Bandáže členkov

Obsah
  6. Bandáž členku je zdravotnícka pomôcka, ktorá je elastickým alebo pevným držiakom pokrývajúcim oblasť od chodidla po členok. Podpora (z anglickej podpory - podpora) na členku je jedným z najžiadanejších typov ortopedických výrobkov.

  Faktom je, že členkový kĺb nesie v každodennom živote veľkú záťaž (drží telesnú hmotnosť, zabezpečuje pohyb) a pri vystavení rizikovým faktorom pomerne rýchlo podlieha degeneračným procesom. Tento kĺb je navyše často zranený, najmä medzi profesionálnymi atlétmi a tanečníkmi.

  Vplyv na kĺb

  Ortéza členku má v závislosti od typu konštrukcie na kĺb tieto účinky:

  • Obmedzená pohyblivosť kĺbu (od miernej po úplnú imobilizáciu).
  • 12. Vykládka svalov a väzov kĺbu.
  • Otepľujúci účinok.
  • Zlepšenie lokálneho krvného obehu.
  • Zlepšenie metabolických procesov a urýchlenie regenerácie.

  Indikácie

  Lekár môže predpísať fixáciu členku v rôznych situáciách:

  • Poranenia kĺbov (modriny, podvrtnutia a slzy väzov, zlomeniny).
  • Obdobie zotavenia po operácii kĺbu.
  • Ako prostriedok na predchádzanie zraneniam pri zvýšenej fyzickej námahe, najmä pri športe.
  • Bolesťový syndróm s artrózou.
  • S cieľom napraviť deformáciukĺb v mozgovej obrne (detská mozgová obrna) a vrodené malformácie.
  • Pre syndróm prehnutej nohy po mŕtvici.

  Kontraindikácie

  Zoznam kontraindikácií pri nosení obväzov je malý:

  • Kožné choroby v mieste údajného nosenia ortézy.
  • Porušenie priechodnosti tepien dolných končatín.
  • Tromboflebitída.
  • Trofické vredy na nohách.
  • Diabetes mellitus.
  • Individuálna netolerancia materiálu, z ktorého je obväz vyrobený.

  Druhy obväzov

  V súčasnosti je na trhu k dispozícii veľké množstvo strihových modelov so širokou škálou charakteristík.

  Podľa stupňa fixácie

  Podľa stupňa fixácie môže byť podpora členku mäkká (elastická), polotuhá a tuhá.

  Mäkký

  Mäkký obväz je elastický obväz, ktorý zakrýva kĺb ako osem obväz. Ďalšou možnosťou je elastický držiak, ktorý sa nosí na členku ako ponožka (špička a päta môžu byť uzavreté aj otvorené). Bandáže mäkkej fixácie sú predpísané pre malé zranenia alebo na profylaktické účely s nadchádzajúcim významným zaťažením kĺbu.

  Polotuhá (stredná fixácia)

  Polotuhá členková svorka je vybavená elastickými výstuhami umiestnenými na bokoch výrobku. Táto konštrukcia umožňuje spoju vykonávať obmedzený rozsah pohybov. Je účinný pri podvrtnutých členkoch počas rehabilitačnej fázy po liečbechirurgický zásah.

  Okrem toho je možné počas ťažkých degeneratívnych procesov v kĺbe (artróza) predpísať polotuhé fixačné ortézy pre obdobie exacerbácie. Ako prvky fixácie je možné použiť šnurovanie, pásky na suchý zips, kravaty.


  Polotuhý obväz so silikónovými vložkami a otvorenou špičkou

  Pevný

  Takáto ortéza (dlaha) sa používa na upevnenie kĺbu vo fyziologicky správnej polohe. Je predpísané nosiť dlahu v prípade vážnych poranení kĺbov (zlomeniny, dislokácie, zlomeniny, poruchy väzov), po operácii, v prípade neurologických chorôb (poranenie miechy, detská mozgová obrna, ťažké deformity chodidiel a iné).

  Pevné ortézy sú vyrobené z plastu, menej často z kože. Vnútorný povrch takejto manžety je pokrytý prírodným materiálom, aby sa vytvorila pohodlná mikroklíma pre pokožku. Na upevnenie je možné použiť opasky alebo šnurovanie, ktoré vám umožňuje pripevniť produkt na nohu a poskytnúť maximálny terapeutický účinok.

  ​​

  Lektori sa líšia v závislosti od funkčných charakteristík:

  • Vykládka. Takéto výrobky sa nosia počas spánku alebo u pacientov pripútaných na lôžko, aby sa zabránilo posunu kĺbov.
  • Funkčné. Používa sa pri chôdzi.
  • Držiak nôh. Takéto modely sa používajú na prehýbanie nôh.

  Podľa konštrukčných znakov

  V závislosti od konštrukcie sa môžu ortézy zavesiť a sklopiť.

  • Kĺbová ortéza.To vám umožňuje spoľahlivo opraviť kĺb aj pri výraznom poškodení a prítomnosť pántov vám umožňuje dať kĺbu jednu alebo inú polohu. Takéto dynamické vzory sa získavajú, keď je potrebné upraviť polohu počas dlhodobej rehabilitácie po vážnom zranení.
  • Ortéza bez kĺbov. Zmena polohy prvkov produktu nie je k dispozícii, to znamená, že taký model je vhodný na ľahké až stredné zranenia kĺbov.

  O funkčných úlohách

  Prečítajte si viac: Ako rýchlo vyliečiť napínanie?

  V závislosti od toho, čo je hlavným cieľom liečby, sa rozlišujú tieto typy ortéz členkov:

  • Nápravné. Oblečte sa na členok, aby ste eliminovali deformáciu členku. Nosenie je dlhé.
  • Vykládka. Takéto výrobky poskytujú zníženie zaťaženia všetkých štruktúrnych prvkov kĺbu (väzov, svalov, kĺbových povrchov kostí).
  • Dynamicky. Umožňujú udržiavať rozsah pohybu a súčasne držať kĺb vo fyziologicky správnej polohe.
  • Blokovanie. Hlavnou úlohou je zaistiť úplnú imobilizáciu kĺbu, je dôležité pri vážnych zraneniach (napríklad zlomenina členka).

  Detská ortéza

  Deti potrebujú obväz na detskú mozgovú obrnu alebo vrodené deformácie členkového kĺbu. Fixácia sa vykonáva tak, že spoj je v presne definovanej polohe. Typicky sa modely s nastaviteľným strihom používajú na dlhé nosenie. Ak chcete dosiahnuť liečivý účinok,Je potrebné prísne dodržiavať všetky odporúčania ošetrujúceho lekára.


  plastový držiak (dlaha) pre deti

  Športový obväz

  Keďže športovci sú vystavení vysokému riziku poranenia členkov, odporúča sa používať profylaktické bandáže. Výber konkrétneho modelu do veľkej miery závisí od športu.

  Napríklad modely vhodné na svetlo sú vhodné pre futbal. V prípade volejbalu a basketbalu je lepšie zvoliť výrobky s otvorenou pätou a prednou časťou. Takýto dizajn nebude prekážať skákaniu, ktoré je dôležité pre tento šport.

  Pri praktizovaní bojových umení sú modely s elastínom optimálne na zlepšenie napínania produktu. Nosenie obväzov pomáha znížiť počet zranení u športovcov o polovicu. Pred zakúpením takéhoto produktu sa musíte poradiť so špecialistom na športovú medicínu.

  Ako si vybrať správnu ortézu

  Pri miernych alebo ťažkých zraneniach, ako aj pri vážnych ochoreniach, určí typ ortézy výlučne lekár, pretože nesprávne vybraný výrobok v týchto prípadoch spôsobí viac škody ako úžitku. Pri ľahkých zraneniach alebo na profylaktické účely si môžete pomocou bandážového poradca zvoliť bandáž na členkovom kĺbe.

  Pred zakúpením ortézy musíte zistiť svoju veľkosť. Na tento účel zmerajte:

  • Obvod členku.
  • Obvodčlenky.
  • Dĺžka chodidla, ak je model s uzavretou špičkou a pätou.

  Pri nákupe sa musíte pozrieť na tabuľku veľkostí, pretože sa môže líšiť od rôznych výrobcov. Príliš malý produkt bude vyvíjať nadmernú kompresiu na kĺby a narúša mikrocirkuláciu a príliš veľký nebude schopný plniť svoju hlavnú funkciu - spoľahlivú podporu kĺbu.

  Upevňovacie prvky (popruhy alebo šnurovanie) sa vyberajú na základe osobných preferencií a ľahkého použitia.

  Starostlivosť o výrobok

  Ortéza členku si vyžaduje osobitné pravidlá starostlivosti.

  • Elastický obväz by sa mal pravidelne umývať (1 - 2-krát týždenne).
  • Rukoväť sa vymaže ručne v teplej vode. Na umývanie je zakázané používať čistiace prostriedky obsahujúce chlór alebo abrazívne látky.
  • Ak sú výstuhy odnímateľné vložky, pred praním sa odstránia.
  • Suché sploštené na vodorovnej ploche mimo zdrojov tepla a priameho slnečného svetla.
  • Obväz položte na čistú suchú pokožku.

  Špecialista vám pomôže zvoliť správny stupeň fixácie na základe závažnosti patológie, hmotnosti pacienta a individuálnych charakteristík

  Dĺžku nosenia obväzu určuje lekár. Elastické obväzy sa neodporúčajú nosiť dlhšie ako 7 hodín denne, pretože to môže viesť k oslabeniu pohybového aparátu kĺbu a zhoršeniu zdravotného stavu.

  Recenzia

  Veronika, 49 rokov:
  Zastavila sa na schodoch a získala silnúvyvrtnutie členkov. V dopoludňajších hodinách bola noha opuchnutá a bolesť, dokonca na ňu nemohla šliapať. Masti nepomohli a nemôžem piť lieky proti bolesti, pretože mi začína bolieť žalúdok. Lekár odporučil nosiť polotuhú ortózu. Vnútri pomohli vybrať vhodnú veľkosť a model. Bolo to len spasenie. Vďaka nemu takmer vypadla zo svojho bežného života. Každý deň som ho nosil mesiac, potom som ho nosil iba vtedy, ak by som musel chodiť dlhú dobu.

  Stas, 19 rokov:
  Vo výcviku odtrhol väzivo členkového kĺbu a musel mať členok so silným stupňom fixácie. Model som si vybral na šnurovanie, hoci sa ukázalo, že to nie je príliš pohodlné - šnurovanie dlho trvalo, ale pomohlo mu to. Potom sa zmenil na pravidelný kompresný obväz.

  Nina, 61 rokov:
  Asi pred 3 rokmi bol členok náhle bolesťami bez zjavného dôvodu. Lekár diagnostikoval artrózu 2. stupňa a predpísal masť a odporučil kúpiť fixátor členku. Bol som spokojný, pretože chodenie v bandáži je omnoho jednoduchšie, nemali by ste ho však zneužívať, inak sa svaly nôh oslabia. Použil som nemecký neoprénový obväz, každý druhý deň som si umýval ruky teplou vodou a mydlom. Páčilo sa mi, že výrobok nestratil svoj tvar a vo všeobecnosti ho možno nosiť s takmer akoukoľvek topánkou. Teraz ju len zriedka nosím, až keď chodím veľa.