Bolesť nôh od bedra po koleno

Obsah

  Bolesti nôh od stehna po koleno zvyčajne po náročnom dni alebo dlhom atletickom cvičení. Muž odpočinul, dal tkanivu možnosť sa zotaviť - a všetko prešlo. A ak nie? Bolesť z bedra na koleno môže byť v tomto prípade príznakom zranenia okamžite bez povšimnutia - napríklad svalového napätia alebo poškodenia väzov. Alebo noha bolí z zadku na koleno kvôli nejakému ochoreniu.

  Ktorý môže určiť iba kvalifikovaný odborník po vyšetrení pacienta. Moderné diagnostické metódy vám umožňujú rýchlo zistiť, čo spôsobuje bolesť, prečo nohy bolia od bedra po koleno. Doteraz sa uskutočňovala všeobecná terapia zameraná hlavne na odstránenie najnepriaznivejších symptómov vrátane bolesti. Kvalitná kompletná liečba sa začne až po obdržaní výsledkov vyšetrenia a stanovení diagnózy.

  Príčiny bolesti dolných končatín

  Pohodlie končatín môže byť spôsobené rôznymi faktormi. Všetky sa dajú rozdeliť do troch skupín:

  • traumatické - hrbole, modriny, nehody, chirurgické zákroky;
  • patologické - spojené s chorobami pohybového ústrojenstva osoby;
  • fyziologický - stres, nadmerná práca, tehotenstvo.

  Bolesť nôh s nadváhou je spravidla spojená nielen s nadmerným zaťažením kĺbov, ale aj s mnohými sprievodnými patológiami - kŕčové žily,obehové poruchy, artróza

  V tomto prípade sa porušenie nemusí nevyhnutne lokalizovať na tom istom mieste, kde sa bolesť obťažuje. Zdrojmi bolesti môžu byť rôzne časti tela - koža, podkožné tukové tkanivo, svaly, väzy alebo kosti, vnútorné orgány. Na druhej strane môžu byť postihnutí takýmito stavmi, zraneniami a chorobami:

  Odporúčame vám prečítať si: Príčiny a liečba bolesti v kolennom kĺbe
  • podchladenie alebo zamrznutie;
  • fyzický stres;
  • poranenia väzov, šliach a kostí - zlomeniny, slzy, dislokácie, modriny;
  • obehové poruchy vaskulárnych patológií - ateroskleróza, kŕčové žily, tromboflebitída atď .;
  • kĺbové poruchy dolných končatín - artritída a artróza;
  • choroby chrbtice - osteochondróza, medziobratlová hernia;
  • neuralgia - zápal nervu v dôsledku štípania alebo štípania:
  • onkologické choroby - priame nádory v tkanivách stehien alebo v metastázach, leukémia, sarkóm;
  • infekčné procesy - abscesy, hnisanie tkanív;
  • zápal iných orgánov - napríklad s cystitídou, zápalom močového mechúra alebo pyelonefritídou, zápalom obličkovej panvy, bolesť sa môže dať slabine, stehnám a napnúť pravú alebo ľavú nohu.

  S obezitou a tehotenstvom sa môžu vyskytnúť bolesti na pravej alebo ľavej nohe, najmä horšie v noci. Dôvody sú podobné. V oboch stavoch sa zvyšuje telesná hmotnosť, narušuje sa normálny krvný obeh, hormonálne zmenypozadia. Spoločne sa tieto faktory stávajú príčinami bolesti, nepohodlia, opuchu dolných končatín. Ak je však tehotenstvo prirodzeným stavom ženy a bolesť v tomto prípade nevyžaduje liečbu, ale iba pozorovanie, potom je nevyhnutné s obezitou podniknúť potrebné opatrenia.

  Niekedy sú lekári v rozpakoch, aby dokázali, prečo to bolí a napína nohu od bedra po koleno. V tomto prípade hovoria o psychosomatických poruchách, keď sa zdá, že pacient pociťuje bolesť rôznej intenzity, ale v skutočnosti je zdravý. V tomto prípade sa od lekára alebo ortopéda nevyžaduje pomoc psychológa.

  Pozor!Môže existovať niekoľko príčin bolesti svalov alebo kĺbov v kolene a stehne. Lekári sa najčastejšie musia vysporiadať s komplexom chronických patológií, ktoré sa kvôli infekcii alebo preťaženiu zhoršujú. Obvykle sa lieči choroba, ktorá je najzreteľnejšie liečená, čo je v zásade nesprávne. Je potrebné odstrániť všetky faktory, ktoré vyvolávajú bolesť, inak sa po chvíli opäť vráti.


  Ak neexistujú príznaky zranenia a choroby, pri duševných poruchách by sa mala hľadať príčina bolesti končatiny
  .

  Sprievodné príznaky

  Ak je bolesť končatín veľmi silná, je pre človeka ťažké rozlíšiť lokalizáciu a druh bolesti. Je však potrebné urobiť to, aby sa uľahčila správna diagnóza. Napríklad infekčná artritída a neuralgia sa prejavia bolesťami rôznych typov a intenzít. Musíte tiež venovať pozornosť sprievodným príznakom, ktoré sa vyskytujúsúčasne s bolesťou alebo pred záchvatom bolesti a určite sa o nich porozprávajte s lekárom na recepcii.

  Aké príznaky majú v tomto prípade diagnostickú hodnotu:

  • Opuchy. Opuch v prednej alebo zadnej časti stehna nohy môže byť spôsobený zápalom, mozgovou príhodou, hromadením tekutín v tkanivách, abscesom alebo rakovinou. Je dôležité rozlišovať jednoducho opuchy a tvorbu zhutnenia v tkanivách. Krátkodobý opuch zvyčajne sprevádza modriny, zápalové procesy. Husté nádory sú príznakom benígnej cysty, abscesu alebo onkológie.
  • Zmena farby pokožky. Toto je dôležitý diagnostický príznak. Začervenanie je príznakom popálenín, omrzlín, uhryznutia hmyzom a zápalu. Blueing je symptóm modriny, hematómu, kŕčových žíl. Bledosť kože sa vyskytuje v zlomeninách s poškodením mäkkých tkanív, krvných ciev, atrofiou tkanív.
  • Horúčka, miestna alebo všeobecná. Špecifickým príznakom je teplo. Je charakteristická infekciou, progresívnym zápalom. Teplota sa však nezvyšuje pri patológiách spojených s neuralgiou.
  • ​​
  • Obmedzenie mobility. Pohyblivosť celej končatiny je narušená, v kolene alebo v bedrovom kĺbe - to je to, čomu bude odborník venovať pozornosť pri vyšetrovaní a pohovore s pacientom. Pacient nemôže stúpať na nohu, ohýbať ju na kolene alebo na stehne, zvyčajne sa počas zlomenín otočí smerom von. Môže to však byť aj prejav artritídy a dny. Pri nekróze femorálnej hlavy sa udržuje pohyblivosť nôh,a s dislokáciou sa noha môže uvoľniť a krútiť sa okolo osi nadmerne a nekontrolovateľne.
  • Znížená fyzická aktivita. Ak je noha neustále natiahnutá od zadku po koleno, pacient sa často sťažuje aj na rýchlu únavu končatín. Únava niekedy nastáva okamžite po prebudení, bez námahy, neprejde ani po dlhom odpočinku.
  • Znížená alebo znížená citlivosť končatín. Niekedy sa stáva, že bedrové svaly bolia a krútia, ale zároveň pokožka nad nimi stráca svoju citlivosť, pacient si sťažuje na pocit „husacích hrčiek“, svrbenia, pálenia. Necitlivosť končatiny môže byť pravidelná alebo trvalá. Toto je nebezpečné a zlé znamenie, pretože strata citlivosti naznačuje narušenie krvného obehu a hrozbu atrofie tkaniva.
  • Kŕče. Akútne alebo boľavé bolesti často sprevádzajú kŕče svalov a väzov nôh, vyskytujú sa pred útokom alebo bezprostredne po ňom. Toto je vážny príznak, o ktorom musíte informovať lekára, najmä ak sa u tehotných žien v poslednom trimestri vyskytnú kŕče.

  Príčina bolesti od kolena po stehno je zrejmá - sú možné modriny s hematómom, ale je možné aj prasknutie väzov alebo zlomenina kosti, je potrebný röntgen

  Sprievodné príznaky majú veľkú diagnostickú hodnotu. Ale nie rozhodujúce. Pocity pacienta a názor lekára po vizuálnom vyšetrení môžu byť nepravdivé, preto je dôležité vykonať inštrumentálnu diagnostiku a porovnať výsledky externého vyšetrenia, prieskumu.údaje o pacientovi a prístroji a laboratórne testy.

  Pamätajte:Povaha bolesti pri rôznych patológiách sa tiež líši. Akútna a silná bolesť je príznakom traumy a zápalu. Bolesť - neuralgia, myalgia, pokročilé chronické ochorenie kĺbov. Streľba z bolesti na nohe je typickým znakom zvierania sedacieho nervu, pálenia a veľmi intenzívnej dny. Závery však možno vyvodiť až po röntgenovom vyšetrení a výsledkoch laboratórnych testov moču a krvi.

  Choroby, pri ktorých sú končatiny zranené

  Takže, ak neexistujú viditeľné poranenia a poranenia dolných končatín, je potrebné hľadať príčinu bolesti pri jednej z týchto chorôb:

  • Artrózaje časté neinfekčné ochorenie kĺbov. Je to spôsobené narušením metabolických procesov v tkanivách, zmenami súvisiacimi s vekom, opotrebovaním kĺbových tkanív s konštantným a nadmerným zaťažením. Okrem bolestí v končatinách sa pacient sťažuje na stuhnutosť kĺbov, obmedzenie pohyblivosti pri ohýbaní a predlžovaní, rotáciu nohy. Počas pohybov sa ozve charakteristická kríza. Bolesť s artrózou sa vyskytuje po námahe, vo večerných hodinách "za počasia."
  • Artritída- spúšťačom sa môže stať infekčný zápal kĺbových tkanív, autoimunitné poruchy, akútne a chronické infekcie iných vnútorných orgánov, dedičná predispozícia, ťažká intoxikácia tela. Bolesť artritídy sa vyskytuje hlavne ráno a stuhnutosť bedrového kĺbu. V závažných prípadochpacient sa nemôže postaviť a zostáva doslova pripútaný na lôžko niekoľko hodín. Po obede sa však obnoví pohyblivosť nôh, pacient je schopný chodiť a pohybovať sa ako obvykle. Na rozdiel od artrózy sa artritída môže vyvíjať v akomkoľvek veku, dokonca aj bez fyzického preťaženia kĺbov stehna alebo kolena.
  • Nekróza femorálnej hlavy . Kvôli poruchám krvného obehu v tkanivách vaskulárne patológie kostí nedostávajú potrebné živiny, zapália sa a začínajú sa zrútiť. V tomto prípade bolesť nastáva iba v prednej časti stehna, niekedy môže úplne zmiznúť, potom sa obnoví aj pri malých zaťaženiach. Noha zostáva úplne pohyblivá. Nekróza stehennej kosti vedie k zlomeninám a deformácii bedrového kĺbu, po ktorých kosti samy rastú. Po chorobe zostáva osoba často zdravotne postihnutá.
  • osteochondróza . Pri osteochondróze sú zvyčajne postihnuté stavce krčnej alebo bedrovej chrbtice. V dôsledku narušenia nervových koreňov vyžaruje vlna podobná vlnám slabiny, zadok, boky a kolená a môže zakrývať celú nohu. Končatina môže periodicky úplne strácať pohyblivosť, je stiesnená. Nepríjemné pocity sa zosilňujú v noci alebo po námahe.
  • Zhubné nádory . Bolesť môže byť lokalizovaná v ktorejkoľvek časti nohy od bedra po koleno, v závislosti od veľkosti a umiestnenia nádoru. Intenzita syndrómu bolesti závisí od charakteru novotvaru, štádiachoroby. Typickým príznakom bolesti pri rakovine v tkanivách je to, že sa neodstránia pomocou konvenčných analgetík a antispasmodík.
  • 74. Kŕčové žily- choroba sa vyvíja na pozadí zníženej elasticity krvných ciev, porúch obehového systému a zápalu žíl. Bolesť môže rušiť dĺžku ciev od kolena po stehno, mobilita končatín je zriedka obmedzená, najčastejšie kvôli bolesti.
  • Medzistavcová prietrž . Pri tejto patológii sa porušujú aj nervové korene zodpovedné za mobilitu dolných končatín. Noha sa môže náhle znecitliviť a môže byť zakrytá „husia koža“. Bolesť sa zvyčajne vyskytuje ostro, je veľmi silná, ale môže byť tiež ťahaná, rastúca alebo zvlnená.

  Nervové štiepenie, zápal kĺbov, výron väzov a svalov, dystrofia kostí - existuje veľa príčin bolesti na stehne, preto je potrebné vyšetrenie a odborná pomoc

  Tunelkofaciálny syndróm, reumatizmus, osteoartritída, rôzne myalgie. povaha pôvodu - tieto patológie sú sprevádzané aj bolesťou v hornej časti nohy. Nie vždy môže lekár okamžite urobiť presnú správnu diagnózu, a preto je potrebné komplexné vyšetrenie. Náhodná liečba bude viesť iba ku komplikáciám.

  Poznámka:sme zvyknutí vnímať bolesť ako príznak preťaženia končatín, následky intenzívnej expozície tkanivám. Niekedy však vznikajú za úplne opačných okolností, keď sa človek dlhý čas nepohybuje, vedie sedavý životný štýl. Človek nemusínaopak, s nadváhou, naopak, byť štíhlou postavou. Ale aj krátka prechádzka, prekonanie krokov, vyvoláva nepohodlie, kŕče, bolesť.

  Spôsoby liečby

  Ošetrenie sa vykonáva v dvoch hlavných smeroch:

   87) odstránenie príznakov choroby;
  • odstraňujú jeho príčinu.

  Po prvé, lekár v každom prípade vyberie lieky proti bolesti podľa veku, fyziologických charakteristík a životného štýlu pacienta, ako aj od charakteru a intenzity bolesti. Môže ísť o nesteroidné protizápalové lieky, analgetiká a antispasmodiká. NSAID sa zvyčajne predpisujú perorálne vo forme práškov alebo tabliet: aspirín, paracetamol, ibuprofén, Nurofen, nimesulid.

  Na zvýšenie účinku sa na zvýšenie účinku miestne používajú masti s rovnakými aktívnymi zložkami a výťažky z liečivých rastlín. Takéto masti sa osvedčili dobre: ​​Voltaren, Diclofenac, Nimid.

  V prípade ťažkých kŕčových žíl, hematómov môže lekár odporučiť Troxevasin alebo Troxerutin, heparínovú masť. Obidve lieky normalizujú krvný obeh, podporujú vstrebávanie krvných zrazenín a zabraňujú tvorbe nových. Tieto masti tiež pomáhajú rýchlo sa zbaviť modrín a modrín.


  Lekár vykoná všetky vymenovania až po vykonaní štandardného inštrumentálneho vyšetrenia končatiny - röntgenového, ultrazvukového alebo CT
  .

  Ďalší liečebný plán je založený na výsledkoch úplného vyšetrenia a diagnostiky. S bakteriálnymiinfekcie tkanív alebo iných vnútorných orgánov, lekár predpíše antibiotiká perorálne alebo intramuskulárne. V degeneratívnych-dystrofických procesoch je predpísaný priebeh chondroprotektorov. Sú to prípravky nových generácií, ktoré obsahujú organické zložky potrebné na obnovenie kĺbových tkanív a zabránenie ďalšiemu poškodeniu. Mnohé z nich sú prezentované vo forme doplnkov výživy. Ich účinnosť sa oficiálne nepotvrdzuje, aby ste dosiahli výsledok, budete ich musieť pravidelne brať niekoľko mesiacov.

  Účinnejšie sú injekcie chondroitínu a glukozamínu, často doplnené kyselinou hyalurónovou alebo kolagénom. Takáto injekcia sa nazýva „kĺbová protéza“. Pomáha rýchlo zmierniť bolesť a obnoviť poškodené tkanivo, je však dosť drahý a nie je k dispozícii všetkým pacientom.

  Ak sa zistí onkológia, potom bude liečba dlhá a komplexná, bolesť v dolných končatinách je v tomto prípade iba jedným zo symptómov vážnej choroby. Ak sa vám podarí prekonať to, bolesť tiež prechádza.

  Zranenia sa liečia imobilizáciou poškodenej končatiny pomocou liekov proti bolesti a protizápalových liekov. Dôležitým bodom v tomto prípade je fyzioterapia. Masáž, špeciálne cvičenia, akupunktúra, zahrievanie a ďalšia fyzioterapia pomáhajú predchádzať atrofii tkaniva, keď je noha v sadre na dlhšiu dobu, a po poranení rýchlo obnoviť funkcie končatín.


  Prášky, injekcie, masti alebo potravinové doplnky - dnes je ľahké ich vyzdvihnúťkomplex liekov s rôznym účinkom na rýchle odstránenie bolesti nôh a ich príčiny

  Krevný obeh stimuluje aj zahrievanie a liečenie. To zvyšuje účinok liekov a urýchľuje regeneračné procesy v tkanivách. Preto v záujme samotného pacienta choďte na zákrok, doma robte gymnastiku a masírujte nohu. Ak sa osoba už dlhodobo plánuje zapísať do bazéna, je čas to urobiť - kúpanie bude v štádiu regenerácie veľmi užitočné.

  Prevencia

  Bolesť v nohách, ktorá obmedzuje fyzickú aktivitu takým spôsobom, ovplyvňuje výkon a pohodu osoby - nepríjemný moment. Aby ste tomu zabránili znovu a znovu, po liečbe by ste mali zvážiť preventívne opatrenia. Najlepšie je pravidelné cvičenie.

  Potom tkanivá dostanú odmerané zaťaženie, posilnia a plne fungujú. V prípade infekcie alebo zranenia sa rýchlejšie zotavia bez problémov a komplikácií. Ľudia zaoberajúci sa športom navyše vedú zdravý životný štýl, jedia vyvážené jedlo a nemajú nadváhu. A to je dôležité pre stav končatín.


  Šport a zdravý životný štýl sú najlepšou prevenciou akejkoľvek choroby

  Ľudia, ktorí mali v anamnéze zlomeniny alebo operáciu bedrového, kolenného kĺbu, starších ako 40 rokov, ktorí sa venujú nebezpečnej práci spojenej s ťažkým zaťažením nôh, by si mali nájsť čas. Raz ročne konzultujte ortopeda alebo reumatológa a urobte röntgen kĺbov.

  Zhrnutie:Bolesť nôh od kolena po stehnosa môže vyskytnúť z rôznych dôvodov. Ak sú vylúčené nadmerné práce a zranenia, je lepšie neodkladať návštevu lekára a vyšetrenie. Zmeny v kĺboch ​​súvisiace s vekom, ktoré sú sprevádzané nepohodlím, nemožno zastaviť, ale fyzická aktivita sa môže spomaliť a udržať. Zápalové procesy, najmä pri hnisaní, abscesoch, nádoroch, sa musia liečiť správne. Po každom ošetrení vždy nasleduje obdobie zotavenia. Nezanedbajte konečnú fázu liečby - je to tiež najlepšia metóda na prevenciu recidívy.