Bolesti kostí na prstoch

Obsah

  Škaredé kosti na kĺboch ​​kĺbov nielenže spôsobujú kozmetickú vadu, ale tiež spôsobujú vážne zdravotné problémy. Často sa zapáli, čo významne komplikuje výkon každodenných pohybov. Dokonca aj zapínanie gombíka na košeľu je problematické, ak kosti na prstoch bolia. Nemali by ste ignorovať problém, inak sa ochorenie stane chronickým alebo komplikovaným inými príznakmi.

  Kosti na prstoch nie sú nezávislé choroby - je to symptóm mnohých iných patológií. Aby ste sa zbavili kostí, je potrebné správne diagnostikovať dôvod, prečo sa takáto chyba objavila. Až po odstránení hlavnej príčiny môže byť liečba kŕstcov na rukách považovaná za úspešnú, aj keď nie vždy je možné ich úplne vylúčiť.

  Príčiny

  Vzhľad čapíkov na rukách je primárne spojený s kĺbovými patológiami. Zápaly aj degeneratívne patológie ovplyvňujú vzhľad kostí. Artritída je nesporným vodcom medzi zápalovými patológiami a artrózou medzi degeneratívnymi patológiami.

  Existuje niekoľko druhov artrózy, ale všetky majú škodlivý vplyv na kĺbové prvky, kosť a ovplyvňujú tkanivá, ktoré sa aktívne podieľajú na ohybových pohyboch prstov. Preto sa kosti objavujú na najproblematickejších miestach - na zápästí a na chodidle, ktoré človek ohýba tisíckrát denne, aby vykonával každodennú prácu.

  Hovorí sa osteoartróza prstovdeformujúca osteoartróza alebo polyosteoartróza. Ochorenie je vyvolané degeneratívnymi-dystrofickými procesmi vyskytujúcimi sa v kĺbových tkanivách. V dôsledku toho dochádza k deštrukcii kostného tkaniva, pretože povrchy kĺbov sú vo vzájomnom kontakte a objavujú sa osteofyty - rast kostí. Je to dôsledok ochrannej reakcie kĺbových rovín. Rast kostí vedie k narušeniu pohybovej aktivity v kĺbe, ako aj k zmene jeho normálnej formy. V oblasti prstov sa tak objavujú škaredé pečate a výrastky.

  Choroby kĺbov rúk sa vyvíjajú pomaly, niekedy asymptomaticky

  .

  Kĺbové patológie zvyčajne postihujú niekoľko kĺbov súčasne. Preto človek nerastie ani jeden kus na prste, ale nie viac kusov naraz. Kĺbové patológie sa vo väčšine prípadov starajú o pacientov v starobe, ale niekedy sa vyskytujú aj u mladých ľudí.

  Artróza je prevažne ovplyvnená ženami a výskyt kadikulov v období po ukončení menopauzy je častejší, keď je narušený metabolizmus voda-soľ a tkanivo chrupavky sa stáva drsnejším.

  Príčiny spojené s kĺbmi sa neobmedzujú iba na artrózu a artritídu. U niektorých pacientov je toto ochorenie vyvolané hygrómom. Táto patológia je nádor tvorený rozšírenou kĺbovou kapsulou, ktorá sa zdá byť vytlačená von. Nádor je benígny, neohrozuje život, ale prináša vážne problémy v každodennom živote.život tých ľudí, ktorých práca je spojená s jemnými motorickými zručnosťami rúk. Klaviristi, maséri, krajčírky, sekretárky trpia hygrómom.

  Medzi patológiami, ktoré spôsobujú defekty na prstoch, je potrebné uviesť artritídu. Ochorenie má zápalový charakter, postihuje ľudí rôzneho veku, určité typy artritídy sa môžu rozvíjať už v detstve. Artritída môže byť:

  Odporúčame prečítať: Bolesť v nohách
  • Infekčné - v tomto prípade sa ochorenie vyvíja v dôsledku infekcie v kĺbe, ktorá sa šíri najmä prietokom krvi, ale môže sa dostať aj cez mikrotrhliny umiestnené v blízkosti kĺbov. Ochorenie ohrozuje pacientov všetkých vekových skupín.
  • Metabolická artritída (dna) - je dôsledkom zvýšeného obsahu kyseliny močovej, ktorá vyvoláva zápalový proces. Príčinou patológie je podvýživa a metabolické poruchy, v dôsledku ktorých dochádza k nerovnováhe látky. Choroba sa nevyskytuje u každého, lekári vidia dedičnú predispozíciu na dnu. Vo väčšine prípadov sa vyskytuje u mužov starších ako štyridsaťpäť rokov.
  • Reumatoidná artritída je autoimunitná patológia, pri ktorej telo normálne nevníma svoje vlastné spojovacie tkanivo a napáda bunky, čo spôsobuje zápalový proces. S touto chorobou trpia nielen malé kĺby, ale aj vnútorné orgány. Výrazne postihnuté pľúca, obličky, srdce. Choroba sa vyskytuje hlavne u žien.

  DÔLEŽITÉ!ČokoľvekExistovali dôvody na objavenie sa kostí na prstoch, je potrebné poradiť sa s lekárom, ktorý vám povie, čo máte robiť a ako liečiť chorobu. Inak komplikácie budú mať katastrofálne následky a dokonca aj zdravotné postihnutie.

  Príznaky

  K prejavom choroby zvyčajne dochádza oveľa skôr, ako si osoba všimne poruchu kĺbov prstov. V prvom období rozvoja patológie sa objavujú bolesti, hlavne pociťované večer a v noci. Kĺby začínajú vytvárať charakteristickú krízu a praskanie - to je jeden zo znakov dehydratácie kĺbu, a preto trpí chrupavkové tkanivo, stáva sa platobnou neschopnosťou pri výkone svojej hlavnej funkcie.

  Po krátkom čase na prstoch môžete vidieť tesnenia, ktoré sa objavujú v oblasti falang. Ich priemer sa môže líšiť - minimum asi 1-3 mm a maximum 7-10 mm. Samotné hrbole sa spravidla objavujú na oboch stranách kĺbu takmer rovnomerne, ale v strede kĺbu sa tiež zvyšujú vzostupy. Súčasne sú ruky bolestivé a boľavé, stuhnutosť v pohybe, obmedzená amplitúda. Rana na spodnej časti palca sa nazýva rhizartróza.

  S vývojom hygrómu sú príznaky mierne odlišné. Zvyčajne bolestivé pocity dlho predtým, ako sa objaví hrbol, nedochádza k náhlemu nárastu v kĺbe. Sférický rast v kĺbe môže byť vyvolaný traumou a niekedy sa objaví spontánne. Zvyčajne má novotvary jasné hraniceLisovaním kužeľa samotného sa jeho veľkosť mierne zmenšuje, pretože tekutina čiastočne prechádza do dutiny kĺbu. Pri veľkých hygromoch je funkčnosť prstov obmedzená, takže sa musia odstrániť.

  Príznaky hrbolkov na prstoch sa prejavujú bolesťou v bolesti

  Ak sú kosti na prstoch vyvolané infekčnou artritídou, potom sa príznaky prejavujú predovšetkým bolesťou kĺbov, najprv palca ľavej alebo pravej ruky trpí bolesťou, po ktorej si pacienti všimnú nepohodlie v ostatných prstoch prstov. Infekčná artritída sa zvyčajne vyskytuje aj ukazovákom, zatiaľ čo iné sú menej postihnuté. Najmenej bežná artritída je v oblasti malého prsta.

  Pri zhoršovaní situácie trpia pacienti horúčkou, všeobecnou intoxikáciou tela. Kĺby ostro napučiavajú a sčervenajú, zväčšujú sa a pri dotyku sú bolestivé. Ohýbanie kĺbov je bolestivé, preto je pacientova pracovná schopnosť obmedzená.

  Výskyt artritídy spôsobenej dnou tiež vyvoláva veľmi bolestivé pocity. Útoky sa spravidla začínajú náhle, náhle. Bolesť kĺbov sa vyskytuje večer, nepohodlie je také silné, že nie je možné dotknúť sa prsta. Miesto zasiahnutého kĺbu sa zväčšuje, povrch pokožky nadobúda tmavú farbu. Pacienti sú často veľmi ovplyvnení skutočnosťou, že bolesť na palci bolí.

  Tesnenia u dny sa nazývajú tofus - koncentrujú sa v nich kryštály kyseliny močovej. Obdobie zhoršovaniakolíše od troch do desiatich dní, po ktorých bolesť ustupuje a ustupuje. Ochorenie je charakterizované neustálym relapsom, pokiaľ nie je liečený.

  Symptómy reumatoidnej artritídy sú komplexné a mnohostranné. Zvyčajne sa prejavy choroby začínajú v kĺboch ​​indexu a prostredných prstov, prstencový prst môže byť ovplyvnený. Bolesť, ktorá sa tu objavila, má rôznu intenzitu, ale ich charakteristickou črtou je trvanie. U niektorých pacientov nepohodlie nepretrvá roky. Zvyčajne je nepohodlie symetrické, sú postihnuté prsty oboch rúk.

  POMOC!Ráno je bolestivé pohybovať prstami, sú obmedzené a pacienti ich musia rozvíjať. Večer sa môžu kĺby zväčšiť, keď sa objaví opuch.

  Pri vykonávaní každodennej práce je ťažké posúvať prsty, je problematické ich ohýbať a uvoľňovať, preto je u pacientov značne ovplyvnená schopnosť pracovať. Hrče, ktoré sa objavia na prstoch, predstavujú závažnú kozmetickú chybu.

  Diagnóza

  S cieľom začať úspešnú liečbu a zachrániť osobu pred škaredými šiškami na prstoch sa musí vykonať spoľahlivá diagnóza. Niekedy je veľmi ťažké, ak sa ochorenie kombinuje alebo na rozdiel od kužeľov na prstoch už nevykazuje žiadne príznaky. Preto sú na diagnostikovanie pacienta posielaní na niekoľko vyšetrení:

  • krvné testy - všeobecne, biochémia, imunologická analýza;
  • röntgenové vyšetrenie zápästia a ruky;
  • punkcia obsahu;
  • histologické vyšetrenie tkanív;
  • Zobrazovanie magnetickou rezonanciou podľa potreby.

  Až po prijatí všetkých výsledkov zisťovania možno analyzovať a diagnostikovať úplný obraz. Každé ochorenie sa vyznačuje vlastným súborom príznakov zo strany kostí, mäkkých tkanív.

  Najinformatívnejšou diagnostickou metódou je zobrazovanie magnetickou rezonanciou

  Pri deformujúcej sa artróze sú kľúčové údaje poskytnuté röntgenovým vyšetrením - tu je viditeľná deformácia kĺbových prvkov, a preto sú kĺby ohnuté. Ale krvný test bude normálny. Ak existuje predpoklad hygrómu, musí sa odlíšiť od zhubných novotvarov a lipómov - punkcia a histologické vyšetrenie pomôže objasniť situáciu.

  Je ťažšie diagnostikovať artritídu alebo skôr jej typy. Ak má pacient infekčnú artritídu, sú rozhodujúce údaje zo štúdií intraartikulárnej tekutiny - budú obsahovať patogénne mikroorganizmy, ktoré vyvolali zápalový proces. Zvyšuje sa aj počet leukocytov, najmä neutrofilov.

  POMOC!Ak má osoba reumatoidnú artritídu, bude rozhodujúci krvný test, pri ktorom bude zvýšený reumatoidný faktor. Stanovujú sa protilátky proti cyklickému citrulinovanému peptidu, ktoré najspoľahlivejšie potvrdzujú reumatoidnú artritídu a objavujú sa už na začiatku ochorenia.

  Štúdia je prijatá vpozornosť je celá škála symptómov. Na základe jedného príznaku nie je možné stanoviť diagnózu. Preto sú pacienti podrobení rôznym vyšetreniam, v prípade potreby je možná konzultácia s inými odborníkmi.

  Liečba

  Liečba choroby závisí úplne od príčiny bolesti kostí a kĺbov. Pacientom sa zvyčajne odporúča:

  • NSAID - slúžia na zmiernenie zápalového procesu. Skupina liekov predstavuje Meloxicam, Diclofenac, Celecoxib, Nimesulide.
  • Analgetiká - eliminujú bolesť. Z analgetík majú dobrý účinok Ketanov, Xefokam, Dexalgin, Larfix, Paracetamol, Metamizole.
  • Chondroprotektory sú lieky na liečbu artrózy na dlhodobé použitie. Obnovujú chrupavku, ale sú účinné v počiatočnej fáze detekcie patológie. Najúčinnejšie chondroprotektory sú Arthra, Don, Teraflex, Elbona. Súbežne sa predpisujú aj injekcie kyseliny hyalurónovej.
  • Antibakteriálne lieky sa predpisujú v prítomnosti patogénnych mikroorganizmov, ktoré vyvolávajú zápal. Populárnymi a cenovo dostupnými liekmi sú Sumamed, Amoxiclav, Ceftriaxon, Cefepim, a ak je to potrebné, predpisujú sa protiplesňové a antivírusové lieky.
  • Prostriedky proti dny - ovplyvňujú obsah kyseliny močovej. Lekári odporúčajú purinol, magurlit, lieky s kyselinou urodesoxycholovou.
  • Hormonálne lieky - určené na zmiernenie zápalu, ak to nesteroidné lieky nie súmať požadovanú akciu. Medzi hormonálnymi liečivami sú izolované hydrokortizón, betametazón, metylprednizolón.
  • Cytostatiká sú predpísané protinádorové lieky, ak hrbole narastú rýchlo. Cyklosporín, azatioprín, metotrexát a ďalšie patria do skupiny cytostatík.

  Lieky sa predpisujú v kurzoch. Forma liekov je rozmanitá - sú to masti, krémy, gély, injekcie a tabletové prípravky. Rôzne lieky vám umožňujú zvoliť si optimálny liek na terapiu pre pacienta. Ako liečba sa odporúča diéta pre mnohých pacientov. Liečba kostí nie je len liek. Veľký význam má fyzioterapeutický účinok na poškodené tkanivo.

  Diklofenak je najdostupnejšie nesteroidné protizápalové liečivo

  Pri uplatňovaní týchto metód sa zlepšuje prísun krvi, aktivujú sa metabolické procesy v tkanivách, znižuje sa morbidita a opuchy. Pacientom sa odporúča:

  • elektroforéza;
  • magnetoterapia;
  • UHF;
  • bahenná terapia;
  • ultrafialové žiarenie;
  • Aplikácie parafínového vosku.

  Najlepší účinok fyzioterapeutickej liečby sa dosiahne v prvom štádiu vývoja choroby. Liečba sa vykonáva v čase eliminácie exacerbácie, keď pacient už začal určité zlepšenia. Vo fáze rehabilitácie sú indikované fyzioterapeutické cvičenia, ktoré sa musia vykonávať niekoľko mesiacov. Inak sa nemôžete obnoviťfunkčnosť kefy.

  Ak zlyhá liečba konzervatívnou metódou, pacientom sa odporúča chirurgický zákrok. Vo väčšine prípadov to nie je nič komplikované, ale účinnosť nie je vždy dosiahnutá, najmä v neskorej fáze artrózy.

  Najdôležitejšie

  Vzhľad kostí na prstoch nie je len kozmetickým problémom. Rany sú zapálené, zranené, ruky napučiavajú a choroba môže osobu so zdravotným postihnutím pripraviť. Vo väčšine prípadov je príčinou kostí artritída alebo artróza, ale môže to byť aj hygróm, dna, zhubný nádor. Na stanovenie diagnózy sa vykonáva rozsiahla štúdia a iba po prijatí všetkých údajov možno predpísať liečbu a odstrániť kosti na prstoch.