Bolesť dolnej časti chrbta

Obsah
  6. Ak osoba tvrdo pracovala, intenzívne pracovala alebo cestovala na veľkú vzdialenosť, pri zastavení a uvoľnení si pri úrovni reflexu položí ruku na spodnú časť chrbta. Je to práve táto časť tela, ktorá sa po námahe ťahá a bolí, čo sa vysvetľuje veľmi jednoducho. Chrbtica je hlavnou oporou ľudskej kostry. Spája všetky kĺbové kĺby a pri každom pohybe preberá väčšinu záťaží. Preto je celkom prirodzené, ak po práci alebo športe bolesť dolnej časti chrbta bolí a bolí.

  Nie vždy však spôsobuje bolesť chrbta v bedrovej oblasti pri nadmernej práci. Bolesť dolnej časti chrbta je často príznakom vážnej poruchy v ľudskom tele, je nemožné nechať ju bez dozoru, najmä ak je bolesť silná, často sa opakujúca. Toto je znamenie, že neznáma patológia už napreduje a každý deň poškodzuje telo. Odporúča sa čo najskôr konzultovať s lekárom: problémy so spustením chrbtice sa ťažko liečia a môžu pre pacienta skončiť na invalidnom vozíku.

  Toto je zaujímavé:vedci sa domnievajú, že bedrová bolesť v chrbtici je dôsledkom ľudskej evolúcie a musí byť presne postavená. U zvierat, ktoré sa pohybujú na štyroch končatinách, sa zaťaženie rozdelí rovnomerne. Osoba za kráľovské držanie tela a schopnosť chodiť po dvoch nohách musí platiť za porušenie rozloženia záťaže, zakrivenia stavcov.a bolesti chrbta.

  Čo môže byť bolesť chrbta

  Chrbát sa môže zraniť rôznymi spôsobmi. Niekedy sú bolesti akútne, neznesiteľné, pacient cíti neznesiteľný pocit pálenia a ostré obmedzenie pohyblivosti. Pacienti sa častejšie sťažujú na bolesti chrbta, ťahanie, nepríjemné pocity, ktoré sa zvyčajne objavujú večer, sa môžu prebudiť uprostred noci, zintenzívniť sa pri zmene počasia alebo po fyzickej námahe.


  Ranná stuhnutosť chrbtice, bolesť chrbta „na počasí“ a po tréningu sú prvé signály, že kĺby nie sú v poriadku
  .

  Bolesť v chrbte je vždy sprevádzaná ďalšími príznakmi, ktoré je potrebné sledovať venujte pozornosť a informujte svojho lekára o svojich pozorovaniach. Na základe sprievodných príznakov bude ľahšie zistiť skutočnú príčinu bolesti v bedrovej chrbtici. Aké symptómy a kritériá budú mať diagnostickú hodnotu:

  • Trvanie bolesti . Akútny je syndróm bolesti, ktorý trápi až tri mesiace. Ak sa vyskytuje periodicky štyri alebo viac mesiacov, vyskytuje sa pri rôznych intenzitách, potom je už klasifikovaný ako chronický.
  • Lokalizácia . Bolesť v dolnej časti chrbta, ktorá siaha až po zadok, sa v medicíne bežne nazýva lumbalgia. Ak bolesť postihuje nohu, je to bedrová ischialgia. Nepríjemné pocity sa môžu vyskytnúť aj len napravo, naľavo alebo na oboch stranách naraz.
  • Povaha bolesti . Toto kritérium má zásadný význam. Bolesť môže byť akútna a lokalizovaná na jednom miestepremietané na končatiny, zadok, slabiny, hypochondrium alebo dolné brucho. Bolesť je silná, tupá alebo pulzujúca. Najťažšie je urobiť správnu diagnózu kombinovanej bolesti.
  • Vplyv na spoločnú mobilitu . Lekár rozhodne objasní, či sa vyskytne stuhnutosť chrbtice, končatiny, bedrového kĺbu, za akých okolností, ako dlho to trvá.
  • Ukazovateľ času . Dôležité je aj to, kedy a potom začne bolieť chrbát. Stáva sa to neustále, ráno, večer, v noci, po námahe, keď otočíte hlavu, chodíte, ohýbate atď. - Odpovede na všetky tieto otázky sú mimoriadne dôležité pre správne určenie diagnózy.

  Poznámka:podľa lekárskych štatistík viac ako 80% európskej populácie malo bolesti chrbta najmenej raz v živote. Príčinou viac ako 25% žiadostí o lekársku pomoc sú nepohodlie a bolesť v bedrovej oblasti. Zároveň 8 z 10 pacientov sú mladí ľudia v aktívnom a produktívnom veku od 35 do 45 rokov. Menej často sa dôchodcovia sťažujú na bolesti chrbta a ešte menej teenagerov.

  Príčiny

  Všetky príčiny bolesti dolnej časti chrbta možno rozdeliť do dvoch hlavných kategórií:

  • fyziologické, zvyčajne spôsobené vonkajšími faktormi;
  • patologické spojené s chorobami vnútorných orgánov.

  Fyziologické dôvody zahŕňajú:

  • nadmerné cvičenie počas športových aktivít;
  • zdvíhanie a nosenie bremien pri práci alebo odbornej príprave;
  • ťažké domáce prácealebo v krajine;
  • hypotermia, predĺžený pobyt vo vlhkej miestnosti.

  Vek kombinovaný s fyzickou prácou je dostatočným dôvodom na to, aby bolesť chrbta bola zranená
  .

  Patologické príčiny bolesti chrbta môžu byť zase spojené s chorobami chrbtice alebo so zmenami jej štruktúry súvisiacimi s vekom - tento syndróm bolesti sa nazýva primárny , Ak je bolesť chrbta spôsobená dysfunkciami iných orgánov, napríklad obličiek, nazýva sa sekundárna - v tomto prípade bude potrebné stanoviť sprievodné ochorenie pomocou ďalších špecifických štúdií a liečiť dve patológie súčasne.

  Choroby a stavy, pri ktorých môže byť choré spodná časť chrbta:

  Odporúčame prečítať si: Ako liečiť bolesť dolnej časti chrbta ]
  • osteochondróza (spondylóza) - predtým diagnostikovaná hlavne u starších ľudí, sa teraz zisťuje v každom veku;
  • medziobratlová kýla - vyskytuje sa tiež v akomkoľvek veku, ak ide o mladých ľudí, potom zvyčajne po nadmernom cvičení v silových športoch;
  • neuralgie rôznych druhov;
  • artritída a artróza, akékoľvek zápalové procesy kĺbov;
  • reumatizmus a iné choroby autoimunitného pôvodu;
  • ischias;
  • dysfunkcia endokrinného systému (diabetes mellitus, hypertyreóza);
  • zápal obličkovej panvy - pyelonefritída;
  • zápal urogenitálnych orgánov.

  Poranenia chrbta alebo končatín sú tiež sprevádzané bolesťou. Ak chcete zistiťpresný dôvod si bude vyžadovať sériu vyšetrení, minimálne požadované je externé vyšetrenie špecialistom, laboratórne testy moču a krvi, röntgen, elektrokardiogram, ultrazvuk obličiek a genitourinárne orgány. V prípade potreby sa predpíšu ďalšie diagnostické opatrenia.


  U žien môže byť bolesť chrbta spôsobená cystitídou alebo zápalom doplnkov

  Ochorenia chrbtice ako príčina bolesti chrbta

  Ak röntgen hrudníka preukázal deformáciu stavcov, ich kompresiu a expanziu s tvorbou kosti výrastky vo forme hrotov okolo okrajov, lekár diagnostikuje osteochondrózu alebo spondylózu. Až donedávna sa táto patológia považovala za chorobu dôchodcov a jej hlavnou príčinou boli prirodzené zmeny tela, ktoré súvisia s vekom, spomalenie metabolických procesov a opotrebenie stavcov.

  V súčasnosti sa dokazuje, že osteochondróza môže byť vyvolaná mnohými ďalšími faktormi u mladých ľudí a dokonca aj adolescentov. Podnetom na degeneratívne zmeny stavcov a medzistavcových platničiek je:

  • neprimeraná fyzická aktivita pri nadváhe alebo v dôsledku chronických chorôb, ktoré obmedzujú mobilitu;
  • sedavá práca;
  • metabolické poruchy v potrave, napríklad v dôsledku ktorých stavcové štruktúry nedostávajú dostatok živín a predčasne sa opotrebujú;
  • nevhodné športy - bez zahrievania svalov a väzov, bez postupného zvyšovania zaťaženia a kontroly zdvíhania.

  Kedyosteochondróza, ako postupuje, dochádza k deformácii medzistavcových platničiek - stávajú sa plochými, hustými a drsnými. Poškodený disk môže ľahko narušiť vetvenie nervového koreňa z chrbtice a spôsobiť zápal. Ďalej sú nervové korene poškodené hrotmi kostného procesu. Pacient to pociťuje ako ostrú ostrú bolesť súčasne s obmedzením pohyblivosti v dolnej časti chrbta. Tento stav sa nazýva radikulitída.


  Pri spondylóze rast kostí pozdĺž okrajov stavcov poškodzuje nervové korene a tým vyvoláva syndróm akútnej bolesti
  .

  Zápalové procesy v chrbtici sa môžu začať rozvíjať dokonca aj v období dospievania a mladosti. Prejavuje sa to ako pravidelná bolesť chrbta, niekedy rušivá v noci. Potom sú spojené rannou stuhnutosťou, únavou a znížením fyzickej aktivity. V pokročilých štádiách je chrbtica silne zdeformovaná, mení držanie tela a chôdzu osoby, vytvára hrboľ. Reumatoidná artritída sa môže vyvíjať roky, v niektorých prípadoch až desať rokov. Pretože priebeh choroby je pomalý, príznaky sú často nejasné, pacient sa nekonzultuje s lekárom a snaží sa vyrovnať sa s nepohodlím, ktoré má k dispozícii. Z tohto dôvodu vedie zápal stavcových kĺbov častejšie ako iné patológie k invalidite.

  Ak sa pacient počas prieskumu odvoláva na nepohodlie v iných kĺboch ​​(rameno, chodidlo, koleno, ruka), sťažuje sa na bolesť zadku, zníženú zrakovú ostrosť a poruchy stolice,môže byť podozrenie na spondylitídu. Reumatológ sa zaoberá liečením takejto patológie, je nutná jeho konzultácia okamžite, pretože patológia rýchlo napreduje a vedie k nezvratnej zmene štruktúr kostí a kĺbov.

  Choroby, ktoré nesúvisia s chrbtom, ako príčina bolesti

  Niekedy bolesť v dolnej časti chrbta spôsobuje choroby orgánov, ktoré sa na prvý pohľad netýkajú chrbtice. Syndróm myofasciálnej bolesti je častou príčinou bolesti chrbta, ktorá nie je sprevádzaná inými symptómami patologických kĺbov. Zvyčajne sa mladé ženy obracajú k lekárovi so sťažnosťami na bolesti chrbta po pracovnom dni, intenzívnym tréningom v telocvični a dlhým pobytom v jednej póze.


  Bolesť pri myofasciálnom syndróme nie je spojená s poškodením kĺbov chrbtice a dá sa ľahko odstrániť pomocou analgetík, masáží a NSAID
  . Bolesť je spôsobená nadmerným zaťažením svalového tkaniva, zatiaľ čo nervové korene a kĺbové prvky nie sú ovplyvnené. Tento stav nepredstavuje veľké riziko pre zdravie pacienta, ale môže výrazne znížiť kvalitu života. Na liečbu lekár predpisuje svalové relaxanciá - lieky, ktoré podporujú svalovú relaxáciu, ako aj nesteroidné protizápalové lieky s krátkym cyklom minimálnej dávky. Odporúča sa upraviť režim odpočinku a spánku a sledovať fyzickú aktivitu.

  Ostatné extraartikulárnepatológie, ktoré môžu byť sprevádzané aj bolesťou chrbtice:

  • Cholecystitída a pankreatitída. Bolesť je lokalizovaná v pravej hypochondrii a môže sa premietať na pravú spodnú stranu chrbta.
  • Dodatky. V niektorých prípadoch sa na spodnú časť chrbta, tiež na pravú stranu, prejavujú ostré švy. Ďalšie príznaky zápalu slepého čreva: nadúvanie, rozrušená stolica, nevoľnosť, vracanie, silná bledosť, horúčka.
  • Renálna dysfunkcia, urolitiáza. V závislosti od toho, ktorá je zapálená oblička, sa objaví bolesť v pravej alebo ľavej dolnej časti chrbta. Ak kameň vyjde počas urolitiázy, dolná časť chrbta je tiež veľmi boľavá, v ťažkých prípadoch sa môže zvýšiť telesná teplota.
  • Obezita. Pri nadmernej telesnej hmotnosti sa kladie veľké zaťaženie na bedrovú chrbticu, čo vedie k bolesti a nepohodli v chrbte.
  • Osteomyelitída. Infekcie kostného tkaniva sú sprevádzané akútnou bolesťou a horúčkou.

  Ak sa pri vyšetrení nezistia žiadne viditeľné lézie chrbtice alebo iných kĺbov, nezistia sa choroby vnútorných orgánov, má zmysel darovať krv nádorovým markerom a vykonávať MRI chrbtice. Zhubné nádory počas rastu vyvíjajú tlak na nervové korene a tiež sa stávajú príčinami bolesti. Syndróm bolesti je charakteristický pre rakovinu v štádiu 3-4.


  Bolesť v dolnej časti chrbta môže byť príznakom zápalu slepého čreva

  Prečo majú ženy bolesti chrbta

  Ak ženy trpia silnou bolesťoubolesti chrbta v bedrovej oblasti, v prvom rade by ste mali skontrolovať svoj osobný kalendár. Pred menštruáciou sa môžu trápiť bolesti a zároveň ťahanie dolného brucha, zväčšenie prsných žliaz, pacient sa cíti chorý, niektorí trpia migrénou, neznášanlivosťou potravy alebo naopak obžerstvom.

  Zjavne rovnaké príznaky sú príznakom tehotenstva. Preto, ak menštruácia nezačala v priebehu niekoľkých dní, ale bolesť a nepohodlie pretrvávali, má zmysel urobiť tehotenský test a dohodnúť si stretnutie s gynekológom.

  Príčinou môžu byť aj gynekologické choroby. Adnexitída sa zvyčajne prejavuje ťažkými bolesťami v dolnom bruchu. Ale niekedy vyžarujú do spodnej časti chrbta. Podobné pocity vznikajú, keď sú ovariálne cysty skrútené. S nástupom menopauzy sa mnoho žien sťažuje na pálenie v dolnej časti chrbta, stuhnutosť. V každom prípade vám terapeut alebo reumatológ odporučí konzultáciu s gynekológom.

  Príčiny bolesti u mužov

  U mužov bolí chrbát hlavne v dôsledku profesionálnych činností - dlhé hodiny jazdenie autom, práca s počítačom, zdvíhanie a nosenie závaží a profesionálny šport.

  Ale aj bolesti na pravej alebo ľavej strane chrbta môžu byť jedným z príznakov prostatitídy alebo patológie, ako je epididymitída. Na vylúčenie alebo potvrdenie patológií musíte byť vyšetrení andológom.


  Muži s bolesťou dolnej časti chrbta sa musia vylúčiť, aby sa poradili s andológomprostatitída

  Kedy a aká liečba je potrebná

  Dokonca aj pri veľmi intenzívnej a stálej bolesti chrbta väčšina pacientov neverí, že potrebujú serióznu liečbu a od lekára očakávajú iba jednu vec - dobrý liek proti bolesti. pomohol okamžite a na dlhú dobu. Takýto liek bohužiaľ neexistuje. Syndróm bolesti sa môže splácať injekciami a tabletami, ale účinok nebude trvať dlho, pretože nebude odstránená príčina nepohodlia. Liečebné metódy sa určia v závislosti od toho, čo vyvolalo bolesť chrbta.

  Modré a svalové vývrtky

  Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je dať svojmu chrbtu úplný odpočinok. To znamená, že nemôžete hrať športy, zdvíhať závažia, stáť veľa, chodiť, behať, skákať, supercool. Odporúča sa zbaviť sa ďalších kilogramov, pri sedavej práci a neaktívnom spôsobe života by ste naopak mali myslieť na jemné športy - napríklad na jogu, pilates, plávanie. V budúcnosti budete musieť prehodnotiť svoje zvyky a upraviť zaťaženie chrbtice.

  Čo robiť pred návštevou lekára:

  • užívať analgetické alebo nesteroidné protizápalové lieky v minimálnej dávke - pomôže tableta Analgin, Tempalgin, Ibuprofen, Nimisulide;
  • pripevňujú spodnú časť chrbta k dokonalému korzetu - uteráku alebo šálu;
  • na zníženie opuchu vypite bylinkový čaj s diuretickým účinkom.

  Čo lekár odporučí:

  • nesteroidné protizápalové lieky krátkesamozrejme;
  • svalové relaxanciá na zmiernenie kŕčov a svalového napätia;
  • masáž a zahrievanie chrbta (v neprítomnosti zápalových procesov);
  • vitamíny B.

  Ak budete postupovať podľa všetkých odporúčaní, bolesť po 7-14 dňoch úplne zmizne.

  Pamätajte!Ak sa zistí zvýšenie telesnej teploty, bolesť v oblasti nôh alebo iných častí tela sa prejaví bolesťou, pohyblivosť je obmedzená alebo sa vyskytujú iné atypické príznaky. V žiadnom prípade by ste sa nemali obrátiť na lekára alebo lekára, pomocou ktorého by ste si sami urobili masáž. Neodporúča sa užívať lieky proti bolesti, pretože to komplikuje diagnózu.

  Patológie chrbtice

  Kĺbové choroby v raných štádiách sa liečia rovnakými metódami ako modriny alebo iné zranenia. Lekári môžu navyše predpísať chondroprotektory - lieky, ktoré chránia spoločné štruktúry pred zničením a stimulujú ich regeneráciu.

  Chirurgický zákrok je indikovaný na kompresné zlomeniny chrbtice, rozsiahle herniované disky, ťažkú ​​osteochondrózu alebo spondylitídu. V závislosti od zisteného porušenia môže byť operácia jednoduchá a vykonáva sa v lokálnej anestézii alebo sa vykonáva v niekoľkých etapách počas šiestich mesiacov. Po operácii akejkoľvek zložitosti budete potrebovať kurz užívania antibiotík, nosenie obväzov, fyzioterapiu pre úplnú rehabilitáciu.


  Moderné technológie umožňujú minimálne invazívnezásahy do chrbtice s minimálnym rizikom komplikácií

  Dnes operácie na chrbtici už nie sú výnimočné, zhromaždili sa bohaté a rozmanité skúsenosti a existuje špeciálne vybavenie, ktoré dokáže vyriešiť takmer akýkoľvek problém. Preto, ak je situácia ťažká a lekár odporučil operáciu, nemá zmysel ju odďaľovať. Čím skôr je dokončená, tým je väčšia šanca na úplnú úľavu od bolesti a obnovenie funkcie miechy.

  Užitočné odporúčania

  Včasná a účinná liečba bolesti dolnej časti chrbta je často zložitá z veľmi častých dôvodov - pacient nevie, s kým by sa mal lekár poradiť. Ak bolesti predchádzalo zranenie, potom je všetko jednoduché - musíte ísť k traumatológovi. S najväčšou pravdepodobnosťou predpíše analgetiká a priebeh nesteroidných protizápalových liekov a potom odporučí rôzne fyzioterapeutické postupy - elektroforézu, magnetoterapiu, masáž a cvičenie. Podobné taktiky liečby sú štandardné pri zraneniach chrbta.

  Ťažkosti spočívajú v tom, že pri údere alebo páde môžu byť ovplyvnené nervové zakončenie. A potom musíte pripojiť neurológa, ktorý odporučí jeho liečebné metódy. Reumatológ alebo ortopéd bude mať svoj vlastný názor. A ak vyšetrenie odhalí patológiu ktoréhokoľvek z vnútorných orgánov, napríklad genitourinárneho systému, bude pacient konečne zmätený z toho, čo treba liečiť a od koho počúvať. Mimochodom, z tohto dôvodu mnohí ľudia upúšťajú od metód úradného lekárstva a obracajú sa na netradičné, to znamenáľudových liekov, čo nakoniec vedie k zhoršeniu stavu a rozvoju komplikácií.


  Stáva sa, že lekári nesprávne vykladajú diagnózu a predpisujú nesprávne zaobchádzanie, ktoré vedie k progresii choroby a komplikáciám

  Čo robiť v tejto situácii? Neprepadajte panike a neponáhľajte sa, ale prejdite predpísaným spôsobom liečby až do konca so zameraním na svoje vlastné pocity a pohodu. Ak po dvoch až štyroch týždňoch bolí chrbát rovnako a nedochádza k najmenšiemu zlepšeniu, má zmysel kontaktovať iného lekára a podrobiť sa druhému vyšetreniu, aby sa skontrolovala správnosť diagnózy. Zmena jedného analgetika na iného a namiesto elektroforézy nemá zmysel robiť UHF.

  Pokiaľ ide o ošetrenie chrbta pomocou homeopatických liekov doma, nemalo by sa ani tu unášať a bezohľadne veriť prísľubom tradičných liečiteľov. Primeraný dospelý by mal pochopiť: alternatívne metódy liečby sú dobré na remisiu, keď je stav stabilný alebo na prevenciu relapsov a komplikácií. Napríklad reumatoidná artritída ako ochorenie autoimunitnej povahy nie je možné liečiť bylinnými tinktúrami.


  Liečivé rastliny budú užitočné na zlepšenie celkového tonusu tela, ale sotva pomôžu s herniou, premiestnením diskov alebo kompresným zlomenstvom
  .

  Správne rozhodnutie by bolo, ak by sa dolná časť chrbta neustále bolela a vymenovanie lekárov na okresnej klinike by bolo neúčinné. - choďte na renomovanú súkromnú kliniku a nechajte sa tam otestovať. Toto nie je zadarmoale budete poznať skutočný dôvod a môžete začať so správnou liečbou, a nie experimentovať s ľudovými liekmi a štandardnými liekmi proti bolesti, ktoré nemajú žiadny terapeutický účinok.

  Zhrnutie:Takmer všetci dospelí pociťujú bolesť chrbta najmenej raz v živote. V skutočnosti môže existovať mnoho dôvodov: od banálneho prepracovania po závažnú patológiu chrbtice, obličiek, infekcie alebo metabolických porúch v tele. Je dôležité presne a správne určiť príčinu a čo najskôr začať s liečbou. Chrbtica - hlavný kĺb ľudského kostry, jeho dysfunkcia a deštrukcia pri absencii adekvátnej lekárskej starostlivosti nevyhnutne povedie k strate pohyblivosti a invalidite.