Bolesť v kolene pri chôdzi

Obsah

  Bolesť v kolene pri chôdzi je častou sťažnosťou ortopedických pacientov akéhokoľvek veku. Ľudia však zďaleka nie vždy chodia k lekárovi, ak ich kolená bolia, a začínajú hľadať spôsoby, ako sa sami zbaviť nepohodlia. Odporúča sa však nájsť čas na návštevu lekára a zistiť, prečo pri chôdzi dochádza k bolesti kolena. Ale kým sa tak nestane, môžete si pomôcť s improvizovanými domácimi opravnými prostriedkami.

  Stručne o dôvodoch

  Bolesť v kolennom kĺbe pri chôdzi sa môže liečiť rôznymi metódami, výber taktiky závisí od faktora, ktorý bolesť vyvolal. Z tohto dôvodu sa dôrazne odporúča podstúpiť vyšetrenie a zistiť, prečo bolí kolenný kĺb. Potom bude ľahšie určiť, čo robiť, aby ste si pomohli rýchlejšie, a ešte viac nepoškodili.

  Závažné bolesti pri ohýbaní a chôdzi v kolene sa môžu vyskytnúť z týchto dôvodov:

  • artritída;
  • artróza;
  • zápal šliach;
  • burzitída;
  • osteochondróza;
  • dna;
  • neuróza;
  • Osgood-Schlatterova choroba.

  Akútna bolesť v patelele je charakteristická pre zranenia - modriny, zlomeniny, dislokácie. V každom prípade bude potrebný iný prístup k liečbe. Napríklad artritída sa ako ochorenie infekčnej povahy pôvodu lieči pomocou liekov proti bolesti, protizápalových a antibakteriálnych látok. Pri artróze je dôležité upraviť zaťaženie kolenného kĺbu a diétu pacienta. Ostré bolesti po zraneniach zmiznú samy o sebeako hojenie poškodeného tkaniva. Tento proces by sa však mal tiež kontrolovať - ​​na tento účel je kĺb poskytnutý s úplným odpočinkom niekoľko týždňov s použitím ortézy alebo sadry.


  Poškodenie štruktúr kolenného kĺbu pri športe, hraní hier alebo domácich prácach je najčastejšou príčinou bolesti kolena
  .

  U dieťaťa môže byť príčinou bolesti kolena príliš rýchly rast kostí, zatiaľ čo svaly a väzy nemajú čas sa rozvíjať. A tiež v detskom veku môže kolenný kĺb ublížiť, keď je roztiahnutý a ohnutý kvôli abnormalitám vo vývoji kostí a chrupavky.

  Ak po dlhej prechádzke budú drepy veľmi choré v chrbte, pravdepodobne ide hlavne o pekársku cystu alebo zhubný nádor. Nádory rastú, kondenzujú, ovplyvňujú krvné cievy a nervové zakončenie v mäkkých tkanivách. odtiaľ vznikajú nepríjemné pocity. Bez ohľadu na to, či je bolesť príznakom nejakého ochorenia alebo či je to dôsledok dlhých prechádzok a fyzickej námahy na kĺb, musíte vedieť, ako pomôcť osobe s takým nepríjemnými príznakmi.

  Gravidita je ďalšou možnou príčinou bolesti kolena. Zvyšovanie telesnej hmotnosti pri raste a vývoji plodu, nedostatok vápnika alebo fosforu, infekčné choroby alebo zlá dedičnosť - to všetko spôsobuje nepohodlie v kolennom kĺbe.

  Pokiaľ nie je presne stanovená príčina bolesti, noha by sa mala chrániť pred akýmkoľvek mechanickým vplyvom a mala by sa aplikovať na pacienta.koleno studené. O tom, ktorá ďalšia terapia je potrebná, by v ideálnom prípade mal určiť lekár po vyšetrení. Ale ak lekár nie je k dispozícii z akéhokoľvek dôvodu, tu je návod, ako liečiť kolenný kĺb doma.


  Chladný obväz pripevnený na kĺbe a vylúčenie akéhokoľvek zaťaženia - prvá pomoc pri akútnej bolesti kolena pred príchodom lekára

  Všeobecné odporúčania

  Akákoľvek liečba sa začína vylúčením faktorov, ktoré spôsobujú syndróm bolesti. Ak sa náhle koleno stane veľmi bolestivým, prvé kroky by mali byť takéto:

  Odporúčame vám prečítať si: Prečo kolená bolia, keď sú ohnuté?
  • Imobilizujte spoj, vylúčte akékoľvek zaťaženie. Za týmto účelom si sadnite alebo si ľahnite, napnite nohu vodorovne a pokiaľ je to možné, nehýbte sa. Niektorí radia dať pevne obväz. To je možné iba vtedy, ak neexistujú žiadne príznaky viditeľného zranenia. Tesné bandážovanie môže vytlačiť fragmenty kosti alebo chrupavku a narušiť krvný obeh v postihnutej končatine. Preto je lepšie bandážovať sami seba skôr, ako dorazí lekári.
  • Zbavte sa bolesti. Je lepšie, ak je to obvyklý paracetamol. Tento liek patrí do skupiny nesteroidných protizápalových liekov. Paracetamol je zvyčajne dobre znášaný a pomáha tolerovať bolesť kolena, pokiaľ nie je poskytnutá kvalifikovaná starostlivosť. Užívanie silnejších analgetík, hormónov alebo opiátov sa neodporúča. V tomto prípade končatina stratí citlivosť a lekár pri vyšetrenínebude schopný presne určiť, kde a ako to bolí. A to je dôležité pre správnu diagnostiku a výber správnej taktiky liečby.
  • Použite kompresiu za studena. Prechladnutie zúži krvné cievy a zastaví krvácanie, ak je prítomné krv, zabráni vzniku opuchov a hematómov, „zmrazí“ nervové zakončenie a tým zmierni bolesť. Na obklad je najvhodnejšie použiť ľadový vankúš. Na to nalejte vodu, vodu s citrónom, octom alebo odvar harmančeka do plastového vrecka, obvazujte ho a pošlite ho do mrazničky na niekoľko hodín. Výsledný ľadový vankúš sa aplikuje na koleno 3-5 minút každých 20-30 minút počas prvého dňa alebo do príchodu posádky sanitky. Ak nemáte čas pripraviť vankúš, môžete jednoducho použiť plastovú fľašu so studenou vodou, kúsok mäsa z mrazničky, sneh alebo studenú vodu.

  Existuje veľa mastí na bolesti v kĺboch ​​s rôznymi aktívnymi zložkami, ale bez konzultácie s lekárom sa neodporúča aplikovať ich na kĺby - môžete vyvolať zvýšenie zápalu a bolesti

  Pri absencii začervenania, hnisu, krvi, viditeľného nádory môžu byť masírované. Masážne pohyby uvoľňujú svaly a šľachy, teplé väzy, zmierňujú kŕče a bolesti. Ale v niektorých prípadoch je masáž kontraindikovaná - napríklad s akútnou artritídou alebo hnisavou burzitídou. Aktívna manipulácia kolena môže spôsobiť šírenie infekcie spolu s krvou v tele a zhoršujúcu sa pohodu.

  Mnohí to nevediaktorý lekár môže požiadať o pomoc, ak to ortopéd alebo chirurg v najbližšom zdravotníckom zariadení neakceptuje. Ktorýkoľvek terapeut môže pomôcť - napíše odporúčanie pre röntgen. Analýza moču a krvi, rozhovory s pacientom na vykonanie anamnézy, odporúča, kde a na ktorého špecialistu sa stále môžete obrátiť.

  Pre bolesti v kolene môžu byť títo špecialisti užitoční:

  • traumatológ;
  • reumatológ;
  • neuropatológ;
  • endokrinológ;
  • odborník na výživu;
  • fyzioterapeut;
  • chiropraktik;
  • masážny terapeut.

  Odporúča sa vykonať röntgenové, ultrazvukové vyšetrenie alebo CT kolenného kĺbu, aby sa presne určila povaha a rozsah lézií a potom sa vybrali metódy domácej liečby.


  Dokonca aj rodinný lekár alebo zdravotník bude schopný dať všeobecné odporúčania pre bolesť kolena, zatiaľ čo traumatológ alebo ortopéd nie je k dispozícii

  Osvedčené recepty na bolesť kolena

  Ak osoba nechce alebo nemôže Na odstránenie bolesti kolena používajte lekárenské lieky. Takéto jednoduché domáce lieky môžu pomôcť.

  Masť s terpentínom

  Toto je osvedčený ľudový liek, používa sa, ak je koleno veľmi bolestivé a drví sa s artrózou, artritídou po zranení. Masť vyzerá a vonia málo atraktívne. Ale podľa recenzií to skutočne pomáha zmierniť aj veľmi silné bolesti. Čo bude potrebné na varenie:

  • kuracie žĺtky, najlepšie domáce - 1 kus;
  • čistený terpentín - lyžica;
  • ocotvíno - lyžica.

  Na prípravu masti sa žĺtok najskôr melie terpentínom, potom sa naleje ocot a pokračuje sa v rýchlom miešaní, až kým sa nevytvorí hustá a rovnomerná hmota. Je silne namazaná kolenom, pokrytá polyetylénom a zabalená do šálu alebo šatky. Po nanesení masti je najlepšie ležať pod prikrývkou, aby sa kolenu poskytol úplný pokoj a teplo.

  Ráno sa zvyšky masti umyjú teplou vodou. Tento postup opakujte každý druhý deň, až kým bolesť úplne nezmizne.


  Vaječný žĺtok v kombinácii s rôznymi chemikáliami je obľúbeným ľudovým liekom na bolesť kolena
  .

  Medová masť s horčicou a soľou

  Včelárske výrobky dokonale zmierňujú zápal a všetky príznaky, ktoré ho sprevádzajú. Na prípravu tejto masti budete potrebovať dve polievkové lyžice tekutého prírodného medu - lepšie ako arabská guma alebo gaštan. Nalejte do medu lyžicu horčice, čo najviac nasekanú morskú soľ, dobre premiešajte.

  Výsledná zmes bola okamžite nanesená na koleno, potiahnutá celofánom a izolovaná. Priebeh liečby pozostáva zo 4-5 procedúr. Ak bolesť úplne nezmizla, môže sa liečba po týždni opakovať.

  Trenie z trojitého kolínskeho mora

  Tento legendárny recept odovzdávali z generácie na generáciu dôchodcovia zo sovietskej éry. Keď bolo ťažké získať aspoň nejaké lieky proti bolesti a protizápalové lieky, vyčerpané artritídou a artrózou, ľudia ich pripravili z improvizovaných prísad. A objavila sa táto jedinečná brúska. vyskúšaťona naozaj funguje!

  Ingrediencie pre tinktúru:

  • Triple cologne - 1 bubble;
  • alkohol jód - 1 liekovka;
  • valerián vo forme alkoholického roztoku - 1 injekčná liekovka;
  • analgín v tabletách - 6 kusov.

  Príprava tinktúry je veľmi jednoduchá:

  1. Nalejte kolín, jód, valeriány do fľaše s uzáverom.
  2. Dobre uzavrite a pretrepte, aby boli všetky kvapaliny dobre pripojené.
  3. Pridajte aspirín, uzavrite a znova pretrepte. Tablety by sa mali úplne rozpustiť, tekutina sa vyčíri.

  Zmes sa môže použiť na okamžité utretie kolena.


  Lacná kolínska voda tiež pomáha pri úľave od bolesti kĺbov

  Odvar z púčikov brezy, presličky a hypericum

  Posilnenie kĺbov, zmiernenie bolesti nie je možné iba pomocou vonkajších ľudových prostriedkov. Dekorácie bylín vám tiež pomôžu cítiť sa lepšie. Zvyčajne sú dobre znášané a môžu sa použiť na liečbu tehotných žien, detí a starších osôb. Odporúča sa však pozorne sledovať reakciu tela na nový liek - sú možné poruchy tráviaceho traktu alebo alergické reakcie.

  Na prípravu odvarov proti bolesti v kolennom kĺbe sa najprv pripraví tento bylinný prípravok:

  • preslička poľná - lyžica;
  • sušené hypericum - lyžica;
  • Brezové puky - dve polievkové lyžice.

  Všetky zložky sa musia dôkladne premiešať. Potom sa lyžica zmesi bylín naleje do 500 ml vriacej vody. kapacitazakryte a nechajte ho uvariť, kým úplne nevychladne. Potom sa infúzia filtruje. Bylinkový koláč je možné položiť na gázový rez a použiť ako obklad na kolenný kĺb. Infúzia sa pije po celý deň na prázdny žalúdok v teplej forme. Priebeh liečby trvá 10 až 14 dní. Musíte pripraviť liek každý deň čerstvé.


  Dekorácie a masti na báze brezových púčikov zmierňujú bolesť, zápaly a opuchy v prípade poškodenia kĺbov

  Tinktúra želatíny

  Želatína založená na chrupavkách hospodárskych zvierat je užitočná pri chorobách. kĺbov. Pomáha obnoviť tkanivo chrupavky, a tak zmierňuje bolesť, kŕče v kĺbe, obmedzuje pohyblivosť.

  Na prípravu tinktúry vo večerných hodinách potrebujete jedno vrece želatíny v granulách (25 g). Nalejte 500 ml trochu teplej vody. Zmes sa mieša, prikryje sa a nechá sa cez noc. Do rána by sa mali granule úplne rozpustiť. Ak sa tak nestane, môžete tekutinu zohriať, ale v žiadnom prípade ju nepriveďte do varu. Želatínová tinktúra by sa mala vypiť v pohári pol hodiny pred jedlom trikrát denne. Ak je chuť nepríjemná, môžete ju vylepšiť lyžičkou medu alebo ovocnej šťavy. Liečba trvá 30 dní.

  Stlačiť z listov kapusty s medom

  Kapusta vytiera hnis, zmierňuje opuchy a zmierňuje bolesť. Pokiaľ ide o boľavé kolená, odporúča sa najprv namiešať lyžicu medu s čajovou lyžičkou gáforového oleja. Táto zmes je husto namazaná listom kapusty a navinutá cez noc na koleno. Za týždeň by sa mala úplne stratiť bolesť.

  Zemiaková kompresiaa petrolej

  Ďalší známy ľudový liek. Na vytvorenie komprimácie potrebujete všetky dve ingrediencie:

  • petrolej čistený petrolej - lyžica;
  • surové zemiaky - jedna vec, umytá, ale nešúpaná.

  Zemiaky sa rýchlo trú na jemnom strúhadle, až kým hmota nestmavne, zmieša sa s petrolejom a natiera sa v silnej vrstve na boľavé koleno. Hárok polyetylénu sa opatrne položí na hornú časť a dostatočne ovinie, aby sa zemiaková hmota nekĺzala. Po celú noc sa odporúča aj udržiavanie komprimácie. Ráno sa zvyšné zemiaky očistia, koleno sa premyje teplou vodou a mydlom a osuší sa dosucha. Po stlačení bude užitočné aplikovať krém na kĺby.


  Zemiaková kaša s petrolejom, jódom alebo horčicou je najdostupnejším spôsobom, ako si môžete pomôcť s bolesťou kolena doma

  Komprimácia ražného chleba a gáforového oleja

  Trochu divný recept, ale tiež dostal a dostáva veľa pozitívnych recenzií. Najprv musíte v rovnakých pomeroch kombinovať gáforový olej s tinktúrou alkoholu z gaštanu konského. Vo výslednej zmesi namočte kúsok ražného chleba. Chlieb sa umiestni na koleno a upevní sa pomocou bandáže a obväzu. Kompresiu môžete držať celú noc, ale najmenej 2 hodiny.

  Kefir s chlebom na spoločné ošetrenie

  Mliečne výrobky sú osvedčeným a cenovo dostupným prostriedkom proti modrinám, modrinám a opuchom. A na zmiernenie bolesti v kolene tradičná medicína odporúča kombinovať pohár kefíru s plátkom hnedého chleba a brúsiť, až kým sa nevytvorí.hustá suspenzia. Do zmesi nalejte lyžičku sódy, zamiešajte a vložte cez noc na teplé a tmavé miesto. Ráno zmes pretlačte, stlačte.

  Výsledná kvapalina sa používa na obklady. Musíte dať obklady v noci na jeden týždeň. Po takomto ošetrení by bolesť mala úplne zmiznúť.


  Mliečne výrobky sú účinné proti bolesti a opuchu kolena po modrinách a iných zraneniach

  Iné recepty

  Existujú desiatky jednoduchších receptov na zmiernenie bolesti kĺbov. Napríklad môžete skúsiť investovať do obuvi namiesto vložiek výhonkov mladých žihľaviek. Ak to robíte pravidelne dva týždne, bolesť a stuhnutosť kĺbov by mala zmiznúť.

  Ďalším spôsobom, ako sa zbaviť bolesti, je jódová mriežka. Je známy všetkým, ale nie každý ich používa a márne. Jód nielen zmierňuje bolesť, ale lieči aj zápal. Je dôležité nezneužívať alkoholový roztok, aby nedošlo k spáleniu pokožky. Ale ak nie sú k dispozícii žiadne lieky proti bolesti, je to skvelý nástroj.

  Kĺb je tiež možné rozmazať pomocou bieleho ílu. Kaolin sa predáva v lekárni a je veľmi lacný. Na prípravu obkladu sa ílový prášok zmieša s teplou vodou a ihneď sa aplikuje na koleno silnou vrstvou. Namiesto vody môžete použiť kyslé mlieko alebo do buničiny pridať med a gáfor. Potom bude účinok silnejší. Po pol hodine sa mrazená hlina dôkladne umyje teplou vodou, koleno sa utrie dosucha a nanesie sa spoločná masť.

  Môže to byť Apisatron, Diclofenac alebo Voltaren. a potompri aplikácii masti by ste si mali obväzovať koleno so šálmi pletenými zo srsti psov. Hovorí sa, že takéto otepľovanie zvyšuje účinok liekov a pomáha vyrovnať sa s bolesťou.


  Tradičná medicína ponúka stovky spôsobov a prostriedkov na zvládnutie bolesti kĺbov bez liekov

  A posledný bezpečný a lacný spôsob, ako zmierniť bolesť kĺbov v kolene, je sódová voda. Lyžicu jedlej sódy rozpustite v pohári teplej vody. V roztoku musíte navlhčiť obrúsok alebo gázový rez, naniesť na kĺb, zafixovať obväzom a nechať pôsobiť najmenej dve hodiny. Soda môže dráždiť, korodovať pokožku, takže umiestnenie takýchto obkladov sa často neodporúča. Po zákroku si koleno umyte čistou a teplou vodou a namažte mastným krémom.

  Zhrnutie:Bolesť v kolene môže byť spôsobená rôznymi dôvodmi. Je vhodné poradiť sa s lekárom. Ale ak to nie je možné - nezáleží na tom, ľudovým liekom pomôže. Môžu sa používať masti, obklady, drviny na vonkajšie použitie a bylinné dekorácie pre vnútorné použitie. Zložky sa používajú najjednoduchšie: liečivé rastliny, prírodné tuky, záhradné ovocie, včelárske výrobky. Je dôležité sledovať reakciu tela na domáce opravné prostriedky. V prípade alergických príznakov alebo zhoršenia zdravotného stavu pacienta okamžite prerušte liečbu a zavolajte lekára.