Bolesť v päte pri chôdzi po spánku

Obsah

  Celodenný odpočinok dáva človeku relaxáciu a tým ho dodáva energii na nový deň. Ale ak päta bolí, bolí to, že ráno po spánku vstúpi na nohu, nasledujúci deň môže byť vážne poškodený od samého začiatku. A ak sa bolesť v päte pri chôdzi po spánku opakuje, stáva sa akútnou, komplikuje pohyb, existuje dôvod na vážne obavy a konzultáciu s lekárom.

  Nehanbite sa sťažovať odborníkovi taký príznak, ako je bolesť päty. Toto je často príznakom nie banálneho prepracovania, ale patológie, ktorá vyžaduje kvalitnú a včasnú liečbu. Ak sa nič neurobí, nepohodlie môže viesť k úplnej strate mobility nôh.

  Je potrebné zistiť:podľa lekárskych štatistík každý 8 návštevníkov navštívi lekára so sťažnosťami na bolesť päty po spánku. Viac ako 65% z nich sú ženy. Príčinou nie je preťaženie a nadmerná práca, ale viac ako 50%, ale vývoj patológie svalových, spojivových alebo kostných tkanív.

  Hlavné príčiny bolesti

  Ľudské nohy zahŕňajú 26 kostných prvkov. Kosť päty je jednou z najväčších, predstavuje hlavnú záťaž, keď človek stojí, chodí a vykonáva akýkoľvek pohyb. Nožné zakončenie a krvné cievy prechádzajú pätou. Preto, ak je zaťaženie nadmerné, kostné štruktúry sú poškodené, päta bolí a spôsobuje nepohodlie počas nástupu.


  Päta je súčasťou zloženého kĺbu chodidla,vrátane 26 kostných prvkov môže byť príčinou bolesti porážka ktoréhokoľvek z nich

  Existuje niekoľko rôznych vysvetlení, prečo päty bolia ráno po spánku. Najčastejšie príčiny mladistvých adolescentov a detí, pri ktorých je ráno bolestivé vstúpiť na päty, majú fyziologický pôvod, môžu sa ľahko odstrániť samy osebe:

  Odporúčame tiež: Ako liečiť bodec na päte
  • Nadváha - kalkanus trpí nepretržitým nadmerným tlakom, nemá čas na odpočinok počas nočného spánku, a teda bolesť, ťahanie a neustála bolesť.
  • Dlhá prechádzka, intenzívny športový výcvik, deň na nohách - v tomto prípade bolesť pri státí na nohách súvisí s nadmerným zaťažením väzov a svalov. V tomto prípade je pravá a ľavá noha zvyčajne zranená.
  • Nosenie nepohodlnej obuvi: úzka obuv, vysoký podpätok alebo drsný oblúk, ktorý nezodpovedá anatomickým vlastnostiam chodidla, narúša krvný obeh v tkanivách, zviera ich a spôsobuje nepohodlie. V tomto prípade opakovaná bolesť v päte môže byť príznakom kukurice, plantárnej fasciitídy, ostrohy na päte.
  • Zmeny súvisiace s vekom. U starších ľudí je tukový vankúšik päty zdeformovaný: je príliš hrubý alebo príliš tenký. To tiež spôsobuje zmeny v kostiach a spojivových tkanivách, mení sa štruktúra kĺbu chodidla, čo vedie k nepríjemným pocitom, keď päta dostáva záťaž po spánku.

  Takmer všetky fyziologické bolesti v oblasti pätynerobte nič, prípadne choďte na patologické. Choroby, pri ktorých je pata jedným z príznakov:

  • ploché nohy, vrodené alebo získané;
  • ostroha päty;
  • plantárna fasciitída;
  • artróza a artritída;
  • diabetická noha;
  • dna;
  • Ankylozujúca spondylitída;
  • spinálna osteochondróza;
  • ischias - neuralgia rôzneho pôvodu ovplyvňujúca sedací nerv;
  • Zápal šľachy Achillovej šľachy.

  Problémy s chrbticou môžu spôsobovať ploché nohy a bolesť v oblasti päty

  Za bolesť päty, ktorá sa vyskytuje pri zraneniach a mechanickom poškodení, sa považuje samostatná kategória. Modry, zlomeniny, kôry, praskliny, otvorené rany a odreniny - to všetko sú dôvody, prečo je bolestivé šliapať na pätu nielen ráno, ale všeobecne. Traumatické bolesti sú zvyčajne veľmi silné, pulzujúce, pokrývajúce celú nohu, zhoršené stresom. Noha môže byť červená a opuchnutá, často sa tvoria hematómy.

  Poznámka:U adolescentov a detí, dievčat, ktoré často experimentujú so štíhlou postavou s prísnou diétou, môžu päty ochorieť v dôsledku nedostatku vápnika a horčíka v tele. Z toho istého dôvodu sú nohy a kŕče v nohách u tehotných žien: dospievajúce dieťa odoberá z tela matky potrebné stopové prvky, okrem toho sa zvyšuje hmotnosť a tým aj zaťaženie dolných končatín.

  Plantárna fasciitída

  Pri fasciitíde sa zapáli spojivové tkanivo medzi prstami a pätou.pešo - tzv. fascia. Z tohto dôvodu je ťažké pre pacienta vstať nielen po spánku, ale aj po dlhšom sedení. V pokoji, pri nedostatku stresu, sa päta zvyčajne neobťažuje. Chýba tiež opuch, sčervenanie a zvýšenie lokálnej teploty.

  Spôsobujú zápal fascie, zvyčajne zranenie. Fasciálne tkanivo je poškodené a roztrhané, potom zjazvené a skrátené. Pri šliapaní na nohu sa fascia napína, čo vyvoláva opakované prasknutie tkanív - teda bolesť. Vo večerných hodinách môžu ustupovať, keď sa človek rozptýli a tkanivá sú dostatočne napnuté. Môžu sa však stať neznesiteľnými.


  Plantárna fasciitída často prebieha nepostrehnuteľne a na dlhú dobu, zhoršuje sa iba pri zvýšenom zaťažení

  Na úspešné vyliečenie fasciitídy a zabránenie komplikáciám je potrebné sa presne poradiť s lekárom, vyšetriť, urobiť röntgen alebo CT chodidla a presne určiť. aké vážne poškodenie spojivového tkaniva. Pri správnom prístupe k vyšetreniu a liečbe je možné zbaviť sa bolesti a obnoviť fyzickú aktivitu za 2 až 3 týždne.

  Pozor!Ak sa fasciitída nelieči, existuje riziko vzniku ostrohy na päte alebo osteofytu. Aby sa kompenzovalo poškodenie tkaniva fascie, telo začne aktívne vytvárať kostné bunky. To povedie k tvorbe kostných výrastkov a ešte väčšej bolesti.

  Ostroha päty

  V počiatočnej fáze je takáto chyba zrejmá iba v röntgenovom snímaní. Pod vplyvom rôznych faktorovtelo začne intenzívne vytvárať kostné bunky v päte. Na chrbte päty sa vytvára sfenoidálny výrastok. Poškodzuje mäkké tkanivá, krvné cievy a nervové vlákna, ktoré spôsobujú bolesť, niekedy jednoducho neznesiteľnú.

  Kalcanálna ostroha v akútnom alebo pokročilom štádiu má vonkajšie prejavy:

  • pokožka sa zdrsňuje a zahusťuje;
  • päta zčervená, zdeformovaná;
  • sa objaví vizuálne viditeľný výrastok pripomínajúci kusový alebo veľký kalus.

  Pri zväčšení päty na päte si človek často nemôže obliecť topánky, a ešte viac, šliapať na boľavé nohy. Niekedy bolesť ustupuje po celý deň. Môže sa však náhle obnoviť hneď, ako kostné procesy ovplyvnia nervové vlákna.


  Vizuálne zarastená ostroha päty vyzerá ako veľký kalus. Rana v zadnej časti chodidla je tiež tvorená burzitídou, preto by ste sa mali so správnou diagnózou poradiť s ortopedickým chirurgom alebo traumatológom
  .

  Dna

  Dna je choroba spôsobená metabolickými poruchami. Kyselina močová sa nerozkladá a nevylučuje sa z tela, ale hromadí sa v kĺbových tkanivách. Podobný proces je typický pre starších ľudí alebo tých, ktorí zneužívajú mastné, korenené a mäsité jedlá. To je ďalší bežný dôvod, prečo môže byť päta u mužov veľmi chorá.

  Bolesti dny sú vždy ostré, pálivé a bolestivé. Počas útoku nezmiznú, zintenzívnia sa ráno alebo pred spaním, v počasí, pri šliapaní na nohu. slieky je možné redukovať iba na krátky čas. Potom sa znova vrátia. Jediným spôsobom, ako vyliečiť dnu, je prísna strava a obnovenie metabolických procesov, čo je pre starších ľudí takmer nemožné.

  Osteochondróza

  V prípade lézií bedrovej chrbtice sa často vyžaruje bolesť na pravej alebo ľavej končatine: záleží na tom, na ktorej strane je nerv poškodený. Nepríjemné pocity ráno nezmiznú, kým sa neroztiahnete, počas dňa zvyčajne zmiznú a už sa neobťažujú, ak nedáte nadmerné zaťaženie chrbta a končatín. Pri diagnostike bolesti päty nemá zmysel.

  Je potrebné odstrániť hlavnú príčinu, konkrétne poškodenie tkaniva okolo deformovaných stavcov, deformáciu samotných stavcov. Vyžaduje si to integrovaný prístup: lieky na obnovu metabolických procesov, protizápalové lieky, diétnu terapiu, fyzioterapeutické cvičenia.

  Rada:Ak chcete presne určiť, prečo bolí päta, musíte navštíviť lekára. Traumatológ, chirurg, ortopéd, vertebroológ môže pomôcť. Niekedy musíte pripojiť neurológa, endokrinológa, gastroenterológa, pôrodníka. Čím skôr začne adekvátna liečba, tým rýchlejšie sa zotaví. v pokročilých prípadoch to môže trvať niekoľko mesiacov a bolesť nebude vždy odstránená úplne a bez následkov.


  Poškodenie nervov v bedrovej oblasti alebo sedacieho nervu tiež reaguje na bolesť nôh

  Metódyprevencia a liečba

  Odstránenie nepríjemných pocitov v päte, bez ohľadu na dôvody, sa začína úpravou návykov a životného štýlu. Čo je potrebné urobiť počas vyšetrenia a lekár hľadá príčinu bolesti:

  • Zbavte sa nepohodlných a nekvalitných topánok. Ženy budú musieť počas liečby opustiť vysoké podpätky a úzke topánky. Potrebujete pohodlné, mäkké, priedušné topánky, pokiaľ možno z prírodných materiálov.
  • Opravte výkon. Mastné, korenené, slané, alkohol a kofeín by sa mali vylúčiť, ak je to možné, odmietnuť soľ a cukor. Dôraz sa kladie na mliečne a mliečne výrobky bohaté na vápnik, ryby, nízkotučné mäso a vajcia ako na zdroj bielkovín, fosforu, mastných kyselín, ako aj na čerstvé ovocie a zeleninu ako zdroj vitamínov. Všetky výrobky sú najlepšie konzumované surové, pečené alebo dusené bez korenia.
  • Získajte ortopedické pomôcky. Rôzne vložky, vložky, topánky špeciálneho dizajnu, elastické obväzy a ortézy pomôžu správne rozdeliť záťaž kĺbov, zabránia progresii choroby: fasciitída, ploché chodidlá, kalkanálna ostroha. Pri zraneniach sú potrebné ortézy, aby sa zabránilo náhodným opakovaným zraneniam a aby sa obmedzilo zaťaženie členkového kĺbu.
  • Vykonajte špeciálne cvičenia na posilnenie väzov a svalov. Existujú špeciálne simulátory pre chodidlo a pätu, ktoré sa musia používať každý deň každú minútu. Niektoré cvičenia môžupočas prestávky vykonávajte priamo na pracovisku.

  Rôzne ortopedické vložky a vložky pomôžu zmierniť nepohodlie na päte.

  Pri akútnom zápale a silnej bolesti nemožno upustiť od nesteroidných protizápalových liekov. Môžu byť vo forme tabliet, mastí alebo injekcií. masti a gély sú výhodné. Pôsobia lokálne, aktívne zložky nevstupujú do krvného obehu, čo znamená, že majú menej vedľajších účinkov. Pri systémovom zápale lekár odporučí NSAID v tabletách. Užívajú sa v krátkom cykle od 5 do 10 dní, pretože lieky tejto skupiny agresívne ovplyvňujú hematopoetický, dýchací, tráviaci systém a majú množstvo kontraindikácií.

  Dôležité!Pri akútnej bolesti lekári niekedy injekčne podávajú analgetikum alebo glukokortikoid priamo do päty. Takýto postup sa považuje za poslednú možnosť. Je to veľmi bolestivé, okrem toho môže vpich tkanív spôsobiť roztrhnutie fascie a ešte viac zápal. Preto, ak je bolesť tolerovaná, je lepšie sa vyhnúť injekcii. Ak sa bez nej nemôžete obísť, nemali by ste robiť injekcie príliš často.

  Fyzioterapia sa nedávno považovala iba za pomocnú liečbu. Účinnosť elektromagnetických, ultrazvukových a tepelných účinkov na kĺbové tkanivá je v súčasnosti pochybná. Napríklad na Západe sa elektroforéza, fonoforéza a iné tepelné, vlnové postupy prakticky nepoužívajú, mnohé z nich sú dokonca zakázané.

  Manuálna terapia, masáže sa zvyčajne predpisujú na fyziologickú bolesť, nesprevádzané akútnym zápalom. Mali by ich vykonávať iba profesionáli, aby sa zabránilo náhodnému poškodeniu tkaniva a zhoršeniu stavu pacienta.


  Iba v najextrémnejších prípadoch lekár odstráni poškodenú oblasť fascie, aby zmiernil bolesť pacienta a obnovil schopnosť normálneho pohybu

  Chirurgické ošetrenie bolesti päty

  Dnes fasciitída, a ploché nohy v takmer akejkoľvek forme môžu byť odstránené chirurgicky. Aké typy sa dajú vykonať:

  • Fasciotomia . Lekár odstráni skalpelom časť fascie, ktorá sa nezvratne zmenila, stala sa hustejšou, ťahá svaly a väzy spolu so sebou a deformuje chodidlo.
  • UVT . Lekár používajúci špeciálne zariadenie pôsobí na poškodené oblasti s vlnami určitej dĺžky a frekvencie. Tento postup podporuje vstrebávanie kostí a svalov, stimuluje krvný obeh a normalizuje metabolické procesy. Na úplné odstránenie všetkých defektov je potrebné absolvovať 5 až 12 postupov. Je to skôr bolestivá metóda, nie všetci pacienti sú schopní vydržať celý priebeh liečby.
  • Laserová prevádzka . Laserový lúč určitej hrúbky a intenzity pomáha rýchlo a bezbolestne zlomiť kostné útvary, posilňuje krvné cievy, obnovuje metabolické procesy. Počas procedúry sa pacient cíti iba teplo. Laserová terapia sa však nevykonáva všade, je to drahé,má niekoľko kontraindikácií.

  Vhodnosť použitia konkrétnej metódy určuje iba lekár po komplexnom vyšetrení.

  Tradičná medicína proti bolesti päty

  Ak je lekár nedostupný a bolesť je veľmi silná, môžete skúsiť zmierniť svoj stav pomocou improvizovanej tradičnej medicíny. Jedná sa o rôzne obklady, pleťové vody, kúpele. Tie sú zvlášť účinné pri päte spôsobenej únavou a nepohodlnou obuvou. Najjednoduchší spôsob, ako obnoviť pohodlie a zmierniť bolesť - na pol hodiny striedavo ponorte chodidlá do nádrže studenou a teplou vodou. Potom by ste mali použiť akýkoľvek gél na únavu nôh extraktom arniky, gaštanu konského, včelieho jedu alebo heparínu.


  Naparovanie alebo kontrastovanie kúpeľov nôh a mastných mastí s bylinkami - najlepší domáci spôsob, ako zmierniť bolesť nôh

  Čo ešte môžem skúsiť:

  • Teplé kúpele s morskou soľou a niekoľkými kvapkami jedle alebo eukalyptového oleja.
  • Lotion s bischofitom. Najskôr sa minerál zriedi vodou, potom sa v roztoku navlhčí gáza a aplikuje sa na boľavé miesto. Kompresiu s bischofitom je možné nechať cez noc.
  • Kapustový list s medom. Taký obklad môže byť navinutý celý deň na pätu. Nedôjde k žiadnym škodám a bolesti a opuchy sa môžu zmierniť. Podobne sa používa kaša zo surových strúhaných zemiakov alebo plátkov pečenej cibule.

  A tiež tradičná medicína odporúča nosiť trávu namiesto topánok topánok s bolesťou päty. Vymeňte juMalo by byť čerstvé každý deň. Je užitočné chodiť naboso čo najčastejšie po zemi a po tráve, na hrubom piesku a kamienkoch. Najjednoduchšie a najdostupnejšie simulátory pre fasciu a pätu sú drevené valivé čapy na vyvaľovanie cesta alebo prahov dverí.

  Čo by ste nemali robiť:sami si napnite pätu alebo sa pokúste narovnať chrbtové platničky, chodiť po horúcich kameňoch, trieť si nohy agresívnymi látkami - kyselinou, kerozénom, terpentínom atď. vyvolať rýchly rozvoj zápalu a spôsobiť ešte väčšiu bolesť.

  Zhrnutie:Existujú fyziologické a patologické dôvody, prečo bolesť päty bolí. V prvom prípade stačí prehodnotiť svoje stravovacie návyky a upraviť nadváhu, vymeniť topánky, zmerať zaťaženie končatín a chrbta. V druhom prípade sa človek nemôže obísť bez dôkladného vyšetrenia odborníkom a komplexnej liečby pomocou liekov. Niekedy sa môžete bolesti zbaviť iba chirurgicky. Nebojte sa chirurgického zákroku. Moderné techniky umožňujú vykonávať potrebné manipulácie v lokálnej anestézii a minimalizujú riziko komplikácií. Fyzioterapia a ľudová liečba vám pomôžu rýchlejšie dokončiť celý rehabilitačný kurz.