Bolesť kĺbov

Obsah

  Výskyt bolesti v kĺboch ​​nôh je najčastejšie spájaný priamo s patológiami kĺbov. Vo väčšine prípadov bolesť kĺbov nôh vyvoláva reumatoidnú artritídu a osteoartritídu. S kĺbmi sa spájajú aj ďalšie, zriedkavejšie patológie, ktoré tiež prispievajú k výskytu nepríjemných pocitov v dolných končatinách. Je chybou si myslieť, že bolesti kĺbov trpia iba starší ľudia - u niektorých pacientov sa môže ochorenie vyvinúť už v mladom veku.

  Artritída

  Artritída dolných končatín je zápalová patológia, ktorá môže byť infekčného alebo neinfekčného pôvodu. To, čo spôsobuje, že kĺby sú bolestivé pri artritíde, je niekedy ťažké diagnostikovať, bude si to vyžadovať niekoľko laboratórnych a hardvérových štúdií. Ochorenie je také závažné, že v krátkom čase môže viesť k zdravotnému postihnutiu a zdravotnému postihnutiu. Existuje niekoľko druhov artritídy:

  • reumatická horúčka;
  • pyogénna artritída;
  • reumatoidná artritída;
  • psoriatická artritída.

  Ochorenie sa vyskytuje s obdobím remisie a relapsu, je akútne alebo chronické. Zápal kĺbu hrozí, že ovplyvní takmer všetky štruktúry kĺbu - mäkké tkanivá, chrupavka a dokonca aj kosť. Ak kĺbov bolí v dôsledku artritídy, môžete úplne stratiť mobilitu a zostať zdravotne postihnutý.

  Príčiny artrózy môžu byť rôzne. Lekári predovšetkým rozlišujú:

  • narušená imunita;
  • metabolické zlyhanie;
  • genetická predispozícia kĺbovým patológiám;
  • zranenia, preťaženia dolných končatín (pracovné, športové).

  A tiež artritída môže byť sekundárna, t.j. vyvíjajú sa ako komplikácia určitých chorôb. Môže to byť dôsledok lupusu, cukrovky, psoriázy na nohách, dny, gangrény alebo reumatizmu. Nástup artritídy môže byť jemný na pozadí závažného priebehu primárnej patológie, ale postupom času sa komplikácia stáva čoraz viac pociťovanou.

  Je ťažké vynechať príznaky artritídy - kĺb začína prudko bolieť, opuchy a sčervenanie a na dotyk sa tiež zahrieva. Mobilita je obmedzená v dôsledku opuchu a bolesti. A vyvíjajú sa aj ďalšie príznaky, a to:

  • svalová atrofia;
  • deformita kĺbu;
  • osteoporóza;
  • kontraktúra;
  • poškodenie mäkkých tkanív, hlienu;
  • nekróza.

  Artritída postihuje veľké aj malé kĺby. Vedie artritída kolenného kĺbu, pri ktorej je koleno veľmi bolestivé, preťažuje a opuchá, pacienti sa nemôžu kvôli bolesti pohybovať nezávisle. V noci bližšie k ranu je v kĺboch ​​silná bolesť a ráno je tuhosť. Príčiny bolesti artritídy sú spôsobené zápalovým procesom rôznej závažnosti, ktorý úplne blokuje kĺb.

  Pri artritíde chodidiel choroba neumožňuje ani šliapať na nohu - nepohodlie je také silné. Hip artritídasa vyvíja v oblasti acetabula a femorálnej hlavy a tiež významne obmedzuje pohyblivosť pacienta, čo vedie k silnej bolesti pri pohybe.

  Artritída chodidla významne zhoršuje pohodu pacientov a pohyb plodu.

  Nie je ťažké diagnostikovať artritídu: podľa sťažností pacienta možno výsledok krvného testu a údaje MRI jednoznačne lokalizovať miesto zápalu a určiť závažnosť patológie. Ak je kĺb opuchnutý a sčervenaný, je vysoko pravdepodobné, že dôjde k artritíde, ktorá sa vyskytuje ako nezávislá patológia alebo na pozadí iných chorôb. Aby ste sa zbavili artritídy, je potrebné podstúpiť liečebný postup a neustále sledovať chorobu, aby nedošlo k exacerbáciám.

  Osteoartróza

  Osteoartróza sa často označuje ako pokročilé ochorenie. V skutočnosti u väčšiny ľudí nad 50 rokov už degeneratívne-dystrofické zmeny kĺbov začínajú, čo vedie k konečnému vývoju k osteoartritíde. Ochorenie postihuje veľké aj malé kĺby a najčastejšie trpia dolné končatiny - u mnohých ľudí sa začínajú prejavovať prvé príznaky choroby.

  Existuje vysvetlenie. Osteoartróza dolných končatín sa vyvíja v dôsledku straty chrupavkového tkaniva na vykonávanie jeho odpisových funkcií. Kĺbové chrupavky majú dostatočnú odolnosť proti opotrebeniu, aby účinne vykonávali svoju prácu najmenej niekoľko desaťročí. Funkcia chrupavky je založená na schopnosti absorbovať vlákna spojivového tkanivatekutina a so zaťažením - na mazanie pri pohybe kĺbových rovín.

  Pod vplyvom rôznych faktorov sa trofické tkanivo zhoršuje a výživa chrupavkového tkaniva sa stáva nedostatočnou. V dôsledku toho sa objem spojivového tkaniva zmenšuje a potom sa úplne zmenšuje tak, že kĺbové dutiny sa začínajú navzájom trieť. V tejto dobe začínajú pacienti trpieť silnou bolesťou kĺbov nôh.

  DÔLEŽITÉ!Priama príčina tejto patológie je strata glykozaminosulfátov spojivového tkaniva - chondroitín sulfát, kyselina hyalurónová, keratan sulfát. V dôsledku nedostatku týchto prvkov dochádza k rozkladu matrice a následnému rozdeleniu s vystavením kĺbových povrchov.

  Výskyt osteoartrózy je zosilnený vplyvom zápalových procesov v kostnom tkanive, ako aj mikrodámami, ktoré sa vyskytujú pod vplyvom zvýšenej funkčnej záťaže. Kĺbové roviny kĺbov dolných končatín trpia zvýšenou záťažou av neprítomnosti spojivového tkaniva sa na ich povrchu začínajú objavovať osteofyty, ktoré kompenzujú vzdialenosť medzi kĺbovými rovinami, akoby nahradzovali objem zaniknutého spojivového tkaniva.

  Výskyt osteofytov spôsobuje deformáciu kĺbov, výskyt hrčiek a opuch kĺbov na nohe, ktoré sa bežne nazývajú ukladaním solí. V skutočnosti je to všetko - výsledok osteoartritídy. Okamžité príčinyosteoartritída ešte nebola objasnená, ale najmodernejšie štúdie hovoria v prospech nesúladu fyzickej aktivity s možnosťami, ktoré má tkanivo chrupavky. V skutočnosti je osteoartróza dôsledkom zvýšeného zaťaženia kĺbov.

  Nie je však vôbec správne vnímať osteoartrózu ako chorobu športovcov alebo ľudí so zvýšenou fyzickou aktivitou. Existuje mnoho ďalších faktorov, ktoré ovplyvňujú vzhľad ochorenia, a ktoré nemenia negatívny vplyv na fungovanie kĺbu a tiež deštruktívne ovplyvňujú tkanivo chrupavky.

  Pri artróze môže byť abrázia kostného tkaniva taká, že bude musieť byť umiestnená protéza kĺbu.

  ​​

  Medzi týmito faktormi je možné rozlíšiť:

   57. vrodené vlastnosti chrupavkového tkaniva, v dôsledku čoho neznesie záťaž. U pacientov s vrodenými poruchami to bolí kĺbov nôh aj pri normálnej fyzickej aktivite;
  • pohlavie - zistilo sa, že v dôsledku menopauzy u žien dochádza k strate vápnika v kostiach dvakrát rýchlejšie ako u mužov, čo tiež ovplyvňuje výskyt degeneratívnych-dystrofických procesov v kostnom tkanive;
  • vek - u väčšiny pacientov sa bolesti kĺbov dolných končatín začali objavovať vo veku nad 45 - 50 rokov;
  • zvýšená telesná hmotnosť - nadmerný tlak na kĺby nôh vždy vedie k vymazaniu chrupavkového tkaniva;
  • patológiaendokrinný systém, v dôsledku čoho je narušený metabolizmus kľúčových látok, čo sa odráža na ich obsahu v pohybovom aparáte;
  • mechanické účinky - práca súvisiaca s zaťažením nôh, kolien a profesionálnych športov.

  Osteoartritída sa môže vyskytnúť v akomkoľvek kĺbe, častejšie však postihuje koleno a bedro. Príznaky tohto ochorenia nie sú dlhé:

  • pacienti pociťujú silnú bolesť pri chôdzi, počas cvičenia;
  • pri pohybe v kĺboch ​​je počuť kŕč;
  • v prípade rannej stuhnutosti je potrebné rozptýliť sa;
  • pohyby v dolnej končatine sú obmedzené v dôsledku ostrého svalového kŕča;
  • v neskorších fázach sa objaví blokáda kĺbu;
  • s prídavkom zápalu vznikajú charakteristické znaky - opuch, sčervenanie, hypertermia.

  Choroba sa diagnostikuje na základe röntgenového a magnetického rezonancie. Zohľadňujú sa sťažnosti pacienta, ktoré zvyčajne prichádzajú k lekárovi v neskorom štádiu artrózy, pretože prvé dva štádiá sú takmer asymptomatické a noha začína bolieť v štádiu takmer úplného vymiznutia chrupavkového tkaniva.

  Dna

  Dna je forma artritídy vyvolanej metabolickými poruchami. Ochorenie je spojené s hromadením urátu v kĺboch, ku ktorému dochádza, keď nie je možná normálna premena kyseliny močovej v tele. Výsledkom je nadbytok močovinyzápalový proces pokrývajúci celý kĺb.

  Dna sa často objavuje v prstoch na nohách. Mäkké tkanivá sa tu nachádzajú blízko kĺbového kĺbu a zápalové procesy ich ľahko zahŕňajú, čo pacientom spôsobuje vážne utrpenie. Pacienti nemôžu nosiť topánky, pretože kĺb blízko palca je veľmi opuchnutý a sčervenaný.

  Dna je spôsobená podvýživou, nadmernou konzumáciou alkoholu a dedičnosť tiež zohráva veľkú úlohu. Zistilo sa, že pacienti s diabetes mellitus, hypertenziou a patológiou obličiek a žalúdka sú ohrození. Dna sa často vyskytuje aj u tých, ktorí vedú sedavý spôsob života a trpia nadváhou.

  POMOC!Príznaky dny sa objavujú najprv s miernou bolesťou v končatinách, po ktorých sa nepríjemné pocity stanú zreteľnejšími a najčastejšie prenasledujú osobu v noci, bližšie k ráno.

  Popoludní sa dna neobťažuje, ale večer sa príznaky objavujú znova. S rozvojom patológie sa tiež objavujú vizuálne príznaky, že kosť palca na nohe sa stáva červenou, opuchnutou a postupne nepríjemnými pocitmi šírenými po celej nohe.

  Dna sa vyskytuje s obdobím odpustenia. Ak človek začne sledovať diétu, zhubne a podnikne opatrenia na liečbu tejto choroby, záchvaty dny sa môžu minimalizovať. Zdá sa, že choroba je metabolickej povahy, liečba kĺbov je symptomatická, hlavná pozornosť by sa mala venovaťpríčina patológie.

  Liečba

  Keď lekár zistí, prečo bolia kĺby nôh, predpíše pacientovi primeranú liečbu. Reumatológovia alebo ortopéd vám povedia, ako liečiť postihnuté kĺby a čo robiť s artrózou, artritídou alebo dnou.

  Prípravky kĺbov môžu pomôcť zmierniť bolesť a stuhnutosť.

  Konzervatívna terapia mnohých patológií kĺbov je podobná, pretože priebeh choroby kombinuje deštruktívne-dystrofické procesy a zápaly, ktoré sa od začiatku objavujú ako pri artritíde alebo sa objavujú neskôr, ako sa to stáva pri artróze. Aktívny zápalový proces sa vyskytuje aj pri dne - metabolickej lézii tela.

  Hlavným cieľom liečby bolesti kĺbov nôh je udržanie schopnosti pohybovať sa, pracovať, pracovať sami a viesť plný a aktívny život. Nie je vždy možné dosiahnuť všetky stanovené ciele. Závisí to od štádia ochorenia, v ktorom pacient išiel k lekárovi, závažnosti patologického procesu, prítomnosti ďalších faktorov komplikujúcich priebeh choroby. Pre mnohých pacientov je dôležité nielen liečenie tohto ochorenia, ale aj odstránenie bolesti a zabránenie ďalším komplikáciám.

  Ak bolí kĺb, pacientovi bude predpísaná komplexná liečba rôznymi skupinami liekov. Hlavná skupina pozostáva z nesteroidných protizápalových liekov. Populárne formy lieku sú vonkajšie: krém, gél alebo masť, ale existujú aj injekčné formyformulár. Medzi nesteroidné lieky patria analgetické masti a injekcie:

  • diclofenak;
  • Meloxikam;
  • Lornoxikam;
  • ketoprofén;
  • Movalis.

  Výhodou NSAID pre artritídu, dnu a artrózu je to, že priamo ovplyvňujú reťaz zápalu v tele a prerušujú spojenia v chemickej reakcii. V dôsledku toho sa nevyvíja zápalová reakcia. A tiež lieky môžu zmierniť bolesť, čo vám neumožňuje brať lieky proti bolesti. NSAID však majú vážne negatívne vlastnosti: negatívne ovplyvňujú žalúdočnú sliznicu, krvotvorbu a môžu spôsobiť ďalšie nežiaduce reakcie.

  V moderných liekoch bolo možné prekonať tieto negatívne vlastnosti, teraz sa stali bezpečnejšími, ale stále sa neodporúčajú na dlhodobé používanie. Liečba bolesti kĺbov nôh NSAID by sa mala vykonávať pod dohľadom lekára, ktorý v prípade potreby zmení liek alebo predpíše účinnejší prostriedok v prípade, že zápalový proces nezmizne.

  Druhou skupinou predpísaných liekov sú chondroprotektory. Určite sú predpísané na kĺbové patológie, pretože dokážu obnoviť stratené prvky a regenerovať tkanivo chrupavky. Zvláštnosťou užívania drog je to, že ich účinok sa najlepšie dosiahne v ranom štádiu vývoja patológie, ale v treťom a štvrtom štádiu artrózy už nepomáhajú úplne sa zotaviť, hoci spomaľujú deštrukčné procesy vtkaniva.

  Medzi použité chondroprotektívne lieky:

  • Rumalon;
  • Arthra;
  • Don;
  • Theraflex;
  • Arteparon;
  • glukozamín sulfát.

  Negatívnou črtou užívania drog je ich pomalý účinok, a preto lekári trvajú na tom, aby sa čo najskôr spojili s klinikou, len čo sa objavia prvé príznaky bolesti kĺbov nôh, aby sa začalo s liečbou v skorom štádiu patológie.

  Lieky zo skupiny chondroprotektorov sa môžu predpisovať zvonka vo forme mastí alebo gélov, ale intraartikulárne injekcie poskytujú najlepší účinok, keď sa účinná látka dodáva priamo do kĺbovej dutiny. Kĺbové injekcie sú pri liečbe kĺbových patológií najúčinnejšie ako intramuskulárne injekcie.

  TIP!U pacientov s dny sa do NSAID a chondroprotektorov pridáva liek na korekciu metabolizmu. Sú to alopurinol, sanfipurol, kolchicín, probenecid a ďalšie.

  Za zmienku stojí, že ani jediný ľudový liek sa nestane všeliekom na choroby kĺbov vrátane dny, ak sa do liečby nebudú zahrnovať farmaceutické prípravky. Použitie alternatívnych metód môže vážne ovplyvniť symptómy patológie a viesť k chronickému priebehu ochorení kĺbov, čo vytvorí dojem imaginárneho zlepšenia, hoci sa choroba jednoducho zmení na pomalú formu.

  Normálna fyzická aktivita je užitočná pri artikulárnych patológiách.

  Pri riešení veľkej úlohyfyzioterapia. Liečba je zameraná na zmiernenie bolesti kĺbov, zmiernenie svalových kŕčov a prevenciu kontraktúr, ako aj na zníženie stuhnutosti. Fyzioterapia môže byť:

  • všeobecné konanie;
  • miestne akcie.

  Medzi použité techniky patrí laserová terapia, bahenná terapia, UHF, akupunktúra, tepelná terapia, elektroyostimulácia, ultrazvuk. Mimoriadne dôležitá je masáž, ale s artritídou sa dá dosiahnuť iba počas remisie. Naopak, v prípade artrózy, masáže a miernej fyzickej aktivity sú vítané, pomáhajú aktivovať krvný obeh v kĺbe a zlepšujú výživu chrupavkového tkaniva, čo prispieva k regenerácii chrupavky.

  Pacientom sa odporúča aj terapeutická gymnastika. Toto je celý súbor cvičení, ktoré majú svoje vlastné charakteristiky. Cvičenie je zamerané predovšetkým na rozvoj a posilnenie svalového systému s cieľom zmierniť stres na kĺbových povrchoch. Pohyb počas cvičenia je pomalý, bez trhania a námahy. Množstvo cvičenia je prísne obmedzené a kontrolované lekárom.

  Ak je konzervatívna terapia neúčinná, lekári môžu zvážiť možnosti chirurgickej liečby. Spoločné operácie sa vykonávajú iba vtedy, ak už nie je možné pacientovi pomôcť obnoviť motorickú aktivitu iným spôsobom. Pri artróze a artritíde je možná náhrada kĺbov implantátmi. Pri súčasnej úrovni rozvoja prevádzkových technológií je väčšina operácií úspešná, ale prípady nie sú vylúčené.odmietnutie implantátov, pooperačné defekty, adaptačný syndróm, ktorý takýmto pacientom spôsobuje značné nepohodlie.

  Najdôležitejšie

  Bolesť v kĺboch ​​nôh je vyvolaná degeneratívno-dystrofickými a zápalovými patológiami, medzi ktorými vedie artritída a artróza, ako aj dna, ako forma artritídy. Iné typy artikulárnych patológií, vrátane patologických stavov súvisiacich s onkológiou, sú omnoho menej časté. Liečba bolesti kĺbov je oveľa produktívnejšia, ak pacienti včas hľadajú pomoc. Inak je pred chirurgickým zákrokom, ktorý sa vyznačuje ťažkosťami pooperačného zotavenia pacientov.