Bolesť v pleciach a krku

Obsah

  Bolesť v krku a ramenách rôznej závažnosti je typickým znakom únavy a nadmernej práce. Nie je potrebné byť nakladač alebo staviteľ, aby sa nepohodlie v ramennom páse vyskytlo. Administratívni pracovníci, sadzači a programátori o ničom nevedia, aké sú bolesti krčnej chrbtice a pliec.

  Toto však nie je vždy príznak banálneho nadmerného zaťaženia počas pracovného dňa. Spontánna, silná bolesť v pleciach a krku môže signalizovať závažnú patológiu. Čím skôr bude detekovaná, tým rýchlejšie a úspešnejšie bude liečba pokračovať. Úlovok spočíva v tom, že vo verejnej sfére nie je vždy lekár. A častejšie je k dispozícii lekár, ale nie je dosť času ho navštíviť. Ak chcete zistiť, prečo bolí krk zle bez viditeľného zranenia, keď potrebujete okamžite vyhľadať lekársku pomoc a čo sa dá urobiť doma, tento článok vám pomôže.

  Poznámka:Bolesť v krku a ramenách, stuhnutosť často človeka naruší po dlhom čase v rovnakej polohe v práci alebo po spánku. „Manuálnemu technikovi dá všetko na svoje miesto!“ - bežné odporúčanie „starostlivých“ príbuzných a kolegov. Ale neponáhľajte sa. Chiropraktik môže skutočne nahradiť vysídlené stavce, zmierniť bolesť a obnoviť slobodu pohybu. Jeho služby sa však prejavujú iba v absolútnom neprítomnosti zápalu a zranení, ktoré si sami nemôžete overiť bez vyšetrenia.

  Čo aako to bolí

  Ramená a krk bolia pre rôzne patológie odlišne. Nepokoj môže byť:

  • ostrý;
  • šitie;
  • ťahanie;
  • rozliatie;
  • spaľovanie;
  • 19. trvalé alebo zvlnené;
  • podávanie inej časti tela.

  Povaha, lokalizácia, intenzita bolesti majú veľkú klinickú a diagnostickú hodnotu. Preto je predovšetkým potrebné počúvať vaše telo a zistiť, čo presne, kde a ako, ako aj za akých okolností a ako dlho to bolí. Pomôže to správne diagnostikovať a zvoliť liečbu.

  Bolesť v klíčníku, krku alebo predlaktí je charakteristická zlomeninami a dislokáciami prvkov ramena, lopatkovo-klavikulárnych kĺbov. Takéto zranenia sa považujú za vážne a vážne, pretože kĺby sú zložité v anatomickej štruktúre a nie vždy sa správne liečia. Inšpekcia a ošetrenie kompetentným odborníkom je potrebné, aby k fúzii kostí a väzov došlo správne, bez vytesnenia a porušovania mäkkých tkanív. Na tom bude závisieť funkčnosť kĺbu a výkon osoby po zotavení.


  Bolesť pri zlomenine v ramene a golieri je akútna v čase zranenia, potom sa môže stať boľavou, rozliatou, zhoršenou pohybom ramena alebo hlavy
  .

  Iné príznaky, s výnimkou bolesti, naznačujúce zlomeninu ramenného pletenca:

  • opuch ramena, ramena alebo goliera v oblasti zranenia;
  • znecitlivenie krku a ramenného pletenca;
  • bledosť pokožky;
  • obmedzenie pohyblivosti končatín na pravej alebo na ľavej strane, krku, ramene;
  • deformácia spôsobená presunom kostí - kľúčnica alebo lopatka vyčnieva, čo je viditeľné voľným okom.

  Keď sú väzivá roztrhané, bolesť je zvyčajne bolestivá, nepríjemná, horšia po námahe. Z vonkajšej strany môže byť rameno opuchnuté a mierne začervenané. Niekedy bolesť v krku a ramennom páse sprevádza kŕč pri ohýbaní alebo otáčaní hlavy. Atypické zvuky môžu mať patologický aj fyziologický pôvod, ale tento príznak by sa mal brať do úvahy.

  Charakteristickým znakom neuralgie je prudká bolesť v krku vpravo alebo vľavo, ktorá prechádza do ramena a ktorá sa objaví pri naklonení alebo otočení hlavy. Príčinou neuralgie môže byť vytesnenie stavcov a porušenie nervových zakončení, podchladenie alebo zápal. V tomto prípade je nevyhnutná návšteva lekára a vyšetrenie. Nezávislé pokusy zbaviť sa porušenia alebo zápalu nervu môžu viesť k nepríjemným a nepríjemným komplikáciám.

  Bolestivosť v krku a pleciach sprevádzaná stuhnutosťou, obmedzenou pohyblivosťou môže mať fyziologické a patologické príčiny. Niekedy je to len dôsledok nadmerného tréningu v telocvični. Ale také príznaky sa prejavujú aj osteochondróza, zápal spojivových kĺbových tkanív. Preto, ak boli ramená a krk dlhodobo zranené, potom sa objaví syndróm bolesti, potom zmizne, nie je možné sa ho zbaviť pomocou masáží alebo analgetík, hovoríme o vývoji patológie.


  Dokonca ani kompetentný lekár nebude vždy schopný správne určiť príčinu bolesti na krku a ramene bez zranenia počas externého vyšetrenia, je potrebné vyšetrenie
  .

  Patologické príčiny

  Svalová bolesť rôznej závažnosti je symptómom charakteristickým pre viac ako 150 chorôb. Na ich popísanie je potrebný multivlast. Zvážte najbežnejšie.

  Artritída a artróza

  Toto sú dve najbežnejšie patológie ľudského muskuloskeletálneho systému, sú často nejasné, prejavy sú skutočne podobné, ale pôvod choroby, klinický obraz a liečba sú rôzne.

  Artritída je zápal spojovacích tkanív kĺbov. Artritída je primárna a sekundárna, akútna alebo chronická. Príčiny: zranenia, chirurgické zákroky, pri ktorých bola infekcia zavedená, ložiská infekcie v iných orgánoch. Artritída môže byť komplikáciou autoimunitného ochorenia - reumatizmu, systémového lupus erythematodes. Pri artritíde sa vyskytuje bolesť medzi krkom a ramenom, v zadnej časti hlavy a lopatke, počas obdobia zhoršenia ochorenia, ktoré pália, koža nad postihnutým kĺbom sa stáva červenou a horúcou. Celková telesná teplota sa môže zvýšiť, často sa pacient obáva bolesti hlavy a svalových bolestí v tele, slabosti a nevoľnosti. To všetko sú príznaky progresívneho zápalového procesu.


  Príčinou artritídy môže byť chrípka alebo angína, a toto ochorenie sa môže dediť aj od rodičov k deťom.znamená - ibuprofén, paracetamol, nimesulid. Pevný obväz na kĺbe uľahčí stav. Ale pretože je dôležité presne určiť príčinu zápalu, ktorý je pôvodcom infekcie, je potrebné poradiť sa s lekárom o liečbe artritídy.

  Pozor!Artritída sa na rozdiel od artrózy môže vyvíjať v každom veku, dokonca aj u malých detí. Existuje juvenilná reumatoidná artritída, ktorá postihuje hlavne chlapcov vo veku 10 až 18 rokov. Choroba sa ťažko toleruje, ťažko sa lieči a často má nezvratné následky.

  Osteoartritída je zmena štruktúry kĺbových tkanív s následnou deštrukciou v dôsledku metabolických porúch alebo prirodzeného starnutia tela. Metabolizmus je často narušený práve v dôsledku zmien súvisiacich s vekom, artróza je bežná u ľudí starších ako 50 - 55 rokov. Aj keď dnes sa predčasne opotrebované kĺby vyskytujú u mladých ľudí s telesným postihnutím.

  Hlavné príznaky artrózy okrem bolesti:

  • tuhosť kĺbu, najmä ráno;
  • charakteristické drvenie a praskanie kĺbu počas pohybu;
  • viditeľná deformita, opuch kĺbu v štádiách 2 - 3 choroby.

  Čo robiť?Nie je možné liečiť artrózu. To však neznamená, že nemôžete ísť k lekárovi a nerobiť nič. Ako každá choroba, neošetrená artróza bude viesť k mnohým komplikáciám, s úplným zničením vrstvy chrupavky, kĺby významne stratia pohyblivosť, pri každom zaťažení osoba trpí silnou bolesťou, pretože holé kostitrieť proti sebe. To nevyhnutne spôsobuje komplikácie, stratu pracovnej kapacity, vedie k invalidite. Diéta, fyzioterapeutické cvičenia, zdravý životný štýl pomôže dosiahnuť pretrvávajúcu a dlhodobú remisiu - s artrózou ľudia úspešne žijú a pracujú až do vysokého veku.


  Toto sú zmeny, ktoré sa vyskytujú v spojení s rozvojom artrózy, bohužiaľ nie je možné zastaviť tento proces, liečba je zameraná na jeho spomalenie
  .

  Myalgia

  S touto patológiou bolesť svalového tkaniva narúša. Dôvody môžu byť veľmi odlišné:

  • zranenia;
  • hypotermia;
  • infekčné choroby;
  • Napríklad metabolické poruchy pri cukrovke.

  Bolesť pri myalgii je vo forme kŕčov a kŕčov, nepohodlie sa vyskytuje v lézii a šíri sa po krk, rameno, končatinu, hornú časť chrbta. Niekedy sú kŕče také silné, že človek zamrzne a nemôže sa nejaký čas pohybovať.

  Čo robiť:na identifikáciu a odstránenie základného ochorenia, ktoré sa stalo impulzom pre rozvoj myalgie. Ak sa tento stav nelieči, svalové tkanivo začne atrofovať, končatina môže úplne stratiť funkčnosť.

  Periartritída ramenného kĺbu

  Je to aj zápalové ochorenie kíbu, ale postihnuté sú aj kapsuly kĺbov, väzivo a šľachy, a nie kĺb samotný. Ochorenie sa prejavuje zvyčajne veľmi jasne v skorých štádiách, bezprostredne po traume, ktorá vyvolala vývoj procesu. Typické príznaky periartritídy ramena:

   76. náhle kŕče ramenného pletenca s ostrým obmedzením pohyblivosti;
  • začervenanie a opuch zapáleného kĺbu;
  • horúčka, všeobecná alebo miestna;
  • Obmedzenie pohyblivosti - v dôsledku bolesti nemôže človek zdvihnúť ruku a otočiť hlavu.

  Táto choroba je náchylná na chronickú chorobu. V tomto prípade môže bolesť zakrývať celé rameno a končatinu, horšie v noci. Toto ochorenie nedáva osobe oddych a je veľmi vyčerpávajúce.

  Čo robiť:Je nevyhnutné zistiť príčinu choroby a odstrániť ju. Liečenie bolesti analgetikami vedie iba k chronickej patológii a nezvratným zmenám kĺbov.


  Ak vidíte lekára včas, moderné diagnostické metódy dokážu ľahko zistiť periartritídu - dá sa úplne vyliečiť v skorých štádiách

  Plexitída

  Plexitída je zápal poraneného nervu ramena, ktorý sa vyvinul počas zranenia. , medziobratlová hernia, artróza alebo artritída, nádorové útvary. Typické príznaky patológie:

  Odporúčané čítanie: Artróza ramenného kĺbu a jeho liečba
   93. pocit tesnosti v pleci, obmedzenie pohyblivosti;
  • znecitlivenie ruky, brnenie v prstoch alebo lakeť;
  • periodická paréza paréz;
  • bolesť zhoršená námahou.

  Takýto patologický stav nie je izolovaný, preto je cieľom liečby odstránenie základnej choroby. Nepriaznivé symptómy sa zmierňujú pomocou protizápalových liekov,lokálne a systémové lieky proti bolesti. Fyzioterapeutické postupy pomáhajú dobre, ale iba lekár by mal zvoliť súbor opatrení, aby sa nezvýšil zápal a bolesti, ktoré ho sprevádzajú.

  Osteochondróza krčnej chrbtice

  Typická patológia pre administratívnych pracovníkov, počítačových vedcov, správcov webu a spisovateľov. Cervikálna osteochondróza je bežný poddruh artrózy, pri ktorom dochádza k deštrukcii kĺbov chrbtice v krčnej chrbtici. Jeho hlavné príčiny sú rovnaké ako v prípade artrózy - vek, sedavý spôsob života, podvýživa, ktorá vedie k nadmernej hmotnosti a metabolickým poruchám.

  Dôležité!Artrózu môžu tiež vyvolať hormonálne zmeny, patológie štítnej žľazy a zranenia profesionálnych športovcov s pravidelným preťažením miechy v priebehu niekoľkých rokov.

  Ochorenie sa javí takto:

  • chrumkavosť pri otáčaní alebo nakláňaní hlavy;
  • bolesť v krku pri náhlych pohyboch a námahe, siahajúca až k zadnej časti hlavy, medzi lopatkami po rameno, do ramena, zhoršená večer;
  • obmedzenie pohyblivosti po nočnom spánku alebo predĺženom pobyte v jednej polohe;
  • bolesti hlavy, závraty.

  Chorobná osteochondróza je mimoriadne nebezpečná pre svoje komplikácie - poškodenie nervov, poškodenie sluchu a videnia, narušená koordinácia pohybov a krvného obehu, neustále bolesti hlavy, inhibícia reakcií

  Čo mám robiť?Osteochondróza sa musí považovať za deformované diskyľahko premiestnené, poškodené, poškodené mäkké tkanivá a nervové zakončenie. Prvá vec, ktorú treba urobiť, je čo najviac odľahčiť krčnú chrbticu, odstrániť akútny zápal pomocou nesteroidných protizápalových liekov. Mali by ste tiež upraviť stravu, zbaviť sa nadváhy, obnoviť metabolizmus. Ďalšie liečebné metódy sa vyberajú v závislosti od veku pacienta, príčin ochorenia a jeho priebehu.

  Angina pectoris

  Táto choroba sa na prvý pohľad nedá spájať s kĺbom ramena a krčných stavcov. Angina pectoris sa vyvíja, keď nie je dostatok kyslíka pre srdcový sval a jeho fungovanie je narušené. Takýto patologický stav sa však často prejavuje bolesťou v krku a ramennom páse. Príčinami angíny môžu byť zase také choroby a poruchy v tele:

   117) reumatizmus;
  • ateroskleróza;
  • vaskulitída atď.

  Okrem bolesti na krku a ramene si pacient sťažuje na tieto príznaky:

  • závraty;
  • dýchavičnosť;
  • zvýšený krvný tlak;
  • poruchy srdcového rytmu a pulzu;
  • bolesť v oblasti srdca;
  • kŕče na hrudníku.

  A angína pectoris a bolesti na hrudníku, golieri, krku, ramene, s ktorými je sprevádzaná, je zbytočne liečiť. Bude potrebné zistiť všetky choroby, ktoré ovplyvňujú mikrocirkuláciu krvi v srdci a pokiaľ je to možné, ich vyliečiť. Po dôkladnom vyšetrení lekár určí komplexnú liečbu, ktorá sa má vylúčiťnepohodlie a udržiavanie funkcií všetkých postihnutých orgánov sú normálne. Je dôležité nájsť optimálnu rovnováhu medzi liečbou liekmi, vyváženou výživou a dávkou fyzickej aktivity.


  Problémy so srdcom sa môžu prejavovať aj ako nepríjemné pocity na krku, preto môže ortopéd alebo neuropatológ odporučiť pacientovi, aby dostal EKG ako EKG

  Patológie iných vnútorných orgánov ako príčiny bolesti krku

  B ľudské telo je harmonické a vzájomne prepojené. Funkcie jedného orgánu sú porušené - určite to ovplyvní stav druhého orgánu. Ak sa často obávate bolesti chrbta hlavy, pod lopatkou, nie sú viditeľné žiadne zranenia alebo zápaly kĺbov alebo svalov, mali by ste venovať pozornosť žlčníku. Typické príznaky cholelitiázy:

  • bolesť v pravej hypochondrii, ktorá vyžaruje do pravého ramena, pod lopatkou lopatky, po krk na pravej strane;
  • nauzea, pálenie záhy;
  • chuť horkosti v ústach;
  • nadúvanie;
  • žltkastosť pokožky.

  Je potrebné odstrániť problémy so žlčníkom, tento stav je mimoriadne nebezpečný pre všetky orgány a systémy. Ateroskleróza a hypertenzia sa môžu vyskytnúť aj medzi množstvom príznakov bolesti na pleciach a krku. Dôvody sú rovnaké - nedostatočné prísun krvi do tkanív a poruchy metabolizmu. Patológia niekedy na prvý pohľad nemá nič spoločné so zameraním na bolesť a nepohodlie. Preto sa neodporúča zapojiť sa do vlastnej diagnostiky a spoliehať sa na svoju intuíciu. Iba lekár ss použitím moderných diagnostických zariadení a vlastných skúseností.

  Tehotenstvo a bolesť krku

  V období tehotenstva v ženskom tele sa vyskytujú kolosálne zmeny. Už 9 mesiacov sa tehotná žena obáva rôznych symptómov, z ktorých väčšina má fyziologické príčiny. Od 3–4 týždňov tehotenstva do narodenia sa ženy často sťažujú na bolesti chrbta. Častejšie sa vyskytujú v bedrovej oblasti. Ale môže to byť v krku.

  Je to z dôvodu hormonálnych zmien v tele, ktoré ovplyvňujú stav väzov a kĺbov. Spolu s rastúcou záťažou chrbtice s rastom plodu sa zvyšuje telesná hmotnosť ženy a objem cirkulujúcej krvi.


  Kreslenie chrbta, krku, bolesti svalov a kĺbov - vo väčšine prípadov normálne a často počas tehotenstva

  Čo mám robiť?Bolesť v ramennom páse a krku počas tehotenstva zvyčajne nie je nebezpečná. Ale len v prípade, EKG a ultrazvuk by mali byť vykonané, aby sa vylúčili možné patológie. V každom prípade sa komplexné ošetrenie uskutoční po narodení, ak zistené porušenie nepredstavuje priame ohrozenie života matky a dieťaťa.

  S cieľom vyrovnať sa s nepríjemnými pocity by sa malo monitorovať prírastok výživy a kontrola prírastku hmotnosti. Nevyhýbajte sa fyzickej aktivite. Je tiež dôležité venovať pozornosť vankúši, matraci, polohe počas nočného spánku. Dobrým efektom je masáž krku. Od liekov k tomutoje lepšie toto obdobie odmietnuť, tablety sa užívajú iba s veľmi silnou, neznesiteľnou bolesťou.

  Zhrnutie:Bolesť v krku a ramenách je častým javom u ľudí akéhokoľvek veku a pohlavia. Príčinou môže byť preťaženie a preťaženie alebo rozvoj patológie kĺbov a mäkkých tkanív. Presnú diagnózu stanoví iba lekár po vyšetrení. Často existuje niekoľko príčin bolesti krku. Liečba bude úspešná, iba ak bude všetko identifikované a odstránené. Zvyčajne je možné zbaviť sa nepríjemných pocitov ambulantne bez hospitalizácie a chirurgického zákroku. Čím skôr prejdete diagnózou a začnete s liečbou, tým budú prognózy priaznivejšie.