


  Chirurgia sa vykonáva striktne v celkovej anestézii, pretože sú postihnuté hlboké tkanivá, chirurgický zákrok trvá 2 až 6 hodín

  Príprava na artrodézu pozostáva z týchto opatrení:[68 ]

   71. Testy na zrážanie moču a krvi.
  • Analýza STD.
  • RTG snímku bezprostredne pred zásahom.
  • Týždeň pred plánovaným dátumom by sa mastné, korenené a ťažké potraviny mali zlikvidovať.
  • Na týždeň prestajte užívať lieky, ktoré ovplyvňujú viskozitu krvi.

  Keďže sa operácia vykonáva v úplnej anestézii, je potrebné prestať jesť 8 hodín pred jej vykonaním a neodporúča sa piť ani vodu 1–2 hodiny pred operáciou. Neodporúča sa piť alkohol a fajčenie 2-3 dni pred zákrokom. V ideálnom prípade bude pacient v predvečer dňa operácie umiestnený do nemocnice. V deň operácie lekár najskôr overí stabilný stav pacienta, potom anestetizuje a pripraví potrebné nástroje a vybavenie. Ďalej sa operácia vykonáva v nasledujúcich fázach:

  Odporúčame prečítať si: Ako liečiť opuchnuté členkové kĺby
  1. Na túto operáciu lekár urobí niekoľko rezov na prednom povrchu kĺbu alebo nad ním. Môže to byť niekoľko malých rezov a jeden veľký, sú potrebné na vstup do kĺbového kĺbudutiny, náradie a vykonávať všetky potrebné manipulácie.
  2. Po vložení nástrojov do kĺbovej dutiny lekár pomocou snímky z kamery zobrazenej na monitore vyhodnotí stav kĺbov a odstráni zvyšnú chrupavku.
  3. Potom sa koniec kostí a dutina kĺbu vyčistia a pripravia na spojenie.
  4. Ďalej sú kosti členku a chodidla spojené a fixované pomocou kovových prvkov - pletacích ihiel, skrutiek, svorníkov. Na umiestnenie fixačnej tyče používa lekár existujúce rezy alebo vytvára ďalší otvor. Vo výnimočných prípadoch sa lúče a pneumatiky prekrývajú z vonkajšej strany kĺbu. Noha je upevnená v polohe, po ktorej môžete prejsť do ďalšej fázy operácie.
  5. Kostný implantát sa vkladá do dutiny kĺbu, po ktorom sa pomocou röntgenovej diagnostiky znova skontroluje správne umiestnenie implantátu a poloha kĺbu.
  6. Lekár nakoniec odoberie nástroje a komoru a umiestni stehy alebo svorky do otvorov.

  Ihneď po chirurgickom zákroku sa na členok a chodidlo umiestni sadra, ktorú nemožno odstrániť najmenej štyri týždne

  V závislosti od indikácie, stupňa lézií a stavu pacienta môže lekár vykonať jednu operáciu. jednoduchá, dvojitá alebo trojitá artrodéza. Niekedy je potrebná trojitá artrodéza, aby sa zabránilo kĺbovej nestabilite, aj keď je potrebné vymeniť iba jeden prvok. Lekár sa zameria na diaľkové ovládanievýsledky operácie a pokúsiť sa naraz vyriešiť možné problémy v budúcnosti.

  Obdobie zotavenia

  Ihneď po zákroku sa môže pacient sťažovať na tieto ochorenia:

  • slabosť;
  • závraty;
  • nauzea;
  • ospalosť.

  Môže sa zaznamenať aj nesúlad reči, slza, vzrušenie, úzkosť alebo apatia. Všetky tieto príznaky sú výsledkom dlhodobej anestézie a vymiznú samy osebe po 12 až 24 hodinách.

  Pokiaľ ide o priamo prevádzkovaný spoj, obdobie regenerácie pozostáva z týchto hlavných etáp:

  1. Ihneď po chirurgickom zákroku sa na členok nanesie náplasť z omietky. Ak je to potrebné, vykonáva sa dekompresia členku, aby sa zabránilo opuchu tkaniva pod obväzom. Dekompresia je potrebná, ak opuchy nezmiznú 36–48 hodín po zákroku a bolesti sa k nemu pripoja.
  2. Tri dni po operácii je pacientovi preukázaný úplný fyzický odpočinok a odpočinok na posteli. Ovládaná noha by mala byť nad úrovňou srdca.
  3. Štvrtý deň sa pacientovi smie vstávať a pohybovať sa trochu v interiéri. Pri sedení by noha mala byť na stoličke, posteli alebo pohovke.
  4. Dva týždne po zákroku by mal pacient navštíviť nemocnicu, aby prekonzultoval a odstránil vonkajšie švy.
  5. Dva mesiace po zákroku je akékoľvek zaťaženie končatín kontraindikované, to znamená, že pacient by nemal ležať na nohe.celé telo.
  6. Po dvoch mesiacoch sa cvičebná terapia začína zaťažením a postupným zvyšovaním hmotnosti. Celková hmotnosť počas normálneho regeneračného procesu sa dosiahne 11 týždňov po operácii.
  7. Počas troch mesiacov by mal pacient chodiť len po barle.
  8. Odliatky sadry sa počas celého obdobia regenerácie niekoľkokrát menia. Prvýkrát o dva týždne neskôr, druhýkrát o dva mesiace neskôr, s predbežnou röntgenovou kontrolou. Celý čas sa musíte uistiť, že sadra nebije a nezmokne. Počas hygienických procedúr by sa mal obväz použiť na ochranu obväzu pred navlhnutím a navlhčením.
  9. Po 3,5 mesiaci lekár odstráni sadru a pomocou lokálnej anestézie odstráni z kĺbu kovové prvky.
  10. Po 4 mesiacoch operácie je postihnutá osoba. Ak bola artrodéza vykonaná na talu, potom 16 týždňov po zákroku nesmiete viesť vozidlo - to môže viesť k opuchu nohy.

  Osobitné cvičenia na obnovenie kĺbových funkcií sa začínajú vykonávať okamžite po operácii, cvičebná terapia pokračuje až do ukončenia liečby

  Najdôležitejšiu úlohu hrá fyzioterapia po artrodéze. V deň operácie vykonajte cvičenia. Pozostáva z napätia a uvoľnenia svalov nohy a chodidla. Dotiahnite nohu na 20 sekúnd a potom relaxujte súčasne.Ak pacient nespí, cvičenie zopakujte päťkrát každé dve hodiny.

  Malo by sa tiež vykonať samomasovanie. Tento postup je veľmi jednoduchý. Mali by ste si zopnúť nohy dlaňami vrátane prstov na nohách, zatlačiť na končatinu na 20 sekúnd a potom ju pustiť. Masáž sa tiež vykonáva každé dve hodiny. Výsledkom je, že pacient vykonáva cvičenie jednu hodinu, masáže za hodinu, potom znovu cvičí atď. Frekvencia procedúr klesá, keď lekár umožňuje plnohodnotnú fyzickú aktivitu.

  Nerobte sa bez fyzioterapie počas regeneračného obdobia po artrodéze. Ihneď po operácii je potrebné obnoviť pohybovú aktivitu a posilniť svaly a väzivo. A v budúcnosti pomáha fyzioterapia zbaviť sa krívania a obnoviť normálnu chôdzu. Ak pacient verne splnil všetky odporúčania lekára a operácia samotná bola vykonaná správne, nemali by vzniknúť žiadne komplikácie.


  Prevádzkovanej končatine by sa nemalo pôsobiť plné zaťaženie počas štyroch mesiacov, bez ohľadu na to, či je potrebné ďalšie opotrebovanie pneumatík a použitie bariel, lekár po vyšetrení a röntgenovom vyšetrení určí

  Recenzia

  Recenzia pacientov podstupujúcich artrodézu:

  Margarita, 31, Moskva:
  „Rozhodol som sa o operácii celý rok, prečítal som si všetko, požiadal a konzultoval. Potom sa nakoniec rozhodla, pretože bývanie s artrózou chodidiel je pekelné mučenie. Samotná operácia prebehla dobre, potom som dal prístroj Ilizarov na tri krúžky. Šiel som s ním štyri mesiace ľahšievšetko bolo v prvých týždňoch. A potom bolo ťažké nezachytiť sa celým svojím telom. Teraz idem na barle a pomaly si na to zvyknem. Pri obúvaní sú problémy, pretože chodidlo je úplne znehybnené. Musíme použiť špachtľu a malé triky. Ale vo všeobecnosti nebolo všetko také strašidelné, ako som si myslel. Môžete žiť. “

  Irina 51, Jekaterinburg:
  „S reumatoidnou artritídou žijem takmer tridsať rokov. Artrodéza na jednej nohe bola pre mňa urobená pred pätnástimi rokmi. Potom bolo všetko jednoduché a jednoduché, pamätám si, že po troch mesiacoch som už voľne chodil po byte bez barlí. Čakal som 15 rokov - čo keď sa niečo zmení a bude možné, že nebudeme mať artrodézu, ale urobíme protetiku? Ale čas pokračuje, nič sa nemení a kĺby na nohe vyskočili, takže nie je možné chodiť, nehovoriac o bolestiach. Urobili artrodézu na druhom. Aj keď som stále v jazyku, ale už vidím, že výsledky nie sú rovnaké. Päta nedosiahne podlahu, je nemožné stáť na celej nohe, inak je koleno skrútené a vo všeobecnosti trochu nepríjemné. Možno vek nie je rovnaký a tkanivá sa takto nezískavajú? Alebo možno vykonali operáciu inak. V každom prípade z mojich pozorovaní môžem povedať jednu vec: ak potrebujete operáciu, urobte to. V priebehu času sa kĺby deformujú tak, že nie je možné niečo opraviť. Všetky ostatné kosti sú ťahané spolu, toto je chodidlo. A počkajte, až budeme mať na členku protézy - takže môžete byť vo všeobecnosti na invalidnom vozíku. ““

  Zhrnutie:Artrodéza je chirurgická operácia, pri ktorej je umeláznehybnenie kĺbu. Takéto opatrenia sú potrebné, ak boli iné metódy liečby neúčinné alebo ak boli endoprotetiká neúspešné. Artrodéza sa môže vykonávať rôznymi spôsobmi, v niektorých prípadoch lekár vykonáva dvojitú až trojnásobnú artrodézu. Obdobie vymáhania závisí od zložitosti zásahu od 4 do 6 mesiacov. Počas tejto doby musí pacient prísne dodržiavať pokyny lekára, neporušovať odpočinok na lôžku, nepreťažovať kĺb a vyhýbať sa fyzioterapeutickým a fyzioterapeutickým sedeniam. To je jediný spôsob, ako sa zbaviť bolesti pri závažných artikulárnych patológiách, udržať končatinu aspoň ako podpornú, obnoviť pracovnú kapacitu a zabrániť ďalším komplikáciám.