Bolesť v kolenách

Obsah

  Bolesť v kolennom kĺbe po podliatine alebo po športovom tréningu nikoho neprekvapuje a vážne sa neobťažuje. Naneste nachladnutie, užívajte lieky proti bolesti, trite koleno domácou masťou alebo si ju kúpte v lekárni a všetko za pár dní prejde. Ak však koleno náhle ochorie bez zjavného dôvodu alebo dôvodu, ak sa akútna bolesť znovu objaví a nezmizne po podaní liekov, nemali by ste návštevu lekára odložiť.

  Takmer všetky choroby kĺbov sú zákerné: počiatočné štádium môže trvať roky úplne bez príznakov, iba občas bolesť a krútenie kolien. A keď sa nájdu prvé živé príznaky - veľmi ostrá bolesť v kolene, ktorá neumožňuje normálny pohyb, prácu a odpočinok, znamená to, že deštruktívny proces v kĺbových tkanivách sa už začal. Nie je vždy možné zastaviť to bez následkov. Preto, aj keď zatiaľ nie sú nepríjemné pocity zanedbateľné a nepravidelné, je lepšie zistiť ich príčinu a prijať vhodné opatrenia na jej odstránenie.

  Poznámka:Kolenné kĺby sú v porovnaní so zvyškom dvojnásobne zraniteľné. Predovšetkým kvôli svojej anatomickej štruktúre a umiestneniu. A v druhom - kvôli obrovskému zaťaženiu denne. Približne 80% telesnej hmotnosti osoby pripadá na kolená. Toto významne zvyšuje riziko zranenia a spôsobuje akékoľvek, dokonca menšie poškodenie mäkkých tkanív, väzov alebo kostí v oblasti kolena, veľmi bolestivé.

  Štruktúra kolenakĺb: to, čo môže bolieť

  Dlho môže vydržať aj menšia bolesť v kolene, nikto nemôže vystužiť kĺb. Takéto pocity významne znižujú kvalitu života. Pacient začína hľadať príčiny bolesti kolenného kĺbu a snaží sa zistiť, kde presne a ako to bolí. Toto je správny prístup: pochopenie anatómie kolenného kĺbu pomôže presne určiť, ktorý prvok je poškodený, a uľahčí správny výber liečebných metód.


  Zložitá anatomická štruktúra kolenného kĺbu často sťažuje presnú diagnostiku lokalizácie bolesti a nepohodlia
  .

  Hlavným a najväčším prvkom kolenného kĺbu sú teda tri kosti:

  • patella alebo patella;
  • 19. femur;
  • holenná kosť.

  Medzi nimi je chrupavková vrstva, ktorá poskytuje tlmenie počas pohybu. Toto je meniskus. Kĺbové prvky sú medzi sebou fixované a podoprené komplexnými plexmi väzov. Podľa polohy ich možno rozdeliť do troch skupín:

  • bočné, vetvenie na holennú kosť a fibulu;
  • zadná podpera;
  • kĺbový priečny a predný kríženec.

  V závislosti od toho, ktorá skupina väzov je poškodená, osoba pociťuje bolesť v kolene na boku alebo na zadnej strane nohy. Pri páde, podliatinách, náhlom pohybe sú krížové väzivo najčastejšie poškodené, čo sa prejavuje bolesťou v čeľade. Poranenia menisku sa tiež prejavujú opuchom kĺbu a silnou bolesťou na kolene vpredu.


  Po ovplyvnení kĺbových vakov a synoviálnej membrány koleno silno napučí a zväčšuje sa veľkosť
  .

  Kĺbové prvky sú uzavreté v synoviálnych vakoch. Tieto membrány navyše chránia a fixujú kosti a chrupavkové štruktúry. Ich hlavnou funkciou je však produkcia synoviálnej tekutiny. Z toho kosti a chrupavka prijímajú výživné látky, zvlhčujú ich a lubrikujú. Toto je rozhodujúce pre zabezpečenie hladkého a bezbolestného pohybu. Kosti, chrupavky, synoviálne vaky a väzivá sú uzavreté v kĺbovej kapsule. Zápal tejto membrány počas traumy alebo prenikanie infekcie z iného orgánu sa môže prejaviť aj ako ťažná alebo ostrá bolesť v dolných končatinách.

  Na porovnanie:ak sú kĺbové štruktúry zdravé a normálne fungujúce, nepociťuje človek bolesť v pokoji, nepohodlie nastáva iba so zvýšeným zaťažením kĺbov a okolitých tkanív. Vďaka pleteniu väzov, odpisovým vlastnostiam chrupavky môžu ľudia drepnúť a narovnať sa, chodiť, robiť rotačné pohyby s kolenom: v pasívnom stave až do 35 stupňov, s aktívnym pohybom do 15 stupňov. Ak sa pohyb stane ostrejším a prekročí hranice povolené prírodou, objaví sa náhla a ostrá bolesť, ktorá sa potom môže úplne zmierniť alebo ísť do ťahania. Tanečníci a športovci sú s týmito bolesťami po intenzívnom tréningu oboznámení.


  V štyroch z piatich prípadov sú príčinou bolesti kolena zápalové procesy rôznych etiológií
  .

  Zápal ako príčina bolesti kolena

  Podľa štatistík je bolesť v dolnej časti bedra po koleno rôznej intenzity v 85% prípadov spojená s určitým zápalovým procesom. Ktorýkoľvek z kĺbových prvkov sa môže zapáliť:

  • synoviálna taška;
  • kĺbová kapsula;
  • chrupavková vrstva;
  • svalové a spojovacie tkanivo;
  • nervové vlákna;
  • kostné tkanivo.

  Často sa často zapáli niekoľko kĺbových prvkov naraz, v tomto prípade kolená bolia veľmi zle, bolesti sa môžu prejaviť aj v iných častiach tela - chodidlá, stehná, spodná časť chrbta. V závislosti od toho, kde sa nachádza zápal a čo ho vyvolalo, sa v medicíne rozlišujú rôzne ochorenia kĺbov.

  Artróza

  Najbežnejšia príčina bolesti kolena u žien v dospelosti. Impulzom pre rozvoj choroby môže byť poškodenie alebo metabolická porucha, pod vplyvom ktorej sa chrupavka kolenného kĺbu začína zrútiť. Aby sa to kompenzovalo, telo začne aktívne vytvárať bunky spojivového a kostného tkaniva. Kĺb je zdeformovaný, získava nepravidelný tvar, zarastené okraje kĺbových povrchov (osteofyty), ktoré tlačia na krvné cievy a nervové vlákna. To spôsobuje bolesť rôznej intenzity.

  Artritída

  Druhá častá príčina silnej bolesti kolenného kĺbu. V tomto prípade je koleno horúce, opuchnuté, sčervenané, jeho pohyblivosť je výrazne obmedzená. Na rozdiel od artrózy sú najčastejšie príčiny artritídyinfekčné procesy. Artritída sa môže vyvíjať na pozadí artrózy. Liečiť túto chorobu by však mali byť úplne odlišné metódy.

  Osteochondróza

  Komplikácia deformujúcej artrózy, keď sa začína zapáliť kĺbová chrupavka. Pri osteochondróze nemusí koleno väčšinu času v pokoji boľať a spôsobiť nepohodlie iba pri odpočinku, pri zvyšovaní zaťaženia alebo pri neopatrnom pohybe.

  Periartritída

  S touto kĺbovou patológiou je postihnutých niekoľko kĺbov naraz, zvyčajne malé zápästie alebo členkové kĺby, môžu sa však vyskytnúť kolenné kĺby. Ovplyvnené sú nielen tkanivá kostí a chrupaviek, ale aj ich väzivá, šľachy, svaly, tukové tkanivo a koža. Predpokladá sa, že ženy trpia touto chorobou častejšie ako muži.

  Bursitída

  Tento výraz sa používa na definovanie zápalu kĺbových membrán. Ochorenie je zriedkavo primárne a nezávislé. Burzitída je zvyčajne dôsledkom traumy, infekcie iných orgánov. Vyznačuje sa hromadením tekutín v kĺbovej dutine, často s hnisom a krvou. Vizuálne môže koleno vyzerať dva až trikrát väčšie ako zdravý kĺb, sčervenané a opuchnuté. Burzitída na pravom alebo ľavom kolene je typickou chorobou futbalistov a hokejistov.

  Synovitída

  Táto patológia kĺbov je podobná predchádzajúcej, zápal ovplyvňuje kapsulu kĺbov, čo znižuje jej funkciu a produkciu synoviálnej tekutiny. Výsledkom je, že kĺbové tkanivá nedostávajú dostatokmnožstvo živín a tiež začnú trpieť. Ak je burzitída diagnostikovaná hlavne u mladých aktívnych ľudí, potom synovitída zvyčajne obťažuje ľudí starších ako 55 rokov. Príčinou sú metabolické poruchy, senilné opotrebovanie kĺbových tkanív. Synovitída sa spravidla vyskytuje na pozadí reumatizmu, dny a iných chronických ochorení kĺbov.


  Synovitída kolenného kĺbu

  Osteomyelitída

  Veľmi závažné ochorenie, pri ktorom sa zapália kosti a mäkké tkanivá, je ovplyvnená kostná dreň. Dôvodom je infekcia, často bakteriálna. Osteomyelitída môže ovplyvniť deti aj dospelých a starších ľudí. Osteomyelitída môže byť komplikáciou rozsiahlych zranení alebo neúspešných operácií.

  Bolesť v závislosti od rôznych patológií

  Z povahy bolesti, jej intenzity a lokalizácie je možné celkom presne zistiť, ktorá choroba ju spôsobila.

  Odporúčame tiež: Ako liečiť bolesť kolena
  • Akútna netolerovateľná bolesť, ktorá sa často šíri po celej končatine, výrazne obmedzuje pohyby a ustupuje iba mierne, keď sedí na stoličke alebo v polohe na chrbte - reaktívna artritída, dna, burzitída v akútnom štádiu.
  • Koleno sa veľmi silno netiahne, ale počas nočného spánku sa môže neustále vyskytovať bolesť - počiatočné štádium burzitídy, synovitídy, artrózy.
  • Bolesť bolesť, akoby vibrujúca, často sprevádzaná praskaním, drvením, „pohybom“ vo vnútri kĺbu - deformujúca artróza, osteochondróza.
  • Streľba alebopálivá bolesť - zápal postihujúci nervové korene.
  • Paroxyzmálna bolesť, rušivá pri ohnutí alebo roztiahnutí kolena, náhle pohyby - zranenia menisku, zápal mäkkých tkanív.

  Ak je noha pritiahnutá pod koleno, je ťažké ju ohnúť alebo narovnať až do konca, existuje pocit cudzieho tela, dôvodom môže byť vývoj Bakerovej cysty. Toto je benígna formácia, v ktorej sa tekutina hromadí v mäkkých tkanivách medu. Bakerova cysta sa často vyrieši sama, nespôsobuje pacientovi žiadne nepohodlie. Ak sú však nervové zakončenia počas rastu ovplyvnené do značnej miery, nastane bolesť a nepohodlie.


  Bakerova cysta môže vyčnievať smerom von alebo dovnútra, v druhom prípade často zostáva nezistená a sama sa vyrieši

  Ako sa vykonáva diagnóza

  Je zrejmé, že ak koleno bolí zo strany alebo zozadu, atakuje často opakované, sprevádzané ďalšími príznakmi, je dosť ťažké stanoviť diagnózu sami a začať adekvátnu liečbu. Dôvodom môže byť čokoľvek, bolesť samotná môže byť odstránená pomocou analgetík a obkladov. Ale ak si neurčíte príčinu a neodstránite ju, vráti sa skôr alebo neskôr. Preto by ste mali nájsť čas na návštevu lekára a problém radikálne vyriešiť.

  Kto by som sa mal spojiť s bolesťou kolena? Terapeut môže pomôcť. Je zodpovednosťou tohto lekára, aby vykonal počiatočné vyšetrenie pacienta, aby približne určil príčinu bolesti - je to zranenie, zápal alebo chronické ochorenie,stagnujúca choroba. Rodinný lekár tiež urobí potrebné výpisy o minulých ochoreniach a zákrokoch, odporučí sa štandardné vyšetrenie močom a krvou a odporučí, ktorý odborník je pre váš prípad najlepší. Terapeut môže predpísať lieky proti bolesti a poradiť, ako postupovať, aby sa znížilo nepohodlie.


  Rodinný lekár dá všeobecné odporúčania, ale nie je jeho povinnosťou diagnostikovať a liečiť komplexnú kĺbovú patológiu alebo zranenie

  Hlavnou vecou je nezastaviť sa v tomto štádiu, podrobiť sa vyšetreniu a liečbe až do konca. Keďže v 50% prípadov sa pacienti po prijatí všeobecných odporúčaní upokojujú a už nechodia k špecialistovi, aby získali presnejšiu diagnózu. Opäť sa k lekárovi dostanú aj po niekoľkých rokoch alebo mesiacoch, ale už pri silnejších bolestiach a pokročilej patológii kĺbov.

  Ďalším krokom je röntgenové vyšetrenie a konzultácia s ortopedom, reumatológom alebo traumatológom. Všetci traja odborníci sa zaoberajú spoločnými problémami. Je v ich kompetencii vykonávať podrobnejšiu diagnostiku a robiť presnú diagnózu. V prípade potreby sa môžu pripojiť ďalší špecializovaní odborníci. Pretože poškodenie kĺbov je často spojené s metabolickými poruchami, traumatológ môže okrem endokrinológa, výživu, gynekológa a alergika odkázať aj na neho.

  S cieľom získať čo najpresnejší obraz o poškodení kĺbov sa prideľuje toto:

   96. ultrazvuk kĺbov a mäkkých tkanív;
  • počítačtomografia alebo magnetická rezonancia;
  • podrobný biochemický krvný test;
  • krvný test na prítomnosť hormónov a nádorových markerov;
  • testy na alergiu;
  • punkcia synoviálnej tekutiny.

  Lekári po obdržaní výsledkov všetkých testov vykonajú presnú diagnostiku a určia taktiku liečby.


  Na určenie presnej príčiny bolesti si môže vyžadovať účasť viacerých odborníkov

  Ako liečiť bolesť kĺbov pri traume

  Liečba bolesti v kolenných kĺboch ​​môže byť naliehavá, napríklad so zjavným poranením končatín, alebo sekvenčné, ktoré je predpísané po vyšetrení a diagnostike. Čo robiť, ak dôjde k zraneniu a obeť sa sťažuje na silnú bolesť v zranenom kolene:

  1. Poskytnúť pacientovi úplný odpočinok: položiť ho alebo posadiť ho, chrániť nohu pred náhodným zranením pomocou improvizovanej pneumatiky.
  2. Na spoj sa aplikuje chlad: ľad, sneh, uterák namočený v studenej vode, akýkoľvek zmrazený produkt. Prvý deň po zranení kolena sa každých 15–20 minút aplikuje chlad. To znižuje bolesť a opuch v dôsledku zúženia krvných ciev, bráni tvorbe hematómu.
  3. Zdvihnite postihnutú nohu do miernej výšky, aby ste znížili prietok krvi.
  4. Ak je bolesť silná, dajte pacientovi mierny liek proti bolesti. Je však lepšie skúsiť to neurobiť a počkať, kým dorazí sanitka, pretože anestézia končatiny sťažuje diagnostiku.
  5. Zavolajte sanitku alebo dopravtepacient sám v najbližšej pohotovostnej miestnosti. To je možné iba vtedy, ak máte k dispozícii stroj a pacient v uspokojivom stave. V tomto prípade sa neodporúča používať verejnú dopravu alebo chodiť do nemocnice.

  Liečba aj malých poranení kolena na prvý pohľad by mala dôverovať iba odborník a prísne by sa mali riadiť jeho odporúčaniami až do úplného zotavenia

  Ďalšie ošetrenie predpíše traumatológ po vyšetrení pacienta, pohovore a vykonaní aspoň rentgenového snímky. , Hospitalizácia sa zvyčajne vyžaduje iba v mimoriadne závažných prípadoch, keď zlomeniny postihujú mäkké tkanivá a krvné cievy, krvácanie, vážne poškodenie končatín. V iných prípadoch lekár uloží fixačnú dlahu, poskytne odporúčania týkajúce sa starostlivosti o chorú končatinu, výživy, užívania liekov a pošle pacienta domov.

  Opätovné preskúmanie je zvyčajne naplánované na 2-3 týždne. Lekár buď odstráni obväz, alebo ho zmení, znova vykoná röntgen, môže predpísať priebeh fyzioterapie. To zvyčajne ukončí liečbu bolesti po zranení. Ak pacient dodržiaval všetky pokyny lekára, nemali by vzniknúť žiadne komplikácie a dôsledky.

  Liečba bolesti pri ochoreniach kĺbov

  Účelom liečby je zastaviť syndróm bolesti a odstrániť jeho príčinu. Na tento účel sa lieky proti bolesti prvýkrát používajú. Sú to anestetiká bez predpisu a nesteroidné protizápalové liekyprostriedky. Ten môže nielen zmierniť bolesť kĺbov, ale aj čiastočne ovplyvniť ich príčinu, ak je to zápalový proces. Lieky proti bolesti sa používajú na krátke kurzy. Len čo sa zdravie pacienta zlepší, lieky tejto skupiny sa odstránia v dôsledku veľkého množstva vedľajších účinkov a kontraindikácií.

  Namiesto toho sa predpisujú chondroprotektory a angioprotektory - lieky, ktoré pomáhajú obnoviť, posilniť a chrániť pred poškodením chrupavky a krvných ciev. Vitamín-minerálne komplexy nebudú zbytočné. Ako fixatívnu a preventívnu liečbu lekár odporučí lekársku výživu, priebeh fyzioterapie a kúpeľnej liečby. Nie je zakázané používať ľudové liečivá - rôzne tinktúry, odvary, masti a obklady z produktov záhrady a liečivých rastlín. Ale ich účinnosť v porovnaní s drogami a fyzioterapiou je neporovnateľne nižšia.

  Podrobnejšie o liečbe bolesti v kolenných kĺboch ​​ , pozri.

  Zhrnutie:Bolesť v kolennom kĺbe môže byť spôsobená fyziologickými príčinami - nepríjemné pocity sa vyskytujú po neopatrnom pohybe, silnom zaťažení a po určitom čase sa prenášajú samy o sebe. Alebo vznikajú ako príznak choroby - artróza, artritída, burzitída. Bolesť je tiež narušená zápalom nervov, mäkkých tkanív, poškodením menisku. Presnú diagnózu môže lekár určiť iba po komplexnom vyšetrenípacient. Metódy na odstránenie bolesti budú závisieť od provokačného faktora a štádia detegovanej choroby. Vo väčšine prípadov postačujú konzervatívne metódy liečby. Chirurgia je potrebná iba pri rozsiahlych zraneniach alebo pokročilých chorobách.