Bolesť v nohách

Obsah

  Bolesť chodidiel je častou sťažnosťou ľudí akéhokoľvek veku, pohlavia a sociálneho postavenia. Príliš intenzívny a častý športový tréning, dlhý pracovný deň na nohách, úder počas hry alebo práce v domácnosti, zranenie na ľade, nové, nepohodlné topánky sú častými faktormi, ktoré často vyvolávajú bolesť v nohách. Skutočný dôvod, prečo bolesť chodidiel bolí, však môže spočívať v oveľa závažnejších problémoch ako pri športovom zranení alebo pri bežnej únave.

  Pozor!Bolesť v nohách, šitie, bolesť, ostrá, páliaca - vždy nepríjemná, komplikuje život a sťažuje prácu. Najhoršie je však to, že takéto príznaky sú nebezpečné pri komplikáciách, nevyskytujú sa samy o sebe, vyžadujú pozornosť špecialistu a komplexné vyšetrenie. Čím skôr sa prijmú primerané opatrenia, tým rýchlejšie a spoľahlivejšie budú výsledky liečby.

  Štruktúra chodidla a typy bolesti

  Hlavnými funkciami chodidla sú opora a tlmenie nárazov. Nohy nesú váhu tela a počas pohybu vyhladzujú chvenie a vibrácie. Preto, ak sú chodidlá neustále boľavé, jedným z dôvodov je vždy nadmerné zaťaženie dolných končatín. Nie je potrebné veľa chodiť, stáť alebo bežať. Postačuje chodiť niekoľko hodín za sebou v úzkej obuvi s vysokými podpätkami, ktorú tlačia, alebo trvať jednu hodinu, nie je to najpohodlnejšia póza.

  Ak bolesť nôh „v takomto prípade bolí“, tak ako mnoho pacientov ortopeda alebo reumatológa opisuje svoje sťažnosti, dôvody sú hlbšie, sú však komplikovanejšie a nebezpečnejšie. Keď noha veľmi nebolí,ale často, bolesť, krútenie a ťahanie, je tento príznak slabý v súčasnom zápalovom a deformujúcom sa procese v kĺboch, krvných cievach, nervových zakončeniach. Noha pozostáva z 26 kostných prvkov. Medzi sebou sú spojené a fixované väzmi a šliach, zhora sú pokryté mäkkými tkanivami, cez ktoré prechádza mnoho nervových zakončení a krvných ciev.


  Z dôvodu zložitej anatomickej štruktúry a vysokého zaťaženia nôh ľahko vznikajú nepohodlie a bolesť rôznych intenzít

  Štruktúra nohy v oblasti chodidla je dosť komplikovaná. Presne tak sa poskytujú funkcie nôh absorbujúce otrasy a schopnosť plynule a pohodlne sa pohybovať bez ostrých nárazov, zranení a bolesti. Nadmerný stres môže spôsobiť poškodenie kostných prvkov aj mäkkých tkanív. Bolesť sa bude líšiť v charaktere a intenzite v závislosti od toho, ktoré konkrétne štruktúry chodidla sú poškodené a ako závažne sa vyskytuje zápal, krvácanie a iné komplikácie.

  Poškodenie kosti často vedie k poraneniu väzov a krvných ciev a naopak, kvôli oslabeným väzom môže byť kosť deformovaná, napríklad plochými nohami. Oblúk chodidla bolí, ak je narušený krvný obeh alebo poškodený nerv v chrbtici, ktorý je zodpovedný za pohyblivosť tejto časti tela. V závislosti od príčiny bolesti nôh sa bude líšiť v intenzite, umiestnení a ďalších kritériách. Tieto príznaky majú dôležitú diagnostickú hodnotu a pomáhajú pri výbere správnych liečebných metód.


  Bypočúvajte svoje pocity, aby ste čo najpresnejšie popísali lekárovi na recepcii, kde a ako bolí noha

  Ako sa klasifikuje bolesť nôh:

  Odporúčame prečítať si: ) Prečo bolia nohy po spánku bolesť
  • Podľa povahy . Ťažká náhla bolesť v nohách je charakteristická pre traumu - zlomenina, dislokácia, roztrhnutie väzov. Bolesť na bolesť v končatinách a bolesť končatín sú charakteristické pre zápal nervov, staré ochorenie kĺbov. Pálenie, brnenie, znecitlivenie, kŕče - všetky tieto pocity v nohách sú typické pre rôzne patológie krvných ciev, nervov, metabolických porúch, preto je dôležité, aby ste pri úvodnom vyšetrení lekárom čo najpresnejšie opísali sťažnosti.
  • Lokalizáciou . Pre správnu diagnózu je mimoriadne dôležité určiť, kde presne je lokalizované zameranie bolesti. Ak noha bolí v strede, je to s najväčšou pravdepodobnosťou kalkanálna ostroha alebo plantárna fasciitída. Vonkajšia strana chodidla spôsobuje nepohodlie počas preťaženia, porúch obehového systému, traumy, artritídy alebo artrózy. Bolestivosť v dolnej časti nohy, keď je ohnutá, je príznakom poškodenia väzov, dislokácie, praskania kostí v členku alebo členku alebo deformácie artrózy. Nie vždy so silnou bolesťou kĺbov dolných končatín pri nohách je možné zistiť ich lokalizáciu, najmä ak bolo dieťa zranené. Preto je dôležité urobiť röntgen, CT alebo ultrazvuk. Výskum presne ukáže, v čom spočíva problém.
  • Prevalencia . Bolesť môže pokrývať celú nohu, byť rozptýlená, rozširujúca sa v prírode alebo môže ovplyvniť určitú časť chodidla -vonkajšie, vnútorné, podošva, prsty na nohách atď.
  • Podľa periodicity . Noha niekedy bolí neustále alebo až po námahe, počas celého dňa, večer alebo ráno. Udalosť predchádzajúca vzniku nepohodlia má tiež dôležitú diagnostickú hodnotu, a preto sa začali nepríjemné pocity v kĺbovom kĺbe - po chôdzi, výstupe po schodoch, po dlhom pobyte v jednej polohe.
  • Sprievodné príznaky- opuch, deformácia kĺbov, drhnutie pri pohybe, horúčka, obmedzená pohyblivosť, zmena farby kože významne pomáha pri určovaní príčiny poranenia nôh a predpisuje primerané ošetrenie.

  Viditeľné príčiny nepohodlia na nohách sa môžu veľmi líšiť od skutočných - v každom prípade sa odporúča vyšetrenie

  Príčiny bolesti môžu byť najneočakávanejšie. Napríklad ženy stredného veku majú rozsiahlu sťažnosť na bolesť na koncoch prstov, na oblúku chodidla, ktorú pripisujú únave, nepohodlnej obuvi, artróze alebo artritíde. Problémom môže byť osteoporóza - choroba, pri ktorej sa vápnik vymyje z kostí, stáva sa veľmi krehkým a ľahko sa poškodí. Takýto proces je často vyvolaný zmenou hormonálneho pozadia s nástupom menopauzy, pretože ženské hormóny sa okrem reprodukčných funkcií zúčastňujú aj absorpcie vápnika a štruktúry kostných tkanív. Po začatí osteoporózy spôsobuje mierny tlak na špičkách prstov nepríjemné bolesti podobné zubným. Sú to tí, ktorí vyvolávajú tlaktopánka alebo topánka.

  Niekedy sa bolesti v nohách pravej alebo ľavej nohy nevyskytujú po námahe, ale skôr po dlhšom odpočinku v posteli s nízkou fyzickou aktivitou. Takýto príznak je charakteristický pre atrofiu tkaniva, poruchy obehového systému a nie je o nič menej nebezpečný ako bolesť počas traumy alebo akútneho zápalu.

  Poznámka!Niekedy sa vyskytujú prerušované, páliace alebo pulzujúce bolesti v strede nohy kvôli množeniu a zhutňovaniu nervových zakončení. Táto patológia sa nazýva neuróm, ktorá sa zvyčajne pozoruje u žien a športovcov v dôsledku dlhého nosenia tesnej a nepohodlnej obuvi. Nejde o malígny nádor, ale spôsobuje to veľa nepohodlia. Liečia ju fyzioterapiou a upravujú zaťaženie nohy. Ale častejšie musíte vykonať jednoduchú operáciu, aby ste odstránili chybnú oblasť mäkkých tkanív.

  Prečo bolia nohy v závislosti od miesta bolesti

  Ak by bolo možné presne určiť, kde sa nepohodlie vyskytuje a aký je ich charakter, bude oveľa ľahšie a rýchlejšie diagnostikovať a ošetrovať nohy.

  Príčiny bolesti zvnútra chodidla sa nachádzajú na tejto stránke, a ak vás znepokojujú bolesti zvonka chodidla , hľadajte odpovede tu.

  Bolesť v päte

  Ak pociťujete nepohodlie v dolnej končatine vo vnútornej časti chodidla, bližšie k päte, zoznam podozrivých patológií a porúch je výrazne zúžený, je ľahšie určiť príčinu a zvoliť liečbu. Podrobne zvážte najbežnejšie príčiny bolesti v pätách nôh.

  Calcaneal ostroha

  Anomálne výrastky pätnej kosti sa pozorujú u 10% dospelej populácie planéty. Ale zďaleka nespôsobujú bolesť. Zvyčajne sa objavuje podrážka päty u ľudí trpiacich plochými chodidlami alebo naopak vysokou vyvýšením chodidla. Aby sa vyrovnalo zaťaženie pätnej kosti týmito anomáliami v anatomickej štruktúre končatín, telo začne aktívne vytvárať kostné tkanivo v oblasti, ktorá preberá nadmerné zaťaženie. Výsledkom je objavenie sa kostí.

  V závislosti od toho, kde sa osoba nachádza, aká veľká, môže dôjsť k bolesti rôznej intenzity. Sú spôsobené traumou krvných ciev a nervových zakončení. Zvyčajne sa nábeh päty začne obťažovať pri pohybe, chôdzi a zaťažovaní nôh. Ale bolesť sa môže objaviť v pokoji. Pri silných výrastkoch je výbežok na chodidle vizuálne viditeľný.

  Čo robiť s podráždením päty závisí od veku pacienta, jeho fyziologických charakteristík a štádia choroby. Hlavné metódy úpravy:

   57. mier;
  • ortopedická obuv;
  • v extrémnych prípadoch.

  V poslednej dobe sa stali populárnymi laserové a ultrazvukové operácie na drvenie a odstránenie rastu kostí na päte.


  Toto je ostroha päty - rast päty

  Plantárna fasciitída

  Fascia je husté tkanivo umiestnené na chodidle chodidla na chodidle. Spája pätu a prstov prstov na nohách, drží oblúkchodidlá v správnej polohe, poskytujú určitý rozsah pohybov nôh - napínanie prsta na nohe, rotácia atď. pri konštantnom a nadmernom zaťažení, pri zraneniach môže dôjsť k poškodeniu otrasov. Jeho vlákna sa zapália, čo reaguje na bolesť. Bolesť môže ovplyvniť celú podrážku, ale častejšie sa lokalizuje v päte, ráno sa zhoršuje po dlhšom odpočinku, keď noha dostane záťaž.

  Typickým príznakom fasciitídy je, že pacient nemôže úplne stáť na nohách.

  Terapia:

  • odpočinok po dobu zhoršenia, úprava záťaže v budúcnosti;
  • lieky proti bolesti;
  • cvičenia zamerané na napínanie svalov lýtka a chodidla, posilňovanie väzov.

  V prípade opakovanej fasciitídy, keď sú tkanivá roztrhané, zjazvené a potom znovu poškodené, lekár môže odporučiť vykonanie plastickej chirurgie fascie - odstránenie poškodených, chybných oblastí a ich nahradenie implantátom, obvykle sa spojivové tkanivo odoberie z inej časti tela pacienta.


  Plantárna fasciitída sa často spája s vývojom ostrohy na päte, pretože rast kostí poškodzuje mäkké tkanivá chodidla
  .

  Zranenia päty

  Ak sa vám nepodarí skočiť, spadnúť alebo zasiahnuť, môžete vážne poškodiť pätu a dokonca zlomiť päticu. Zranenie je mimoriadne bolestivé, obeť sa nemôže postaviť na nohu a samostatne sa pohybovať. Edémy, modriny alebo modriny, klaudikácia sú typické príznaky poškodenia päty.

  Terapia:

  • absolútny mier;
  • prvý deň chladný;
  • lieky proti bolesti;
  • upevnenieobväz, ortéza alebo sadrová dlaha až do úplného zahojenia tkaniva.

  Chirurgický zákrok môže byť potrebný, ak je pätka drvená pri vážnych zraneniach. Po kostnej fúzii je potrebná intenzívna restoratívna terapia na obnovenie funkcie končatín.


  Zlomenina päty sa často nepozorovane lieči, sama sa lieči a v priebehu rokov vedie k rôznym komplikáciám

  Bolesť v oblasti klenby chodidla

  Klenba chodidla sa môže zraniť z rovnakých dôvodov, aké a pätu. Zvážte príznaky a metódy liečby tých patológií, ktoré tiež spôsobujú nepohodlie v tejto časti končatiny, ale ešte neboli uvedené.

  Ploché nohy

  Táto patológia môže byť vrodená alebo získaná. Podľa toho, ktoré oblúky sú sploštené, priečne alebo pozdĺžne, rozlišujú rôzne stupne a formy choroby. U detí sú ploché nohy pomerne zriedkavé, častejšie sa získaná forma u dospelých vyvíja po zranení alebo v dôsledku odbornej činnosti - napríklad predajcovia.

  Pri silných plochých nohách je bolesť stále problémom, a to aj v pokoji. Slabou mierou sa vyskytujú iba pri ťažkých nákladoch, prepracovaní a pokusoch o roztiahnutie nohy.

  Terapia:

  • ortopedická obuv;
  • fyzioterapia;
  • terapeutické cvičenia.

  Pozor!Ploché nohy sú bežné u detí mladších ako 4 roky, často sprevádzané plesňou. Rodičia by mali kontrolovať vývoj nôh a tvorbu chôdze, aby sa predišloprogresia a komplikácie. Pri náležitej starostlivosti a výchove dieťaťa po 4 rokoch prechádzajú ploché nohy samy o sebe.


  Narovnanie oblúka chodidla vedie k zhoršeniu držania tela, chôdze, klbe, zdravotnému postihnutiu pacienta

  Artritída

  Artritída je zápal a deštrukcia kĺbového tkaniva nohy spôsobená infekciou, traumou alebo autoimunitnými poruchami. , Artritída sa môže na rozdiel od artrózy vyskytnúť v akomkoľvek veku, bez ohľadu na pohlavie pacienta. Rôzne formy ochorenia sa vyznačujú klinickými príznakmi a patogénmi zápalového procesu. Typické príznaky artritídy:

  • ranná stuhnutosť kĺbu, ktorá samy odchádza, keď sa končatiny vyvíjajú;
  • zvýšenie telesnej teploty a topicky, sčervenanie, opuch nôh a zhoršenie zápalu;
  • deformácia kĺbu, krupica počas pohybu.

  Artritída chodidiel sa zriedka vyvíja izolovane, zvyčajne je sprevádzaná artritídou horných končatín, kolena alebo bedrového kĺbu.

  Metódy spracovania:

  • lieky proti bolesti - zvyčajne nesteroidné protizápalové lieky;
  • antibakteriálne alebo hormonálne lieky podľa potreby;
  • chondroprotektory a angioprotektory na obnovu chrupavky a posilnenie ciev;
  • artroplastika so závažným zničením kĺbových prvkov.

  V počiatočných štádiách sa môže táto choroba liečiť o niekoľko mesiacov, ale častejšie sa artritída musí liečiť na celý život, často nie.upustiť od operácie na zmiernenie bolesti a existencie pacienta.


  V medicíne sa polyartritída nazýva viacnásobná lézia kĺbov končatín

  Bolesť na vonkajšej a prednej časti chodidla

  Pohodlie na predných a bočných okrajoch chodidiel sa zvyčajne vyskytuje, keď sa nosia topánky nízkej kvality, nepohodlné alebo so zranením. Noha sčervená, s modrými s modrinami, opuchy, pohyblivosť môže byť čiastočne obmedzená. Je dôležité urobiť röntgen, aby sa vylúčila zlomenina metatarzu.

  Metatarsilgia

  Tento výraz sa používa pri bolestiach v prednej časti chodidla spôsobených nesprávnou obuvou, dlhodobým nosením hrubých a hrubých materiálov. Takýto jav je bežný napríklad medzi športovcami alebo vojenským personálom. Metatarsilgia môže byť sprevádzaná atrofiou mäkkých tkanív a kože, plesňovými patológiami kože a nechtov.

  Terapia:

   129) odpočinok a chlad z dôvodu zranenia;
  • lieky proti bolesti;
  • na sebe pohodlné topánky.

  Chirurgia sa vyžaduje, ak sa počas metatarsylgie vytvára zarastený necht. Ak nechtová platnička dorastie do mäkkého tkaniva prsta na špičke veľkého prsta, pacient pociťuje silnú bolesť, nemôže si obuvi a voľne sa pohybovať. Balenie nechtovej platničky tiež prispieva k rozvoju huby. Preto sa necht buď úplne odreže alebo sa odreže na okrajoch, potom sa aplikujú špeciálne svorky tak, aby nechty rástli v správnej polohe.


  Kôry, kôry, huby sú nepríjemnými spoločníkmi metatarsilgie

  Mortonov neuróm

  S touto patológiou sú ovplyvnené nervové zakončenie umiestnené pod spodnou časťou špičky chodidla na chodidle. Spravidla sa vyvíja vo férovom sexe v dôsledku nosenia nepohodlných topánok s vysokými podpätkami. Bolesť v neuróme je pálenie, rozliatie, brnenie. Končatina sama o sebe sa nesmie opuchnúť, červenať alebo deformovať.

  Terapia:

  • pohodlná obuv;
  • lieky proti bolesti;
  • mier;
  • masáže a vane.

  V závažných prípadoch sa podávajú injekcie steroidov. Ak to nepomôže, je indikovaný chirurgický zákrok. V lokálnej anestézii lekár odstraňuje rast nervových vlákien a švov.


  Mortonov neuróm sa často vyvíja na pozadí metatarsilgie

  Dna

  Ak má osoba po celý život rád jesť chutné mäso, vyprážané a údené, pije príležitostne mastné, korenené a slané jedlá, podľa veku sa v krvi neustále hromadí veľké množstvo kyseliny močovej. V dôsledku spomaleného metabolizmu u starších ľudí sa už viac nevylučuje, ale hromadí sa a kryštalizuje. Kryštály soli sa ukladajú do malých kĺbov, korodujú a poškodzujú tkanivo chrupavky a potom kosť. Tento proces je sprevádzaný veľmi silnou bolesťou.

  Ďalšie príznaky dny:

  • začervenanie a silné opuchnutie nôh a nôh;
  • tvorba charakteristickej bolestivej hrudkybočná časť chodidla;
  • horúčka.

  Dôležité!Muži nad 45 rokov s nadváhou a zlými návykmi sú v ohrození.

  Terapia:

   160. povinná strava bez obsahu solí s obmedzením na mäsové výrobky;
  • úplné odmietnutie alkoholu;
  • pokojný a chladný v akútnom štádiu;
  • lieky, ktoré pomáhajú rozpúšťať a odstraňovať soli kyseliny močovej z tela;
  • lieky proti bolesti.

  Liečba dny je mimoriadne ťažké, pretože príčinou choroby sú metabolické poruchy. Strava sa bude musieť dodržiavať po celý život, návrat k zlým návykom je zakázaný.


  Vklady solí kyseliny močovej sa zvyčajne lokalizujú v kĺbe na palci na nohách, ale bolesť a opuch počas exacerbácie pokrývajú celú končatinu

  Burzitída, artróza, osteoporóza a osteochondróza - všetky tieto choroby môžu tiež ovplyvniť tak či onak. nohy a vyvolávajú bolesť. Neodporúča sa brať lieky náhodne a vykonávať domáce procedúry s použitím ľudových liekov, pretože v každom prípade je potrebný iný prístup k liečbe.

  Ktorého lekára treba prekonzultovať s bolesťou chodidla , nájdete tu.

  Zhrnutie:Bolesť v päte nie je vždy výsledkom dlhého pracovného dňa alebo nosenia nových topánok. Takýto príznak si vždy vyžaduje pozornosť, pretože nepohodlie v chodidlách môže prejavovať rôzne choroby a poruchy, ktoré nie sú vždy priamo spojené s kĺbmi a končatinami. Napraviť todiagnostiku a čo najskôr začať primeranú liečbu, je dôležité vykonať úplné vyšetrenie. Vo veku 45 rokov je možné včas zistené patológie vo väčšine prípadov úspešne vyliečiť za 1-12 mesiacov. Problémy reagujúce na bolesť nôh u starších ľudí nanešťastie nie sú úplne odstránené z niekoľkých dôvodov. Komplexné terapeutické a preventívne opatrenia vám však umožňujú udržiavať fyzickú aktivitu, zbaviť sa nepohodlia a predchádzať zdravotnému postihnutiu.