Bolesť v kolenách počas flexie a predlžovania

Obsah

  Kíby, dokonca aj v mladom veku, môžu nečakane predstavovať nepríjemné prekvapenie. Ak koleno bolí pri ohýbaní a ohýbaní, nie je to len nepríjemné. Takýto príznak výrazne znižuje kvalitu života, obmedzuje fyzickú aktivitu. Bolesť v kolene sťažuje vykonávanie profesionálnych a domácich povinností, neumožňuje vám plne sa venovať športu a relaxu. Najdôležitejšie je však to, prečo bolia kolená pri ohýbaní a predlžovaní, čo to znamená, aké nebezpečné?

  Existuje skutočne dôvod na obavy. Ak je kolenný kĺb často alebo neustále boľavý počas flexie a predlžovania, hovoríme o jasnej funkčnej poruche spôsobenej traumou alebo zápalom. Aj keď je to len mierna bolesť, nemôžete ju nechať bez dozoru. Čím viac času uplynie od okamihu, keď sa objaví prvá bolesť, až po začiatok adekvátnej liečby, tým ťažšie bude ich úplné zbavenie. Poranenia kolenného kĺbu často vedú k skorej strate pracovnej schopnosti a postihnutia osoby.

  Bolesť a jej sprievodné príznaky - čo treba hľadať

  Bolesť v kolene vyplývajúca z roztiahnutia končatiny sa môže líšiť - bolesť, ťahanie, vŕtanie, ostré, šitie, trvalé alebo dočasné. Je dôležité počúvať svoje pocity a presne určiť ich povahu. V budúcnosti to pomôže rýchlo zistiť príčiny syndrómu bolesti.

  Dôležité je aj lokalizácia bolesti.Kolenný kĺb je tvorený tromi hlavnými prvkami:

  • holenná kosť;
  • stehno;
  • patella.

  Medzi nimi sú chrupavkové vrstvy a meniskus, ktoré pôsobia ako tlmiče nárazov. Na vonkajšej strane je škára pokrytá synoviálnymi vreckami a uzavretá v spoločnej kapsule. Podľa toho, ktorý z prvkov kĺbu je poškodený, či sú ovplyvnené okolité mäkké tkanivá, cievy a nervové zakončenie, môže dôjsť k bolesti pri ohýbaní a ohýbaní pod patellou, nad patellou, z vnútornej strany pod kolenom, doľava alebo doprava.


  Ak sa pri ohnutí končatiny vyskytne nepríjemný pocit, problém je najpravdepodobnejší v poškodení väzov alebo chrupaviek
  .

  Bolesť sa môže zvýšiť pri chôdzi, ustupovaní pri sedení alebo ľahnutí. Toto sa berie do úvahy aj pri stanovení diagnózy. Mali by sa zaznamenať aj tieto sprievodné príznaky:

  • zmena tvaru kĺbu - zvýšenie alebo posunutie jednotlivých prvkov;
  • opuch a opuch mäkkých tkanív;
  • začervenanie alebo modriny, hematóm;
  • 24. miestna alebo všeobecná horúčka;
  • drvenie, kliknutie, ak je noha ohnutá alebo neviazaná.

  Lekár sa musí bezpodmienečne opýtať pacienta, keď sa bolesť prvýkrát objaví, ako dlho trvá záchvat, ktorý ho vyprovokuje, či bolesť ustupuje v pokoji alebo naopak, zosilňuje sa v noci. Po zhromaždení informácií lekár určí, aké diagnostické opatrenia sú potrebné, predpíše pokyny a po obdržaní výsledkovdiagnostikuje a určí liečbu.

  Prečo sa pri ohýbaní kolena vyskytuje bolesť

  Lekári rozdeľujú všetky príčiny bolesti pri pohyboch v kolennom kĺbe do troch skupín:

  • chronické ochorenia kĺbov sprevádzané degeneratívnymi-dystrofickými procesmi;
  • mechanické poškodenie, zranenie;
  • syndrómy odlišnej povahy.

  Chronické patológie, ktoré môžu ovplyvniť pohyblivosť kĺbov a spôsobiť bolesť, zahŕňajú:

  • artritída a artróza;
  • burzitída;
  • osteoporóza;
  • dna;
  • reumatoidná artritída;
  • Bakerova cysta.

  Zhubné novotvary v oblasti kolenného kĺbu sú ďalším dôvodom, prečo môže byť koleno vážne postihnuté pohybmi extenzie flexie. Zranenia, pri ktorých sa koleno neohýba alebo neohýba do konca:

  • prasknutie menisku;
  • ​​
  • modriny;
  • dislokácie;
  • výron alebo šľacha;
  • zlomeniny.

  V prípade zlomeniny kolenného kĺbu nemôže pacient tiež zohnúť nohu v kolene

  Je tiež bolestivé ohýbať a spájať koleno s týmito príznakmi a stavmi:

   58. Charcotova artropatia;
  • Lymeho choroba, Paget;
  • Osgut-Schlatterov syndróm;
  • tuberkulóza kostí.

  Okrem hlavných dôvodov existujú aj rizikové faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť rozvoja konkrétnej patológie s narušenou kĺbovou funkciou. Koniec koncov, nie všetkyu ľudí po modrinách sa koleno ohýba a nespája sa. Provokujúce faktory sú:

  • obezita;
  • 65) dedičná predispozícia;
  • zlé návyky;
  • pracujú v nepriaznivých klimatických podmienkach alebo sú spojené s veľkým zaťažením kĺbov končatín.

  Niekedy sa tento jav vyskytuje u žien počas tehotenstva alebo po pôrode.

  Dôležité!Často sa vyskytuje nepríjemný pocit a stuhnutosť kolenného kĺbu, keď kombinácia dvoch alebo troch príčin a vyvolávacích faktorov. Napríklad zranenie s nadváhou môže v budúcnosti spôsobiť burzitídu alebo artrózu.

  Charakteristiky a komplikácie chorôb

  Človek zvyčajne chápe, aká závažná je situácia, či potrebuje alebo nemá navštíviť lekára. Problém je v tom, že mnoho kĺbových patológií v počiatočných štádiách je úplne asymptomatických. Keď sa príznaky objavia jasne, zmeny v tkanivách kĺbov už nie je možné zastaviť. Z tohto dôvodu stojí za to vedieť, ako rozpoznať rôzne choroby a prečo sú nebezpečné pri neexistencii včasnej a primeranej liečby.

  Osteoartritída

  V počiatočných fázach kíby nepoškodia a nespôsobia žiadne problémy, kým nedostanú významné zaťaženie. Pri ohýbaní, drepe, zdvíhaní schodov, kolenách drví a klikne, niekedy sa pacient cíti vo vnútri kĺbu nepohodlie. Pri pohybe je potom silná bolesť, čo je dôvodom, prečo ste navštívili lekára.

  Ak pacient zmierňuje bolesťs pomocou analgetík, mastí a ľudových liečivých prostriedkov vydrží tento okamih, bolesť bude menej intenzívna, ale pravidelná. Pri pokročilej artróze postihnutý kĺb nie je schopný vykonávať oporu, funkcie flexi extenzora, fyzická aktivita a ľudská výkonnosť sú výrazne znížené.


  Artróza sa prejavuje bolesťou pri zaťažení kĺbu, drepe, horolezeckých schodoch

  Bursitída

  Pri burzitíde sa zápal synoviálneho vaku jedného z kĺbových prvkov zvyčajne vyskytuje, ak človek tvrdo zasiahne alebo padá na koleno. Môže ísť o okolité spojivové a mäkké tkanivo. Bolesť od samého začiatku vývoja patológie je ostrá a dosť výrazná, zhoršená zaťažením kĺbov, najmä ohnutím a roztiahnutím nohy. Typické príznaky burzitídy: ťažký edém, opuch kĺbov, dotyk nádoru je mäkký a vodnatý, bolestivý.

  Ak nezačínate včasnú intenzívnu protizápalovú liečbu, môže sa v dutine kĺbov hromadiť hnisavý výpotok. V tomto prípade je možné problém vyriešiť iba chirurgicky. Po operácii bude potrebná preventívna antibakteriálna terapia.

  Reumatoidná artritída

  Závažné systémové ochorenie, bolesť kolena je v tomto prípade iba jedným z mnohých nepríjemných príznakov. Môže byť postihnutých mnoho kĺbov, zatiaľ čo bolesť je sprevádzaná opuchom, sčervenaním kože nad postihnutými kĺbmi, silnou stuhnutosťou. V akútnom štádiu stúpateplota, pacient sa sťažuje na slabosť, nevoľnosť. Reumatoidná artritída sa môže vyvinúť v detstve a dospievaní, je ťažké ju liečiť, komplikuje všetky životne dôležité orgány človeka - srdce, obličky, dýchacie orgány. Predpovede do značnej miery závisia od štádia, v ktorom sa začala patologická liečba patológie.


  Pri reumatoidnej artritíde sú viacpočetné lézie kĺbov prevažne horných, menej často dolných končatín
  .

  Zápal sedacieho nervu

  Rovnako ako pri reumatoidnej artritíde je bolesť kolena iba jedným z dlhých zoznamov príznakov choroby. Zápal sa môže vyskytnúť z rôznych dôvodov v každom veku, zvyčajne pri podchladení alebo zranení. Bolesť môže pokrývať celú končatinu, vyžaruje do spodnej časti chrbta, slabín a kolien, prepletená kŕčmi, stratou citlivosti.

  V závažných prípadoch so zápalom sedacieho nervu nie je pacient schopný samostatne sa pohybovať, sedieť alebo ľahnúť. Ako liečiť zápal nervov, môže určiť iba lekár, berúc do úvahy klinický obraz a individuálne vlastnosti pacienta.

  Podvýživa patelly

  V tomto prípade sa chrupavka vyschne a stráca elasticitu. Toto je sprevádzané zreteľnou krízou v pravom alebo ľavom kolene, bolesti sa vyskytujú pred, nad alebo pod patellou. Typickým príznakom tejto patológie je, keď pacient sedí, nepohodlie sa zosilňuje. Na zistenie príčiny poruchy obehového systému ametabolické procesy, liečba sa zvyčajne vykonáva komplexne.

  Dna

  Je to veľmi zákerná choroba, pretože má tendenciu sa vyvíjať po dlhú dobu a pomaly, potom sa prudko zhoršuje pod vplyvom najnevinnejších na prvý pohľad - mierne modriny, podchladenie alebo prehrievanie, jesť chutnú, ale nie zdravú pochúťku. , Pri zhoršení kĺbov niekoľkokrát bobtná, pokožka nad ňou je červená, horúca a lesklá. Pálivé bolesti prepichujúce celú nohu. Nie je možné na ňom stáť, v polohe na sedenie a ležanie pocit bolesti iba mierne klesá.

  Útok dny môže trvať od niekoľkých hodín do niekoľkých dní. Potom choroba opäť ustúpi, remisia môže trvať až šesť mesiacov. Potom prichádza nový útok, zvyčajne pod vplyvom rovnakých faktorov. Dna je nevyliečiteľná. Pretrvávajúcu a dlhotrvajúcu remisiu je možné dosiahnuť iba pomocou špeciálnych liekov a diétnej terapie.


  Dna postihuje hlavne chodidlá, ale môžu byť postihnuté aj kolenné kĺby

  Osgood-Schlatterov syndróm

  Často sa prejavuje u aktívnych adolescentov a športovcov. Bolesť vzniká v dôsledku namáhania kĺbu, zosilňuje sa počas behu, chôdze, športovania. Zvyčajne sa dá bolesť ľahko odstrániť pomocou miestnych prípravkov - mastí a gélov. Pri správnom prístupe sa choroba úspešne lieči do 3 týždňov bez následkov a komplikácií.

  Kist Baker

  Bežná patológia medzi športovcami, najmä futbalistami a hokejistami. Charakterizované pomocouvytvorenie benígnej cysty pod javom rôznych veľkostí. Malé cysty môžu zostať bez povšimnutia, nespôsobujú žiadne nepohodlie a samy sa rozhodujú. Ak cysta dosiahne veľkú veľkosť, stlačí krvné cievy a nervové zakončenie, obmedzí pohyblivosť kĺbov a spôsobí bolesť pri pohybe. Niekedy nie sú žiadne bolesti, hlavnými ťažkosťami pacienta sú nepohodlie a stuhnutosť pohybov.


  Takto vyzerá Bakerova cysta pod kolenom

  Čo sa čaká na vymenovanie lekára

  Je vhodné pripraviť sa pred návštevou lekára. Príprava znamená zostavenie zoznamu príznakov, ktoré vás obťažujú popri flexii kolena alebo bolesti pri predlžovaní. Je dôležité si zapamätať bolesť kódu, ktorá sa vyskytla prvýkrát, po ktorej, ako dlho to trvalo. Lekár sa tiež zaujíma o to, aké choroby kĺbov trpel pacient skôr, či došlo k zraneniam a operáciám končatín, aké chronické patológie trpia blízki príbuzní.

  Na základe prieskumu lekár zostaví anamnézu a potom vykoná externé vyšetrenie kĺbu. Tieto opatrenia zvyčajne postačujú na vykonanie predbežnej diagnostiky. Na potvrdenie toho lekár vypíše pokyny pre takéto testy a vyšetrenia:

  • klinická analýza a analýza moču;
  • podrobný krvný test na podozrenie na reumatoidnú artritídu, dnu;
  • rádiograf;
  • počítačová tomografia alebo magnetická rezonancia.

  Nedávno sa stále častejšie používa na diagnostiku patológiíkĺb a ich eliminačná artroskopia. Toto je minimálne invazívny zásah do kolenného kĺbu. Prostredníctvom malých vpichov, zvyčajne v lokálnej anestézii, vloží lekár do kĺbovej dutiny nástroje a mini kameru. Toto poskytuje ideálny prehľad kĺbových prvkov. Lekár dokáže presne určiť miesto, typ a stupeň lézií a problém okamžite opraviť.


  Artroskopia je prioritnou metódou na diagnostiku a liečbu patológií kolenného kĺbu

  Výhody artroskopie: minimálne riziko krvácania, infekcia kĺbov a komplikácie. Operácia sa vykonáva 30-40 minút, hneď nasledujúci deň môže pacient ísť domov. Obdobie zotavenia trvá štandardné obdobie troch týždňov, po ktorých môže pacient ísť do práce a vykonávať obvyklé úlohy.

  Spôsoby liečby

  Taktika liečby sa vždy vyberá individuálne, v závislosti od príčiny bolesti v kolennom kĺbe, veku pacienta, jeho životného štýlu. Štandardne pridelené:

  • nesteroidné protizápalové lieky. Môžu to byť tablety na orálne podávanie, masti na vonkajšie použitie alebo injekcie na vyvolanie veľmi silnej bolesti. Priebeh liečby netrvá dlhšie ako 14 dní, pretože NSAID majú množstvo kontraindikácií a majú veľmi negatívny vplyv na zažívací trakt.
  • Chondroprotektory. Tieto prípravky obsahujú chondroitín a glukozamín, stavebný materiál pre kĺbové tkanivá. Čiastočne pomáhajú zmierniť opuchy a zmierniť bolesť. Ale hmatateľný efekt sa neobjaví okamžitechondroprotektory potrebujú najmenej šesť mesiacov na obnovenie a ochranu kĺbov pred ďalším poškodením.
  • Antibiotiká. Prijaté, ak sa potvrdí infekcia bakteriálneho pôvodu alebo na profylaktické účely po artroskopii alebo inom chirurgickom zákroku s otvoreným poškodením kĺbov.
  • Lieky, ktoré obnovujú krvný obeh. Môže to byť tiež tableta alebo masť na vnútorné alebo vonkajšie použitie.
  • Vitamín-minerálne komplexy a imunomodulátory na všeobecné posilnenie tela a obnovu metabolických procesov.

  Diklofenak v tabletách, injekciách alebo vo forme gélu je drogou voľby pri bolestiach kolien rôznych intenzít

  Liečba sa môže vykonávať ambulantne alebo v nemocnici, ktorá sa určuje aj individuálne. Okrem toho môže lekár predpísať diétnu terapiu, fyzioterapiu. Odporúča sa nosiť špeciálnu ortopedickú ortézu, aby sa minimalizovalo zaťaženie kĺbu počas a po liečbe. Pokiaľ ide o ľudové liečivá, môžu sa tiež použiť, ale výlučne ako pomocné látky.

  Úradné lieky neodporúčajú spoliehať sa výlučne na liečivé byliny, výrobky z včelárstva alebo organické tuky. Sú užitočné pre kĺby, pôsobia jemne, nemajú toľko vedľajších účinkov ako veľa liekov. Zároveň sú však menej účinné a nepomáhajú pri akútnych bakteriálnych infekciách, autoimunitných poruchách a zraneniach. Aby sa tomu zabránilokomplikácií a nezvratných následkov, je lepšie používať ľudové liečivá v kombinácii s liekmi po schválení lekárom.

  Užitočné rady:liečba bolesti kolena počas flexie a predlžovania po zranení sa líši od štandardu. Po poškodení kĺbov je dôležité čo najskôr kontaktovať pohotovostnú službu. Pred poskytnutím lekárskej starostlivosti je kĺb znehybnený ľubovoľnou pneumatikou alebo obväzom, na koleno môže byť nanesený ľad alebo akýkoľvek studený predmet. Užívanie analgetík sa neodporúča, pretože to komplikuje diagnostiku počas externého vyšetrenia a hmatu.

  Zhrnutie:V 80% prípadov sú zranenia alebo zápalové procesy v kolennom kĺbe sprevádzané bolesťou rôznej intenzity. Nepríjemné pocity sa často zväčšujú s ohýbaním alebo predlžovaním nohy v kolennom kĺbe. Takýto príznak vyžaduje povinnú konzultáciu s lekárom a riadne ošetrenie. V počiatočných fázach je zvyčajne možné úspešne odstrániť akúkoľvek kĺbovú patológiu a vrátiť sa k plnému aktívnemu životu. Ak sa však choroba začne, pohyblivosť kĺbov sa nikdy neobnoví až do konca, bolesť bude neustále narušovaná a môže viesť k vážnym komplikáciám a zdravotnému postihnutiu.