Atrofická gastritída

Obsah

  Atrofická gastritída je všeobecný názov pre celú skupinu porúch fungovania žalúdočnej sliznice spojenej s atrofickými procesmi, stratu sliznice jej vlastných žľazových štruktúr v jednej alebo viacerých častiach žalúdka. Ochorenie je spojené s prítomnosťou baktérie Helicobacter pylori (Helicobacter pylori) v tele pacienta, ktorá vyvoláva zmeny sliznice žalúdka. Je diagnostikovaná u mužov aj u žien.

  Klasifikácia

  Podľa klasifikácie Sydney sa atrofická gastritída vyskytuje v dvoch formách. Prvou možnosťou rozvoja patológie je autoimunitná atrofická gastritída. Vyskytuje sa u 5 až 10% ľudí. Patológia sa vyvíja výlučne v tele žalúdka, choroba je charakteristická pre obyvateľov severoeurópskych krajín. Autoimunitná gastritída sa rýchlo vyvíja. Poruchy trávenia vedú k hypochlorhydrii alebo k jej úplnej neprítomnosti. Tento stav vyvoláva zníženie hladiny vitamínu B12a zvýšenie koncentrácie homocysteínu v sére.

  Druhým typom gastritídy je multifokálna atrofická gastritída žalúdka. U väčšiny pacientov s gastritídou sa vyskytuje podľa typu atrofie. Ochorenie postihuje nielen telo žalúdka, ale aj antrum. Hlavnou príčinou multifokálnej gastritídy je Helicobacter pylori.

  U pacientov s baktériou Helicobacter sa pri neprítomnosti adekvátnej liečby vyvinie stav črevnej metaplázie, ktoráje predchodcom objavenia sa zhubného poškodenia orgánov. Väčšina prípadov je diagnostikovaná u pacientov starších ako 65 rokov, pričom polovica pacientov už vykazuje známky malignity, t. hyperplastická gastritída.

  Príčiny

  Kľúčové príčiny výskytu atrofickej gastritídy dnes spočívajú v prítomnosti baktérií helicobacter pylori v gastrointestinálnom trakte pacienta a autoimunitných zlyhaniach.

  U 80% pacientov s prítomnosťou tohto patogénu je diagnostikovaná atrofická gastritída, čo umožňuje bezpodmienečne rozpoznať baktériu Helicobacter pylori ako hlavného vinníka pri vývoji atrofických procesov v žalúdočnej sliznici.

  Prítomnosť Helicobacter pylori sa môže ďalej rozvíjať dvoma spôsobmi - buď asymptomatickým priebehom alebo rozvojom atrofie žalúdočnej sliznice, eróznou gastritídou. Výsledok do značnej miery závisí od virulencie kmeňa a rýchlosť vývoja patológie do značnej miery závisí od individuálnej reakcie organizmu na kmeň. Rôzne formy Helicobacter pylori súčasne poskytujú úplne odlišný vývoj situácie - môžu vyvolať iba gastrickú léziu a tiež urýchliť progresiu extragastrických patológií.

  Riziko vzniku malígneho ochorenia je najvyššie u pacientov, ktorí majú atrofické javy v antrume, ako aj priamo do tela žalúdka. V tomto prípade obdobie prechodu na rakovinu závisí od závažnosti patológie a jej predpisovania. Zhoršuje situáciu atrvanie priebehu choroby - najcitlivejšie na rakovinu sú pacienti, u ktorých bola u mládeže zistená atrofia žalúdočnej sliznice.

  Lekári sa domnievajú, že prítomnosť baktérií vedie k narušeniu bunkového genómu a zahájeniu mnohých patologických procesov - chronický zápal, atrofia, bunková metaplázia a hypochlorhydria. Na pozadí takýchto metamorfóz dochádza k alkalickému posunu, ktorý vyvoláva nárast počtu baktérií s karcinogénnou aktivitou. Cytotoxicita sa považuje za hlavný faktor rozvoja atrofie.

  DÔLEŽITÉ!Situácia sa zhoršuje genetickou predispozíciou, nedostatkom správnej výživy, nadmerným príjmom soli, fajčením tabaku, nedostatkom dostatočného množstva beta-karoténu a kyseliny askorbovej a prítomnosťou žalúdočných patológií, ako sú ulcerózne lézie orgánovej steny.

  Autoimunitná atrofická gastritída má mierne odlišné mechanizmy rozvoja patológie. Riziko malignity tu závisí od prítomnosti zhubnej anémie, ktorá môže desaťkrát zvýšiť mieru malignity patológie. Anémia vedie k črevnému adenokarcinómu, ktorý ovplyvňuje telo žalúdka a jeho dno. U všetkých rakovín spôsobených atrofiou gastritídy spôsobuje autoimunitné poškodenie asi 10% všetkých prípadov.

  Príznaky

  Nebezpečenstvo choroby spočíva v tom, že počiatočné príznaky atrofickej gastritídy sa prakticky neprejavujú a pacienti neprijímajú vážne iné nepríjemné pocity apacienti nepodstupujú vyšetrenie a strácajú drahocenný čas na liečbu choroby. Prvým stupňom patológie je neatrofická antrálna gastritída, s ktorou je najľahšie zvládnuteľný problém, ale toto štádium je zriedkavo diagnostikované, pretože pacienti trpia príznakmi patológie a neprikladajú im veľký význam.

  U pacientov s chronickým priebehom choroby sa zaznamenávajú tieto príznaky:

  Prečítajte si tiež: Ako liečiť chronickú gastritídu
  • ulceratívna dyspepsia - nudné bolesti, ktoré sa vyskytujú v epigastrickej oblasti alebo v pyloroduodenálnej oblasti;
  • rýchla saturácia po konzumácii malého množstva jedla;
  • nevoľnosť a nadúvanie;
  • gastroezofageálny reflux;
  • pocit plnosti v žalúdku;
  • narušenie stravovania (nedostatok chuti do jedla ráno, čo vedie k zmene príjmu potravy, ako aj k útokom na hlad počas dňa);
  • bolesť pri palpácii v epigastrickej oblasti;
  • plynatosť;
  • „leštený jazyk“ alebo jazyk s typickým bielym poťahom;
  • nedostatok vitamínu;
  • splenomegálie, hepatomegálie.

  Diagnóza

  Prax ukazuje, že vo väčšine prípadov predstavuje diagnostika atrofickej gastritídy určité ťažkosti v dôsledku skutočnosti, že neexistuje jasná klasifikácia choroby, spoločné zásady a diagnostické kritériá a úplný opis všetkých príznakov patológie. Neexistuje ani jednotná interpretácia pojmu atrofia žalúdočnej sliznice, čo tiež vedie k chybám v diagnostikepatológie.

  Ľahký plak na jazyku je jedným z príznakov atrofickej gastritídy

  Orientácia lekárov sa v súčasnosti zameriava na klasifikáciu v Sydney, podľa ktorej je gastritída atrofická a neafrofická. Oddelenie je založené na údajoch z morfologickej štúdie a je tiež uvedená dôležitosť správneho určenia príčin pôvodu ochorenia, pretože to zásadne ovplyvňuje prognózu atrofickej gastritídy.

  Zistilo sa, že atrofická gastritída je predchodcom malignity v tráviacom trakte, podľa rôznych zdrojov sa takáto prognóza vyskytuje u 20 - 70% pacientov s diagnostikovanou atrofiou sliznice s rôznou závažnosťou. Pridanie baktérií Helicobacter pylori tiež ovplyvňuje prechod na malignitu. Diagnóza rakovinových lézií s atrofickou gastritídou u 95% sa vyskytuje už v treťom a štvrtom štádiu ochorenia, keď takmer všetci pacienti sú už nefunkční a obnova žalúdočnej sliznice nie je možná.

  Diagnóza choroby sa primárne vykonáva na základe morfologickej štúdie biopsie žalúdka. Počas endoskopického vyšetrenia sa odporúča biopsia, aj keď neexistujú žiadne vizuálne príznaky atrofie sliznice alebo fokálnej gastritídy, čo vedie k nesprávnej diagnóze.

  Tkanivá na vyšetrenie sa odoberajú z rôznych častí žalúdka. Ak chcete vykonať štúdiu kvality, musíte ju odstrániťpovrchová vrstva škrupiny - 4 - 6 vzoriek. Bez histologických údajov nie je možné diagnostikovať iba na základe vizuálneho vyšetrenia a endoskopie.
  Kľúčovým problémom v modernom výskume sú diagnostické chyby, ku ktorým došlo v procese vyšetrenia zaistených tkanív.

  Veľkú úlohu zohrávajú skúsenosti patomorfológa, ktorý vykonáva štúdiu. Aby bola spoľahlivejšia diagnóza, lekári navyše predpisujú pacientovi sérologické vyšetrenie a zohľadňujú ukazovatele tohto typu diagnózy. Najvýznamnejšie testy sú srvátkový pepsinogén a srvátkový proteín.

  Pepsinogén je prekurzorom pepsínu, počas štúdie sa zistí sedem typov pepsinogénu. Päť druhov je úplne syntetizovaných vlastnými bunkami žalúdka, ďalšie dva žľazami žalúdka, keď sú orgány naplnené, a Brunnerovými žľazami. Väčšina pepsínu sa nachádza v lúmene žalúdka, niektoré vstupujú do krvného obehu. Pri atrofii žalúdočnej sliznice je sérová hladina vlastného pepsínu významne znížená a hladina pepsínu počas plnenia zostáva rovnaká.

  POMOC!Pri atrofii žalúdočnej sliznice, keď je ovplyvnené iba telo orgánu, je nízka hladina srvátkového proteínu spojená s vysokou koncentráciou gastrínu v sére. S poklesom obidvoch typov pepsinogénu naznačujú porážku antrum gastrointestinálneho traktu.

  Veľká pozornosť sa venuje aj hladinám gastrínu. Toto je jeden z kľúčových hormónov produkovaných vantrum zažívacieho traktu. Hlavnou úlohou gastrínu je stimulovať produkciu kyseliny chlorovodíkovej, ktorej kyslosť u ľudí závisí od gastrínu. Gastrin sa tiež nachádza v krvi v rôznych formách. Najdôležitejšie pre diagnostiku atrofie sú dva typy gastrínu.

  Spolu so zníženou kyslosťou žalúdka sa inhibuje uvoľňovanie gastrínu, ale prítomnosť Helicobacter pylori, s mechanizmami, ktoré ešte neboli identifikované, zvyšuje obsah tohto hormónu v tele. Preto má štúdia hladiny gastrínu dôležitú diagnostickú hodnotu pri určovaní atrofickej gastritídy. Použitie špeciálnych testovacích panelov na stanovenie úrovne obidvoch zložiek - pepsinogénu a gastrínu - umožňuje v 80% prípadov vykonať presnú diagnostiku atrofickej gastritídy a úspešne liečiť chorobu.

  Okrem týchto vedúcich štúdií sa u pacientov s podozrením na atrofickú gastritídu vykonávajú tieto typy diagnostiky:

   64. všeobecný krvný test - tradičná štúdia;
  • stanovenie hladín sérového železa v prípade podozrenia na krvácanie do žalúdka;
  • analýza stolice na okultnú krv;
  • podľa indícií sa vykonáva ultrazvukové vyšetrenie pečene, pankreasu a žalúdka;
  • biochémia krvi na stanovenie celkového bilirubínu a jeho frakcií, albumínu, pečeňových transferáz, amylázy, glukózy;
  • stanovenie hladiny protilátok proti parietálnym bunkám;
  • v závažných prípadoch odporúčaná definíciaintragastrická kyslosť;
  • röntgenové vyšetrenie tráviacich orgánov pomocou bária.

  Liečba

  Liečba atrofickej gastritídy žalúdka je prevažne ambulantná. Cieľom terapie je dosiahnuť úplnú remisiu patológie a zabrániť ďalšiemu zhoršeniu žalúdočnej sliznice.

  Výživa v strave zohráva pri liečbe tohto ochorenia dôležitú úlohu

  .

  Dosahuje sa to znížením kyslosti žalúdka, normalizáciou sekrečne-motorickej funkcie tráviaceho traktu a zvýšením ochranných vlastností sliznice žalúdka a dvanástnika. Najúspešnejšia liečba multifokálnej atrofickej gastritídy. Terapia sa vykonáva eradikáciou - rad metód zameraných na deštrukciu a potlačenie Helicobacter pylori v žalúdočnej sliznici, čo pomôže trvalo eliminovať hrozbu rakovinovej degenerácie.

  Pri autoimunitnej atrofickej gastritíde neexistujú spôsoby, ako vyliečiť chorobu, potlačiť rozvoj patológie, ale pacienti sa podrobujú hormonálnej liečbe. Liečba bylinkami a inými ľudovými prostriedkami nie je veľmi účinná.

  Strava

  Výživová strava pre pacientov so žalúdočnými ochoreniami je základom liečby akýchkoľvek gastrointestinálnych patológií. Odporúčaným typom stravy je Pevznerova tabuľka č. 2, a ak sa prejaví bolesť, potom sa pacienti presunú do tabuľky č. 1a, po odznení exacerbácie môžete pokračovať v jedle podľa odporúčaní tabuľky č. 1. Menu pre tento týždeň nájdete v špeciálnejliteratúra, na stránkach, na pripomenutie pacienta.

  Pacienti musia poskytovať výživnú a rozmanitú stravu. Príjem potravy je šesťkrát denne po malých dávkach. Potravinové výrobky, ktoré sa trávia po dlhú dobu a spôsobujú vysoké mechanické zaťaženie orgánov, by sa mali obmedziť. Odporúča sa tiež dodržiavať teplotný režim jedla prijatého v atrofovanom žalúdku.

  DÔLEŽITÉ!Odporúča sa vylúčiť mäso, ryby a huby z výživy pacientov s atrofickou gastritídou, pretože stimulujú vylučovanie žalúdočnej šťavy. Je zakázané jesť príliš tučné mäso, uhorky a marinády, korenené a korenené jedlá.

  Nejedzte celozrnné pečivo, koláče, pečivo a palacinky. Lekári odporúčajú odstraňovať zeleninu, ktorá obsahuje hrubú vlákninu. Sú to strukoviny, huby. Hrubá pokožka bobúľ a ovocia je tiež ťažko stráviteľná žalúdkom a mala by byť vylúčená zo stravy. Jedinečne sa zo stravy odstraňuje kakao a káva, čokoláda, sýtené nápoje a silný čaj.

  Rastlinné polievky a prvé jedlá z mlieka alebo zeleninového vývaru sa môžu používať ako povolené výrobky. Povolené chudé mäso, vajcia vo forme omeliet, varené, povolené kyslé mlieko a sušený chlieb. Zeleninové pyré, zemiaky, džúsy s dužinou, ale z nekyslého ovocia a bobúľ sú dobre stráviteľné. Strava umožňuje mlieko, slabý čaj, vodu bez plynu, ale s vysokou úrovňou mineralizácie.

  Lieky

  Na liečbu choroby sa používa niekoľko skupíndrogy. Sú to predovšetkým inhibítory protónovej pumpy. Sú dostupné vo forme kapsúl alebo tabliet. Omeprazol alebo Omez sa odporúčajú v dávke 20 mg dvakrát denne počas 14 dní, Rabeprazol sa užíva v rovnakej dávke počas dvoch týždňov, ale Pantoprazol sa predpisuje v dávke 40 mg s rovnakou frekvenciou a rýchlosťou podávania.

  Povinná antibiotická terapia. Výber liečiva sa uskutočňuje z rôznych skupín. Najúspešnejším penicilínom je amoxicilín - predpisuje sa pri 500 mg denne počas dvoch týždňov, makrolidov, Clarithromycín je aktívny aj pri 500 mg denne. Gastroprotektívna vlastnosť lieku De-Nol.

  Z fluórchinolónov je Levofloxacín najúčinnejší a tetracyklínová skupina je tetracyklínové antibiotikum rovnakého názvu. Každé činidlo sa používa v dávke 500 mg za deň, priebeh liečby je dva týždne. Účel dávkovania, liečebný postup a výber konkrétneho liečiva vykonáva ošetrujúci lekár.

  Pacienti s atrofickou gastritídou budú musieť užívať veľa rôznych liekov

  Prípravky z polyenzýmu, ako je pankreatín, plantejn a zemiaková šťava, uľahčia trávenie. Antacidá sa pri liečbe pacientov s atrofickou gastritídou odporúčajú v závislosti od závažnosti patológie. Vyberajú sa z prostriedkov ako Maalox, Fosfalugel, Almagel, Gaviscon, Enterol.

  Prognóza

  Po zistení diagnózy atrofickej gastritídy je dôležité, aby pacienti vedeli, ako veľmi s tým žijú.patológie. Pri diagnostikovanej atrofickej gastritíde sa môže ochorenie vyvinúť podľa dvoch scenárov. V prvom prípade, ak telo nie je príliš citlivé na patologický proces, všetko sa môže obmedziť na problémy s žalúdočnou tvorbou, ktorá vyžaduje kyselinu, čo vyžaduje substitučnú terapiu, ktorá umožňuje relatívne dobré trávenie a obnovu žalúdočnej sliznice.

  Druhou možnosťou rozvoja patológie je predĺžený chronický zápalový proces v žalúdočnej sliznici, keď dôjde k narušeniu obnovy buniek žalúdočnej sliznice. To vyvoláva výskyt oslabených cieľových buniek, ktoré sú citlivé na malignitu a bunkové mutácie.

  V dôsledku takýchto procesov sa v žalúdku objavia metaplastické, dysplastické a neoplastické bunky, ktoré ich nahradia. S týmto vývojom situácie existuje vysoké riziko degenerácie na rakovinu, najmä s nízkou kyslosťou v žalúdku. Riziko degenerácie na rakovinu sa dá vyhnúť včasnou diagnostikou atrofických procesov v žalúdočnej sliznici a inhibíciou ich vývoja.

  Najdôležitejšie

  Atrofická gastritída je spojená s neschopnosťou žalúdočnej sliznice plniť svoju funkciu. Toto ochorenie je spojené s prítomnosťou Helicobacter pylori v tráviacich orgánoch. Zvláštnosťou patológie je, že choroba hrozí rakovinovou degeneráciou žalúdočných buniek, a preto si vyžaduje okamžitú liečbu a zastavenie patologického procesu.