Bolesť kostí a kĺbov

Obsah

  Od únavy a staroby - to sú dve populárne ľudové vysvetlenia, pre ktoré bolia kosti nôh. Ale nadmerná práca a prirodzené starnutie tela nie sú chorobou a nie diagnózou, ale iba faktormi, ktoré môžu spôsobiť rozvoj patológií. Príčiny bolesti sú oveľa hlbšie a závažnejšie. Musia sa identifikovať a musí sa začať s liečbou. Prečo bolia všetky kosti a kĺby u starších a mladých ľudí, čo znamená, že ak sa v určitej časti nohy vyskytujú lokálne bolesti, ktorý lekár by som sa mal s týmito príznakmi poradiť a aké sú nebezpečné? Odborník odpovedá na všetky otázky ľahko a jasne.

  Najbežnejšie príčiny

  Ak niekto príde k lekárovi a hovorí, že mu všetko bolí, nič mu nepredpíše. Pretože to nie je choroba alebo symptóm, ktorý by sa mohol vyliečiť. Toto je stav, ktorého znaky a príčiny by sa mali podrobne a starostlivo preskúmať, aby sa správne stanovili diagnostické a liečebné taktiky.

  Čo je to, keď sú kosti a kĺby zranené súčasne, sú športovci dobre známe po aktívnom tréningu pred súťažami alebo po demonštráciách. O konštantnej bolesti vo všetkých kĺbových kĺboch ​​môže povedať veľa z tých, ktorí mali vážnu nehodu alebo reumatoidnú artritídu. Tri najbežnejšie dôvody, prečo bolia všetky kĺby a kosti, sú:

  • fyzická aktivita a nadmerná práca;
  • 12. zranenie a poškodenie;
  • Infekčné choroby a zápaly.

  Nemyslite si, že človek preháňa, keď sa sťažuje na bolesť doslova všetkých kostí a kĺbov. Táto podmienka je skutočne možná. A je to celkom nebezpečné, pretože rozsiahle bolesti bez špecifickej lokalizácie spravidla svedčia o vážnom a vážnom systémovom ochorení alebo poruche.


  Nadmerné nadšenie pre šport a diétu nie je dobré, ale je v neprospech tela

  To môžu vyvolať tieto faktory a patológie:

  Odporúčame vám prečítať si: Prečo mi ráno bolia nohy
  • Chronické prepracovanie, aj keď práca nie je spojená s veľkou fyzickou námahou. Nedostatok spánku, monotónne pôsobenie, predĺžený pobyt v rovnakej nepohodlnej polohe - to všetko vedie k bolesti kostí a spojivových tkanív.
  • Nedostatok minerálov a vitamínov. Ak človek hladuje úmyselne alebo násilne alebo trpí patológiami žalúdka, v ktorých sú živiny zle absorbované, kostra a spojovacie tkanivá sa vyčerpajú, čo povedie k nepohodliu a nepríjemným pocitom v celom tele.
  • Hormonálne zmeny u žien počas menopauzy. Ženské hormóny sú potrebné nielen na reprodukčnú funkciu. Podieľajú sa tiež na procese absorpcie vápnika a regenerácie kostí. S nástupom menopauzy sa tieto hormóny produkujú v menších množstvách a potom sa ich produkcia úplne zastaví. To vedie k akútnemu nedostatku vápnika a kaluvývoj osteoporózy, systémového chronického ochorenia, ktoré postihuje všetky kosti ľudskej kostry. Pri osteoporóze často krúti a zlomí chodidlá, kolená, dolné končatiny, ruky, chrbát.
  • Poruchy obehu. Kvôli nedostatku kyslíka a živín začínajú patologické zmeny v tkanivách, ktoré sa prejavujú bolesťou.
  • Dôsledok po rozsiahlych úrazoch a chirurgických zákrokoch, chorôb ľudského pohybového aparátu. Aj po kvalitnej komplexnej liečbe a zotavení môže zvyšková bolesť pôsobiť ešte niekoľko mesiacov.
  • Závažné podchladenie, vírusové a bakteriálne infekcie sprevádzané vysokou telesnou teplotou a intoxikáciou.
  • Nervový stres. Takéto bolesti sú psychosomatické, je veľmi ťažké ich liečiť, pretože problém nespočíva vo fyzickej vade, ale v duševnej poruche.
  • Zlé návyky sú požívaním alkoholu, nikotínu a omamných látok. Myalgia, bolesti kĺbov, najmä chodidiel a členkových kĺbov, sú dobre známe všetkým fajčiarom a alkoholikom. Je to spôsobené poruchami krvného obehu, predovšetkým poruchami periférnych a metabolických procesov v tele.
  • Niektoré vrodené anomálie pri vývoji pohybového aparátu - ploché nohy, deformita kĺbov valgus, dysplázia atď.

  Zlé návyky nevyvolávajú iba bolesti hlavy, fajčenie a alkohol sú mimoriadne škodlivé pre kĺby

  Na správne určenie príčin.bolesti v tele, lekár zváži niekoľko faktorov:

  • vek, pohlavie a hmotnosť pacienta;
  • jeho životný štýl a návyky;
  • pracovná činnosť;
  • poranenia a operácie končatín;
  • chronické choroby.

  Rozhovory s pacientom, povaha bolesti a výsledky diagnostických testov pomôžu určiť, kde problém leží a akým spôsobom je najlepšie vyriešený. Zoberme si podrobne príznaky, príčiny a metódy liečby hlavných chorôb a stavov, ktoré môžu spôsobiť rozsiahlu bolesť kĺbov a kostí.

  Na porovnanie:ľudská kostra pozostáva z približne 200 kostí a 360 kĺbových prvkov. Medzi sebou ich spájajú a fixujú väzivá, šľachy a svaly. Zhora sú pokryté mäkkými tkanivami preniknutými nervovými zakončeniami a krvnými cievami. Problémy v ktorejkoľvek z týchto štruktúr sa môžu prejaviť bolesťou rôznej intenzity kostí a kĺbov.

  Artróza a artritída

  Dve podobné choroby, pri ktorých sú zničené a zapálené kĺbové tkanivá. Povaha výskytu a klinický obraz sa však líšia. Artritída je charakterizovaná zápalovým procesom v kĺbových tkanivách, zvyčajne spôsobeným týmito faktormi:

  • infekcie;
  • autoimunitné poruchy;
  • metabolické poruchy;
  • zlé návyky vrátane podvýživy.

  Artritída nerozlišuje medzi vekom a pohlavím pacienta, k nesprávnemu fungovaniu imunitného systému alebo infekcii kíbu môže dôjsť u mužov aj u mužov.ženy akejkoľvek vekovej kategórie. Niektoré typy chorôb sú však častejšie u určitých kategórií pacientov. Napríklad dnavá artritída palca na nohách je diagnostikovaná hlavne u mužov nad 55 rokov kvôli stravovacím návykom a závislosti na alkoholických nápojoch. Ale polyartritída malých kĺbov rúk - zápästia, palec, malý prst - bežné ochorenie žien, ktoré celý život pracovali na písacích strojoch alebo krajčírkach.


  Artritída môže ovplyvniť takmer všetky kĺby ľudskej kostry - koleno, členok, stavce, ruky a chodidlá

  Artróza je patológia, pri ktorej sa kĺby začínajú rozkladať v dôsledku starnutia tela a metabolických porúch v tele. tkaniva. Osteoartritída zvyčajne začína u ľudí starších ako 55 - 60 rokov. Ale vzhľadom na zlú ekológiu, podvýživu, sedavý životný štýl moderného človeka je dnes vek choroby výrazne mladší. Zranenia a chirurgické zákroky na kĺboch ​​tiež prispievajú k rozvoju rôznych foriem artrózy.

  Typickým príznakom choroby, nepočítajúc konštantnú bolesť v chrbte, krku, nohách a ramenách, je pri pohyboch kríza.

  Vedci určite nedokážu určiť povahu artritídy a artrózy. Stále nie je známe, aký je podnet na ich rozvoj a prečo niektorí ľudia začínajú patologický proces, zatiaľ čo iní s rovnakými fyziologickými údajmi, v podobných životných a pracovných podmienkach, sa choroba nevyvíja. Doteraz boli stanovené iba faktoryriziko, s vylúčením ktorých môžete znížiť pravdepodobnosť artrózy a artritídy aj v starobe.

  Lekári odporúčajú, aby sa preventívne opatrenia prijali čo najskôr, aby bolesti kĺbov pri artróze alebo artritíde nespôsobovali obmedzenia v práci a vo voľnom čase:

   65) jesť úplne, nie hladovať, ale nezneužívať mäso, mastné, slané a korenené jedlá;
  • kontrolovať fyzickú aktivitu - ani tvrdá, ale monotónna práca trvajúca viac ako 7-8 hodín denne po mnoho rokov vedie k vyčerpaniu kĺbov;
  • športovanie podľa veku a schopností;
  • berú vitamínovo-minerálne komplexy;
  • predchádzať zraneniam, podchladeniu a infekciám;
  • liečia všetky choroby včas.

  Artritída aj artróza v počiatočnej fáze sa môžu v priebehu rokov vyvíjať. Preto by sa každý, kto po 35 až 40 rokoch patrí do rizikovej skupiny, mal raz ročne podrobiť odbornej skúške ortopedom alebo reumatológom, aby sa rýchlo identifikovali prvé zmeny kĺbových tkanív a prijali opatrenia.

  Osteoporóza

  Pri osteoporóze môže byť bolesť v končatinách spôsobená jednoduchým dotykom na nohu alebo rameno. Príčinou choroby je narušenie metabolických procesov, v dôsledku čoho sa hustota kostí znižuje, stávajú sa krehkými a tenkými. Hlavnou komplikáciou a nebezpečenstvom osteoporózy sú časté zlomeniny „z modrej“. Predovšetkým tie kosti, ktoré sú vystavené najväčšiemu zaťaženiu alebo sú anatomicky umiestnené tak, že sa zlomiaľahko spadnuté, ak spadne alebo je nedbalé.


  Pri osteoporóze sa kosti stávajú poréznymi a krehkými, podobne ako sušená špongia
  .

  Všetci muži a ženy nad 60 rokov sú ohrození, ale ženy sú náchylnejšie na túto patológiu, pretože často nemajú dostatok vápnika. , stavebný materiál pre kosti v dospelosti. Už pred 20 rokmi zlomenina femorálneho krku s osteoporózou viedla k smrti do jedného roka po zranení. Dnes zranení dôchodcovia prežívajú, ale už nie sú schopní obnoviť plnú mobilitu.

  Faktory prispievajúce k rozvoju osteoporózy:

   82) s nadváhou alebo naopak nízka telesná hmotnosť s vysokým rastom (u žien do 55 kg, u mužov do 70 kg s rastom najmenej 175 cm);
  • vo veku nad 60 rokov;
  • zakrivenie hrudnej alebo bedrovej chrbtice, lordóza alebo kyfóza;
  • dedičná predispozícia;
  • hormonálne poruchy u žien - neskorý začiatok menštruácie, neplodnosť, skorá menopauza, odstránenie reprodukčných orgánov;
  • hypo alebo hyperaktivita osoby;
  • patológia gastrointestinálneho traktu, pri ktorej je narušená absorpcia živín.

  Zákernosť choroby spočíva v tom, že sa vôbec neprejavuje v počiatočnej fáze vývoja. Osteoporóza sa zvyčajne diagnostikuje, keď sa vyskytne prvá zlomenina stehennej kosti alebo holennej kosti. Je veľmi ťažké vyliečiť túto chorobu, pretože sú ovplyvnené metabolické procesy. Riziko jeho rozvoja však môžete výrazne znížiť,Ak opustíte zlé návyky, dobre sa najedzte a sledujte hormonálne pozadie. To platí najmä pre ženy, ktorých vek sa blíži 50 rokov alebo ktoré sa podrobili chirurgickému zákroku na odstránenie pohlavných orgánov.


  Aj keď žena vedie zdravý životný štýl, je úplná a nemá sklon k artikulárnym patológiám, po 50 rokoch je ohrozená

  osteomyelitída

  smrteľné systémové ochorenie, v ktorej sa zapáli kostné tkanivo. Zápal je sprevádzaný hnisaním kostí a nekrózou. Príčinou osteomyelitídy sú hnisavé patogénne mikroorganizmy. Tento proces sa môže rozšíriť na všetky kostné štruktúry a dosiahnuť kostnú dreň. Ochorenie je závažné, spôsobuje množstvo komplikácií, je ťažké ho liečiť a môže byť smrteľné.

  Rozlišujú sa tri formy osteomyelitídy:

  • Septikemická - osoba láme všetky kosti, teplota stúpne na 40 stupňov, môže sa vyskytnúť zvracanie, silné bolesti hlavy a horúčka.
  • Toxická hematogénna látka sa považuje za najnebezpečnejšiu formu, pretože infekcia sa spolu s krvným riečiskom rýchlo šíri po tele a spôsobuje závažnú intoxikáciu.
  • Sú postihnuté akútne špecifické kosti kostry, bolesť kĺbov a zákrutov, narušené funkcie končatín v oblasti extenzie ohybu.

  Osteomyelitída sa nelieči doma, ľudové lieky proti takejto patológii sú bezmocné. Pacient by mal byť okamžite hospitalizovaný a začať s liečbouintenzívna antibiotická terapia.


  Pri osteomyelitíde sa najskôr vyskytuje infekcia kostného tkaniva, potom sa vylučuje leukocyt a začína sa proces nekrotizácie postihnutého tkaniva. A pri osteomalácii kosti zmäknú a strácajú pevnosť, pretože tkanivám chýba vitamín D. Väčšinou trpia tíbie, fibula, dolná časť nôh a chodidiel. Do rizikovej skupiny patria tí ľudia, ktorých metabolické procesy sú nestabilné alebo sú potrebné určité látky:
  • deti a dospievajúci počas puberty;
  • tehotné a dojčiace ženy;
  • osoby, ktoré utrpeli vážne nehody, operácie;
  • Starší ľudia.

  Zároveň môže človek dostať dostatok vitamínu D, ale telo ho nebude úplne absorbovať alebo sa mikroelementy močom účinne vymývajú obličkami. Bolestivosť kolena, bedra a členku nie sú jedinými príznakmi tejto patológie. Po celom tele si pacient sťažuje na kŕče alebo naopak silné oslabenie svalového tkaniva. Pri ťažkej osteomalacii nohy doslova nedržia osoby, nie sú schopné vykonávať žiadnu prácu.

  Liečba osteomalácie je možná v skorých štádiách iba konzervatívnymi metódami. Uistite sa, že je potrebné upraviť stravu pacienta, zahrnúť do denného menu:

  • olejovitýmorské ryby a kaviár;
  • vajcia a mlieko;
  • tvaroh a syry;
  • Strukoviny a zelenina.

  Predpísané sú tiež vitamínovo-minerálne komplexy s vysokým obsahom draslíka, vápnika, fosforu, železa a vitamínu D. Budú užitočné lekárske gymnastiky, vyžaduje sa denné opaľovanie alebo ožarovanie ultrafialovou lampou. Operácie sa vykonávajú iba vo výnimočných prípadoch, ak deformovaná končatina spôsobuje neznesiteľnú bolesť a narúša normálny život.


  Čo sa stane s kosťami počas osteomalácie

  Tehotenstvo

  Počas tehotenstva si mnoho žien sťažuje na neustálu bolesť v dolnej časti chrbta, chrbta, nôh a rúk. Tehotenstvo nie je ochorenie, ktoré si vyžaduje liečbu. Ale kvôli zmenám v hormonálnej hladine a metabolizmu môže byť nastávajúca matka narušená mnohými atypickými príznakmi. Nie je potrebné sa ich snažiť eliminovať pomocou liekov - lieky môžu poškodiť plod a nepohodlie prechádza samo po narodení dieťaťa. Všetko, čo je potrebné urobiť, aby sa predišlo možným komplikáciám a zhoršeniu kvality, musí pravidelne kontrolovať chirurg a reumatológ.

  Je tiež dôležité snažiť sa nezískať ďalšie libry. Za normálnych okolností by žena mala pridať 9 - 12 kg počas 9 mesiacov tehotenstva. Ak sa tieto hodnoty neprekročia, nemali by sa vyskytnúť problémy s kĺbmi a bolesťou v dôsledku veľkého zaťaženia a nedostatočného krvného obehu.


  Bolesť kĺbov počas tehotenstva a niekoľko týždňov po narodení - prírodná aprírodný fenomén, ktorý si zvyčajne nevyžaduje liečbu

  Bezprostredne po pôrode má veľa žien pocit už nejaký čas, akoby všetky kosti boli riadne miesené a nenahradené. To je tiež bežné. Počas bojov a pokusov dochádza k obrovskému zaťaženiu tela. Panvové kĺby sa líšia, aby poskytli dostatok priestoru pre priechod hlavy plodu. Krvné cievy trpia obrovským tlakom. Po takomto strese bude prirodzene telo potrebovať čas na zotavenie - niekedy aj niekoľko mesiacov, aj keď navonok žena môže vyzerať skvele a byť vo vynikajúcej fyzickej podobe.

  Všetko, čo sa v tomto prípade môže odporučiť, je opäť sledovať výživu, nevracať sa k zlým návykom, pokiaľ je to možné ísť na šport a ukázať lekárovi raz za 1-2 mesiace počas prvého roka po narodenie dieťaťa.

  Zhrnutie:Bolesť kostí a kĺbov v tele je príznakom vážnej únavy po intenzívnej fyzickej námahe alebo po športovom tréningu. Ak teplota stúpne nad 38 - 39 stupňov, rozbije kosti a kĺby s akútnou infekciou a horúčkou. Je to však tiež príznak nebezpečných chronických a akútnych chorôb, ktoré bez liečby môžu viesť k zdravotnému postihnutiu alebo dokonca k smrti pacienta. Ak sa zistí, že bolesť, nepríjemné bolesti v tele sú po určitú dobu znepokojujúce, nemali by ste odkladať návštevu lekára a prispôsobovať životný štýl. Väčšina chorôb kĺbovvyvolané zvyklosťami samotného pacienta.