Bolesť na päte

Obsah

  Akákoľvek bolesť spôsobí človeku niekoľko nepríjemností, a ak sa vyskytnú v dolných končatinách, je to dvojnásobne nepríjemné - pretože teraz aj krátka prechádzka sa stane skutočným utrpením. Ak päta bolí zvnútra zvnútra, bolesť spôsobí chodidlám, zakrýva celú dolnú časť nohy, je nežiaduce odložiť návštevu u lekára. Takýto príznak môže naznačovať skryté traumy - napríklad zlomenina jednej z kostí chodidla alebo poškodenie väzov, šliach. Alebo možno príznak blížiacej sa dny. Pätka bolí - pravdepodobne to sú ploché nohy v dôsledku nesprávne vyliečeného zranenia nohy alebo chrbta.

  Prečo je bolestivé šliapať na pätu, ktorý lekár sa má poradiť s akútnou bolesťou, či je možná domáca liečba a čo to bude - čo je uvedené v nasledujúcom článku.

  Hlavné dôvody

  V skutočnosti je výskyt nepohodlia a bolesti v päte úplne prírodným javom. Napokon, päta má každý deň veľkú záťaž pri akomkoľvek pohybe. Noha má zložitú štruktúru: obsahuje 26 kostných prvkov, ktoré sú spojené a fixované väzmi, svalmi a zhora pokryté tukovým tkanivom.

  Táto konštrukcia je navrhnutá osobitne s cieľom zabezpečiť, aby chodidlá odolali zaťaženiu pri chôdzi, behu, drepe a pri vykonávaní funkcií tlmiča nárazov. To však neznamená, že chodidlo je nezraniteľné. Ak sú bremená príliš veľké a konštantné, môže sa pätica zraniť a poraniť. Objaví sa vpo prvé, bolesti rôznej intenzity na pravom alebo ľavom päte alebo oboje naraz.

  Niekedy sa stáva, že to bolí na nohách a pätách, ale dôvod spočíva v inom orgáne a na prvý pohľad nie je spojený s kĺbmi. V tomto prípade symptomatická liečba bolesti nebude mať trvalý účinok, vráti sa znova, až kým sa nezistí a neodstráni základné ochorenie.


  Noha je navrhnutá tak, aby odolala ťažkým bremenám počas celého dňa, ale ak sa stanú nadmernými, môže sa vyvinúť zápal tkanív sprevádzaný bolesťou
  . patológie:
  • plantárna fasciitída - päta vo vnútri bolí, pocity tiahnutia, vyčerpávajúce, niekedy veľmi zriedkavé, úplne stoja na nohe, ohýbajú ju alebo ju veľmi bolestivo narovnávajú;
  • calcaneal ostroha - v päte je pálivá bolesť, ktorá sa zhoršuje pokusmi o nasadenie úzkych topánok alebo státie na špičke;
  • artróza a artritída - pri exacerbácii choroby v päte sa vyskytuje silná bolesť, ale môže pokrývať celú nohu a šíriť sa na dolnú časť nohy. V chronickej forme choroby, bolesť často zhoršená počasím, večer alebo v noci;
  • neuritída, zápal a poškodenie nervu, väzov alebo šliach - v päte sa vyskytujú ostré bolesti zvnútra, zvonka, nad alebo pod pätou, pričom lokalizácia závisí od miesta, kde sa lézia nachádza;
  • zranenia -bolesť môže byť intenzívna alebo slabá, ostrá alebo ťahajúca sa, občas, v pokoji alebo po námahe, na ľavú nohu alebo na pravú nohu. Typické príznaky zranenia: chodidlo je opuchnuté, zdeformované, sfarbené do modra, čiastočne alebo úplne nehybne.

  Dôležité!Po dlhú dobu môže byť kĺbová patológia v štádiu vývoja a nijakým spôsobom sa nemôže prejaviť. Bolesť a iné príznaky môžu vyvolať rôzne faktory: infekcie iných orgánov, ďalšie domáce alebo športové zranenia, nepohodlná obuv, prírastok na váhe alebo tehotenstvo. Ak identifikujete a odstránite príčiny a provokujúce faktory, efektívnejšia bude symptomatická liečba bolesti päty.

  Ako sa vyrovnať s bolesťou doma

  Stalo sa tak, že človek sa veľmi zdráha navštíviť lekára bez ohľadu na to, ktorý z nich znáša, a netoleruje zdĺhavé diagnostické vyšetrovacie postupy. Musíte to urobiť, každý chápe, aké dôležité je získať radu kvalifikovaného odborníka a byť vyšetrený. Ale v skutočnosti je človek poslaný do nemocnice iba vtedy, keď sa situácia stane kritickou.


  V prípade primárnej bolesti päty sa človek snaží pomôcť sám od seba bez toho, aby navštívil lekára
  .

  Doma sa dá bolesti päty zvládnuť improvizovanými prostriedkami. Ak sa patológia nezačne, výsledky tejto liečby sú celkom uspokojivé, všetko končí bezpečne a bez komplikácií.

  Hlavná vec je mať na pamäti dve hlavnépravidlá domácej liečby:

  • neinterferujú s formuláciou a dávkovaním;
  • v prípade zhoršenia zdravia, zhoršenia bolesti alebo objavenia sa nových atypických príznakov by sa mala samoliečba prerušiť a okamžite by sa mal poradiť s lekárom.

  Toto sú najvhodnejšie, najbezpečnejšie a užívateľom testované spôsoby, ako sa zbaviť bolesti päty pomocou ľudových prostriedkov.

  Kúpele

  Teplé, chladné a kontrastné kúpele sú najjednoduchším a najdostupnejším spôsobom, ako zmierniť bolesť nôh doma. Toto je najlepší liek po dlhom pracovnom dni na nohách a vysokých podpätkoch. Ale s artrózou alebo artritídou vám vodné procedúry tiež pomôžu, aby ste sa cítili lepšie. Voda sama o sebe upokojuje a uvoľňuje, určité zložky zvyšujú účinok: bylinné odvariny, oleje, morská soľ.


  Vane s rôznymi prísadami na bolesť chodidiel pomôžu rýchlo zmierniť nepríjemné príznaky

  Vyskúšajte tieto recepty:

  • Harmančekový kúpeľ . Najprv pripravte odvar harmančeka. Ak to chcete urobiť, dve polievkové lyžice sušených kvetov a stoniek harmančeka, nalejte 500 ml horúcej vody, zakryte a trvajte jednu hodinu. Infúzia sa prefiltruje a rozdelí na dve časti. Jeden sa naleje do nádrže so studenou vodou, druhý do nádrže s horúcou vodou. Teraz sú nohy najprv ponorené do studenej vody, držané po dobu 15 sekúnd a presunuté do nádrže s teplou vodou. Postup sa opakuje 10 až 15 krát. Potom nohy utrite uterákom a opätky namažte tukovým krémom.
  • Kúpeľ smorská soľ . Po prvé, v litri horúcej vody by mali rozpustiť tri polievkové lyžice so sklíčkom z morskej soli. potom sa soľný roztok naleje do nádrže s horúcou vodou a ponorí sa do nej na 20 minút. Po kúpeli sú chodidlá opláchnuté čistou vodou, osušené dosucha a namazané smotanou. Ak opakujete tento postup každý druhý deň počas 14 dní, najťažšia bolesť kĺbov a zápal zmiznú.
  • Vane s jedľovými výhonkami . 4–5 jedľových výhonkov s kónusmi treba jemne nakrájať, dať na panvicu, naliať liter vody a privariť k varu. Vypnite, prikryte a nechajte vychladnúť. namažte vývar jedle a nalejte do umývadla teplou vodou. Udržujte svoje nohy v kúpeli pol hodiny, potom utrite a obliekajte vlnené ponožky.

  Pozor!Kúpeľ, rovnako ako akékoľvek tepelné procedúry, je kontraindikovaný počas tehotenstva, vysoký krvný tlak, tendenciu ku krvácaniu, hnisavý zápal.

  Obklady

  Obklady sa zvyčajne vyrábajú z kúska gázy alebo obväzu namočeného v lekárskom roztoku. Obklad je na vrchu potiahnutý polyetylénom a tepelne zabalený. V ideálnom prípade dajte obklad večer a nechajte ho celú noc, aby päty boli teplé a nevystavovali sa stresu.


  Rôzne obklady majú mierny terapeutický účinok na zápal päty a nielen zmierňujú bolesť

  Aké recepty na obklady na bolesť päty je možné vyskúšať doma:

  • Tstrúhaného chrenu . Všetko je jednoduché: koren chrenu musí byť očistený, nastrúhaný a zmiešanýlyžica rastlinného oleja, aby nedošlo k spáleniu pokožky. Päty namažte hmotou, navlečte na horné plastové vrecká a ponožky. vydrž do rána. Ráno odstráňte obklad, opätky vypláchnite čistou teplou vodou, utrite dosucha a naneste mastný krém. Tento postup opakujte každý deň po dobu jedného týždňa. Ak sú na pätách praskliny a odreniny, takéto obklady nie je možné aplikovať - ​​spôsobia koróziu rán.
  • Sekaná krieda a cesnak . Najprv musíte brúsiť obyčajnú kriedu - na obklad na jednej päte potrebujete lyžicu. Teraz olúpajte cesnak a prešiel cez tlač - potrebuje plnú čajovú lyžičku. Cesnaková hmota sa zmieša s kriedou a rozprestiera sa na pätách. Je lepšie urobiť tento postup na dovolenke, aby sa neobťažoval ostrý zápach cesnaku. Udržujte obklad najmenej 2 hodiny, môžete celú noc, ak nečakáte a svrbíte. Priebeh liečby je 5-7 procedúr.
  • Cibulová komprimácia . Jednoduchý a bezpečný nástroj vhodný pre každého. Najprv pečte v peci celú cibuľu. Potom odstráňte vrstvu po vrstve pečenej cibule a položte na podpätky. Upevnite na ňu bandáž a nechajte ju cez noc. Pečená cibuľa nemá štipľavú vôňu, pretože tento spôsob liečby je vhodný pre každého. Celý kurz trvá 10-14 dní. Pečená cibuľa tiež pomáha liečiť praskliny v pätách a zjemňuje staré korene - tieto kozmetické problémy sú často príčinou nepohodlia v nohách.
  • Zemiaková kompresia . Musíte sa umyť a upiecť alebo uvariť v sáčku 1-2 hľuzy zemiakov (na jednu alebo dve podpätky). potomšupky zemiakov, miesiť a kombinovať s roztokom bagety alebo jódu tak, aby vyšli silné zemiakové kaše. Päta je potiahnutá touto hmotou, potiahnutá polyetylénom a vlnené ponožky. Udržujte zemiakový obklad by mal byť celú noc. A opakujte každý druhý deň, až kým bolesť úplne nezmizne.
  • petrolej . Rafinovaný petrolej v rôznych výrobkoch tiež pomáha vyrovnať sa s bolesťou päty. Tradičná medicína odporúča miešať polievkovú lyžicu petroleja s drvenými varenými zemiakmi a komprimovať z tejto hmoty cez noc. Kerozén má štipľavú vôňu, takže je lepšie spať s otvoreným oknom. Priebeh liečby je 7-10 procedúr.
  • Ražný chlieb komprimovaný . Bochník ražného chleba sa rozmazáva brezovým dechtom a nanáša na boľavé päty. Obklad je fixovaný pomocou pásovej pomôcky, je obväzovaný na vrchu. Potom sa odporúča nosiť vlnené ponožky a ležať pod prikrývkami. Tento postup opakujte, až kým sa bolesť úplne nezastaví.
  • Kompresia zo zvieracej žlče . Žlč si môžete kúpiť na trhu od obchodníkov s čerstvým mäsom a hydinou. Ak chcete urobiť obklad, mali by ste namiešať polievkovú lyžicu hoblín mydla na pranie a lekárskeho alkoholu. K tejto zmesi sa pridá 30 g žlče a mieša sa. Okamžite naneste na päty, prikryte polyetylénom a naložte na ponožky. Nohy môžu byť najskôr dusené. Robí obklady každý druhý deň po dobu 2 týždňov.

  Obklady improvizovaných prostriedkov sa najlepšie umiestnia po naparovacom kúpeli na celú noc

  Iné recepty

  Okrem tradičnýchobklady, odreniny a masti alternatívna medicína proti bolesti päty ponúka veľmi zaujímavé recepty a metódy. Napríklad sa odporúča investovať čerstvú tráva uzlovky do ponožiek alebo len do topánok na mesiac - to by malo pomôcť pri ostrohu päty, fasciitídy a dokonca aj plochých chodidlách. Nasledujúci recept je exotickejší. Čo robiť, ak vás obťažujú bolesti v zadnej časti päty alebo pod ňou:

  • Nalejte pol pohára silného, ​​nezriedeného mesačného svitu do širokej nádoby.
  • Zapáli oheň na mesačný svit a na neho položí boľavé nohy tak, aby ho obklopili výpary.
  • Keď mesačný svit úplne vyhorí, je potrebné prevrátiť suchými kukuričnými klasmi chodidlami. Potom si obliecť čisté bavlnené ponožky.

  Namiesto klasov kukurice sa môžu použiť malé kamienky. Niektoré zdroje odporúčajú, aby ste po naparovaní na mesačnom svite namazali päty šípkou alebo olivovým olejom.


  Acetická esencia, žĺtok, alkohol a bylinné obklady - ľudia majú dostatok receptov na liečbu kĺbových patológií, ale účinnosť väčšiny z nich nebola úradne dokázaná

  Ale ako pripraviť neobvyklú drvinu na päte a všeobecne bolesti kĺbov na báze octu:

  1. Nalejte 80 - 100 ml octovej esencie do širokého pohára.
  2. Domáce vajce umyte, dajte do esencie a nechajte ho tam, kým sa škrupina úplne nerozpustí. Trvá to asi tri týždne.
  3. Potom nalejte do zmesi 4 polievkových lyžíc oleja z oleja bez vône, premiešajte a vytvorte homogénnu nádobu.emulzie.
  4. Päty sa premazávajú zmesou po naparení v horúcom kúpeli, zabalené do polyetylénu a navlečené na teplé ponožky.
  5. Tento postup sa opakuje každý deň, až kým sa čeľusť päty úplne nevstrebá. Ak sa nevyskytuje žiadna výplach, ale bolesť sa len obťažuje, potom sa postup vykonáva každý druhý deň počas 10 až 15 dní.

  Ďalším pomerne neobvyklým receptom na liečbu bolesti kĺbov sú včely. Na jar musíte požiadať včelára, aby v úli položil ľanové obrúsky a ponožky. V priebehu sezóny sa textil impregnuje propolisom a stane sa mimoriadne prospešným pre kĺby. Obrúsok je narezaný na kúsky a aplikovaný na päty ako obklady. A obliekli si ponožky na noc. Bolesť by mala ustúpiť za týždeň.

  A posledný recept, ktorý je vhodný pre tých, ktorí nemajú radi kúpele, obklady a masti, je alkoholová tinktúra saberfish. Ak ju chcete pripraviť, musíte zhromaždiť toľko čerstvej trávy ako cinquefoil. Tráva je rozdrvená a naskladaná na liter. Malo by byť napoly plné. Teraz sa saberfish naleje dobrou vodkou o sile 40%, bez parfumov a farbív. Nádoba je uzavretá a čistená na tmavom a chladnom mieste počas 21 dní.


  Je lepšie používať sabelnik na prípravu domácich liekov na bolestivé kĺby, je však vhodný aj lekárenský zber

  Hotový liek sa filtruje. Môžete ju použiť rôznymi spôsobmi: vezmite si polievkovú lyžicu dvakrát denne pred jedlom, rozpustite lyžicu lieku v pol pohári vody a ráno vypite na lačný žalúdok aleborovnaké použitie tinktúry sabelnik podiel trenie päty. Niektorí pacienti tvrdia, že pomocou tohto nástroja sa úplne zbavili pokročilej artritídy a artrózy. Preto by tinktúra mala byť pripravená a udržiavaná v zálohe úplne každému - určite sa hodí pri podliatinách, zápaloch kĺbov, rohov a oporách päty.

  Zhrnutie:Bolesť na päte je častým javom. Často sa s tým musia vyrovnať športovci, tanečníci, módy, ktorí často nosia topánky na vysokom podpätku. Fyziologické bolesti nevyžadujú lekárske ošetrenie a dajú sa ľahko odstrániť prispôsobením návykov a životného štýlu. Bolesť sprevádzajúca kĺbové patológie alebo infekcie si vyžaduje integrovaný prístup k liečbe. Spolu s analgetikami sa používajú NSAID, fyzioterapia a ľudové lieky - jednoduché, cenovo dostupné a efektívne. Môžete si vybrať najvhodnejší zo stoviek receptov. Ak však ani po 7 až 10 dňoch od začiatku liečby nedôjde k zlepšeniu, stále sa odporúča obrátiť sa na úradné lieky.