Bolesť zápästia

Obsah

  Športovci a Movers vedia, čo robia, keď si pred prácou alebo pred prácou previnú zápästie elastickými obväzmi. Tento kĺb dostáva obrovské zaťaženie pri zdvíhaní závaží, je často zranený. A čo je najzákernejšie - niekedy neznateľne, bez bolesti a zjavných príznakov poškodenia.

  Čo to však znamená, ak nie ste nakladač a nie ste vzpierač, ale napriek tomu, bez zjavného dôvodu, zápästie pravej ruky je bolestivé? Dôvody, prečo je zápästie veľa, sú zranenia menej ako polovica z nich. Častejšie ako ne, nepohodlie v zápästnom kĺbe naznačuje patológiu kĺbov.

  Niekedy príčiny bolesti nesúvisia s chorobami a poruchami kĺbov. Čo robiť v tomto prípade, či je liečba nevyhnutná a čo, po vyšetrení sa môže obrátiť iba na lekára. V tomto článku sú uvedené iba všeobecné informácie o možných príčinách nepohodlia, odporúčania týkajúce sa prvej pomoci a liečby pred poskytnutím kvalifikovanej lekárskej starostlivosti.

  Pozor!Bolesť v zápästí pravej ruky, opuch - typické príznaky zlomeniny. Zároveň môže človek pokračovať v pohybe ruky a dokonca ju ohýbať a uvoľňovať, čo vedie k premiestneniu fragmentov kosti. Nebude však ísť k lekárovi, keď sa ruka pohybuje, čo znamená, že nič vážne nie je. Kategoricky sa neodporúča, aby ste v prípade poranenia končatín pred príchodom lekára nezávisle aplikovali pneumatiky, vzali lieky, vykonali obklady alebo sa zahriali. Takáto samoliečba vedie iba k rozvojukomplikácie - zlomenina s vytesnením sa vylieči viac ako šesť mesiacov a často si vyžaduje chirurgický zákrok na kombináciu fragmentov.


  Akékoľvek nepohodlie v ruke si vyžaduje lekársku starostlivosť, kvalifikované vyšetrenie a podľa potreby riadne ošetrenie

  Zranenia zápästia

  Táto skupina príčin bolesti pri zápästie patrí:

  • zlomeniny;
  • napínanie;
  • dislokácie.

  Osoba zvyčajne vie, kedy si mohla zraniť zápästie - počas pádu, nehody, boja alebo športu. Pri vykonávaní najjednoduchších úloh - napríklad premiestňovanie nábytku, čistenie, drobné opravy, je ľahké rozbiť väzy a dislokovať zápästie v každodennom živote.

  Obeť to nemusí vždy nahlásiť - napríklad, ak padá malé dieťa alebo je zasiahnuté. Dislokácia alebo výrony sa často objavujú nepostrehnuteľne, ruka neškodí zápästiu, ale pohyblivosť je obmedzená. Sú prítomné ďalšie príznaky poškodenia a zápalu. Ktoré? Je dôležité vedieť, čo presne treba venovať náležitej diagnostike úrazu a poskytnúť prvú pomoc včas. Úspech ďalšieho liečenia do značnej miery závisí od rýchlosti účinku bezprostredne po zranení.

  Známky zlomenín zápästného kĺbu alebo prstov:

   26. charakteristická kríza počas zranenia;
  • opuch kíbu, deformácia - niekedy voľným okom vizuálne vidno vyčnievajúci fragment kosti;
  • obmedzenie pohyblivosti ramena sflexia, rotácia, pohyb prstov, zatiaľ čo bolesť je zvyčajne horšia;
  • cyanóza kože;
  • Poškodená končatina je chladná z dôvodu narušenia zásobovania krvi.

  Nie je ťažké diagnostikovať zlomeniny zápästia na základe vizuálnej kontroly
  .

  Príznaky dislokácie alebo distenzie sú rovnaké, ale koža sa obvykle nezmení na modrú, ale sčervenala. Ak sa tekutina, hnis alebo krv počas zranenia hromadí v kĺbovej dutine, môže sa niekoľkokrát zväčšiť, zväčšiť a opuchnúť.

  Dôležité:pri miernom podviazaní väzov môže chýbať opuch a začervenanie, iba bolesť v ruke počas ohýbania alebo predlžovania, zdvíhanie ťažkého predmetu bude signalizovať zranenie. Takéto zranenie sa však musí tiež liečiť, aby sa zabránilo rozvoju zápalu mäkkých a spojivových tkanív, laxnosti kĺbov.

  Syndróm tunelového karpálneho tunela

  Pre takúto patológiu alebo skôr stav kĺbov je charakteristická bolesť v zápästí pravej ruky, pretože táto končatina sa podieľa na pravidelnej monotónnej práci - písaní na písacom stroji alebo počítači. , šitie, kreslenie atď. Ak je osoba ľavá alebo pracuje oboma rukami, bolesť sa objaví aj v ľavej ruke. Príčiny nepríjemných pocitov sú zhoršenie kĺbových a spojivových tkanív pri stálom zaťažení, štipnutie a zápal nervových vlákien v dôsledku predĺžených, dokonca menších výronov a zranení.


  Spontánne kŕče a znecitlivenie dlaní s úplnou stratou kontroly nad kĺbmi sú typickými prejavmi krpalnoyho syndrómu

  Ďalšie príznaky karpálneho syndrómu:

  • znecitlivenie dlane;
  • kŕče;
  • brnenie v prstoch;
  • kreslenie a sústruženie bolestí zosilňujúcich v noci;
  • ​​
  • oslabenie ruky, najmä viditeľné pri uchopení alebo zdvíhaní predmetu.

  Pozor!Karpálny syndróm sa môže vyskytnúť u ľudí, ktorí nemajú nič spoločné s povolaním testovacieho sadzača, programátora, sekretára atď. Tento príznak niekedy sprevádza osteochondrózu s porušením nervových koreňov chrbtice, ktoré je zodpovedné za pohyblivosť horných končatín. Vertebrálna hernia môže tiež prejavovať karpálny syndróm.

  Ochorenia kĺbov

  Ak bolesť zápästia dlhodobo bolí, nepríjemný pocit sa stáva častejším a dlhším, zhoršuje sa pohyblivosť rúk, s najväčšou pravdepodobnosťou sa vyskytne určitý druh ochorenia kĺbov. Medzi rizikové patria:

  • všetci ľudia nad 50 rokov kvôli prirodzeným zmenám tela a kĺbov spôsobeným vekom;
  • stavitelia, maliari, maliari, sťahováci, keďže ruky sa do práce neustále zapájajú;
  • športovci, ktorí dostávajú pravidelné záťaže pri výcviku, súťažiach;
  • poľnohospodári pracujúci vonku na jeseň av zime, ktorí často vystavujú svoje ruky podchladeniu.

  Nesprávna strava, zlé návyky, stres - znie to síce trošku, ale v skutočnostiv skutočnosti tieto faktory zvyšujú riziko artikulárnych patológií

  Niektorí jedinci majú genetickú predispozíciu k ochoreniam kĺbov. Iní ich vyprovokujú podvýživou a životným štýlom. Je dôležité konzumovať dostatok mliečnych výrobkov, zeleniny a ovocia, aby tkanivá dostali potrebné množstvo vápnika, vitamínov a stopových prvkov pre štruktúru a obnovu. Nikotín podporuje vylúhovanie vápnika z kostí, spôsobuje ich krehkosť a zraniteľnosť. A etanol a kofeín interferujú s absorpciou prospešných stopových prvkov.

  Nižšie sú stručne opísané najčastejšie choroby kĺbov ruky, ich príznaky, prečo sa vyvíjajú a metódy liečby.

  Artritída

  Pri artritíde bolí zápästia veľmi zle aj bez námahy, pretože kĺb sa rozvíja zápalom spôsobeným traumou alebo infekciou. Fyzická práca rukami alebo športový tréning zosilňujú bolesť. Artritída môže byť navrhnutá spoliehaním sa na takéto vonkajšie príznaky:

   68) sčervenanie postihnutého kĺbu;
  • nádor;
  • horúčka, miestna a všeobecná;
  • obmedzená pohyblivosť v dôsledku silnej bolesti.

  Artritída zvyčajne postihuje zápästia obidvoch rúk. Zápal môže najskôr postihnúť jednu ruku - tú, ktorá bola zranená alebo vystavená veľkému stresu. Ale po niekoľkých mesiacoch sa patologický proces zvyčajne presunie aj do druhej ruky. Artritída zápästia je často sprevádzaná artritídou iných kĺbov - predlaktia, kolena, členka, bedra.


  Vyzerá to taktoartritída ruky počas exacerbácie choroby

  Liečba artritídy je založená na identifikácii provokujúcich faktorov a príčinách a ich eliminácii. Na zmiernenie bolesti sa používajú nesteroidné protizápalové lieky vo forme tabliet alebo injekcií. Rôzne fyzioterapeutické postupy poskytujú dobrý účinok.

  Na porovnanie:Nezáleží na veku a pohlaví pacienta, artritída má často autoimunitný charakter pôvodu, a preto sa môže vyvinúť u detí, dospelých a starších osôb. Akútna forma choroby sa lieči ľahšie ako chronická. Ochorenie je náchylné na relaps a komplikácie.

  Artróza

  Artróza sa vyvíja v dôsledku metabolických porúch v kĺbe. Spočiatku sa chrupavková vrstva opotrebuje. Aby sa to kompenzovalo, kostné bunky sa začnú aktívne vyvíjať, kĺb sa zdeformuje, stráca flexibilitu a pohyblivosť. Osoba trpiaca artrózou sa nemôže vyrovnať s výkonom malej práce, trpí obmedzením pohyblivosti kĺbov rúk, bolesťou "na počasie", v noci, po akejkoľvek námahe.

  Typické príznaky artrózy:

   84. zhrubnutie kĺbov na zápästí a na chodidlách;
  • formovanie charakteristickej kosti na spodnej časti palca;
  • výrazne obmedzená pohyblivosť - zdá sa, že kĺby sú stiesnené.

  Liečba artrózy sa obmedzuje predovšetkým na zmiernenie bolesti a predchádzanie komplikáciám. Toto ochorenie nie je možné liečiť, najmä u starších ľudí, pretože metabolické procesy a zdroje mikroživín v kĺbových tkaniváchpo 50 - 55 rokoch nie je možné úplne uzdraviť.


  Artróza ochromuje ruky a znemožňuje vykonávať najzákladnejšie každodenné úlohy

  Tendonitída a tendovaginitída

  Často sa vyskytujú súčasne dve podobné patológie zápästného kĺbu. Pri tejto chorobe sa zapáli šľachy, ktoré sú zodpovedné za flexiu a predĺženie ruky, rotačné a rotačné pohyby alebo dutiny a vrecká šliach a spojivového tkaniva kĺbov. Charakteristické príznaky choroby:

  Prečítajte si viac: Ako liečiť polyartritídu prstov
  • ostré, ostré bolesti pri akomkoľvek pohybe;
  • začervenanie kože v ohnisku zápalu;
  • opuch rúk;
  • obmedzujúca pohyblivosť kĺbu alebo jednotlivých prstov.

  Do rizikovej skupiny patria rizikoví ľudia, ktorí pravidelne vyvíjajú ťažké zaťaženie kĺbov rúk alebo pracujú v nepriaznivých klimatických podmienkach. Spočiatku bude po dlhé obdobie rušiť nepohodlie, oslabenie kĺbu a stuhnutosť. Potom tu budú bolesti rôznej intenzity.

  Liečba zápalu väzov a šliach si vyžaduje komplexnú liečbu. Hlavnou podmienkou úspešnej liečby je eliminácia dráždivého faktora, tj stresu, infekcií atď. Ďalej sú predpísané protizápalové a analgetiká, lieky, ktoré prispievajú k obnove kĺbových tkanív. Zvyčajne je možné zbaviť sa zápal šliach pri včasnej návšteve lekára a zodpovednom prístupe k liečbe za 2-3 týždne. V ťažkých prípadoch s rozsiahlym a hlbokým poškodenímväzov, vykonáva sa chirurgická operácia.


  Zápal šliach sa nemusí objaviť navonok, ale pohyblivosť kĺbov, najmä funkcie flexie a extenzora, je výrazne obmedzená

  Dna

  Jedným z najbežnejších dôvodov, prečo sú bolesti mužov a žien trpiacich nadváhou po 50 - 55 rokoch. Dnavá artritída častejšie postihuje mužov v dôsledku stravovacích návykov a životného štýlu. Populárne je toto ochorenie známe ako ukladanie solí. Dna je chronické a, bohužiaľ, nevyliečiteľné ochorenie.

  Spočiatku je z dôvodu podvýživy, závislosti na alkoholických nápojoch a vrodenej predispozície narušený metabolizmus - kyselina močová sa hromadí v krvi. Potom soli kyseliny močovej kryštalizujú a usadia sa v chrupavkových tkanivách kĺbov. Chrupavka je zranená a zapálená.

  Príznaky akútnej dny (dnavý záchvat):

  • ostrá, pálená, niekedy neznesiteľná bolesť v kĺboch ​​rúk;
  • sčervenanie kože, miestne zvýšenie teploty;
  • opuch, opuch kĺbu;
  • pokožka je hladká, lesklá, akoby sa napínala.

  Po prechode na chronickú formu môže byť neprítomnosť bolesti celé týždne a návrat sa môže opakovať iba pod vplyvom vyvolávacích faktorov: podchladenie, fyzická námaha, infekčné ochorenie, používanie zakázaných výrobkov - kyslé, korenené, slané, alkohol.

  Dna sa lieči komplexne. prvýje potrebné zmierniť stav pacienta, zmierniť príznaky akútneho zápalu - bolesť, opuch, vysokú horúčku. Ďalej sú predpísané lieky, ktoré prispievajú k rozpusteniu a vylučovaniu solí kyseliny močovej. Mali by ste uvažovať aj o normalizácii metabolických procesov. V prvom rade je upravená strava. Dodržiavanie diéty je nevyhnutné, pretože použitie veľkého množstva mastných, ťažkých jedál, dokonca aj s alkoholom, vyvoláva zhoršenie dny.


  Vklady solí kyseliny močovej v kĺboch ​​ruky deformujú osobu a menia ju na neúčinnú osobu so zdravotným postihnutím

  Bolesť v rukách tehotných žien

  Ženy čakajú, až dieťa navštívi lekára s rôznymi ťažkosťami. , Bolesť kĺbov je jednou z najbežnejších. U tehotných žien existuje tzv. Syndróm karpálneho tunela. Môže sa vyskytnúť kedykoľvek, ale vývoj syndrómu v druhom trimestri gravidity sa považuje za najnebezpečnejší.

  Syndróm karpálneho tunela sa vyvíja v dôsledku zápalu stredného nervu v ramene, ktorý sa postupne vyvoláva opuchom a prírastkom hmotnosti v neskorších štádiách. Patológia sa prejavuje týmito príznakmi:

  • pálenie a brnenie v ruke;
  • „husacie hrbole“ pozdĺž šľachy a kosti zápästného kĺbu;
  • bolesť, slabá počas dňa, ale v noci zosilnená;
  • slabosť ruky, mierny opuch;
  • všeobecná nevoľnosť;
  • náhle sa chvia v končatinách av tele.

  Bolesť je lokalizovanáv dlani, na spodnej časti prvých štyroch prstov. Ak bolíčok bolí, problém nie je v syndróme karpálneho tunela, ale v inej patológii kĺbov.

  Systémová liečba syndrómu karpálneho tunela sa zvyčajne nevyžaduje. Syndróm zmizol sám o sebe niekoľko týždňov po narodení dieťaťa, normalizácii hmotnosti, krvného tlaku a metabolických procesov v tele.

  Preventívne opatrenia a prognózy

  Zápästný kĺb je krehký a zraniteľný, ale jeho zaťaženie je dosť veľké. Zápästie zápästia je zodpovedné za ohýbanie a predlžovanie, rotačné pohyby a pohyblivosť prstov. Po dlhú dobu sa dokáže úspešne vyrovnať s akýmikoľvek úlohami. Ale ak nedáte kĺbový odpočinok, neposilňujete ho, tkanivá sa začnú opotrebovať, zapália a nakoniec sa zrúti. Prejaví sa to znížením funkčnosti ruky a nevyhnutne bolestivými nepríjemnými pocitmi.

  S cieľom zabrániť poškodeniu kĺbu ruky si každý môže zachovať svoje funkcie. Je obzvlášť dôležité pamätať na preventívne opatrenia pre tých, ktorí sú v ohrození - športovci, stavebníci, počítačoví vedci. Ide o tieto prípady:

  • Dávkovanie bremien - ak sa zápästný kĺb používa nepretržite, každú hodinu by sa mala urobiť krátka prestávka a aspoň raz týždenne si ruky úplne odpočinúť.
  • Správna výživa - na udržanie pevnosti a pružnosti kĺbu by sa do stravy mali zahrnúť potraviny bohaté na vápnik, fosfor, vitamíny D, C, skupina B a železo.
  • Ochrana rúk pri práci vvoda, najmä v chlade, s chemickými látkami, v chlade na čerstvom vzduchu - odborníci odporúčajú položiť si na ruky mastný krém a potom si nasadiť rukavice.
  • Terapeutická gymnastika - existujú špeciálne súbory cvičení na rozvoj a posilnenie kĺbov rúk, je potrebné, aby sa ich učili a vykonávali všetci ohrození. K dispozícii sú tiež špeciálne simulátory na zápästie a prsty - gule, rozťahovače atď. sadzačom sa napríklad odporúča, aby jeden z nich nosili neustále a pri každej príležitosti natiahli ruky - v čase obeda, vo verejnej doprave, pred televízorom.
  • Včasné liečenie chorôb kĺbov a všeobecne všetkých infekcií. Ak si všimnete, že kĺby rúk začali bolieť a krútiť, pohyblivosť kĺbov je obmedzená alebo došlo k poraneniu, určite by ste sa mali poradiť s lekárom. Samostatne môžete zmierniť bolesť a opuch, ale je takmer nemožné sa úplne zbaviť infekcie. Zlomenina sa môže hojiť nesprávne. To všetko vedie ku komplikáciám, ktoré sa nejako prejavia po niekoľkých mesiacoch alebo rokoch.

  Existujú špeciálne masážne a simulačné zariadenia na prevenciu chorôb rúk

  Patológie kĺbov rúk nepredstavujú priame ohrozenie ľudského života. Zvyčajne sa dajú úspešne liečiť konzervatívnymi metódami. V extrémnom prípade sa uchýlia k chirurgickému zákroku - odstránia zničené prvky a nahradia ich protézami. Takéto operácie sa nepovažujú za zložité. Ale človek nikdy nebude plne ovládať svoju ruku ačiastočne strácajú pracovnú kapacitu. V závažných prípadoch môžete prísť o končatinu a zostať zdravotne postihnutý. Preto aj nevinné na prvý pohľad modriny, zranenia a zápaly musia byť liečené kvalitnou a včasnou liečbou pod lekárskym dohľadom.

  Zhrnutie:Samotné bolesti zápästia sa nikdy nevyskytujú. Ak nepohodlie nezmizne po odpočinku, v pokoji sa objavia nepríjemné pocity, príčinou je buď latentné zranenie alebo vývoj artikulárnej patológie. Odporúča sa, aby ste sa poradili s lekárom a zistili správnu diagnózu a začali primeranú liečbu. Po splnení všetkých odporúčaní bude bolesť po 1-3 týždňoch zmiznúť a funkčnosť ruky sa úplne obnoví.