Bolesť na kolenách z vnútornej strany

Obsah

  Bolesť v kolene z boku na vnútornej strane nie je najbežnejším javom. Pri modrinách sa tento symptóm vyskytuje pomerne zriedka, pretože zvyčajne človek padá alebo zasiahne vonkajšiu alebo prednú časť kolena. Preto, ak sa koleno náhle dotkne zvnútra alebo v určitom časovom období, človek sa začne báť. A úplne opodstatnené.

  Bolesť v kolene nikdy nevzniká presne takto a keďže tento kĺb je sám o sebe zložitý a dostáva denne veľké zaťaženie (až do 80% telesnej hmotnosti aj v stojacej polohe bez pohybu), tento príznak nejako naznačuje akékoľvek porušenia. Prečo sa vyskytujú, aké nebezpečné to je a čo robiť, ak bolesť kolena je v detailoch nižšie.

  Dislokácia patelly

  Toto je bežné zranenie detí a športovcov, ale môže sa stať každému, napríklad v zime, keď padá na ľad. Často sa nazýva aj dislokácia patelly. Toto je zaoblená vonkajšia časť kolenného kĺbu, pokrývajúca spojenie stehennej kosti a holennej kosti. Patella je spoľahlivo fixovaná väzmi a šliach, ale zároveň udržuje pohyblivosť, ktorá umožňuje pohyby v ľubovoľnom smere, vrátane rotačných. Ak je však pohyb príliš ostrý alebo nasleduje úder, ľahko dôjde k dislokácii kolena. Avšak vo väčšine prípadov je kolenný kĺb ostrou bolesťou zboku zvnútra, hoci môže zvonka zvonkať.

  Zaobchádzanie v tomto prípade spočíva v týchto hlavných bodoch:

  • vylúčenie akéhokoľvek zaťaženia kolenného kĺbu;
  • zmenšenie ofsetového spoja;
  • upevnenie škáry sadrou alebo ortézou;
  • užívanie liekov proti bolesti (podľa potreby);
  • fyzioterapia na obnovenie funkcie kolena.

  Ak dodržiavate odporúčania lekára správne a včas, noha úplne obnoví svoje funkcie po 1-1,5 mesiacoch.


  Dislokácia kolenného kĺbu sa dá ľahko diagnostikovať sama, dokonca aj bez toho, aby ste boli profesionálnym lekárom
  .

  Hemartróza

  S touto patológiou dochádza k bolesti na vnútornej strane kolena v dôsledku zápalu a krvácania v kĺbovej dutine. Príčinou krvácania je najčastejšie úraz - úder alebo pád. Plavidlá, ktoré kŕmia vnútornú časť kolena, sa niekedy pretrhnú v dôsledku nadmerného namáhania nôh počas športového tréningu alebo zdvíhania závaží. Príčinou krvácania však môže byť aj zvýšená krehkosť krvných ciev, napríklad pri cukrovke.

  Iné faktory, ktoré spôsobujú hromadenie tekutín v krvi v dutine kolenného kĺbu:

  Odporúčané čítanie: Čo robiť, ak vaše kolená bolia
  • prasknutie menisku;
  • zlomenina kolena;
  • chirurgický zákrok na ktorejkoľvek časti dolnej končatiny;
  • hemofília;
  • Vrodená vaskulárna slabosť.

  Bolestivosť v kolene nie je jediným prejavom hemartrózy.Patológiu možno diagnostikovať nasledujúcimi príznakmi:

  • rastúca bolesť;
  • zintenzívnenie opuchu kolena, zatiaľ čo nielen zväčšenie napučiavania kolena, ale aj tkaniva okolo neho;
  • zvýšená bolesť počas flexie a predlžovania končatiny;
  • slabosť dolných končatín;
  • cyanóza kože v mieste prasknutia krvných ciev (nesmie sa zamieňať s ťažkým hematómom a pomliaždeninami).

  Ak sa s lekárom včas nekonzultujete, nepohodlie sa stáva nepohodlným, pretože sa krv neustále hromadí, natiahnite artikulárnu membránu a vyvíjajte tlak na okolité tkanivo. Z tohto dôvodu sa koleno výrazne zväčšuje, stráca kontúry. Nebezpečenstvo hemartrózy je v šírení zápalu do iných orgánov a častí tela, pri degeneratívnej zmene tkaniva.


  Taktika liečby hemartrózy závisí od charakteru jej výskytu - traumatického alebo netraumatického, ako aj od stupňa poškodenia kĺbových tkanív
  .

  Hemartrózu je možné liečiť doma, napriek závažnosti patológie. Liečba spočíva v týchto udalostiach:

  • odstránenie krvi a hnisavej tekutiny intraartikulárnou punkciou;
  • ​​
  • prepláchnutie kĺbovej dutiny antiseptickým roztokom, podľa potreby, zavedenie protizápalových alebo antibakteriálnych liekov;
  • upevnenie škáry polotuhou ortézou alebo sadrou.

  V prípade vrodenej slabosti ciev, hemofílie a nízkej zrážanlivosti krvi sa do zahusťovania krvi pridávajú intravenózne lieky.posilnenie plavidiel. V takom prípade je vhodné pacienta hospitalizovať.

  Pozor:Ak sa po prepichnutí a liečbe hemartrózy kolená zrania ešte ďalšie 2 až 3 týždne, nemali by ste sa báť. Toto je normálna reakcia tkanív, pretože boli veľmi napnuté a poranené, na zotavenie potrebujú čas. Nie je dôvod konzultovať s lekárom, ak koleno už nepučí, bolesti sa nezosilňujú, ale postupne ustupujú. Ak sa stane opak, je nevyhnutná návšteva u lekára, pretože hemartróza sa často opakuje.

  Zlomenina kolenného kĺbu

  Ťažká a rozšírená trauma, ktorá sa pozorovala najmä u športovcov alebo mobilných detí, u starších ľudí s oslabením kostí a rednutím kostí s nadváhou. Zlomenina patelly sa vyskytuje s ostrým priamym nárazom alebo silným tlakom. Ihneď po tom nastane bolesť, koleno napučí, zmení farbu na modrú, pohyblivosť kĺbu je výrazne obmedzená alebo úplne chýba.

  V budúcnosti nemusí byť bolesť taká akútna, že v mieste nárazu sa vytvorí hematóm. Ale mobilita sa stále viac znižuje, nádor rastie. V prípade, že po poranení nie je potrebná okamžitá starostlivosť, celá dolná časť nohy sa môže opuchnúť.

  Trhlina kosti patelly nie je tak výrazná. Bolesť môže po niekoľkých hodinách ustupovať, mobilita pretrváva s určitými obmedzeniami. Ak máte podozrenie na pukliny alebo zlomeniny kolena, určite sa obráťte na pohotovosť, na ortopéd alebo chirurga. Hrozí nesprávna poistka zlomeniny kolenazápal, chronická bolesť, deformácia kĺbov, krívanie.


  Zlomenina kolena je vážne zranenie, ktoré si vyžaduje okamžitú prvú pomoc pacientovi a jeho prepravu do traumatologického strediska alebo nemocnice

  Hlavné body liečby zlomenín kolena:

   65) chlad na koleno prvý deň po zranení;
  • retenčný obväz;
  • podávanie analgetík, ak je to potrebné;
  • fyzioterapia a záťažová terapia po odstránení obväzu. Niektoré postupy je možné vykonať pomocou sadry.

  Ak sa kosť počas zlomeniny rozdelí na niekoľko kusov a kĺbové prvky sa posunú, bude potrebné ich najskôr obnoviť. To je možné vykonať iba pomocou chirurgického zákroku. V celkovej anestézii lekár kombinuje fragmenty kostí a fixuje ich spolu s doskami alebo skrutkami. Operácia je dosť vážna a vyžaduje si dlhé zotavenie. Ak koleno nerastie správne, budete musieť vykonať druhú operáciu. Inak bude osoba trpieť obmedzením pohyblivosti a bolesti v kolennom kĺbe až do konca svojho života.

  Goffova choroba

  Vnútorná časť kolena okrem tuku a svalového tkaniva obsahuje aj tuk. Pri chôdzi, drepe a zákrute je potrebné zjemniť pohyby. Ak z nejakého dôvodu začne degenerácia tukového tkaniva, koleno môže začať veľmi bolieť akýmkoľvek pohybom, a to aj bez veľkých zaťažení.

  V medicíne sa tento jav nazýva Hoffova choroba. jehoHlavné dôvody sú:

  • poranenia tukového tkaniva kolenného kĺbu sú porušené pri opuchoch svalového a spojivového tkaniva, zlomeninách kostí. Potom sa zapáli, a tým bolia a obmedzujú pohyblivosť kĺbov;
  • konštantné zaťaženie kolena, aj keď nie je významné. V tomto prípade tuková vrstva tiež neustále trpí tlakom a zapáli sa, bolesť je nekonzistentná a nie príliš výrazná;
  • 76) všetky choroby pohybového ústrojenstva osoby, u ktorých sa vyskytujú degeneratívne degeneratívne zmeny tkaniva;
  • hormonálne zmeny s nástupom menopauzy. Pod vplyvom určitých hormónov sa začína aktívna tvorba tukových buniek. Tuk sa hromadí pod kolenom, tlačí na tkanivo, môže sa zapáliť a spôsobiť bolesť.

  Hlavne sú ohrozené ženy v dospelom veku. Goffova choroba má skôr špecifické príznaky, je ťažké si ju zameniť s akýmkoľvek iným. Hlavné príznaky patológie:

  • bolesť na boku a chrbte v pravom alebo ľavom kolene, často oboje naraz, sa zvyšuje s ohýbaním a drepy;
  • opuchy nôh pod kolenom v dôsledku porúch obehového systému a kongescie;
  • zníženie objemu hornej femorálnej končatiny z rovnakého dôvodu (podvýživa tkanív);
  • 83) nestabilita kĺbov;
  • neschopnosť úplne roztiahnuť alebo ohnúť nohu.

  Poznámka:počas diagnózy lekár vykoná jednoduchý test - stlačí koleno pomocou prstov sprava a vľavo. Ak jebude počuť kŕč, bude cítiť kondenzáciu a pacient sa bude sťažovať na bolesť, s vysokou pravdepodobnosťou môžeme predpokladať vývoj Hoffovej choroby.

  Cieľom liečby je predovšetkým zníženie tvorby tukového tkaniva. Ak to chcete urobiť, musíte upraviť výživu, vytvoriť kompetentný režim fyzickej aktivity. Nemôžete namáhať zapálený kĺb. Škodlivé je aj úplné zanechanie fyzickej aktivity. V ideálnom prípade by ste mali s inštruktorom definovať súbor cvičení. Hormonálne lieky sa predpisujú ženám počas menopauzy na normalizáciu metabolických procesov. Chirurgia je indikovaná iba v závažných prípadoch, ak je rast tukov rozsiahly a zápal ovplyvnil iné tkanivá.


  Pri Goffovej chorobe zápalový proces ovplyvňuje tukové tkanivo a potom sa šíri do okolitých svalov a väzov

  Artritída

  Mnoho ľudí si zamieňa artritídu a artrózu. Pri obidvoch chorobách sú postihnuté kĺbové tkanivá, ale ak je artróza ochorením hlavne starších ľudí spôsobeným metabolickými poruchami, potom sa artritída vyvíja v každom veku, vrátane detí, a zvyčajne je spôsobená infekciou. Najčastejšou príčinou je infekcia vstupujúca do kĺbovej dutiny. Menej často je artritída výsledkom traumy alebo chirurgického zákroku.

  Hlavné spúšťacie faktory:

   97) modriny a zranenia;
  • akékoľvek ložiská chronického zápalu v tele;
  • degeneratívne zmeny kĺbov;
  • chorôbautoimunitný pôvod, v ktorom sú postihnuté kĺby, napríklad systémový lupus erythematodes, reumatizmus.

  Dôležité!Deti, muži, ženy a starší ľudia s oslabenou imunitou sú ohrození. Nie vždy je poškodenie kolena, dokonca aj vážne otvorené zlomenie, sprevádzané infekciou a zápalom kĺbových tkanív. Zápalný proces a artritída ako jej komplikácia sa vyvíjajú iba vtedy, keď je oslabený imunitný systém.

  Akútna artritída sa prejavuje takto:

  • silná bolesť v kolennom kĺbe, boku, chrbte, okolo kolena. Ak sa dotknete kĺbu, zareaguje prudkým nárazom bolesti, akoby sa dotkol holého nervu;
  • začervenanie a opuch kolenného kĺbu;
  • zvýšenie telesnej teploty na kritické úrovne. Zvyčajne sa vyskytuje 3 až 4 dni po začiatku procesu. Ak sa horúčka nezníži, infekcia sa môže rozšíriť na ďalšie kĺby;
  • slabosť končatín, bolesť svalov.

  Artritída sa zvyčajne vyvíja symetricky, pretože povaha pôvodu tejto artikulárnej patológie je infekčná. Najskôr je však postihnutý jeden kĺb, jeho mobilita je obmedzená. Aby sa znížilo nepohodlie, človek prenesie váhu na zdravú nohu a začne krívať. Ak zápal ovplyvňuje aj druhý kĺb a liečba sa stále nevykonáva, človek jednoducho nemôže chodiť sám.


  Artritída môže byť vo svojom priebehu akútna alebo chronická, je ľahšie liečiť akútnu formu choroby

  LiečbaVykonáva sa pomocou liekov s rôznymi účinkami, fyzioterapie, masáže, fyzioterapeutických cvičení. Je dôležité správne určiť typ infekcie, jej patogén a zvoliť si proti nej liek. Ak sú lézie kĺbového tkaniva nevratné, je indikovaný chirurgický zákrok. Po operácii budete musieť pokračovať v liečbe prvými protizápalovými liekmi a potom absolvovať rehabilitačný kurz.

  Roztrhnutie väziva

  Takéto zranenie sa zvyčajne vyskytuje u športovcov po behu po intenzívnom silovom tréningu. Medzera môže byť úplná alebo čiastočná, v závislosti od toho, ktorá skupina väzov je ovplyvnená, závisí lokalizácia bolesti. Bočné bolesti vo vnútri sú spôsobené poškodením laterálnych väzov, zatiaľ čo pohyblivosť kĺbu v zodpovedajúcom smere je narušená.

  Iné príznaky trhania alebo natrhnutia väzov kolenného kĺbu:

  • charakteristická prasklina, kríza v čase zranenia;
  • bolesť a nepohodlie vznikajú okamžite, najskôr ostré, pokrývajúce celé koleno a potom sa posúvajú na miesto poškodenia väzov;
  • závažný edém kolena;
  • závažné obmedzenie pohyblivosti končatín;
  • nestabilita patelly.

  Roztrhnutie väziva sa lieči primárne obmedzením pohyblivosti kĺbov a nesteroidných protizápalových liekov.

  Roztrhnuté väzivá kĺbu, pokiaľ nie sú sprevádzané inými zraneniami a poškodením tkanív, sa nevykonávajú. Liečba medzier sa zvyčajne vyskytuje prirodzene, ale nie je tomu takznamená, že nemusíte navštíviť lekára a pokračovať v bežnom životnom štýle bez zmien. Aká je adekvátna liečba pri ruptúre väzov:

  • Chlad v postihnutom kĺbe v prvý deň po zranení.
  • Pevný prídržný obväz.
  • Obmedzenie zaťaženia končatín.
  • Fyzioterapia - masáže, elektroforéza, ultrazvuk a laserová terapia.
  • Terapeutické cvičenie.

  Na silnú bolesť sa môžu nesteroidné protizápalové lieky použiť na orálne podanie alebo na miestnu aplikáciu. Po celú dobu liečby sa odporúča nosiť chrániče kolien alebo elastický obväz. Od druhého týždňa sú indikované fyzioterapeutické cvičenia. Úplná obnova väzov v závislosti od stupňa poškodenia nastane za 4 až 8 týždňov.

  Pozor!Po uzdravení môžu jazvy zostať na väzoch, čo môže po uzdravení ovplyvniť pohyblivosť kĺbov. Ak koleno spôsobuje nepohodlie počas pohybu, neohýba sa alebo sa úplne neohýba, musíte sa vždy poradiť s lekárom.

  V tomto článku sa nachádza dôvod, prečo bolesť zvonku zvonku kolenná .

  Zhrnutie:Bolesť v kolenách z vnútornej strany nikdy nevzniká sama osebe. Aj keď ide iba o modrinu, je najlepšie sa poradiť s lekárom a urobiť röntgen. Ktorákoľvek z najškodlivejších chorôb kolena na prvý pohľad môže viesť k závažným funkčným poruchám bez včasného a včasného výskytuprimerané ošetrenie. Alternatívne metódy nemožno považovať za plnohodnotnú terapiu, ich použitie zostáva na riziko pacienta.