Bolesť v kolenách pri chôdzi po schodoch

Obsah

  Bolesť v kolene pri chôdzi po schodoch často zostáva nepovšimnutá, najmä ak sa takýto príznak vyskytne u starších ľudí, po dlhom pracovnom dni alebo po rannom joggingu. Bolesť v kolene po námahe je prirodzená, čo znamená, že nie je potrebné ju liečiť. Takéto odôvodnenie je nesprávne.

  Bolesť v kĺboch ​​sa nikdy nevyskytuje práve takto, vždy existuje dôvod. Ak sa príznak objavuje pravidelne, je potrebné ho vyhľadať pri závažných vnútorných poruchách a patológiách. Ak sa nič neurobí, bolesť kolena pri lezení po schodoch sa čoskoro prestane obťažovať. Ale nie preto, že kĺb sa uzdraví sám. Ale pretože choroba pôjde do vážneho štádia, kĺb sa začne zhroutiť a človek jednoducho nebude schopný chodiť po schodoch hore a všeobecne chodiť. Preto je dôležité vedieť, pre ktoré choroby je príznak podobný a čo je potrebné v tomto prípade urobiť.

  Štruktúra kolenného kĺbu a funkcie jeho prvkov

  V skutočnosti existuje veľa vysvetlení, prečo kolená bolia. Spoje nie sú vo svojej štruktúre najzložitejšie. Spájajú však prvky hornej a dolnej časti nohy a sú hlavnou oporou pri pohybe. Kolená dostávajú každý deň obrovské bremená. A hoci sú usporiadané od prírody takým spôsobom, aby ich bez straty vydržali, s kombináciou nepriaznivých faktorov v reakcii na nadmerné vystavenie zvnútra alebo zvonka, kolenný kĺb bude reagovať s bolesťou.

  Kolenný kĺbtvoria sa na križovatke holennej kosti a stehennej kosti. Zhora na prednej strane je spojenie kostí uzavreté patellou - plochou, konkávnou doskou. Všetky prvky sú pripevnené a spojené zväzkami, medzi nimi sú chrupavkové vrstvy, ktoré pôsobia ako tlmiče nárazov. Meniskus je dôležitou súčasťou kolenného kĺbu, ak je poškodený, závažne narušená je amplitúda pohybov a pohyblivosť končatiny ako celku. Príčinou bolesti kolenného kĺbu pri lezení alebo zostupe po schodoch je často práve prasknutie menisku.


  Takto funguje kolenný kĺb

  Z vonkajšej strany sú kosti a väzivo kolenného kĺbu obklopené mäkkými tkanivami. Patria sem svaly, nervové vlákna a krvné cievy, ktoré ich prepichujú, pokožka. Kĺb samotný je obklopený hustou, ale elastickou synoviálnou membránou. Vo vnútri je naplnená kvapalinou, ktorá má jedinečné zloženie. Je úplne sterilný, ale obsahuje všetky látky potrebné na výživu kĺbových tkanív. Synoviálna tekutina má hustú štruktúru a pôsobí tiež ako mazivo. Ak sa z nejakého dôvodu intraartikulárna tekutina stane malšou alebo zmení svoje vlastnosti, kĺb sa tiež zapáli a pri námahe môže bolieť.

  Poškodenie ktoréhokoľvek z prvkov reaguje na bolesť v kolene, ktorá sa prejavuje obzvlášť pri lezení po schodoch, keď človek používa kĺb, ohýba ho a prenáša naň hmotnosť tela. Sprievodnými symptómami je možné viac či menej presne určiť, prečoKolená bolia pri chôdzi po schodoch.

  Hlavné príčiny bolesti

  Keď človek vystúpi po schodoch, stúpa stlačenie kĺbu. Po prvé, zaťaženia sa získavajú pohybmi flexie a extenzora patelly a menisku. To však nemusí nevyhnutne sprevádzať bolesť. Ak je kĺb zdravý, bez problémov vydrží aj zaťaženie, kým sa nestane nadmerným. Ak sa v ňom vyskytnú nejaké poruchy a porušenia, bude to reagovať bolestivo. Zvážte hlavné patológie a faktory, pri ktorých koleno začína trpieť, a pri bolestných schodoch reagujte s bolesťou.

  Vrodené abnormality vo vývoji kĺbu

  Koleno môže byť choré počas námahy a flexie v dôsledku vrodených anomálií pri vývoji kĺbu. Počas obdobia narodenia dieťaťa, v lone, po narodení a v ranom detstve sa nemusia zistiť. Prvé atypické príznaky sa objavia, keď sa dieťa začne postaviť a naučí sa chodiť.

  V prípade vážnych vývojových porúch sa bude vyžadovať chirurgická operácia. V iných prípadoch zvyčajne stačí gymnastika a masáž, aby sa kĺb správne vyvíjal a nespôsoboval nepohodlie pri chôdzi a pohybe. Problém je v tom, že malé dieťa zatiaľ nemôže jasne opísať svoje sťažnosti. A korigovať vrodenú patológiu pomocou chirurgického zákroku je najlepšie do piatich rokov.


  Hallux valgus alebo dysplázia je najbežnejšou vrodenou malformáciou v kolene.kĺb

  Hemartróza

  Hemartróza sa zvyčajne vyskytuje po poranení kolena, pomliaždeninách alebo páde. Táto patológia je charakterizovaná akumuláciou tekutiny v kĺbovej dutine, často s krvou a hnisom. Kĺb sa zväčšuje, vyzerá opuchnuté a sčervenané. Je horúci na dotyk, nádor je mäkký a pomerne mobilný. Koleno začína bolieť, keď liezť na schody, pretože nervové korene štiepené nádormi sú podráždené. Liečba hemartrózy je založená na čerpaní tekutiny a krvi z kĺbovej dutiny, po ktorej sa premyje antiseptikom a aplikuje sa obväz.


  Koleno s hemartrózou výrazne napučiava a redoxuje

  Gonartróza

  Tzv. Degeneratívne dystrofické zmeny v tkanivách kolenného kĺbu, ktoré sú často sprevádzané zápalom a hemartrózou, ak sú tkanivá kĺbov vážne poškodené. dutiny hromadia krv. Pri gonartróze postihujú patologické zmeny hlavne tkanivo kĺbovej chrupavky z rôznych dôvodov: vek pacienta, záťaž, infekcia. Kĺbová medzera sa značne zužuje, kĺbové prvky sa začínajú trieť o seba, čo vedie k ešte väčšej deštrukcii a bolesti.

  S cieľom kompenzovať neprítomnosť chrupavky sa začína rozširovať tkanivo kĺbovej kosti. Hlavy kostí sú zdeformované, zhutnené - koleno navonok vyzerá väčšie ako zdravé, mení sa jeho tvar a obrys. Pri pohyboch, vrátane lezenia alebo klesania po schodoch, sa často vyskytuje kríza. Viac osteofytov rastievýraznejšie ako bolesť. Pri pohybe v prekážke cíti pacient tlak, pocit kolenného odpočinku, hoci v skutočnosti to tak nie je. Sú to osteofyty, ktoré v priebehu času môžu kĺb úplne znehybniť.


  Týmto sa mení kolenný kĺb v rôznych štádiách gonartrózy
  .

  Vo svojom vývoji môže byť gonartróza primárna alebo sekundárna. Primárna gonartróza je zvyčajne výsledkom dlhodobej fyzickej námahy, tvrdej práce, podvýživy u starších ľudí. Nie je možné ho vyliečiť, pretože patologický proces je spôsobený celým radom faktorov, ktoré nemožno v komplexe vylúčiť.

  Sekundárna gonartróza je výsledkom zranenia alebo infekcie, neúspešného chirurgického zákroku. Patologické zmeny môžu byť spôsobené nedostatkom živín alebo prebytkom vápnika. Gonartróza sa často vyskytuje u žien po 45 rokoch. Existuje niekoľko dôvodov naraz. Hlavná: vápnik sa neabsorbuje, pretože produkcia ženských pohlavných hormónov zapojených do tohto procesu je znížená. Rola tiež zohráva úzka obuv s vysokými podpätkami, s nadváhou alebo naopak, závislá od diét a obmedzení stravovania.

  Ako už bolo uvedené, je veľmi ťažké liečiť artrózu, pretože bude potrebné obnoviť metabolizmus pacienta, upraviť výživu a hmotnosť, odstrániť možné infekcie, preskúmať režim spánku a odpočinku, množstvo a kvalitu fyzickej aktivity. Ale aj keď sú všetky tieto aspekty komplexnej terapie splnené, zastavte prirodzený proces starnutia telanemožné. Doteraz to bolo možné len spomaliť.


  Zdravotné postihnutie žien starších ako 50 rokov spôsobuje častejšie gonartróza ako iné choroby kĺbov
  .

  Artritída

  Artritída tiež mení a ničí kĺbovú chrupavku. Choroba je však spôsobená, zvyčajne infekciou alebo autoimunitnými poruchami, keď imunitný systém tela začína vnímať tkanivá kĺbov ako cudzie telo a snaží sa ho zničiť. Liečba týchto foriem ochorenia je najťažšia.

  Artritída spôsobená infekciou zvyčajne postihuje kĺby v pároch, prvý a po chvíli druhý. Klasifikácia choroby sa vykonáva najmä z dôvodu jej pôvodu, pričom sa rozlišujú tieto formy artritídy:

  • posttraumatický;
  • deformujúce sa;
  • reumatoid;
  • dna.

  Ochorenie sa vyvíja cyklicky, s obdobím remisie a exacerbácie. V akútnom období pacient pociťuje silnú bolesť, takú intenzívnu, že nedokáže prekonať ani pár krokov a opustiť dom. Kĺb zmení farbu na červenú a napučí, stáva sa bolestivou aj v pokoji. Pri remisii sa kĺby väčšinu času neobťažujú, s výnimkou ráno po prebudení. Liečba sa vykonáva komplexne: eliminuje sa príčina artritídy, ochorenie pozadia a jej príznaky.

  Ruptúra ​​menisku alebo meniscopatia

  Poškodenie menisku sa zvyčajne vyskytuje so silným priamym dopadom na patelu. Chrupavka sa môže odtrhnúť, odtrhnúť alebo zjemniť. akýkoľveklézií je sprevádzaná ostrými bolesťami, ktoré sú pri pohybe intenzívnejšie. Chýbajú vonkajšie príznaky zranenia. Dá sa zistiť iba röntgenovým vyšetrením, CT alebo artroskopiou.

  ​​

  Kruhová chrupavka v tvare slučky je meniskus, ktorý najčastejšie trpí priamym zranením kolena

  Meniskus sa najčastejšie roztrhá zvnútra. Dôvodom nemusí byť nevyhnutne pád, úder, nehoda. Ak je meniskus spočiatku oslabený, nie je vycvičený, nie je dosť úspešné otočiť nohu, aby sa poškodila. Poškodenie menisku je často dôsledkom artritídy alebo dny, keď sú tkanivá oslabené infekciou. Nie vždy je možné okamžite diagnostikovať meniscopatiu a začať adekvátnu liečbu, pretože hlavným príznakom - bolesťou pri pohybe - je trauma alebo choroba v pozadí.

  Meniscopatiu môžete diagnostikovať podľa nasledujúcich kritérií:

  • bolesť sa pri stúpaní po schodoch zosilňuje, niekedy sú také ostré, že pacient už nie je schopný presunúť nohu do ďalšieho kroku a doslova sedí na schodoch;
  • tvorba opuchov, hematómov a podliatin v tej časti kolena, kde je meniskus poškodený počas exacerbácie meniscopatie po námahe;
  • bolesť, tupá bolesť v chronickom štádiu choroby.

  Šitie postihnutého menisku je nemožné, pri samooprave existuje riziko vzniku valgusu alebo deformity menisku, tvorby cysty. Liečba meniscopatie sa preto vykonáva v dvoch verziách:

  • pomocoumierne poškodenie nohy je úplne znehybnené a vyložené až do úplného uzdravenia a obnovy tkanív;
  • Meniskus sa odstráni, ak je úplne odtrhnutý alebo rozdrvený a nasleduje plastická chirurgia.

  V prípade vážneho poškodenia menisku sa jeho zničené časti odstránia artroskopiou

  Po operácii nasleduje dlhá doba regenerácie. Nie vždy je možné sa úplne zbaviť nepohodlia a obnoviť pohyblivosť kĺbov aj po niekoľkých mesiacoch alebo rokoch. Mnoho pacientov, ktorí utrpeli prasknutie menisku, sa sťažujú na bolesť a obmedzený rozsah pohybu počas zostávajúcich životov.

  Bursitída

  Pri burzitíde sa vak na kĺby zapáli, najčastejšie zraneniami kolena. Príčinnou látkou je infekcia zavedená počas chirurgického zákroku, rez, strelná rana. Burzitída sa vyznačuje rýchlym vývojom. Kolenný kĺb napučiava a doslova napučiava v očiach niekoľko hodín. Obzvlášť bolestivé sú pohyby extenzora ohýbania, výstup a zostup pozdĺž schodov.

  Ale napriek závažnému priebehu burzitída dobre reaguje na liečbu. Používajú sa antibiotiká systémového a miestneho pôsobenia. Podávajú sa perorálne a podávajú sa intraartikulárne. Je dôležité znehybniť spoj a chrániť ho pred možným ďalším poškodením. Preto je v akútnom období choroby indikovaný odpočinok na lôžku.


  Nie je možné ignorovať zápal kĺbového vaku kolena, pretože pacienti sa takmer okamžite obracajú nalekár pre pomoc

  Tendonitída

  Tendonitída nie je najčastejšie, ale mimoriadne nepríjemné ochorenie kolenného kĺbu. Vyznačuje sa zápalom šliach a väzov, fyzická aktivita sa najčastejšie stáva impulzom pre rozvoj. Zápal šliach sa môže vyskytnúť v každom veku. Do rizikovej skupiny patria dospelí a deti vedúce aktívny životný štýl (športovci, tanečníci atď.), Ako aj starší ľudia starší ako 50 rokov.

  Odporúčame prečítať si: Príčiny a liečba bolesti kolena

  Ľudia to nazývajú „chorobou skokanov“, pretože ovplyvňujú hlavne väzy kolenného chrániča „pracujúcej“ pravej nohy, keď sa človek aktívne pohybuje, skákať, behá a krčí sa. Zápal šliach môže tiež sprevádzať alebo sa stať dôsledkom tendovaginitídy (zápal šliachovej vaky) alebo zápal šliach (zápal kĺbovej dutiny). Existujú akútne a chronické zápaly šliach, infekčné alebo neinfekčné.

  Symptómy patológie sa nedajú označiť za špecifické, vzhľadom na to, že sa choroba ľahko zamieňa s inými chorobami kolenného kĺbu:

   82. bolesť v kolene pri námahe, búšenie srdca, s chronickou formou počasia.83) vŕzganie do kolena pri drepe a ohýbaní kĺbu;
  • opuch, sčervenanie kože nad postihnutým kĺbom;
  • obmedzená pohyblivosť, tuhosť kĺbu.

  Na röntgenovom snímaní sú zreteľne viditeľné zmeny kolenného kĺbu s tendonitídou

  Na presnú diagnostiku tendinitídy a výber správneho liečenia bude potrebné.množstvo diagnostických postupov. Musíte to urobiť čo najskôr. Vypuknutá zápal šliach je sprevádzaný ostrými, náhlymi a veľmi silnými bolesťami, ktoré pacientovi neumožňujú šliapať na nohu. Najnebezpečnejšou komplikáciou je však vysoké riziko šírenia infekcie do iných orgánov a prasknutia väzov.

  Cieľom liečby je odstrániť hlavnú príčinu choroby a zmierniť nepríjemné príznaky. Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je znehybnenie kĺbu ortézou alebo pevným obväzom. Pohybovať sa môžete iba s podporou a je lepšie držať sa na lôžku niekoľko dní a dať kolenu pokoj. Na zmiernenie bolesti sa predpisujú nesteroidné protizápalové lieky, v závažných prípadoch sa kortikosteroidy podávajú intraartikulárne. V prípade potreby je konzervatívna liečba doplnená antibakteriálnymi liekmi.

  Vo fáze regenerácie je predpísaná elektroforéza, UHF a magnetoterapia. Na obnovenie kĺbu nezabudnite vykonať špeciálne cvičenia z terapeutických cvičení. Pri závažnom a nepriaznivom priebehu ochorenia je indikovaný chirurgický zákrok: v celkovej anestézii lekár vykonáva plastickú chirurgiu postihnutého väziva. Ak sú postihnuté tvrdé tkanivá kolenného kĺbu, vykoná sa artroskopia s odstránením postihnutých oblastí chrupavky a kosti.

  Často sa opakujúce bolesti kolena zvyčajne prejavujú problémami s kĺbmi. Tento symptóm vždy naznačuje, že musíte prispôsobiť zaťaženie kĺbu, prehodnotiť svoje návyky a obrazživot a je lepšie okamžite vyhľadať lekára a zistiť, čo je príčinou bolesti. Vo fázach 1 - 2 sa môže takmer každé ochorenie liečiť konzervatívne.

  Zhrnutie:Bolesť v kolenách pri šplhaní po schodoch sa nikdy nestane. Ak sa v poslednom čase nevyskytla trauma, neodporúča sa odložiť návštevu lekára, vykonať röntgen a zistiť, čo je príčinou tohto príznaku. Správnym prístupom sa za pár dní a týždňov môžete zbaviť nepríjemného javu bez komplikácií a následkov. Bežné zranenia kolena, infekčné choroby kíbu bez včasného ošetrenia vedú k obmedzeniu pohyblivosti končatín, zníženiu výkonnosti a dokonca aj k zdravotnému postihnutiu.