atorvastatín

Obsah

  Liek Atorvastatín patrí do skupiny statínov - lieky na zníženie cholesterolu. Pôsobenie atorvastatínu umožňuje rýchlo dosiahnuť požadovaný výsledok a účinne udržiavať dosiahnutý cholesterol, takže sa liek často používa pri liečbe pacientov s hyperlipidémiou. Tablety atorvastatínu sú dostupné vo vhodných dávkach, čo uľahčuje užívanie liekov.

  Základné informácie

  Liek Atorvastatín vyrába niekoľko popredných farmaceutických spoločností - TEVA, Pfizer, Biocom, Northern Star, Vertex, Ananta a ďalšie. Tablety majú inú dávku - 10, 20, 40 a 80 mg. Každá tableta obsahuje vápenatú soľ atorvastatínu, laktóza je navyše zahrnutá. Medzinárodný nechránený názov (INN) je atorvastatín a výrobca v závislosti od prísad pridelí svoje obchodné meno.

  Atorvastatín je určený na použitie pri hypercholesterolémii, pôsobí selektívne a interferuje s procesom metabolizmu cholesterolu v pečeni. Pri blokovaní špeciálnych látok sa hladiny cholesterolu znižujú. Vysoká účinnosť lieku sa tiež zaznamenáva, keď sa užíva u pacientov s dedičnou a familiárnou formou hypercholesterolémie, pretože štúdie potvrdzujú pokles celkového cholesterolu a medzi nimi lipoproteíny s nízkou hustotou.

  Tablety pomáhajú znižovať aterogénny lipoproteín s veľmi nízkou hustotou, ktorýobjavia sa aterosklerotické plaky a triglyceridy. Po krátkom čase sa indikátor vráti do normálu. Užívanie atorvastatínu znižuje riziko srdcovej ischémie u pacientov a znižuje úmrtnosť na túto chorobu. Počas užívania atorvastatínu sa znižuje frekvencia mozgových príhod a kardiovaskulárnych patológií.

  POMOC!Keď sa Atorvastatínová tableta dostane do zažívacieho traktu, rýchlo sa vstrebáva a účinná látka preniká do krvi. Najvyššia koncentrácia liečiva sa dosiahne asi po 1,5–2 hodinách.

  Hladina atorvastatínu v krvi priamo závisí od toho, koľko lieku sa užíva. Metabolity liečiva sa vylučujú asi po dvanástich hodinách, avšak hladina nahromadenej účinnej látky umožňuje počas dňa hypocholesterolemický účinok (niekedy doba pôsobenia dosahuje 30 hodín).

  Indikácie

  Liek Atorvastatín sa používa na liečbu pacientov s vysokým obsahom celkového cholesterolu, triglyceridov a lipoproteínov s nízkou hustotou, ktoré sú škodlivé pre ľudské telo a prispievajú k ukladaniu aterosklerotických plakov na stenách krvných ciev. U pacientov s primárnou hereditárnou hypercholesterolémiou je liečivo atorvastatín schopné zvýšiť lipoproteíny s vysokou hustotou, ktoré zase znižujú množstvo zlého cholesterolu v krvi.

  Atorvastatín sa predpisuje aj pacientom, ktorí tak nie súmajú prejavy kardiovaskulárnych patológií, ale odhaľujú faktory pre vývoj problémov so srdcom a krvnými cievami v dôsledku prítomnosti diabetes mellitus, arteriálnej hypertenzie a nedostatku lipoproteínov s vysokou hustotou.

  Atorvastatín bude užitočný aj u pacientov, u ktorých bola diagnostikovaná kardiovaskulárna choroba u mladých ľudí, napríklad pri vysokom krvnom tlaku. Liečba atorvastatínom znižuje riziko vzniku infarktu myokardu, mozgovej príhody a ischémie.

  Použitie atorvastatínu je v pediatrickej praxi povolené. Liek možno predpísať malým pacientom vo veku od 10 rokov, u ktorých je diagnostikovaná dyslipidémia, dedičné poruchy, ktoré spôsobujú zvýšenie krvných lipidov.

  Indikácie pre použitie lieku sú relevantné, ak výživová strava neprináša výsledky a dieťa si zachováva vysokú hladinu lipoproteínov s nízkou hustotou. Liek sa tiež odporúča a ak existujú ďalšie rizikové faktory pre vývoj závažných kardiovaskulárnych patológií, pre ktoré je indikovaná udržiavacia dávka lieku.

  Spôsob použitia

  Atorvastatín sa predpisuje, ak diéta, doplnok fyzickej aktivity a iné metódy liečby neumožňujú zníženie hladiny cholesterolu. Pred začatím liečby atorvastatínom sa tiež odporúča ukončiť liečbu iných chorôb. Liek sa užíva na pozadí anticholesterolovej diéty, ktorú lekár odporučí.

  Používa sa liekpresne podľa odporúčania lekára

  Tableta lieku sa užíva jedenkrát denne, a to sa môže urobiť kedykoľvek, bez ohľadu na príjem potravy. Dávka liečiva je predpísaná individuálne v závislosti od výsledkov získaných krvných testov, prítomnosti kardiovaskulárnych ochorení a celkového zdravotného stavu pacienta. Pri vysokých počtoch cholesterolu lekár predpíše predpis pre 80 mg lieku, ale na dlhú dobu sa neodporúča maximálna dávka, postupne sa znižuje na 40 mg a terapeutická dávka 10 mg.

  Pri primárnej hyperlipidémii sa atorvastatín môže užívať s minimálnou dávkou 10 mg. Dva až štyri týždne po začiatku liečby sa odporúča pacientovi urobiť krvný test a na základe výsledkov lekár upraví liečbu - buď zvýši dávku alebo opustí existujúcu.

  Pri familiárnej hyperlipidémii sa odporúča užívať od 40 do 80 mg atorvastatínu. Napríklad pri použití najvyššej dávky lieku môže byť cholesterol znížený o 20–45%, čo je významný úspech u pacientov s hyperlipidémiou.

  DÔLEŽITÉ! U detí sa medikácia začína dávkou 10 mg a mesiac po analýze, ak je to potrebné, sa môže zvýšiť na 20 mg. Nie je možné vziať viac ako 20 mg lieku.

  Pred začatím liečby sa odporúča podstúpiť diagnostiku pečene a skontrolovať ALT a AST. Ak neprekračujú normu, potom môže príjem pokračovať, ale pri trojnásobnom zvýšení je potrebné zrušiťAtorvastatín vôbec.

  Vedľajšie účinky

  Liečivo s atorvastatínom, rovnako ako všetky ostatné lieky, má vedľajšie účinky, takže dospelí musia lieky brať veľmi opatrne.

  Medzi vedľajšími účinkami lieku anotácia naznačuje možný vývoj nasledujúcich reakcií:

  Prečítajte si tiež: Pokyny pre Ro-Statín.
  • parestézia;
  • periférna neuropatia;
  • pankreatitída;
  • epigastrická bolesť;
  • nespavosť;
  • bolesti hlavy a závraty;
  • myopatia;
  • znížená chuť do jedla;
  • nevoľnosť;
  • ​​
  • myozitída;
  • cholestáza;
  • žltačka;
  • hepatitída;
  • alergická reakcia na kožu;
  • sexuálne problémy;
  • bolesť svalov.

  U detí môže atorvastatín spôsobiť tieto vedľajšie účinky:

  • trombocytopénia;
  • prírastok na hmotnosti;
  • závraty;
  • zvýšená únava;
  • zvonenie v ušiach;
  • žihľavka;
  • Quinckeho edém;
  • anafylaktický šok.

  Statíny sú nebezpečné počas gravidity a laktácie, preto sú ženy predpisované opatrne

  Medzi najzávažnejšie komplikácie, ktoré sa môžu vyskytnúť pri atorvastatíne, sú zaznamenané rabdomyolýza a zvýšenie hladiny kreatínfosfokinázy. U niektorých pacientov môže zvýšiť úroveň normy desaťkrát alebo viackrát. Ak sa vyvinula myopatia, mal by sa liek vysadiť bez ohľadu na to, aké minimálne množstvo je predpísané.

  Spravidla existuje riziko vedľajších účinkov.zvyšuje pri užívaní iných liekov. Liek sa neodporúča pacientom užívajúcim erytromycín, cyklosporín, kyselinu fibroovú, niacín. Preto lekári odporúčajú ukončiť liečbu iných patológií pred začatím liečby atorvastatínom.

  Vedľajšie účinky sa objavia aj v prípade, ak ste si kúpili nepôvodný liek, ktorý môže obsahovať veľké množstvo cudzích látok, u ktorých sa vyvinie alergia. Preto lekári tvrdia, že je lepšie kúpiť lieky iba od oficiálnych zástupcov.

  Kontraindikácie

  Atorvastatín nie je predpísaný pre pacientov, ktorí majú zvýšenú citlivosť na hlavnú účinnú látku. Nepoužívajte liek, ak majú pacienti kontraindikácie na lieky s laktózou, závažné patologické nálezy pečene, zvýšenú aktivitu transamináz. Keďže liek je počas tehotenstva zakázaný, je zakázané používať ho u žien v reprodukčnom veku, ktoré nepoužívajú účinné antikoncepčné prostriedky a majú vysokú šancu otehotnieť.

  Opatrne odporúčajú liek pacientom s chronickým alkoholizmom, endokrinnými poruchami, závažnými metabolickými patológiami po ťažkých zraneniach. Liek sa tiež nepoužíva u pacientov s nekontrolovanou epilepsiou, ktorí predtým prekonali mozgovú príhodu (v priebehu posledných šiestich mesiacov), pretože tablety zvyšujú riziko hemoragickej mozgovej príhody.

  Pokiaľ ide opri použití u detí, návod na použitie lieku naznačuje, že do 18 rokov sa liek neodporúča pre nedostatok údajov o bezpečnosti použitia. Zároveň s vysokým rizikom rozvoja srdcových patológií a diagnostikovanej hypercholesterolémie je povolené užívať liek u detí a dospievajúcich od 10 do 17 rokov v obmedzených dávkach (nie viac ako 20 mg za deň).

  Náhradníci

  Pacienti obvykle liek dobre tolerujú a vedľajšie účinky lieku sú mimoriadne zriedkavé. Ak sa to stane, musíte navštíviť lekára a zvoliť náhradu atorvastatínu.

  V tomto prípade môžu byť náhradami analógy lieku, to znamená rovnaké lieky s účinnou látkou atorvastatín, ako aj iné lieky zo skupiny statínov. Majú inú účinnú látku, ale majú rovnaký účinok a pomáhajú eliminovať usadeniny cholesterolu na stenách krvných ciev.

  TIP!Medzi analógy možno použiť Atoris, Tulip a Liprimar, ktorých účinnou látkou je atorvastatín.

  Ak liek nevyhovoval presne z dôvodu prítomnosti atorvastatínu v ňom, lekári ponúknu pacientovi ďalšie lieky s inou účinnou látkou. Účinne sa používa rosuvastatín (Rosucard, Krestor, Rosart), simvastatín (Vabadin, Zokor, Simvastol), lovastatín (Mevacor, Holetar, Lovasterol), pravastatín (Pravastatin, Lipostat) - to všetko je skupina statínov.

  Recenzie

  Atorvastatín jejedno z najpoužívanejších liekov pre pacientov s vysokým obsahom cholesterolu. V procese používania lieku sa skúmali kardiológovia a skúmali sa pacienti, ktorí charakterizujú liek v akcii. Užívatelia špecializovaných fór nechávajú pripomienky k používaniu tejto drogy a zdieľajú svoje dojmy o jej účinnosti, prejavoch vedľajších účinkov, atď.

  Pred použitím lieku sa pacienti môžu oboznámiť s týmito informáciami, aby vedeli, čo atorvastatín pomáha, a za akých patológií nebude jeho pôsobenie účinné.

  Recenzie kardiológov

  Alexander Nikolaevič:

  „Už dlhšiu dobu liečim atorvastatín pacientov s hypercholesterolémiou. V mojej praxi tento liek spôsobuje najmenší počet sťažností na vedľajšie účinky. Názory kolegov v oddelení sú rovnaké. ““

  Olga Sergeevna:

  „Moje zoznámenie sa s atorvastatínom sa začalo v praxi, keď učitelia vedúci oddelení zaznamenali vysokú účinnosť tejto drogy u pacientov, ktorí užívajú finančné prostriedky, a tak používa veľa mojich pacientov. ““

  Recenzie pacientov

  Elena:

  „Atorvastatín sa používal dlhý čas vo zvýšenej dávke, pretože z dôvodu srdcových komplikácií bolo potrebné rýchlo znížiť hladinu cholesterolu. Vysoké dávky lieku vyvolali závrat a slabosť, takže Atorvastatín bol nahradený Pravastatinom - viac mi to vyhovovalo. ““

  Igor Leonidovich:

  „Úspešne sa uchádzamAtorvastatín je už druhý rok. Môj cholesterol klesol z mierky o niečo viac ako 7 jednotiek, takže som musel vziať niekoľko mien liekov, z ktorých sa statíny stali hlavnými. Na liečbu si lekár vybral najdostupnejší atorvastatín, ktorý mi pomohol znížiť hladinu cholesterolu mesačne na požadovanú mieru. Teraz pokračujú v užívaní bez prerušenia v minimálnej dávke. “

  Irina:

  „Atorvastatín začal piť nedávno, pretože bolo potrebné liečiť telo a prestať užívať iné lieky. Aj keď neexistujú žiadne vedľajšie účinky a moje zdravie sa zlepšilo, takže si myslím, že stretnutie je správne. O týždeň skontrolujem výsledok pôsobenia tejto drogy v laboratóriu na biochémiu krvi. “

  Najdôležitejšie

  Atorvastatín je statínový liek a je určený na zníženie cholesterolu v krvi. V spojitosti s týmto účinkom je liek účinným terapeutickým a profylaktickým činidlom pre aterosklerózu, vaskulárnu patológiu, pri ktorej je cholesterol ukladaný na stenách intimy.

  Liek účinkuje selektívne, účinne znižuje hladinu lipoproteínov s nízkou a veľmi nízkou hustotou a zvyšuje koncentráciu dobrého cholesterolu. Pomocou tohto náradia ho musíte piť prísne v dávkach odporúčaných lekármi, bez toho, aby ste ich prekročili. Evgeny Vladimirovich: „Ako kardiológ som definitívne dal Atorvastatin plus. Väčšina mojich pacientov sú ľudia so stredným príjmom, dôchodcovia, ktorí si nemôžu kúpiť drahé lieky.Niektorí pacienti, ktorí zisťujú, koľko sú náklady na analógy v zahraničí, si jednoznačne vybrali domáci liek a mali rovnaký účinok na účinnosť. Po mnoho rokov zostáva atorvastatín jedným z najdostupnejších liekov. Zo všetkých statínov si pacienti prakticky nestěžujú na atorvastatín, hoci raz som musel kvôli neznášanlivosti liek zrušiť. U väčšiny pacientov to však má opodstatnený vysoký účinok.