Bolesť nôh počas tehotenstva

Obsah

  Takmer všetky ženy majú problémy s nohami počas nosenia dieťaťa - opuch, bolesť, kŕče a kŕče. Vo väčšine prípadov sú tieto nepríjemné pocity v zdravom ženskom tele vyvolané nedostatkom stopových prvkov a vitamínov. Je to úplne bežné, pretože rastúce a vyvíjajúce sa dieťa si vyžaduje vlastnú zásobu užitočných látok a na to sa vynakladajú rezervy tela matky. Nohy sa niekedy v priebehu tehotenstva zrania a sú dôsledkom existujúcich patologických stavov, s ktorými sa lekár môže vyrovnať.

  Dôvody

  Spastické pocity v nohách sa vyskytujú najmä u žien starších ako tridsať rokov - neskoré tehotenstvo má okrem problémov s nohami aj iné negatívne aspekty, takže lekári odporúčajú, aby ste o rozmnožovaní uvažovali včas. Okrem vekového faktora existujú ďalšie dôvody, ktoré spôsobujú nepohodlie a bolesť v nohách:

  • zvýšenie telesnej hmotnosti ženy (zvlášť pociťované v druhom trimestri);
  • zadržiavanie vody v tele;
  • ischias;
  • obehová patológia, oneskorené trofické tkanivo;
  • kŕčové žily;
  • kŕče;
  • prepracovanie;
  • ploché nohy;
  • plantárna fasciitída;
  • stresový stav.

  Najväčší problém lekárov je stav, pri ktorom je bolesť v nohách spojená s opuchom. Môže to byť prvý príznak gestózy, keď obličky nezvládajú svoju funkciu. Aby sme takúto hrozivú udalosť nevynechaliprejavy, tehotné ženy konzultujú s lekármi pri registrácii a vysvetľujú, prečo ich nohy bolia počas tehotenstva a kedy majú vydávať poplach.

  Kŕčové žily

  Kŕčové žily počas tehotenstva sú bežné, pretože zvýšená telesná hmotnosť spôsobuje ešte väčšie zaťaženie obehového systému. Ak sú steny žilových ciev insolventné, získanie kŕčových žíl je jednoduché - v cievach sa vyvíjajú stojaté udalosti, zvyšuje sa tlak a objavujú sa výčnelky žilovej steny. Obe končatiny sú zvyčajne postihnuté. Kŕčové žily sa pri nadmernom zaťažovaní zhoršujú, ak uplynulo 39 týždňov a dieťa sa neobjavilo.

  Kŕčová choroba poskytuje množstvo charakteristických symptómov, ktoré je ťažké vynechať. Nohy sa stávajú ťažkými, napučiavajú a opuch odchádza dosť pomaly. Zákernosť choroby spočíva v tom, že počiatočné príznaky kŕčových žíl sa týmito príznakmi nevyskytujú, vyskytujú sa už v štádiu dekompenzácie, keď cievna stena prežíva nadmerné zaťaženie.

  Ak lekári diagnostikujú kŕčové žily, prvou radou by malo byť zabezpečenie čo najväčšieho mieru. To neznamená, že po celú dobu, ktorú musíte stráviť v posteli, bude tiež potrebná primeraná fyzická aktivita. Odporúča sa zdvihnúť nohy niekoľkokrát denne na vankúš a ležať tam 20 minút.

  Môžete merať plávanie a chôdzu, ale nie viac ako 30 - 40 minút denne.

  Je veľmi dôležité, aby lýtkové a lýtkové svaly boli také, aké sústanú sa hlavnými regulátormi prietoku krvi a dobrým tónom budú odolávať stagnácii krvi v dolných končatinách.

  Ak trávite príliš veľa času sami, vaše nohy, aj keď nebudú mať nadmerné zaťaženie, ale stagnácia vyvolá trombózu - zablokovanie krvných ciev krvnou zrazeninou. Hrozí tiež ženám s obehovými problémami.

  DÔLEŽITÉ!Ak sa vyžaduje predĺžené státie, odporúča sa špeciálne ochranné vybavenie.

  Napríklad kompresné pančuchy alebo pančuchy vás ochránia pred stagnáciou krvi a následnými kŕčovými žilami. Udržiavajú tlak po celej dĺžke končatiny, takže nie je problém prenikať krv cez nohy.

  Ploché nohy

  Prináša problémy počas tehotenstva a ploché nohy, a zaujímavá skutočnosť je, že u niektorých žien sa objavuje počas tehotenstva, t. sa získava v dospelosti. Hlavným miestom bolesti s plochými nohami je samotná noha a dolná časť nohy. Závažnosť nepríjemných pocitov závisí od závažnosti ochorenia, najťažšia bolesť je cítiť pri plných plochých nohách.

  Nepokoj sa neobjaví okamžite. Vo väčšine prípadov sa symptomatológia vyskytuje po zaťažení nôh a nohy sa môžu unaviť aj ľahkým stresom, krátkou chôdzou. Patológia je spojená so zmenou výšky oblúka chodidla. Jedná sa o akúsi anatomickú polohu kostí, v ktorej sa môžu absorbovaťchvenie, ktoré sa vyskytuje pri chôdzi, pri skákaní, behu. Zvyčajne sa na tom podieľajú väzivá - poskytujú kostiam chodidla určitú pozíciu.

  Ligamentové sily sú dostatočné na to, aby zabránili previsnutiu kostí pod telesnou hmotnosťou. Väzba sa stretáva s veľkou záťažou, keď žena otehotnie počas tehotenstva a jej telo získava nové kilogramy - najmenej 8 - 10 s jedným dieťaťom a ešte viac s viacnásobným tehotenstvom.

  Okrem toho pôsobia hormóny, ktoré svojou činnosťou prispievajú k zjemneniu väzov. Zvyčajne k tomu dôjde asi za 30 týždňov a keď sú ovplyvnené oba faktory, ploché nohy sa začnú vyvíjať.

  V tomto prípade je pomerne ťažké vyrovnať sa s plochými nohami alebo mu zabrániť, ale bude zlé vyrovnať sa so situáciou. Ak dôjde k ťažkostiam nôh a bolesti nôh, je potrebné zvoliť správnu obuv tak, aby výška päty bola 3 až 4 cm, a špeciálna stielka pomôže zmierniť stres z chodidla a umožní vám udržať oblúk vo zvýšenej polohe. V takýchto topánkach je užitočné chodiť, ale neprepínať si nohy.

  Kŕče

  Počas tehotenstva je bolesť dolných končatín spôsobená kŕčmi sprevádzaná kŕčmi a niekedy sa kŕče vyskytujú samostatne, čo nie je menej bolestivé. Dôvod vzniku záchvatov spočíva v nerovnováhe elektrolytov - vápnik, sodík a horčík. Zúčastňujú sa na prenose nervových impulzov as nedostatkom stopových prvkov dochádza k mimovoľnej kontrakcii svalov - kŕče. Objavujú sa kŕčehlavne v jednej končatine - trpí pravá noha alebo ľavica.

  Kŕče napádajú predovšetkým teľacie svaly

  Kŕče sú veľmi bolestivé, u žien dochádza k silným bolestiam pri ťahaní členkových a lýtkových svalov. Kŕče sa objavujú spontánne alebo pri fyzickej námahe, môžu sa vyskytnúť pri dlhodobej nepohodlnej polohe nohy po dlhšej chôdzi.

  V noci sa prebudili konvulzívne pocity, ktoré sa objavili vo sne a bránili ženám v úplnom spánku. Tehotná žena musí v súlade s trimestri, v ktorých sa pridávajú všetky potrebné stopové prvky, úplne jesť a piť vitamíny. Potom sa kŕče neobťažujú.

  Za zmienku tiež stojí fyzická aktivita. Často sa vyskytujú kŕče v dôsledku fyzickej nečinnosti, preto je najracionálnejšie pridať chôdzu. Pri aktívnom pohybe sa metabolizmus zlepšuje, zvyšuje sa prísun krvi do svalov, čo zaisťuje ich hladký chod.

  ​​

  Ak kŕče nezmiznú, môžete ísť na kliniku a lekár vám predpíše krvný test - je možné, že neexistujú žiadne problémy s obsahom stopových prvkov, ale existujú iné dôvody na výskyt bolesti v nohách. Potom budete potrebovať ďalšie vyšetrenie a podpornú liečbu pacientov.

  Svalové bolesti

  Svalové bolesti sú známe všetkým a počas tehotenstva sa môžu pre ženy stať skutočnou pohromou. Takáto bolesť samozrejme nevzniká z dôvodu zvýšeného zaťaženia ako po telocvični, ale kvôli nadmernej hmotnosti, ktorá spôsobuje, že svaly fungujú.všetka veľká práca. Stáva sa, že aj pri absencii intenzívneho zaťaženia sú nohy počas tehotenstva stále zranené - to je znak toho, že svaly vykonávajú veľkú záťaž.

  POMOC!vinníkom pri nástupe bolesti svalov je kyselina mliečna.

  Ak sa svaly vylučujú nad normu, prechádzajú určitým druhom intoxikácie a pri určitom stupni akumulácie kyselina mliečna vyvoláva bolesť svalov. Sama o sebe nemusí byť taká bolesť dosť závažná, napríklad v porovnaní s bolesťou po joggingu, tréningu v telocvični, ale u tehotných žien je tento proces komplikovaný prítomnosťou záchvatov a opuchov, ktoré občas zhoršujú bolesť svalov.

  Zvládanie bolesti svalov počas tehotenstva je jednoduché, ale nemusíte sa ľutovať. Ak chcete konzumovať kyselinu mliečnu, je potrebné, aby svaly mali malú záťaž. Neležte a nestarajte sa o svoj stav - bude oveľa presnejšie prejsť sa na krátku vzdialenosť, aby svaly pracovali a trávili kyselinu mliečnu.

  Vyžarovacie bolesti

  Odporúčame tiež: Liečba ťažkosti nôh

  Bolesť v nohách často vyžaruje, nie je také ľahké určiť ich príčinu. Zdroj bolesti v tomto prípade nesúvisí s nohami, pretože je príliš ďaleko. Dôvod je zvyčajne v chrbtici, a predovšetkým v bolestiach nôh. Bolestivosť v chrbte je menšia, zvyčajne usrkáva dolnú časť chrbta, ale často sa vôbec nepohodlie nepociťuje, takže ženy v prvom rade hrešia na nohách a nepovažujú chrbticu za zdroj.bolesť.

  Príčinou bolesti chrbtice je triviálne zvýšená záťaž kĺbov pohyblivých kĺbov. Chrbtový stĺp je ťažké udržať nadváhu, ktorá je plná štipcov. Nezabudnite tiež na zmäkčenie väzov, pri ktorých je stále ťažké udržať nadváhu.

  Príčinou bolesti nôh môže byť staré alebo nové ochorenie získané počas tehotenstva. Hlavnou diagnózou medzi ischiasou je zápal sedacieho nervu. Táto nervová šnúra vedie priamo z chrbtice do dolných končatín a so zápalom patológia reaguje s pálivou bolesťou bedrového kĺbu, zadku a bokov. Bolesť, ktorá sa prejavuje hlavne na zadnej časti femorálneho svalu, vám nedovolí pokojne sa pohybovať, vstávať zo stoličky alebo z postele, takže tehotné ženy okamžite chodia na kliniku na ošetrenie.

  Sciatica počas tehotenstva významne komplikuje život ženy

  Je ťažké zvládnuť bolesť so zápalom sedacieho nervu. Lekári predpíšu predovšetkým masť povolenú počas tehotenstva - pomôže zmierniť napätie a nepohodlie. Ak to bolí veľmi, odporúča sa, aby žena zostala pokojná, ľahla si viac na tvrdý povrch av prípade potreby odstránila z postele mäkkú matraci. V priebehu niekoľkých dní sa zápal výrazne zníži a úplne zmizne.

  V budúcnosti sa musí pozorovať profylaxia, aby sa ischémia znovu nevyskytovala:

   71) neprechladzujte dolnú časť chrbta;
  • môžete využiť priberanie na váhe počas tehotenstvaobväz na udržiavanie brucha;
  • ak vám to lekár povolí, môžete navštíviť bazén - kúpanie poskytne primeranú záťaž, ale nepreťaží chrbticu.

  Opuch

  Bolestivosť v nohách tehotnej ženy je nevyhnutne spojená s opuchom. Ďalej zvyšujú nepohodlie. Objavujú sa hlavne v druhom a treťom trimestri. V tele tehotnej ženy sa hromadí prebytočná tekutina, ktorú je mimoriadne ťažké odstrániť, pretože vylučovací systém plodu ešte nefunguje, takže materské telo sa podieľa na záťaži.

  V skutočnosti je u tehotnej ženy celé telo v neskorších štádiách napučiavajúce, ale to je najzreteľnejšie na nohách. Je to ešte ťažšie obliecť si zvyčajnú obuv a vaše nohy sú vo zveráku, sú veľmi bolestivé a praskajú.

  DÔLEŽITÉ!Výskyt opuchov je alarmujúci signál, ale mnohí nevedia, čo majú robiť, a len sa snažia chodiť menej a zdvíhajú nohy na vankúš.

  S nástupom gestózy to nepomôže, pretože dôvod spočíva v mierne odlišných procesoch. Okamžite by sa mali poradiť s lekárom v týchto prípadoch:

   82. pri silnej bolesti nôh, zníženej citlivosti, prejavu slabosti v jednej končatine;
  • ak nepohodlie a bolesť v nohách pretrvávajú dlhšie ako tri dni a všetky opatrenia pomoci neprinášajú výsledky;
  • s vizuálnou zmenou vzhľadu končatiny - modrá, vyčnievanie krvných ciev, blanšírovanie, škvrny rôznych farieb;
  • ak sú kĺby zdeformované alebo zapálené, noha sa stane neprirodzenou;
  • ak je jedna noha vizuálne zmenená,napríklad ľavá noha je zreteľne väčšia ako pravá a naopak;
  • postihnutá noha bola postihnutá trofickými vredmi a objavili sa krvácania;
  • zhoršilo sa celkové zdravie, zvýšila sa telesná teplota.

  Prevencia

  Prijatím preventívnych opatrení sa dá predísť nepohodliu a bolesti nôh počas tehotenstva. Osobitné odporúčania nájdete na stránkach pre tehotné ženy a lekár vám dá základné tipy. Na úspešné tehotenstvo musíte:

  • jeden deň v týždni pred materskou dovolenkou sa venuje výlučne mieru a relaxu;
  • pijú požadovanú vodu, ale jedia menej jedla soľou, aby sa predišlo opuchom;
  • na zlepšenie krvného obehu v dolných končatinách je potrebné vykonávať denné cvičenie alebo stráviť pol hodiny v ležiacej polohe s vankúšom pod nohami tak, aby končatiny stúpali o 15 - 25 cm nad úrovňou srdca;
  • neodporúča sa používať tesné a príliš tesné oblečenie - to všetko spôsobuje problémy s krvným obehom a stagnáciou tekutín v tele;
  • Ak pred otehotnením bola anamnéza kŕčových žíl alebo sa choroba objavila počas tehotenstva, konzultujte s lekárom špeciálne kompresné prádlo - pančuchy;
  • Je dôležité monitorovať prírastok na váhe, ktorý by mal byť v priemere od 11 do 15 kg, ale v žiadnom prípade by inak nadmerná váha na srdce nemala žiadny vplyv.
  • ak je to možné, cvičte jogu pre tehotné ženy už po 36 týždňoch - existujú možnosti, ktoré to umožňujú;
  • nenosia pevné topánky a topánkynejdú príliš dlho;
  • plávanie je najlepšia fyzická aktivita - nevyvíja tlak na kĺby a kosti, ale spôsobuje, že všetky svaly pracujú a krvným orgánom dodáva orgánom;
  • Ak dôjde k opuchom, môžete sa pokúsiť aplikovať chlad - pre mnohých to pomáha odstraňovať nepohodlie, bolesť a kŕče;
  • sa držia dobrého držania tela - narovnaný chrbát poskytuje optimálnu polohu vnútorných orgánov a ich prísun krvi;
  • dodržiavajú diétu - pomôže zbaviť sa nedostatku živín;
  • Najlepšie je spať na ľavej strane, aby sa znížil opuch a aby sa udržal optimálny krvný obeh.

  Najdôležitejšie

  Bolesť na nohách počas tehotenstva sa vyskytuje rôznymi spôsobmi takmer u každej ženy, ktorá nosí dieťa. Zriedkavo, keď je bolesť narušená v skorých štádiách. Väčšinou sa objavujú na konci druhého začiatku tretieho trimestra a sú spojené so zvýšením telesnej hmotnosti.

  Bolestivosť nôh je vyvolaná opuchom, kŕčovými žilami, plochými nohami a inými chorobami. Liečba takejto bolesti závisí hlavne od príčiny, ale lekári sa zameriavajú na prevenciu, včasnú diagnostiku patológií a zaoberajú sa príčinami nepohodlia.