Bolesť v kolenách

Obsah

  „Kolená bolí - je to za počasia!“ „Bolesť v kolennom kĺbe - prepracovaná v hale, musíte si oddýchnuť!“ - to je názor mnohých ľudí, ktorí čelia takým nepríjemnostiam, ako sú ostré, ťahavé alebo bolestivé bolesti kolena. Čiastočne majú pravdu: ak koleno bolí, v prvom rade je potrebné ho chrániť pred agresívnymi vonkajšími stimulmi a poskytnúť odpočinok. Možno všetko pôjde samo o sebe, bez lekárskej pomoci.

  V skutočnosti nie sú príčiny bolesti v kolenných kĺboch ​​obmedzené na nadmernú únavu alebo podchladenie. Často je to signál progresívneho zápalu. Bolesť v kolennom kĺbe po dlhú dobu, ktorú nie je možné odstrániť pomocou analgetík, je často príznakom závažného metabolického poškodenia v tele.

  V tomto prípade bude na nájdenie problému a nájdenie vhodného ošetrenia potrebná lekárska konzultácia. Nemá zmysel odkladať vyšetrenie. Pacient sa zvyčajne cíti, keď je nevyhnutná lekárska starostlivosť. Čo robiť, ak je lekár neprístupný a kolená sa veľmi zle zrania? Hovoríme o tom, ako aj o tom, prečo bolia kolená a ako sa vysporiadať s takým príznakom.


  Kolenný kĺb trpí kvôli anatomickému umiestneniu a štruktúre častejšie ako iné kĺby
  .

  Ako kolenný kĺb funguje

  Aby ste lepšie porozumeli tomu, ako liečiť choré kolená, musíte najskôr zistiť, čo presne môže kolennému kĺbu ublížiť a prečo. Tento kĺbový kĺb je jedným z najzložitejších a najkomplexnejšíchzraniteľné v ľudskej kostre. Po kyčelnom kĺbe má najväčšie zaťaženie na hmotnosti osoby, slúži ako opora pri pohyboch, vykonáva ohyb a extenzorové funkcie. Kolenný kĺb zaberá nápor pádu, je veľmi ľahké ho zraniť pri športe, outdoorových hrách a práve doma. Povaha a intenzita bolesti, ako aj spôsob liečby závisia od toho, ktorý prvok je poškodený.

  Kolenný kĺb sa skladá z troch kostných prvkov: hlavy holennej kosti, hlavy stehennej kosti a patelly. Predkolenie a stehno majú na boku dve výstupky - jedná sa o kondyly. Povrchy kostí sú pokryté chrupavkovými tkanivami. Chráni kosti pred nárazmi a trením proti sebe pri pohyboch a vykonávajú odpisové funkcie.


  Poškodenie ktoréhokoľvek z kĺbových prvkov - menisku, ligamentu, šľachy alebo patelly - môže vyvolať bolesť v kolene
  . Vo vnútri je synoviálna tekutina, ktorá maže chrupavku a vyživuje všetky kĺbové prvky. Medzi sebou sú spojené väzmi a šliach a zhora sú pokryté mäkkými tkanivami, v ktorých sú krvné cievy a nervové zakončenie.

  Ak sa vyskytne bolesť kolena, znamená to, že je ovplyvnený jeden z prvkov komplexného kĺbového kĺbu. Ktorý z nich, ako je zrejmé, nie je možné zistiť bez dôkladného preskúmania. Pre laika je ešte ťažšie zistiť prečoStalo sa to.

  Dôležité:ostrá bolesť v kolene často naznačuje progresívny deštruktívny proces v kĺbových tkanivách. Opravte situáciu a obnovte postihnuté tkanivo. Proces však možno zastaviť alebo spomaliť, ak sa príčina včas zistí a odstráni.

  Patológie kĺbov ako príčiny bolesti

  Ak by kolená boleli, bolo by logické predpokladať predovšetkým rozvíjajúcu sa patológiu kĺbov. O tom svedčí okrem bolesti, opuchu kolena, zníženej pohyblivosti aj znížená citlivosť nohy. Silná bolesť v kolene sprevádza množstvo závažných chorôb, pričom každá z nich vyžaduje iný prístup k liečbe. Preto by ste sa určite mali poradiť s lekárom, aj keď ste v minulosti už zažili niečo podobné a pamätáte si, s čím ste boli liečení. Takže, ak bolesť kolena alebo tkaniva okolo neho po určitú dobu bolí, príčinou môže byť jedna z týchto chorôb.

  Podrobnejšie je uvedené, prečo je bolestivé ohýbať koleno ..

  Artritída

  Táto patológia sa zvyčajne vyvíja u žien vo veku 25 až 45 rokov, často s nadváhou, metabolických porúch, uprednostňujúc nepohodlné topánky s vysokými podpätkami. Koleno bolí veľmi zle dokonca aj v pokoji, začervená sa a opuchne. Bolesť sa v noci zintenzívňuje po fyzickej námahe alebo po „počasí“. Príčiny artritídy sú veľmi odlišné - od nadmerného stresu po poruchu imunitného systému. Artritída je veľmi bolestiváhrozí úplná strata mobility kĺbu a končatiny, preto sa musí s ňou zaobchádzať.


  Takto vyzerá akútna artritída kolena

  Burzitída

  Pri burzitíde sa zápal synoviálneho vaku kĺbu zapáli, najčastejšou príčinou je prienik infekcie počas traumy, chirurgického zákroku alebo z iných orgánov. Lézie synoviálnych vakov sa prejavujú ostrým obmedzením pohyblivosti kĺbov, akútnou bolesťou, sčervenaním kože nad stavom. Kĺb samotný je hypertrofovaný a opuchnutý. Je to kvôli akumulácii hnisavého exsudátu a krvi vo vnútri synoviálnych membrán.

  Patológia je nebezpečná predovšetkým šírením infekcie do iných tkanív a orgánov. Keďže v kĺbe je aktívny zápalový proces, môžu sa vyskytnúť príznaky všeobecnej intoxikácie tela: slabosť, horúčka, bolesti hlavy, nedostatok chuti do jedla.

  Gonartróza

  V 50% prípadov je príčinou sťažností pacientov na akútnu bolesť v kolennom kĺbe toto ochorenie. Počiatočné štádium tohto ochorenia môže trvať mnoho rokov. Človek sa bude cítiť dosť dobre, iba príležitostne bude po fyzickej námahe alebo podchladení narušená bolesťou. Postupom času bude ťažké vyšplhať sa po schodoch, drepnúť sa a ešte ťažšie je vstať. V akútnom pokročilom štádiu sa vyskytujú tieto príznaky:

  • charakteristická kríza v kolene, počuteľná pre pacienta a iné;
  • opuch kĺbu;
  • deformácia kolena;
  • významnétuhosť, neschopnosť úplne sa ohnúť alebo uvoľniť koleno.

  Na röntgenovom snímaní bude zreteľne rozlíšiteľné zúženie kĺbového priestoru, osteofytov pozdĺž okrajov kostí a hlavovej kosti. Zovierajú nervové zakončenie a krvné cievy, a preto sa vyskytujú silné bolesti a opuchy kĺbov.


  Pri gonartróze sa v dôsledku hromadenia hnisu a krvi v kĺbovej dutine koleno výrazne zväčšuje a zväčšuje

  Bakerova cysta

  Táto patológia sa často nazýva choroba futbalových hráčov a pohybujúcich sa detí. Nezhubná lézia je malá kýla opuchnutá pod kolenom. Môže prejsť samostatne a nedá sa zistiť ani pri vyšetrení, ak nezačne aktívne rásť. Zväčšená prietrž stláča krvné cievy a nervové zakončenie, čo vyvoláva bolesť a opuch. Pre pacienta je tiež ťažké ohnúť nohu. V tomto prípade sa vykonáva chirurgické odstránenie prietrže, operácia sa nepovažuje za komplikovanú.

  Meniscopathy

  Tento výraz sa používa na definovanie meniskovej cysty - chrupavkovej vrstvy patelly. Cysta je následkom traumy, neúspešného chirurgického zákroku, menej často zápalu kĺbových tkanív. Spravidla trpí iba pravé alebo ľavé koleno. Deformácia kĺbu chýba, pravidelne sa objavujú ostré bolesti. Cysta sa nepovažuje za veľmi nebezpečnú, ale zápal môže ísť do spoločnej kapsuly, následky tohto procesu sú nepredvídateľné.

  Obehové zlyhanie

  Často uvedené vdospievanie, keď kĺbové tkanivá rastú veľmi rýchlo a telo nemá čas na to, aby im poskytlo potrebné živiny. V tomto prípade sa bolesti presne lokalizujú v jednom bode, zosilnia sa podchladením. Ale po hraní športu alebo aktívnych hier sa zníži. Takáto patológia si nevyžaduje osobitnú liečbu. Je však dôležité monitorovať stav kĺbu, aby sa včas zistili závažnejšie abnormality a odstránili sa.


  U detí môže byť bolesť kolena príznakom príliš rýchleho rastu kostného a svalového tkaniva
  . Podľa svojich príznakov je synovitída podobná burzitíde: kĺb tiež napučiava, redoxuje sa a je neaktívny.

  Tendonitída

  Toto ochorenie je charakterizované zápalom šľachy. Môže sa rozvíjať v každom veku, bez ohľadu na pohlavie. Dôvody sú veľmi odlišné - od podvrtnutia počas športu po chirurgické zákroky a zápal iných prvkov kĺbu. Zvyčajne dobre reaguje na liečbu a pri opakovanej a primeranej liečbe sa neobjavuje.

  Chondromatóza a chondromalacia patelly

  Pri chondromatóze dochádza k zmenám v štruktúre chrupavkovej vrstvy. Husté hrudky sa tvoria na povrchu chrupavky, znižuje sa výživa kĺbových tkanív, strácajú elasticitu, čo vedie k obmedzeniu pohyblivosti a bolesti.

  Chondromoláciou patelly chrupavka postupne zomrie,spojenie kolena s holennou a stehennou kosťou. Príčinami sú zvyčajne zranenia, fyzické preťaženie, poškodenie tkanív autoimunitnej povahy. Chrupavka najskôr zmení svoju štruktúru a potom úplne zomrie. Kĺbové prvky sa trú o seba, čo pri každom pohybe spôsobuje pacientovi neznesiteľnú bolesť. Osoba sa nemôže postaviť na postihnutú končatinu.


  Keďže príznaky kĺbových patológií sú často nešpecifické, presná diagnóza bude vyžadovať dôkladné vyšetrenie
  .

  Uvedené choroby sú najčastejšou príčinou bolesti v kolennom kĺbe. Samozrejme, sú aj iní. Nezabudnite na zhubné formácie: rastúci nádor tiež komprimuje krvné cievy a nervové zakončenie, spôsobuje deformáciu kĺbov a obmedzovanie pohyblivosti, sprevádzané neustálymi, niekedy veľmi silnými bolesťami.

  Mimoriadne príčiny

  Niektoré choroby iných orgánov, ktoré sa na prvý pohľad netýkajú kolenných kĺbov, môžu tiež vyvolať bolestivé pocity. V tomto prípade je bolesť v kolenných kĺboch ​​iba ozvenou základného ochorenia, ktorého zameraním je všetko v inej časti tela.

  Extraartikulárne choroby, ktoré môžu tiež spôsobiť nepohodlie a bolesť v kolenách:

  Odporúčame prečítať si: Ako liečiť, ak koleno bolí pri chôdzi ]
   71. Fibromyalgia - choroba charakterizovaná zmenou štruktúry svalov a spojivového tkaniva. Je zobrazenýbolesti v tele rôznej intenzity. Zápal sa v tomto prípade nevyvíja, ale pacient trpí obmedzenou pohyblivosťou kĺbov, záchvatmi.
  • Zápal sedacieho nervu.
  • Dysplazia bedrového kĺbu, koartróza. Zameranie zápalu je vyššie, ale bolesť sa šíri do celej končatiny. Nerva je narušená v sakrálnej chrbtici, ale bolesť môže vyžarovať do stehien a kolena.

  Okrem toho môže byť bolesť v kolene jedným z príznakov systémového ochorenia. Často sa vyskytuje pri dne. Dna artritída sa vyvíja v dôsledku akumulácie solí kyseliny močovej v kĺbových tkanivách. Malé kryštály poškodzujú a korodujú kĺby, čo sa prejavuje závažným opuchom lézie, sčervenaním kože, miestnym a všeobecným zvýšením teploty, páliacimi bolesťami. Pri dne sa zvyčajne vyskytuje niekoľko kĺbov. Toto ochorenie je ťažké liečiť, ale exacerbácia sa dá zvládnuť pomocou špeciálnych liekov a diét.


  V prípade poškodenia iných kĺbov alebo systémových chorôb môže bolesti kolena vyžarovať aj bolesť

  Ženy vo veku 45 - 50 rokov trpiace osteoporózou sa často sťažujú na bolesti kolena. Osteoporóza je chronické systémové ochorenie charakterizované vylúhovaním vápnika z kostí. Kostné tkanivo sa stáva krehké, náchylné na zlomeniny. Pri remisii si pacienti sťažujú na nudnú, boľavú bolesť v kĺboch, zhoršenú zmenou počasia alebo po fyzickej námahe.

  Reumatoidná artritída má autoimunitný pôvod. To je často diagnostikované v dospievaní, je ťažké tolerovať, ťažko liečiteľné. Nielen kolená bolia, krútia a kňučia všetky kĺbové kĺby. Ranná stuhnutosť je charakteristickým znakom choroby. Po niekoľkých hodinách sa obnoví pohyblivosť kĺbov, oblasť prebudenia a fyzická aktivita. V ťažkých fázach tuhosť nezmizne počas celého dňa.

  Osteomyelitída je mimoriadne nebezpečná patológia spôsobená bakteriálnou infekciou. Kostné tkanivo začína odumierať, čo sa prejavuje bolestivosťou postihnutej oblasti, sčervenaním kože, horúčkou a stálou, nudnou bolesťou. Hlavné nebezpečenstvo spočíva v šírení infekcie do kostnej drene.

  Poranenia spôsobujúce bolesť v kolene

  Nedotýkajte sa pomliaždených kolien alebo vývrtov. Podľa štatistík je to zranenie kolena v 50% prípadov, ktoré spôsobuje ďalší zápal a rozvoj chronických ochorení kĺbov. Najčastejšie poranenia kolena:

  • modrina - môže vyzerať hrozivo z dôvodu hematómu, ale v skutočnosti je to najviac neškodné medzi inými mechanickými zraneniami kolena. Zvyčajne prejde po 5-15 dňoch, spoločné funkcie sa úplne obnovia. Tento proces môžete urýchliť pomocou špeciálnych externých látok obsahujúcich antikoagulanciá a nesteroidné protizápalové lieky;
  • pretrhnutie väzov a šliach - viacnebezpečné zranenie, bolestivé kĺby, nestabilné, jednotlivé prvky sa môžu pohybovať. Ak nezasadíte väzy včas, nebudú sa môcť úplne zotaviť. V tomto prípade bude pacient po celý život trpieť obmedzením pohyblivosti alebo naopak nadmernou pohyblivosťou kĺbov, bolesťou, dislokáciou a subluxáciou;
  • dislokácia kolenného kĺbu - premiestnenie prvkov kĺbu je viditeľné voľným okom, bolesť je spôsobená štipnutím mäkkých tkanív a nervových vlákien;
  • zlomenina - zvyčajne sa vyskytuje, keď padá z veľkej výšky alebo nárazom s objemným predmetom. Bolesť je veľmi akútna v čase zranenia aj po ňom. Postihnuté miesto výrazne opuchne a zbledne. Pacient môže stáť na postihnutej končatine, pohybovať kĺbmi umiestnenými pod postihnutým kĺbom, a to buď ťažko, alebo vôbec. Zlomeniny panvy sa hoja veľmi ťažko, je dôležité tento proces kontrolovať, aby boli všetky prvky správne kombinované.

  V prípade poranení kolenného kĺbu sa neodporúča užívať analgetiká pred príchodom lekárov, zahriať kĺb, pokúsiť sa ho napraviť - komplikuje to diagnostiku a ďalšie ošetrenie

  V prípade zranenia je dôležité nielen správne poskytnúť prvú pomoc obeti. Veľmi dôležité je správanie pacienta počas rehabilitačného obdobia. Porušenie lekárskych predpisov, skoré zaťaženie postihnutej končatiny vedie ku komplikáciám a rozvoju chronických zápalových procesov v kĺbe.

  Riziká a preventívne opatrenia

  Na samom začiatku článku sa uviedlože kolenný kĺb je veľmi zraniteľný. Je ľahké ho zraniť, je zapojený do zápalového procesu pri väčšine systémových chorôb. Existujú však určité kategórie ľudí, ktorí majú spoločné problémy častejšie ako ostatní.

  Riziková skupina zahŕňa:

  • športovci, tanečníci, cirkusoví zamestnanci;
  • ľudia s nadváhou;
  • pacienti, ktorí nedávno utrpeli zranenie alebo operáciu končatín;
  • jednotlivci s vrodenými anomáliami vo vývoji štruktúr kolenného kĺbu;
  • ľudia s genetickou predispozíciou na kĺbové patológie akejkoľvek formy a druhu.

  Ktorého lekára treba konzultovať s ohľadom na bolesť v kolenách , je tu opísaná.

  Ženy, mobilné deti a staršie osoby sa tiež považujú za osobitnú rizikovú skupinu. Ženy - kvôli noseniu nepohodlných topánok s vysokými podpätkami a tendencii k osteoporóze počas menopauzy. Deti - keď sa veľa pohybujú, behajú a skáču. Starí ľudia - kvôli prirodzenému opotrebovaniu kĺbových tkanív.

  Zhrnutie:Bolesť v kolenách je pomerne častá udalosť a dospelí, deti a staršie osoby sa s ňou musia vyrovnať. Ak príčinou syndrómu bolesti nie je trauma, treba ju najskôr vyhľadať v artikulárnej patológii - artróza, artritída, burzitída alebo zápal šliach. Príčinou bolesti môže byť aj systémové ochorenie postihujúce rôzne tkanivá a orgány alebo bakteriálna infekcia. V každom prípade je potrebný iný prístup k liečbe. Preto, ak bolesť včasto obťažujú kolenný kĺb, sú intenzívnejšie, mali by sa vyšetriť čo najskôr, zistiť príčinu a podstúpiť primeranú liečbu.