Bolesť nôh

Obsah

  Nohy zvyčajne po intenzívnom športovom tréningu, náročnom dni, dlhej prechádzke často zraňujú dobre. Je to nepríjemné, ale nie nebezpečné, zvyčajne to nikoho neobťažuje. Ak sú kíby osoby zdravé, nasledujúce ráno po úplnom nočnom odpočinku nedôjde k nepríjemným pocitom.

  Ak však odpočinok, masáž alebo masť nepomôžu zbaviť sa bolesti nôh, ak sa kĺby v nohách každým dňom viac a viac zrania, je na čase zamyslieť sa nad návštevou lekára. V skutočnosti sa takto prejavuje množstvo kĺbových porúch, ktoré bez včasnej liečby a úpravy životného štýlu môžu viesť k čiastočnej alebo úplnej strate pohyblivosti končatín a ľudskej výkonnosti. Príčiny bolesti nôh spočívajú v skrytej patológii. Úlohou lekára je odhaliť ju a zvoliť najúčinnejšiu liečbu.

  Nasledujú najbežnejšie choroby a patologické stavy, pri ktorých sa zrania nohy ženy, mužov alebo dieťaťa, ich príznaky, ako aj odporúčania, ako postupovať v rôznych prípadoch, ak je lekár dočasne nedostupný.

  Rada:Na správne určenie príčin ochorení je dôležité venovať pozornosť sprievodným príznakom bolesti nôh, lokalizácii a povahe bolesti. Napríklad bolesť z kolena na členok naznačuje poškodenie väzov. A strelecká bolesť na špičkách nôh chodidla je o dnavom útoku. Pre skúseného lekára nie je ťažké stanoviť diagnózu na základevýsluch a vyšetrenie pacienta. Robiť to sami je ťažké.

  Fyziologické dôvody

  Hlavnou príčinou bolesti kĺbových kĺbov pri absencii viditeľných symptómov patológie alebo traumy je nadmerné zaťaženie po neobvyklých záťažiach. Únava nôh zvyčajne bolí večer, častejšie u žien, pretože mnoho žien má vo zvyku nosiť topánky na vysokom podpätku. Módna závislosť zhoršuje situáciu, úzka výšková obuv výrazne poškodzuje stav kĺbov, väzov a krvných ciev.


  „Ne zvyknite si“ na bolesť nôh po pracovnom dni, nie je to najnebezpečnejší, ale nezvyčajný príznak, ktorého príčiny by sa mali riešiť aj včas

  Nepriaznivé pocity, keď k prepracovaniu nôh dochádza okamžite v oboch končatinách. , Jednoduché akcie ich pomôžu odstrániť:

  Odporúčame tiež prečítať si: Ateroskleróza dolných končatín a jej liečba
  • Eliminujte faktory, ktoré zvyšujú nepohodlie - nepohodlná obuv a odev, chlad, vlhkosť, potreba stáť alebo sedieť v rovnakej polohe.
  • Postavte nohy vodorovne a pod spodné nohy položte valec, aby ste im znížili prietok krvi.
  • Masáž nôh sa môže vykonať pomocou masti s heparínom, gaštanom konským, arnikou, eukalyptom alebo jedľovým extraktom. Venujte pozornosť kontraindikáciám: niektoré lieky proti bolesti a únave nôh sa nedajú použiť na poškodenie kože, vaskulárnej siete, tromboflebitídu.
  • Vytvorte si na nohy teplé alebo studené kúpele so soľou. Horúce kúpelemajú tiež niekoľko kontraindikácií, napríklad, majú tendenciu k vysokému krvnému tlaku alebo tehotenstvu, menštruácii u žien. Preto musíte konať múdro.

  Tieto opatrenia by mali byť dostatočné na zvládnutie bolestí spôsobujúcich zlomenie nôh, ak vzniknú v dôsledku banálneho prepracovania. Ak sa nepohodlie ustúpi, ale čoskoro sa vráti aj v pokoji, príčina by sa mala hľadať pri závažnejších vnútorných porušeniach.

  Poznámka:Každá štvrtá osoba prichádza k lekárom so sťažnosťami na bolesť nôh. Každá tretina z nich má diagnostikovanú artrózu alebo artritídu v rôznych štádiách. Celkovo existuje viac ako 200 rôznych chorôb kĺbov, pri ktorých môžu dolné končatiny zraniť. Ale niekedy nepohodlie v nohách nie je spojené s chorobami kĺbov, ale s inými poruchami v tele. Preto je nevyhnutná návšteva u lekára a úplné vyšetrenie.


  Ak kúpeľa so soľou, krémom a masážou nezvláda únavu a bolesť nôh, je čas navštíviť lekára

  Patologické dôvody

  Ak existujú príznaky rozvíjajúcej sa choroby kĺbov, odvráťte sa. nemalo by to byť, rovnako ako experimentovanie s pochybnými ľudovými receptami. Najprimeranejšie bude podstúpiť vyšetrenie, konzultovať s kompetentným lekárom a podstúpiť primeranú liečbu. Ak to urobíte včas a zodpovedne liečite odporúčania, môžete sa úplne zbaviť bolesti za 2-3 týždne.


  Napraviť ten správnyPri diagnostike a predpisovaní účinnej liečby musí lekár poskytnúť maximálne informácie o povahe bolesti, ich lokalizácii, predpisovaní, zraneniach a chronických ochoreniach
  .

  Osteoartritída

  Osteoartritída je degeneratívno-dystrofická zmena v kĺbových tkanivách, pri ktorej je chrupavka zničená a potom nahradená rastmi kostí. Ochorenie je charakterizované bolesťou a stuhnutosťou kĺbov a potom ich úplnou nehybnosťou. Lekári najčastejšie čelia osteoartritíde kolien.

  Pri artróze bolí noha vnútro, pretože hlboko umiestnené kĺbové prvky sú ovplyvnené metabolickými procesmi v tkanivách. S vekom sa metabolizmus spomaľuje, situácia sa zhoršuje zraneniami, stálou fyzickou námahou a anamnézou infekčných chorôb. Kĺby sa začínajú zrútiť a deformovať, strácajú svoju funkciu. Hlavné príznaky artrózy sú:

  • zmeny tvaru kĺbu, jeho zväčšenia a opuchu;
  • drhovacie pohyby;
  • bolesti rôznej intenzity, ktoré sa často objavia náhle s náhlym pohybom „za počasia“ alebo počas nočného spánku, a to bez zjavného dôvodu v neskorších fázach;
  • začervenanie kĺbu, obmedzenie pohyblivosti.

  Aby sa znížilo nepohodlie, osoba sa pri útoku bolesti snaží čo najviac vyložiť postihnutú končatinu - začne krívať. Pri pokročilých formách artrózy sa môže pacient pohybovať iba spoliehajúc sa na trstinu.

  Ako zaobchádzať? Nie je možné liečiť artrózu. Ak je degeneratívny-dystrofickýproces už začal, môžete ho spomaliť iba pomocou liekov, terapeutických cvičení, vyváženej výživy a zdravého životného štýlu. V pokročilých prípadoch sa vykonáva chirurgická operácia. Lekár odstráni zničené kĺbové prvky av prípade potreby ich nahradí protézami. Alebo vykonáva artrodézu - umelú imobilizáciu zničeného nefunkčného kĺbu.

  ​​

  Osteoartritída môže ovplyvniť akékoľvek kĺby dolných končatín a môže sa prejaviť aj dnes u mladých zdatných ľudí
  .

  Ateroskleróza tepien

  Patológia je veľmi nebezpečná, vyvíja sa v dôsledku zablokovania krvných ciev cholesterolovými plakmi, zníženia elasticity krvných ciev stien a porúch obehového systému. Môže sa vyskytnúť v akomkoľvek veku so nezdravou stravou alebo životným štýlom. Ateroskleróza sa dá rozoznať podľa množstva špecifických príznakov:

   55) neustále chladné nohy;
  • mravčenie teliat a nôh, kŕče, pravidelná strata citlivosti;
  • nedostatok pulzu na palci;
  • bolesti zhoršené námahou - prekonávanie schodov, drep.

  Pokožka dolných končatín postupne získava bledomodrú farbu, zbavená vegetácie, ktorá je zvlášť výrazná u mužov. Ak sa nelieči ateroskleróza, tkanivo bez výživy začne atrofovať, môže sa vyvinúť gangréna.

  Ako zaobchádzať? Obnovte krvný obeh v dolných končatinách. Z tohto dôvodu je potrebné vzdať sa fajčenia a alkoholu, zvoliť komplex lekárskychcvičenia zamerané na zlepšenie mikrocirkulácie v cievach, chodiť viac. Akupunktúra, masáže, ultrazvuk, elektromagnetická terapia. Používajú sa tiež angioprotektory a riedidlá a stimulanty krvného obehu.


  Ateroskleróza a ischémia dolných končatín môžu viesť k strate končatín pri absencii komplexnej liečby
  .

  Myalgia

  Toto je meno akejkoľvek bolesti svalov. Myalgia nie je patológia ako taká, ale stav, ktorý sprevádza ďalšie choroby, niekedy nesúvisiace s kĺbmi. Napríklad myalgia môže sprevádzať vírusové infekcie dýchacích ciest, bakteriálne infekcie (chrípka, angína) a infekcie urogenitálnych orgánov. Preto myalgia nemá zmysel liečiť iba analgetikami. Je dôležité ustanoviť ochorenie pozadia a bojovať proti nemu.

  Ako zaobchádzať? Najprv musíte podstúpiť úplné vyšetrenie, aby ste vylúčili zápal kĺbov končatín alebo mäkkých tkanív. Ďalej sú predpísané lieky proti bolesti podľa veku, dobrá fyzioterapia. Zobrazené sú kurzy fyzickej terapie a kúpeľné dovolenky. Ak máte nadváhu, musíte sa ju pokúsiť zbaviť.


  Nezamieňajte si myalgiu s krepaturu u športovcov, povaha vzniku bolesti v dvoch prípadoch je úplne odlišná, hoci bolesť svalov s krepaturou sa dá nazvať aj myalgia

  Ploché nohy

  Táto patológia, keďže zvyčajne vrodené. Opravte chybu pomocou liekovnemožné. Mierna plochá noha nemusí pacienta nijakým spôsobom obťažovať, ale ak je výrazný, cíti sa nepohodlne, keď úplne položí nohu na vodorovný povrch a prenesie váhu na končatinu. Bolesť zosilňuje večer, po strese na nohe, po športovaní a dlhodobom státí.

  Ako zaobchádzať? Zvláštne cvičenia a fyzioterapeutické postupy pomôžu zmierniť stav. Chirurgická operácia na odstránenie plochých nôh sa vykonáva iba vtedy, ak patológia spôsobuje ďalšie komplikácie, ktoré priamo ohrozujú zdravie a výkon pacienta.


  Ploché nohy sa zvyčajne zisťujú v ranom detstve alebo u adolescentov v škole. Konzervatívne metódy bohužiaľ tento defekt v anatomickej štruktúre končatín nelieči
  .

  Dna

  Dna artritída je depozícia solí kyseliny močovej v kĺbových tkanivách. Na rozdiel od artrózy sa dna u mužov často vyvíja kvôli určitým stravovacím návykom a aktívnejšiemu používaniu alkoholických nápojov. Najprv sa močovina hromadí v krvi, potom vykryštalizuje a usadí sa v kĺboch. Kryštály soli korodujú a ničia chrupavku, čo spôsobuje zápal. To je príčinou silnej bolesti končatín.

  Pri dna sa kĺby väčšinou nemusia obťažovať, ale počas napadnutia pacienta strašná bolesť, pulzovanie, šitie, pálenie, starosti. Prst sa zväčšuje a sčervená, môže sa niekoľkokrát zväčšiť. Typickým príznakom dny je končatina.je horúca, pokožka je červená a lesklá.

  Ako zaobchádzať? Iba strava. Existujú lieky, ktoré môžu pomôcť zmierniť bolesť a opuch, môžu rozpustiť soli kyseliny močovej a odstrániť ich z tela. Ak však osoba nezmení svoj životný štýl a stravovacie návyky, choroba bude postupovať a bude sa opakovať. Komplexným a kompetentným prístupom možno obdobia remisií predĺžiť o niekoľko rokov bez straty výkonu a fyzickej aktivity.


  Pri dne nie je osoba schopná si obliecť topánky a postaviť sa na postihnutú končatinu, ťahá a krúti nohu, bolesti môžu byť neznesiteľné a trvajú niekoľko hodín až týždeň
  .

  Ostroha päty

  Tí, ktorí sa aspoň raz stretli s takouto patológiou, si dobre pamätali, koľko nepohodlia prináša a do akej miery môže znížiť kvalitu života. Calcaneal ostroha je mäkké tkanivové tesnenie vyvinuté v dôsledku nadmerného namáhania nôh. Typické príznaky patológie:

  • akútna bolesť počas prenosu hmotnosti na postihnutú končatinu;
  • viditeľný vizuálny alebo hmatateľný výrastok na chodidle.

  Nie je možné dlhodobo ignorovať ostrohu päty, pacient nejakým spôsobom vyhľadáva lekársku pomoc.

  Ako zaobchádzať? Existuje mnoho spôsobov, ako arzenál tradičnej medicíny, ktoré pomáhajú odhaliť náklon päty. Prax ukazuje, že žiadna z nich nie je skutočne účinná. Bolesť ustupuje na chvíľu, ostroha sa môže trochu vyriešiť. Ale po nejakej dobe sa to opakuje. čonaozaj pomôcť? Strava na chudnutie, ortopedická obuv alebo špeciálne ušká na topánkach, masáž, fyzioterapia. V poslednej dobe sa na riešenie tesnení používala laserová terapia.


  Rast kostného tkaniva poškodzuje mäkké tkanivá, narúša nervy, vyvoláva zápal a bolesť, preto nemá zmysel liečiť ostrohu pomocou mince alebo terpentínu. To v žiadnom prípade nemôže pomôcť

  Tromboflebitída

  Príznaky tromboflebitidy sú podobné ako artérioskleróza tepien, ale upchávajú sa žily dolných končatín. Toto je hlavný rozdiel. Dolné končatiny sú tiež neustále chladné, lýtka a chodidlá pravidelne trpia pálivou bolesťou, citlivosť nôh je narušená.

  Typické príznaky tromboflebitidy:

  • začervenanie končatín a opuch pozdĺž zapálených žíl;
  • zahusťovanie, tvorba uzlov v žilách.

  Ako zaobchádzať? V žiadnom prípade ľudové prostriedky. Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je vykonať angiografiu a určiť pravdepodobnosť, že sa krvná zrazenina odlomí a poškodí cievne cievy. Ďalej sa terapia uskutočňuje pomocou liekov na riedenie krvi a posilňovanie ciev. Tromboflebitída sa lieči komplexne. Je dôležité nielen udržiavať normálnu mikrocirkuláciu krvi, ale tiež nájsť príčinu jej narušenia.


  Spravidla je tromboflebitída sprevádzaná kŕčovými žilami, zhoršeným celkovým krvným tlakom a metabolickými procesmi v tele

  Príčiny bolesti nôh a patológie, ktoré ich spôsobujú, sú omnoho väčšie, niekedy aj onikombinovať. Bolesť sa vyskytuje napríklad počas zlomeniny a pretrváva neskôr, ako sa vyvinula artróza. Z tohto dôvodu je dôležité podrobiť sa kompletnej prehliadke a liečiť sa pod dohľadom lekára.

  Zhrnutie:Bolesť v končatinách sa nikdy nevyskytuje bez dôvodu. Ak sa vaše nohy po práci skutočne zrania a po niekoľkých hodinách sa nepohodlie stratí, nemusíte sa obávať. Toto je fyziologický jav, celkom prirodzený po zaťažení kĺbu. Ale ak bolesť ustavične ostrihá, ostrá, ostrá, dokonca aj lieky proti bolesti, lieky s nimi nepomáhajú, mali by ste sa bezodkladne podrobiť vyšetreniu, zistiť, prečo sa bolesť vyskytuje, a začať liečbu. Čím skôr sa tak stane, tým budú prognózy priaznivejšie a tým nižšie bude riziko komplikácií.