Bolesť prstov

Obsah

  Ak je bolesť prsta na nohe, dôvod môže byť najbežnejší: na dlhú dobu v tesnej obuvi, kukurici, preťažení počas športového tréningu. Takéto bolesti v prstoch na nohách sa nepovažujú za patologické a vyžadujú si osobitnú liečbu. Zvyčajne odchádzajú sami po odpočinku a odstránení nepríjemného faktora - nepohodlnej topánky alebo vysokého limitu, ktorý sa im prekáža. Ak však bolesť pretrváva dlhšie ako dva dni, stane sa akútnou, prst zmení farbu na modrú a opuchnutú, potom nie je čas na vtipy.

  Príčiny bolesti, nádorov na nohách môžu byť vážne ochorenia kože, nechtov, kĺbov nôh, ktoré sa musia liečiť. Nemali by sa ignorovať ani žiadne zranenia dolných končatín. Ako presne sa diagnostikuje a lieči bolesť v prstoch na nohách, lekár bude vedieť po vyšetrení končatín a po určení, prečo sú bolesti v nohách.

  Mimochodom, denne sa na kĺbe chodidla vyskytuje obrovské zaťaženie a prsty vykonávajú podpornú funkciu. Okrem toho existuje veľa veľkých a malých ciev, nervových zakončení. Preto aj pri menšom zranení sa vyskytujú bolesti v nohách rôznych intenzít. To sťažuje pohyb. Aj pri zlomenine malého prsta sa nemožno oprieť o nohu a úplne kráčať. Napriek tomu viac ako 85% ľudí nepovažuje za potrebné konzultovať s lekárom ošetrenie rohov alebo modrín.

  Anatomická štruktúra chodidla

  Bolesť, ktorá sa vyskytuje pri chôdzi v chodidlách, nie je vždyspojené s poškodením prstov na nohách. Stáva sa, že bolia prsty na nohách alebo sa zdá, že v tejto časti tela je nepohodlie lokalizované. A problém je v skutočnosti spojený s poškodením úplne iného orgánu. Preto, aby bolo možné presne určiť zdroj bolesti, stupeň intenzity, povahu a možné príčiny, je dôležité pochopiť, ako chodidlo funguje, čo a prečo môže v tomto kĺbe ublížiť.

  Takže chodidlo je časťou kostného skeletu a podperou dolnej končatiny osoby. Ale počas zaťaženia drží záťaž nie pohybom, ako kolenný kĺb, ale váhou. Je to kvôli jeho špeciálnej anatomickej štruktúre. Kostra chodidla chodidla obsahuje tieto prvky:

  • prsty prstov;
  • metatarz;
  • Tarsus.

  Tarzus sa pripája na holennú kosť. Tento kĺb sa nazýva členok. Tarsus sa zase skladá z rôznych prvkov, z ktorých najväčší je talus. V hornej časti kosti je rímsový blok. Na oboch stranách je obklopený predkolením a predkolením. Na križovatke po stranách sa tvoria výrastky - členky. Všetky kĺbové prvky sú pokryté chrupavkovými vrstvami a sú držané väzmi.


  Členkový kĺb má zložitú štruktúru, poškodenie ktoréhokoľvek z prvkov môže byť ovplyvnené bolesťou v nohách

  V chodidle sú tri skupiny väzov: vnútorné a vonkajšie bočné skupiny, zadná skupina päty. Svaly zakrývajúce členkový kĺb sú tiež rozdelené do troch skupín. Každý zVykonávajú svoje funkcie - flexia, extenzor a rotácia. V zadnej časti chodidla je najväčšia šľacha v ľudskom tele - Achilles. Krvné zásobenie chodidla je zabezpečené veľkými a malými cievami v kosti, spojivových a mäkkých tkanivách.

  Poznámka:Štruktúra chodidla je zložitá, pri pohybe je dvojosová. Vykonáva podporné funkcie, poskytuje pohyb smerom von, dovnútra, môže tiež vykonávať ohybové a predlžovacie pohyby. Vlastnosti anatomickej štruktúry a funkcií priamo ovplyvňujú príčiny a povahu bolesti v prstoch na nohách. Napríklad, keď sa väzivo rozbije, bolesť je najprv ostrá a potom sa stáva ťažkým, so zápalom spojivového tkaniva bolesti páli a šíria sa po celej nohe.

  Hlavné príčiny bolesti

  Bolesť v prstoch môže byť spôsobená fyziologickými príčinami, patológiami kĺbov alebo systémovými metabolickými poruchami, ktoré tiež vedú k poškodeniu kĺbov nôh a prstov. Medzi fyziologické patria rôzne poranenia, poranenia chodidiel. Končeky prstov niekedy bolia v dôsledku chorôb, ktoré priamo nesúvisia s kĺbmi, napríklad s diabetes mellitus, sprevádzaným vývojom diabetickej nohy.

  Ošetrenie sa v každom prípade vykonáva rôznymi metódami, preto sa odporúča nezavádzať autodiagnostiku a pochybné experimenty, ale konzultovať s lekárom. Presne určí, čo je dôvodom a čo má robiť, aby sa vyrovnal s nepríjemnýmipocitov, a nielen ich na chvíľu odstrániť.

  Dna

  Dna s artritídou zvyčajne postihuje malé kĺby prstov a nôh. Príčinou choroby je ukladanie solí kyseliny močovej v kĺbových tkanivách. Po prvé, kyselina močová sa hromadí v krvi, telo nemá čas alebo ho nemôže rozložiť a vylúčiť. Keď sa hromadí, močovina kryštalizuje a usadzuje sa v kĺbových tkanivách. Kryštály s ostrými hranami poškodzujú tkanivo, spôsobujú zápal a bolesť. Ako choroba postupuje, zápal sa týka nielen chrupavky, ale aj kostného tkaniva, ovplyvňuje svaly a väzivo.


  Bolesť horšia večer aj v pokoji a červená, lesklá a horúca pokožka nad opuchnutým kĺbom sú typickými znakmi dnavého záchvatu
  . Stane sa červeným, horúcim a opuchnutým, ale nie sú viditeľné žiadne známky poškodenia, kukurice, zarasteného nechtu. Ako choroba postupuje, nádory a začervenanie pokrývajú vankúšiky chodidiel. Typický príznak dny: pálivá, neznesiteľná bolesť počas útoku, zvyčajne horšia v noci. Aby človek vstúpil na boľavé končatiny, nemôže si obliecť topánky.

  Liečba dny sa obvykle zakladá na použití nesteroidných protizápalových liekov a terapeutickej výživy. Je potrebné úplne vylúčiť:

  • soľ,
  • alkohol,
  • káva.

  Mastné, kyslé, vyprážané potraviny by mali byť tiež obmedzené a odporúča sa vegetariánska strava. Počas exacerbácie akékoľvektepelné procedúry, hoci sa zdá, že mnohým pacientom môže horúci kúpeľ nôh priniesť úľavu. Naopak, je lepšie aplikovať studený obklad, niektoré sa špeciálne stávajú bosými nohami na studenej dlažbe.

  Pamätajte!Bohužiaľ je nemožné zbaviť sa dnovej artritídy raz navždy. Strava a niektoré lieky môžu predĺžiť obdobia remisie a zmierniť príznaky počas zhoršovania ochorenia. Nebude však možné úplne odstrániť hromadenie solí, obnoviť postihnuté kĺby a metabolické procesy.

  Deformujúca sa artróza

  Pokiaľ ide o vonkajšie príznaky, táto patológia je podobná dny, pretože kužeľ ľubovoľnej veľkosti sa tiež tvorí v blízkosti špičky. Väčšinu času sa človeku neubližuje, ale ak sa tento hrudka dotkne alebo bude trvale zranená pevnými topánkami, začne sa obťažovať bolesť. Dôvodom rozvoja choroby je narušenie metabolických procesov v kostných a chrupavkových tkanivách, ktoré vedú k ich degenerácii a degenerácii.


  Zanedbaná forma artrózy je schopná znetvoriť nohu a premeniť ženu na zdravotne postihnutú osobu aj v ešte relatívne mladom a aktívnom veku
  .

  Vyvolávajúce faktory sú:

  • na sebe priliehavé topánky na podpätku;
  • nedostatok vápnika v tkanivách;
  • zmeny súvisiace s vekom.

  Preto ženy v dospelom veku, ktoré mali vo svojej mladosti zvyčajné nosenie topánok s vysokými podpätkami, patria do rizikovej skupiny. V pokročilých prípadoch sa bolesť a deformácia netýka iba prstov na nohách, ale aj celkunoha. Ďalším provokujúcim faktorom artrózy je zranenie. Je úplne nemožné ich zbaviť, človek sa stáva invalidným.

  Ak sa lézie nezasahujú iba do palca na nohe, ale aj do druhého a tretieho prsta, deformované kĺby sa neustále trú o seba, čo spôsobuje rôzne zranenia a burzitídu - zápal vakov na kĺby.

  Užitočné rady:deformujúca artróza, ak zmeny a zničenie kĺbu zašli príliš ďaleko, nie je možné liečiť. Nemožno však začať ochorenie, inak sa nedá vyhnúť artrodéze alebo protéze. Na zastavenie progresie osteoartritídy bude potrebný integrovaný prístup: lieková terapia, fyzioterapeutické cvičenia, diéta, fyzioterapia a zdravý životný štýl.

  Bursitída

  Pri burzitíde sa vak na kĺby zapáli, v ňom sa hromadí tekutina, obvykle hnisavá. Na nohách sa môže vyvinúť burzitída v palci na kĺby palca, menej často sa zapáli škrupiny malých falang. Hlavné príznaky patológie:

   60) silné opuchnutie kĺbu;
  • začervenanie;
  • horúčka a bolesť.

  Opuch kĺbu je mäkký, pohyblivý a na palpáciu bolestivý. Ak sa osoba nekonzultovala s lekárom, sama sa vyrovná s hnisavým zápalom pomocou vaní a obkladov, môže byť choroba chronizovaná. V tomto prípade sa opuch zmenší a zhutní.


  Bursitída je často výsledkom zranenia kĺbov na palci - dislokácia alebo pomliaždenie

  Zápalzhoršilo sa, ak sa k nemu pripojila bakteriálna infekcia. V tomto prípade sa všetky príznaky stanú výraznejšími, prst sa môže niekoľkokrát zväčšiť, sfarbiť do purpurovej farby a vytvoriť absces. Liečba burzitídy sa vykonáva iba v komplexe: vonkajšie príznaky sa eliminujú, patogénna mikroflóra sa neutralizuje, postihnuté tkanivá a ich funkcie sa obnovia.

  Pozor!Spustenie burzitídy hrozí, že rozšíri hnisavú infekciu do ďalších kĺbov a orgánov, čo je riziko rozvoja sepsy. Preto, ak je palec opuchnutý, začervenaný a bolesť v kĺbe dlhšie ako dva dni, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom o naliehavej a primeranej liečbe.

  Mortonov neuróm

  Toto je veľmi nezvyčajné, skôr zriedkavé ochorenie. Jeho vlastnosťou je, že prostredník bolí, prstenník, ale nie ten veľký. Príčinou choroby je poškodenie nervových zakončení spojené s prstami prstov na nohách. Patológia môže byť spôsobená ťažkou fyzickou námahou, traumou alebo zápalovým procesom.

  Dĺžka a intenzita ataku bolesti závisí od rozsahu lézií, môže byť krátkodobá alebo trvalá. Syndróm bolesti sa zosilňuje po fyzickej námahe, po dlhom dni na nohách, ku ktorému dochádza pri ohýbaní prstov na nohách. Zvyčajne sa dá odstrániť pomocou liekov a špeciálnych cvičení pre kĺby chodidiel. Je dôležité dávkovať fyzickú aktivitu na falangy, je tiež potrebné eliminovať nepriaznivé faktory, medzi ktorýmipodchladenie, nepohodlná obuv, mechanické namáhanie. Chirurgický zákrok sa vykonáva, ak sú konzervatívne metódy liečby neúčinné.


  Ak druhý prst bolí pri použití jednoduchej operácie v lokálnej anestézii, uvoľní sa zovretý nerv, po zákroku je potrebný priebeh liečby antibiotikami a fyzioterapia

  Artritída

  Takáto diagnóza sa týka zápalu kĺbových tkanív spôsobeného autoimunitným ochorením. Bolesť je neustále prítomná, zvyčajne bolí, ťahá, nemusí spôsobovať veľké nepohodlie. Ale počas fyzickej námahy sa stávajú ostrými, netolerovateľnými. Typické príznaky artritídy:

  • sčervenanie kože v ohnisku zápalu;
  • zhrubnutie a deformácia škáry;
  • 82) kríza pri pohybe;83) obmedzenie pohyblivosti - pre pacienta je ťažké ohnúť alebo narovnať si prsty na nohách;
  • horúčka.

  Artritída sa tiež ťažko lieči, pretože je zriedkavo primárna, zvyčajne v dôsledku reumatizmu alebo systémového lupus erythematodes
  . Nástup choroby sa často vyskytuje v detstve alebo dospievaní, potom môže byť patológia v stave spánku niekoľko rokov. a opäť sa prejavuje už v dospelosti pod vplyvom akýchkoľvek nepriaznivých faktorov:
  • zlé návyky;
  • stres;
  • znížená imunita;
  • akútna infekcia.

  Cieľom liečby je predovšetkým dosiahnuť relatívne zlepšenie a maximalizáciupredĺžiť odpustenie. Tento proces je komplikovaný skutočnosťou, že dlhodobé používanie závažných liekov spôsobuje komplikácie iným vnútorným orgánom. Vývoj choroby sa môže spomaliť, ale nie zastaviť. Artritída v 75% prípadov artikulárnych patológií je príčinou zdravotného postihnutia pacienta.

  Hallux valgus

  Pri hallux valgus je postihnutý metatarsofalangálny kĺb, ktorý spôsobuje odchýlenie prsta od strany. Predpoklady pre vývoj takejto patológie:

  • ploché nohy;
  • Vrodená slabosť kĺbového väzivového aparátu chodidla.

  Provokujúcim faktorom je nosenie úzkej nepohodlnej obuvi. Keďže ženy majú väzy a kĺby menej odolné ako muži, často nosia topánky s vysokými podpätkami, ženy sú v ohrození.


  Hallux valgus sa môže liečiť iba chirurgicky, ľudové lieky a lieky nemôžu korigovať zakrivenie kostí

  zarastený necht

  Táto patológia sa dá ľahko diagnostikovať vizuálne: nechtová doska je zakrivená, hrany sú mäkké tkanivá, ktoré môžu sčervenať, zapáliť, zhubne. Pacient trpí rôznymi stupňami bolesti najmä pri nosení úzkej obuvi alebo pri namáhaní nôh. Zarastený klinec nemusí v pokoji spôsobiť značné nepohodlie.

  Príčiny vrastania nechtovej doštičky:

  Odporúčame tiež: Bolesť v palci na nohách
  • nesprávna starostlivosť - príliš krátkazastrihnutie rohov nechtu;
  • pevné topánky;
  • vrodená predispozícia - konvexná doska miniatúry;
  • plesňové infekcie, pri ktorých je necht zdeformovaný;
  • zranenia.

  Zarastený klinec je nebezpečný pre vývoj absces, huby, hoci táto môže byť príčinou zarastania. Ak je klinec silne ohnutý, medzi ním a mäkkým tkanivom sa vytvorí dutina, v ktorej sa vytvára priaznivé prostredie pre vývoj huby.

  Liečba:lieky, na zmiernenie zápalu, potlačenie rozvoja húb alebo baktérií, chirurgické - odstráňte postihnuté časti mäkkých tkanív a nechtovej platničky. Na rovnomerné pestovanie nechtov sa naň kladú špeciálne platne a svorky vyrobené z titánu a pod okraje silikónové valčeky. V závažných prípadoch sa deformovaný klinec úplne zlomí a potom sa uskutoční antibiotická terapia s použitím lokálnych a systémových liekov.


  Plesňové lézie sú hlavnou príčinou extrémneho, ťažko liečiteľného vrastania nechtovej platničky na palci

  Korene

  Korene sú tesnenia, ktoré sa tvoria na prstoch keratinizovaných kožných buniek. , Ak je kukurica malá, povrchná, nesmie osobe spôsobovať žiadne nepríjemné pocity, s výnimkou estetiky - chodidlo nevyzerá veľmi krásne, najmä v lete v otvorenej obuvi.

  Na ošetrenie kureniec sa poskytuje celá škála lokálnych prípravkov:

  • náplasti,
  • tekutiny,
  • masti,
  • ceruzky.

  Kukurice sa dajú lokalizovať medzi prstami, kĺbmi alebo vankúšikmi
  .

  Tradičná medicína má množstvo receptov z rôznych prísad na odstránenie porastov a kukurice. Najprv však musíte vždy odstrániť príčinu drsnosti pokožky - nepríjemné topánky, preťaženie alebo poruchy látkovej výmeny.

  Kalusy na vnútornej strane palca sú najbolestivejšie, ak majú dlhý koreň, ktorý rastie hlboko do tkaniva. Takéto kalusy s ťažkými nákladmi alebo modrinami spôsobujú zápal tkanív a silnú bolesť. Ich odstránenie nie je ľahké. Konvenčné omietky a tekutiny na zmäkčenie stratum corneum nefungujú, musíte sa uchýliť k chirurgickému zákroku.

  Zhrnutie:Palec na nohách je vystavený ťažkým bremenám a je umiestnený tak, aby sa ľahko zranil dokonca aj opatrný a nepozorný človek. Bolesť môže byť fyziologická, dočasná alebo patologická, sprevádzajúca akékoľvek ochorenie. Je lepšie neodďaľovať identifikáciu príčiny a odstránenie bolesti v nohách. V počiatočných fázach sa môžete vyrovnať s nepríjemnými pocitmi liekov a ľudových liekov. Ale ak začnete s ochorením, pomôže iba operácia.