Cholesterolové plaky

Obsah

  Palpitácie srdca, slabosť, časté bolesti hlavy a dýchavičnosť sa stávajú príznakmi aterosklerózy. Táto choroba postihla mnoho starších ľudí. Je to spôsobené cholesterolovými plakmi, ktoré sa ukladajú na stenách krvných ciev. Lekári už dlho nemohli zistiť príčinu patológie, ale nedávno sa starostlivo študovali aterosklerotické depozity, objasnila sa podstata ich tvorby, zväčšenie ich veľkosti. Osobitná pozornosť vedcov sa zameriava na tie následky, ktoré spôsobujú plaky.

  Dôvody

  Výskyt nových diagnostických metód významne rozšíril štúdium príčin aterosklerotických depozitov. Preto sa od polovice minulého storočia začala aktívne rozvíjať teória cholesterolu o pôvode novotvarov, ktorá je dnes hlavnou. Krv je zložité viaczložkové médium, takže ktorákoľvek zložka by mohla vyvolať aterosklerózu.

  Mikroskopické vyšetrenie plakov odhalilo prevládajúci obsah lipidov, najmä cholesterolu. Je nevyhnutnou súčasťou ľudského tela a je súčasťou bunkových membrán. Bunky tela používajú cholesterol na iné účely, aktívne spracovávajú cholesterol.

  V priebehu výskumu sa predpokladalo, že výskyt plakov je spojený s nadmerným príjmom cholesterolu v tele. To znamená, že po banálnom prejedaní tukových potravín u ľudí úroveň stúpaukladajú sa cholesteroly a lipidy na stenách intimy ciev. Podľa pozorovaní vedcov je vývoj aterosklerózy spôsobený mastnými potravinami, preto sa pacientom v prvom rade odporúča diéta ako hlavný spôsob liečby.

  Nasledujúce štúdie však zistili, že zvýšenie hladiny cholesterolu nie je vždy spojené s tukom dodávaným s jedlom. Ako sa ukázalo, je to cholesterol v krvi, ktorý vedie k zvýšeniu hladiny tukov a rozvoju aterosklerózy.

  Ešte neskôr štúdie poskytli nové údaje - cholesterol v tele je jasne spojený s jeho prenosom proteínov. Hlavnými akumulátormi a nosičmi cholesterolu sú lipoproteínové komplexy. Počas štúdie lipoproteínov boli izolované neaterogénne lipoproteíny s vysokou hustotou, ako aj lipoproteíny s nízkou hustotou a veľmi nízkou hustotou, ktoré sú zdraviu škodlivé a vedú k vzniku aterosklerotických usadenín.

  Etapy vývoja plakov

  Vzhľad cholesterolových plakov je zložitý proces, ktorého etiológia má mnoho negatívnych faktorov. V počiatočnej fáze vývoja aterosklerózy sa plaky objavujú vo forme svetlých škvŕn a pruhov na vnútornej tepne, neskôr sa môžu rozpadnúť. Môžu byť dokonca u malých detí a zaberajú asi desať percent celkového objemu vaskulárneho povrchu.

  Na konci tvorby a rastu tela (približne o 25 rokov) sa môžu usadeniny cholesterolu šíriť v tenkej vrstve na 50% povrchu.plavidla. Vyskytujú sa rôznymi rýchlosťami - koronárne artérie sú najviac postihnuté, lipidový plak sa dá zaznamenať u detí už vo veku 15 rokov, ale poškodenie mozgových ciev je zaregistrované približne vo veku 40 rokov - už v tomto veku musíte podstúpiť dôkladnú diagnostiku, aby ste mohli včas bojovať. s aterosklerózou.

  Lipidová škvrna má malú hrúbku - približne 1 - 1,5 mm. Vo väčšine prípadov škvrny obsahujú penové bunky s vysokým obsahom lipidov, cholesterolu a T-lymfocytov. Vo vnútri buniek sa hromadia estery cholesterolu, bunky hladkého svalstva a makrofágy. Okolo objavujúceho sa aterómu sa vytvára zvláštna membrána, ktorá oddeľuje vnútorný obsah. Lipidové škvrny sa môžu objaviť nielen v cievach, ale aj na koži, často nad očami na očných viečkach, na tele sa nazývajú xantelasma.

  POMOC!Postupom času sa veľkosť lipidových škvŕn zväčšuje, môžu sa navzájom spájať a tvoriť už celé lipidové vlákna vyčnievajúce vo vnútri plavidla.

  Obsah je rovnaký ako pri lipidových škvrnách. Väčšina cholesterolu v tomto štádiu je stále obsiahnutá vo vnútri buniek a iba malá frakcia ide na povrch buniek. Ak existuje zvýšená priepustnosť endotelu, potom dôjde k dysfunkcii buniek intimy, ktoré podšívajú vnútorný obal ciev.

  Takto vyzerajú aterosklerotické plaky odstránené z krvných ciev

  Ako choroba postupuje, v oblastiach hromadenia cholesterolových kordovzačnú sa objavovať bunky spojivového tkaniva, prispievajú k rastu plakov a lipidové jadro sa stáva ich centrom. Vzhľad jadra je spojený so zvýšením lipidov, ktoré sa objavujú, keď sú poškodené rôzne typy buniek, v ktorých je veľké množstvo cholesterolu.

  Lipidy sa nerozpúšťajú, ale naopak začínajú impregnovať vnútornú výstelku výstelkového tkaniva, vytvára sa nahromadenie detritu lipidových proteínov - nahromadenia ateromatóznych hmôt. Oblasti spojivového tkaniva v blízkosti aterómu rastú čoraz aktívnejšie. Najprv má spojovacie tkanivo množstvo buniek hladkého svalstva, makrofágy a penové bunky, elastín a kolagén.

  Plavidlá sú náchylnejšie na rôzne zranenia vrátane mikroskopických. Spojivové tkanivo postupne stráca počet buniek, ale hrúbka kolagénových vlákien sa zvyšuje, stávajú sa ako druh rámu okolo lipidového jadra. Teda plnohodnotný cholesterolový povlak vyčnieva do lúmenu cievy a jeho odstránenie je nevyhnutné na obnovenie normálneho objemu prietoku krvi, pretože rozpúšťanie veľkých plakov nie je možné.

  Druhy plakov

  V súčasnosti existuje veľa prístupov k klasifikácii. každý prístup je postavený na určujúcom faktore, ktorý opisuje štítok. Vzhľadom na to, že prípady aterosklerózy sú čoraz častejšie, je dôležité správne určiť, ako sa majú pacienti liečiť a ako sa plaky rozpúšťajú bez chirurgického zákroku. A to znamená, že najväčšia praktická hodnotamá klasifikáciu založenú na prognostickosti. Podľa tohto rozdelenia sa v závislosti od morfologickej štruktúry izolujú stabilné a nestabilné plaky.

  Stabilný

  Odporúčame prečítať: Ateroskleróza krčka maternice

  Stabilné neoplazmy majú dobre definovanú vláknitú membránu, v ktorej je uzavreté lipidové jadro. Okrem toho má vláknitá membrána po celej svojej ploche rovnakú hustotu a hrúbku, nemá oblasti riedenia a ulcerácie. Samotné ateromatózne jadro má malý objem. Pokiaľ ide o ložiská ateromatózneho jadra, vôbec neexistuje - je nahradené vápenatými soľami.

  Hrubá vláknitá membrána naznačuje, že bunky hladkého svalstva si zachovali svoju hlavnú funkciu a môžu účinne obmedziť vnútorný obsah aterómu. Môžu sa však takéto vláknité plaky považovať za relatívne bezpečné?

  Obal takého aterómu pozostáva zo spojivového tkaniva, ktorého zloženie je dosť husté. Jeho štruktúra má kompaktne umiestnené kolagénové vlákna a malý počet monocytov, makrofágov, T-lymfocytov, buniek hladkého svalstva. V tomto plaku prevláda vláknitá zložka, ktorej objem môže dosiahnuť 70% celého plaku.

  DÔLEŽITÉ!Ak v priebehu času fibruje stabilný plak, potom môže blokovať lúmen plavidla o viac ako dve tretiny.

  Pri ďalšej stenóze nastáva kritická situácia, keď už nie je možné ischémiu regulovať kompenzačnými procesmi a akútnou srdcovou chorobou.zlyhanie, bez včasnej pomoci - infarkt myokardu, ohrozujúci smrť.

  Nestabilný

  Nestabilný cholesterolový povlak má svoje vlastné vlastnosti a nie je menej nebezpečný ako stabilný. Jediným rozdielom je miera výskytu komplikácií. Ak pri stabilnom plaku dôjde k zhoršeniu zdravia pomaly, zraniteľný môže v priebehu niekoľkých minút vyvolať akútnu koronárnu nedostatočnosť.

  Ateróm sa nazýva zraniteľný plak, v ktorom existuje vysoké riziko trombogénneho miesta. Tento povlak je náchylný na vredy alebo eróziu, má najtenšiu fibrínovú membránu, ktorá neustále hrozí prasknutiu. Lipidové jadro je relatívne veľké, zdá sa, že sa vnútorná časť steny aterómu roztrhá.

  Štúdia aterosklerotických novotvarov umožňuje dospieť k záveru, že tie isté novotvary môžu byť stabilné a nestabilné, pričom jeden z týchto typov prechádza v rôznych obdobiach svojej existencie. Existujú ľudia, ktorým bola diagnostikovaná pôvodne zložitá cesta.

  Napríklad stabilné aterómy môžu mať poškodenie endotelu a eróziu povrchu. to ďalej vedie k trombóze - parietálnej alebo vyhladzovacej. Niektoré sa vyznačujú vnútornými hemorágmi - sú schopné nafúknuť aterómy do neuveriteľných veľkostí, v dôsledku čoho dochádza k akútnemu prasknutiu membrány s uvoľňovaním obsahu do lúmenu cievy alebo úplnému prekrývaniu cievy a ischémii.

  Diagnóza

  ZapnutéDnes je najpresnejšou diagnostickou metódou, ktorá umožňuje vizualizáciu aterosklerotického plaku na stene cievy, intravaskulárny ultrazvuk. Táto diagnostická metóda má mnoho výhod, poskytuje najpresnejšie výsledky ako koronárna angiografia, ktorá sa dlho používa pri diagnostike aterosklerózy.

  ​​

  Použitím vysoko presných štúdií možno poskytnúť najúplnejšiu charakterizáciu aterosklerotického plaku.

  Štúdia prebieha takto. Do nádoby je vložený ultrazvukový katéter, ktorý má na svojej špičke vysoko citlivý ultrazvukový senzor, ktorý vysiela signál a absorbuje už odrazenú vlnu. Na základe registrácie prijatých údajov sa vytvorí dvojrozmerný obraz vo formáte v reálnom čase. Na výslednom obrázku môžete určiť:

   55. priemer skúmanej nádoby;
  • lúmen plavidla;
  • výskyt plakov;
  • morfologické charakteristiky novotvaru;
  • stupeň arteriálnej stenózy.

  POMOC!Nízke echogénne zóny a inklúzie vápnika, ktoré vyzerajú ako škvrnité škvrny v samotnom neoplazme, preukazujú prítomnosť plakov.

  U pacientov s nestabilnými plakmi existuje oveľa viac takýchto inklúzií vápnika ako u iných pacientov s pozitívnejšou prognózou - takéto cievy sa operatívne vyčistia. Napríklad vklady v krčnej tepne sa nemusia odhaliť, ale s komplikáciamiprístup kyslíka do mozgu sa zastaví a vyvinie sa mozgová príhoda. Ak operáciu nevykonáte včas a nezavediete liek na zabezpečenie krvného obehu, môže dôjsť k úmrtiu.

  A tiež intravaskulárne ultrazvukové vyšetrenie umožňuje určiť zväčšenie priemeru v mieste plaku, čo je ďalší nebezpečný faktor, ktorý naznačuje natiahnutie vláknitej membrány a stenčenie jej stien. Tradične sa v takýchto aterómoch nachádza veľké lipidové jadro.

  Podľa prieskumu zraniteľné plaky identifikujú štyri odrody aterómov:

  • fibrotické aterómy, ktoré obsahujú veľké množstvo kolagénu hustej konzistencie;
  • fibro-lipidové cholesterolové plaky s kolagénom a lipidmi v kompozícii;
  • kalcifikované nekrotické plaky s oblasťou nekrózy, ktoré obsahujú kryštály cholesterolu, mikrokalcifikácie a penové bunky;
  • kalcifikované plaky bez zóny nekrózy.

  Spoľahlivosť určenia typu povlaku počas intravaskulárneho ultrazvukového vyšetrenia sa pohybuje od 92 do 95%, čo je dostatočné na včasné a kvalitatívne stanovenie patológie a jej ohrozenia zdravia. Použitie intravaskulárneho ultrazvuku umožňuje podstatne korigovať prístupy k liečbe zraniteľných plakov a použiť rôzne metódy stabilizácie plakov bez toho, aby sa muselo použiť čistenie vnútorných stien bez chirurgického zákroku.

  Komplikácie

  Najnebezpečnejšie pre zdravie ľudízvažujú sa tzv. zraniteľné plaky. Ak pijete čistiace tablety včas, je možné vyhnúť sa väčšine komplikácií a znížiť riziko akútnych komplikácií. V diagnóze takýchto plakov však nie je vždy možné, aby boli upokojené, a to aj za podmienky liečby, pretože v samotných zraniteľných plakoch sa časom objavia defekty krytu, vďaka ktorým môže dôjsť k zlomeniu.

  Výsledkom je, že osoba môže mať infarkt myokardu ako najohrozujúcejšiu komplikáciu patológie, takže pacienti potrebujú primeranú liečbu. Hlavným provokujúcim faktorom v tomto prípade bude trombóza. Vyskytuje sa ako pri rozbití, tak aj pri erózii jeho povrchu. Mechanizmus priebehu týchto procesov je odlišný:

   76) počas erózneho procesu celého telesa bude trombus ležať na povrchu plaku;
  • , keď sa zlomí krvná zrazenina, preniká do samotného cholesterolu.

  Podľa pitvy sú dnes erozívne príčiny trombózy v menšine, ale väčšina trombóz sa vyskytuje v dôsledku prasknutia vláknitej membrány. Z tohto dôvodu sa v diagnostike prikladá veľký význam inštalácii miesta, kde je vada plášťa, aby sa ďalej predpovedala možnosť jeho pretrhnutia.

  V prípade cerebrovaskulárnej príhody v dôsledku plaku môže dôjsť k mozgovej príhode.

  Najbežnejšie sú aterosklerotické plaky, ktoré obsahujú veľké lipidové jadro. Obal takého novotvaru je zvlášť náchylný na poškodenie.Štúdie niektorých autorov ukazujú, že u viac ako 60% pacientov s akútnou koronárnou krízou bola príčina zistená práve v tenkej vláknitej membráne a u 70% pacientov sa našli také aterómy, ktoré už majú veľké lipidové jadro a sú na pokraji roztrhnutia.

  Charakteristiky ruptúry ohrozujúcej plak:

  • veľký objem samotného plaku;
  • prítomnosť expanzie v cievach v oblasti nádoru;
  • veľké lipidové jadro, ktoré zaberá viac ako 40% objemu aterómu, ktoré obsahuje oxidované lipidy, kryštály cholesterolu, étery;
  • prítomnosť infiltrácie zápalovými bunkami;
  • zriedená vláknitá membrána plaku (menej ako 65 mikrónov), ktorá je ochudobnená o bunky kolagénu a hladkého svalstva.

  Čím viac štítkov má, tým viac ohrozuje ľudské zdravie. Ďalším negatívnym faktorom je nestabilita. Preto lekári trvajú na tom, že prítomnosť plakov je potrebné čo najskôr skontrolovať, čím dôkladnejšie sa vyšetruje, tým úspešnejšia je prevencia akútneho koronárneho syndrómu u osoby s aterosklerózou.

  Eliminácia

  Ak hovoríme o liečbe aterosklerózy, je zrejmé, že pacienti sa musia najskôr vyrovnať s depozitmi. Najlepšie je predchádzať tvorbe cholesterolových plakov v cievach, ale ak sú už prítomné, potom sa počas liečby primárne hodnotí prognóza pacienta. Pri miernom ukladaní cholesterolu vám strava pomôže, môžete sa liečiť ľudovými liekmi,aplikujte bylinky. V tomto prípade sa cholesterol ukladá iba vo forme vrstiev, preto nie vždy bráni narušeniu krvného obehu a nevyvoláva výskyt klinických symptómov choroby.

  Výživa v strave nie vždy problém rieši a lekári predpisujú tablety pri zachovaní hladín cholesterolu v krvi. Statíny sú zlatým štandardom - tieto lieky pomáhajú znižovať zlé hladiny cholesterolu v krvi a znižujú výskyt nových a zväčšujú veľkosť existujúcich cholesterolových plakov.

  Ak sa vklady viac ako polovica prekrývajú s lúmenom cievy, budeme hovoriť o chirurgickom zákroku. Pri tomto závažnom stave sa plaky rýchlo vyvíjajú a ak je plavidlo blokované viac ako tromi štvrtinami, môžu nastať nezvratné následky. Preto vám lekári neodporúčajú, aby ste operáciu odložili - novotvar musíte odstrániť čo najskôr. Dnes sú prognózy prežitia vysoké, pri včasnej liečbe sú pacienti úspešne operovaní laserom a rýchlo podstupujú rehabilitáciu. V budúcnosti budú musieť pacienti na čistenie nádob užívať celoživotné prípravky.

  Najdôležitejšie

  Cholesterolové plaky sú priamou príčinou aterosklerózy. Pozostávajú hlavne z lipoproteínov s nízkou a veľmi nízkou hustotou, ako aj z iných buniek. Majú tendenciu zväčšovať sa, v dôsledku čoho môžu takmer úplne prekrývať lúmen plavidla a spôsobiť vážne následky prezdravie až do smrti.

  Ošetrenie aterosklerotických plakov by sa malo vykonať čo najskôr. Potom sa s nimi môže zaobchádzať prostredníctvom stravovania alebo ľudových liekov. Ak nie sú k dispozícii žiadne výsledky, predpisujú sa tabletky - statíny, ale ak nemajú pozitívny účinok, pacienti potrebujú chirurgický zákrok.