Burzitída bedra

Obsah

  Bursitída je zápal synoviálneho vaku v akomkoľvek kĺbovom kĺbe. Bedrový kĺb je jednou z najväčších a burzitída sa tu tiež vyvíja. Kĺb dokáže odolať veľkému zaťaženiu, takže výskyt ochorenia v tomto mieste je celkom bežný. V dôsledku zápalového procesu je postihnutý jeden z troch vakov bedrového kĺbu.

  Príčiny a príznaky burzitídy bedrového kĺbu si vyžadujú okamžitú liečbu. Ak je liečba uskutočňovaná včas, prognóza v prítomnosti patológií je pozitívna a zdravotné postihnutie v dôsledku burzitídy bedrového kĺbu je minimálne.

  Dôvody

  Existuje niekoľko významných faktorov pre rozvoj burzitídy bedrového kĺbu:

  • vek pacientov starších ako šesťdesiat rokov, keď sa zníži elasticita tkaniva, objavia sa kalcifikácie, čo vedie k zvýšenému zaťaženiu aparátu väziva šliach a zápalu synoviálneho vaku;
  • pohlavie - ako vyplýva z výsledkov výskumu, u žien sa najčastejšie diagnostikuje burzitída bedrového kĺbu, pretože väčšia veľkosť špičky spôsobuje väčší tlak na šľachy a postupom času sa tento tlak burzitídy trochanterického vaku vyvinie;
  • predĺžené rovnomerné zaťaženie kĺbového kĺbu prispieva k výskytu aseptického zápalu v synoviálnom vaku (zvyčajne sa vyskytuje u cyklistov, jazdcov,dlhá chôdza);
  • poranenia bedrového kĺbu vyvolané nadmerným tlakom, pád z výšky atď .;
  • stagnácia krvného obehu, ku ktorej zvyčajne dochádza pri dlhodobom ležaní na jednej strane na tvrdom povrchu (napríklad u pacientov pripútaných na lôžko);
  • reumatické lézie bedrového kĺbu, keď imunitný systém vníma spojivové tkanivo ako cudzie, preto sa vyvíja autoimunitný zápal, ktorý tiež ovplyvňuje burzu bedrového kĺbu;
  • prítomnosť osteofytov bedrového kĺbu v dôsledku artrózy;
  • skolióza - zakrivenie chrbtice, pri ktorom je nesprávne rozdelenie záťaže vrátane bedrového kĺbu;
  • rôzne dĺžky nôh, pri ktorých je rozdiel od dvoch centimetrov alebo viac;
  • predchádzajúca operácia bedrového kĺbu.

  Burzitída bedrového kĺbu môže vyvolať nielen uvedené dôvody a faktory, ale aj podchladenie, v dôsledku ktorého sa vyvíja zápal, a infekcia sa stáva hematogénnou v dôsledku burzitídy. Takáto burzitída je zvyčajne dôsledkom zníženej imunity.

  Druh

  Existuje niekoľko druhov burzitídy, z ktorých každá má svoj vlastný názov v závislosti od lokalizácie zápalového procesu.

  Prvý typ patológie sa nazýva burzitída väčšieho trochanteru stehennej kosti alebo trochanterická burzitída. Táto burzitída je najviacbežne sa vyvíja v synoviálnom vaku, ktorý chráni kosť zvonku. Pretože sa kosť v anatómii nazýva špíz, patológia dostala zodpovedajúci názov.

  Pozoruhodným príznakom trochanterickej burzitídy je bolesť na vonkajšej strane bedrového kĺbu

  .

  Zvyčajne sa burzitída trochanterovej burzitídy vyskytuje u starších ľudí, u tých, ktorí majú zvýšenú fyzickú aktivitu. Stáva sa tiež, že trochanterická burzitída má charakter pooperačnej komplikácie. Jasným znakom rozvinutej trochanterickej burzitídy je akútna bolesť na vonkajšom povrchu stehna, ako aj zhoršenie celkového stavu pacienta.

  Druhým typom patológie je burzitída hrebenatiek ilia. Vak, v ktorom je lokalizovaná patológia, je umiestnený na vnútornej strane stehna. Miesto výskytu bolestivého syndrómu je ingvinálna zóna. Pri vstávaní alebo pokuse o sedenie sa zvyčajne objaví ostrá bolesť. Bolest sa zvyšuje po noci, ráno a tiež po dlhom odpočinku, ak človek zostáva na dlhú dobu a potom sa snaží vstať.

  Ischiatická burzitída je najbežnejším typom patológie, vyskytuje sa pri nečinnosti a objavení sa osteofytov na povrchu kosti. Zápalový proces je lokalizovaný v mieste spojenia svalov s ischiatickým tuberkulátom. Nepríjemné pocity sa objavia, keď sa človek pokúsi ohnúť nohu do stehna.

  Pacienti sa sťažujú na bolesť zadku, ktorá sa v noci zosilňuje, s predĺženou jednotnou pozíciou tela (napríklad pri ležaní alebo státí). Ostré bolestisa zobrazí, keď sa pokúsite posadiť alebo v drepe. Ak budete sedieť v tejto pozícii po dlhú dobu, potom bolesť môže byť taká silná, že pacienti strácajú vedomie.

  Pre pacientov je hnisavá burzitída najnebezpečnejšia. K tomu dochádza pri septickom zápale, keď je burza jediným súvislým zápalovým ohniskom obsahujúcim hnisavý obsah vo vnútri. Ochorenie postihuje nielen burzu, ale môže sa šíriť aj do kostného tkaniva, svalov, ktoré je veľmi ťažké prenášať.

  U pacientov teplota tela stúpa na vysoké hodnoty, bolesti sú také silné, že ich analgetiká nezmiernia. Stehná sa zväčšia, keď sa dotknú. Takéto javy nie sú bežné.

  DÔLEŽITÉ!Purulentná burzitída bedrového kĺbu si vyžaduje hospitalizáciu, pretože je nemožné liečiť purulentnú burzitídu doma, môže to pre pacienta znamenať život.

  Diagnóza

  Samourčenie burzitídy bedrového kĺbu nie je možné, preto by sa pacienti mali obrátiť na kliniku. Niektorí pacienti nepripisujú bolesti bolesti v stehne, iní zamieňajú príznaky s artritídou alebo artrózou - to všetko je spojené s oddialením diagnózy a poskytnutím lekárskej starostlivosti pacientovi. Najohrozenejším stavom je hnisavá burzitída, pri ktorej septický proces rýchlo zahŕňa okolité tkanivá.

  Pri odchode na kliniku bude pacientovi predpísaná séria diagnostických vyšetrení po tom, ako lekár odoberie anamnézu abude analyzovať sťažnosti pacienta. Röntgenové vyšetrenie bedrového kĺbu je základným prvkom diagnostiky. Napriek tomu, že takáto štúdia neposkytuje konkrétne údaje o burzitíde, výsledky röntgenového žiarenia pomáhajú vylúčiť choroby, ako je artróza, poranenia kĺbov (dislokácia, zlomenina).

  Typicky sa pre najpresnejšiu diagnózu predpisuje magnetická rezonancia. Tento typ štúdie vám umožňuje vizualizovať na obrazovke monitora nielen kosti, ale aj mäkké tkanivá. Je to na MRI, ktorá ukazuje, či sa zapálil synoviálny vak bedrového kĺbu a aký je rozšírený patologický proces. Ak existuje podozrenie na hnisavú burzitídu, ktorú podľa vonkajších príznakov nie je vždy možné diagnostikovať, vykoná sa vpich kĺbovej tekutiny. V tomto prípade je diagnóza jednoznačne potvrdená alebo vyvrátená. Našťastie percento detekcie hnisavej burzitídy je malé.

  Liečba

  Liečba burzitídy bedrového kĺbu má komplexný vplyv na patológiu. Liečba je vo väčšine prípadov konzervatívna, ale pri pokročilej burzitíde s hnisavým obsahom je nutný chirurgický zákrok (artroskopia).

  Konzervatívny

  Pri liečbe burzitídy sa pacientom predpisuje celý rad liekov rôzneho druhu. Antibiotiká sú povinné - majú nielen terapeutický cieľ pre hnisavú burzitídu, ale tiež profylaktické, pokiaľ burulitída nie je hnisavá. Antibakteriálne lieky sa môžu injikovať priamo dokĺbový vak po tom, čo lekár odstránil obsah burzy. Drogy sa kombinujú s nesteroidnými protizápalovými liekmi a anestetikami.

  NSAID majú kontraindikácie, preto sa používajú s mimoriadnou opatrnosťou

  .

  Z liekov na liečbu burzitídy sa používajú prostriedky vo forme mastí, krémov a pri nedostatočnom pôsobení sa lieky vstrekujú priamo do kĺbovej dutiny. Lekári predpisujú:

  • diklofenak;
  • Nise;
  • Celebrex;
  • Meloxikam a iné.

  Výber nesteroidného protizápalového liečiva je empirický, t.j. pokusu, berúc do úvahy závažnosť procesu a aktivity lieku. Účinok použitia nesteroidných protizápalových liekov sa hodnotí po 5 až 7 dňoch. Ak existuje pozitívny trend, pokračuje sa v liečbe zahrnutím fyzioterapie. Ak nedôjde k žiadnemu výsledku, je potrebné zmeniť liekovú liečbu NSAID alebo prejsť na steroidné lieky.

  Ak v priebehu týždňa nebude účinok liečby dostatočný, potom v tomto prípade hovoríme o výskyte komplikácií. Bežné komplikácie zahŕňajú:

  Odporúčané čítanie: Ktorý lekár lieči bolesť kĺbov
  • infekcia, v takom prípade je nevyhnutný chirurgický zákrok;
  • výskyt svalovej hypertonicity s výraznou bolestivosťou - lekár predpíše pacientom svalové relaxanciá;
  • relaps po relatívnom zlepšení - ak nie, môžu sa použiť glukokortikosteroidyboli použité skôr as ostrým zhoršením - chirurgickým zákrokom.

  V prípade burzitídy traumatického pôvodu sa po lekárskom ošetrení môžu pacientom predpísať masáže. Tento postup pomôže obnoviť mäkké tkanivá, zlepšiť krvný obeh a účinok liekov na kĺb. Eliminujte účinky kompresie kvôli opuchu. Masáž vykonáva výlučne odborník. Po zákroku je potrebné postihnutú oblasť zabaliť tak, aby mäkké tkanivá prirodzene ochladzovali a pomaly uvoľňovali teplo. Takže môžete rozšíriť terapeutický účinok.

  Folk

  Ako terapia sa môže použiť alternatívna liečba burzitídy. Rôzne obklady, tinktúry a odvarky môžete používať výlučne ako doplnkovú terapiu. Nie je možné liečiť iba ľudovými liekmi - to pomáha oddialiť zotavenie a zvyšuje riziko vzniku hnisavej burzitídy.

  Sila ľudových liekov nie je porovnateľná s účinkom liekov. Ak sa predtým predpokladalo, že burzitída môže byť oslabená, potom s použitím antibiotík a NSAID je možné túto chorobu úplne vyliečiť. Ľudové liečivá sa tu môžu stať pomocným prvkom pri liečbe tejto choroby.

  Okrem liečby predpísanej lekárom sa môžu použiť aj alternatívne metódy, ako napríklad kapusta s medom.

  Medzi nápravné opatrenia, ktoré ponúkajú narodniki, je možné zvoliť jednu alebo niekoľko metód, ktoré pomôžu zbaviť sa príznakov choroby. Tu je niekoľko receptovtaké prostriedky:

  • je potrebné odlúpnuť jednu veľkú červenú repu a nastrúhať ju, potom sa výsledná hmota položí na gázu, pokryje druhou vrstvou a nanesie sa na postihnutú stranu stehna. Je lepšie zakryť obklad filmom alebo teplým šatkou, aby sa dosiahol otepľovací efekt. Ľahnite si s červenou repou najmenej 12 hodín. Týmto spôsobom je možné liečiť burzitídu bedrového kĺbu po celú dobu, kým príznaky choroby nezmiznú;
  • Aplikácia zemiakov nemá menší účinok ako repa. Obzvlášť dobré je opuchy zemiakov, ktoré sa objavujú na pozadí burzitídy. Na prípravu produktu musíte nastrúhať štyri stredne veľké zemiaky bez šupky a položiť priamo na stehenný povrch zo strany lézie. Zhora je hmota pokrytá plastovým obalom, pevne pripevnená a izolovaná prikrývkou alebo vlnenou šatkou. Najlepšie je robiť komprimáciu v noci, aby pacient s ním ležal najmenej osem hodín;
  • Stlačenie kapusty pomôže zmierniť bolesť a opuch. Na postihnuté stehno môžete naniesť kapustový list alebo kapustu jemne nasekať a masu zmiešať s lyžičkou medu. Ak sa obaľuje celý list, med sa rozprestiera priamo na stehne a na vrch sa položí kapusta. Pripojená kapusta s medom sa upevní filmom a nechá sa stáť cez noc. Ak ste alergický na med, ak koža zčervená a budete cítiť svrbenie, med sa nahradí maslom;
  • Vynikajúcim riešením je zahrievanie cukru. Cukor sa musí zohrievaťNaplňte panvicu, ale až kým sa neroztopí, do ľanového vrecka a pripevnite ju k stehnu a pevne ju pripevnite vlnenou látkou. Takýto obklad sa ponechá aj osem hodín;
  • Propolis sa používa aj na liečbu burzitídy. 10 g propolisu sa musí infundovať do polovice pohára vodky po dobu piatich dní (na tmavom mieste), potom sa tkanivo ponorí do liečebnej tekutiny, stlačí a nanesie sa na stehno v postihnutej oblasti. Propolisom je možné liečiť počas celého obdobia užívania liekov a pretrvávajú príznaky choroby;
  • Zelerový čaj je vynikajúcim protizápalovým účinkom. Jedna polievková lyžica suchej suroviny sa naleje do pohára vriacej vody, potom sa produkt vylúhuje jednu a pol hodiny a potom sa vypije počas dňa. Liečba trvá dva týždne.

  Chirurgické

  Lekári uprednostňujú artroskopiu ako operatívne opatrenie. Toto významne znižuje riziko komplikácií, pretože artroskopia minimalizuje poškodenie mäkkých tkanív a stav kĺbov môžete okamžite vyšetriť bez toho, aby ste sa museli uchýliť k veľkému rezu na stehne.

  Artroskopia sa vykonáva v troch vpichoch, ktorými sa zavádzajú potrebné nástroje. Počas operácie lekár nielenže pracuje priamo s postihnutou bursou, ale môže tiež odstraňovať osteofyty na kĺbovom povrchu, ako aj vláknité šnúry. Táto technika poskytuje vynikajúci výsledok, najmä ak je u pacienta diagnostikovaná trochanterická burzitída bedrového kĺbu.

  Spustená burzitídabude potrebné úplné otvorenie kĺbovej dutiny s dôkladnou revíziou obsahu. Bursa naplnená hnisom sa vyčistí a vykoná sa ošetrenie v aseptickej dutine. Po operácii sa zošijú mäkké tkanivá a pacientovi sa zakáže nejaký čas sa pohybovať. V pokoji sa kĺb zotavuje rýchlejšie a zabráni sa exacerbáciám.

  POMOC!Ak je to potrebné, môžu pacienti kĺb pripevniť omietkou alebo pevným obväzom.

  Fyzioterapeutické postupy sa predpisujú ako rehabilitácia. Elektroforéza s liečivami, ultrazvukový efekt, ktorý pomáha uvoľňovať väzivo a upokojuje bolesť v oblasti stehien, má dobrý vplyv na postihnutý kĺb.

  Prognóza liečby burzitídy je priaznivá. Takmer vo všetkých prípadoch liečby je možné zastaviť rozvoj aj akútnych zápalových procesov, takže neexistujú žiadne komplikácie. Ak je to potrebné, chirurgický zákrok, ako je artroskopia a otvorenie kĺbu, sa u pacientov zotavuje rýchlo a bez negatívnych následkov.

  Najdôležitejšie

  Burzitída bedrového kĺbu je zápal jedného z troch synoviálnych vakov v tomto kĺbe. Zápal je zvyčajne aseptický, ale v zriedkavých prípadoch môže byť burzitída hnisavá. Diagnóza a liečba choroby sa uskutočňuje výlučne na klinike, nemôžete sami prijať žiadne opatrenia. Po MRI lekár určí a predpíše liekyterapie. Chirurgický zákrok sa používa v zriedkavých prípadoch, zvyčajne pri hnisavej burzitíde a vykonáva sa pomocou artroskopie.