Bolesť na ľavej nohe

Obsah
  6. Ak má osoba bolesť v nohách a môže to byť jedna, ľavá končatina, sú príčiny nepohodlia vyvolané rôznymi skupinami chorôb. Je mimoriadne dôležité stanoviť konkrétnu príčinu, pretože od toho závisí liečba zvolená pre pacienta. Zvyčajne je pre pacientov ťažké určiť, čo ich skutočne obťažuje - sťažnosť bolí ľavú nohu alebo pravá je veľmi častá, hoci pre lekára to znamená málo. A iba v procese diagnostiky môžeme zistiť, čo presne spôsobilo nepohodlie končatiny.

  Cievne patológie

  Cievne choroby sú rozšírené a postihujú nielen veľké cievy tela, ale aj menšie periférne cievy. Nohy môžu zároveň trpieť nerovnomerne a ľavá noha je zasiahnutá viac ako pravá a niekedy naopak.

  Ateroskleróza

  Ateroskleróza tepien dolných končatín je spojená s tvorbou povlaku ich cholesterolových usadenín v lúmene tepny, ktorý blokuje tok krvi. Je chybou si myslieť, že plaky ovplyvňujú iba koronárne tepny: tvoria sa takmer vo všetkých cievach. Ovplyvňuje aterosklerózu najmä tepny na úrovni panvy a tiež postihuje cievy umiestnené v diaľke.

  Ateroskleróza sa prejavuje hlavne pri chôdzi, keď sa noha charakteristicky ťahá a bolí v oblasti dolnej končatiny a chodidla. S predĺženým priebehom choroby sa pociťujú nepohodlie v nohách počas odpočinku a nedostatok patologickej liečby patológievedie k takým závažným dôsledkom, ako je gangréna alebo nekróza.

  Toto ochorenie postihuje mužov aj ženy. Riziko sú fajčiari, diabetici, pacienti s vysokým obsahom cholesterolu, ľudia s ischemickou chorobou srdca a iné patologické stavy vrátane metabolických.

  Symptomatológia aterosklerózy je mnohostranná:

  • v ľavej vetve sa pulz prestane cítiť vo veľkých plavidlách nachádzajúcich sa v ingvinálnej zóne;
  • vo svaloch stehien a dolných končatín lýtka je ostrá alebo matná bolesť;
  • dlhé bremená sa nedajú ľahko tolerovať a chôdza vyžaduje prestávku;
  • pravidelne sa vyskytujúca bolesť v nohe zmierňuje iba stav odpočinku vo zvýšenej polohe, ale táto metóda po chvíli prestane pomáhať;
  • chodidlo sa môže náhle ochladnúť a blednúť;
  • 20. v závažnom štádiu patológie sa na koži objavia škvrny modrasto-vínového odtieňa alebo mramorového typu s charakteristickým leskom pokožky, čo naznačuje začiatok nekrotického procesu;
  • U mužov môže vaskulárny problém ovplyvniť účinnosť.

  Cievne patológie pomôžu zistiť ultrazvuk.

  Pri diagnostike a liečení je potrebné konzultovať s vaskulárnym chirurgom. Tento špecialista vykoná Dopplerov ultrazvuk a zistí stav ciev. Liečba závisí od štádia ochorenia, vo väčšine prípadov je liečba konzervatívna, ak je choroba zistená v skorom štádiu. V neskorom štádiu, keď je značne narušený prietok krvi, je potrebný chirurgický zákrok. Zohľadňuje saotázka plastickej časti tepny s obmedzeným prietokom krvi.

  Kŕčové žily

  Ďalšou bežnou patológiou dolných končatín, pri ktorej pacienti pociťujú nepríjemné pocity na nohách, sú kŕčové žily. Patológia je spojená s problémami s fungovaním chlopní, v dôsledku čoho je narušený prietok krvi v cievach.

  Hlavnou príčinou choroby je slabosť venóznych chlopní, ktoré nemôžu úplne vytlačiť krv. Z tohto dôvodu sa vracia späť (reflux) a cievy sa už nedokážu vyrovnať s týmto objemom krvi, jeho steny sa natiahnu a začne sa zápalový proces. Najprv je postihnutý iba endotel, ale v krátkom čase je do patologického procesu zapojená celá stena cievy.

  DÔLEŽITÉ!Pri konštantne zvýšenom zaťažení je zápal mimoriadne akútny a choroba postupuje rýchlo - doslova o niekoľko mesiacov neskôr sa žily sotva vyčnievajúce na ľavej nohe premenia na hrbolaté modré pramene krčiace sa pod kožou.

  Typickým príznakom kŕčových žíl je výskyt vyčnievajúcich žíl pod kolenom, ktorý je viditeľný pod kožou. Veľmi často sa to prejavuje u žien po tehotenstve, ktoré je vyvolané zvýšenou telesnou hmotnosťou pri nosení dieťaťa. V počiatočnom štádiu vývoja patológie nie je symptomatológia príliš nápadná a nelíši sa v jej špecifickosti. U pacientov to ťahá do nôh, do dolnej časti nôh, sú bolesti nudné a nie sú ostré.

  Zvyčajne sa vyskytujú po dlhodobom státí alebochodiť. S progresiou patológie sa bolesť zosilňuje a môže sa stať tak, že celá noha bolí u pacientov - nepohodlie tak paralyzuje končatinu. S progresiou patológie sa spájajú závažnejšie príznaky:

  • kŕče v noci;
  • zvýšená únava;
  • bolesť a opuch dolných končatín.

  Symptómy sa zvyčajne prejavujú večer a v noci, ako aj po zvýšenom zaťažení dolných končatín. Po dlhej prechádzke to bolí dokonca na krok na nohy. Osobitné nebezpečenstvo patológie spočíva v tom, že sa choroba vyvíja pomaly a nemusí sa pociťovať roky, ale od určitého kritického bodu choroba rýchlo postupuje, čo vedie k závažným komplikáciám: chronická žilová nedostatočnosť, hyperpigmentácia kože, zvýšené riziko erysipel, trofické vredy dolnej končatiny. atď.

  Na chorobe sa podieľa vaskulárny chirurg. S diagnostikou nie sú žiadne zvláštne problémy. K dnešnému dňu existuje dostatok metód na presnú diagnostiku. Chirurgické ošetrenie kŕčových žíl. Vykoná sa flebektómia, to znamená, že kŕčové žily sa jednoducho odstránia.

  Je možná laserová koagulácia alebo rádiofrekvenčná ablácia, ako aj skleroterapia, pri ktorej sú žily naplnené špeciálnym sklerotizujúcim činidlom, ktoré pravdepodobne prilepuje lúmen plavidla. Každá operácia je spojená so zvláštnymi rizikami a výsledok zďaleka nie je dosiahnutý vždy v správnom množstve, preto je najlepšie sledovať opatrenia vo všetkých smerochprevenciu a nie liečbu chorých ciev.

  Odstraňovanie endarteritídy

  Odstraňovanie endarteritídy je jednou z najzávažnejších vaskulárnych patológií, ktorá vedie k invalidite. Ochorenie je chronický vaskulárny zápal, ktorý vedie k nekróze. Patológia je zvyčajne postihnutá mužmi a ohrozené sú aj pacienti s podchladením dolných končatín alebo zranení, zlou koaguláciou krvi, metabolickými poruchami a zlými návykmi.

  Dlhodobá intoxikácia vedie k zápalovému procesu a nakoniec sa u pacientov začínajú vyskytovať všetky príznaky endarteritídy:

  • bolesťami a ťahaním z nôh;
  • ťažkosť končatín po dlhšej chôdzi;
  • znecitlivenie nôh, záchvaty a opuchy v členkoch;
  • ​​
  • zvýšené potenie;
  • zmena farby kože, nechtov, vzhľadu vredov a nakoniec zón smrti tkanív.

  Ochorenie začína miernou závažnosťou a bolesťou v nohách, preto sa často ignoruje.

  Po odstránení endarteritídy môžu nohy bolieť a tak zle zraňovať, že pacienti začnú zreteľne krívať, najmä so zvýšenou bolesťou. Tento jav sa nazýva prerušovaná klaudikácia. Ochorenie prechádza štyrmi fázami jeho vývoja, u ktorých pacienti nemajú absolútne žiadnu šancu na vyliečenie a otázkou je iba amputácia končatiny zasiahnutej gangrénou. Najefektívnejší boj proti patológii je možnýv ranom štádiu, keď deštruktívne procesy v mäkkých tkanivách ešte nezačali.

  Stav pacienta možno hodnotiť pomocou dopplerografie, kapillaroskopie a reovasografie. Údaje z týchto štúdií nám umožňujú urobiť presnú diagnózu a predpísať liečbu. Terapia závisí úplne od štádia liečby na klinike. Ako protizápalové lieky, tak NSAID, je možné predpísať vitamíny, sú potrebné antitrombotické látky. Odporúča sa kombinovať liekovú liečbu s fyzioterapiou.

  Choroby kĺbov

  Kĺbové patológie sú najčastejšou príčinou bolesti na ľavej nohe. Toto ochorenie veľmi často postihuje obe končatiny, ale v počiatočnom období, keď je postihnutá iba jedna noha, sa pacienti môžu sťažovať na bolesť v ľavej končatine.

  Artritída a artróza

  Odporúčame tiež prečítať si: Prečo sa sťahuje pod koleno

  Artritída a artróza sú patológie, pri ktorých sa ničí kĺbové spojovacie tkanivo. Príčiny chorôb sú rôzne:

  • pri artróze dochádza k poškodeniu tkaniva v dôsledku nedostatku živín v synoviálnej tekutine a spojivovej chrupavke;
  • pri artritíde sa vyvinie zápalový proces infekčnej alebo neinfekčnej povahy, ktorý je vyvolaný rôznymi príčinami, vrátane autoimunitných.

  Pri artritíde a artróze dochádza k podobným procesom - kĺb stráca svoju schopnosť vykonávať obvyklé pohyby v končatinách, dochádza k deštrukcii spojivového tkaniva a zvyšuje sa zaťaženie povrchov kĺbov. nalokalizácia v chodidle, pacienti nemôžu ani chodiť na chodidlo.

  POMOC!Príznaky artritídy a artrózy sa nemusia objaviť dlho, kým choroba neprejde do aktívneho štádia.

  Noha a bolesť nôh nielenže spôsobuje, že sa na dotyk v oblasti kĺbov zahrieva, a silné bolesti a nepríjemné pocity sa týkajú pacientov aj počas odpočinku. V prípade poškodenia kĺbov nie je dokonca možné vziať nohu doľava a doprava kvôli bolesti.

  Diagnostika choroby je veľmi jednoduchá - jedná sa o najčastejšie ochorenia, s ktorými sa ortopedický lekár stretáva, takže neexistujú žiadne osobitné ťažkosti. Po sérii štúdií lekár predpíše liečbu. V prípade artritídy a artrózy sa odporúčajú nesteroidné protizápalové lieky, chondroprotektory a lieky proti bolesti, ak si skupina NSAID neporadí svoju úlohu. Liečba je dlhá, ale ak včas vyhľadáte lekársku pomoc, potom existuje možnosť zastaviť ochorenie v ranom štádiu.

  Osteosarkóm

  Pomerne často, s bolesťou v nohe, ho pacienti vnímajú ako modrinu a ľudia v starobe si myslia, že ich kosti sú bolestivé kvôli artritíde alebo artróze, čo znamená, že neprijímajú potrebné opatrenia a ošetrené podľa obvyklej schémy. Takéto nepríjemné pocity môžu vyvolať nielen obvyklé kĺbové patológie, ale aj najnebezpečnejšie ochorenie - osteosarkóm, ktorý ovplyvňuje tubulárne kosti.

  Toto ochorenie postihuje dospelých aj deti. Je ťažké diagnostikovať, pretože ťahanie bolesti v počiatočnej fáze sa nezdá byť pre pacientov nebezpečné, a to iba s rastomnádory, keď sa objavia veľmi silné pocity, pacienti sa ponáhľajú k lekárovi.

  Príčiny choroby nie sú presne známe, trauma môže predchádzať rozvoju osteosarkómu, ale patológia sa vyvíja aj spontánne. Srdcom postihnutých buniek sú osteoblasty. Jedná sa o nezrelé kostné bunky, ktoré sa začínajú aktívne deliť a stávajú sa nádorom. Najčastejšie sú postihnuté femur a koleno.

  Príznaky choroby:

  • bolesť na ľavej nohe zo stehna, ktorá je prítomná dlhšie ako tri dni a ktorú nezastavujú lieky proti bolesti;
  • objavenie sa nepohodlia v noci a počas dňa, dokonca aj v pokoji, bez zaťaženia;
  • opuch nádoru (príznak sa neobjavuje vôbec).

  Diagnóza choroby sa vykonáva rôznymi metódami. Po stanovení diagnózy sa pacientovi podrobí tradičná liečba - ožarovanie, chemoterapia atď. Ak je to potrebné, vykoná sa operácia, ak je možné odstrániť poškodenú oblasť kosti a vložiť implantát. Prežitie viac ako 70 percent, na základe včasnej diagnózy.

  Svalové bolesti

  Svalové bolesti v dolnej alebo dolnej časti nohy môžu hovoriť o rôznych príčinách, úplne normálnych a patologických. Úlohou lekára je urobiť včasnú diagnózu, aby sa predišlo komplikáciám.

  Myositis

  Myositis je zápalová patológia, ktorá ovplyvňuje svalový systém. Zvyčajne trpia veľké svaly jednej končatiny, napríklad ľavá noha. Patológia môže byť lokalizovaná v jednom svale,potom sa rozšíri na susedné. Ochorenie je nebezpečné kvôli jeho rýchlemu priebehu a vývoju hnisavého procesu, ako aj prejavom ochorenia na koži.

  Myozitída môže byť výsledkom traumy na končatine.

  Myozitída je iná, a preto sa v závislosti od príčiny a typu kurzu vyvíjajú klasifikácie patológie. Podľa charakteru priebehu môže byť toto ochorenie:

  • pikantné;
  • subakútna;
  • chronicky.

  Podľa rozšírenia do svalu je patológia rozptýlená a pokrýva sval v celom jeho objeme a lokálna, keď je zápalový proces lokalizovaný na jednom mieste, za alebo pred ním. V závislosti od príčiny choroby sa patológia zaraďuje do infekčných nepurulentných, osifikujúcich, akútnych hnisavých, toxických a parazitických patológií. Ak ochorenie postihuje pokožku, nazýva sa dermatomyozitída a pri viacerých léziách je diagnostikovaná polymyozitída.

  Najčastejšie je myozitída dôsledkom prenosu vírusového ochorenia, druhé miesto medzi príčinami, ktoré vyvolávajú myozitídu, je obsadené infekčnými chorobami. A tiež sa vyvíja patológia v dôsledku intoxikácie v dôsledku autoimunitných porúch. Najťažšia je dermatomyozitída a polymyozitída.

  Mierne ochorenie sa môže vyvinúť z podliatin, podchladenia. Symptomatológia takejto myozitídy je slabá, netrvá dlho, takže choroba rýchlo zmizne a neprináša pacientovi veľa nepohodlia. Ťažšie príznaky sa vyvinú s hnisavou formoupatológia, ak sa do rany dostane infekcia a na tomto pozadí sa vyvinie zápalový proces.

  Symptomatológia myozitídy sa prejavuje celkom jasne. Noha zle bolí pri najmenšej námahe, pri chôdzi, pri akútnej myozitíde a v pokoji. Bolí sa dotknúť nohy, opuchne a sčervená, pri dotyku sa zahrieva. Sval je ako kameň, sú tu ustálené nudné bolesti, s abscesom je bolesť akútna.

  POMOC!Okrem miestnych príznakov choroby trpí všeobecný stav aj u pacientov: zvyšuje sa telesná teplota, znižuje sa pracovná kapacita a vyskytuje sa únava a podráždenosť.

  Ak sa choroba nelieči, môže sa zmeniť na chronickú formu a potom je oveľa ťažšie vysporiadať sa s myozitídou. Preto, ak existuje bolesť na ľavej nohe, je potrebné podrobiť sa diagnóze (MR a RTG, moč a krvné testy na rozlíšenie patológie) a identifikovať príčinu. Myozitída, ktorú zaviedol lekár, sa lieči konzervatívnym spôsobom, ale ak sa vytvorí absces, je potrebné, aby sa absces vyskytol.

  Liečba závisí od formy ochorenia - najskôr musíte pochopiť, prečo vznikli myozitídy a opuchnuté svaly, a až potom, s ktorým lekárom by ste sa mali o liečbe poradiť. Napríklad v prípade poškodenia patogénnymi mikroorganizmami špecialista na infekčné choroby predpíše terapiu dermatomyozitídou - dermatológom, a ak je potrebná chirurgická liečba, pacient bude potrebovať chirurga.

  A tiež lieky sa vyberajú individuálne. V tomto prípade budú hlavnými NSAID a analgetiká av prípade potreby tiež ďalšie lieky.

  Neurologické príčiny

  Najbežnejšou neurologickou poruchou je ischias alebo štiepenie sedacieho nervu. K kompresii nervov dochádza v dôsledku sprievodných patológií, ktoré sa vyvinuli, a to:

  • medziobratlová hernia;
  • osteochondróza;
  • piriformis syndróm;
  • Lymeho choroba;
  • spondylolistéza;
  • poškodenie sedacieho nervu;
  • Porucha lumbosakrálnej chrbtice.

  Príznaky ischias sú veľmi bolestivé a bolestivé. Zvyčajne je postihnutá jedna končatina a často je to ľavá noha. Rastie znecitlivené a často sa vyskytujú kŕče, najmä pri dlhodobom sedení. Pacienti trpia bolesťou, ktorá pochádza z bedrovej oblasti a strieľa ľavú nohu zozadu od zadku po chodidlo.

  Zovretý nerv v ischias spôsobuje bolesti v nohách.

  Noha sa stáva veľmi podrážditeľná a pri najmenšom dotyku bolí. Pokožka je bledá, suchá, je zaznamenaná atrofia. Neuropatológ sa podieľa na diagnóze a liečbe ischias, ktorá predpíše množstvo rôznych konzervatívnych metód na odstránenie ischémie.

  Nesteroidné protizápalové lieky, ktoré sa tradične predpisujú na zápalový proces, sa používajú predovšetkým ako terapia. Drogy sa používajú vo forme injekcií, rovnako ako gély alebo masti. Obklady s dimexidom sú účinné. Pri silnej bolesti sú predpísané lieky proti bolesti atiež vitamíny.

  Posttraumatické bolesti

  Bežným dôvodom bolesti na ľavej nohe sú zranenia. Veľmi často sú neviditeľní, ak si zranenie nevyžaduje liečbu, ale po určitom čase sú také vzdialené príznaky bolesti, že si človek ťažko pamätá, s čím súvisí.

  Krvácanie, odrezky, zlomeniny kostí, prasknutie menisku, kolenné väzy, zlomeniny ľavej nohy môžu spôsobiť bolesť. Dokonca aj zásah späť do bedrovej oblasti v priebehu času môže mať za následok bolesť v nohách. Sila a trvanie bolesti sa môže meniť v závislosti od množstva predtým prijatého zranenia, povahy porušení, komplikácií, ktoré vznikli počas rehabilitácie po zranení.

  A psychosomatiká tiež zohrávajú dôležitú úlohu - pre pacientov je psychologicky ťažké zmierniť bolesť, dokonca ju mýticky prežívajú, keď tam nie je, a nejde o zvýšenie prahu bolesti, ale o vnímanie seba a vlastnej podradenosti v súčasnosti. , V niektorých prípadoch by psychológ mal pracovať s takýmito pacientmi.

  Najdôležitejšie

  Výskyt bolesti na ľavej nohe je dôležitým ukazovateľom toho, že zdravie dolnej končatiny nie je v poriadku. Patológia, ktorá vyvolala nepohodlie, môže ovplyvniť iba jednu končatinu alebo oboje. Príčiny bolesti sú rôzne, ako aj ich prejavy a sprievodné príznaky.

  Pohodlie v nohe môže súvisieť s kĺbovými, vaskulárnymi, svalovými alebo inými chorobami, ktoré sa musia správne diagnostikovať. Účinnosť závisí od toho.liečba predpísaná špecialistom.