Biela hnačka u dieťaťa

Obsah

  Často sa vyskytujú problémy so stolicou u detí, ako aj ďalšie problémy spojené s tráviacim systémom. Keď rodičia u dieťaťa uvidia bielu hnačku, môže to byť tiež príznakom určitých chorôb. Existuje vždy dôvod na obavy a čo by sa malo urobiť, aby sa farba a konzistencia výkalov vrátila k normálu? Prečo je ľahká hnačka niekedy považovaná za normu?

  Príčiny

  Príčiny hnačky sú rôzne a stolica sa vyskytuje vo veku 5 až 7 rokov každých niekoľko mesiacov. To nie je prekvapujúce, pretože tráviaci systém sa musí prispôsobiť rôznym stravovacím návykom, deti sú náchylnejšie na infekcie a imunitný systém sa „naučí“ chrániť telo pred patogénnymi baktériami.

  Hnačka bielej farby u dieťaťa sa môže vyskytnúť z dôvodu fyziologických faktorov aj patologického charakteru. V prvom prípade sa porucha stolice vyskytuje raz, nevyskytujú sa žiadne ďalšie rušivé príznaky. V druhom - existuje dôvod na obavy a niekedy je nevyhnutná lekárska starostlivosť.

  Fyziologické

  Najčastejšie fyziologické dôvody pre hnačku dieťaťa sú:

  • zavádzanie doplnkových potravín alebo výrazná strata mlieka matkou, po ktorej dieťa prechádza na detskú výživu;
  • nadmerná konzumácia mliečnych výrobkov vrátane obilnín vo veku nad dva roky, keď dieťa prestane jesť materské mlieko;
  • nadmerná konzumácia sladkého, mastného,iné výrobky, ktorých množstvo je pre deti obmedzené;
  • perióda zubov prvých zubov - v tomto okamihu sa môže vyskytnúť hnačka sivej farby, biela, niekedy je takmer bezfarebná;
  • pitie zlej pitnej vody - niekedy rodičia zabudnú alebo nevedia, že voda, ktorú pijú dospelí, môže byť pre dieťa nebezpečná;
  • Nerešpektovanie hygienických predpisov je najnebezpečnejším dôvodom, ktorý môže viesť k závažným chorobám zažívacieho ústrojenstva vrátane parazitárnych chorôb.

  Niekedy môže byť príčinou svetlej farby výkalov zmena klimatických podmienok, zvyčajne sa stolička počas prvého týždňa usadí sama.

  Hnačka, ktorá vznikla z fyziologických dôvodov, zvyčajne krátkodobých, sa sama osebe vyriešila, celkový stav dieťaťa zostáva normálny. Ak sa tak nestane, musíte upraviť výkon a ak problém pretrváva, obráťte sa na detského lekára. Ak je príčinou nesprávna výživa, výkaly nemusia byť všetky biele, ale majú biele hrudky.

  Patologický

  K predĺženej hnačke bielej farby, súčasne s ďalšími príznakmi zlého zdravia dieťaťa, môže dôjsť z týchto hlavných dôvodov:

  Odporúčame prečítať: Ako sa rýchlo zbaviť hnačky
  • Zablokovanie žlčovodov. Odtok žlče je dôležitý proces, bez ktorého nie je možné normálne trávenie a rozklad potravy. Žlčové kyseliny škvrny stolica v obvyklej farbe pre zdravého človeka, preto,keď sa prestane vyrábať, výkaly sa zmenia na farbu. Pri problémoch so žlčovými kanálikmi sa odtieň mení postupne, najskôr sú výkaly žlto-biele, potom sa všetko rozjasní, čoskoro sa stane úplne bezfarebným.
  • Používanie liekov. Niektorí rodičia sa rozhodnú dať svoje dieťa lieky bez lekárskeho predpisu. Môžu byť účinné, ale zároveň môžu narušiť normálne fungovanie pečene. Výsledkom je hnačka.
  • Pankreatitída. Závažné ochorenie, ktoré môže byť v komplikovanej podobe fatálne. Zvyčajne sa vyvíja na pozadí iných neliečených chorôb tráviaceho traktu. Sprievodnými príznakmi sú okrem bielych výkalov aj silná bolesť brucha, nevoľnosť, vracanie, žltý odtieň pokožky, zvýšenie telesnej teploty až o 38 - 40 stupňov.
  • Dysbakterióza a iné poruchy črevnej mikroflóry. Ich príčinou môžu byť infekčné lézie, užívanie antibiotík a iné silné lieky.
  • Kolitída. Časté ochorenie u detí mladších ako 3-5 rokov. S tým je hnačka biela, veľa hlienu. U dojčiat s kolitídou nastáva akútna bolesť brucha, sú náladové, odmietajú jesť.

  Z liečiv je biela hnačka u detí často spôsobená paracetamolom a antibiotikami. Je prísne zakázané používať ich na liečbu dieťaťa bez lekárskeho predpisu, a to aj v prípade, ak to predpis umožňuje

  Jedným z najzávažnejších dôvodov je hepatitída, ktorá pri absencii včasnej liečby vedie k rozvoju komplikácií a dokonca aj kna smrť. Charakteristickými príznakmi tohto ochorenia sú tiež stmavnutie moču na tmavohnedú farbu, zožltnutie kože, oči.

  Prvá pomoc

  Čo ak má dieťa bielu hnačku? Najlepšie je ihneď zavolať detskému lekárovi, aby skontroloval celkový stav dieťaťa. Jednorázový problém so stoličkou by samozrejme nemal byť dôvodom na spustenie poplachu, ale opakujúci sa problém je celkom dobrý.

  Venujte pozornosť príznakom, ktoré musíte okamžite oznámiť svojmu lekárovi:

  • bolestivé pocity (ak dieťa ešte nehovorí, stačí sa dotknúť brucha, bude vás informovať o bolesti tým, že plače a pokúsi sa zmeniť postoj);
  • nevoľnosť, vracanie;
  • strata chuti do jedla;
  • nálada, poruchy spánku, strata sily;
  • horúčka;
  • plak v jazyku, halitóza;
  • ​​
  • ďalšie podozrivé príznaky.

  Je lepšie nedávať žiadne lieky pred príchodom lekára. Je tiež potrebné obmedziť spotrebu potravín, je lepšie jednoducho nejesť nič, v prípade dojčiat by sa kŕmenie nemalo zastaviť. Pred príchodom lekára sa odporúča, aby sa dieťaťu podávala teplá voda a harmančekový čaj.


  Ak je potrebné dieťaťu dať liek na zmiernenie stavu, môžete použiť liek Smecta

  Liečba

  Neexistuje žiadna odpoveď na otázku, ako zaobchádzať s deťmi s bielymi hnačkami. Lekár predpíše komplexnú diagnózu, stanoví príčinu - ochorenie, ktorého príznakom bola hnačka. Obvykle sa vyžaduje analýza výkalov na vajíčka parazitov, prítomnosť infekcie a ďalšie.ukazovatele.

  Vo väčšine diagnóz sa liečba začína použitím enterosorbentov. Majú čistiaci účinok, vstupujú do čriev, absorbujú toxíny, plyny. Deti sa neodporúčajú podávať uhlie, je lepšie nahradiť ho liekmi: Atoxil, Sorbex Kid, Enterosgel. Ich dávku určí lekár.

  Ďalšia terapia sa snaží odstrániť hlavnú príčinu. Pre väčšinu chorôb, ktorých príznakom môže byť biela hnačka, predpíšte:

  • probiotiká, bifidobaktérie;
  • enzýmové prípravky, napríklad pankreatín, kreón;
  • antihistaminiká;
  • antibiotiká na infekcie, ale prísne na odporúčanie lekára.

  Starostliví a pozorní rodičia si vždy všimnú zmenu farby a konzistencie výkalov u dieťaťa. Ak sa vyskytne biela hnačka raz, nebojte sa, s najväčšou pravdepodobnosťou sa telo tohto dieťaťa „naučí“ tráviace procesy. Ak však bude pokračovať, obráťte sa na lekára. Pomôže to buď pri stanovení výživy, alebo pri stanovení diagnózy, ktorá odhalí patologické ochorenie, ktorého príznakom je hnačka.