Bolesť v nohách od bedra po chodidlo

Obsah

  Bolest v končatine, ktorá pokrýva celú končatinu, môže byť spôsobená rôznymi príčinami - neurologickými, vaskulárnymi, patológiami pohybového aparátu. Ak nohy bolia od bedra po chodidlo, je potrebné prejsť lekármi niekoľkých špecialít, aby sa zistila príčina nepohodlia. Liečba priamo závisí od diagnózy.

  Bolestivosť nôh by osobu nemala vždy rušiť. Ak sú nepríjemné pocity vyvolané zvýšeným zaťažením, dlhodobým behom, drepe alebo inými opodstatnenými faktormi, potom s tým nie je nič zlé - nohy budú po malú dobu bolieť, potom sa všetko vráti do normálu. Zvyčajne sa jedná o príjemnú bolesť svalov, ktorá sa nepodobá patológii. Taký stav nevyžaduje ošetrenie, môžete sa len sprchu zahriať na zmiernenie únavy.

  Je oveľa horšie, ak sa bolesť necíti vo svaloch, ale v kĺboch. To naznačuje jasnú patológiu, ktorej začiatok človek pozoruje. V tomto prípade sa pacienti musia poradiť s ortopedickým špecialistom. Ale pri streľbe od bolesti v bedrovej oblasti sa oplatí navštíviť neurológa, pretože príčina bolesti je spojená s nervovými poruchami. Ak pociťujete dlhotrvajúcu bolesť v zadnej časti svalov, môže to byť spôsobené cievnymi problémami - je tu potrebný flebolog.

  Sciatica

  Sciatica je jedným z najbežnejších dôvodov, prečo majú pacienti bolesti na celých nohách.- od bedra po chodidlo. Okamžitou príčinou bolesti je prítomnosť prietrže medzistavcovej platničky, ktorá je lokalizovaná v bedrovej chrbtici. Sciatica je širší pojem, ktorý zahŕňa prejav bolesti v sedacieho nervu z akéhokoľvek dôvodu. Všetko, čo pôsobí na nervové zakončenie a spôsobuje nepríjemné príznaky, patrí do kategórie ischias.

  Príčiny ischias môžu byť tieto:

  • herniálny výstupok medzistavcovej platničky, pri ktorom obsah disku pôsobí na sedací nerv;
  • spinálna stenóza - zúženie miechového kanála v lumbálnej oblasti, čo vedie k stlačeniu sedacieho nervu a vzniku bolesti;
  • spondylolistéza - nesprávna poloha susedných stavcov, v dôsledku čoho sa môže nerv zaseknúť;
  • nádory miechy vedúce k zvieraniu;
  • infekcia alebo poškodenie bedrovej chrbtice;
  • syndróm ponytail je nebezpečná patológia, ktorá postihuje nielen sedací nerv, ale tiež hrozí úplnou paralýzou.

  Pri ischiasách bolesť úplne preniká do nohy a spôsobuje veľké nepohodlie

  .

  Prejavy bolestivosti môžu byť rôzne - od silnej bolesti po bolesť až po bolesť. Sedací nerv je najväčší koniec vrátane dĺžky. Začína v dolnej časti chrbta, prechádza cez oblasť slepej uličky a má tendenciu stehná k päte. Pomocou sedacieho nervu je inervovaných niekoľko veľkých svalovpoškodenie sedacieho nervu, symptomatológia netrvá dlho a pokrýva celú nohu.

  Sciatica je krátkodobého a dlhodobého typu. Akútna forma ochorenia môže byť taká krátkodobá, že obťažuje pacienta iba raz alebo dvakrát so silnou bolesťou chrbta v oblasti femorálneho svalu, po ktorej sa príznaky nevracajú. Súčasne stačí ustúpiť anestetikum, trochu si drepnúť alebo ísť na beh, keď sa nepohodlie ustupuje.

  Boj proti chronickej ischias je omnoho ťažší. Patológia má spravidla dlhodobú formu, takže môže byť ťažké nájsť hlavnú príčinu. Lekári v tomto prípade odporúčajú robiť zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie, aby mali dostatok informácií na stanovenie diagnózy. Kresba ischias môže trvať jeden až dva mesiace, ak prešla do zdĺhavej formy.

  Sciatica sa neobjavuje u všetkých pacientov. Existujú určité kategórie ľudí, ktorí sú náchylní k rozvoju patológie. Medzi nimi:

  • pacienti starší ako tridsať rokov (pretože v tomto veku sa začínajú objavovať prvé degeneratívne-dystrofické zmeny v chrbtici);
  • osoby, ktorých práca súvisí so zvýšenou fyzickou aktivitou;
  • pacienti s fyzickou nečinnosťou.

  DÔLEŽITÉ!Hlavným príznakom ischias je bolesť v oblasti stehien, ktorá sa nemusí nutne objaviť v dolnej časti chrbta, ale môže sa vyskytnúť kdekoľvek v nervovej šnúre.

  Vo väčšine prípadov choroba postihuje jednu končatinu - pravú alebo ľavú nohu. Bolestivosť sa líšiod silnej po slabú, všetko záleží na kompresnej sile nervového zakončenia. Okrem bolesti majú pacienti zníženú citlivosť končatín a brnenie v nohách, nepríjemné pocity zovretia podobné kŕču.

  Nie je možné diagnostikovať ischémiu samotnú, ako aj prijať akékoľvek nezávislé opatrenia na odstránenie bolesti. Najlepšie je ísť na kliniku a poradiť sa s neurológom a ortopédom. Okrem toho pomôže objasniť situáciu MRI, diagnostické testy.

  Lekár bude predpisovať liečbu tejto choroby. Priebeh liečby bude pozostávať z liekov rôznych smerov:

  • zmierňovače bolesti;
  • NSAID;
  • lieky na aktiváciu tkanivového trofizmu.

  Lekár okrem toho odporučí cvičenia, kompresiu. V procese liečby by ste nemali klamať príliš dlho - dokonca aj najmenšia aktivita pomôže normalizovať krvný obeh a eliminuje bolesť na pozadí ischias.

  V prípade chronickej ischias sa obdobím exacerbácie a boľavej bolesti uľavujú rovnaké lieky. Súčasne sa pacientovi odporučí cvičiť a natiahnuť chrbticu, čo umožňuje vytvoriť bezpečnú vzdialenosť medzi stavcami a zmierniť kompresiu. Pri absencii účinku sa odporúča chirurgický zákrok:

  • laminektómia;
  • bedrová discektómia.

  Operácie sa vykonávajú ako posledná možnosť, pretože sú skôr traumatické a nie vždy poskytujú zaručený výsledok. Preto sa lekári snažia pomáhať pacientom hlavne konzervatívnym spôsobom.

  Cievne poruchy

  Cievne patológie nie sú o nič menej časté a spôsobujú bolesť v dolných končatinách od bedra po chodidlo. Pocit únavy v nohách, ktorý pokrýva nielen dolné končatiny a lýtkové svaly, ale aj celú končatinu ako celok, je známy spravodlivému pohlaviu, ktoré je náchylnejšie na vaskulárne patológie dolných končatín ako muži. Jedným z najbežnejších ochorení, ktoré sa diagnostikujú pri takýchto ťažkostiach, sú kŕčové žily.

  ​​

  Toto ochorenie je ľahko rozpoznateľné hustou sieťou ciev objavených na nohách

  .

  Prvýkrát konfrontovaný s kŕčovými žilami, zďaleka nie je správne posúdiť závažnosť choroby. Žilové siete objavujúce sa na povrchu nôh sú prvými zachytávačmi choroby. Môžete si ich všimnúť na povrchu stehna, v lýtkovej kosti, na telách. Ak vynecháte prvé príznaky patológie, u pacienta sa po krátkom čase vyvinie chronická žilová nedostatočnosť a po nej - zápal žilovej steny, trofické vredy, trombóza.

  Predpokladá sa, že žilová nedostatočnosť je dedičná, to však neznamená, že neexistujú žiadne ďalšie negatívne faktory ovplyvňujúce výskyt choroby. Príčiny vaskulárnych patológií dolných končatín sú tieto:

  Odporúčame tiež: Prečo môžu nohy zraniť
   60) vysoké statické zaťaženie končatín;
  • obezita;
  • nedostatok pohybu;
  • spôsobujúce vysoký prírastok hmotnosti počas roku 2006tehotenstvo, tehotenstvo s komplikáciami;
  • na sebe obuv s vysokým podpätkom;
  • chronická zápcha, ktorá vyvoláva zvýšenie venózneho tlaku.

  V dôsledku zvýšeného tlaku na chlopne žíl dolných končatín sa ich práca stáva horšou - krv prúdi nielen v jednom smere, ale aj čiastočne vrhá späť. To vedie k vyčnievaniu cievnej steny, rozširuje sa a objavuje sa kŕčová uzlina. Z dôvodu zlyhania jeho funkcie tlak stúpa ešte viac a proces sa stáva chronickým.

  Po krátkom čase stagnujúce procesy v cievach vyvolávajú zápal, steny sú tenšie a priepustnejšie a obsah, ktorý presahuje cievy, vyvoláva pretrvávajúci edém. V tomto prípade dochádza k absorpcii ich vlastných buniek makrofágmi, čo vedie k výskytu trofických vredov na povrchu končatín.

  DÔLEŽITÉ!V kŕčových žilách to nie je ani tak expanzia žíl alebo trofických vredov, ako trombóza cievy s krvnou zrazeninou. Táto situácia si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc, pretože je fatálna. 30 až 60% prípadov náhlej úmrtnosti je vyvolaných práve separáciou krvných zrazenín.

  Aj keď sa telo dokáže vyrovnať s takouto hrozbou a krvná zrazenina ustúpi a prietok krvi sa obnoví, nenastane úplné zabezpečenie trofeje v tkanive. Noha sa stáva nepravidelnou, získava namodralý odtieň, bolesť končatín a bolesť na dlhú dobu. Potom sa žily rozšíriavyrovnať sa s problémom a obnoviť krásu nôh sa stáva pomerne ťažké.

  Na diagnostikovanie choroby lekár predpíše pacientovi tieto testy:

   74) duplexné skenovanie;
  • rádiopriepustná flebografia;
  • krvné testy na stanovenie.

  Na liečbu sa odporúčajú rôzne venotonické lieky a na zápaly sa odporúčajú nesteroidné alebo hormonálne protizápalové lieky, ktoré však najúčinnejšie pomáhajú iba v počiatočnom štádiu choroby. Venotoniká sa odporúčajú hlavne lokálne, sú dostupné vo forme masti alebo krému, menej často vo forme tabliet. Prípravky z gaštanu konského majú dobrý účinok v počiatočnej fáze.

  Lekári preto odporúčajú začať liečbu čo najskôr, pričom treba venovať pozornosť prvým príznakom - ťažkostiam nôh, opuchom, vzhľadu žilového vzoru. Iba s ostražitosťou a zodpovedným prístupom k zdraviu človeka je možné eliminovať príčiny bolesti a predchádzať chirurgickému zákroku.

  Ak sa zákrok považuje za nevyhnutný, lekár má tieto možnosti:

  • flebektómia;
  • endovazálna laserová koagulácia;
  • fúzia žíl - skleroterapia.

  Zložitosť operácií spočíva nielen v ich správaní, ale aj v skutočnosti, že žiadny zásah nemôže zaručiť 100% výsledok a absenciu recidívy. Po operácii sa budú musieť pacienti zotaviť - na sebe kompresné spodné prádlo, špeciálna telesná výchova, kalenie tela.

  Ochorenia kostí a kĺbov

  Patológie kostí a kĺbov môžu tiež spôsobovať bolesť celej nohy. Artróza, dna môže vyvolať bolesť, ale takéto bolesti sú zvyčajne jasne obmedzené a spôsobujú problémy v konkrétnom kĺbovom kĺbe. Ak sa pacienti sťažujú, že začali bolesti na nohách od bedra po chodidlo, potom to môže byť nielen ischémia alebo vaskulárne patológie, ale aj reumatoidná artritída.

  Pri reumatoidnej artritíde bolesť pokrýva nielen kĺb, ale celú končatinu

  .

  Reumatoidná artritída je systémové chronické ochorenie, ktoré ovplyvňuje spojivové tkanivo. Je to veľmi vážna patológia, pri ktorej trpí celé telo človeka vrátane nôh. Porážka začína malými kĺbmi - spolu so kĺbmi horných končatín sa začnú zapaľovať kĺby na nohách a boľavé, sú ovplyvnené falangy na spodnej časti chodidla. Bolest môže trvať dlho a potom ustúpi.

  Nový útok sa vracia so zapojením nových kĺbov do patologického procesu. Pacienti majú nielen boľavé prsty na nohách, ale aj nohu vyťahujú z bedra. Pretože reumatoidná artritída zaberá všetky kĺby, dolné končatiny trpia symetricky - ak bolí pravá noha, bolí sa ľavá noha. Veľké kĺby sú zvyčajne zapálené ako posledné, ale u starších ľudí artritída zasa postihuje najprv veľké kĺby a potom menšie.

  POMOC!Typickým príznakom artritídy nie je len bolesť celej nohy, ale ranná stuhnutosť. Pacienti nemôžu okamžiteVstaňte z postele a robte normálne činnosti, pretože sa neposlúcha celé telo ani nohy. Rozptýlenie trvá niekoľko minút. Časom bolesť ustupuje, ale vôbec nezmizne.

  U pacientov s dlhodobou artritídou sa pozoruje deformita kĺbov. Odchyľujú sa v neprirodzenej polohe, chodidlá vyzerajú väčšinou dovnútra, nohy v oblasti kolena a bedrového kĺbu sú ohnuté natoľko, že človek nemôže normálne chodiť, je veľmi chromý a pohybuje sa pomocou zariadení tretích strán. Počas choroby je mobilita v cievach úplne stratená.

  Bolesť nôh sa zvyšuje s výskytom reumatoidných uzlov. Toto je extraartikulárny prejav choroby, ktorá postihuje celé telo a vyskytuje sa aj vo svaloch. Reumatoidné uzly sú zhluky imunitných buniek, ktoré sa vyskytujú v blízkosti oblastí nekrózy tkanív. Vzhľad reumatoidných uzlov vyvoláva silnú bolesť pri dotyku nohy, najmä v noci a pri chôdzi - zlomia sa a sú veľmi unavené.

  Reumatoidná artritída je autoimunitná patológia. Presný dôvod jeho vzhľadu nebol stanovený, ale bol zistený mechanizmus poškodenia, keď je vlastné spojovacie tkanivo tela vnímané telom ako cudzie a je napadnuté imunitným systémom.

  Priebeh reumatoidnej artritídy vyvoláva bolesť nielen pri zápalovom procese v kĺboch, ale aj v dôsledku rozvoja osteoporózy. Na pozadí reumatoidnej artritídyosteoporóza prechádza štyrmi fázami vývoja:

  • v prvom štádiu sa u pacientov vyvinie periartikulárna osteoporóza;
  • v druhom stupni sa pozoruje zmenšovanie medzery medzi kĺbmi;
  • v tretej etape sa začína proces erózie kostí;
  • vo štvrtom štádiu sa objavia všetky príznaky choroby, rozvíja sa ankylóza kostí a motorická aktivita sa stráca.

  Priebeh choroby u viac ako polovice pacientov sa vyznačuje neúprosnou progresiou a iba jeden z desiatich pacientov predĺžil spontánnu remisiu. Zvyšným pacientom sa podarí kontrolovať lieky na artritídu, čím sa oddiali čas objavenia sa nového relapsu.

  K diagnostike choroby dochádza prostredníctvom úplného vyšetrenia pacienta a konzultácií s inými odborníkmi. Pretože reumatoidná artritída je systémová patológia, choroba môže narušiť fungovanie rôznych systémov a orgánov. Pokiaľ ide o diagnostiku patológie dolných končatín, pacient je predpísaný:

  • krvný test na prítomnosť reumatoidného faktora;
  • ultrazvuk;
  • zobrazovanie postihnutých kĺbov magnetickou rezonanciou;
  • röntgenové vyšetrenie;
  • denzitometria.

  Najinformatívnejšou diagnostickou metódou je zobrazovanie magnetickou rezonanciou

  Po prijatí výsledkov všetkých testov a stanovení diagnózy lekári predpíšu liečbu pacientovi. Patologická terapia je založená naužívanie drog na potlačenie imunity. Výber liekov sa nemusí uskutočniť okamžite, pretože účinnosť liekov je odlišná a nie všetci pacienti môžu používať rovnaké lieky. Ak nedôjde k výsledku, musí sa liek vymeniť do troch mesiacov.

  Na zmiernenie zápalu kĺbov, ktoré neustále bolesti a bolesti, sa odporúča používať hormonálne lieky s predpokladaným prechodom na jemnejší NSAID. Pacienti s reumatoidnou artritídou by mali venovať osobitnú pozornosť prevencii osteoporózy, preto sa do liečby takého pacienta nevyhnutne zahŕňajú aj prípravky s obsahom vápnika.

  POMOC!Na zlepšenie fungovania imunitného systému sa vykonáva plazmaferéza, lymfocytoforéza a ožarovanie lymfoidného tkaniva.

  Fyzioterapia je indikovaná u pacientov s reumatoidnou artritídou. Bolestivá artritída sa dá výrazne znížiť silou pocitov, ak sa systematicky zúčastňujete liečebných kurzov na fyzioterapeutickom oddelení, choďte do sanatórií. Pacienti sú predpísaní:

  • laserová terapia;
  • ultrafialové žiarenie;
  • kryoterapia;
  • fonoforéza s hydrokortizónom;
  • elektroforéza v dimetylsulfoxide;
  • magnetoterapia;
  • vystavenie pulzným prúdom.

  Najdôležitejšie

  Výskyt bolesti v dolných končatinách od bedra po chodidlo môže byť spôsobený rôznymi príčinami - neurologickými, vaskulárnymi, poškodeniami priamo kostí a kĺbov dolnej končatiny, ako aj bedrových stavcov.stĺpec. Nie je ťažké diagnostikovať, ale na tento účel je potrebné podstúpiť vyšetrenie viacerými špecialistami - neurológom, fleboológom, ortopédom. Po stanovení diagnózy sa určí liečebný priebeh liečby. Vo väčšine prípadov je liečba konzervatívna, ale pri vaskulárnych patológiách je možná minimálna invazívna intervencia.