cholesterosis

Obsah

  Cholóza žlčníka patrí do kategórie metabolických patológií a priamo nesúvisí s poškodením orgánov. Podľa ICD-10 sa týka chorôb tráviaceho ústrojenstva. Patológia spočíva v nesprávnom metabolizme lipidov, keď je časť tuku uložená v stene žlčníka. Choroba bola prvýkrát opísaná pred viac ako sto a pol rokmi, ale ťažkosti s dlhotrvajúcou diagnostikou patológie neumožnili uskutočniť rozsiahlu štúdiu o príčinách choroby a jej liečebných metódach.

  V poslednej dobe, keď lekárske technológie pokročili, sa objavila možnosť dôkladnejšej štúdie patológie, ktorá vyvolala zvýšený záujem lekárov o problém s cholesterózou žlčníka. V diagnostike a liečbe choroby sa dosiahol významný pokrok.

  Zaujímavou skutočnosťou je, že u rôznych kategórií pacientov sa vyskytuje najrozmanitejšia frekvencia diagnostiky patológie - rozptyl sa pohybuje od 3 do 50%. Je to čiastočne kvôli nedokonalej diagnostike a histologickému hodnoteniu odobratého materiálu, ale naznačuje to potrebu zodpovednejšieho prístupu k určovaniu choroby a liečbe takýchto pacientov.

  Príčiny

  Príčiny telesného tuku sú tuky, ktoré sa hromadí v stene tela. Štúdie lipidového typu preukázali, že prevládajú lipoproteíny s nízkou hustotou. Ich vzhľad a transformácia môžu byť spôsobené krvnou plazmou, endotelom a bunkamisvaly. Proteínová štruktúra lipoproteínu sa mení, vďaka čomu sa prejavuje schopnosť tukov s nízkou hustotou interagovať s makrofágmi. Najmenšie častice lipoproteínu s nízkou hustotou prenikajú veľmi ľahko a aktívne do tkaniva žlčníka, tu sa absorbujú makrofágmi a stávajú sa jedným z tvorcov penových buniek.

  Proces tvorby usadenín cholesterolu sa zintenzívňuje so stratou kontraktilnej činnosti orgánu. Aj keď si žlčník zachová dostatočnú absorpciu, jeho pomalá práca bude naďalej prispievať k ukladaniu cholesterolu.

  Odrody

  Lekári rozlišujú niekoľko foriem cholesterózy žlčníka. V závislosti od prítomnosti zubného kameňa sa rozlišuje cholesteróza:

  • bez kameňa - najbežnejší typ patológie, pri ktorej sa prejavujú všeobecné príznaky patológie;
  • - v tomto prípade patológia pokračuje spolu s cholelitiázou, keď sa v žlčníku pacienta v dôsledku poruchy metabolizmu lipidov tvoria cholesterolové kamene.

  Makroskopicky (vizuálne) sa rozlišujú tieto typy patológie:

  Prečítajte si tiež: Ako liečiť cholecystitídu
  • fokálny typ - choroba postihuje iba zanedbateľnú časť žlčníka, pričom vytvára obmedzené zameranie lézie;
  • celkom - steny žlčníka sú ovplyvnené cez celý povrch orgánu;
  • ohnisková forma spojená s poškodením extrahepatických potrubí;
  • celková cholesteróza s poškodením extrahepatických kanálikov;
  • čistá cholesteróza - sprevádzaná zhrubnutím steny orgánov;
  • sieťovo-polypózne - zahusťovanie postihnutej steny spolu s výskytom polypov;
  • polypoidná forma je vzhľad jedného alebo viacerých lipidových polypov spolu s relatívne intaktnou stenou orgánov.

  REFERENCIA!V závislosti od toho, či sú postihnuté žľazové štruktúry, sa vylučuje cholesteróza s adenomatózou, adenofibromatóza a fibromatóza.

  So zameraním na zachovanie funkcie žlčníka môže byť ochorenie spojené s možnosťou relatívne normálneho vyprázdnenia orgánu, mierneho poklesu jeho funkčnosti, vážnych porúch fungovania orgánu a úplného vyprázdnenia žlčníka, keď orgán prestane fungovať.

  Príznaky

  Zvláštnosťou patológie je, že ochorenie je ťažké diagnostikovať, pretože patológia nevykazuje konkrétne príznaky, ktoré by naznačovali cholesterózu. Symptómy patológie sú zvyčajne doplnené ďalšími poruchami žlčníka, napríklad príznakmi cholecystitídy, cholecystolitiázy, dysfunkciami orgánov. Okrem toho podľa výsledkov ultrazvukového vyšetrenia u 70 percent pacientov sa vizuálny obraz cholesterózy podobá cholecystolitiáze, čo vedie k nesprávnej diagnóze.

  Ak skúmate žlčník v určitom úseku, potom na vnútornej stene orgánu vidíte vily, ktorých konce sú pokryté žltými útvarmi. Sú to akumulácie penových buniek, ktorých základom jevstupujú škodlivé lipoproteíny s nízkou hustotou.

  Žltkasté vklady sa prejavujú sliznicou. Podľa niektorých vedcov môže cholesteróza s vekom ustupovať, v tomto smere klesá možnosť úspešnej diagnostiky patológie. V štádiu aktívneho priebehu cholesterózy sa u pacientov pozorujú tieto príznaky:

  • bolesť na pravej strane, pod rebrami. Pohodlie sa zvyšuje po konzumácii mastných potravín, korenených alebo údených. Rozprestiera sa po celej pravej strane a dáva mu lopatku do ruky. Ak je cholesteróza chronická, intenzita bolesti sa znižuje. Pri útokoch sa brucho stáva tvrdým a napätým, palpácia prináša pacientom nepohodlie;
  • výskyt nevoľnosti, ktorá sa zvyčajne vyskytuje pri jedle tukových potravín;
  • nepohodlie v ústach, najmä ráno, sprevádzané horkosťou a suchosťou v ústach;
  • hnačka sprevádzaná zápchou;
  • žlčová kolika;
  • zvracanie a nevoľnosť sa často nezmiernia ani po užití tablety;
  • slabosť, závraty, nadmerné potenie;
  • ​​
  • Niekedy je možné zvýšenie telesnej teploty.

  Diagnostika

  Diagnostika choroby je už dlho problematická, ale s vývojom a implementáciou ultrazvukovej diagnostiky lekári dosiahli v tejto veci výrazný pokrok. Dnes je to najspoľahlivejší ultrazvuk, pokiaľ ide o určovanie nielen samotnej choroby, ale aj jej foriem.

  Ultrazvuk je hlavným spôsobom diagnostiky cholesterózy.

  Pri retikálnej forme cholesterózy v ultrazvuku sa fokálne príznaky určujú vo forme zhrubnutia epitelovej steny, ktoré sú v celom orgáne nerovnomerné a sú vizuálne znázornené čiarkovanou čiarou. Obsahujú echopitívne inklúzie. Ak znížite intenzitu signálu zariadenia, môžete si všimnúť zlepšený obraz, ako aj lepší obraz získaný po choleretických raňajkách, s intercostálnym skenovaním pacienta.

  Retikálna forma cholesterózy sa vyskytuje najčastejšie u pacientov. Potvrdzujú to nielen výsledky ultrazvukového skríningu, ale aj výsledky chirurgických zásahov do žlčníka. Frekvencia sieťovej formy je v priemere 72%, 20% je zmiešaná forma a asi 8% je čisto polypózna forma patológie.

  Najjednoduchšie je diagnostikovať poslednú formu choroby - vizuálne sa pri ultrazvuku nachádzajú jednoduché alebo viacnásobné polypy v blízkosti stien, ktoré sa nepohybujú a nedávajú distálny akustický tieň. V štúdii je jasne opísaný cholesterolový polyp žlčníka, aby sa sledovala dynamika nádoru.

  Pacienti s diagnózou cholesterózy podstupujú cholecystektómiu. Po odstránení žlčníka nehrozí riziko zhubného bujnenia a výskytu metastáz s fokálnym alebo difúznym poškodením orgánov. To v mnohých prípadoch umožňuje nie uchýliť sa k radikálnemu chirurgickému zákroku, ale pokúsiť sa hľadaťpríležitosti na zachovanie orgánov.

  Liečba

  Pokroky v diagnostike umožnili identifikovať a študovať klinické prejavy priebehu patológie, ktoré významne ovplyvnili prístupy k liečbe a možnosti rôznych spôsobov liečby choroby. Doteraz skúsenosti získané v praxi nám umožňujú tvrdiť, že hlavnou metódou je postoj čakanie a videnie. Pacienti sú sledovaní od jedného do desiatich rokov.

  Konzervatívna

  Ciele konzervatívnej liečby sú tieto:

   65) zníženie klinických prejavov choroby;
  • zastavenie patologického procesu;
  • korekcia lipidových porúch;
  • odstránenie dysfunkcie orgánov, ktorá sa vyvinula na pozadí cholesterózy;
  • liečba sprievodných patológií zažívacieho systému.

  DÔLEŽITÉ!Počas tejto doby musí pacient zásadne zmeniť svoj životný štýl.

  Prvým a hlavným postulátom je nasledovať stravu. Zakázané potraviny s vysokým obsahom cholesterolu, ktoré zvyšujú iba obsah lipoproteínov s nízkou hustotou v krvi. Stojí za to vzdať sa vyprážaného, ​​mastného. Potraviny by mali byť frakčné, hlavným zložením sú predovšetkým rastlinné potraviny, nízkotučné mliečne výrobky.

  Pacienti by si mali do života pridať aj fyzickú aktivitu. Môže ísť o základné cvičenia - gymnastiku, fitnes, plávanie a výlet do telocvične so systematickou fyzickou aktivitou. Spotreba tukových zásob v tele vytvorí potrebu spaľovania tukov z iných miestnajmä to zníži progresiu patológie.

  Pri monitorovaní pacientov sa používajú dynamické metódy skríningu ultrazvuku, pri ktorých lekári hodnotia makroskopické transformácie, ku ktorým došlo v stene orgánov. Zohľadňuje sa aj povaha obsahu vo žlčníku. Najprv sa pozornosť upriamuje na prítomnosť zubného kameňa a na základe ultrazvuku sa vydávajú odporúčania týkajúce sa ďalšej konzervatívnej alebo chirurgickej liečby pacienta.

  Krvný test na cholesterol je dôležitým diagnostickým krokom.

  Odporúča sa, aby pacienti robili krvný test na cholesterol raz alebo dvakrát do roka a odporúča sa dešifrovať cholesterol podľa typu: vysoká, nízka, veľmi nízka hustota. Ak sa hladina cholesterolu významne zvýši, vykoná sa korekcia - pomôže strava a fyzická aktivita. Ak nie je možné upraviť lipidový profil týmto spôsobom, pacienti zlyhali, je potrebné užívať hypocholesterolemické lieky: statíny, fibráty, sekvestranty žlčových kyselín.

  Ak sa u pacientov diagnostikuje forma s polypózou z oka, malo by sa každých šesť mesiacov vykonávať ultrazvukové monitorovanie. Konzervatívna liečba je predpísaná pre pacientov:

   83) prípravky žlčovej kyseliny;
  • antispasmodiká;
  • lieky na korekciu lipidových porúch.

  Každé liečivo z vyššie uvedených skupín sa vyberá osobitne, pacienti musia kontrolovať hladinu pečeňových transamináz, celkový cholesterolkrv, aby sa zabránilo rozvoju komplikácií. Ak nenastane pozitívna dynamika a výsledky ultrazvukového vyšetrenia naznačujú zvýšenie počtu polypov alebo ich veľkosti, vykoná sa chirurgický zákrok a žlčník sa odstráni.

  Drogová terapia spočíva v predpisovaní širokej škály rôznych liekov na zlepšenie fungovania tráviaceho systému. V prvom rade je potrebné, aby si pacienti vytvorili motorickú funkciu a obnovili činnosť stien žlčníka. Na normalizáciu kinetiky sú vhodné mebeverín, metoklopramid a domperidón. Účinkom týchto liekov je predovšetkým normalizácia práce proximálneho čreva.

  Metoklopramid nie je vhodný na dlhodobú liečbu, pretože sa zvyšuje riziko vedľajších účinkov lieku. V tomto prípade sa lekári uchýlia k liečbe motilium - tento liek nemá prakticky žiadne vedľajšie účinky, má dobrý antiemetický účinok a zmierňuje nevoľnosť jedného z najlepších.

  Veľmi často sa u pacientov s cholesterózou vyskytuje bolesť a nepohodlie v pravej hypochondrii. Je to kvôli dysfunkcii žlčníka a zvierača. Na zastavenie tohto bolestivého stavu lekári odporúčajú, aby pacienti používali svalové relaxanciá - myotropické antispasmodiká. Je tiež možné použiť anticholinergiká:

   91) atropín;
  • metacín;
  • antispasmodické;
  • platyfylín;
  • prípravky Belladonna.

  DÔLEŽITÉ!Tietolieky môžu blokovať muskarínové receptory, ktoré znižujú hladinu vápnika v bunkách a uvoľňujú myocyty. Lieky nemôžete užívať iba u pacientov, ktorí trpia adenómom prostaty a glaukómom, ako aj tehotnými ženami.

  No-Shpa, Papaverin, Bentsiklan a ďalšie lieky sú tradičnými liekmi na zmiernenie bolesti pri patológii žlčníka. Je potrebné brať lieky po dobu jedného mesiaca, ale tabletky majú zovšeobecnený účinok, takže lekár môže výrazne obmedziť užívanie lieku, keď sa účinok objaví.

  Lekári predpisujú hepabén na zlepšenie funkcie pečene a ochranu buniek orgánov. Obsahuje extrakt z bylinných ingrediencií zo zákalu a bodliaka bodliakového, ktoré majú hepatoprotektívny účinok. Štúdie tiež ukázali, že hepabén významne aktivuje kontraktilnú funkciu žlčníka, ovplyvňuje dyscholiu a môže sa použiť na cholesterózu žlčníka.

  Už dva týždne po užití lieku sa zdravotný stav výrazne zlepšuje: bolesť sa zastaví, zvyšuje sa rýchlosť vyprázdňovania žlčníka a vylučuje sa dyspepsia. Liečba symptomatickej cholesterózy žlčníka pomáha zmierňovať zdravotný stav pacientov, zlepšuje trávenie a pohodu.

  Pri cholesteróze je možná liečba ľudovými liekmi. Všimnite si, že sa plne spoliehajú na ľudtechnika sa neoplatí, ale takéto metódy liečby nemožno úplne odmietnuť. Lekári zvyčajne odporúčajú kombinovať liečbu drogami a alternatívne spôsoby eliminácie choroby. V prvom rade je možné použiť rôzne druhy choleretických bylín: kalam, petržlen, nesmrteľka, púpava, mráz a ďalšie. Prostriedky sa pripravujú podľa odporúčaní na obale.

  Prevádzkové

  K dnešnému dňu neexistujú žiadne jasné indikácie chirurgického zákroku a jednoty lekárov v tejto veci. Podľa niektorých lekárov, ak osoba má viac ako päť polypov nájdených ultrazvukom, už to signalizuje potrebu chirurgického zákroku. Iní odborníci nevidia zásadný význam počtu cholesterolových polypov, ale trvajú na rozhodujúcej úlohe veľkosti polypov. Ak sú veľké, musíte odstrániť žlčník, dokonca aj pri jednotlivých novotvaroch.

  U vytvorených kalkúl sa predpokladá odstránenie orgánu.

  Stojí za zváženie, že proces vytvárania polypov je dynamický a že pri absencii výsledkov konzervatívnej liečby sa nevyhnutne zvyšuje ich počet. Preto, ak existujú 2 - 3 polypy, potom je riziko viac ako desiatich novotvarov veľmi vysoké. Komplikáciou situácie je skutočnosť, že polypy sa amputujú, keď odídu a zostanú v telesnej dutine. Tento scenár sa často považuje za pozitívny účinok liečby.

  Preto sa indikácie pre chirurgický zákrok na základe veľkosti polypov považujú za presnejšie.Predpokladá sa, že polyp s priemerom viac ako jeden centimeter je hrozbou, pretože má adenomatóznu štruktúru a môže sa hypoteticky stať rakovinovým.

  Po dlhú dobu bola jednoznačnou indikáciou chirurgického zákroku súbežná prítomnosť kameňov v žlčníku. Podľa lekárskeho výskumu je teraz vysoká pravdepodobnosť konzervatívnej liečby cholesterózy. A tiež pri konzervatívnej terapii je potrebné vziať do úvahy kontraktilitu žlče (na základe koeficientu vyprázdnenia po choleretických raňajkách najmenej 30%).

  Najdôležitejšie

  Hyperóza žlčníka sa týka metabolických porúch, ktoré ovplyvňujú orgán. Predstavuje výskyt usadenín v stenách orgánu alebo vo forme polypov vyčnievajúcich dovnútra. Príčinou výskytu lipidových rezerv v žlčníku je zvýšená hladina lipoproteínov s nízkou hustotou. Podobným mechanizmom sa na stenách krvných ciev objavia aterosklerotické plaky.

  Diagnostika choroby ultrazvukom nie je náročná. Po dôkladnom vyšetrení je pacientovi predpísaná liečba. Očakáva sa zvyčajne pozícia lekárov, s predpísanými liekmi na dynamickú dynamiku a ak je to neúčinné, potom sa uchyľujú k chirurgickému zákroku.