Bolesť v nohách pri prstoch pri chôdzi

Obsah

  Bolesť na chodidle pod prstami pri chôdzi alebo večer je príznakom, ktorý často pozorujú milovníci vysokopätnej obuvi. Po intenzívnych športoch, dlhá prechádzka po nerovnom teréne môže dochádzať k nepríjemným pocitom v nohách. Ale aj bolesť v oblasti vankúša na nohe môže byť prejavom artikulárnej patológie - plantárna fasciitída, dna, zlomenina kosti alebo výron. Každý prípad má svoje vlastné komplikácie a dôsledky a vyžaduje osobitný prístup k liečbe.

  Poznámka:v nohách je veľa nervových zakončení. Niekedy môže byť bolesť v chodidlách signálom o patológii vnútorných orgánov - pečene alebo pankreasu. Preto sa odporúča dôkladné vyšetrenie úzkymi odborníkmi s opakovanou obsedantnou bolesťou.

  Bežné príčiny nepohodlia v nohách

  Bolestivosť v chodidle pod prstami sa nemôže dlho brať vážne. Keď človek trávi niekoľko hodín každý deň na nohách, oblieka si nie najpohodlnejšie topánky s podpätkami alebo nekvalitnými materiálmi, nie je nič prekvapujúce v tom, že nakoniec je obťažovaný bolesťou podrážky. Ale nestaraj sa o tento príznak.

  Stály, významný tlak na chodidlá sa stáva impulzom pre rozvoj závažných patológií. A potom sa bolesti stanú intenzívnejšími, nadobudnú trvalý charakter, už ich nie je možné zbaviť pomocou odpočinku - trvá to dlhé liekyliečbu.


  Ak bolesť chodidiel bolí, v prvom rade je potrebné zbaviť sa nepohodlnej obuvi a bremien

  Prečo sa chodidlo zraní zdola v blízkosti prstov, ak nedošlo k zraneniu:

  • Nadváha . Nohy musia vydržať nadmernú telesnú hmotnosť každý deň.
  • Nedostatočná fyzická aktivita- Pacienti pripútaní na lôžko po chirurgickom zákroku alebo závažnej infekcii môžu mať akútnu bolesť vnútri nohy a prstov, dokonca aj bez námahy.
  • Nadmerná činnosť . Počas športu sa tkanivá napínajú, sťahujú, aktívne produkujú kyselinu mliečnu z bielkovín, čoho dôsledkom môže byť bolesť. Ak človek spočíva a poskytuje čas na regeneráciu tkanív, bolesť v nohách sa nebude obťažovať. Ak sú však záťaže konštantné a tkanivá nemajú čas sa zotaviť, vyvolá to zápal a silnú bolesť.
  • Choroby chrbtice . Pri skolióze, kyfóze, lordóze sa zaťaženie nôh mení a je nesprávne rozdelené. Výsledkom je, že sa môžu vyvinúť ploché nohy, plantárna fasciitída, clubfoot a ďalšie patológie, pri ktorých je bolestivé šliapať na vankúš chodidla.
  • Poruchy metabolizmu . Systémové ochorenia chronického priebehu spôsobené metabolickými poruchami v tele ovplyvňujú stav takmer všetkých vnútorných orgánov, aj keď na prvý pohľad nie sú vzájomne prepojené. Napríklad diabetická noha je častou komplikáciou cukrovky, keď je spôsobená léziamicievy tkanív dolných končatín nedostávajú dostatok živín a začínajú atrofovať.
  • Odstránenie aterosklerózy . Pri takejto patológii sa škodlivý cholesterol hromadí na stenách krvných ciev, zahusťuje a vytvára plaky. Krvný obeh je narušený, tkanivá dostávajú nedostatočnú výživu. Primárne sú postihnuté periférne malé cievy dolných končatín. Nohy sú neustále chladné, bledé. V priebehu času sa objaví cyanóza, zníži sa citlivosť končatín, nohy často znecitlivia. Ak sa nič neurobí, tkanivá začnú atrofovať a odumierajú, chodidlá sa budú musieť amputovať.
  • Zlé návyky . Alkohol, fajčenie, nezdravá výživa majú extrémne negatívny vplyv na krvný obeh, metabolické procesy v tele. Prospešné látky potrebné pre bunkovú štruktúru a regeneráciu sa neabsorbujú ani nevymývajú z tkanív. Obzvlášť škodlivé je fajčenie. Bolesť a nepohodlie v nohách, necitlivosť - to sú iba prvé signály závažných chorôb vyvolaných nikotínom. Ak sa nezbavíte zlých návykov, následky môžu byť oveľa závažnejšie.

  Fajčenie má veľmi silný vplyv na krvné cievy a prispieva k rozvoju aterosklerózy ciev dolných končatín
  .

  Vo všetkých týchto prípadoch nebude možné zbaviť sa nepohodlia chodidiel v oblasti prstov. Najprv sa musíte poradiť s lekárom, podrobiť sa komplexnému vyšetreniu, zistiť všetky faktory a choroby, ktoré môžu spôsobiť bolesť nôh.potom ich postupne odstráňte. Dostupné ľudové prostriedky v tomto prípade sa považujú iba za pomocné.

  Poznámka:často sú nohy v oblasti prstov u tehotných žien bolestivé. Tento jav možno pripísať dočasnému. prírastok na váhe, opuch, zmeny v hormonálnych hladinách a metabolizme, nedostatok vitamínov vápnika, horčíka a vitamínu B - to všetko v komplexe vedie k oslabeniu kostí a mäkkých tkanív a bolesti. Stav členkových kĺbov by sa mal neustále monitorovať. Je to tehotenstvo, ktoré môže vyvolať vývoj závažných patologických ochorení kĺbov, ktoré sa prejavia neskôr, po 35–40 rokoch.

  Choroby kĺbov ako príčiny bolesti

  Ak bolesť chodidla bolí pod palec, je rozumnejšie konzultovať odborníka, ktorý sa zaoberá problémami s kĺbmi. Môže to byť traumatológ, ortopéd, vertebroológ, chirurg, v krajnom prípade terapeut. Aké patológie sa pri takýchto sťažnostiach najčastejšie zisťujú:

  • Bursitída . Pri burzitíde sa zápaly kĺbových šliach, v tomto prípade Achillovej šľachy. Aj keď je umiestnená v zadnej časti chodidla, môže byť podrážka spôsobená bolesťou pod palcom, lokalizovaná zhora alebo zboku. Sprievodnými príznakmi sú sčervenanie a opuch chodidla, miestne zvýšenie telesnej teploty.
  • Plantárna fasciitída . Fascia je husté tkanivo spájajúce pätu a chodidlá prstov na nohách. Stanovuje kostné prvky kĺbu a kĺbovdrží oblúk chodidla. Pri konštantnom zaťažení alebo zraneniach je tkanivo fascie napnuté, poškodené a zapálené. To spôsobuje silnú bolesť v podošve, človek na ňu nemôže úplne vystúpiť. Potom sú tkanivá zjazvené, na fascii sa vytvorí tesnenie. Ak záťaže zostanú nezmenené, proces sa bude opakovať znovu a znovu, v dôsledku bolesti sa stane tak akútnou, že človek nebude schopný vôbec stáť na nohe. Okrem toho pravidelné poškodenie fascie vedie k množeniu podnetov päty - týmto spôsobom sa telo snaží kompenzovať chybné tkanivo fascie.
  • ​​
  • Artritída . Pri artritíde sa malé kĺby chodidla zapália z rôznych dôvodov. Zvyčajne sa jedná o systémové infekčné ochorenie, ktoré spôsobuje komplikácie kĺbov. Artritída je často autoimunitná. Ide o chronické ochorenie, ktoré sa môže vyvinúť v priebehu niekoľkých rokov. V pokoji sa bolesť neobťažuje. Ale po námahe, s exacerbáciou ochorenia môže byť veľmi intenzívne. Noha zčervená, opuchnutá, nie je možné na ňu šliapať. Pri artritíde sa často zaznamenáva ranná stuhnutosť kĺbov: po nočnom spánku je pre človeka ťažké postaviť sa na nohy, urobiť prvé kroky. V čase obeda sa obnoví mobilita, vyvíjajú sa kĺby. Ale večer sa situácia opakuje a bolesti sa vracajú, pretože zapálené tkanivá dostali určitú záťaž.
  • Osteoporóza . Táto patológia sa vyvíja na pozadí metabolických procesov v tele, najmä absorpcie vápnika z potravy. v dôsledku kostístať sa poréznymi a krehkými, ľahko poškodiť a rozbiť. Osoba trpiaca osteoporózou sa sťažuje na únavu aj pri malej námahe. Je to spôsobené skutočnosťou, že osteoporóza postihuje takmer všetky prvky ľudskej kostry, ak sú postihnuté chodidlá, potom aj iné kĺby. Celkovo to vedie k tomu, že je pre pacienta ťažké pohybovať sa nezávisle, nemôže nájsť pohodlnú polohu ani v pokoji ani počas spánku.
  • Mortonov neuróm . U žien, ktoré neustále nosia topánky s veľkým objemom, sa vyskytuje pomerne zriedkavá patológia. Je charakterizovaná tvorbou benígneho nádoru v oblasti pod druhým prstom alebo medzi prstami. Neuróm sa zriedka znovu narodí, ale spôsobuje osobe vážne ťažkosti, takže je lepšie ho odstrániť.

  Na vykonanie predbežnej diagnózy stačí, aby lekár vykonal externé vyšetrenie nôh a pohovoril s pacientom. Na potvrdenie diagnózy a presné určenie stupňa lézií je potrebné vykonať röntgenové vyšetrenie a prejsť močom a krvnými testami. Podľa potreby sa podľa potreby predpisujú ďalšie diagnostické opatrenia.


  Corns, bradavice na podrážke, často subkutánne - častá príčina bolesti chodidiel pri chôdzi

  Metódy liečby

  Bolesť chodidiel sa nedá dlho tolerovať. Čo robí človek s týmto príznakom: berie anestetikum, ktoré sa nachádza v lekárničke, a používa improvizované prostriedky. Takéto konania sú prípustné iba v tom prípadev prípade, že osoba v blízkej budúcnosti nájde čas na návštevu lekára a vyšetrenie. Nie sú však vhodné na trvalé ošetrenie. Aby ste sa zbavili bolesti efektívne, bez následkov a komplikácií, je dôležité správne určiť ich príčinu a predovšetkým ju odstrániť.

  Aká je komplexná terapia:

  • Identifikácia a odstránenie vyvolávacích faktorov.
  • Zvládanie alebo zmiernenie príznakov: bolesť, opuch, sčervenanie, obmedzenie mobility.
  • Odstránenie príčiny bolesti, liečenie základnej choroby.
  • Fixačné liečenie a prevencia relapsov.

  Pri včasnej lekárskej starostlivosti trvá celkové trvanie liečby 2 až 6 týždňov.

  Uvádzajúce faktory

  Táto položka by sa nemala zanedbávať pri komplexnom liečení bolesti nôh pod prstami podošvy. Ak nevylúčite faktory, ktoré sa stali impulzom pre rozvoj patológie, bolesť sa bude znova a znova vracať. Preto liečba bez ohľadu na príčinu začína týmto:

  • Odmietnuť nepohodlné topánky nízkej kvality, ktoré tlačia, háčkujú, majú vysoký podpätok. Aspoň v súčasnosti by ste mali nosiť iba pohodlný pár prírodných materiálov.
  • Ak je to možné, obmedzte zaťaženie na bolesť chodidla. Ak nemôžete zostať doma niekoľko dní, mali by ste sa pri každej príležitosti pokúsiť oddýchnuť si, na chvíľu odmietnuť navštíviť telocvičňu, tancovať, behať alebo sa chodiť na dlhé prechádzky.
  • Opravte hmotnosť. Zbavte sa ďalších kilogramovnebude to fungovať rýchlo, ale nie je to ani potrebné. Hlavnou vecou je dodržiavať diétu s nízkym obsahom kalórií, obmedziť používanie sladkého, múky, údeného mäsa a alkoholu a dať predovšetkým stravu zeleninu, ovocie, mliečne výrobky so stredným obsahom tuku. To prospeje nielen kĺbom, ale aj celému telu. A musíte sa tiež pokúsiť posunúť viac. Pri akútnom zápale a bolesti v chodidle je ťažké vykonať túto položku. Len čo to lekár povolí, určite by ste mali začať s cvičením terapeutickej gymnastiky.

  Dôležitý bod:Po celú dobu liečby sú zobrazené pohodlné topánky s ortopedickými vložkami na správne rozloženie zaťaženia chodidla, fyzioterapeutické cvičenia a šetrná strava. Je vhodné nevzdávať sa zdravého životného štýlu a vyváženej stravy ani po jeho ukončení. Takmer všetky choroby kĺbov majú chronický charakter a po návrate na zlé návyky sa opakovaná expozícia provokujúcim faktorom opäť zhorší.

  Symptomatická liečba

  Na odstránenie bolesti, opuchu, obmedzenia pohyblivosti a iných symptómov zápalového procesu sa používajú lieky nasledujúcich skupín:

  • nesteroidné protizápalové lieky;
  • glukokortikoidy;
  • analgetiká a antispasmodiká;
  • Chondroprotektory.

  NSAID sú v tomto prípade drogami voľby. Sú to tablety, prášky, čapíky, masti obsahujúce kyselinu acetylsalicylovú, paracetamol, nimesulid, ibuprofén. Drogy sa rýchlo vyrovnávajúbolesť, horúčka, opuch, ale majú množstvo kontraindikácií. Je dôležité neprekročiť dávkovanie a trvanie liečby, aby sa nevyvolávali vedľajšie účinky. NSAID sú obzvlášť agresívne na zažívacie orgány, obličky a pečeň, preto je nežiaduce ich brať tehotným ženám. Preto tieto lieky predpisuje iba lekár.

  Tip:Účinnosť bude rýchlejšia a lepšia, ak sa tablety na perorálne podanie doplnia masťami a gélmi s rovnakou účinnou látkou na vonkajšie použitie.

  Analgetiká a antispasmodiká sú Analgin, Tempalgin, Spazmalgon, Ketanov. Lieky sa zvyčajne užívajú naraz na akútnu bolesť, neskôr prechádzajú na lieky NSAID a iné lieky s výraznejším terapeutickým účinkom. Lieky z tejto skupiny neliečia, len zastavia syndróm bolesti.

  Glukokortikoidy - sú ťažké delostrelectvo a používajú sa iba v extrémnych prípadoch, keď boli iné lieky neúčinné. Deti a tehotné ženy nie sú predpísané. Pri silnej bolesti sa hormonálne lieky vo forme roztoku podávajú intraartikulárne. Jedna injekcia stačí na zmiernenie bolesti na niekoľko týždňov. Táto metóda sa používa hlavne pri športových zraneniach alebo po ťažkých nehodách.


  Masáž chodidiel pomocou protizápalových analgetických mastí je v tomto prípade prioritnou liečbou

  Chondroprotektory pôsobia dvoma smermi:

  • čiastočne zmierniť bolesť a opuch;
  • posilňujú a obnovujúchrupavky, zabrániť novým léziám a deštrukcii.

  Účinné zložky prispievajú k obnove metabolických procesov v kĺbových tkanivách, nasýtia ich kolagénom, kyselinou hyalurónovou, chondroitínom a glukozamínom - látkami potrebnými na výstavbu nových buniek. Lieky z tejto skupiny tak eliminujú príznaky choroby aj jej príčiny. Problém je v tom, že chondroprotektory nekonajú okamžite: prvé výsledky budú viditeľné po 3 až 4 mesiacoch pravidelného používania. Ak chcete zachovať účinok, musíte ich pravidelne užívať.

  Poznámka:dnes existujú prípravky chondroprotektorov s kyselinou hyalurónovou, kolagénom a vitamínmi v tekutej forme, ktoré sa podávajú intraartikulárne, a tak dosahujú rýchly a trvalý výsledok. Bolesť a opuch zmiznú, obnoví sa pohyblivosť kĺbov. Takéto injekcie sa nazývajú „tekuté protézy“. Ale, bohužiaľ, droga je drahá a nie je dostupná pre všetkých.

  Liečba základného ochorenia

  Ak je bolesť v nohách dôsledkom bakteriálnej infekcie vyvolanej pri poranení, chirurgickom zákroku alebo z iného orgánu, metabolických porúch, hormonálnej nedostatočnosti, lekár vyberie skupinu liekov, ktoré môžu problém odstrániť. alebo aspoň nepripúšťa zhoršenie.


  Symptomatická liečba bolesti chodidiel nebude účinná, ak sa nebude liečiť základné ochorenie.

  Pri infekciách spôsobených baktériami sa antibiotiká podávajú vo forme tabliet alebo injekcií.dávky zodpovedajúce veku pacienta, jeho hmotnosti, závažnosti stavu. Pri osteoporóze sú indikované hormonálne prípravky a doplnky vápnika. s aterosklerózou, kŕčovými žilami, tromboflebitídou sa vyberajú lieky, ktoré posilňujú cievy, čistia ich od cholesterolu, obnovujú krvný obeh. Pri diabetes mellitus s rizikom vzniku diabetickej nohy by sa mala skontrolovať strava pacienta av prípade potreby by sa mala začať substitučná liečba inzulínom.

  Dôležité!Ak po 10 až 14 dňoch komplexnej liečby nedôjde k zlepšeniu, existuje dôvod na opätovné preskúmanie a preskúmanie diagnózy.

  Zotavenie a prevencia

  Po zastavení zápalového procesu a akútnych bolestí sa začína rehabilitačná liečba. Ak je to potrebné, pacient môže pokračovať v užívaní liekov, je dôležité dodržiavať diétu. Teraz je však uvedený zoznam postupov:

  • Terapeutická gymnastika.
  • Masáže a manuálna terapia.
  • Fyzioterapia.

  To všetko sa dá urobiť doma, ale je dôležité to robiť pravidelne, až potom sa dosiahne požadovaný účinok.

  Zhrnutie:Ak prsty a vankúš pod nimi bolesť pri chôdzi, môže to byť príznakom prepracovania, traumy a vyvíjajúcej sa patológie. Iba lekár dokáže presne diagnostikovať po externom vyšetrení pacienta, röntgenových snímkach alebo CT skenoch. Bolesť sa zvyčajne dá eliminovať NSAID a fyzioterapiou. ale ak je príčinou vážne ochorenie, komplexná liečbapoužívanie liekov, fyzioterapeutické cvičenia a strava. V najťažších prípadoch chirurg odstráni defekt operatívnou metódou.