Bolesť v dolnej časti brucha a dolnej časti chrbta

Obsah

  Stav, pri ktorom bolesť žalúdka a dolnej časti chrbta spôsobuje veľa nepohodlia. Niektorí neponáhľajú prísť na to, prečo sa tieto nepríjemné príznaky vyskytli, a okamžite užívajú lieky proti bolesti. Aj keď môžu priniesť želaný výsledok a zmierniť bolesť, po chvíli sa vráti a možno s obnovenou energiou. Preto je dôležité stanoviť presný dôvod, prečo bolia brucho a dolná časť chrbta alebo iné časti brucha a dolnej časti chrbta a zvoliť liečbu.

  Možné choroby

  Bolesť v bruchu a bedrovej oblasti sa môže vyskytnúť v dôsledku faktorov, ako je prejedanie sa alebo nadmerná fyzická aktivita. V takýchto prípadoch nie je dôvod na obavy, pretože sa prenášajú samostatne. Ak sa vyskytne silná bolesť, ktorá je neustále prítomná, nemožno ju ignorovať. Často sa ukazuje, že ich príčiny spočívajú v závažných ochoreniach vnútorných orgánov.

  Zvyčajne v rovnakom čase ako dolná časť chrbta sa vyskytujú bolesti v dolnej časti brucha, nepríjemné pocity sa zriedka šíria aj do ďalších častí.

  Prečo sa súčasne prejavuje aj bolesť v dolnej časti chrbta a v bruchu? Je to tak preto, že bedrové a trieslové časti tela sú tvorené rovnakými nervovými plexusmi. Existuje jedna časť chrbtice, ktorá prijíma signál o bolesti z dvoch častí tela. Mozog nevylieči bolesť z bedrových a trieslových častí tak, ako sa líšia. Príčinou ich výskytu sú často choroby chrbtice, močového ústrojenstva,gastrointestinálny trakt.

  Chrbtica

  Jednou z najbežnejších chorôb chrbtice, pri ktorej bolesť chrbta a brucha je osteochondróza. Toto je lézia miechy, pri ktorej trpia medzistavcové platničky. Sprievodnými príznakmi osteochondrózy sú aj bolesť v hornej časti stehna, ramena, ramena, krku. Inými slovami, hoci chrbtica je lokalizovaným miestom zápalu, môže sa dať do rôznych častí tela.

  Pri osteochondróze dochádza k lumbaku - záchvaty ostrých spazmov, ktoré pravdepodobne prepichujú telo. Bolesť v dolnej časti chrbta a spodnej časti brucha sa s fyzickou námahou zosilňuje a môžu byť menšie, ako je kašeľ, kýchanie, prudká zmena polohy tela.

  Okrem osteochondrózy môže byť ochorenie chrbtice, ako napríklad spondylitída, aj bolesť v oblasti brucha a dolnej časti chrbta. Jej príznaky sú podobné osteochondróze, hlavnou príčinou ich výskytu je však infekcia, ktorá vstupuje cez chrbticu cez krvný obeh.

  Močový systém

  Choroby močového systému sú časté u žien a mužov, u žien je cystitída jednou z najbežnejších. Vyznačuje sa akútnou bolesťou v spodnej časti brucha, ktorá vyžaruje do spodnej časti chrbta. Cystitída je infekčné ochorenie, ktorého priebeh je sprevádzaný závažným zápalom celého močového systému.

  Ďalšou príčinou môže byť choroba, ako je urolitiáza. S ňou sa syndróm bolesti rozvíja ešte viac, bolesť sa nezastaví ani v rokuležiaca poloha. Brucho a spodná časť chrbta sú rovnako citlivé na príznaky choroby, ktoré sa môžu zvyšovať alebo znižovať v závislosti od pohybu piesku močovou trubicou.

  Medzi ochoreniami močového ústrojenstva sa tiež čoraz častejšie vyskytuje uretritída alebo uretrálny syndróm. Toto je zápal močovej trubice, ktorý je vyvolaný životnou aktivitou baktérií, vírusov a iných patogénnych mikroorganizmov.


  Je možné predchádzať mnohým chorobám močového ústrojenstva, ich príčinami sú často zlá hygiena, nechránený sex, podchladenie a nepríjemné spodné prádlo
  .

  Gastrointestinálne orgány

  Príčinou bolesti sú často črevné infekcie, ktoré ovplyvňujú celý tráviaci systém. Vznikajú v dôsledku poškodenia čriev rôznymi mikroorganizmami, vírusmi. Typické príznaky - matná bolesť brucha, vracia sa k spodnej časti chrbta. Nesúvisí s výživou, neznižuje sa po trávení potravy.

  Črevné infekcie sa zvyčajne vyvíjajú pri zvýšenej telesnej teplote.

  Medzi ďalšie príčiny môžu patriť choroby tráviaceho traktu, ako napríklad:

  • pankreatitída;
  • cholecystitída;
  • parazitárne lézie;
  • črevná kolika alebo kolitída;
  • črevná obštrukcia.

  Príčiny špecifické iba pre ženy

  Bolesť v dolnej časti brucha a spodnej časti chrbta u žien sa môže vyskytnúť z dôvodov súvisiacich so štrukturálnymi črtami genitourinárneho systému a hormonálnym pozadím. Napríklad vo väčšine žien je spodné brucho pritiahnuté pred menštruáciou alebo počas nejčas z nich. Bolesť a nepohodlie zvyčajne tiež ovplyvňujú dolnú časť chrbta.

  Tento stav, hoci spôsobuje nepohodlie, je normálny. Počas menštruácie a predtým, ako začnú, dochádza k kontrakciám maternice s rôznou intenzitou, pretože pri každom z týchto procesov dochádza k rôznej rýchlosti a vyvolávajú rôzne pocity. V niektorých sa žalúdok najskôr vytiahne, potom sa bolesti vrátia späť, v iných naopak.

  Okrem začiatku menštruačného cyklu a PMS môžu byť u žien vyvolané bolesťami v oblasti brucha a dolnej časti chrbta tieto faktory:

  • vrodené a získané patológie pohlavných orgánov, ako je ohýbanie maternice;
  • endometrióza (proliferácia endometria);
  • adnexitída a iné chronické zápalové procesy;
  • drozd, trichomoniáza a iné infekcie bakteriálnych a hubových druhov;
  • pohlavne prenosné choroby;
  • mimomaternicové tehotenstvo je komplikovanou formou tehotenstva, keď sa vajíčko plodu viaže mimo maternice;
  • nádorové procesy - polycystóza, novotvary spôsobené hormonálnym zlyhaním, maternicové myómy a myómy.

  Niekedy bolesť dolnej časti brucha počas ovulácie bolesť spôsobí, keď folikuly prasknú, ale takéto pocity sú zvyčajne krátkodobé
  . Súčasne vznikajú škvrny od vagíny a zhoršenie celkového stavu ženy.

  Príčiny špecifické iba pre mužov

  Bolesť v bruchu adolná časť chrbta u mužov sa môže vyskytnúť z dvoch hlavných dôvodov, ktoré sú pre ženy nemožné:

   53. Zápal prostaty. Zápalový proces sa pociťuje najskôr v miešku a perineu, potom ide do análneho priechodu a dolnej časti chrbta. Súčasne sa vyvíja bolesť v podbrušku, pretože u prostatitídy sa v tejto oblasti vyskytujú aj opasky.
  • Zápalný proces v semenníkoch a v prílohách. Chlamydia, gonokok, enterobaktérie môžu vyvolať infekciu a rozvoj komplikácií. Príčinou zápalu semenníkov alebo príveskov sa niekedy stáva komplikácia po operácii.

  Bolesť pri zápaloch prostaty, semenníkoch alebo príveskoch u mužov má pásový charakter. Krátko po nástupe zápalu sa prejavuje v žalúdku, spodnom bruchu, spodnej časti chrbta.

  Aká je povaha bolesti

  Povaha bolesti sa líši v závislosti od toho, čo jej spôsobilo ochorenie. Pri stanovovaní diagnózy lekári venujú pozornosť sprievodným symptómom. S definíciou choroby však môžu pomôcť práve znaky syndrómu bolesti. Môže to byť niekoľko typov:

  Odporúčame vám prečítať si aj tieto informácie: Prečo bolí chrbát a vydáva nohu
  • Ostrá bolesť. Náhle sa vyskytuje pri malej fyzickej námahe - pri kašli, kýchaní, zmene polohy tela. Môže to byť príznak chronických ochorení tráviaceho traktu: vredy, cholecystitída, enterokolitída, apendicitída.
  • Bolavá bolesť. Tiež ju nazývajú hlúpy, to znamená onaZostane konštantná, zatiaľ čo môže zároveň ustupovať, potom sa znova zosilňuje. Niekedy sa bolesť v určitých obdobiach zhoršuje: po spánku, jedle, fyzickej námahe. Môže byť príznakom syndrómu dráždivého čreva - choroba psychogénneho plemena.
  • Ťahanie. S bolesťou tohto charakteru existuje pocit, že všetky orgány brušnej dutiny, a nielenže, sú zapálené. Táto povaha pocitov je u žien inherentná pri nástupe menštruácie alebo pri PMS. V iných prípadoch je bolesť kresba príznakom panvového ochorenia.
  • Tinea. Hlavným miestom lokalizácie je spodná časť brucha, môže však dať spodnú časť chrbta, lopatky, plecia, krk, boky. Tento typ bolesti je spojený s rôznymi typmi chorôb počas vývoja komplikácií. Často sú to cholelitiáza, cholecystitída, pankreatitída, žalúdočné vredy, rôzne gynekologické choroby, a to aj počas tehotenstva.
  • Konštantná. Má stabilný priebeh, je výsledkom závažných zápalových procesov alebo vývoja komplikácií. Syndróm permanentnej bolesti je prítomný pri infekčných chorobách čreva, najmä pri dysbióze, pankreatitíde, peptických vredoch, chronických patologických stavoch tráviaceho traktu.

  Lokalizácia bolesti na pravej alebo ľavej strane tiež pomôže pri určovaní diagnózy, napríklad bolesť dolnej časti chrbta s chorobami chrbtice, panvovej oblasti, apendicitídy

  Charakter bolesti v bruchu a dolnej časti chrbta sa zvyčajne zhoduje, opíšu pre ošetrujúceho lekára sú potrebné pocity.

  Diagnóza

  Diagnóza by mala byť komplexná, pretože existuje veľa možných príčin bolesti brucha a dolnej časti chrbta. Pri vyšetrení pacienta lekár nalieha na rôzne časti týchto častí tela, aby určil, kde je lokalizácia zápalu. Je dôležité, aby lekár nahlásil všetky príznaky, ktoré rušia osobu.

  Pri vyšetrovaní žien je dôležitá konzultácia s gynekológom. Je potrebné určiť, v akom štádiu menštruačného cyklu je pacientka, aké sú jej hormonálne príznaky. To si môže vyžadovať návštevu endokrinológa. Napriek rôznym možným príčinám bolesti diagnostika často zahŕňa rovnaké výskumné metódy:

   77. krvné testy, výkaly, moč a iné laboratórne testy;
  • Abdominálny ultrazvuk;
  • panvový ultrazvuk;
  • ultrazvuk vaginálny;
  • antibioticogram - štúdia na prítomnosť sexuálne prenosných patológií;
  • röntgenové vyšetrenie chrbtice;
  • štúdie funkčnosti pohybového ústrojenstva.

  Čo robiť s akútnou bolesťou

  V týchto prípadoch je indikovaná pohotovostná lekárska starostlivosť:

  • ak trvá viac ako hodinu v rade bez spomalenia;
  • keď sa zintenzívni s malou fyzickou námahou, dokonca aj s jednoduchými pohybmi;
  • keď nastane predĺžená zápcha alebo hnačka;
  • so zhoršeným všeobecným stavom, zvýšením telesnej teploty.

  Je vhodné, aby sa pacient nedostal do nemocnice sám, ale aby čakal na posádku sanitky.

  lekárov príchod je zakázaný samoliečiť, je vhodné neužívať žiadne lieky, najmä lieky proti bolesti. Pri útoku na akútnu bolesť sa odporúča zaujať pohodlnú polohu, ležať alebo sedieť, pričom nepohodlie a nepohodlie sú minimálne.

  Častou chybou mnohých pacientov s bolesťou brucha a dolnej časti chrbta - použitie komprimácie, v skutočnosti pri patogénnych mikroorganizmoch pri vysokých teplotách, môže byť agresívnejšia, ak existujú hnisavé procesy, zintenzívnia sa.


  Hlavnou úlohou pred príchodom lekára je zaujať pohodlný postoj, pri ktorom je bolesť minimalizovaná

  Liečba

  Bolesť v dolnej časti chrbta a brucha neznamená potrebu osobitného ošetrenia. Drogová terapia a ďalšie spôsoby liečby pacienta sú zamerané na odstránenie príčiny. Inými slovami, odstránením choroby, ktorá vyvolala tieto príznaky, ich môžete odstrániť sami.

  Liečba bolesti brucha a dolnej časti chrbta je predpísaná rôznymi odborníkmi v závislosti od preukázanej príčiny a vždy je individuálna. Gastroenterológ, neurológ, gynekológ, urológ, proktokológ môže pacienta študovať a stanoviť diagnózu. Menej často vyžadovaná povinná konzultácia a ďalší odborníci.

  Bolesti brucha a dolnej časti chrbta môžu byť príznakom mnohých chorôb. Medzi nimi sú časté patológie gastrointestinálneho traktu a močovej trubice az určitých dôvodov sa môžu vyskytovať zvlášť u mužov a žien. ibakomplexná diagnostika vám umožňuje určiť hlavnú príčinu a zapojiť sa do jej liečby.