Chudoba psa a jeho liečba

Výrazom „lišajník“ sa rozumie niekoľko kožných chorôb, ktoré sa líšia v etiológii a prejavujú sa vo forme malých vyrážok, škvŕn, papúl. Psi sú častejšie infikovaní červami, ktorých pôvodcami sú patogénne huby Trichophyton violaceum a Trichophyton tonsurans.

Môže sa nakaziť kožným ochorením pri kontakte (šnupanie, flirtovanie, šúchanie) s chorými zvieratami pomocou bežných domácich potrieb (posteľná bielizeň, misky). Spóry huby padajú na srsť alebo pokožku psa a za priaznivých podmienok (slabá imunita, suchá pokožka, poškriabanie atď.) Sa začínajú vyvíjať a prenikajú epidermou.

V mieste lézie získa pokožka červenkastý odtieň, mierne opuchne. Vlna v tejto oblasti sa drží spolu zo sekrétov spôsobených spravidla sekundárnou infekciou. Po určitom čase vypadnú vlasy a vytvoria sa šupinaté okrúhle plešaté škvrny. U psa nespôsobujú svrbenie, nie sú pozorované ďalšie škrabance.

Inkubačná doba môže trvať od jedného týždňa do jedného mesiaca. Lézia je zriedkavo jedna, často niekoľko, na akomkoľvek mieste. Presná diagnóza sa stanoví iba v laboratóriu na základe štúdií šrotov z postihnutých oblastí. Zbavenie psa môže byť vyliečené, ale bude to trvať čas a súlad s odporúčaniami. Nezabudnite, že choroba je nákazlivá na ľudí.

Je potrebné obmedziť kontakt s chorým zvieraťom, vstup detí je prísne zakázaný. Ak pes žije v byte, mokré čistenie by sa malo vykonávať každý deň.Stelivo by sa malo pravidelne vymieňať a vyhodiť použitý.

Odporúčame vám prečítať:

Ako sa vysporiadať s vôňou mačacích močov

Z lézií, vrátane zdravých 2 cm pokožku, musíte ostrihať vlasy. Tento postup sa musí vykonať pomocou latexových rukavíc. Ak existujú kôpky, musia byť odstránené. Vystrihnuté oblasti musia byť ošetrené klotrimazolom (dvakrát denne) alebo mykolónovou masťou (trikrát denne). Raz za dva dni sa miesta lézií lubrikujú 10% kyselinou salicylovou (liek sa pripravuje v lekárňach na požiadanie). Je vhodné, aby veterinárny lekár predpísal presný liečebný režim. Nie je možné nechať psa olizovať masti.

V pokročilých prípadoch, keď sa hnis uvoľní z miest lézie, t. pridávajú sa sekundárne infekcie, predpisujú sa antibiotiká. Ak je veľa ložísk, nemôžete to urobiť bez toho, aby ste vzali systémový liek dovnútra. Toto je zvyčajne griseofulfin. Musíte to dať na 2-3 týždne.

Po vizuálnom vyliečení by sa mala vykonať laboratórna analýza s cieľom potvrdiť neprítomnosť plesňovej infekcie. Až potom môžete ľahko dýchať, vaše zviera je zdravé.

Našťastie boli vyvinuté vakcíny (Wakderm, Polivak, Mentavak), ktoré majú profylaktické aj terapeutické vlastnosti. Podávajú sa intramuskulárne, dávkovanie závisí od hmotnosti psa. Po týždni je potrebná druhá injekcia lieku.

Ak je vaše zviera zdravé, je oveľa jednoduchšie a lacnejšie ho zaočkovať, ako dlho liečiť a starať sa, aby sa niekto z domu neinfikovaltáto infekcia.