Bolesť chodidiel pri chôdzi

Obsah

  Ak noha pri chôdzi bolí v strede, môže to výrazne znížiť pracovnú kapacitu a kvalitu života osoby ako celku. Nohy nôh sú nejakým spôsobom zapojené do akéhokoľvek spôsobu pohybu, aj keď človek vedie nie príliš aktívny životný štýl. Kíby musia odolať hmotnosti celého tela, zatiaľ čo sú zodpovedné za ohyb a rozšírenie, rotačné funkcie členku.

  Náhla alebo chronická bolesť v nohe počas nástupu človeka núti opustiť niekoľko opatrení, ktoré významne ovplyvňujú životný štýl osoby. Takýto príznak môže byť navyše príznakom vážnej choroby. V budúcnosti sa to nevyhnutne prejaví vážnejšími dôsledkami. Je dôležité, aby ste pri chôdzi neignorovali bolesť chodidla, aby ste ju ne maskovali pomocou liekov proti bolesti, ale aby ste našli skutočnú príčinu bolesti a odstránili ju.

  Poznámka:Bolesť chodidiel sa často vyskytuje u žien po dlhom dni v topánkach s vysokými podpätkami. Nepríjemné pocity znepokojujú športovcov a gymnastky po tréningu. Obvykle bolesť po odpočinku zmizne. Nemali by ste sa však uvoľňovať, v žiadnom prípade nikdy nevznikne syndróm bolesti. A nezmizne bez správneho zaobchádzania. Fyziologická bolesť v oblasti nôh sa časom stáva skutočnou patológiou, ak sa nič neurobí.

  Všeobecné príčiny a príznaky

  Bolesť v chodidle počas nástupu sa môže vyskytnúť pod vplyvom rôznych faktorov alebo ako symptóm mnohých chorôb. Prečo to bolínohy, ani skúsený lekár nebude schopný okamžite určiť. Na presnú diagnostiku sa bude vyžadovať séria štúdií. Nepriaznivé pocity môžu byť spôsobené patológiami týchto skupín:

  • neurologické;
  • reumatologický;
  • ortopedické;
  • traumatologické.

  Na účely správnej diagnózy môže byť preto potrebné pripojiť ďalších úzkych špecialistov. Okrem toho môže byť bolesť v dolných končatinách závislá od veku. Niekedy je nepríjemný pocit spôsobený vrodenými anomáliami v anatomickej štruktúre chodidla - napríklad ploché chodidlá. A ako už bolo uvedené vyššie, bolí to pre nohy, aby milovníci chodili v úzkych topánkach s vysokými podpätkami.


  Na stanovenie správnej diagnózy je často potrebné zhromaždiť skutočnú konzultáciu vrátane niekoľkých úzkych špecialistov s rôznym zameraním
  .
 1. artritída;
 2. dna;
 3. osteoporóza;
 4. plantárna fasciitída;
 5. ostroha päty;
 6. osteoporóza;
 7. medziobratlová hernia.
 8. Každá z nich má odlišný charakter pôvodu a ovplyvňuje rôzne prvky chodidla. Okrem toho je diagnóza komplikovaná zložitou štruktúrou tohto kĺbu. Noha sa skladá z pozdĺžneho a predného oblúka, talu, bloku, malých kostí a kĺbov na nohách - celkom asi 24 prvkov. Sú fixované väzmi a šliach, pokryté mäkkými tkanivami s mnohými malými a veľkými cievami a nervovými zakončeniami. Poraziť akýkoľvek prvok -prstového kĺbu, talu, väzivového aparátu alebo svalov - prejavia sa bolesti rôznej intenzity. Lokalizácia a povaha syndrómu bolesti sa budú tiež líšiť.

  Pri podvrtnutiach, pomliaždeninách oblúk chodidla zvyčajne bolí pri napínaní nôh, zdvíhaní schodov, chôdzi. S artrózou, osteochondrózou, prietržou sa nohy po spánku, námahe, mraze, dlhej chôdzi veľmi zrania. Pri dne sa pacient nemôže postaviť na postihnutú končatinu. V oblasti ľavého chodidla sa môžu vyskytnúť nepríjemné pocity, zatiaľ čo pravica sa neobťažuje.

  Môže to bolieť zhora, zdola, uprostred. Podľa frekvencie bolesti nastáva:

  • pravidelné;
  • periodický;
  • náhly a rýchly prechod;
  • konštantná, nie intenzívna.

  Bolesť je zriedka izolovaná, spravidla je sprevádzaná stuhnutosťou, obmedzením pohyblivosti, opuchom, svrbením, pálením, drvením počas pohybov. Všetky tieto vlastnosti majú diagnostické hodnoty a môžu v konkrétnom prípade povedať, ako sa má liečiť bolesť.

  Dôležité:bolesť v dolnej časti nohy sa vyskytuje nielen pri zraneniach alebo patológiách kĺbov. Vnútorné orgány často trpia vážnou poruchou produkcie hormónov alebo metabolických procesov. A to ovplyvňuje stav končatín, chôdzu človeka. Preto by ste sa mali s takým nevinným príznakom, ako je pravidelná bolesť v nohách, poradiť s lekárom a podrobiť sa kompletnému vyšetreniu. Dôvod môže byť oveľa vážnejší, ako sa zdá.


  Často to bolínoha, ale skutočný dôvod spočíva v porážke úplne odlišných kĺbov a orgánov

  Choroby ako príčina bolesti

  Až donedávna sa bolesť v nohách považovala za výsadu starších ľudí. Za posledných desať až dvadsať rokov sa však klasická choroba typu „dôchodca“ zreteľne rozrástla, príznaky sa vyskytujú u mladých ľudí starších ako 35 rokov. Známky, príčiny a príznaky ich hlavných je potrebné poznať všetkým - dnes je absolútne každý ohrozený.

  Artritída

  Artritída chodidiel sa vyvíja prevažne po zranení členkového kĺbu. Aj jedna zlomenina chodidla zvyšuje riziko artritídy sedemkrát. Po druhej zlomenine musí každý druhý pacient čeliť artritíde. Typické príznaky choroby:

  • opuch a deformácia kĺbu v lézii;
  • 52) bolesť zhoršená chôdzou, šliapaním na nohu, v noci;
  • miestne a všeobecné zvýšenie telesnej teploty.

  V skorých štádiách si pacient nevšimne nepohodlie, zmierňuje stuhnutosť, obmedzuje mobilitu nôh na posttraumatické syndrómy a únavu. Ľudia zvyčajne navštevujú lekára, keď je poškodenie už značné, kĺbové a okolité tkanivá sú vážne zapálené a začínajú sa zrútiť.


  Vonkajšie a klinické prejavy choroby pomôžu včas rozpoznať artritídu chodidla

  Symptomatická liečba artritídy, nesteroidné protizápalové lieky vo forme tabliet, mastí alebo injekcií pomáhajú zastaviť zápal afyzioterapia a masáž obnovia pohyblivosť končatín, zmiernia krívanie a bolesť. Pri rozsiahlom poškodení kĺbov, ak sú konzervatívne metódy liečby neúčinné, sa zničia rozsiahle oblasti kĺbov, zápal ovplyvňuje mäkké tkanivá nohy a vykonáva sa chirurgický zákrok.

  Bohužiaľ je dnes plastická chirurgia chodidla prakticky neprístupná a náklady na chirurgický zákrok v zahraničí sú pre väčšinu pacientov príliš vysoké. Preto sa častejšie vykonáva protetika chodidla alebo artrodéza.

  Pozor!Artritída autoimunitného pôvodu u detí je obzvlášť nebezpečná. Táto patológia patrí do skupiny reumatoidných chorôb, postihuje niekoľko kĺbov naraz, postihujú vnútorné orgány, srdce a oči. Tento proces sa u dospievajúcich rýchlo vyvíja a je ťažké ho liečiť. Chlapci a dievčatá často úplne strácajú schopnosť samostatne sa pohybovať a zostávajú zdravotne postihnutí po artritíde v detstve.

  Sciatica - porušenie sedacieho nervu

  Sedací nerv môže trpieť nepresnými športy, zdvíhaním závaží, podchladením. Pri narušení a zápale sedacieho nervu sa často vyskytuje bolesť na pravej alebo ľavej nohe. Pohyblivosť postihnutej končatiny je tiež narušená, ale hlavným príznakom je pálivá, neznesiteľná bolesť chodidla pri chôdzi. Sciatica sa lieči hlavne manuálnou terapiou. Masáž pomáha zmierňovať bolesť a stuhnutosť. Akupunktúra je tiež predpísaná,elektroforéza, UHF.


  Pri zápale sedacieho nervu vyžaruje bolesť na koleno, slabiny, dolnú časť nohy a chodidlo vrátane výrazného zosilnenia pri chôdzi a státí

  Dôležité!Dôrazne sa odrádza od toho, aby sa nezávisle pokúšali obnoviť stavce a napnúť kĺby, vykonať zahrievanie a iné zahrievacie postupy. Takéto činnosti môžu ešte viac poškodiť, vyvolať progresiu zápalu a zvýšenú bolesť.

  Osteoporóza

  Bolesť v nohách pri chôdzi je len jedným z mnohých dôsledkov a prejavov tejto choroby. Osteoporóza zvyčajne postihuje všetky veľké kĺby ľudskej kostry - koleno, rameno, členok. Bolesť sa objaví, keď sa tkanivo rozpadá, spočiatku sú periodické a nevýznamné, potom sa po zaťažení kĺbov zosilnia. V pokročilom štádiu sa stávajú konštantnými a intenzívnymi.

  Príčiny osteoporózy:

  • zmeny súvisiace s vekom;
  • zranenia;
  • zápalové procesy v kĺboch.

  Ploché nohy

  Traja zo štyroch pacientov s touto diagnózou majú vrodenú patológiu a iba jeden ju získal. Vrodená ploštica v detskom veku sa prejavuje kliešťovou nohou, neskoro stojí na nohách a obrátenými nohami. V budúcnosti môžu ploché nohy vyvolať rozvoj artrózy a artritídy, fasciitídy, osteochondrózy a mnohých chorôb spojených s nesprávnym rozdelením záťaže na kĺby.

  Napodiv, získaná ploštica je často dôsledkom rovnakých chorôb,s čím to môže byť komplikované. Artróza a artritída, zakrivenie chrbtice, zranenia najčastejšie spôsobujú ploché nohy u dospelých. Symptómy patológie:

   82. únava nôh s minimálnym namáhaním;
  • nepohodlie počas dlhšieho státia alebo po prechádzke;
  • 84) pálenie v chodidlách;
  • kreslenie bolesti u teliat.

  Ak je dieťa podozrivé z ploché nohy, mala by sa venovať pozornosť obuvi. Na vnútornej strane podošvy sa zvyčajne zle nosí kvôli zovretiu chodidla a chodidla.

  Na ošetrenie sa používajú rôzne ortopedické pomôcky - vložky, vložky, topánky. Predpokladá sa, že fyzioterapia pomáha. Elektroforéza, akupunktúra a masáže však skôr zabraňujú komplikáciám a priamo sa nezbavujú plochých nôh. V počiatočných fázach je možné úplne odstrániť ploché chodidlá, aj keď je operácia zanedbaná, nie vždy sa odporúča vykonať operáciu.


  Ploché nohy sú dôvodom na to, aby sa mladí ľudia nepripojili k armáde, ale sú tiež nebezpečným faktorom vyvolávajúcim mnohé choroby a postihnutia v mladom veku
  .

  Dna

  Dna sa vyvíja v dôsledku ukladania solí kyseliny močovej v kĺbových tkanivách. Spoj je zdeformovaný, opuchnutý. Zápal môže zachytiť chrupavku, kosť, spojivové tkanivo a mäkké tkanivo. Počas obdobia exacerbácie dny sa kĺby javia veľmi opuchnuté, zdeformované, pokožka nad ňou je červená a horúca. Dna sú veľmi silné, úplne zbavujú pacienta možnosti stáť, chodiť,narušiť nočný spánok.

  Cieľom liečby je zníženie solí kyseliny močovej v tele a zmiernenie príznakov zápalu. Na tento účel je predpísaná špeciálna strava, okrem mastných a vyprážaných mäsových výrobkov, údeného mäsa, uhoriek, marinád, korenín. Tučným ľuďom sa odporúča, aby znížili hmotnosť a znížili tak bolesť kĺbov.


  Počas akútneho záchvatu dny sa osoba stáva úplne bezmocnou a nemôže sa hýbať ani vo voľných topánkach

  Plantárna fasciitída

  Toto je pomerne častá a nepríjemná patológia, ktorú je možné ľahko liečiť správny prístup. Fascia je časťou hustého spojivového tkaniva v dolnej časti chodidla medzi prstami na päte a pätou. Ak z nejakého dôvodu dôjde k zápalu fascie, jej vlákna sú poškodené, prejavuje sa to bolesťou, nepríjemným pocitom, zníženou pohyblivosťou. Obzvlášť sú viditeľné pri nosení topánok s pätami, predĺženom státí a napínaní chodidla v špičke.

  Plantárna fasciitída sa často zisťuje u športovcov a tanečníkov. Fascia môže byť poškodená traumou, dislokáciou, výronom. Niekedy sa zapáli bez zjavného dôvodu a spôsobuje osobe značné nepohodlie. Neexistuje žiadne systémové liečenie fasciitídy. Na zníženie nepohodlia a obnovenie väzov sa odporúča:

  • dať svojim nohám dobrý odpočinok;
  • opúšťajú nepohodlnú obuv;
  • masáž chodidiel;
  • berú lieky proti bolesti, používajú gély anestetikami achladiaci efekt.

  Na profylaxiu by sa mali používať špeciálne vybavenie na výcvik nôh a terapeutické cvičenia. Zvyčajne to stačí na zbavenie sa nepohodlia podrážky. Ale ak nezmeníte nič vo svojich návykoch a životnom štýle, fasciitída sa určite vráti.


  Plantárna fasciitída je často chronická u tých, ktorí neustále vystavujú svoje nohy nadmernému zaťaženiu - tanečníci, cvičenci a milovníci vysokých podpätkov

  Erytromlalgia

  Toto je zriedkavá, ale veľmi nepríjemná patológia. Prudko sa prejavuje ostrými horiacimi bolesťami v nohách. Noha sčervená, opuchnutá, zahreje sa. Bolí to človeka, keď chodí a dokonca len stúpa na nohu, pretože pri chôdzi alebo sedení uprednostňuje prenášanie telesnej hmotnosti na inú končatinu.

  Príčiny erytrómalgie sú zvyčajne ďalšie patológie - kŕčové žily, diabetes mellitus, zranenia, popáleniny. Neexistuje žiadna špecifická liečba, liečba je zameraná na odstránenie ochorenia pozadia.


  S touto patológiou sú obyčajne postihnuté horné aj dolné končatiny

  Zranenia

  Zranenia chodidla sa vyskytujú u detí a dospelých rovnako často bez ohľadu na pohlavie a povolanie. Medzi zranenia patria:

  • zlomeniny a trhliny kostí chodidiel;
  • podvrtnutia a trhliny väzov a šliach;
  • modriny.

  Zvyčajne nie je ťažké vizuálne diagnostikovať poranenie nohy - v momente nárazu je počuť kŕč alebo prasklina a objaví sa silná bolesť. Potom sa na niekoľko hodín kĺb zväčší na modrúalebo začervenania, sú zaznamenané obmedzenia mobility, čiastočné alebo úplné. Bolesť sa môže zhoršiť alebo ustupovať. Ale bolí to, že sa aj tak dostane na nohy obete.

  V žiadnom prípade by ste nemali ignorovať zranenie. Drobné výrony, modriny zvyčajne nevyžadujú špeciálne ošetrenie, hlavnou vecou je upevnenie chodidla ortézou alebo pevným obväzom a úplné odstránenie záťaže počas obdobia zotavenia. Modry sa úplne uzdravia za 3 až 7 dní, výrony za 1 až 6 týždňov. Tento proces sa urýchli pomocou mastí a gélov na vonkajšie použitie, ktoré zmierňujú zápaly a stimulujú krvný obeh v tkanivách, fyzioterapiu. Ale všetky vymenovania môže vykonávať iba lekár, je dôležité ich nerušiť.


  Môže to vyzerať ako zlomenina chodidla

  Ak máte zlomeninu alebo máte zlomeninu, mali by ste sa bezpodmienečne obrátiť na pohotovostnú službu, röntgenovať zranenú končatinu a opraviť všetky zranenia. Niekedy skryté zranenia vedú k vnútornému krvácaniu, zápalu a vážnym komplikáciám. Pri zlomených prstoch na nohách sa sadra neprekrýva, iba tesný obväz. Ak sú poškodené pätná kosť, mastenec, blok alebo klenba, potom sa náplasť nanáša najmenej 4 týždne od chodidla po koleno.

  Pamätajte!Podľa štatistík lekárov v 85% prípadov poranení nôh vznikajú komplikácie v dôsledku posttraumatických porúch a skorého zaťaženia kĺbov.

  Iné príčiny

  Ak sa pri vyšetrení neodhalili žiadne abnormality a bolí to chodidlo, bolesť sa prehlbuje bližšie kvečer alebo po fyzickej námahe môže byť tento dôvod:

  Prečítajte si tiež: Prečo bolia kĺby na nohách
  • Overfatigue - bolesť v oblasti oblúka chodidla, pocit necitlivosti, stuhnutosť, kŕče sú dobre známe čašníkom, poštárom a kuriérom, predajcom na trhoch, ľuďom, ktorých pracovná činnosť je nejakým spôsobom spojená s dlhým pobytom na nohách (viac ako 4 hodiny denne).
  • Nevhodné topánky - tvrdý materiál, pevné šnurovanie, menšie rozmery, výškové korenie, jednoducho zle šitá obuv z hrubej kože alebo syntetika závažne ovplyvňuje krvný obeh v chodidlách. To spôsobuje opuch, opuchy, naopak, tlačí na nervové zakončenie. Takže je tu bolesť. Ak budete nosiť neustále nesprávne zvolenú obuv, podráždenie mäkkých tkanív a napätie kĺbov povedie k rozvoju zápalu. Potom bude bolesť ešte intenzívnejšia a pacient riskuje artrózu, artritídu a ďalšie choroby, ktoré ohrozujú postihnutie.
  • Nedostatok vápnika - vápnik je potrebný na udržanie metabolických procesov v kostných a svalových spojivových tkanivách. S jeho nedostatkom tkaniva slabnúť, zle sa vysporiadať s ich funkciami, pomaly aktualizovať.

  Tehotné bolesti majú rôzne príčiny: zvýšený stres na nohách v dôsledku prírastku na váhe, nepohodlná obuv, zmeny krvného tlaku a krvného obehu, nedostatok vápnika

  Úprava životného štýlu, výživy a množstvo stresu na nohy pomôžu zbaviť sa nepohodlia a bolestiv dolných končatinách pri chôdzi.

  Zhrnutie:Bolesť v chodidle má vždy svoju príčinu. Môže byť zakrytá nadmernou prácou, nesprávnou obuvou, vrodenými anomáliami v anatomickej štruktúre chodidla alebo získanými patológiami. Odborná pomoc je potrebná nielen pri zraneniach. Choroby kĺbov chodidla bez liečby vedú k závažným komplikáciám a zdravotnému postihnutiu, dokonca aj v mladom veku. Pri správnom prístupe a včasnom vyhľadaní lekárskej pomoci je možné zbaviť sa bolesti a udržať si funkciu nôh za 2-3 týždne.