Burzitída členka

Obsah

  Burzitída členka sa vyskytuje v dôsledku zápalového procesu lokalizovaného v synoviálnom vaku. Úloha burzy je extrémne veľká - poskytuje neobmedzený pohyb kĺbových prvkov a keď je zapálená, človek má opuch v oblasti nôh, nepohodlie a bolesť na začiatku.

  Príčiny a znaky vývoja

  Vo väčšine prípadov sa burzitída vyskytuje v kĺbovom vaku umiestnenom medzi pätnou kosťou a šľachou. Zápalové zmeny burzy vedú k nezvratným procesom a narušujú výživu chrupavky kĺbového kĺbu. Patologický proces vedie k zhrubnutiu stien burzy, zatiaľ čo množstvo tekutiny v nej výrazne klesá a trenie medzi kĺbovými povrchmi sa zhoršuje. Infekčná burzitída pomáha transformovať obsah burzy na hnisavý výpotok.

  Ochorenie sa môže vyskytnúť u ľudí akéhokoľvek veku. Nemysli si, že sa vyskytuje iba u starších ľudí. Burzitída členka sa vyskytuje u profesionálnych športovcov v dôsledku zranenia u tých, ktorí musia stáť na svojich nohách dlhý čas. Spomedzi všetkých príčin burzitídy je potrebné zdôrazniť obezitu, rovnako ako ploché nohy, nosenie nesprávnych topánok. Dokonca aj pevné topánky môžu spôsobiť rozvoj burzitídy členkového kĺbu.

  Nohy s vysokými podpätkami môžu spôsobiť burzitídu. To vytvára nerovnomerné zaťaženie prvkovkĺb, je zvýšený tlak na bursu. V dôsledku toho sa vyvíja zápalový proces. Existuje mnoho ďalších príčin burzitídy:

  • podchladenie dolných končatín;
  • infekcia v členkovom kĺbe;
  • dislokácia členku;
  • zápal spojivového tkaniva;
  • narušený metabolizmus purínov, v dôsledku čoho je ovplyvnená nielen burza členka, ale aj veľká špička;
  • zlomenina dolných končatín;
  • vrodené alebo získané deformácie chodidla;
  • artritída alebo artróza;
  • diabetes mellitus;
  • pitie alkoholu, fajčenie;
  • výron.

  V niektorých prípadoch môže byť burzitída infekčná, vyvíja sa v dôsledku prenikania streptokokových, stafylokokových, gonokokových a tuberkulózových infekcií do kĺbu.

  V počiatočnej fáze môžu byť príznaky burzitídy úplne neviditeľné

  .

  Druhy

  Existuje niekoľko druhov burzitídy členkového kĺbu, ktoré sa líšia v charaktere priebehu a pôvodu. V závislosti od zloženia tekutiny vytvorenej v dutine burzy emitujú:

  • serózne - priehľadný obsah, ktorý sa vytvára pri membráne sliznice v zápalovom procese;
  • hemoragické - obsah burzy, do ktorej červené krvinky prenikajú kvôli zvýšenej priepustnosti kapilár;
  • vláknitý - obsah burzy je bohatý na fibrínové vlákna;
  • purulent - exsudát získava charakteristický špinavý žltý odtieň, ktorý obsahujeveľké množstvo bielych krviniek.

  Burzitída je podľa pôvodu mechanická a je výsledkom traumy, infekčnej, ktorá sa vyvinula počas porážky patogénnych mikroorganizmov. Burzitída je tiež endokrinný, ak je vyvolaný endokrinnými patológiami.

  Pri liečbe je najťažší typ burzitídy infekčný. Liečenie nie je len obtiažne, ale vážne komplikácie môže zanechať aj samo o sebe, pretože infekcia vstupuje priamo do krvného riečišťa, a ak sa rýchlo šíri, môže viesť k gangréne dolných končatín. Amputácia je pre pacienta jedinou cestou.

  Podľa charakteru priebehu choroby je burzitída akútna alebo chronická. Akútna burzitída sa zvyčajne prejavuje výraznejšie - u pacientov sa prejavuje silná bolesť v dolných končatinách, členok sa zväčšuje a sčervená. Akútna forma sa vyskytuje najčastejšie v dôsledku infekcie, ako aj po poranení holene.

  Chronická burzitída sa vyznačuje pomalým priebehom, zápalový proces je slabý, noha je navonok prakticky nezmenená, ale takéto ochorenie sa môže čas od času zhoršiť, napríklad pri podchladení. S touto burzitídou musíte neustále konzultovať s lekárom, uistite sa, že ste v kontakte s exacerbáciou, aby ste zmiernili symptomatické prejavy. Na zmiernenie príznakov burzitídy je potrebné znížiť záťaž holene.

  Príznaky

  Nie je ťažké všimnúť si príznaky burzitídy členkového kĺbu, najmä ak sú akútne.Príznaky sa objavia okamžite po nástupe zápalu v burze a ako sa ochorenie vyvíja, príznaky sa zvyšujú. Prvým príznakom burzitídy je opuch dolnej končatiny spôsobený opuchom mäkkých tkanív. V mieste lézie si môžete všimnúť pečať, noha je opuchnutá, ale nie mäkká, ale vyliata.

  POMOC!Po určitom čase členok zčervená, pri dotyku sa cíti bolesť a šliapne na nohu.

  Pohyb predstavuje určité ťažkosti, pohyby sú obmedzené, je cítiť ťažkosti v nohách. Cítite, ako tekutina kolísa. Je to veľmi jednoduché skontrolovať to experimentálne - keď stlačíte prst na bursu, môžete cítiť, ako sa obsah vrecka na kĺby pohybuje pod prstami.

  Závažnosť symptómov obvykle závisí od formy choroby. Pri akútnej burzitíde sú všetky pocity akútnejšie a silnejšie a chronická forma ochorenia je iba nepokojná. Tu je zoznam príznakov, ktoré sa vyskytujú u pacientov s burzitídou členka:

  Odporúčame, aby ste si prečítali: Dôsledky artrodézy členkového kĺbu
  • bolesť pri pritláčaní holene, najmä z päty;
  • nepohodlie počas chôdze;
  • opuch pazúry hľúz, ak sa pridá achillobursitída;
  • stuhnutosť svalov;
  • horúčka;
  • vzhľad ostrohy na päte;
  • všeobecná nevoľnosť, slabosť;
  • zvýšená únava.

  Pri včasnej liečbe na klinike sa dá burzitída liečiť pomerne rýchlo

  .

  Keď sa tieto príznaky objavia, nemali by ste odďaľovať návštevu lekára. Príčinu a príznaky burzitídy možno ľahko odstrániť, ak sa choroba zistí v skorom štádiu. V opačnom prípade môže byť burzitída chronická, jej odstránenie je omnoho ťažšie. Najnepríjemnejším výsledkom burzitídy je hnisavá forma patológie, pri ktorej pacient čelí gangréne.

  Liečba

  Bursitída sa lieči chirurgom s ortopedickou traumou alebo chirurgom. Patológia sa dá liečiť konzervatívne, ak burzitída nie je purulentná v prírode, ako aj použitie chirurgického zákroku, ktorý sa vykonáva na infekčnú burzitídu a komplikáciu iných typov chorôb.

  Konzervatívna

  Konzervatívna terapia spočíva v predpisovaní liekov, ktoré znižujú aktivitu zápalového procesu. Táto technika sa používa u ôsmich z desiatich pacientov a iba malá časť pacientov vyžaduje chirurgický zákrok. Hlavnou skupinou liekov odporúčaných pre pacienta sú nesteroidné protizápalové lieky, kortikosteroidy, antibiotiká.

  Skupina nesteroidných protizápalových liekov zvláda zápalový proces. Účinné látky liečiv sú schopné blokovať spojenia zápalu, zatiaľ čo ďalší zápal sa nevyvíja. Pri aplikácii NSAID sa opuch a bolesť v dolnej končatine rýchlo eliminujú. Lieky sú dostupné vo forme mastí a gélov a sú v nich aj tabletyprostriedky a injekčné roztoky.

  V počiatočnej fáze liečby choroby sa vyberajú masti a gély na vonkajšie použitie. Je to spôsobené skutočnosťou, že nesteroidné protizápalové lieky pri perorálnom podaní vyvolávajú množstvo negatívnych účinkov - zažívacie ťažkosti, nevoľnosť a pri dlhodobom používaní sa môže otvoriť žalúdočný vred. Teraz existujú lieky novej generácie, ktoré majú minimálne vedľajšie účinky.

  Burzitída členku možno liečiť týmito prípravkami:

  • Movalis;
  • Xefokam;
  • nimulid;
  • Meloxikam;
  • Arthrosan;
  • Movix a ďalší.

  Ak hovoríme o najbežnejších a najlacnejších vonkajších prostriedkoch, potom ide o diklofenak, liek, ktorý sa dlhodobo aktívne a aktívne používa v praxi kĺbových patológií. Ďalej môžete použiť Nimid, Voltaren, Butadion, Finalgon, Fastum gél a ďalšie. Vstrekovanie je možné zadať:

  • diklofenak;
  • Voltaren;
  • Diprospan;
  • Kenalog.

  POMOC!Pri neexistencii účinku NSAID alebo nemožnosti používať túto skupinu liekov sa pre pacientov odporúčajú steroidné látky.

  Vstrekujú sa priamo do zapálenej dutiny kĺbového vaku. Hydrokortizón a triamcinolón majú dobrý účinok - používajú sa najčastejšie.

  V prípade príznakov hnisavej burzitídy, ako aj pri prevencii infekcie sa pre pacientov odporúčajú antibiotiká. Do tejto skupiny finančných prostriedkov sa zaraďuje:

  • doxycyklín;
  • Cefalosporín;
  • tetracyklín;
  • lincomycín;
  • azitromycín;
  • Cefaclor;
  • Rondomycín.

  Výber lieku je zvyčajne empirický. Pacientom sa odporúčajú liečivá so širokým spektrom účinku a pri absencii účinku je možné pripraviť bakteriálne očkovanie a predpísať úzke liečivo namierené konkrétne proti tejto skupine patogénnych mikroorganizmov.

  Ľudová

  Burzitída členka sa dá liečiť nielen liekmi, ale aj ľudovými liekmi. Lekári sa zameriavajú na skutočnosť, že alternatívne metódy by sa mali stať skôr doplnkami než hlavnými metódami liečby. Inak môžete začať s ochorením a vyvolať infekciu tekutiny vo vnútri zapálenej burzy. Aby sa tomu zabránilo, mali by byť hlavnými metódami lekárske stretnutia a alternatívne recepty - ďalšie.

  Účinné ľudové lieky pomôžu zmierniť opuchy, ktoré môže použiť každý

  Bravčový tuk je účinnou liečbou. Nohu je potrebné napariť a na dolnú časť naniesť tenkú slaninu. Končatina je zabalená v plastovom obale. Aby ste vydržali takúto komprimáciu, potrebujete najmenej osem hodín, preto ju radšej robia v noci. Slaninu môžete aplikovať každú noc, až kým nezmiznú príznaky burzitídy členka.

  Narodniki tiež odporúčajú používať horkú reďkovku. Z toho je vyrobený obklad. Hořká reďkovka na jemnom strúhadle, nanesená na gázu a naneste na ňuboľavé miesto. Reďkev udržiavajte na členku najviac jednu hodinu, aby nedošlo k popáleniu.

  Chirurgické

  Chirurgické ošetrenie burzitídy členku sa používa, ak je bursa naplnená hnisavým obsahom. Chirurgia sa vykonáva v lokálnej anestézii. Zákrok nie je komplikovaný, vykonáva sa takmer na každej klinike.

  Lekár najskôr evakuuje hnisavý obsah, rozoberie vak na kĺby a vloží drenáž. Keď sa dutina zbaví hnisu, bursa sa premyje antiseptickým roztokom. Chirurgia sa používa ako posledná možnosť, pretože operácia členkov je nežiaduca kvôli predĺženému uzdraveniu a možnosti vedľajších účinkov.

  Po operácii musia pacienti odpočívať na členok, niekedy je indikovaný odpočinok na lôžku. V procese rehabilitácie lekár predpíše pacientovi masáž, fyzioterapiu. Neexistujú takmer žiadne hrubé škaredé jazvy.

  Najdôležitejšie

  Burzitída členka si vyžaduje okamžitú liečbu, pretože choroba hrozí s komplikáciami. Pri absencii včasnej pomoci nie je bursa len vyhnaná, zápalový proces môže zachytiť okolité väzy a šľachy, čo hrozí, že praskne kalcinovú šľachu. V tomto prípade sú pacienti postihnutí zdravotným postihnutím.

  Liečba burzitídy je možná konzervatívne, operácie sa zriedka vykonávajú. Ak diagnostikujete zápal synoviálneho vaku v čase, môžete tak urobiť iba s gélmi a masťami.