Bolesť v členkoch

Obsah
  6. Členkový kĺb je jedným z najkomplexnejších v ľudskej kostre, iba chodidlo pozostáva z 27 veľkých a malých prvkov. Sú zasa spojené väzmi, šliach, svalov, obklopených nervovými vláknami a krvnými cievami. Porážka jedného z prvkov bude vždy znamenať porušenie funkcií iných. Súčasne predstavuje pri každom pohybe členok 80% záťaže na telesnú hmotnosť osoby. Liečba bolesti členku je samozrejme úlohou kvalifikovaného lekára.

  Je ťažké určiť, prečo bolí členok, členok alebo noha pravej a ľavej nohy, čo robiť, ako a ako ich liečiť, pre nepripraveného obyčajného človeka je ťažké. Ak sú členkové kĺby neustále a závažne bolestivé, bolo by rozumné poradiť sa s lekárom a podrobiť sa komplexnému vyšetreniu. Bude to chvíľu trvať. Pomôže však predchádzať komplikáciám: zanedbávanú bolesť v členku bude treba liečiť roky a možno nebude fungovať, aby sa ich vôbec zbavila. Ak vám však čas alebo okolnosti nedovolia práve teraz ísť do nemocnice a zistiť príčiny bolesti členkového kĺbu, tento článok vám pomôže. Nasleduje hlavných sedem príčin nepríjemných pocitov v nohách a spôsoby, ako ich odstrániť.

  Všeobecné informácie o bolesti členku a chodidla

  Členkový kĺb má niekoľko funkcií. Jeho hlavnou úlohou je poskytovať ohyb a extenzorové pohyby v členku, dolnej časti nohy a chodidla.Najčastejšou príčinou bolesti v oblasti členku alebo chodidla je preto prudký bočný pohyb (napríklad pri zime na ľade) alebo nadmerný rotačný pohyb. Ak osoba prudko nadvihne ťažký predmet, môžu sa pod váhou bremena poraniť aj nohy nôh a môžu sa veľmi ochorieť.

  Ak sa bez zjavného dôvodu bolesti na nohách, pätách a členkoch obťažujú, je potrebné hľadať vysvetlenie vnútorných zmien a chronických ochorení kĺbových tkanív.


  Príčina bolesti členkového kĺbu je často viditeľná, je to modrina alebo dislokácia, prasklina v kosti

  Bolesť pri poraneniach končatín alebo spôsobená chorobami kĺbového kĺbu sa líšia v týchto parametroch:

  • intenzita - akútne bolesti, stredne silné, slabé;
  • periodicita - stála alebo periodická, paroxyzmálna;
  • charakter - ostrý, boľavý, ťahavý, horiaci, pulzujúci;
  • lokalizácia - vo vnútri kĺbu, prednej a hornej časti chodidla, zadnej a spodnej časti päty;
  • čas a okolnosti - ráno, v noci, po námahe, v pokoji.

  S cieľom správne určiť, prečo bolesť kĺbov, stanoviť diagnózu a zvoliť liečbu, by sa mali zohľadniť všetky uvedené parametre. Je lepšie, aby vyšetrenie a diagnostiku vykonával lekár - traumatológ, chirurg, reumatológ alebo ortopéd. Informácie uvedené nižšie slúžia iba na usmernenie a nie sú priamym sprievodcom k činnosti. Pacient ju môže alebo nemusí používať.ak lekár nie je k dispozícii.

  Roztrhnutie ligatúry

  Najčastejšia trauma a bolesť v členku u ľudí, ktorí majú aktívny životný štýl, športujú. Aj keď môže dôjsť k poškodeniu väzov u človeka, ktorý sa pohybuje málo presne kvôli nedostatočne vyvinutým tkanivám. Roztrhnutie väziva sa často nazýva podvrtnutie, ale nie je to úplne správny termín. Rozťahovanie je rovnaká medzera, len v malej miere. Spolu sú tri:

  • Svetlo- pri dlhodobom chôdzi alebo chôdzi sa roztrhne niekoľko vlákien, zatiaľ čo pacient sa cíti mierne a bolí. Na pokožke sa môže objaviť malé sčervenanie, mierne opuchnutie.
  • Médium- môže sa poškodiť až 30% väzov členkov. Bolesť vyjadrená v čase zranenia potom ustupuje, ale pri žiadnom zaťažení neprechádza a zosilňuje sa. V ťažkých prípadoch sa pacient nemôže spoľahnúť na končatinu a pohybovať sa nezávisle.
  • Závažné- väzy sú roztrhané viac ako 50%, bolesti sú veľmi silné, pretrvávajúce. Takéto rozsiahle pretrhnutie väzov je často sprevádzané zlomeninami kostí alebo vážnym poškodením mäkkých tkanív. Ale aj keď nedošlo k zjavnému zraneniu pri otvorených ranách, kĺby vyzerajú sčervenané, opuchnuté, zväčšené. Aby pacient stál na poranenej nohe, nemôže chodiť.

  V závislosti od stupňa poškodenia väzov osoba pociťuje bolesť rôznych intenzít
  .

  Pri liečbe prasknutia väzov by mala závisieť od stupňa poškodenia väzov.tkaniva. S miernym stupňom si môžete na nohu namočiť, pevne ovinúť kĺb a obmedziť zaťaženie na 1-2 dni. Ak je medzera mierna, je potrebné na členok používať špeciálnu ortózu najmenej 10 dní. Pri silnej bolesti pomôžu nesteroidné protizápalové lieky vo forme tabliet alebo mastí. Na úplné obnovenie kĺbových funkcií je tiež predpísaný kurz terapeutickej gymnastiky a fyzioterapie.

  Závažné prasknutie väzov sa lieči úplným znehybnením kĺbu minimálne na 3 týždne. Za týmto účelom sa na nohu aplikuje sadrová dlaha od kolena po končeky prstov na chodidle. Ligamenty pri zlomení nestehujú, rastú samy od seba. Preto je dôležité poskytnúť nohe maximálny odpočinok, aby sa tkanivá mohli zotaviť. O tri týždne neskôr sa sadra odstráni a podľa stavu končatiny lekár určí, čo ďalej. Zvyčajne od tohto okamihu stačí na postupné zotavenie členkového kĺbu cvičenie, masáž a fyzioterapia.

  Zlomenina

  Druhé najčastejšie zranenie členku, zlomeniny predstavujú asi 15% všetkých zranení pohybového ústrojenstva osoby. Zlomenina nastáva silným úderom priamo do oblasti kĺbu ťažkým predmetom alebo pri páde z veľkej výšky. Ak nespadne z vlastnej výšky, ak je chodidlo zaseknuté alebo stlačené medzi kameňmi, nábytkom atď. ľahko sa môže vyskytnúť zlomenina nohy.

  Príznaky:

  • súčasná ostrá, ostrá bolesťtrauma;
  • deformácia kĺbu, posunutie jednotlivých prvkov, viditeľné na röntgenovom snímaní alebo voľným okom;
  • obmedzená pohyblivosť v dôsledku silnej bolesti;
  • Je možné zafarbenie kože alebo ich bledosť, vytvorenie hematómu, subkutánne krvácanie.

  Ostrý násilný pohyb vedie okrem podvrtnutia k zlomeninám kosti

  K zlomeninám často dochádza pri premiestňovaní fragmentov kosti. Preto je správanie obete v prvom období po zranení a včasnosť prvej pomoci také dôležité. Poškodené končatiny by mali byť znehybnené a úplne vyložené, až kým nebude poskytnutá primeraná lekárska starostlivosť. Samoliečba je zvyčajne neúspešná a vedie k zhoršeniu stavu pacienta. Nesprávne zahojené zlomeniny chodidla môžu viesť k vážnym a nezvratným komplikáciám. Ak chcete obnoviť funkčnosť kĺbu, budete musieť zlomiť kosť, aplikovať tuhú sadrovú dlahu a kontrolovať proces fúzie tkaniva až do úplného zotavenia.

  Pred príchodom sanitnej posádky alebo doručením obete do pohotovostnej služby môžete na kĺb pôsobiť chladom a užívať lieky proti bolesti. V žiadnom prípade by ste sa však nemali snažiť samostatne nastaviť končatinu viditeľným posunom kĺbu alebo použiť obväz. V závislosti od závažnosti lézií trvá úplné zotavenie a obnovenie funkcií členkového kĺbu od 1 do 4 mesiacov.

  Artróza

  Toto ochorenie je charakterizovanédegeneratívne-dystrofické zmeny v kĺbových tkanivách. Impulzom je opotrebenie kĺbu v dôsledku veku alebo s konštantnou alebo nadmernou fyzickou námahou. Poruchy metabolizmu, zlá výživa, nadváha, zlé návyky a profesie sú impulzom pre rozvoj patologického procesu.

  Pri artróze sú najprv postihnuté chrupavkové vrstvy kĺbu. Stávajú sa tenkými, krehkými, strácajú svoje odpisové vlastnosti. V priebehu času sa lézie rozširujú do kostného tkaniva. Kĺb je zničený, zdeformovaný, spôsobuje osobe pri chôdzi vážnu bolesť. Artróza zvyčajne postihuje kĺby oboch nôh. Ako rozpoznať chorobu:

  • bolesť a charakteristická kríza pri ohýbaní a ohýbaní kĺbu, horolezecké schody, drepy;
  • bolesť v noci, „za počasia“;
  • Deformácia kĺbu - v počiatočných fázach zhutnenia a zmeny tvaru kosti sú viditeľné iba na röntgenovom snímaní, v pokročilom štádiu je deformácia viditeľná voľným okom;
  • opuch, sčervenanie kíbu, prípadne miestne zvýšenie teploty, ak sa kĺb zapáli.

  Takto vyzerajú zdravé členkové kĺby a postihnuté artrózou

  Artrózu možno úplne vyliečiť. Účelom akcií je zastavenie deštruktívneho procesu a podľa možnosti obnovenie postihnutých tkanív a funkcií končatín. Ale hlavná vec je zabrániť ďalšiemu zničeniu. Na zmiernenie bolesti sa tiež berú NSAID. Takéto lieky riedia krv a stimulujúkrvný obeh, čo znamená, že tkanivá prijímajú viac kyslíka, živín a rýchlejšie sa regenerujú.

  Čo robiť, aby sa obnovili kĺby: dodržiavajte stravu bohatú na bielkoviny, vápnik, vitamíny B, omega-3 mastné kyseliny. Mali by ste opustiť zlé návyky, pretože alkohol a nikotín majú mimoriadne negatívny vplyv na stav chrupavkových tkanív, krvných ciev. Odporúča sa užívať chondroprotektory - prípravky obsahujúce chondroitín a glukozamín, látky, ktoré sú stavebným materiálom pre kĺby.

  Artritída

  Toto ochorenie je často zamieňané s artrózou. V skutočnosti sú podobné svojimi symptómami a prejavmi, ale príčiny a klinický obraz týchto dvoch patológií sú rôzne. Artritída je charakterizovaná akútnym zápalovým procesom vo vnútri kĺbovej membrány. Impulz môže byť:

  • infekcie rôznej povahy, ktoré sú výsledkom zranení, chirurgického zákroku alebo iných ložiskách v tele;
  • dedičnosť;
  • 67) intoxikácia tela.

  Artritída môže byť dôsledkom systémových chorôb, ako je napríklad lupus. Ochorenie sa vyvíja v akomkoľvek veku, a to aj u detí a dospievajúcich. Ochorenie môžete spoznať podľa nasledujúcich príznakov:

  • Ranná tuhosť kĺbov, ktorá po niekoľkých minútach alebo hodinách samo zmizne.
  • Bolesť sa v noci často zhoršuje.
  • Opuch a začervenanie kĺbu, zvýšenie miestnej a celkovej telesnej teploty.
  • Zväčšenie a deformácia kĺbu v dôsledku opuchu tkaniva, akumulácia vkĺbová dutina purulentného výpotku.
  • Horúčka, slabosť, všeobecná nevoľnosť.

  Po zhoršení artritídy sa príznaky prejavujú živo a nemožno ich ignorovať.

  Artritída sa dá vyliečiť, ale bude to trvať čas a integrovaný prístup. Ak je príčinou bakteriálna infekcia, predpisujú sa antibiotiká. Purulentný exsudát z kĺbovej dutiny sa odstráni punkciou a potom sa dutina premyje a antiseptiká sa podávajú intraartikulárne. Je to bolestivý postup, ale poskytuje dobré výsledky. Fyzioterapia sa prejaví až po zastavení akútneho zápalového procesu.

  Zápal Achillovej šľachy

  Podobný článok: Artróza členka a jej liečba

  V lekárskych príručkách sa toto ochorenie často označuje aj ako achillitída. Príčinou poškodenia šľachy môže byť trauma, fyzické preťaženie, skrátenie lýtkového svalu po operácii. U žien sa toto ochorenie často vyvíja pri dlhodobom nosení nepohodlných topánok s vysokými podpätkami alebo vrodeného nedostatočného vývoja šľachy. Charakteristickým symptómom tejto patológie je akútna bolesť pri pohybe, krčení, otáčaní chodidla, ak je ovplyvnené spojenie šľachy s plesňou. Pri ťažkom zápale je pre človeka ťažké kvôli bolestivosti úplne znížiť pätu na povrch.

  Liečba achillitídy sa vykonáva hlavne konzervatívnymi metódami. Okrem nesteroidných protizápalových liekov vo formetablety alebo masti, je predpísaný priebeh fyzioterapie. Dobrým efektom je rázová vlna alebo laserová terapia. Ľudové liečivá sa bežne používajú - rôzne obklady, masti, odreniny s účinkom otepľovania.


  Pri achilitise človek nemôže úplne znížiť chodidlo na vodorovný povrch z dôvodu silnej bolesti

  Dna

  Dna alebo dna artritída je zápalový proces v kĺbových tkanivách spôsobený ukladaním solí kyseliny močovej. Kyselina močová sa hromadí v krvi zvyčajne s vekom u ľudí, ktorí počas svojho života zneužívali mäso, marinády, uhorky a alkohol. Dna sa preto týka najmä starších ľudí a mužov starších ako 45 rokov.

  Hlavné prejavy dny:

  • akútna bolesť kĺbov chodidla, spočiatku sa vyskytujú v ohnisku zápalu, potom sa šíria na celý členok;
  • vytvorenie takzvaného dna kužeľa na strane chodidla, pod palcom
  • pri zhoršení ataku dny sa chodidlo opuchne, zväčšuje sa, sčervená a pokožka sa zahrieva.

  Bolesť dny sa vždy prejavuje veľmi silne: človek si nemôže obuvi a postaviť sa na nohy. Ak sú postihnuté obe končatiny, pacient je na niekoľko dní pripútaný na lôžko. Zároveň v počiatočných fázach nesmie byť bolesť tak výrazná a rušiť iba čas od času, čo je dôvodom oneskorenej návštevy lekára a oneskoreného liečenia.


  Pri zhoršení dny dna bolí, zčervená ahorúci, silne opuch

  Pri akútnej dny je liečba zameraná na odstránenie silnej bolesti a opuchu. Na tento účel sa používajú analgetiká a NSAID, dobre sa používajú studené kúpele, vankúše. Uistite sa, že upravíte stravu pacienta. Úplne vylúčené:

  • mäsové výrobky, najmä vyprážané a údené;
  • korenené, slané, kyslé korenie;
  • alkohol.

  S cieľom znížiť hladinu kyseliny močovej v krvi a odstrániť jej usadeniny z kĺbov sa predpisujú alopurinol a febuxostat.

  Vaskulárna obštrukcia

  Bolesť v členkovom kĺbe nie je vždy spojená s poškodením tkaniva, niekedy je príčinou narušenie krvného obehu v léziách končatín. Vaskulárna obštrukcia sa môže vyskytnúť u kŕčových žíl, tromboflebitída po dlhodobom nosení sadry. Okrem bolesti sa pacient môže sťažovať na opuchy nôh, zmenu farby kože.

  Cieľom liečby je obnovenie krvného obehu a posilnenie krvných ciev. Lokálne sa môžu používať masti obsahujúce heparín a troxevasín. V tomto prípade sú účinné rôzne ľudové lieky s arnikou, gaštanom konským, zlatým fúzy a kontrastnými kúpeľmi. Nosenie kompresívnych pančúch nebude zbytočné. Hoci bolesť pri obštrukčných vaskulárnych léziách zvyčajne nastáva pri chôdzi, nie je možné vylúčiť fyzickú aktivitu. Musíte sa pohybovať, aby ste udržali stabilný prísun krvi do tkanív.


  Akákoľvek vaskulárna lézia spôsobuje zápal,narušiť krvný obeh a spôsobiť bolesť

  Medzistavcová prietrž

  Pri medziobratlovej prietrži sú narušené nervové korene, čo vedie k vlnám podobným bolestiam, ktoré sa môžu šíriť do spodnej časti chrbta, slabín a dolných končatín. Bolesť sa neobťažuje neustále, ale môže sa objaviť úplne náhle a nečakane. Užívanie liekov proti bolesti v tomto prípade nie je príliš účinné. Bolesť prejde iba vtedy, prietrž samotná sa vylieči a odstránia sa faktory, ktoré ju vyvolali.


  Poškodenie stavcov tiež vedie k bolesti v nohách, ak je nerv zaseknutý

  Tehotenstvo

  Počas tehotenstva v tele ženy sa vyskytuje množstvo zmien, ktoré spolu môžu spôsobiť bolesť v členku:

  • zvýšenie telesnej hmotnosti v dôsledku rastúceho plodu, zvýšenie objemu krvi;
  • poruchy krvného obehu - hoci sa objem krvi zvyšuje, v posledných mesiacoch tehotenstva nie je nezvyčajné preťaženie v cievach;
  • zmena hormonálneho pozadia - hormóny sú zodpovedné za normálny priebeh metabolických procesov, ak sa zmení ich produkcia, môže sa vyvinúť nedostatok vitamínov horčíka, vápnika a B, čo vedie k kŕčom a bolesám teliat, členkov a nôh.

  Je nežiaduce brať lieky počas narodenia dieťaťa, mnohé z nich sú kontraindikované. Je lepšie obrátiť sa na ľudové lieky - teplé a studené kúpele, obklady a odreniny. Mala by sa monitorovať fyzická aktivita,Noste pohodlnú obuv a oblečenie. Bolesť teliat sprevádzaná závažným opuchom môže naznačovať neskorú toxikózu. Tento stav je nebezpečný pre tehotnú ženu aj pre dieťa, musíte sa bezodkladne poradiť s lekárom.


  Počas tehotenstva je bolesť chodidla dočasná

  Ak bolesť neprešla po narodení dieťaťa, je potrebné okamžite vykonať vyšetrenie a zistiť príčinu tohto javu.

  Prečo je členkový kĺb bolesť pri chôdzi, sa dá prečítať tu.

  Zhrnutie:Bolesť v členkovom kĺbe sa vyskytuje pomerne často u každej aktívnej osoby. Ak nepohodlie prechádza samo po odpočinku a vyložení končatín, nie je dôvod na obavy. Potrebujete iba kontrolovať budúce zaťaženie spoja a zabrániť nadmernej práci. Ak sa bolesť znovu objaví a dlho nezmizne, mali by ste sa poradiť s lekárom a podrobiť sa vyšetreniu. Väčšina kĺbových patológií sa úspešne lieči liekmi a fyzioterapiou za 4-5 týždňov.