Bolesť v nohách zvnútra

Obsah
  6. Ak noha bolí zvnútra, celková fyzická aktivita osoby sa zníži. Menšia bolesť obmedzuje schopnosť rýchlo sa pohybovať, športovať, nosiť topánky na vysokom podpätku. A ak je bolesť v nohách závažná, potom je možné úplne zablokovať funkcie nohy, nie je možné oprieť sa o ňu, a dokonca aj v pokoji človek trpí nepohodlím.

  Čo môže spôsobiť bolesť v oblúku chodidla zvnútra, aké je nebezpečné, či je potrebné poradiť sa s lekárom a čo sa dá urobiť na zníženie nepohodlia - to všetko podrobne nižšie.

  Hlavné príčiny

  Bolesť chodidla zo strany zvnútra môže byť spôsobená dvoma hlavnými dôvodmi:

  • fyzické preťaženie, mechanické namáhanie zvonka;
  • patológie kĺbov a iných vnútorných orgánov.

  V prvom prípade sa akútna a silná bolesť zvyčajne vyskytuje po náraze alebo páde, napríklad pri futbale alebo pri nehode. Po spustení, nosení ťažkých predmetov a dlhom dni na nohách sa chodidlo môže veľmi zraniť. Ak kosť a väzy členku neboli vážne poškodené, pomliaždenie spolu s bolesťou vymiznú samé po niekoľkých dňoch bez špecifického a intenzívneho ošetrenia. Niekedy stačí vyložiť končatinu, poriadne si odpočinúť a vykúpať sa. Masti a protizápalové krémy urýchlia proces hojenia.


  Bolesť vo vnútri chodidla sa vyskytuje vv prípade, že z nejakého dôvodu sú zaťaženia rozložené nesprávne a kĺbové prvky vo vnútornej časti sa začínajú zapaľovať a zdeformovať

  Ak noha uprostred vnútornej strany bolí dlhšiu dobu, existujú ďalšie podozrivé príznaky - krupenie počas pohybov, deformácia kĺb, stuhnutosť - spoliehať sa na samoliečenie sa neoplatí. Je múdrejšie konzultovať s lekárom, podstúpiť vyšetrenie, zistiť, prečo bolesť chodidla bolí z boku aj zvnútra, a začať komplexnú liečbu.

  Najčastejšie príčiny bolesti nôh nesúvisiace s chorobami členkových kĺbov:

  • poranenia končatín - pomliaždenie, zlomenina, dislokácia, roztrhnutie väzov alebo šliach;
  • fyzické preťaženie počas športu, zdvíhania a nosenia;
  • nevýznamné, ale stále zaťaženie súvisiace s profesionálnymi činnosťami - stojace za pultom, doručovanie pošty atď.
  • návyky na nepohodlné topánky s vysokými podpätkami;
  • s nadváhou, a to aj počas tehotenstva.

  Patologické príčiny bolesti nôh:

  • artróza a artritída;
  • zápal šliach, burzitída, synovitída;
  • dna;
  • kŕčové žily, tromboflebitída;
  • osteochondróza, osteoporóza;
  • ploché nohy, plantárna fasciitída.

  Niekedy bolesti vnútri chodidla v blízkosti päty nie sú spojené so zraneniami alebo chorobami kĺbov, ale sú dôsledkom systémových porúch v tele. Napríklad s rakovinoupatológie, bolesť môže byť spôsobená metastázovaním nádorov v iných orgánoch. Dolné končatiny tiež trpia cukrovkou, keď sa vyvinie diabetická noha. Preto sa pri neustálej bolesti neodporúča samoliečba, ale konzultácia so špecialistom, aby skontroloval všetky možné príčiny bolesti dolných končatín a odhalil pravú. Ktorého lekára presne?


  Vizuálne vyšetrenie končatín a hmatu nestačí na presné určenie príčiny bolesti a na začatie primeranej liečby - je potrebná odborná pomoc

  Kto lieči bolesť nôh

  Ak je noha zranená, je zrejmé, že že musíte ísť k traumatológovi alebo chirurgovi. Títo odborníci sú takmer v každej okresnej klinike, dokonca aj v malých mestách. V prípade bolesti kĺbov chodidla bez viditeľných zranení a zranení by bolo rozumné najskôr kontaktovať rodinného lekára, ak je príjem úzkych špecialistov obmedzený. Pôsobnosť tohto lekára zahŕňa tieto postupy:

   46. ​​vonkajšie vyšetrenie končatiny;
  • rozhovor s pacientom;
  • zhromažďovanie informácií na základe sťažností a dostupných záznamov v lekárskych záznamoch o chronických ochoreniach, predchádzajúcich chirurgických zákrokoch atď .;
  • ​​
  • odporúčania na odstránenie bolesti;
  • odporúčanie na štandardné laboratórne testy moču a krvi;
  • predbežná diagnóza a odporúčanie príslušnému špecialistovi.

  Ďalšia diagnóza, presná diagnóza a stanovenie primeraného komplexného celkuliečbu môže vykonávať reumatológ, verbolog, neuropatológ, endokrinológ, onkológ.


  Na určenie príčiny bolesti v chodidle sa môžu vyžadovať dvaja alebo traja špecialisti a komplexné vyšetrenie

  Fyziológia bolesti vo vnútri chodidla

  Na pochopenie toho, prečo bolí v tejto časti chodidla, mali by ste pochopiť štruktúru chodidla a jeho funkcie. Kostné štruktúry, väzy a šľachy, ktoré ich spájajú, sú umiestnené v členkovom kĺbe, takže pri zaťažení počas pohybu je hmotnosť osoby rovnomerne rozložená. Prevažná časť tela je v troch bodoch:

  • pod palcom;
  • v blízkosti malíčka;
  • na päte.

  Ak je kĺb zdravý a nie je preťažený, jeho vnútorná časť a oblúk chodidla prakticky nezaťažujú. Táto časť chodidla pôsobí ako tlmič nárazov - druh pružného vankúša, vďaka ktorému chôdza a iné pohyby nespôsobujú nepohodlie a bolesť. Ak sú však záťaže rozmiestnené z nejakého dôvodu nesprávne, sú nadmerné, predĺžené, oblúk chodidla začne trpieť. Nie je schopný uniesť váhu a vyrovnať sa s úlohou, na ktorú nie je určený. Preto bolesť.

  Pri dlhodobom preťažení sa začínajú zapaľovať kosti a spojivové tkanivá, ktoré sú tiež sprevádzané bolesťou rôznej závažnosti. Na zvládnutie nemožnej úlohy môže telo intenzívne produkovať kostné bunky. Výsledkom je, že na členku sa tvoria výrastky, ktoré poškodzujú mäkké tkanivá avyvolať ešte väčšie nepohodlie.

  Príčinou bolesti vo vnútri chodidla je vždy preťaženie kĺbových prvkov a ich zápal. Dôvodom, ktorý nie je vždy okamžite zrejmý, sú faktory, pod vplyvom ktorých sa zmenilo ťažisko a rozloženie zaťaženia. Ak nie sú eliminované, choroba so všetkými sprievodnými symptómami bude postupovať.

  Pozor!Čím neskôr navštívite lekára, tým dlhšia a náročnejšia bude liečba. Malo by byť zrejmé, že bolesť a narušenie v jednom orgáne sú vždy spojené s problémami v iných častiach tela. Ak sa nič neurobí, komplikácie sa môžu časom vyvíjať a potom liečba bude trvať mnoho mesiacov, možno roky.


  Existuje veľa biologicky aktívnych miest zodpovedných za fungovanie rôznych orgánov. Podľa lokalizácie bolesti vo vnútri chodidla sa dá predpokladať, kde leží skutočná príčina nepohodlia

  Hlavné príčiny bolesti a liečebné metódy

  V skutočnosti môže spôsobovať bolesť vo vnútri chodidla z rôznych dôvodov. Tento príznak nemožno označiť za špecifický, nemá vek ani pohlavie. Napriek tomu je možné rozlíšiť niekoľko hlavných a najčastejších chorôb a fyziologických dôvodov, kvôli ktorým musia mať pacienti nepríjemné pocity v nohách a vyhľadať lekára.

  Ploché nohy

  Táto patológia je vrodená a po zranení je u dospelých menej častá. Najčastejšie sú príčiny vyrovnania oblúka chodidla genetickou predispozíciou k takémutozmeny, ktoré zhoršujú fyzickú aktivitu, nadváhu. Príčiny plochých nôh môžu byť tiež:

   76) zakrivenie miechy, medziobratlová kýla;
  • nepohodlná obuv nízkej kvality;
  • sedavý spôsob života;
  • zlá výživa, najmä v detstve a dospievaní, keď telo potrebuje vápnik a vitamíny na úplný vývoj a jednotný rast tkanív;
  • cievna patológia, pri ktorej tkanivá nôh nedostávajú dostatok živín a začínajú atrofovať.

  Pretože vo väčšine prípadov sú príčinou plochých nôh kombinované choroby kĺbov a vnútorných orgánov, nesprávny životný štýl a vonkajšie faktory (nepohodlná obuv, zranenia), liečba bude úspešná iba s integrovaným prístupom. Na zmiernenie nepohodlia a bolesti sa predpisujú nesteroidné protizápalové lieky vo forme tabliet a mastí v dávkach zodpovedajúcich veku pacienta.

  Potom sa používajú tieto techniky:

  • lekárska gymnastika - existujú špeciálne simulátory a cvičenia na prevenciu a ošetrenie plochých nôh, najjednoduchšie je valiť gumenú guľu s hrotmi alebo plastovú fľašu po zemi nohou;
  • masáž chodidiel - je užitočné kombinovať ju s reflexológiou, stimulujúc aktívne body na chodidlách;
  • používanie špeciálnych ortopedických pomôcok - vložiek, stielok, ortopedickej obuvi;
  • príjem komplexov vitamínu a minerálov na normalizáciu metabolických procesov v tkanivách.

  Dôležitémotivovať pacienta, aby schudol, cvičil, viac sa pohyboval a správne jedol. So správnym prístupom, kompetentným prístupom a vytrvalosťou sa môžete zbaviť plochých nôh a bez operácie.

  Pozor!Čím je pacient starší, tým ťažšie je eliminovať ploché nohy. Fyzioterapia, strava, vitamíny, gymnastika pomôžu posilniť svaly a väzivo, čiastočne zmiernia bolesť, ale nenapravia deformácie chodidiel. Ak bolesť pretrváva aj po ukončení liečby, je indikovaný chirurgický zákrok na odstránenie poruchy.

  Ostroha päty

  Ďalšia bežná patológia, pri ktorej sa pacienti sťažujú na veľmi silnú bolesť vo vnútri chodidla. V závislosti od veľkosti ostrohov a ich umiestnenia môže byť bolesť bolestivá, slabá alebo veľmi ostrá, keď sa na pätu alebo na vnútornú časť chodidla, pri chôdzi alebo dokonca v pokoji, objaví tlak.

  Príčinou bolesti je rast na päte, ktorý poškodzuje okolité svaly, väzivo, nervové zakončenie a krvné cievy. Tvorba rastu môže byť vyvolaná celým radom faktorov. Je potrebné poznamenať, že ostroha päty nikdy nevzniká sama o sebe. Často je to dôsledok plochých chodidiel, keď sa telo snaží nejakým spôsobom kompenzovať deformáciu chodidla chodidla. Medzi ďalšie príčiny ostrohy na päte patrí:

  • metabolické poruchy;
  • zlé topánky;
  • zranenia, nesprávne tavené zlomeniny;
  • s nadváhou;
  • zmeny kostného tkaniva súvisiace s vekom.

  Päta nie je podnetomsa sám odlíši a nelieči sa ľudovými metódami. Masti a obklady nepomôžu. K dnešnému dňu sú najúčinnejšou a najbezpečnejšou metódou drvenie ostrohy s odstránením ultrazvuku alebo laserovým lúčom. Skalpel sa dnes nepoužíva, pretože často spôsobuje komplikácie: infekcia rany, zápal, zhoršená funkcia operovanej končatiny v dôsledku traumy na väzivo, nervové zakončenie a krvné cievy. V každom prípade liečba opory päty zahŕňa vyloženie nohy, úpravu výživy a životného štýlu.


  V pokročilých prípadoch je ostroha na päte viditeľná vizuálne, ale častejšie sa neprejavuje, s výnimkou bolestí rôznej intenzity

  Plantárna fasciitída

  Mnoho ľudí si toto ochorenie zamieňa s ostrohou na päte. S podrážkou päty však bolesť spôsobuje podráždenie tkaniva v kostnom procese. A pri fasciitíde sa vyskytuje bolesť so zápalom alebo prasknutím fascie - hustým spojivovým tkanivom medzi kalkanami a falangovými kĺbmi. Príčiny poškodenia fascie sú rovnaké ako u poškodenia päty alebo plochých nôh:

  • nadváha;
  • nepohodlná obuv;
  • nadmerné pracovné zaťaženie v športe alebo v práci;
  • zranenia atď.

  Pri pretrhnutí tkaniva sa fascia obvykle lieči sama. V mieste poškodenia sa vytvára hustá jazva - môže to tiež spôsobiť bolesť a nepohodlie. A s opakovaným zaťažením povedie k opakovanému prasknutiu. Ošetrenie je rovnaké ako pri kalkanálnej ostrohe:

  • NSAID;
  • fyzioterapia;
  • ortopedické topánky;
  • terapeutické cvičenia;
  • obmedzenie zaťaženia nôh, úprava životného štýlu.

  V prípade rozsiahlych lézií fascie a neúčinnosti konzervatívnych metód liečby sa vykonáva chirurgická operácia: lekár odstráni poškodenú oblasť fascie a vykoná plastickú chirurgiu.


  Nezamieňajte si plantárnu fasciitídu s ostrohou päty, sú ovplyvnené dva úplne odlišné členkové prvky

  Osteoporóza

  Osteoporóza postihuje najmä menopauzálne ženy a osoby staršie ako 65 rokov. Ale toto ochorenie sa môže vyskytnúť aj počas dospievania, počas tehotenstva, u ľudí, ktorí dôsledne dodržiavajú prísnu diétu alebo hladujú po dlhú dobu.

  Pri osteoporóze demineralizuje kostné tkanivo. Vápnik sa často neabsorbuje z potravy v dôsledku hormonálnej nerovnováhy. Kosti sa stanú poréznymi a veľmi krehkými, ľahko sa zrania a pri najmenšom zaťažení postihnutých kĺbov sa objaví bolesť. Ochorenie je komplikované skutočnosťou, že v starobe kosti rastú veľmi zle, človek sa za rok môže stať invalidným lôžkom.

  Osteoporóza sa nedá vyliečiť. Ale s diétou, užívaním vitamínových a minerálnych komplexov, stabilizáciou hormonálneho pozadia, môžete dosiahnuť stabilnú remisiu. Dnes existujú lieky novej generácie, ktoré prispievajú k aktívnemu rozdeleniu kostných buniek ak obnove kíbu. Ale sú drahé, náklady na celý priebeh liečbyPre väčšinu pacientov v dôchodkovom veku je to nemožné. Preto je pri prvých príznakoch osteoporózy alebo pri podozrení na ňu dôležité vynaložiť všetko úsilie, aby sa zabránilo progresii nebezpečného ochorenia.


  Zmeny v kostnom tkanive počas osteoporózy sa dajú rozlíšiť röntgenovým žiarením v štádiu 2–3 choroby, keď už došlo k prvej zlomenine

  Artritída

  Artritída je súhrnný pojem, podľa ktorého Výraz "zápal kĺbových tkanív" sa vzťahuje na zápaly kĺbových tkanív spôsobené rôznymi patogénmi. Veľmi zriedka sú chodidlá postihnuté izolovane. Táto choroba spravidla postihuje kĺby rúk, kolena a bedrového kĺbu. Zápal vedie k deštrukcii kĺbových prvkov, následne prerastajú kostným tkanivom, strácajú pohyblivosť a sú zdeformované. Tento proces je v ktoromkoľvek štádiu sprevádzaný silnou bolesťou, niekedy tak neznesiteľnou, že pacient nemôže vstúpiť na nohu.

  Príčiny artritídy:

  • infekcie vnútorných orgánov - dýchacie alebo genitourinárne ústrojenstvo, črevá;
  • endokrinné poruchy - diabetes mellitus, hypertyreóza;
  • chronické ochorenia kĺbov;
  • časté poranenia končatín, neúspešný chirurgický zákrok;
  • hypotermia;
  • predĺžené a nadmerné napätie na chodidlách;
  • prirodzené opotrebovanie kĺbov počas všeobecného starnutia tela;
  • silná intoxikácia, ožiarenie;
  • autoimunitné poruchy.

  V tomto druhom prípade zaobchádzajtechoroba je najťažšia, pretože ešte nie je presne dokázané, prečo imunitný systém začína vnímať kĺbové tkanivá ako cudzie a ničiť ich. Artritída sa môže rozvinúť v každom veku, jej liečba pomocou rôznych metód bude trvať dlho. Liečba často pokračuje po celý život a vedie k invalidite pacienta. Pri silnej bolesti a ireverzibilnej deštrukcii kĺbov sa vykonáva chirurgická operácia na odstránenie zničených kĺbov a implantáciu protézy.

  Zhrnutie:Bolesť vo vnútri chodidla dáva osobe veľké nepohodlie. Zároveň sú slabé, bolestivé, ale stále bolesti považované za nebezpečnejšie ako ostré a ostré. Najbežnejšou príčinou bolesti nôh sú ploché chodidlá, ostroha na päte, osteoporóza alebo osteochondróza. Všetky choroby sa úspešne liečia v skorých štádiách, podliehajú integrovanému prístupu a zodpovednému postoju k liečebnému procesu pacienta. V neskorších fázach, ako sa zbaviť bolesti a obnoviť funkciu chodidla, bude potrebný chirurgický zákrok a predĺžená rehabilitačná liečba.