Atoris

Obsah

  Ochorenia spojené so zvýšeným cholesterolom a zhoršeným metabolizmom lipidov sú častejšie u starších ľudí, ale v poslednom čase nie sú medzi mladými ľuďmi neobvyklé. Dôvodom je nesprávny životný štýl, výživa, zlé návyky. Aby sa telo zbavilo cholesterolových („zlých“) statínov, predpisuje sa liek Atoris jeden z najčastejšie predpisovaných.

  Zloženie a forma uvoľňovania

  Účinnou látkou lieku je atorvastatín, vďaka čomu sa Atoris môže používať na poruchy cholesterolu. Ďalšími zložkami, ktoré tvoria kompozíciu, sú povidón, uhličitan vápenatý, celulóza, laktóza, stearát horečnatý, oxid titaničitý a ďalšie. Liek je dostupný v niekoľkých dávkach: 10 mg, 20 mg, 30 mg, 40 mg.

  Krajina pôvodu lieku je Slovinsko. Atoris je vo forme okrúhlych bielych tabliet. Sú umiestnené v blistroch po 10 kusoch. Blistre sú umiestnené v kartónovej škatuľke, ktorá obsahuje aj pokyny výrobcu.

  Indikácie pre použitie

  Hlavné indikácie pre použitie Atoris sú:

  • hyperlipidémia - primárny aj sekundárny typ choroby;
  • ateroskleróza v dôsledku hyperlipidémie;
  • prevencia kardiovaskulárnych chorôb.

  Atoris sa predpisuje po stanovení diagnózy ošetrujúcim lekárom. Vzhľadom na to, že liek patrí do skupiny statínov, je pre nich nebezpečné liečiť sa.

  VymenovanieAtoris je povinná v rovnakom čase ako diétna terapia, pretože cholesterol a ďalšie tuky sa nielen v tele produkujú, ale do neho tiež prenikajú potravou.

  19. Účinok na hyperlipidémiu
  Odporúčané čítanie: Ro-statín a jeho pokyny na použitie

  Hyperlipidémia je porušením lipidového metabolizmu, v dôsledku čoho tieto látky prevyšujú normálne množstvo v ľudskej krvi. Tento stav je spojený s ukladaním aterosklerotických plakov na stenách krvných ciev. Keď sa v tele hromadí príliš veľa „zlého“ cholesterolu, ovplyvňuje tepny a krvné cievy rôznych orgánov: srdce, pľúca, mozog, končatiny.

  Uloženie cholesterolových plakov sa nazýva ateroskleróza. Účel lieku zo skupiny statínov pomáha normalizovať hladinu tukov v tele vrátane cholesterolu. Tablety Atoris pomáhajú blokovať tvorbu tejto látky v pečeni. Výsledkom je, že sa hladina cholesterolu v krvi normalizuje.

  Atoris sa tiež odporúča používať pri hyperlipidémii na odstránenie ďalších príznakov choroby. Napríklad v dôsledku normalizácie metabolizmu lipidov sa krvný tlak stabilizuje, čo zlepšuje celkovú pohodu pacienta.

  Účinky na ochorenia kardiovaskulárneho systému

  Pacient môže dostať pokyny od kardiológov, aby používal Atoris na prevenciu chorôb kardiovaskulárneho systému. V súvislosti s dlhodobým narušením metabolizmu lipidov, zvýšenými hladinami cholesterolu v krvi existuje rizikovývoj takýchto chorôb:

  • infarkt myokardu;
  • zdvih;
  • angina pectoris;
  • kongestívne zlyhanie srdca.

  Je to z toho dôvodu, že hyperlipidémia ovplyvňuje tepny a krvné cievy srdca. V dôsledku ukladania aterosklerotických plakov na ich steny je narušený prietok krvi. Z tohto dôvodu srdce rastie v objeme, v jeho rytme sú poruchy, ďalšie životne dôležité procesy. Včasné podávanie Atorisu ako súčasť komplexnej liečby pomáha predchádzať rozvoju závažných patológií.

  Spôsob použitia

  Pred začiatkom liečby je dôležité preštudovať si návod na použitie. Ošetrujúci lekár poskytne stručnú anotáciu o tom, čo liek pomáha a aký spôsob aplikácie je pre pacienta vhodný. Existujú aj všeobecné pokyny na užívanie tabliet.

  Atoris sa užíva perorálne, tableta sa umyje malým množstvom vody. Užívanie drogy nesúvisí s jedlom, ale odporúča sa to večer. Počiatočná dávka je zvyčajne 10 mg za deň, potom sa môže postupne zvyšovať.

  Je dôležité brať Atoris v rovnakých časových intervaloch - každý večer v rovnakom čase.

  Na tento účel sa pacient po 3 až 4 týždňoch od začiatku liečby podrobí vyšetreniu krvi, aby sa určilo, či sa hladiny cholesterolu vrátili k normálu. Ak dosiahnuté účinky nie sú dostatočné, dávka sa zvýši. Prípustné denné maximum je 80 mg lieku.


  Dennú dávku nemôžete zvýšiť bezkrvné testy

  Deti vo veku 10 až 18 rokov vyžadujú úpravu dávky. Odporúčaná počiatočná dávka je tiež 10 mg, potom sa môže zvýšiť, ale iba do 20 mg za deň. V extrémnych prípadoch, ak je dieťa pod stálym dohľadom lekára, môže ho do určitej doby zvýšiť na 40 mg denne.

  Kontraindikácie a vedľajšie účinky

  Tak ako všetky lieky, Atoris sa neodporúča na liečbu všetkých. Hlavné kontraindikácie jeho použitia sú:

  • deti do 10 rokov;
  • ​​
  • obdobie tehotenstva a dojčenia u žien;
  • individuálna intolerancia atorvastatínu alebo akejkoľvek inej pomocnej zložky v prostriedku;
  • chronické ochorenie obličiek počas exacerbácie.

  Atoris sa predpisuje s osobitnou starostlivosťou ľuďom trpiacim chronickými ochoreniami pečene. Účinok lieku je zameraný hlavne na tento orgán, takže dávka sa zvyčajne predpisuje ako minimum.

  U pacientov užívajúcich Atoris boli vedľajšie účinky zriedkavé. V zásade sú spojené buď so zanedbávaním pravidiel kontraindikácií, alebo s nesprávne zvolenou dávkou. Ak sa vyskytnú, mali by ste okamžite kontaktovať lekára, ktorý predpísal liečbu. Odporučí buď zníženie dávky alebo predpíše iné metódy liečby.

  Medzi vedľajšími účinkami sú častejšie tieto:

  • poruchy stolice, nevoľnosť;
  • bolesti hlavy, závraty, nespavosť;
  • bolesť vsvalové kŕče;
  • kožné vyrážky, začervenanie a iné alergické reakcie.

  Vo všeobecnosti je Atoris dobre tolerovaný pacientmi, ak dodržiavajú predpísaný režim.

  Osobitné pokyny

  Osobitné pokyny na užívanie Atorisu zahŕňajú:

  • Nepite liek osobám závislým od alkoholu. Nadmerná konzumácia alkoholických nápojov vytvára tlak na pečeň a statíny pôsobia na telo nadmerne. Ak osoba prestane piť, je potrebné, aby čas plynul, kým sa telo zotaví.
  • Hypocholesterolemická strava sa predpisuje pred začiatkom liekovej terapie, pozoruje sa počas liečby, potom na celý život. Hlavnými zásadami sú vylúčenie mastných potravín, najmä živočíšnych tukov, iných škodlivých produktov zo stravy.
  • V prípade predávkovania liečivom je potrebné vypláchnuť žalúdok, prijať sorbenty, aby sa zabránilo absorpcii veľkého množstva účinnej látky.
  • Ak je žena Atoris potrebná na používanie počas dojčenia, musí počas obdobia liečby dojčenie odmietnuť. Otázka prerušenia dojčenia sa prediskutuje so svojím lekárom.

  Analógy

  Medzi substituenty Atoris, ktoré pomáhajú vyrovnať sa s hyperlipidémiou, možno predpísať aterosklerózu, ktorá sa používa na prevenciu chorôb srdcovo-cievneho systému:

  • prípravky na báze atorvastatínu (absolútne analógy), vyznačujúce sa ďalšími zložkami,zahrnuté v dávke;
  • ďalšie skupiny statínov.

  Analógy atoris, ktorých účinnou látkou je atorvastatín, sa predpisujú častejšie v situáciách, keď existuje alergia na jednu z pomocných zložiek, ktoré tvoria (za predpokladu, že nie sú prítomné v analóge). A tiež môžu byť požadované, ak Atoris nie je k dispozícii. Niektorí sa rozhodnú kúpiť analógy, porovnávajúc, koľko toho alebo toho lieku stojí.

  V nasledujúcej tabuľke sú uvedené príklady analógov na báze atorvastatínu, opis dostupného dávkovania a krajiny výroby.

  Názov lieku Dávkovanie v mg Krajina pôvodu
  Abitor 10, 20 India
  Actastatin 10, 20, 40 Island
  Amvastatín 10, 20, 40, 80 Spojené kráľovstvo, Turecko
  Atokor 10, 20, 30, 40 Kanada, India, Ukrajina
  Atorem 10, 20, 40 India
  Lipicard 10, 20 Ukrajina
  Torvacard 10, 20, 40 Česká republika

  Ak je potrebné predpísať liek zo skupiny statínov na základe inej účinnej látky, nie atorvastatínu, fondy sa vyberajú z týchto skupín:

  • na základe simvastatínu - Simvastol, Zokor, Simvakor, Vasilip;
  • pravastatín - Pravo Pres, Lipostat;
  • Lovastatín - Lovacor, Cardiostatin;
  • fluvastatín - rôzne druhy lesku (klasický, Forte, XL);
  • rosuvastatín - Rosulip, Acorta, Roxer;
  • Pitavastatin - Livazo.

  Vzhíadom na rozmanitosť statínov a ich silný úćinok je samoaplikácia drogy nebezpećná, iba lekárovi to môże urobii iba ošetrujúci lekár.

  Recenzia

  Natalya(123 ) Keď lekár povedal, že cholesterol sa zvýšil na 6,0, čo je v mojom veku veľa, bol som prekvapený. Vediem zdravý životný štýl, nikdy som nemal zlé návyky, ukázalo sa, že celá vec je dedičnou predispozíciou. Okamžite predpísaná lieková terapia, ktorá bola založená na Atoris. Lekár vysvetlil, že musíte pilulku užívať striktne podľa režimu. Najprv som pil 10 mg denne, po mesiaci sa dávka zvýšila na 40 mg. Som veľmi rád, že sa začala pozitívna dynamika, liečba bola účinná.

  Olga
  Keď mi bol predpísaný statín Atoris, bol som na pozore, pretože viem, aká silná je táto skupina liekov. Čítal som komentáre na internete, recenzie o nástroji sú rôzne. Rozhodol som sa dôverovať lekárovi a z vlastnej skúsenosti som bol presvedčený o účinnosti Atoris, hlavnou vecou je dodržiavanie pravidiel prijímania. Štyri mesiace bolo možné stabilne normalizovať cholesterol. Teraz pokračujem v dodržiavaní diéty a ďalších odporúčaní lekára.