Bolesť v päte pri chôdzi

Obsah

  Ak je bolestivé šliapať na pätu, nikto by nemal v žiadnom prípade vydržať a ignorovať tento príznak. Môže to byť iba nepríjemná obuv. A možno vo vážnej patológii, ktorá sa doteraz prejavuje bolesťou päty pri chôdzi. Ale bez včasného ošetrenia to môže viesť k úplnej strate pohyblivosti alebo postihnutia končatín.

  Na presné určenie príčin bolesti päty pri chôdzi a na nájdenie najlepších metód na ich riešenie je potrebné podstúpiť vyšetrenie špecialistom. Lekár vám povie, čo máte robiť, aby ste odstránili nepríjemný príznak, zabránili komplikáciám a zabránili relapsom. Samoliečba môže viesť k mnohým nezvratným komplikáciám.

  Ako päta funguje

  Keď je človek pri útoku mučený bolesťou päty, všetko, čo chce urobiť, je zbaviť sa ho akýmkoľvek spôsobom. Môžete len vypiť anestetickú pilulku a chvíľu zabudnúť na nepohodlie. Ale čoskoro sa bolesti v nohách opäť vrátia. Aby sa tomu zabránilo, je potrebné zistiť, ako je anatomicky usporiadaná päta, čo a prečo v nej môže bolieť, aké sú bolesti päty.

  Päta je teda spodnou časťou členkového kĺbu. Päta je špongia, cez ktorú prechádza veľa nervových zakončení a krvných ciev. Calcaneus je pokrytá mäkkými tkanivami. Spodok je chránený tukovým vankúšikom a pomerne hustou, hustou pokožkou. Takáto štruktúra poskytuje odpisové funkciepodpätky, to naozaj vydrží obrovské zaťaženie denne.


  Calcaneus má špongiovitú štruktúru, preniká do neho nervovými vláknami a krvnými cievami, a preto okamžite reaguje na agresívne podnety s bolesťou a opuchom
  .

  Ak sa však tieto zaťaženia stanú nadmernými, opakujúcimi sa alebo sa tkanivá začnú meniť, opotrebovanie v dôsledku vek, infekcie, zranenia, päta trpí - v päte sú silné bolesti, niekedy také, že pri chôdzi na ne nie je možné šliapať.

  Poznámka:Calcaneus je jedným z 26, ktoré tvoria kĺb chodidla. Je to zadná a spodná časť metatarzu, mierne pretiahnutá horizontálne v tvare a zo strán vyrovnaná. Vpredu sa pätka spája s kvádrom a navrch s taloom. Prostredníctvom talu sa pätka spája s členkovým kĺbom. Poškodenie ktorejkoľvek z týchto položiek môže byť vysvetlením toho, prečo bolia päty.

  Najbežnejšie príčiny

  Všetky príčiny, ktoré môžu spôsobiť bolesť päty, sa dajú zvyčajne rozdeliť do štyroch kategórií:

  • Poranenia chodidiel.
  • Vonkajšie faktory, ktoré nie sú spojené s chorobami kĺbov a iných orgánov.
  • Kĺbové patológie.
  • Choroby, ktoré nepriamo ovplyvňujú pohybový aparát.

  Poranenia nôh sú zlomeniny, dislokácie, prasknutia väzov a šliach. Ak je zlomenina a dislokácia zvyčajne viditeľná vizuálne, môže dôjsť k roztrhnutiu svalov a spojivových tkanív po určitú dobu bez povšimnutia. traumatizovaťväzy a šľachy ľahko pri športe alebo pri domácich prácach doma a na záhrade.

  Niekedy stačí prechádzka v nepohodlnej obuvi na natiahnutie väzov. Pred začatím liečby je dôležité vylúčiť prítomnosť poškodenia. Vyžaduje si to röntgen alebo ultrazvuk chodidla - vonkajšie príznaky, ako už bolo uvedené, môžu chýbať, s výnimkou bolesti a nepohodlia.


  Preťaženie v športe, doma a v práci je hlavnou príčinou fyziologickej bolesti v pätách

  Faktory, ktoré môžu vyvolať bolesť päty, ale priamo nesúvisia s patológiami kĺbov;

  • dlhé zaťaženie nôh - v tomto prípade päty bolia po dlhej prechádzke, behu, športovom tréningu, tanci a na konci pracovného dňa;
  • ostrý a výrazný úbytok na váhe - v tomto prípade sa vrstva tuku okolo pätnej kosti riedi, zvyšuje sa mechanický účinok pätnej kosti, čo vedie k nepríjemným pocitom po chôdzi;
  • ostrý prírastok na váhe, obezita - pre obéznych ľudí je často bolestivé šliapať na pätu, pretože to je nadmerne zaťažené nadmerným tlakom ďalších libier;
  • nedostatok určitých stopových prvkov v tele - bolí to, že sa vkĺzne po pätách pomocou kalcifikácie kostí, nedostatku horčíka.

  Choroby kĺbov a choroby chodidla, pri ktorých je bolestivé šliapať na päty:

  • plantárna fasciitída - bolesť päty avtiahne dovnútra, pacient má ťažkosti, ak je potrebné nohu vytiahnuť. S fasciitídou je zapálené spojivové tkanivo spájajúce falangy prstov a päticu. Príčinou zápalu je nadmerné zaťaženie chodidiel alebo lýtkových svalov, prasknutie spojivového tkaniva, ploché chodidlá;
  • calcaneal spur - často komplikácia nezistenej a neliečenej fasciitídy v čase. Najprv sa vlákna zapália a poškodia. Na ich kompenzáciu začne telo aktívne vytvárať kostné tkanivo. To vedie k vytvoreniu kužeľovitého výrastku na pätnej kosti - takto sa vytvára kalcanová ostroha. Niekedy sa správa pokojne, ale pri chôdzi, šliapaní na päte sa kosť dotýka okolitých mäkkých tkanív a spôsobuje pálčivú bolesť. V pokročilých prípadoch je chrbát chodidla zapálený a neustále bolí;
  • Achillova šľachová šľacha - v prípade zápalu spojovacích tkanív chodidla je pre obeť ťažké postaviť sa na nohu, celú končatinu môže pritiahnuť na koleno alebo na stehno;
  • burzitída - pri tejto patológii sa zápaly synoviálnych membrán, opuchy nôh, začervenajú a zahrejú, nedá sa na nich postaviť, pohyblivosť kĺbov je výrazne obmedzená;
  • artritída a artróza - vplyvom rôznych faktorov, vonkajších alebo vnútorných, sa kosti a spojovacie tkanivá začínajú deformovať, zapália a kolabujú, čo je sprevádzané bolestivými pocitmi aj pri malom zaťažení chodidla. Artritída alebo artróza zriedka postihuje izolovane iba chodidlá. Problémy zvyčajne vznikajú as inými kĺbmi. Obe choroby sú chronické a vyvíjajú sa po dlhú dobu. Výnimkou je reumatoidná artritída spôsobená autoimunitnými patológiami;
  • osteochondróza - lézie stavcových platní sa môžu prejaviť aj bolesťou v nohách, čo vyvoláva vývoj plochých nôh;
  • Mortonova neuralgia - zvyčajne sa vyskytuje u žien v dôsledku zneužívania vysokopätnej obuvi. Vyskytuje sa kompresia nervových vlákien v chodidlách, zhoršuje sa pohyblivosť malých kĺbov, bolesť pokrýva celú nohu;
  • valgus deformita chodidiel - pri konštantnom zaťažení sú chodidlá deformované, sploštené, zatiaľ čo päty sa otáčajú a môžu spôsobiť vážne nepohodlie.

  Bursitída, fasciitída, kalcanálna ostroha, ploché nohy - desiatky chorôb sú sprevádzané bolesťou v päte

  Medzi systémové ochorenia, ktoré môžu byť sprevádzané aj bolesťou päty, patrí diabetes mellitus, erytrómalgia, osteomyelitída, ankylozujúca spondylitída, tuberkulóza. kostné tkanivo, rôzne infekcie čriev alebo pohlavných orgánov. Mykóza alebo dermatitída vyvolávajú popraskanie päty, odreniny a rany sa ľahko infikujú a tiež spôsobujú silnú bolesť. Ak sa žiadne z týchto ochorení nepotvrdí a bolesť sa zintenzívni, existuje dôvod na podozrenie na prítomnosť malígnej formácie alebo metastázy z iných orgánov postihnutých rakovinou.

  Pozor!Často bolesť v nohách nie je spôsobená jedným ochorením, ale kombináciou viacerých chorôb. Situácia môžezhoršujú dedičnú predispozíciu, škodlivé profesionálne činnosti spojené s dlhodobým postavením. Ak neurčíte presne všetky príčiny nepríjemného príznaku a neodstránite ho, bolesť sa bude opakovať a nakoniec sa stane chronickou.

  Aká môže byť bolesť päty

  Pocity bolesti sa líšia nielen intenzitou, ale aj množstvom ďalších parametrov. Diagnostický význam majú také znaky syndrómu bolesti:

  • závažnosť - bolesť môže byť akútna, mierna a slabá;
  • trvanie - krátke záchvaty, predĺžené alebo bolesti sú prítomné dlhšie ako 4–5 hodín denne;
  • čas a frekvencia - päty bolia ráno, po spánku alebo večer, či sa pocity bolesti v noci zintenzívňujú atď .;
  • lokalizácia - bolí iba ľavá alebo pravá päta, bolí to v chrbte, v hornej časti alebo zboku.

  Taktiež by sa mala venovať pozornosť sprievodným príznakom: sčervenanie kože, opuch, horúčka, bolesť v iných orgánoch. To všetko pomôže správne určiť príčinu nepohodlia a zvoliť optimálnu liečbu.


  Pred návštevou lekára má zmysel opísať na liste všetky príznaky, ktoré sprevádzajú bolesť nôh, chronické choroby, predchádzajúce operácie - to uľahčí diagnostiku

  Diagnostické metódy

  Bolesť v päte po dlhý pracovný deň alebo nosenie úzkych topánok je možné improvizovanými prostriedkami rýchlo a ľahko odstrániť. Ale ak sa bolesti opakujúOdporúča sa obrátiť sa na lekárske zariadenie a podrobiť sa kompletnej prehliadke. Toto je najrýchlejší a najúčinnejší spôsob odstránenia bolesti a obnovenia fyzickej aktivity.

  Ktorí lekári sa môžu zúčastniť na diagnostickom vyšetrení:

   71) reumatológ;
  • traumatológ;
  • ortopéd;
  • chirurg;
  • neurológ;
  • endokrinológ;
  • onkológ.

  Po prvé, lekár vyšetrí pacientovu nohu, vykoná podrobný prieskum a vykoná anamnézu. a až potom určia ďalšie diagnostické opatrenia, ktoré pomôžu s presnou diagnostikou a určia optimálnu taktiku liečby. V každom prípade budete musieť zložiť klinické testy moču a krvi a urobiť röntgen. Aké ďalšie diagnostické metódy sa používajú v závislosti od stavu pacienta a aktuálnych sťažností:

  • Biochemický krvný test a glukózový test - ukáže počet leukocytov, kyseliny močovej a cukru, ktoré pomôžu identifikovať alebo vylúčiť cukrovku, dnu a reumatoidnú artritídu infekčného pôvodu.
  • Krvný test na nádorové markery podozrenia na rakovinu.
  • Defekt obsahu vrecka na kĺb, ak existuje podozrenie na burzitídu alebo bakteriálnu infekciu kĺbu. A táto analýza tiež pomôže stanoviť citlivosť na antibiotiká.
  • Punkcia kostí pre podozrenie na infekciu tuberkulózy.
  • Ultrazvuk chodidla, ak je bolesť spojená s léziami krvných ciev a mäkkých tkanív.

  Využívanie moderných inštrumentálnych metódDiagnostika vám umožňuje získať najpresnejší obraz o stave plesní a okolitých mäkkých tkanív

  Počítačové alebo magnetické rezonancie sa zobrazujú s kontroverznou diagnózou, keď výsledky štúdií nestačia na stanovenie diagnózy. Vo väčšine prípadov pacient nemusí ísť do nemocnice, aby podstúpil vyšetrenie.

  Domáca starostlivosť

  Výsledky testov nebudú okamžite k dispozícii. Počas úvodnej konzultácie však lekár spraví všeobecné stretnutia, aby pacient netrpel bolesťou a mohol pokračovať v bežnom životnom štýle. Čo možno urobiť pre zmiernenie stavu skôr, ako budú analýzy pripravené:

  • Obmedzte zaťaženie nôh - sedieť alebo ležať viac, stáť a chodiť menej.
  • Nahrádzajte nepohodlné, úzke podpätky topánok pohodlnými topánkami alebo sandálmi rovnakou rýchlosťou, najlepšie ortopedickými vložkami.
  • Vylúčte slané, korenené a mastné oleje, prípadne upravte hmotnosť.
  • Vyvarujte sa podchladeniu a prehriatiu, dodatočnému mechanickému poškodeniu.

  Chladné nohy, kúpele, masti s otepľovacím alebo chladiacim účinkom pomôžu vyrovnať sa s nepríjemnými pocitmi, až kým sa nedosiahne presná diagnóza. Je dôležité neprerušiť liečbu, keď bolesť ustúpi. Bohužiaľ, po prijatí prvej pomoci a pocitu úľavy sa mnohí pacienti upokojujú a nepovažujú za potrebné vykonať ďalšie lekárske vyšetrenia. Tento prístup vedie k tomu, že choroba sa prehĺbi a pôjde ďalejchronická forma. A to si časom vyžaduje rozvoj rôznych komplikácií. Preto sa liečba musí vykonávať až do konca vrátane obdobia rehabilitácie.


  Opravné prostriedky v domácnosti pomôžu vyrovnať sa s bolesťou, kým sa neurobí presná diagnóza a recepty.

  Aké vyšetrenia môže lekár urobiť po presnej diagnóze:

  • Antibiotická terapia, ak sa potvrdí bakteriálna infekcia.
  • Priebeh liečby NSAID a glukokortikoidov, ak sú diagnostikované s reumatoidnou artritídou, zápal šliach, burzitída.
  • Antituberkulózne lieky na zistenú tuberkulózu kostí.

  Liečba drogami sa nevyhnutne dopĺňa o fyzioterapeutickú liečbu. Elektroforéza, fonoforéza, magnetoterapia stimulujú metabolické procesy, zvyšujú účinok liekov a urýchľujú regeneráciu. Nie je zakázané používať ľudové liečivá - odvary a masti na báze liečivých rastlín, obklady a vody. Posledným stupňom liečby sú terapeutické cvičenia kĺbov. S pomocou špeciálnych cvikov sú výsledky liečby fixované a je zabránené recidíve.

  Dôležité je tiež dodržiavať vyváženú stravu, kontrolovať telesnú hmotnosť a opustiť zlé návyky. Tieto zdanlivo nevýznamné faktory môžu skutočne skomplikovať a predĺžiť liečbu. Správnym prístupom a zodpovedným prístupom k svojmu zdraviu môže byť bolesť päty a jej príčiny úplne odstránené za 5 - 15 dní, v niektorýchprípadoch - o niekoľko týždňov.

  Zhrnutie:Bolesť v pätách - na prvý pohľad nevinná sťažnosť. Takýto príznak však môže súvisieť s vývojom závažných systémových chorôb. Ak bolesť po dobrom odpočinku, obmedzení záťaže a použití improvizovaných prostriedkov (masáž, kúpele, špeciálne topánky s vložkami) nezmizne, je potrebné podrobiť sa komplexnému vyšetreniu. Liečbu predpíše lekár na základe výsledkov. Bolesť sa zvyčajne lieči ambulantne s použitím liekov, fyzioterapie, diéty a terapeutických cvičení. V závažných zanedbávaných prípadoch sa vykonáva chirurgická operácia, aby sa odstránili kostné výrastky, ktoré traumatizujú tkanivo, alebo aby sa uvoľnili nervy obmedzované.