Bolesť na špičkách prstov

Obsah

  Prsty prstov osoby zriedkavo trpia, zvyčajne je tento stav sprevádzaný nielen bolesťou, ale aj inými nepríjemnými príznakmi. Ak sa chcete vyrovnať s nepohodlím v rukách, musíte najskôr zistiť príčinu odchýlky a až potom začať liečbu. Ak má osoba bolesti v prstoch, môže to byť spôsobené cievnymi, neurologickými a kĺbovými patológiami. Úzke špecialisti pomôžu pochopiť dôvody.

  Bolesť a necitlivosť

  Bolesť na koncoch prstov je často sprevádzaná necitlivosťou a u niektorých ľudí je tento príznak na prvom mieste. Pacienti sa sťažujú na pocit drevených prstov, akoby stratili citlivosť, ale samotné hroty reagujú s ťažkou bolesťou. Súčasne sa v doštičkách vyskytuje nepríjemný pocit brnenia, najmä ak ruka dlhodobo nemení polohu.

  Vo väčšine prípadov sa bolesti sprevádzané zníženou citlivosťou vyskytujú v dôsledku nedostatočného krvného obehu v tkanivách. Takéto nepohodlie môže tiež spôsobiť poškodenie nervových zakončení, napríklad na zápästí. Dokonca aj cervikálna osteochondróza a hernia medziobratlového disku vyvolávajú nepríjemné pocity na koncoch prstov.

  Ďalším dôvodom narušenia citlivosti je infekcia, trauma a iné patologické procesy. Osoba si často nevšimne, ako roztrhané ostrasy vyvolávajú bolesť vankúšikov a patológia sa prejavuje dokonca aj s klasickýmihnisanie prsta. A ak sa takéto situácie dajú ľahko napraviť, neohrozujú život človeka, potom bolesť spolu s necitlivosťou spôsobenou mozgovou príhodou alebo nádorom predstavujú vážne ohrozenie života pacienta.

  Nedostatok vitamínov v tele sa môže pridať k príčinám znecitlivenia a bolestivosti prstov. Zvyčajne je nedostatok vitamínu A a skupiny B. Jeden môže mať podozrenie na „vitamínovú“ príčinu ďalším nepríjemným znakom - koža na rukách, v oblasti končekov prstov, nechtov, sa začína silne olupovať. Typicky sa tieto problémy prejavujú u detí, dospievania, ako aj u ľudí starších ako 45 rokov, keď sa hladina vitamínov a stupeň ich stráviteľnosti výrazne znížia.

  Bolesť sa môže vyvinúť ako choroba z povolania. Vyskytuje sa medzi hudobníkmi, krajčírkami, sekretárkami, sadzačmi a ďalšími ľuďmi, ktorých prsty sú aktívne zapojené do fyzickej aktivity. Prsty tiež signalizujú globálne poškodenie tela - problémy s obličkami, pečeňou, ktoré sú spojené s nedostatočnou aktivitou týchto orgánov a intoxikáciou.

  Necitlivosť a bolesť vankúšikov môžu celkom rýchlo zmiznúť. Stačí si vyvinúť ruku, niekoľkokrát ju ohnúť v zápästí alebo predlaktí, pretože prsty budú menej bolestivé. Toto sa zvyčajne stáva s problémami s obehom. Ak nie je možné obnoviť citlivosť a zmierniť bolesť na dlhú dobu, môžu sa vyskytnúť endokrinologické príčiny, ako je diabetes mellitus, aleboneurologické - neuropatie, roztrúsená skleróza.

  Diagnózu možno predpokladať v oblasti, v ktorej pociťujete nepohodlie. Ak má osoba malý vankúš na malíčku alebo prstene, potom môže byť problémom stlačenie ulnárneho nervu. Bolestivosť zvyšných prstov je zvyčajne spojená so syndrómom karpálneho tunela.

  Podľa niektorých lekárov je táto patológia pomerne zriedkavá, hoci sa uvádza ako počiatočná diagnóza, keď pacient ide na kliniku. Pri hlbšej diagnóze sa ukázalo, že problém nespočíva v lézii karpálneho kanála, ale vo výčnelku krčnej chrbtice alebo v medzistavcovej prietrži.

  DÔLEŽITÉ!Ak sa náhle objaví bolesť v koncoch prstov a spolu s tým sú problémy s rečou, zmätenosťou, ochrnutím a pocitom paniky, je naliehavo potrebné vyhľadať lekársku pomoc. To môže byť príznakom mikro mŕtvice.

  Bolestivosť vankúšikov a znecitlivenie rúk sa niekedy spájajú s pálením, pocitom chladu v končatinách, zvýšenou bolesťou pri práci, svrbením alebo dokonca svalovým kŕčom ľavej alebo pravej ruky. Je ťažké stanoviť diagnózu sami a lekár by si mal zvoliť iba liečbu. Akékoľvek odchýlky by sa preto mali lekárovi ukázať.

  Ak sa v rôznych častiach tela vyskytne nepríjemný pocit a objaví sa svrbenie, môže to byť jasným príznakom roztrúsenej sklerózy.

  Ale závraty a migréna spolu s bolesťou v koncoch dlane sú znakyvysoký krvný tlak. Prístup k liečbe týchto patológií je odlišný.

  Neuropatie

  Bolestivosť na koncoch prstov prináša osobe veľa problémov a nepohodlia, av niektorých prípadoch môže pretrvávať aj dlho. Chronická bolesť je príznakom závažnej patológie a problém je najčastejšie v rovine neuronálneho narušenia. Dlhodobý priebeh neuropatickej bolesti vedie k depresii, najmä ak sa človek nesnaží problém vyriešiť, ale trpí iba nepohodlím.

  Neurologické poruchy sú dôsledkom lézie alebo zápalového procesu. Stred bolesti je v mozgu a pocity v prstoch sú rôzne:

  Odporúčame tiež prečítať si: Ako liečiť bolesť v ruke
  • brnenie a nepríjemné pálenie, bolesť sú typickými prejavmi neurologickej bolesti. Okrem zóny vankúšikov je zaznamenaná bolesť v dlani, v nohách. Intenzita bolesti je malá, ale ak sa nelieči, môže sa zosilniť;
  • Stlačenie alebo potlačenie bolesti - často začína nohami a je zaznamenané na špičkách prstov. Prejavy bolesti sa vyskytujú na iných miestach, ale nepohodlie na koncoch prstov bráni osobe v každodennej práci, príprave jedla a písaní na klávesnici. V priebehu času sa bolesť znižuje, ale pôsobením provokačného faktora sa znova zosilňuje;
  • krátkodobá bolesť vysokej intenzity - zriedka, príležitostne. Cítia sa hlavne na špičkách prstov, ale občas strieľajú dokonca až k lakťom.Trvanie bolesti je niekoľko sekúnd, po ktorých sa môže prejaviť v iných častiach tela;
  • Precitlivenosť je ďalším prejavom neuropatických porúch. Vyskytuje sa hlavne s dráždivými účinkami na pokožku, v pokoji sa neobjavuje. Keď sa dotknete končekov prstov, pacienti pociťujú bolesti rôznej intenzity - pálenie, kŕče. Niekedy dokonca mráz na koži a trhanie sú následkami neurotransmisie;
  • „studená“ bolesť je typ neuronálneho narušenia, ktorý sa prejavuje vo forme prechladnutia. Niekedy sa pacienti v chladnom období sťažujú, že ich ruky majú omrzliny, ale v skutočnosti to tak nie je - „studená“ bolesť vytvára imaginárny pocit omrzliny a môže sa vyskytnúť aj v teplom období.

  Môže byť ťažké identifikovať neuropatickú príčinu bolesti

  .

  Neuropatické bolesti majú mnoho rôznych príčin. Pre lekárov je ťažké zistiť, prečo bolia končeky prstov, takže pacienti sa podrobujú sérii špecifických vyšetrení zameraných na zistenie príčin nepohodlia. Medzi dôvody rozlíšenia:

  • herpetická infekcia - spontánne bolesti sú zvyčajne komplikované priebehom oparu u starších ľudí;
  • diabetes mellitus - prejavuje sa ako diabetická polyneuropatia u pacientov s diabetes mellitus; pocit pálenia sa vyskytuje na nohách a prstoch, najčastejšie sa prejavuje v noci;
  • bolesť po mŕtvici - bolesť je výsledkom poškodenia mozgových štruktúr, ktoréutrpel priamo pri mŕtvici. Táto symptomatológia pretrváva pomerne dlhú dobu, pacienti sa sťažujú, že ich bolesť neuvoľňuje rok alebo viac, a niekedy strieľa z lakťa na končeky prstov. Takéto bolesti sú často vyvolané určitými faktormi - vysoká alebo nízka teplota, kontakt s niektorými objektmi;
  • poškodenie miechy - bolesť na koncoch prstov je zvyčajne výsledkom poškodenia nervových zakončení miechy. To sa môže stať pri poranení, operácii. Rozsah bolesti a ich povaha je rôznorodá - výhonky, stláčanie, pálenie a brnenie prstov;
  • šijacia chirurgia - veľmi často sa vyskytuje bolesť, ak sa operácia vykonala na zápästí alebo priamo na prste. Pacienti zaznamenali vankúšiky husacie kožušiny, brnenie a pálenie;
  • fantómové bolesti - vznikajú v dôsledku neexistujúcej príčiny, zostávajú však pevne v mozgovej kôre a môžu spôsobiť nepohodlie osoby;
  • roztrúsená skleróza je mnohonásobná lézia nervových uzlín, v dôsledku ktorej sa v tele postupne objavuje bolesť a na končekoch prstov sa objavuje nepríjemný pocit;
  • ​​
  • ožarovanie alebo chemický účinok - prejavujúci sa bolesťou v dôsledku intoxikácie organizmom, negatívne účinky toxických látok na neuróny.

  DÔLEŽITÉ!Po zistení príčin choroby musíte okamžite začať odstraňovať bolesť v prstoch. Pomerne častoodklad návštevy u lekára je provokujúcim faktorom, ktorý situáciu zhoršuje.

  Po návšteve poskytne lekár odporúčania, aké opatrenia sa majú prijať na odstránenie bolesti:

  • u pacientov s cukrovkou musia pacienti kontrolovať hladinu cukru v krvi, veľmi často sa stáva spúšťačom bolesti prebytok cukru;
  • Je nevyhnutné, aby sa zranenia chrbtice liečili čo najskôr ortopedickým traumatológom alebo stavcom, pretože komplikácie cievneho charakteru sa vyvíjajú s priťažujúcou silou.

  Iné príčiny neuropatie sa liečia rôznymi spôsobmi. Je potrebné poznamenať, že analgetiká prakticky nepomáhajú, pretože povaha bolestivých pocitov je trochu odlišná. Antikonvulzívne lieky však pacientom pomôžu, pretože zmierňujú svalové napätie a cievne kŕče. Dôležitou súčasťou liečby môžu byť antidepresíva, ktoré zmierňujú podráždenosť, psychický stres, ale nie sú predpísané dlho.

  Ak je pôvod bolesti spôsobený zápalovou patológiou, lekár odporučí pacientovi nesteroidné protizápalové lieky. Sú schopní zastaviť patologický proces a prerušiť reťaz zápalových reakcií. Pri absencii účinku sa odporúčajú hormonálne protizápalové lieky. Fyzioterapeutické procedúry, akupunktúra, masáže majú dobrý vplyv na liečbu neurologických bolestí - po stlačení je aktivovaný krvný obeh, zlepšuje sa inervácia,trofické tkanivo.

  Prevencia

  Bez ohľadu na to, ktorá konkrétna príčina spôsobila nepohodlie na koncoch prstov a ako dlho bolela problémová oblasť. Je dôležité venovať dostatočnú pozornosť nielen liečbe tohto stavu, ale aj prevencii. Koniec koncov, výskyt bolesti na koncoch prstov nie je nezávislou patológiou, ale symptómom choroby. Hlavným cieľom pacienta je zabrániť opätovnému rozvoju bolestivých pocitov.

  Aj samomasírovanie bude mať určitý účinok v boji proti nepohodliu v prstoch

  Na prevenciu lekári odporúčajú pacientom:

  • monitorovať krvný tlak;
  • kontrola cukru v krvi;
  • so zvýšenou záťažou rúk pri pravidelnom odpočinku;
  • na masáž unavených rúk, najmä pri práci na prstoch;
  • neopierajte si hlavu lakťom;
  • vykonávať preventívne opatrenia.

  Preventívne cvičenia pozostávajú z nasledujúcich činností:

  • Je potrebné zložiť dlane k sebe a zatvoriť prsty ľavej a pravej ruky trámami. S rôznym úsilím striedavo pritláčajte prsty jednej ruky na druhú a naopak.
  • Dlane sú pred hrudníkom uzavreté, na dve minúty si musíte trieť ruky proti sebe, až kým sa neobjaví teplo.
  • Pomocou prstov jednej ruky musíte masírovať stred dlane a striedavo meniť prsty. Cvičenie sa vykonáva na oboch rukách.

  Najdôležitejšie

  Bolestivosť v prstoch na ich úplných koncoch sa nenašlaje často spojená predovšetkým s vaskulárnymi alebo neuronálnymi poruchami. Cievne patológie vyvolávajú hlavne znecitlivenie prstov a brnenie a neurologické poruchy spôsobujú celý rad pocitov až po fantómové bolesti.

  Na liečbu patológie je potrebná kompetentná diagnóza. Je pravdepodobné, že budete musieť navštíviť viac ako jedného špecialistu, kým sa neobjaví presná diagnóza. Po identifikácii príčiny liečby odporúčajú cielenú liečbu zameranú na odstránenie špecifického ochorenia. Nezabudnite tiež na preventívne opatrenia, cvičenia na aktiváciu trofických procesov v prstoch. Takéto porušenia potom nebudú musieť trpieť.