Ateroskleróza krčných ciev

Obsah

  Aterosklerotické vaskulárne lézie sa diagnostikujú nielen vo veľkých vetvách, ale ochorenie sa vyskytuje aj v menších cievach. Najmä cievy krku. Ateroskleróza ciev krku ovplyvňuje cievy umiestnené na úrovni krčnej chrbtice. Pretože priamo súvisia s prísunom krvi do mozgu, je zrejmé, že je zrejmá relevantnosť vaskulárnej patológie na tomto oddelení - sú cielené mozgové bunky.

  Príčiny

  Príčiny aterosklerózy sú spojené s poruchou metabolizmu lipidov v tele. Hromadenie lipoproteínov s nízkou hustotou je priamym faktorom výskytu aterosklerotických usadenín na stenách krvných ciev. Vniknutie zlého cholesterolu do krvi prispieva k jeho infiltrácii do cievnych stien. V tomto prípade sa zápalový proces objaví na obmedzenom mieste v mieste poškodenia intímy.

  Udržiavanie zápalového procesu, rovnako ako pri ateroskleróze hlavných tepien, súvisí s hromadením penových buniek. Vo svojej štruktúre sú to makrofágy a nemôžu odstrániť prebytočný cholesterol v krvi a spracovať ho. K akumulácii penových buniek dochádza exponenciálne - v krátkom čase pevne zachytia a ovplyvnia celú hrúbku cievy, po ktorej začnú vyčnievať do jej lúmenu.

  POMOC!V tomto prípade, keď cholesterolové plaky interferujú s prietokom krvi, vyvolávajú výskytkrvné zrazeniny - na povrchu plakov sa zachovávajú krvné bunky a molekuly, čo nakoniec vedie k tvorbe aterosklerotického plaku.

  Porušenie metabolizmu cholesterolu v tele nie je jedinou príčinou aterosklerózy ciev hlavy a krku. Patológia je polyetiologická a multifaktoriálna, preto vývoj choroby ovplyvňujú ďalšie príčiny. Teraz lekári skúmajú najmä tzv. Spúšťacie faktory akumulované počas dlhého obdobia ochorenia, ktoré vedú k ateroskleróze.

  Medzi tieto faktory patrí:

  • znížená elasticita cievnej steny;
  • ďalšie metabolické poruchy, napríklad diabetes mellitus;
  • hypertenzia;
  • zlé návyky;
  • srdcové patológie, napríklad ischemická choroba srdca;
  • podvýživa;
  • nesprávny spôsob života.

  Všetky tieto faktory prispievajú k tomu, že hladina zlého cholesterolu v tele sa zvyšuje. Toto ohrozuje vyššie uvedený výskyt aterosklerotických plakov tepien krku, ktoré môžu blokovať tok krvi natoľko, že mozog úplne prestane dodávať krv.

  Pri dlhodobej stenóze je patológia sprevádzaná závažnými symptómami as úplným uzavretím cievy sa vyvíja ischemická mŕtvica. V dôsledku toho v prípade predčasného poskytovania kvalifikovanej pomoci môže dôjsť k úmrtiu.

  Príznaky

  Odporúčame tiež prečítať si: Karotídaateroskleróza

  Príznaky aterosklerózy vždy zaostávajú za skutočnými zmenami, ktoré sa vyskytujú v cievach krku. Vysvetľuje sa to zahrnutím kompenzačných mechanizmov, keď telo reguluje tento proces zabezpečením priechodu krvi cez cievu, zvýšením tlaku v určitej oblasti alebo oslabením stien krvných ciev pre maximálnu expanziu. Bohužiaľ, počiatočná fáza nemôže pokračovať dlho a telo sa vzdá - v tejto chvíli si pacienti všimnú zdravotné problémy.

  Mnoho pacientov nevníma prvé príznaky aterosklerózy krčných ciev ako ohrozenie ich zdravia. Vo väčšine prípadov majú pacienti podozrenie na podvýživu, stres, nedostatok spánku a únavu pri práci z dôvodov ich zhoršenia. Avšak aterosklerotické depozity sú hlavnou príčinou vznikajúcich porúch.

  Prvé prejavy príznakov sú spojené s krátkodobými závratmi. Preto sa neberú vážne. Kefalgia, ktorá sa objaví potom, je zvyčajne spojená so zhoršujúcimi sa poveternostnými podmienkami a pacienti premýšľajú o závislosti na počasí, bez toho, aby tieto prejavy spájali s ochorením. Existuje astenický syndróm - u pacientov dochádza k poruchám, dokonca aj v pokoji, je cítiť slabosť a fyzická aktivita je úplne ťažká. Pozoruje sa možné poškodenie zraku, nespavosť.

  Diagnóza

  Je možné diagnostikovať chorobu v ranom štádiu, ale pacienti sa spravidla nekonzultujú s lekármi.Prvým príznakom vaskulárnej patológie nemusí byť zhoršenie zdravia vôbec, ale výsledky biochemického krvného testu, ktorý ukazuje vysokú hladinu lipoproteínov s nízkou hustotou. V tomto prípade lekári nielen upozorňujú na výsledky vyšetrenia tohto pacienta, ale predpisujú mu aj ďalšie diagnostické metódy.

  Dopplerografické vyšetrenie je najviac informatívne z hľadiska detekcie cholesterolových plakov v cievach krku

  .

  Zvyčajne, dokonca aj pri zvýšenom cholesterole, je možné pozorovať odchýlky od cievnej steny, čo bude znamenať poškodenie intímy. Ultrazvuk ciev cervikálnej chrbtice sa vykonáva spolu s dopplerografiou, aby sa okamžite vyhodnotili možnosti cievneho prietoku krvi a aby sa zistilo, aké poruchy zásobovania krvi nastali.

  Zobrazovanie magnetickou rezonanciou karotických tepien s kontrastným médiom sa môže stať možnosťou výskumu, ale táto štúdia poskytuje vzácnejšie údaje v porovnaní s Dopplerom. Hoci neoceniteľným výsledkom je presná lokalizácia blokovania cievy cholesterolovým plakom.

  Liečba

  Liečba aterosklerózy je potrebná komplexným spôsobom. Bolo by nemožné vyrovnať sa s touto chorobou iba s tabletkami, pacienti musia úplne zmeniť svoj životný štýl, svoje stravovacie návyky a prístup k fyzickej aktivite, ktorý je potrebné pridať.

  Konzervatívny

  Strava sa stáva hlavným spôsobom regulovania príjmu zlého a dobrého cholesterolu vtelo a tiež pomôže udržať jeho normálnu hladinu v krvi. Na základe početných štúdií sa zistilo, že existujú produkty, ktoré zvyšujú cholesterol, a také, ktoré znižujú jeho obsah. Škodlivé výrobky sa musia úplne vylúčiť z potravín - jedná sa o červené mäso, vnútornosti, živočíšne tuky.

  DÔLEŽITÉ!Správnou stravou môžete upraviť hladinu lipidov a výrazne znížiť ich obsah v krvi.

  Je potrebné obmedziť príjem vyprážaných potravín, uhoriek, ochutených potravín a iných potravín, ktoré zvyšujú cholesterol v potrave. Mimochodom, cukrovinky sú tiež zakázané, pretože produkty vyvolávajú príjem ťažkých uhľohydrátov, z ktorých telo potom syntetizuje škodlivý cholesterol.

  ​​

  Za zmienku tiež stojí pridanie uvarených jedál, dusených potravín a jedál v peci. Užitočné bude čerstvé ovocie a zelenina, ktoré pomáhajú znižovať hladinu škodlivých lipidov a aktivujú črevá, aby absorbovali dobrý lipoproteín s vysokou hustotou.

  Okrem výživy je cvičenie nevyhnutnou súčasťou liečby. Aktivujú krvný obeh, samy čistia cievy a podporujú tréning cievnej steny tak, aby nebol ochabnutý. Pri sedavom spôsobe života sa riziko plakov v cievach výrazne zvyšuje, preto lekári na prevenciu odporúčajú fyzickú terapiu alebo aspoň denne pridávajúelementárna fyzická aktivita - chôdza, plávanie, ľahký beh, fitnes.

  Pokiaľ ide o lieky, ktoré môžu eliminovať cervikálnu aterosklerózu, lekári odporúčajú používať statíny. Liečba statínom sa vykonáva u pacientov s akýmkoľvek typom aterosklerotickej vaskulárnej lézie, a preto sa tiež používa na liečbu krčných ciev.

  Statíny nielen znižujú hladinu zlého cholesterolu v krvi, ale tiež zvyšujú prospešné lipoproteíny, ktoré sú veľmi dôležité pre normálny metabolizmus. Výsledkom štúdií bolo zistenie, že statíny významne znižujú riziko vzniku kardiovaskulárnych patológií, ako je ischemická mozgová príhoda, infarkt myokardu a ďalšie. Spomedzi statínov sa rozlišuje atorvastatín, rosuvastatitída, tulipán, lovastatín a mnoho ďalších liekov.

  Statíny sú hlavnou skupinou liekov pri liečbe aterosklerózy

  Pacienti potrebujú konzervatívnu liečbu nielen statínmi, ale aj inými skupinami liekov. Protidoštičkové látky sa predpisujú pacientom, ktoré znižujú viskozitu krvi a zvyšujú jej tekutosť a priechodnosť cez cievu, a to aj pri významnej stenóze. Lieky tiež bránia tvorbe krvných zrazenín. Táto skupina liekov zahrnuje ticlopidín, klopidogrel, prsugrel. U pacientov s hypertenziou je potrebné predpísať betablokátory, diuretiká, ktoré prispievajú k normalizácii ukazovateľa tlaku.

  Nestenotická ateroskleróza sa môže liečiť liekmi a diétou. S týmtovo forme patológie zostáva objem prietoku krvi viac ako 50% normálu. Ak je lúmen cievy zúžený na polovicu alebo viac, hladina krvného toku klesá a aterosklerotické plaky môžu prejsť iba 25 - 30% požadovaného objemu krvi. Toto je hrozivá stenóza, ktorá vedie k chronickej mozgovej ischémii, a ako dôsledok spazmu alebo separácie krvných zrazenín môže dôjsť k úplnému zablokovaniu lúmenu.

  Tradičná medicína

  Medzi liečebnými metódami sa mnohí pacienti, ktorí sa dozvedeli o ich diagnóze, rozhodnú užívať tradičnú medicínu, pretože ich považujú za bezpečnejších. Dlhé trvanie liečby statínmi (a niekto ich musí piť celý život) desí pacientov a tradičnú medicínu si vyberajú ako alternatívu k liečivám.

  DÔLEŽITÉ!Lekári prísne varujú, že pri ateroskleróze je tradičná medicína mimoriadne nebezpečná v tom, že vytvára imaginárny stav zlepšenia, neexistuje však žiadna pozitívna dynamika.

  V dôsledku takejto liečby pacienti začínajú s ochorením a často sa ocitnú na operačnom stole v kritickej situácii, keď už došlo k mozgovej príhode a je nevyhnutná okamžitá intervencia. Nie všetci prežijú po takýchto krízach, lekári sú preto o ľudových liekoch mimoriadne negatívni a považujú ich za nebezpečné.

  Chirurgické

  Keďže významné poruchy zásobovania krvi ohrozujú rozvoj mozgovej príhody, lekári ponúkajú pacientom chirurgický zákrok. Chirurgia môže eliminovať cholesterolový povlak avylieči vyhladzujúcu aterosklerózu.

  Ak má pacient stenotickú aterosklerózu, keď je cieva viac ako polovica zablokovaná, potom operácia pomôže eliminovať rizikový faktor blokovania cievy a obnoviť prietok krvi do mozgu. Obvykle sa vykonáva karotidová endarterektómia, angioplastika alebo posun. Každý z týchto typov chirurgických zákrokov pomôže problém odstrániť, ale výber zostáva na lekárovi, pričom sa vezmú do úvahy individuálne charakteristiky patológie.

  Najdôležitejšia

  Aterosklerotická lézia ciev krku je závažná patológia, ktorá je založená na metabolických poruchách. Pri vysokom cholesterole sú cievy vystavené riziku ukladania cholesterolových usadenín, ktoré sa pri absencii liečby premenia na plaky. V prípade stenotickej aterosklerózy hrozí mozgová porážka, pretože mozog neustále nemá dostatok kyslíka a živín a po uzavretí lúmenu cievy nastáva ostrá ischémia.

  Liečba tejto choroby je dlhý a zodpovedný proces. Veľa záleží na samotnom pacientovi - musí skontrolovať svoju stravu, pridať fyzickú aktivitu, odstrániť zlé návyky. Je nevyhnutné brať lieky a ďalšie lieky. Ak je liečba neúčinná, je indikovaný chirurgický zákrok.