Bolesť na nohách

Obsah

  Málo ľudí sa veľmi obáva, ak bolí špička. Noha je zraniteľný kĺb, môžete ho zraniť a nevšimnúť si ho, trieť ho nepohodlnou obuvou, zastrčiť ho. To je dosť na to, aby sme spôsobili bolesť kĺbov na špičke. Ak je však bolesť veľmi silná, neodstráňte sa po niekoľkých dňoch, prst zčervená a opuchne, pacient sa začne báť. Prečo bolí palca na nohách, čo s tým, na ktorého lekára ísť?

  Príčiny bolesti môžu byť naozaj čokoľvek - od banálnej podchladenia alebo kukurice až po akútnu fázu dny. V druhom prípade bude potrebné dôkladné vyšetrenie lekárom a intenzívna liečba závažnými drogami. Preto s uvedenými príznakmi, ktoré nezmiznú dva až tri dni, nemá zmysel ďalej hádať a experimentovať s pochybnými ľudovými liekmi. Bolo by rozumnejšie kontaktovať traumatológa, chirurga alebo aspoň ošetrujúceho rodinného lekára a zistiť, čo je problém a ako ho čo najlepšie vyriešiť.

  Bolesť v palci - čo to môže byť

  Ak bol bolesť palca po dlhú dobu bolesť, mali by ste počúvať svoje pocity a zistiť, aká bolesť je, kedy a po akých okolnostiach vznikajú, po ktorých ustupovať a ako dlho vydržia. To je mimoriadne dôležité pre stanovenie správnej diagnózy a výber optimálnej metódy liečby.


  Správne zistite príčinu bolestisprievodné príznaky v palci vám pomôžu - napríklad nádor alebo hrbolček na kĺbe na boku

  Preto musíte venovať pozornosť týmto symptómom a kritériám:

  • Povaha syndrómu bolesti. Ťažká bolesť na chodidle, tupá, boľavá, akútna, dočasná alebo konštantná, kŕčovitá, sprevádzaná záchvatmi, sa môže obťažovať.
  • Frekvencia. Noha bolí neustále alebo iba občas. Ak je to tak - potom v akú dennú dobu. Keď sa prvýkrát objaví bolesť, záleží na tom, ako dlho trvá útok.
  • Lokalizácia. Je dôležité zistiť, či bolí celá končatina alebo len jednotlivé kĺby, bolesť vyžaruje až k päte alebo malíčku.
  • Provokujúci faktor. Musíte venovať pozornosť, keď sa vyskytne bolesť - pri chôdzi, ohýbaní prstom, búšení srdca, presne tak, bez dôvodu, v pokoji.
  • Ďalšie príznaky - prst zčervenal, hnisal, pálil, svrbil, na boku sa zdola objavila rana, alebo prst zostal nezmenený.

  Pred odchodom k lekárovi sa odporúča pokúsiť sa čo najpodrobnejšie opísať všetkých päť bodov na kuse papiera. Na základe porovnania informácií bude pre lekára oveľa ľahšie určiť diagnózu a určiť, ako liečiť bolesť nohy.


  Čím viac informácií lekár dostane, tým ľahšie bude pre neho diagnózu

  Hlavné dôvody

  V tele sa nič nestane. Ak bolí prst bez viditeľného poškodenia, niekde dôjde k nejakému porušeniu. To sa prejavuje nepríjemnepocity v kĺboch ​​končatín. Problém môže spočívať v patológii krvných ciev, obličiek, endokrinného systému. A bolesť prstov bude potom iba jedným z mnohých príznakov základnej choroby.

  Ak je vylúčené poškodenie, môžu mať tieto patológie za následok nepríjemný pocit v palci:

  Prečítajte si tiež: Ako liečiť zarastený necht doma ]
  • Zarastený necht.Klinec zvyčajne rastie po zranení (úder, pád ťažkého predmetu na nohu), pri nesprávnej starostlivosti o chodidlá, s hubovou infekciou. Prst sa zväčšuje, mäkké tkanivá okolo nechtov začervenajú a zapália sa. Bolesť sa objavuje, keď sa dotýkate, máte na sebe tesnú obuv, v pokročilých prípadoch, keď sa mäso pod nechtom začne blednúť, bolesti sa stávajú konštantnými a šklbajú sa.
  • Kukurica . Vyzerá to ako pečať na boku alebo spodná vnútorná časť palca, červenkastá alebo žltkastá farba. Korene nemusia pacienta obťažovať dlho - pokiaľ ich neobťažujú. Pri zapálených kukurici je veľmi bolestivé šliapať na nohy, je takmer nemožné obliecť si úzke topánky. Ak sa pokúsite strihať, prepichnúť, odstrániť kurie oká s pilníkom na nechty, môže sa to zapáliť a ochutnať.
  • Ťažké bremená, nadmerné práce . Ak človek trávi celý deň na nohách v úzkych, nepohodlných topánkach, najmä pri vysokých podpätkoch, jeho prsty môžu večer veľmi ublížiť. Rovnaký príznak sa vyskytuje u športovcov a tanečníkov po intenzívnom tréningu. Najskôr bolesťvzniká až po námahe a po odpočinku odpočíva. Ak sa však záťaž opakuje, nepríjemné pocity sa stanú trvalými.
  • Artritída . Toto je jedna z najbežnejších kĺbových patológií. Zvyčajne je postihnutých niekoľko kĺbov, takže to bolí nielen palec. V tomto prípade môžu byť kĺby horúce, opuchnuté, sčervenané, pohyblivosť kĺbov je obmedzená.
  • Artróza . Často zamieňaný s artritídou, ale táto patológia má úplne odlišný charakter pôvodu a vyžaduje odlišný prístup pri liečbe bolesti. Artróza je vždy sprevádzaná deformáciou kĺbov. Bolesť obvykle postihuje nielen chodidlo, všetko začína nepríjemným pocitom pri veľkých kĺboch ​​- bedre, kolene, ramene, chrbtici.
  • Dna . Je to kĺbová patológia, ale je to spôsobené narušením metabolických procesov v tele. V kĺboch ​​sa začínajú akumulovať a kryštalizovať soli kyseliny močovej. To vedie k tvorbe takzvaných "kužeľov", malé kryštály traumatizujú a dráždia tkanivo chrupavky, čo spôsobuje silnú bolesť. Je pozoruhodné, že v tomto prípade zvyčajne vzniká v pokoji, môže sa spustiť použitím korenených, slaných potravín, alkoholu.
  • Diabetes mellitus . V medicíne existuje osobitný pojem - diabetická noha. Kvôli vysokému obsahu glukózy v krvných cievach strácajú svoju elasticitu, stávajú sa krehkými. To vedie k narušeniu mikrocirkulácie krvi v malých periférnych cievach. Spodné textíliekončatiny nemajú dostatok výživy a začínajú postupne umierať. Najskôr pokožka vyschne, rozjasní sa, pokryje ju trhliny. Potom na ňom vzniknú zapálené trhliny a vredy, ktoré sa potom premenia na gangrénu. V takomto procese človek prirodzene zažije bolesť.

  Dna je jednou z najbežnejších príčin deformácie, opuchu a sčervenania palca na nohe.

  Všetky uvedené dôvody nemožno označiť za nevinné, ich ignorovanie môže viesť k závažným komplikáciám a zdravotným následkom.

  Čo robiť v prípade úrazu - prvá pomoc

  Postupy sa budú líšiť v závislosti od toho, prečo a ako bolia prsty na pravej alebo ľavej nohe. Ak došlo k poraneniu a pacient si je toho dobre vedomý, prvá pomoc pri silnej bolesti bude pozostávať z nasledujúcich krokov:

  • Na postihnutý prst naneste chlad. Vhodný ľad, uterák na sneh namočený v studenej vode, akékoľvek mrazené potraviny z mrazničky. Ak je to možné, počas prvých dní po zranení sa aplikuje chlad každých 5 až 7 minút každú pol hodinu. To zmierni nielen bolesť, ale aj opuchnutie sčervenania alebo modrej.
  • Upevnite palec kĺbom pevným obväzom a nohu umiestnite nad úroveň tela. Takéto činnosti ochránia postihnutú končatinu pred ďalšími náhodnými zraneniami a znížia prietok krvi - je to príčinou opuchu a bolesti. Zároveň by však bandáž nemala byť príliš tesná, aby nevyvolávala stagnáciu nohy.
  • BPočas prestávok medzi studenými obkladmi môžete kĺby namazať pomocou liekov proti bolesti, protizápalových mastí a gélov.
  • Na druhý deň sa na bolavý prst môže aplikovať kaša zo strúhanej surovej cibule alebo zemiakov. Tieto cenovo dostupné a overené ľudové lieky tiež pomôžu zmierniť bolesť, opuchy a urýchliť opravu tkanív. Mriežka sa položí na prst, na vrch sa položí malé vrecko z polyetylénu a potom sa ponožka fixuje. Každú hodinu môžete meniť kompresiu, môžete ju nechať v noci.
  • Teplé kúpele so sódou alebo morskou soľou pomáhajú odstraňovať bolesť a opuch. Musia začať od druhého alebo tretieho dňa po zranení.

  V prípade podliatin a iných zranení je príčina bolesti zrejmá

  Pozor!Ak palec po podliatine alebo páde zaujal neprirodzenú polohu, vystrčí sa nabok alebo dopredu, v žiadnom prípade by ste sa ho nemali pokúsiť vrátiť na svoje miesto. Najvhodnejšie bude chrániť končatinu pred akýmkoľvek zaťažením a mechanickým namáhaním a čo najskôr kontaktovať pohotovostnú službu. V žiadnom prípade by ste nemali vykonávať žiadne tepelné postupy, dávať obklady, až kým nebude úplne vylúčený hnisavý infekčný zápal.

  Čo robiť v iných prípadoch

  Ak nedošlo k zraneniu, nebolo zistené poškodenie prstov, ale stále to bolí, musíte hľadať príčinu pri vnútornom porušovaní. V tomto prípade je bolesť príznakom nediagnostikovanej základnej choroby. Je dôležité určiť, ktorý z nich a začať liečbu.


  Návštevu lekára by ste nemali odložiť, ak je noha chodidla zreteľne poškodená alebo ak je bolesť veľmi silná, čo po užívaní liekov nezmizne

  Bolesť ustúpi aj po zotavení pacienta. Ak to chcete urobiť, najskôr sa dohodnite na stretnutí s lekárom - terapeutom alebo traumatológom. Ako sa pripraviť na návštevu s cieľom urýchliť a uľahčiť diagnostický proces opísaný vyššie. Lekár môže diagnostikovať a určiť taktiku liečby iba v oblasti získania výsledku testu.

  Diabetes mellitus

  Diabetická noha bez kvalitného a svedomitého zaobchádzania sa môže dostať do gangrény, čo povedie k amputácii končatín, zdravotnému postihnutiu a prípadne k smrti. Najskôr však treba liečiť chodidlo, ale hlavný problém - vysokú hladinu cukru v krvi. Metódy, ktoré sa na tento účel používajú:

  • inzulínové prípravky na podporu funkcie pankreasu;
  • lieky na zníženie hladiny cukru v krvi;
  • diétna terapia;
  • mierne cvičenie.

  Nie je možné zabrániť podchladeniu a prehriatiu, nadmernému zaťaženiu dolných končatín, vrátane obezity. Zraneniam a zraneniam je potrebné sa vyhnúť, pretože pri cukrovke sa hoja veľmi zle, sú zapálené a slabnú.


  V prípade diabetes mellitus je úsilie zamerané predovšetkým na stabilizáciu hladín glukózy v krvi

  Dna

  Príčiny tohto ochorenia sú aj metabolické poruchy v tele. Lekár vám predpíše lieky, ktoré budú interferovaťKyselina močová sa ukladá v kĺbových tkanivách, stimuluje jej rozpúšťanie a vylučovanie z tela. Lekár bude tiež upozorňovať na potrebu neustáleho dodržiavania šetrnej stravy a úplného odmietnutia alkoholu. Jedna malá chyba v podobe pohára piva alebo sendviča s údenou klobásou môže spôsobiť akútnu bolesť.

  Existuje množstvo lokálnych liekov, ktoré pomáhajú zmierniť bolesť a opuchy dny. V skrinke pre domáce lieky sa musia vždy skladovať na sklade. Ale vo všeobecnosti musíte pochopiť: je to nevyliečiteľné ochorenie chronického priebehu, je náchylné na exacerbácie a záleží iba na pacientovi, ako často a budú výrazné.

  Zarastený necht

  A nejde ani o patológiu, ale iba o dôsledok plesňovej infekcie, poranenia alebo nesprávnej starostlivosti - odrezanie nechtovej platne. Skúsený manikúra alebo pedikúra sa s takýmto problémom ľahko vyrovná. Najdôležitejšie: počas postupu starostlivo sledovať dodržiavanie hygienických požiadaviek. Pozostáva z tohto:

   88) bolesť v pare sa naparila v kúpeli alebo sa použila špeciálna formulácia;
  • Zarastené rohy sa zdvíhajú a rezajú;
  • Medzi kožný valec a platničku na nechty sa vkladá bavlnená alebo silikónová rolka, aby sa zabránilo opätovnému zarastaniu.

  V budúcnosti sa odporúča nechať nechty nerežať, ale jemne si ich zaťať. V ťažkých prípadoch sa po narezaní zarastených rohov zahnutá doska na nechty vyrovná pomocou špeciálnych titánových svoriek. V najviac zanedbávanýchtvar nechtu je úplne odtrhnutý, aplikuje sa sterilný obväz a starostlivo monitoruje, ako správne rastie mladá doska na nechty. Ak je plesňová infekcia stále prítomná, musí sa liečiť.


  Odborníci kozmetických salónov alebo chirurgov na klinike sa môžu ľahko vyrovnať s problémom zarastených nechtov

  Mozoly, popáleniny, otvorené poranenia so zhnisaním

  Ak váš prst bolí kvôli hnisavému zápalu, je lepšie neliečiť sa, ale poradiť sa s lekárom. V takýchto prípadoch môže akýkoľvek účinok vyvolať šírenie infekcie v tele a rozvoj sepsy. V žiadnom prípade by nemalo stúpať boľavé chodidlo v žiadnom z roztokov, zahrievajte sa, nevyhrievajte obklady. Ak je viditeľný absces, nemusíte ho prepichnúť sami a pokúsiť sa vyčistiť ranu. Všetky tieto činnosti sú nebezpečné z dôvodu infekcie a zhoršenia situácie.

  Čo sa dá urobiť v tomto prípade:

  • naneste na prst čistý kapustový list - tento osvedčený ľudový liek účinne odstraňuje opuchy, bolesť, vytiahne hnis;
  • namažte prst protizápalovou masťou kĺbu, ak nie je rana otvorená;
  • jemne ošetrujte prst antiseptikom - napríklad roztokom furatsiliny alebo brilantnej zelene.

  Čoskoro by ste mali navštíviť svojho lekára. Urobí všetko, čo je potrebné na odstránenie hnisu a zabránenie šíreniu infekcie.


  Ak je lekár dočasne nedostupný, ľudové lieky pomôžu zmierniť bolesť a opuch - napríklad,kapustový list s medom

  Preventívne opatrenia

  Bolesť v prstoch nie je najväčším problémom. Môže sa to však stať, ak bude ignorovaná a bude sa správať nesprávne. Ak už bolí prst, je lepšie sa nespoliehať na intuíciu a rady tradičnej medicíny, ale nájsť čas na kontaktovanie špecialistu. Spravidla to šetrí oveľa viac času a nie je ochromujúce.


  Pohodlná obuv je jedným z najjednoduchších preventívnych opatrení s tendenciou k artikulárnym patológiám

  Aby sa predišlo opakovaniu nepríjemnej situácie, treba si v budúcnosti pamätať na také jednoduché pravidlá prevencie:

  • Nenoste pevnú a nepohodlnú obuv. Aj keď si obliekanie vyžaduje pri práci iba päty, mali by ste si vybrať topánky presne vo veľkosti, v pätách strednej výšky, najlepšie z prírodných materiálov. Nebude zbytočné používať špeciálne ortopedické vložky z rohov, rohov, formovania kostí. Čo najskôr by ste mali odstrániť pevné topánky a oddýchnuť si chodidlá.
  • Ak je práca spojená s ťažkými bremenami na nohách, je potrebné po skončení pracovného dňa poskytnúť končatinám dobrý odpočinok. Lekárne dnes ponúkajú celý rad externých produktov v rôznych cenových kategóriách, ktoré rýchlo zmierňujú bolesť a opuchy, normalizujú krvný obeh a bránia patologickým kĺbom.
  • Ak sa už poškodenie kĺbov začalo, malo by sa vykonať dôkladné vyšetrenie a nemalo by sa vyhýbať liečbe predpísanej lekárom.
  • S modrinami, dislokáciami azlomeniny sa odporúčajú kontaktovať traumatológa, a nie samoliečiť.
  • Ak je to možné, vzdajte sa zlých návykov a kontrolujte výživu. Potraviny bohaté na bielkoviny sú užitočné pre kĺby - chudé mäso, vajcia, tvaroh, mlieko, čerstvá zelenina a ovocie. Odporúča sa vylúčiť slané a kyslé, mastné a korenené výrobky.

  Zhrnutie: Bolesť v palci na nohách môže byť spôsobená rôznymi dôvodmi. Ak ide o modriny alebo zranenia, musíte na chodidlo aplikovať chlad, použiť fixačný obväz, môžete užívať analgetiká. Potom by ste mali kontaktovať najbližšiu pohotovosť. Ak bolesť prstov nie je zrejmý, mali by ste podstúpiť vyšetrenie a zistiť presnú príčinu tohto javu. Na základe výsledkov testov lekár diagnostikuje a určí, čo robiť ďalej. Jednoduché preventívne opatrenia pomôžu predchádzať relapsom a udržia zdravé kĺby dolných končatín.