Bolesť ramien a ramien

Obsah

  Bolesť v ramene a lopatke je častým spoločníkom tých, ktorí pracujú na stavenisku alebo na záhrade. Taký nepríjemný symptóm je dobre známy športovcom - tenistom, volejbalistom, vzpieračom. Príčiny bolesti hlavy v tomto prípade sú jasné: nadmerné napätie a fyzická námaha. Niekedy však bolestivé pocity vznikajú náhle bez viditeľných zranení a preťaženia ramena, získajú posadnutú povahu, začnú meniť výkon a kvalitu života. Prečo sa to deje, aké nebezpečné to je a čo treba urobiť? Zistíme, čo hovoria lekári.

  Poznámka:Bolesť v ľavom ramene a lopatke lopatky, najmä náhla, silná, lejúca sa, ktorá neumožňuje pohyb končatiny, môžu byť príznakom stavu ohrozujúceho život - infarkt myokardu. Neustále boľavá bolesť v krku a ramene sa často obáva žien mladších ako 35 - 40 rokov, keď je príliš skoro hovoriť o dystrofických zmenách a starnutí kĺbov. Je to kvôli používaniu módnych, ale nepohodlných doplnkov - topánky s vysokým podpätkom a tašky na jednom ramene. Existuje mnoho dôvodov - iba kvalifikovaný lekár vám pomôže neurobiť chybu v diagnostike a liečbe.


  Nevinný na prvý pohľad zvyčajný nosenie vaku na jednom ramene môže vážne poškodiť zdravie

  Prečo bolia lopatky a plecia

  Bolesť v ramennom páse a lopatke môže narušiť mnohé z najviac z rôznych dôvodov av každom prípade potrebujete svoj vlastný prístup k liečbe. Faktory vyvolávajúce bolesťlopatkovo-lopatkový kĺb, rozdelený do nasledujúcich skupín:

  • traumatické;
  • spojené s kĺbovými patológiami;
  • spojené s patológiami iných vnútorných orgánov.

  Zvážte najbežnejšie príčiny z každej skupiny, príznaky bolesti pre ne a následky.

  Zranenia

  Ak sa vaše pravé alebo ľavé rameno začalo bolieť, mali by ste si najprv zapamätať, či došlo k nedávnemu zraneniu. Niekedy sa poškodenie kĺbových štruktúr neobjaví okamžite vizuálne a nie vždy je spôsobené nárazom alebo pádom z výšky.

  Napríklad pri osteoporóze sprevádzanej demineralizáciou kostí sa zlomenina vyskytuje nepatrne a veľmi ľahko, s miernym tlakom vo verejnej doprave. Pri vrodenej slabosti väzov a šliach môže pri hygienických procedúrach pri sprchovaní alebo česaní vlasov dôjsť k dislokácii ramenného kĺbu. Niekedy pacient spôsobí zranenie sám pri neopatrnej premene vo sne.

  Príznaky bolesti pri poranení ramena alebo lopatky:

   26. ostrá bolesť v čase zlomeniny alebo dislokácie;
  • bolesť po určitom čase bolesť;
  • charakteristické praskliny a vŕzganie;
  • obmedzenie pohyblivosti ramena alebo naopak uvoľnenie ramena;
  • zmena tvaru ramena a lopatky, opuch;
  • prítomnosť hematómu, krvácanie pod kožu;
  • zmena dĺžky končatín.

  V žiadnom prípade by sa nemalo povoliť unášanie zlomeniny ramenného kĺbového kĺbu. Ak kosti správne nerastú správne, je odsúdená na celoživotnú bolesť aobmedzenie pohyblivosti končatín. Dislokácia a podviazanie väzov povedie k uvoľneniu kĺbov - takáto patológia sa dá opraviť iba chirurgicky.


  K dislokácii ramenného kĺbu môže dôjsť, keď sú vazy športovcov oslabené

  Patológie kĺbov

  Ak sa vylúčia zranenia ramena, príčiny bolesti možno nájsť pri akýchkoľvek poruchách kĺbov:

  Odporúčame tiež: Capsulitída ramenného kĺbu
  • Zakrivenie miechy . Skolióza, kyfóza, lordóza v neskorších štádiách vyvolávajú bolesť v zodpovedajúcej časti chrbta, krku alebo hrudnej kosti, ktoré sa podávajú paži, ramenu, lakťom. Je to spôsobené porušením nervových koreňov počas zakrivenia a posunutia stavcových platničiek. Typicky je ochorenie chrbtice detekované skôr, ako sa objaví bolesť v ramene. Ale vylúčiť túto patológiu ako možnú príčinu nestojí za to.
  • Periartritída lopatkového lopatky . Veľmi častá príčina bolesti ramien u žien starších ako 45 rokov. Je spojená s dlhodobým rovnomerným zaťažením ramien a končatín počas domáceho čistenia, šitia, varenia, nosenia vrecka na pleci atď. Hlavným príznakom je prudká bolesť, ktorá sa vyskytuje pri pohyboch a nákladoch, čo obmedzuje pohyblivosť kĺbov. Ako choroba postupuje, pacient nemôže vykonávať elementárne pohyby - zdvihol ruku a vzal ju za hlavu, pripojil ruky za chrbát. Zdvíhanie i malých hmotností spôsobuje nepohodlie a bolesť.
  • Deformujúca sa osteoartróza . S takouto chorobou dochádzadegeneratívne-dystrofické zmeny v kĺbových tkanivách, zvyčajne spôsobené starnutím tela, stresom a nesprávnym životným štýlom. Najskôr sa ničí chrupavka, aby sa tieto tkanivá kompenzovali, rastú hlavy a doštičky kostí. Rast kostí vytvára hroty, ktoré sa o seba trú, dotýkajú sa mäkkých tkanív a tým spôsobujú bolesť. Rameno môže vizuálne vyzerať nezmenené alebo meniť tvar, obrys, veľkosť. Pacienti s artrózou sa sťažujú na stuhnutosť kĺbu, túžbu intenzívne pohybovať ramenom a pažou tak, aby kĺby „zapadli“, pocit prekážky a prekážky vo vnútri kĺbu.
  • ​​
  • Tendovaginitída . Pri tejto chorobe sa zapáli kĺbový vak a šľacha. Dôvodmi sú preťaženie počas športu, zranenia, chirurgické zákroky.
  • Kapsitída . Kĺbová kapsula ramena je ovplyvnená zraneniami, preťažením alebo infekciami. Kapsulitída sa zriedka vyvíja izolovane, zvyčajne v dôsledku podchladenia, nachladnutia, infekcie samotného kĺbu, ktorá sa rozšírila na membránu. Rameno je opuchnuté, zdeformované, sčervenané. Pri akútnej forme ochorenia spôsobuje palpácia silnú bolesť. Pri subakútnej kapsule je bolesť menej výrazná. To, čo skutočne znepokojuje pacienta, je stuhnutosť končatín, znecitlivenie kože.

  Spolu s artrózou a artritídou je kapsulitída častou príčinou bolesti ramenného kĺbu

  Extraartikulárne patológie

  Všetko je v ľudskom tele vzájomne prepojené, zápalmôžu byť lokalizované v jednom orgáne a zvonka sa choroba prejaví v úplne inom. Je to kvôli vzájomnému prepojeniu nervových zakončení. Aké choroby, ktoré na prvý pohľad nesúvisia s ramenným kĺbom a lopatkou, môžu vyvolať bolesť v týchto oblastiach:

  • Intercostal neuralgia . Môže sa vyvíjať z rôznych dôvodov, bolesti sú boľavé, šíriace sa v prírode, s určitými pohybmi av určitých pozíciách sa stanú neznesiteľnými, dajte paži alebo lopatke doľava doprava alebo doľava.
  • Angina pectoris . Pri angíne pectoris srdcový sval nefunguje správne, čo vedie k poruchám krvného obehu, respiračným funkciám. Pacient začne dusiť, blednúť, niekedy modrasté pery, studený pot. Ľavá ruka je znecitlivená a stráca mobilitu, bolesť pod lopatkou a v hrudnej kosti na ľavej strane je veľmi silná. S týmito príznakmi pacient potrebuje neodkladnú lekársku starostlivosť, srdcový rytmus a srdcový rytmus sú nerovnomerné a nepravidelné. Ak sa vyvinie infarkt, človek môže zomrieť.
  • Pľúcne patológie(pneumónia, pohrudnica, pľúcny emfyzém). V tomto prípade je bolesť pod lopatkami v ramene sekundárnym príznakom, ktorý sa zvyčajne objaví po kašli. Zápal pľúc a susedných tkanív sa dá rozpoznať suchým, oslabujúcim kašľom, všeobecnou slabosťou a častým zvýšením telesnej teploty.
  • Cervikálna osteochondróza , vážená medzistavcovou prietržou. Toto je extrémne nebezpečná patológia, pretože prietrž a kĺbový miechový uzáver obmedzujú cievy zodpovedné za prísun krvi do končatína mozog. S cervikálnou osteochondrózou sa pacient nezaujíma o bolesti chrbta alebo paží, ako sú bolesti hlavy, migrény, zhoršené videnie a sluch. Krvný tlak sa môže zvyšovať, často v očiach stmavne, až do straty vedomia. Ak sú poškodené nervové korene, ruka môže byť znecitlivená, stratiť citlivosť a pohyblivosť.
  • 69. Pankreatitída, cholecystitída a iné choroby pečene alebo pankreasu . Väčšina pacientov nespája brušnú patológiu s bolesťou a kŕčmi v ramene a paži. Napriek tomu bolesť v pravej alebo ľavej končatine, pocity stlačenia a ťahania pod lopatkou na boku sú typické príznaky pankreatitídy, cholecystitídy alebo cirhózy. Počas útoku sa človek stáva veľmi bledým, pulz sa stáva zriedkavým a slabým, krvný tlak klesá. Bolesť a nepohodlie v postihnutom orgáne môžu nepohodlie v ramene utopiť. Keď však ustúpia, kŕče v končatinách sa stávajú výraznejšími.

  Ak je bolesť v ramene jedným z príznakov alebo dôsledkom dysfunkcie vnútorných orgánov, zriedka sa objaví akútne. Rameno sa zvyčajne ťahá, neustále ho bolí, jeho pohyblivosť je obmedzená, niekedy to môže ostro bodnúť alebo zmenšiť kĺby, ale kŕče a kŕče zmiznú. Zároveň je človek neustále podráždený, letargický, sťažuje sa na neustálu únavu, hoci nedostáva veľké bremená. To všetko sú prejavy chronických ochorení pečene, žlčníka, pľúc alebo srdca.


  Bolesť Tinea pri pankreatitíde môže vyžarovať dozadu aoblasť lopatky

  Diagnostické metódy

  Čo čaká pacient, ktorý sa sťažoval na bolesť v ramene a na lopatke kvôli lekárskej pomoci, v ordinácii lekára:

  • Vonkajšia kontrola. Lekár posúdi stav ramena, cíti ho, aby presne určil lokalizáciu bolesti, ich závažnosť, prítomnosť nádorov. Potom navrhne vykonať niekoľko malých testov, ktoré vám pomôžu urobiť predbežnú diagnózu - napríklad zdvihnite ruku a vziať ju za hlavu, položte ruky za chrbát a zatiahnite lakte atď.
  • RTG alebo počítačová tomografia. Je to potrebné predovšetkým preto, aby sa vylúčili zranenia - zlomeniny, praskliny, dislokácie, roztrhané väzivá. Obrázok ukazuje zmeny chrupavky a kostí počas osteoartritídy. Röntgen však neukáže možné poškodenie krvných ciev a nervových vlákien. Preto je najlepšie vykonať počítačovú tomografiu.
  • Močové a krvné testy. Sú to štandardné laboratórne testy, ale ich výsledky môžu určiť zápalový proces v tele, jeho stupeň, hladinu cukru a kyseliny močovej v tele.

  Ak získané informácie nepostačujú na stanovenie diagnózy a stanovenie liečebného režimu, lekár môže nariadiť ďalšie vyšetrenia. Môže to byť vpich intraartikulárnej tekutiny, ultrazvuk vnútorných orgánov, krvné testy na hormóny a nádorové markery. Súbor potrebných opatrení sa určuje individuálne, niekedy pre úplné vyšetrenie má zmysel umiestniť pacienta do nemocnice.


  Počítačová tomografia ramenného kĺbu najlepšie pomôže pri identifikácii a diagnostikovaní zranení a patológií

  Metódy liečby

  Bez ohľadu na príčinu bolesti v ramene a ramennej lopatke liečba zahŕňa tieto hlavné body:

  • Drogová terapia.
  • Fyzioterapia.
  • Fyzioterapeutické cvičenia.

  V počiatočnej fáze liečby je hlavným cieľom stabilizácia stavu pacienta a odstránenie nepríjemných symptómov. Na tento účel sú vhodné nesteroidné protizápalové lieky. Pôsobenie týchto liekov:

  • lieky proti bolesti;
  • dekongestant;
  • Antipyretikum.

  NSAID súčasne riedia krv a môžu spôsobiť krvácanie. Aktívne zložky dráždia sliznicu žalúdka a pažeráka, môžu spôsobiť bolesť, bolesť, pálenie záhy, nevoľnosť. Tieto lieky, s výnimkou niektorých produktov novej generácie, nie sú vhodné na liečbu trvajúcu viac ako 14 dní. Zvyčajne sa odstránia po akútnej bolesti a odstránia sa príznaky zápalu.


  Lieky, masáže a kĺbová gymnastika sú hlavnými bodmi komplexného liečenia bolesti v ramene a ramene

  Predpísané sú:

  • Chondroprotektory sú lieky, ktoré obnovujú poškodenú chrupavku a bránia novým léziám. Obsahujú prírodný alebo syntetický chondroitín a glukozamín, látky potrebné na tvorbu chrupavkových buniek. Musíte ich absolvovať dlhý kurz, najmenej 3 mesiace, aby sa objavil prvý výsledok.
  • Antikoagulanciá sú lieky, ktoré stimulujú krvný obeh, zabraňujú zrážaniu krvi a blokovaniu krvných ciev. Nie sú predpísané každému a nie vždy, ale iba vtedy, keď je to potrebné. Najlacnejším a najobľúbenejším je Ascorutin, priaznivý účinok na steny krvných ciev a krvný obeh.
  • Antibiotiká - potrebné, ak je bolesť príznakom bakteriálnej infekcie kíbu, ako je burzitída, zápal šliach alebo kapsulitída. Zvyčajne sa predpisujú vo forme tabliet, menej často vo forme injekcií.
  • Lieky s omega-3 nenasýtenými mastnými kyselinami - tieto lieky obnovujú metabolické procesy, regulujú cholesterol v tele a čistia krvné cievy.
  • Vitamín-minerálne komplexy s prevahou vápnika, jódu a železa v závislosti od toho, ktorá konkrétna látka v tele chýba.

  Ak vyšetrenie odhalilo ďalšie patológie, ktoré si vyžadujú dôslednú a komplexnú liečbu - napríklad diabetes mellitus, cholecystitída, žalúdočné vredy, angína pectoris -, lieči sa tiež súbežne.

  Ľudové lieky sa nepovažujú za samostatnú metódu ošetrenia, ale môžu sa použiť ako pomocná látka. Je múdrejšie nasledovať šetrnú stravu bohatú na vitamíny, bielkoviny a vápnik, viesť zdravý životný štýl a cvičiť fyzickou terapiou. Masáž a akupunktúra pomáhajú rýchlejšie obnoviť funkcie ramenného kĺbu.

  Rôzne druhy bolesti môžu pomôcť bojovať proti bolesti v predlaktí, lakte, lopatke a krku.fyzioterapeutické procedúry. Nie je potrebné navštevovať dennú starostlivosť. Masáž, akupunktúra, manuálna terapia sa môže vykonávať doma.

  Zhrnutie:Bolesť v ramene a pod lopatkou ramena po námahe alebo v pokoji môže byť výsledkom traumy alebo prejavu patológie vnútorných orgánov. Podľa charakteru bolesti, jej lokalizácie, periodicity môžete určiť, čo ju vyvolalo. Na objasnenie diagnózy zvyčajne postačuje prieskum pacienta, externé vyšetrenie kĺbu a röntgen. Ak sú vylúčené choroby kĺbov a zranenia, bude potrebný ďalší ultrazvuk brušných orgánov a mali by sa vykonať určité testy. Liečba sa zvyčajne vykonáva ambulantne s integrovaným používaním liekov, fyzioterapie a fyzioterapie. S neúčinnosťou konzervatívnej liečby je indikovaný chirurgický zákrok. Najúčinnejšou a najjemnejšou metódou v súčasnosti je artroskopia ramenného kĺbu. Po ukončení liečenia a chirurgického zákroku musíte určite podstúpiť rehabilitačnú liečbu.