Ateroskleróza koronárnych artérií

Obsah

  Ateroskleróza koronárnych tepien alebo koronárnych srdcových chorôb stabilne poskytuje jednu z najvyšších mier úmrtnosti. Asi polovica mužov a žien zomiera práve na aterosklerózu alebo následky tohto zákerného ochorenia. Podiel koronárnej aterosklerózy nie je v žiadnom prípade malý. Lekári sa obávajú aj skutočnosti, že sa choroba rýchlo stáva mladšou a u mladých pacientov sa stále častejšie vyskytujú prípady koronárnych vaskulárnych lézií s cholesterolovými plakmi. To všetko svedčí o potrebe rozsiahlej prevencie chorôb medzi populáciou a vývoja metód na účinné liečenie patológie.

  Pri posudzovaní problému koronárnej aterosklerózy lekári venujú pozornosť skutočnosti, že patológia sa prejavuje dokonca aj s rozvojom významnej stenózy, a preto nie je také ľahké vyrovnať sa s touto chorobou. Ateroskleróza koronárnych ciev nie je o nič menej impozantná ako mozgová príhoda, preto sa prevencii rozvoja patológie venuje hlavná pozornosť minimalizácii rizikových faktorov, ktoré prispievajú k rozvoju choroby.

  Dôvody

  Aby ste pochopili dôvod výskytu koronárnej aterosklerózy, musíte poznať základné údaje o metabolizme tukov v tele, pretože sú hlavnými zložkami aterosklerotického plaku, ktorý sa objavuje na stene krvných ciev, ktoré živia srdce. Cesta k premene tuku v tele začína v gastrointestinálnom trakte, kde je tuk absorbovaný stenami tenkého čreva,integruje sa do chylomikrónov (kombinácia apoproteínu s triglyceridmi). V tejto forme triglyceridy vstupujú do krvného riečišťa lymfou, viažu sa na špecifické proteíny a rozkladajú sa.

  Produkty rozkladu sú voľné mastné kyseliny, ktoré sa aktívne premieňajú tukovými bunkami a svalovými bunkami pri premene na energiu. Prvky bohaté na cholesterol sa zachytávajú v pečeni a keďže sú pre telo nadmerné, musia sa z krvného obehu vylúčiť do pol dňa.

  Tu sa v pečeni cholesterol pod vplyvom určitých chemických transformácií premieňa na lipoproteíny s veľmi nízkou hustotou a lipoproteíny s nízkou hustotou. Ako ukazujú štúdie, úroveň vzhľadu týchto lipoproteínov je významne ovplyvnená kvalitou potravín, ktoré človek konzumuje. Časť cholesterolu sa vynakladá na tvorbu bunkových membrán a druhá časť vstupuje do procesu reverznej reakcie.

  Lipoproteíny s vysokou hustotou sú zodpovedné za spätný pohyb cholesterolu z tkanív do krvného riečišťa. Pri správnej rovnováhe lipoproteínov sa u ľudí nevyskytujú problémy s cholesterolom, t.j. lipoproteíny s vysokou hustotou budú postačovať na zabezpečenie všetkých procesov premeny cholesterolu a na obsah lipoproteínov s nízkou hustotou. Pri nerovnováhe u človeka sa časť „zlého“ cholesterolu zvyšuje a časť „dobrého“ sa znižuje.

  POMOC!Všetky cievy trpia nerovnováhou, ale do srdcových tepien vstupujev boji proti patológii, jeden z prvých.

  Na vnútornej strane cievy sa na jeho endoteli hromadí určité množstvo lipidov, ktoré tvoria základ cholesterolového povlaku. Tu sa pridávajú ďalšie zložky krvi, ako aj vláknitý obsah. Tento proces vyvoláva nielen zmeny vo vnútornej stene cievy, ale aj jej strednú vrstvu, ktorá pod vplyvom patológie zhustne.

  Výsledkom patologického procesu je ateroskleróza koronárnych ciev a výskyt plakov. Každá doska obsahuje takzvanú pneumatiku pozostávajúcu z buniek hladkého svalstva a vláknitého tkaniva potiahnutého vrstvou endotelu. Lipidy pôsobia priamo ako jadrá.

  Za počiatočný proces akumulácie cholesterolu na stenách koronárnych ciev sa považuje patológia poťahovej vrstvy - intima. Na jeho povrchu sa objavia kolónie monocytov, ktoré prenikajú pod hornú vrstvu a hromadia s nimi lipidy. Tu sa menia na tzv. Penové bunky s vysokým obsahom cholesterolu.

  Po kontakte s krvou sa začína adhézia krvných doštičiek a okolo nej rastie parietálny trombus, pri ktorom sa zväčšujú veľkosť a počet buniek hladkého svalstva. A aterosklerotický plak je tvorený v koronárnej cieva, čo bráni normálnemu prísunu krvi do srdca.

  Rizikové faktory

  Napriek príčinám rozvoja vaskulárnych aterosklerotických lézií je nástup choroby ovplyvnený nielen priamymi príčinami, ale aj faktormi.patológia:

  Odporúčame vám prečítať si: Príčiny vysokého cholesterolu u mužov
  • prítomnosť blízkych príbuzných s aterosklerózou koronárnych artérií v rodinnej anamnéze;
  • pohlavie;
  • vekové charakteristiky;
  • zlá výživa, konzumácia tukových potravín;
  • diéty;
  • fyzická nečinnosť - slabá fyzická aktivita;
  • väzba na zlé návyky, najmä - fajčenie;
  • vysoký krvný tlak;
  • lipidy s vysokým obsahom krvi;
  • s nadváhou;
  • závažné metabolické patológie, napríklad diabetes mellitus;
  • metabolický syndróm;
  • negatívny vplyv na organizmus v perinatálnom období.

  Príznaky

  Ateroskleróza sa nazýva „tichý zabijak“, pretože príznaky choroby sa neobjavujú už dlho a človek pociťuje poruchu len pri významnom zablokovaní krvných ciev. Prvé príznaky sú spojené s poškodením mozgových ciev - človek pociťuje záchvaty bolesti hlavy, únava sa rýchlo objavuje.

  Pri vaskulárnej trombóze je počet minút, takže je mimoriadne dôležité okamžite zavolať lekársky tím a dopraviť pacienta na operáciu srdcovej chirurgie

  .

  Typické príznaky koronárnej aterosklerózy sú tieto:

  • objavenie sa bolesti za hrudnou kosťou horiacej, stlačujúcej povahy;
  • ​​
  • vyžarujúce bolesti na ramene, lopatke, ramene, epigastrii a dokonca aj dolnej čeľusti;
  • nepríjemný vzhľad,bolesť pri chôdzi, fyzická aktivita;
  • výskyt krátkodobých infarktov po dobu 5-15 minút, ktorých bolesť sa nedá zmierniť nitroglycerínovou tabletou.

  Takéto príznaky sú charakteristické pre angínu pectoris, jeden z najčastejších prejavov choroby. S výraznejším vývojom situácie sa u pacienta môže vyskytnúť infarkt myokardu v dôsledku aterosklerózy aorty. Známky infarktu by mali byť správne rozpoznané a okamžite by mali zavolať tím lekárov. Ak má pacient infarkt, pozoruje sa toto:

   54) silná bolesť za hrudnou kosťou, ktorá má tiež pálivý a kompresný charakter, ale pri sile pocitov mnohokrát prevyšuje nepohodlie s angínou pectoris;
  • bolesť sa zvyčajne šíri vo väčšej miere a zachytáva hornú polovicu ľudského tela;
  • trvanie záchvatu bolesti je asi pol hodiny;
  • nepohodlie nie je zastavené nitroglycerínom.

  Prejavy koronárnej artériosklerózy ovplyvňujú predovšetkým činnosť srdca a najviac ovplyvňujú orgán. Pri chorobe je prirodzeným výsledkom koronárne ochorenie srdca - koronárne ochorenie srdca, pretože telo neustále trpí nedostatkom kyslíka a živín. Vyvoláva to niekoľko ďalších závažných porušení, a to:

  • kardioskleróza v dôsledku akútnej ischémie myokardu;
  • arytmia, ktorá sa prejavuje porušením vodivosti srdcového pulzu;
  • srdcový infarkt, ktorý má za následok prasknutie cholesterolového povlaku a výskyt na povrchutrombus - v dôsledku toho krvná zrazenina, ktorá blokuje lúmen cievy, po niekoľkých hodinách vedie k smrti kardiomyocytov - srdcových buniek.

  Diagnóza

  Identifikácia príznakov patológie u niektorých pacientov je možná, ak plak zablokoval koronárnu cievu o viac ako 50%, t. vyvíja sa stenózna ateroskleróza. Ak do tohto okamihu pacient nechodí na kliniku a nie je vyšetrený, bolesti srdca signalizujúce aterosklerózu už hovoria o závažnosti patológie.

  TIP!Najlepšie je odhaliť koronárnu artériosklerózu čo najskôr, aby sa mohla začať včasná liečba.

  V štádiu asymptomatického priebehu zahŕňa diagnóza toto:

  • stanovenie tomografie prítomnosti vápnika v koronárnych cievach pomocou elektrónového lúča;
  • stanovenie indexu telesnej hmotnosti u ľudí s vysokou hmotnosťou;
  • krvný test na cholesterol, pri ktorom bude hladina cholesterolu s nízkou hustotou a cholesterolu s veľmi nízkou hustotou výrazne vyššia ako je obvyklé, spolu s nedostatkom hladiny cholesterolu s vysokou hustotou;
  • prítomnosť sprievodných faktorov, ako sú arteriálna hypertenzia, diabetes mellitus a fajčenie.

  Okrem toho diagnóza zahŕňa ďalšie metódy, a to:

  • stresová scintigrafia - pomocou tejto metódy môžete určiť presné umiestnenie cholesterolového plaku v koronárnej cievach a určiť závažnosť patologickej formácie;
  • intravaskulárny ultrazvukštúdia spolu s dopplerografiou pomôže identifikovať štrukturálnu zmenu koronárnej cievy, určiť hrúbku jej stien, prítomnosť miest s obmedzeným prietokom krvi. Stanovuje sa aj morfológia ventilov a hemodynamika;
  • koronárna angiografia je jednou z vedúcich výskumných metód: je to röntgenové vyšetrenie s kontrastnou látkou, v dôsledku čoho je tiež stanovená presná lokalizácia stenózy a dĺžka postihnutej oblasti tepny;
  • Ultrazvukové zobrazovanie stresu je určené skôr na diagnostikovanie zmien, ktoré sa vyskytli v srdci počas narušeného zásobovania krvi.

  Liečba

  Terapia choroby sa môže vykonávať konzervatívne alebo operatívne. Konzervatívna liečba choroby začína menovaním diéty. Pacienti musia striktne dodržiavať diétu s obmedzeným príjmom tukov. Nízkokalorická strava pomôže eliminovať dyslipidémiu, znížiť hladinu škodlivých lipoproteínov s nízkou hustotou a zvýšiť hladinu lipoproteínov s vysokou hustotou.

  Statíny sa stali hlavnými drogami na ochranu človeka pred vysokým obsahom cholesterolu v tele

  Ak neexistuje žiadny účinok, odporúča sa, aby statíny znižovali hladinu cholesterolu. Na prevenciu sa užívajú v malých množstvách, ale v prípade potreby sa môže dávka zvýšiť. Zvyčajne denná dávka nepresahuje 80 mg lieku, toto množstvo sa zriedka predpisuje pacientom s veľmi vysokou hladinoucholesterol. V priemere sa odporúča 20 - 40 mg lieku. Keď sa dosiahne normálna hladina cholesterolu v krvi, statíny sa predpisujú v udržiavacej dávke 10 mg za deň. Medzi statínmi je dobrý účinok:

  • atorvastatín;
  • lovastatín;
  • rosuvastatín;
  • simvastatín;
  • Fluvastatín;
  • Pravastatin.

  Každé liečivo sa vyberá individuálne s ohľadom na hladinu cholesterolu v krvi, schopnosť tela rýchlo klesať, pohlavie a vek pacienta. Nezabudnite vziať do úvahy prítomnosť sprievodných, už rozvinutých dôsledkov aterosklerózy koronárnych artérií. Lekári okrem statínov odporúčajú užívať:

  • fibráty;
  • prípravky kyseliny nikotínovej;
  • sekvestranty žlčových kyselín;
  • omega-3-triglyceridy;
  • inhibítory reduktázy.

  DÔLEŽITÉ!Chirurgická liečba sa používa v prípade zlyhania liekov a liečby diétami.

  Lekári vykonávajú úplné vyšetrenie pacienta na možné riziká av prípade ich neprítomnosti pacientovi ponúkajú jednu z metód chirurgického zákroku:

  • štepovanie bypassu koronárnej artérie - technika spočíva v vytvorení prietoku krvi obchádzajúcim poškodenú oblasť;
  • balónová angioplastika - koronárna cieva je rozšírená špeciálnym balónom vloženým do problémovej oblasti, po ktorom sa zväčšuje klírens pre prívod krvi;
  • stentovanie - zavedenie špeciálneho stentu zo sieťoviny s pevným rámom, ktorý je podobnývtlačí plak na steny nádoby a vďaka svojej tuhosti umožňuje zaistiť primeranú veľkosť lúmenu ciev, aby sa zabezpečilo zásobovanie srdcom.

  K dnešnému dňu sa ateroskleróza koronárnej artérie úspešne odstránila a percento komplikácií po operácii je malé. Intervencia sa vykonáva pomocou moderných technológií a kvalifikácia chirurgov je na pomerne vysokej úrovni. Pacient by sa nemal starať o operáciu - pre mnoho pacientov s aterosklerózou je to jediný spôsob, ako zachrániť život.

  Prevencia

  Prevencia koronárnej artériosklerózy sa začína prísnou stravou. Štúdie preukázali, že pri spotrebe kalórií v priemere v rozmedzí od 2 500 do 2 400 jednotiek spotrebuje viac ako 3 000 kalórií, čo nevyhnutne vedie k nárastu hmotnosti. Dokonca aj 150 kalórií navyše počas jedného a pol roka dennej spotreby dáva desať kilogramov nadváhy. Ale kvôli strate tejto hmotnosti musíte dodržiavať diétu s nízkym obsahom kalórií takmer celý rok.

  Pri prevencii by rizikoví pacienti mali neustále monitorovať hladinu cholesterolu

  Rovnováha kalórií v ľudskom tele je vyjadrená predovšetkým v pomere prospešných a škodlivých lipoproteínov. Ak dodržujete diétnu výživu, väčšina ľudí môže dosiahnuť správny pomer lipidových parametrov v krvi a významne znížiť riziko vzniku aterosklerózy koronárnych artérií. A keď pridátePri fyzickej aktivite sa riziko rozvoja aterosklerózy znižuje ešte viac.

  Ak výživová strava neumožňuje znížiť hladinu tukov v krvi, na prevenciu sa predpisujú lieky. Sú to statíny, ktoré môžu pomôcť pri rôznych formách porúch metabolizmu lipidov. Napríklad pri užívaní lieku Pravastatin a Mevacor môžete znížiť hladinu škodlivých lipoproteínov o takmer 60% - významne to zlepšuje stav pacientov a minimalizuje riziko srdcových komplikácií.

  U väčšiny pacientov s ťažko kontrolovateľnými hladinami lipidov by sa lieky mali užívať celý život, pretože cholesterol sa po zastavení zvyšuje dvakrát alebo viackrát. Na korekciu lipidov sa predpisuje toto:

  • lapače mastných kyselín;
  • fibráty;
  • kyselina askorbová;
  • retinol;
  • tokoferol;
  • kyselina listová;
  • L-prolín a L-lyzín;
  • biotín;
  • chondroitín sulfát;
  • meď.

  Iba široké preventívne opatrenia pomôžu pacientovi chrániť pred aterosklerózou. Diagnóza aterosklerózy takmer vždy znamená nesprávny postoj človeka k jeho telu - nedostatok stresu, nevyvážená strava, zlé návyky. A keď sa už bolesti na hrudníku už cítili, pacienti pochopili, že ateroskleróze by sa dalo predísť, ak by sa systematicky a cielene zaoberali zdravím.

  Najdôležitejšie

  Ateroskleróza koronárnych tepien je závažné poškodenie ciev.usadeniny cholesterolu vo vnútri. Zvláštnosťou tohto druhu patológie je, že kvôli prekrývaniu lúmenu veľkej cievy trpí práca srdca. Telo neprijíma dostatok kyslíka a živín, dochádza k ischémii a následne dôjde k rozvoju nekrózy kardiomyocytov, ak je prístup krvi úplne zablokovaný.

  Diagnóza patológie je dôležitá v ranom štádiu, ale vo väčšine prípadov sú pacienti liečení v neskoršom štádiu. Liečba sa vykonáva lekársky alebo operatívne, pacienti sú závislí od užívania liekov, čo výrazne zhoršuje kvalitu života. Aby nedošlo k rozvoju aterosklerózy, je nevyhnutná rozsiahla prevencia.