Bolesť chrbta a bolesť v nohách

Obsah

  Pacienti, ktorí navštevujú pedikéra, reumatológa alebo verteboológa, sa často sťažujú, že mu bolesť chrbta spôsobuje bolesti chrbta. Po prvé, mali by ste pochopiť v tomto prípade, kde je lokalizované primárne zameranie bolesti - na nohu alebo späť. Bolesť chrbta a nôh môže byť nesúvisiaca a môže mať rôzne príčiny. Alebo naopak, potiahnite pravú alebo ľavú nohu, pretože bolí spodná časť chrbta. Aký je skutočný dôvod, pre ktorý by mal lekár vedieť, že samoliečba môže viesť ku komplikáciám a zhoršeniu zdravotného stavu pacienta.

  Poznámka:ožarovanie je jednou z vlastností bolesti. Bolesť sa môže vyskytnúť v jednom orgáne, napríklad v dolnej časti chrbta. A vyžarovať - ​​dať - úplne iný, nie vždy umiestnený v tesnej blízkosti napríklad dolných končatín. To významne komplikuje diagnostiku základného ochorenia a adekvátnu liečbu. Preto je prvou vecou, ​​ktorá sa má zaoberať týmto príznakom, konzultácia s lekárom a komplexné vyšetrenie.

  Prečo bolesť chrbta bolí a ťahá ho - povaha bolesti

  Bolesť chrbta a nohy sú znecitlivené - typická sťažnosť dôchodcu, ktorý trpí radikalulitídou. Ale v skutočnosti existuje omnoho viac dôvodov as podobnou sťažnosťou môžu k lekárovi prísť mladí ľudia, ktorí nemali žiadne problémy s chrbticou a kĺbmi.

  Bolesť sa objaví, keď trpia nervové korene, pošle určitý impulz do mozgu, spracuje a pošle ho späť.Nie vždy sa nakoniec vracia tam, kde vznikol - do centra pozornosti skutočného problému. Keď už hovoríme konkrétne o chrbtici, v medicíne je špeciálny pojem, ktorý definuje bolesť, ktorá sa vyskytuje v chrbte, a ischiasu, ktorá sa dáva nohám.

  Vzhľadom na to, že nervové korene sa krížia v chrbtici, keď je postihnutá ľavá strana, bolesť vyzařuje na pravú nohu. A naopak - ak je problém na pravej strane, potom je ľavá noha znecitlivená. To znamená, že keď sa v pravej končatine objaví nepohodlie, problém by sa mal hľadať na ľavej strane. A naopak: pri bolesti v ľavej končatine môže byť problémom zápal tkanív na pravej strane dolnej časti chrbta.

  Ak je postihnuté nervové tkanivo umiestnené v dolnej časti chrbtice, bolesť môže ovplyvniť dolné končatiny. Ak pacient prišiel k lekárovi a sťažoval sa na silnú bolesť chrbta a ťahanie nôh, potom najskôr odborník vyšetrí spodnú časť chrbta a sakrálnu časť. Keď sa zistí lézia nervového tkaniva bedrovej oblasti, diagnostikuje sa bedrová ischalgia. Ak sú lézie lokalizované v kostrči - je to sakroichalgia. V obidvoch prípadoch nepríjemné, boľavé pocity budú vyžarovať na nohu alebo nohy.


  V prípade ischalgie je zameranie zápalu lokalizované v nervových koreňoch stavcov a bolesť je vystavená nohe z opačnej strany
  .

  Choroby a faktory spôsobujúce bolesť chrbta a nôh

  Hlavné príčiny poškodenia nervových koreňov dolnej časti chrbta:

  • medziobratlová kýla s premiestnením diskov a narušením nervových koreňov;
  • osteochondróza bedrovej;
  • skolióza - zakrivenie chrbtice;
  • zúženie miechového kanála.

  A existujú aj provokatívne faktory:

  Odporúčané čítanie: Ako liečiť zápal sedacieho nervu
  • Tehotenstvo - v dôsledku prírastku na váhe, posunutia ťažiska s rastúcim bruchom, chrbtica je ohnutá, disky sú premiestnené, nervové korene trpia, objavujú sa bolesti.
  • Korene s nadváhou trpia hlavne z rovnakých dôvodov ako počas tehotenstva: prírastok na váhe, nesprávne rozloženie zaťaženia.
  • Nervový stres a úzkosť - človek bol rozrušený a telo reagovalo zápalom nervových zakončení v chrbtici.
  • Hypotermické korene nervov nemajú radi vystavenie chladu a vlhkosti. Dokonca aj mladý a dokonale zdravý človek, ktorý nikdy predtým nemal problémy s chrbtom, môže byť pripútaný na lôžko kvôli ischalgii po zamrznutí na ulici alebo v studenej vode.
  • Profesionálne športy - riziko poranenia miechy sa u všetkých športovcov výrazne zvyšuje.
  • Onkologické choroby - aj keď nádor neovplyvňuje chrbticu, môžu ju ovplyvniť metastázy z iných orgánov.
  • História poranení miechy.
  • Infekčné choroby vo vážnej forme - napríklad tuberkulóza, pri ktorých môžu byť postihnuté aj kostné kosti a nervové zakončenie.
  • Ťažká intoxikácia v prípade otravy jedovatou látkoulátky, ožiarenie.

  Podchladenie a prechladnutie môžu viesť k rozvoju lumbagu alebo ischias
  .

  Zápal ktoréhokoľvek z nervových zakončení, ktorý sa nachádza v dolnej časti chrbtice a natiahne sa na končatiny, teda stačí na to, aby spôsobil uvoľnenie bolesti chrbta. v nohách.

  Dôležité:lokalizácia nepohodlia v nohe závisí od toho, ktorý stavec bedrovej oblasti je ovplyvnený. Na úrovni druhého bedrového stavca sú nervy, ktoré sú zodpovedné za citlivosť mäkkých tkanív pred stehnom. Tretí stavec je zodpovedný za kolenné kĺby. Štvrté - dolné končatiny, piate chodidlá. Ak sú bolesti lokalizované za a pod, zapália sa nervy dolných stavcov lumbosakrálnej chrbtice.

  Zápal sedacieho nervu

  Príčiny bolesti, znecitlivenia pravého alebo ľavého ramena pacienta, pocity kresby sú často zápalom sedacieho nervu. Ktorý segment je postihnutý, môže byť určený sprievodnými príznakmi. Líšia sa podľa toho, do akej miery je postihnutý sedací nerv.

  ​​

  Čo hľadať:

  • Ktorá časť nohy sa ochabuje, keď citlivosť mizne - na stehne, kolene alebo v členku.
  • Mobilita končatiny. Vyskytuje sa tuhosť po spánku alebo naopak citlivosť končatín po námahe zmizne, je bolestivé ohýbať a rozťahovať nohu, napínať chodidlo a nohu.
  • Povaha bolesti je neustála bolesť, bolesť v streľbe,náhle, rozliate a šité pocity.
  • Kŕče, kŕče, hypertonicita svalového tkaniva, ak existuje, v ktorej časti nohy a z ktorej strany.

  A lekár sa môže tiež opýtať pacienta, či existujú problémy s pohybom čriev. Faktom je, že pri poškodení nervových zakončení v sakrálnej sekcii sa môžu vyskytnúť dysfunkcie zvierača konečníka a močového mechúra a sú poškodené funkcie pohlavných orgánov. Prejavuje sa to zápchou, ťažkosťami s močením, u mužov narušením erektilných funkcií.


  Poranenie sedacieho nervu je ďalšou častou príčinou kreslenia, prepichnutia bolesti v dolnej končatine

  Diagnostické metódy

  Ak bolesť chrbta bolí po dlhú dobu, ale teraz tento symptóm tiež zvyšuje citlivosť končatín, mali by ste okamžite kontaktovať k lekárovi a začať liečiť patológiu.

  Liečba je komplikovaná skutočnosťou, že väčšina pacientov s prvou bolesťou chrbta ich radšej lieči samostatne, s použitím improvizovaných ľudových prostriedkov alebo farmaceutických mastí, ktoré sú k dispozícii bez lekárskeho predpisu.

  K čomu to vedie:zápal pokračuje, a preto pacient ide k lekárovi, keď už nemôže stáť na nohách a ovládať svoje končatiny. V raných štádiách môže skúsený lekár presne určiť, kde je zápal lokalizovaný, ktoré segmenty sú postihnuté, podľa vonkajších príznakov a sťažností pacienta. Ak však už bola citlivosť stratená a bolesti pokrývajú celú dolnú časť chrbta a končatiny, bude potrebné vykonať množstvo diagnostických testov na vykonanie presnej diagnostiky.udalosti.

  K dnešnému dňu sa používajú tieto metódy:

  • RTG snímky. Aj keď je táto metóda považovaná za zastaranú, škodlivú pre organizmus, stále zostáva prioritou. Röntgenové lúče sa uskutočňujú bezplatne takmer vo všetkých stavových poliklinikách, výsledky sú okamžite pripravené. Na obrázku vidíte, kde sa nachádza ohnisko zápalu a koľko tkaniva je postihnuté.
  • Počítačová tomografia. Dnes je tiež dostupná takmer vo všetkých zdravotníckych zariadeniach, náklady na CT nie sú také vysoké ako pred desiatimi rokmi. Pomocou počítačovej tomografie lekár získa jasnejší obraz o dianí v chrbtici a končatinách. Môžete tiež vykonať CT vyšetrenie vnútorných orgánov, ak existuje podozrenie, že bolesť v nohách môže súvisieť so zápalom a infekciou.
  • Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie. Najmodernejšia a informatívnejšia diagnostická metóda. Vykonáva sa vo väčšine prípadov za poplatok, ale niekedy je to jediný spôsob, ako presne zistiť príčinu nepohodlia v chrbte a končatinách.
  • Krvný test. Okrem štandardnej klinickej analýzy sa uskutočňujú štúdie na hladine cukru, cholesterolu, kyseliny močovej, hormónov a nádorových markerov. výsledky testu sú dôležité na určenie povahy a príčiny zápalu.
  • Cytologické vyšetrenie. Potrebné, ak je zápal spôsobený infekciou. Podľa výsledkov môžete tiež určiť, ktorý typ patogénnej mikroflóry sa stal pôvodcom infekcie a vyberte ten správny.antibakteriálne lieky.

  Röntgenové lúče, počítačová tomografia a MRI pomôžu presne určiť, ktoré segmenty nervových zakončení sú ovplyvnené
  .

  Pacient by mal pochopiť dôležitosť komplexného vyšetrenia a nemal by sa vyhýbať predpísaným diagnostickým opatreniam. Ak lekár odporučil urobiť ultrazvuk vnútorných orgánov brušnej dutiny a fluorografiu, keď bolí chrbát a noha - musíte to urobiť. Je potrebné zhromaždiť čo najviac informácií a identifikovať všetky patologické poruchy v tele, aby sa správne vybrali lieky a zostavila schéma ich použitia. Bolesť chrbta a nohy nie je vôbec nevinným symptómom, liečba si vyžaduje dlhý a komplexný účinok, ktorý ovplyvňuje mnoho orgánov a systémov.

  Spôsoby liečby

  Najprv sa pre bolesti chrbta vyžarujúce na pravú alebo ľavú nohu vyberie konzervatívna liečba pomocou liekov. Pacient musí pochopiť: odstránenie kŕčov, bolesti, obnovenie citlivosti a pohyblivosť nôh neznamená koniec liečby. Na odstránenie príčiny môže byť potrebné chirurgické zákroky. Napríklad medziobratlová hernia sa vo väčšine prípadov odstráni iba chirurgicky. Bežná skolióza sa dá tiež korigovať iba chirurgickým zákrokom. Pred vykonaním operácie je však potrebné odstrániť akútny zápal a odstrániť všetky infekcie v tele.

  Lekár preto vyberie niekoľko liekov, ktoré nielen anestetizujú a uvoľnia mäkké tkanivá, ale tiež zmiernia zápal,zabiť infekciu.

  Ktoré skupiny liekov sa môžu použiť:

  • nesteroidné protizápalové lieky - účinné v počiatočnej fáze liečby, so silnou bolesťou a inými príznakmi zápalu. Môže ísť o tablety alebo masti na vonkajšie použitie.
  • Analgetiká - neovplyvňujú príčinu zápalu, ale aj veľmi ťažké kŕče a bolesti sa rýchlo zastavia.
  • Svalové relaxanciá - zmierňujú svalové a nervové kŕče.
  • Chondroprotektory - pomáhajú opravovať poškodenú chrupavku v kĺboch ​​a bránia novým léziám a poškodeniu.
  • Vitamínové a minerálne komplexy sú potrebné na normalizáciu metabolických procesov, rýchlu opravu tkaniva.

  Úplný odpočinok na chrbte a na nohách počas akútnej ischias je nevyhnutnou podmienkou úspešnej liečby

  Trvanie liečebnej liečby sa určuje individuálne. NSAID nie sú zvyčajne predpísané dlhšie ako 14 dní, analgetiká sa užívajú raz, ak je bolesť veľmi silná. Lekár môže neustále odporúčať chondroprotektory a vitamínovo-minerálne komplexy, aby zabránil recidíve choroby.

  Od prvého dňa liečby lekár odporučí odpočinok na lôžku. Neporušujte jeho pokyny a ochorite „na nohy“. Toto len skomplikuje ošetrenie a oddiali moment zotavenia. Je lepšie stráviť týždeň doma a podrobiť sa úplnej liečbe bez následkov a komplikácií, ako pokračovať v práci, zaťažovať kĺby av dôsledku toho sa dostať do nemocnice na mesiac. Pre optimálnu ochranuLekár vám môže odporučiť nosiť špeciálny obväz na bedrovú chrbticu a stavcov. Toto je tiež potrebné urobiť.

  V subakútnom období sa k liekom dodáva fyzioterapia. Aké postupy sú v tomto prípade efektívne:

   92) akupunktúra;
  • reflexológia;
  • masáž;
  • terapeutické cvičenia.

  Účinnosť vymenovaní a správne vykonávanie postupov monitoruje fyzioterapeut alebo inštruktor. Mnoho pacientov s bolesťou chrbta, ktorí vracajú nohu späť k chiropraktikovi a začne liečbu bez vyšetrenia. Alebo sa pokúšajú opraviť stavce sami pomocou pochybných simulátorov a cvičení, rôznych ľudových prostriedkov.

  Takéto účinky vedú iba k zvýšenému zápalu a bolesti. Aj keď je chiropraktik skúsený a kvalifikovaný a robí všetko v poriadku, v prípade akútneho zápalového procesu je jeho zásah zakázaný. Po prvé, v každom prípade musíte odstrániť zápal.


  Manuálna terapia sa odporúča iba po úľave od akútneho zápalu

  Priebeh fyzioterapie zvyčajne zahŕňa 10 –12 zákrokov. Je dôležité, aby ste to neprerušili, aj keď sa cítite stabilizovaný, bolesti vás už neobťažujú a obnoví sa citlivosť a pohyblivosť končatín. Na konsolidáciu výsledkov liečby sa odporúča opakovať po 3 až 4 mesiacoch. Ak nepríjemné príznaky nie sú úplne odstránené, potom je možné fyzioterapiu zopakovať skôr - 1 - 2 mesiace po nejako prvý.

  Poslednou etapou je kúpeľná liečba. Dnes môžu pacienti, ktorí sú oficiálne zamestnaní v štátnych podnikoch, dostávať bezplatne odporúčania do kúpeľných stredísk pri mori alebo v lesnej zóne po dobu 20 až 30 dní raz ročne. Ak je to možné, je užitočné využiť tieto výhody pre všetkých, ktorí trpia kĺbovými patológiami alebo ktorí utrpeli zranenie.

  Pozor!Ak sa zistí prietržová hernia, dá sa odstrániť len chirurgicky. Nemali by ste sa báť zásahu - to je jediný spôsob, ako sa dnes zbaviť bolesti a obnoviť fyzickú aktivitu. Je dôležité prísne dodržiavať všetky lekárske predpisy počas obdobia zotavenia, nezabudnite si obliecť obväz a nie skôr zaťažovať chrbát a končatiny.


  Vďaka moderným technológiám sa medziobratlová hernia odstráni s minimálnym mechanickým dopadom na tkanivo

  Preventívne opatrenia a prognózy

  Čím skôr pacient navštívi lekára, tým priaznivejšia je prognóza. Staršie osoby by, samozrejme, nemali mať nádej na obnovenie mobility. Ak sa však budete riadiť všetkými pokynmi lekára, monitorujete svoju stravu, športujete a viac sa pohybujete, bolesť chrbta a stuhnutosť nôh sa nebude dlho trápiť. Do vysokého veku si môžete udržiavať pomerne vysokú aktivitu.

  Mladí ľudia musia tiež kontrolovať fyzickú aktivitu pri športesledovať výživu, snažiť sa vzdať zlých návykov. Všetky infekčné choroby a zranenia je potrebné liečiť za účasti lekára a nie samostatne. Potom sa nebudete musieť zaoberať takým nepríjemným javom, ako je bolesť chrbta a necitlivosť dolných končatín.

  Zhrnutie:ak bolí chrbát a súčasne ťahá nohu, dôvod spočíva v porážke nervových koreňov lumbosakrálnej chrbtice. Podľa charakteru bolesti na nohe, lokalizácie, straty citlivosti a iných príznakov môže lekár určiť, ktoré segmenty sú postihnuté. Liečba je vždy predpísaná komplexne, zameraná na zastavenie bolesti, obnovenie citlivosti a pohyblivosti nohy, odstránenie ochorenia na pozadí. Po liekovej terapii sú zobrazené fyzioterapia a wellness oddych v sanatóriu. po celý život by ste mali dodržiavať diétu, kontrolovať hmotnosť a užívať vitamínové a minerálne komplexy.