Bolesť na kolenách z vonkajšej strany

Obsah

  Väčšina ľudí sa zvlášť neobáva, ak z vonkajšej strany pociťuje bolesť kolena. Po kolene to môže trochu bolieť po modrinách alebo spánku v nepohodlnej polohe. Noha niekedy bolí pri chôdzi alebo po behu, čo tiež nespôsobuje veľa úzkosti - človek je zvyknutý na to, že po cvičení sa môže vyskytnúť určitý nepohodlie kĺbov a končatín.

  V skutočnosti môže byť prvou známkou blížiacej sa závažnej patológie aj mierna bolesť v kolene. To, čo spôsobilo a ako sa vysporiadať s takou bolesťou, je to jej lokalizácia (na boku kolena, vo vonkajšej časti).

  Prečo bolesť kolena zvonka zvonku

  Príčiny bolesti kolena zvonku sú fyziologické alebo patologické. Najčastejšie fyziologické:

  • jednorazové vzpieranie;
  • nepohodlné držanie tela počas spánku;
  • ostrý pohyb;
  • Krátkodobé účinky vonkajších faktorov.

  Najbežnejšou príčinou patologickej bolesti kolenného kĺbu je artróza a artritída. Bolesť v bočnej vonkajšej časti kolena sa môže vyskytnúť pri zlomení väzu alebo menisku, zlomenine, zlomenine patelly alebo dislokácii. Na správne určenie príčiny by ste mali venovať pozornosť sprievodným príznakom.

  Pohodlie v kolenných kĺboch ​​dolných končatín rušia niektorých ľudí častejšie ako iné. Typickí traumatológovia alebo ortopedickí pacienti s podobnými ťažkosťami:

  • starší ľudia - kvôli zmenám súvisiacim s vekom ich kĺby už nedokážu zvládnuť svoje funkcie a dokonca aj pri najmenšej námahe môžu začať bolieť;
  • mobilné deti a dospievajúci - zranenia kolenného kĺbu sa najčastejšie vyskytujú počas aktívnych hier a športových aktivít;
  • profesionálni športovci, tanečníci, akrobati - ľudia týchto profesií trénujú intenzívne každý deň, zaťažujú svoje kĺby, preto častejšie trpia bolesťami kolien z vonkajšej strany ako ľudia „pokojnejších“ povolaní;
  • administratívni pracovníci, vodiči, počítačoví vedci - sedavá práca nepoškodzuje kĺby okrem fyzického preťaženia, atrofie kĺbov, ich tkanív sa mení, čo má za následok bolesť a nepohodlie.

  Sedavá práca môže vážne poškodiť zdravie kĺbov

  Avšak ani tí, ktorí sú v ohrození, nemusia mať pri vonkajšej časti kolena pri námahe nepohodlie. Existujú provokatívne faktory tohto príznaku, medzi ktoré patria:

  Odporúčame vám prečítať si: Prečo kolenný kĺb bolí, keď je ohnutý
  • exacerbácia chronického ochorenia akéhokoľvek vnútorného orgánu, sprevádzaná výrazným zápalovým procesom;
  • nedostatok vitamínov a minerálov - „hladová“ strava, monotónna výživa vedie k metabolickým poruchám, ktoré tiež spôsobujú bolesť kĺbov;
  • hormonálne zmeny u dospievajúcich počas puberty a aktívneho rastu kostí alebo u žien s menopauzou;
  • zlé návyky - nikotín a alkohol tiež narušujú metabolizmus a oslabujú kĺbové tkanivá, zhoršujú prísun krvi do tkanív;
  • nadváha - kĺby sa opotrebujú rýchlejšie a ľahko sa zapália pri stabilných zaťaženiach v dôsledku ďalších kilogramov;
  • genetická predispozícia - mnohé choroby kĺbov sa prenášajú z rodičov na deti;
  • diabetes mellitus - takmer všetky ľudské systémy a orgány trpia zvýšenou hladinou glukózy v krvi, najmä z dôvodu nedostatočného zásobovania krvi a výživy tkanív;
  • trombóza - zablokovanie krvných ciev a preťaženie tiež vedú k hladovaniu kĺbov a atrofii, ktorá je vždy sprevádzaná bolestivými pocitmi;
  • Infekčné choroby - Artritída, ako jedna z najčastejších príčin bolesti kolena v akomkoľvek mieste, môže byť komplikáciou chrípky alebo bolesti v krku.

  Vek, nadváha, zlé návyky vždy negatívne ovplyvňujú funkcie kĺbov

  Nezabudnite na chronické zranenia kolena pri športe alebo pri nehode. Napríklad modrina, prasklina alebo zlomenina patelly, keď padá na ľad alebo na tvrdý povrch, môže zostať dlho bez povšimnutia a liečiť sa nezávisle. A po niekoľkých mesiacoch alebo dokonca rokoch sa náhle stáva bolestivým pod kolenom na boku alebo zvonku.

  Dôležité!Kolenný kĺb predstavuje viac ako 80% zaťaženia telesnou hmotnosťou. Jeho tkanivá potrebujú správnu výživu a podporu, ak sa záťaž zvyšuje alebo negatívneprovokujúci faktor. Ak sa tak nestane, koleno začne bolieť. Ak sa liečba nezačne ani potom, funkčnosť končatiny klesá a môže nakoniec úplne zmiznúť. Osoba bude zdravotne postihnutá.

  Prečo je bolesť kolena z vnútornej strany , nájdete v tomto článku.

  Ako sa vykonáva diagnóza

  Bolesť v kolene je dôležitá pre správnu diagnostiku, aby sa mohla zvoliť správna liečba. Napríklad nepohodlie pri diabetes mellitus sa nemôže liečiť iba liekmi proti bolesti a zníženým stresom. Rovnakým spôsobom vitamínové prípravky a ľudové lieky nepomôžu so zlomeninou.


  Liečba bolesti akéhokoľvek pôvodu sa začína návštevou lekára

  Takže, ak po behu, dlhej chôdzi, fyzickej práci v záhrade alebo po práci koleno začne bolieť zvonku, kam a na koho by som mal ísť?

  • Traumatológ . Tento odborník je kontaktovaný nielen kvôli viditeľným zraneniam končatín, zlomeninám alebo dislokácii. Traumatológ môže poskytnúť radu, ak bez viditeľného zranenia je narušená bočná bolesť počas predlžovania a ohýbania kolena, pri chôdzi, behu a v pokoji. Vykonávanie diagnostických opatrení a výber vhodného ošetrenia je v jeho právomoci. V prípade potreby traumatológ vykonáva chirurgické zákroky súvisiace s opravou poranení končatín.
  • Ortopéd . Tento lekár lieči akékoľvek problémy spojené s ľudskou kostrou. Ak je príčinou bolesti pri patológii kĺbov, bude schopný stanoviť diagnózu apredpísať liečbu. Ortopéd je tiež liečený vrodenými malformáciami kostry.
  • Chirurg . Pomôže pri zraneniach ovplyvňujúcich kosti a mäkké tkanivá. Ak je to jediný lekár, ktorý je k dispozícii v zdravotníckom zariadení, predpíše lieky proti bolesti a bude schopný odporučiť, čo robiť s infekciou kĺbov alebo iným ochorením. Ale pre presnejšiu diagnostiku a efektívnu liečbu musíte ísť do špecializovanej lekárskej kancelárie.

  V najhoršom prípade môže všeobecný lekár poskytnúť všeobecnú radu. Rodinný lekár vykoná vyšetrenie a výsluch, predpíše lieky proti bolesti, poskytne všeobecné odporúčania pre domácu liečbu a starostlivosť av prípade potreby pošle obeť do nemocnice. Terapeut tiež dá pokyny na všeobecné močové a krvné testy, ako aj röntgen. Ďalšie menovania a skúšky bude vykonávať jeden z vyššie uvedených špecializovaných odborníkov.


  Správna identifikácia lézie a príčina bolesti pomôžu prístrojovej diagnostike

  Diagnostické opatrenia

  Lekár môže urobiť predbežnú diagnostiku po externom vyšetrení kolenného kĺbu a vypočúvaní pacienta. Aj keď je zranenie zjavné (zlomenina, modrina), bude potrebné ďalšie vyšetrenie na presnú identifikáciu všetkých poškodení, prípadne skrytých chronických chorôb. Na potvrdenie diagnózy a stanovenie optimálnej taktiky liečby sa navyše vykonávajú tieto postupy:

  • RTG snímky. Najviaccenovo dostupná inštrumentálna metóda spoločného výskumu. Lekár dostane informácie o významných deformáciách a deštrukcii kĺbu, zlomeninách a dislokáciách. Kĺbové patológie v raných štádiách, krvácanie, zápaly kostí a mäkkých tkanív však nemusia byť zistiteľné röntgenovými lúčmi.
  • Ultrazvuk. Poskytuje presnejšiu predstavu o stave končatiny, najmä ciev a mäkkých tkanív.
  • Angiografia. Tento postup spočíva v štúdiu krvných ciev. Uskutočňuje sa, ak existuje podozrenie na vývoj kŕčových žíl alebo tromboflebitíd s ťažkosťami pri identifikácii príčiny bolesti.
  • MRI alebo CT. Táto štúdia poskytuje najúplnejší obraz o stave kĺbov, kostných štruktúr, nervov, krvných ciev, mäkkých tkanív. Tomografia sa však nevykonáva vo všetkých zdravotníckych zariadeniach a je obvykle platená. Lekár odporúča, aby sa toto diagnostické opatrenie prijalo, ak iné výskumné metódy neposkytli komplexné informácie o problémoch s končatinami.
  • Punkcia kĺbu. Nie je to povinné diagnostické opatrenie, je potrebné pri podozrení na hemartrózu, burzitídu, cystu kolenného kĺbu.

  Okrem všeobecných testov na moč a krv môžu byť potrebné aj rozsiahle krvné testy na nádorové markery, hormóny, biochémiu a cukor a močovinu. Ak existuje podozrenie na autoimunitné ochorenie, bude potrebný test na alergiu. Všetky tieto vyšetrenia prideľujú jednotlivo úzki špecialisti v závislosti od údajnej príčiny bolesti kĺbov.

  Rada: po prvej konzultácii lekár predpíše lieky proti bolesti a všeobecné odporúčania. Konečný a kompletný liečebný režim sa zostaví po získaní výsledkov všetkých analýz a štúdií. Počas liečby bude lekár sledovať dynamiku ochorenia a prípadne menovať termín. Je dôležité dokončiť predpísaný priebeh liečby až do konca, aby sa úplne zotavilo z choroby, aby sa zabránilo relapsom a komplikáciám.

  Spôsoby liečby

  Bez ohľadu na príčinu bolesti kolena na boku alebo zvonku, aká diagnóza bola stanovená a aká liečba bola predpísaná lekárom, existuje niekoľko všeobecných odporúčaní pre všetky prípady. Aby sa zmiernil stav a urýchlilo zotavenie bez komplikácií, je dôležité počas liečby počas bolesti kolenného kĺbu dodržiavať tri základné pravidlá:

  • ak je to možné, nevyťažujte kĺby, chráňte ho pred akýmkoľvek zaťažením, kým lekár nebude môcť vykonávať cvičenia z liečebných cvičení;
  • Neprechladzujte, ale neprehrievajte nohu. Nemôžete sa zahriať kĺbom pomocou lampy, obkladov alebo iných prostriedkov, ľad sa aplikuje až prvý deň po zranení;
  • používajú ortopedické pomôcky - vložky, vložky do topánok, elastické obväzy a obväzy.

  Úplné vyloženie kolenného kĺbu je predpokladom úspešnej liečby bolesti

  Všeobecné zásady konzervatívnej liečby bolesti kolenného kĺbu sú tieto:

  • Použitie výrobkov na vonkajšie použities chladením alebo zahrievanímprotizápalový, analgetický účinok. Zvyčajne sa jedná o masti alebo gély - Nimid, Diclofenac, Voltaren. Používajte ich niekoľkokrát denne po dobu 5-14 dní alebo dovtedy, kým príznaky úplne nezmiznú.
  • nesteroidné protizápalové liekysystémového pôsobenia. Tablety sa predpisujú na krátky čas 3 až 10 dní, pretože majú množstvo kontraindikácií a nepriaznivo ovplyvňujú tráviaci trakt, obličky a pečeň. Ibuprofén, indometacín, paracetamol a ich analógy rýchlo zmierňujú bolesť a opuchy, znižujú horúčku. Terapeutický účinok týchto liekov je však relatívne nízky, napríklad pri bakteriálnej infekcii sa nedokážu vyrovnať.
  • Antibiotická terapia . Vykoná sa, ak sa zistí, že kĺb je infikovaný baktériami. Antibiotiká sa môžu predpisovať vo forme tabliet a práškov na orálne podávanie alebo intraartikulárne injekcie. Priebeh liečby a dávkovanie určuje lekár v závislosti od diagnózy, veku pacienta, stupňa poškodenia.
  • Hormonálna terapia . Glukokortikoidy sa môžu tiež užívať vo forme tabliet alebo sa môžu podávať vo forme roztoku intraartikulárne. K liekom tejto skupiny sa uchádza, ak analgetiká a NSAID nedokážu zmierniť bolesť a zmierniť zápal. Obvykle sa používajú prednizón, diprospán. Jedna intraartikulárna injekcia zvyčajne trvá niekoľko týždňov.
  • Chondroprotektory . Tieto lieky obsahujú chondroitín a glukozamín - látky, ktoré sa stavajúmateriál pre kĺbové tkanivo. Sú dobre absorbované telom, pomáhajú obnoviť vrstvu chrupavky a bránia ďalšiemu poškodeniu. Čiastočne chondroprotektory tiež pomáhajú znižovať bolesť a opuch. Ale tieto lieky sú financované, takže ich musíte brať denne najmenej 3-4 mesiace.

  Angioprotektory, vitamíny a minerály, imunomodulátory a iné lieky sa používajú podľa potreby. Schôdzky vykonáva iba lekár, pričom sa spolieha na diagnózu a prihliada na individuálne charakteristiky pacienta.


  NSAID sa musia používať na liečbu bolesti kĺbov

  Chirurgická liečba

  Chirurgia je indikovaná, ak pacient pôvodne prišiel k lekárovi veľmi neskoro, choroba sa začala a zmeny kĺbov už boli nevratné. Alebo v prípade, že konzervatívne metódy nepomohli vyrovnať sa s chorobou a eliminovať jej prejavy. Aby zachránil osobu pred bolesťou a obnovil funkciu kĺbov, lekár odstraňuje nahromadenie hnisu a tekutiny z kĺbov, mŕtvych, nekrotických tkanív a fragmentov kostí.

  Ak dôjde k poškodeniu väzov a šliach, lekár ich obnoví. Ak je poškodenie veľmi silné, vykoná sa endoprotetika alebo artroplastika. Obe operácie sú vážne, vyžadujú vysoko kvalifikovaného chirurga a dlhé obdobie zotavenia.

  Ľudové lieky na bolesť kolena

  Alternatívna medicína, samozrejme, ponúka niekoľko domácich liekov.výroba na odstránenie bolesti kĺbov v kolene. Väčšinou ide o takéto prostriedky:

  • obklady,
  • masti,
  • odreniny.

  Základom ich výroby sú alkoholové roztoky (vodka, mesačný svit, liehový lieh) a prírodné tuky (rastlinné oleje, kuracie mäso, hus, jazvec, jazvec, medvedí tuk, včelí vosk). Aktívne zložky sú včelárske výrobky, liečivé rastliny, éterické oleje. K ľudovým liekom patria obklady z hliny a bahna, kúpele s morskou soľou atď.

  Úradné lieky nepovažujú ľudové lieky za alternatívu k plnohodnotnému lekárskemu ošetreniu. Kompresia a kapusta s medom môžu zmierniť modriny a zmierniť bolesť. Ale s cukrovkou alebo zlomeninou záhradná zelenina nepomôže, rovnako ako odvar z liečivých bylín nebude schopný obnoviť poškodený kĺb a vyliečiť artritídu autoimunitného pôvodu.


  Ľudové lieky zvyšujú účinok liekov na bolesť kĺbov

  Prognózy a prevencia

  Ak je pacient zodpovedný za svoje zdravie, nespolieha sa na „odchod“, radu starej mamy a na internet, potom je prognóza bolesti v bočnej časti kolenného kĺbu priaznivá. Ak navštívite lekára včas, podrobte sa komplexnému vyšetreniu a riaďte sa všetkými jeho odporúčaniami, môžete sa zbaviť bolesti bez stopy po niekoľkých týždňoch.

  V prípade pokročilých chorôb alebo zranení je situácia trochu iná. V tomto prípade môže byť potrebný chirurgický zákrok. akorýchlo a ako úspešne dôjde k uzdraveniu, ani jeden lekár nemôže predvídať vopred. Veľa záleží na samotnom pacientovi.

  Riziko komplikácií a rozvoj kĺbových patológií ohrozujúcich zdravotné postihnutie možno minimalizovať pomocou jednoduchých preventívnych opatrení:

  • kontrola telesnej hmotnosti;
  • dobrá výživa s dostatočným množstvom vitamínov a minerálov, bielkovín;
  • vylúčenie zlých návykov;
  • aktívny životný štýl;
  • športovanie, ale bez fanatizmu v súlade s vekom, pohlavím a fyzickými schopnosťami.

  Kolená sú v skutočnosti veľmi zraniteľné a každý deň sa stretávajú s veľkým počtom funkcií a zaťažení. Mali by byť chránené, čo znamená, že sa treba vyhnúť zraneniam, podchladeniu, preťaženiu, a to aj pri nosení módnych, ale nepohodlných topánok s vysokými podpätkami. Nohy potrebujú pravidelný a úplný odpočinok. Ak sa objavili prvé alarmujúce príznaky - bolesť, nepohodlie, kríza, obmedzenie pohyblivosti, nemali by ste návštevu lekára odkladať. V skorých štádiách je možné s akoukoľvek chorobou narásť rýchlo a bez následkov bez hospitalizácie a chirurgického zákroku. Ak však dôjde k strate času, liečba bude náročná a naťahuje sa na dobu neurčitú.

  Zhrnutie:Bolesť v kolennom kĺbe je častá. Lokalizácia nepohodlia v určitej oblasti môže povedať veľa o príčinách a štádiu choroby. Niekedy je to následkom zranenia, modrín alebo zlomenín, nie nevyhnutne posledných. Bolesť sprevádza takmer všetky patologické ochorenia kĺbov,spojené so zmenou ich štruktúry a ničenia. Presnú diagnózu vykoná úzky špecialista po sérii vyšetrení a vyberie optimálnu liečbu. Ak vyhľadáte včasnú kvalifikovanú lekársku starostlivosť a správne ošetrenie, môžete sa zbaviť bolesti kolena za 1–4 týždne. Pri vážnych zraneniach a pokročilých ochoreniach kĺbov je potrebný chirurgický zákrok. Najlepšou prevenciou relapsu a komplikácií je zdravý životný štýl, vyvážená strava, mierne cvičenie a šport.