Ateroskleróza brachiocefalických tepien

Obsah

  Aterosklerotické ložiská je možné lokalizovať vo veľkých aj malých plavidlách. Trpia nielen srdcové cievy, ale aj brachiocefalické tepny. Ochorenie vôbec neovplyvňuje dôchodcov - u mladých ľudí je stále viac prípadov odhalenia patológií v rôznej miere. Ateroskleróza brachiocefalických tepien ovplyvňuje vitálne cievy, ktoré zásobujú mozog krvou. Pri absencii kvalifikovanej pomoci to môže byť fatálne.

  7. Brachiocefalické cievy vykonávajú funkciu dodávky krvi do horných končatín, mäkkých tkanív, hlavy a predovšetkým do mozgu. U mnohých pacientov sa patológia stáva príčinou závažných krízových situácií. Najnebezpečnejšia stenotická ateroskleróza brachiocefalických tepien, ktorá vedie k ischemickej mozgovej mŕtvici.

  Znaky krvných ciev

  Brachiocefalické artérie majú svoje anatomické vlastnosti, ktoré do značnej miery určujú priebeh aterosklerózy. Cievky sú na extrakraniálnej úrovni a siahajú od aorty a sú súčasťou celého vaskulárneho komplexu, ktorý zahŕňa aj ľavú subklaviálnu a ľavú karotidovú artériu - tiež pochádzajú z aorty.

  Brachiocefalické cievy poskytujú priamy štart do pravých krčných a pravých subklaviálnych tepien, zatiaľ čo krčná tepna má bod rozdvojenia, to znamená, že je rozdelená na dve časti - vonkajšiu a vnútornú. Tieto lode sú hlavnými poskytovateľmicerebrálna krvná zásoba. Kľúčové cievy vytvárajú komplexný plexus, ktorý sa teraz spája a potom rozvetví, ktorý sa nazýva Willisov kruh v anatómii. Práve tu dochádza k redistribúcii krvi pre správne dodanie krvi, t. J. Ak je potrebný rozsiahlejší prísun krvi, krvné cievy distribuujú krv do požadovanej oblasti.

  Bohužiaľ, s masívnym poškodením brachiocefalických tepien ani takáto kompenzačná práca nezachráni mozog pred ischémiou. Orgán je mimoriadne citlivý na prísun krvi a akékoľvek zmeny v tomto ohľade sú mozgovými bunkami veľmi akútne vnímané. Nekróza v neprítomnosti kyslíka nastáva v priebehu niekoľkých minút, čo je dôvod, prečo sú mŕtvice nebezpečné.

  DÔLEŽITÉ!Aj s lekárskou starostlivosťou a prevenciou smrti môžu pacienti zostať s vážnymi zdravotnými problémami v závislosti od oblasti, v ktorej sa vyskytla ischémia.

  Za normálnych okolností k cievnemu poškodeniu dochádza v oblasti vetvenia bazénu, pretože existujú turbulentné toky, ktoré zvyšujú riziko poškodenia cievnej intimy. Pri najmenšom poškodení sa vytvoria všetky predpoklady pre vzhľad aterosklerotického plaku, ktorý sa objaví rýchlejšie ako na iných miestach.

  Príčiny

  Okamžité príčiny choroby spočívajú v dyslipidémii - nesprávnej distribúcii zlého a dobrého lipoproteínu v ľudskej krvi. Je to však iba časť komplexného problému spojeného s vysokou hladinou zlého cholesterolu a lekári uprednostňujú vylučovanie inýchfaktory bez toho, aby sa všetka vina presunula iba na cholesterol.

  Odporúčame vám prečítať: Karotická ateroskleróza

  Cholesterol v tele je nevyhnutným prvkom, a nie prekvapujúco, pretože človek sám syntetizuje v pečeni asi osemdesiat percent cholesterolu potrebného pre metabolické procesy. Cholesterol je nevyhnutný ako stavebný kameň bunkovej membrány a používa ho aj telo pri syntéze hormónov. Avšak nie všetok cholesterol je užitočný a nie každý lipoproteín môže byť z tohto hľadiska hodnotný.

  Cholesterol je antiaterogénny a aterogénny, to znamená, že vedie k rozvoju aterosklerózy a nevedie k chorobe. Zvýšená hladina zlého cholesterolu prispieva k rozvoju aterosklerotických plakov, ktoré spôsobujú stenóznu aterosklerózu s veľkou akumuláciou na stenách intímy.

  Ako už bolo uvedené, lekári naznačujú, že zvýšený cholesterol nie je jediným dôvodom vedúcim k rozvoju aterosklerózy. Aterosklerotické vaskulárne ochorenie je polyetiologická patológia spôsobená mnohými faktormi, lekári preto k hyperlipidémii pridávajú:

  • zhoršená dedičnosť - tento faktor zohráva kľúčovú úlohu, pretože sa preukázalo, že riziko rozvoja aterosklerózy je vyššie u tých pacientov, ktorí majú blízki príbuzní v rodine trpiacich kardiovaskulárnymi patológiami a zhoršeným metabolizmom lipidov;
  • hypertenzia je ďalším kľúčovým faktorom rozvoja.ateroskleróza, pretože svalové vlákna v stenách krvných ciev so zvýšeným tlakom zlyhávajú, čo v týchto miestach vyvoláva mikrodámu a ukladanie cholesterolových plakov;
  • diabetes mellitus - je náchylný na vývoj patológie, pretože je sprevádzaný angiopatiou, ktorá zasa prispieva k vaskulárnym léziám a ukladaniu cholesterolu na steny intímy. Za zmienku tiež stojí, že neustále sa zvyšujúca hladina cukru v krvi je faktorom rozvoja aterosklerózy.

  Problém fyzickej nečinnosti je mimoriadne naliehavý, pretože nesprávny životný štýl bol stanovený už od detstva

  .

  Lekári okrem týchto faktorov pri vývoji patológie poznamenávajú, že prispieva k vzniku aterosklerózy a nesprávnemu životnému štýlu. Vyskytuje sa zvýšenie hladiny cholesterolu v krvi:

  • s nedostatočnou fyzickou aktivitou;
  • s nadváhou;
  • hormonálne poruchy;
  • alkoholizmus;
  • podvýživa;
  • chronický stres.

  U pacientov starších ako 55 rokov je výskyt usadenín cholesterolu na stenách krvných ciev spojený s prirodzeným poklesom fyzickej aktivity, spomalením metabolických procesov v dôsledku starnutia a tiež dodatočne ovplyvňuje výskyt aterosklerózy a chronických patologických stavov, ktoré sa objavili počas tohto obdobia.

  Druh

  Počas rôznych časových intervalov je intima infiltrovaná lipidovými časticami, ktoré prenikajú do vnútornej membrány tepien. V takom prípade sa môže plak zväčšiťich veľkosť ako v pozdĺžnom smere, tak aj v priečnom smere, t. j. rastú buď na výšku alebo na šírku. Ak plak rozširuje svoju šírku a pokrýva čoraz väčšiu oblasť intimity, je menej nebezpečný pre ľudský život, pretože ponecháva dostatočný priestor pre prietok krvi.

  POMOC!Spravidla ani dlhotrvajúce stratifikácie cholesterolu neblokujú lúmen ciev viac ako o polovicu. Druhy, ktoré nie sú stenóznymi, sú vhodné na liečbu liekovou metódou a ovplyvňujú inhibíciu stravovania a fyzickú aktivitu.

  Ak plak rastie na výšku, ovplyvňuje hrúbku intimy a vyčnieva do lúmenu krvnej cievy, potom môže úplne zablokovať prietok krvi, čo ohrozuje ischémiu mozgu. Pri ateroskleróze so stenózou je výsledok pre pacientov najnepriaznivejší, títo pacienti sú pod neustálym ohrozením a vyžadujú chirurgický zásah bez meškania.

  Stenotický typ patológie je schopný blokovať viac ako 50% lúmenu cievy. Je to dôsledok vyčnievania plaku dovnútra, v tomto procese sa prívod krvi do tkanív výrazne zhoršuje a často sa vyvíja mozgová príhoda. Štúdie poznamenávajú, že tento typ aterosklerózy je najčastejšie diagnostikovaný u mužov. Už s klírensom vyšším ako 70% je potrebný chirurgický zákrok.

  ​​

  Príznaky

  Počiatočné štádium vývoja choroby sa nijako neodhaľuje, zatiaľ čo telo dokáže kompenzovať nedostatok krvného obehu. Ďalej, keďPo zhoršení choroby sa symptomatológia začína prejavovať a závisí od miesta, kde došlo k lézii cievy.

  Obvyklé príznaky aterosklerózy brachiocefalických tepien sú závraty. Tento znak sa javí ako jeden z prvých, pretože mozog je veľmi závislý na úplnom prísunu krvi. Aj najmenšia ischémia vyvoláva slabosť, pocit prázdnoty v hlave a potom závraty.

  Spočiatku sa spája so zmenou polohy tela, a potom útoky môžu byť na pozadí normálneho stavu tela - počas práce, jedenia atď. Niekedy dokonca ostré otočenie hlavy do strany prispieva k výskytu nepohodlia. Keď sa choroba zhoršuje, objavujú sa ďalšie príznaky - chúlostivá chôdza, zhoršená koordinácia pohybov a ďalšie komplikácie.

  Len v mladom veku si myslia, že závraty môžu byť prvými záchytkami aterosklerózy

  .

  Závraty sú iba prvotnými príznakmi patológie. Pacienti sú pravidelne vyrušovaní tinnitom, výskytom husacích hrčiek pred očami, zábleskami svetla. Synkopické podmienky sú možné. Progresia choroby prispieva k bolestiam hlavy, ako sú migrény, problémy s pamäťou, emočná nestabilita, neschopnosť sústrediť sa na určité procesy, depresia. Kognitívne poškodenie významne komplikuje život pacienta, často títo ľudia od ostatných potrebujú neustálu pomoc.

  V roku 2006 sa môže vyskytnúť poškodenie brachiocefalických cievumiestnenia stavcovskej povodia, keď sú postihnuté stavce. Príznaky sa v tomto prípade menia - na jednej strane sa objavujú bolesti hlavy, pocit pulzovania alebo streľby. Zvyčajne sa objavia v stojacej polohe. Okrem toho sú útoky komplikované zvracaním, zvukovými a zrakovými halucináciami.

  V prípade kombinovaných patológií, keď cievy extrakraniálnych rezov trpia aterosklerózou, sa pozorujú závažné poruchy a prejavy ischémie:

  • pacienti sa stanú studenými rukami;
  • objavuje sa pocit znecitlivenia;
  • „husacie hrbole“;
  • znížená citlivosť končatiny;
  • znížená svalová sila;
  • keď je postihnutá jedna strana, v cievach horných končatín sa objavuje rozdiel v krvnom tlaku;
  • Pulz sa môže periodicky stratiť.

  Tieto symptómy sa zvyčajne objavujú u všetkých pacientov v rovnakej miere, pretože ateroskleróza je časté ochorenie, ktoré ovplyvňuje celý obehový systém ako celok.

  Diagnostika

  Najoptimálnejšou diagnostickou metódou je ultrazvukové vyšetrenie. Vďaka tejto vizualizačnej metóde môžu lekári vidieť stav extrakraniálnych ciev a hodnotiť riziko rozvoja aterosklerózy alebo diagnostikovania patológie na sklade. Pomocou ultrazvuku môžete určiť anatómiu artérie, prítomnosť patologickej tortuozity.

  POMOC!Po diagnostikovaní stenózy lekári vypočítajú parametre prietoku krvi, čo odhaľuje, do akej miery bol ovplyvnený prísun krvi do tkanív.to pomáha dopplerovi.

  Pacientom s prejavmi primárnej aterosklerózy sa podrobí duplexné a triplexné vyšetrenie mozgových ciev. Posúdenie prietoku krvi a ozveny aterosklerózy sú najdôležitejšie diagnostické ukazovatele, na základe ktorých sa diagnostikuje. Pri identifikácii presného umiestnenia aterosklerotického plaku môžu lekári naplánovať chirurgický zákrok. Okrem toho sa vykonávajú aj rutinné štúdie - krvný test na cholesterol, močový test atď.

  Liečba

  Liečba brachiocefalických tepien môže byť konzervatívna alebo chirurgická. Pri liečbe nestenotickej aterosklerózy sa môžu zaoberať konzervatívnymi metódami, pretože choroba nevedie k významnému zablokovaniu cievy, ale zvyšuje sa na povrchu samotnej cievy. Chirurgicky liečte závažnejší variant ochorenia - stenotickú aterosklerózu.

  Konzervatívna

  V počiatočnej fáze konzervatívnej liečby lekári uprednostňujú zvládnutie prejavov aterosklerózy prostredníctvom zmien stravovania a životného štýlu. To umožní regulovať príjem lipoproteínov s nízkou hustotou v tele.

  Na liečbu tohto ochorenia je dôležité dodržiavať diétu s konzervatívnymi aj chirurgickými metódami

  Hlavná úloha spočíva v dietetickej výžive, ktorej základné zásady sú tieto:

   85. zvýšená spotreba surového ovocia a zeleniny;
  • zvýšená strava obilnín;
  • príjem omega-3s pridaním rýb do potravy;
  • nahradenie živočíšnych tukov rastlinnými tukmi;
  • vylúčenie mastného mlieka, spracovaných potravín, vyprážaných, slaných potravín zo stravy
  • varenie varením, pečením;
  • obmedzenie soli, priemyselné sladkosti.

  Konzervatívna terapia nevyhnutne zahŕňa lieky:

  • statíny - atorvastatín, rosuvastatín, lovastatín;
  • protidoštičkové látky - Clopidogrel, Cardiomagnyl;
  • lieky na zlepšenie cerebrálneho obehu - Cavinton a Actovegin;
  • antihypertenzíva - antagonisty vápnika, beta-blokátory, diuretiká a iné.

  Chirurgické

  Ak po konzervatívnej liečbe nedôjde k pokroku v liečbe, lekári si zvolia chirurgický spôsob, ako pacientovi pomôcť. Môže to byť endovaskulárne stentovanie, odstránenie postihnutej oblasti cievy, bypass. Voľba operatívnej techniky, ako liečiť aterosklerózu, zostáva na lekárovi, ktorý analyzuje stav postihnutých ciev a zastaví sa pri optimálnej technike pre pacienta. Chirurgia je v mnohých prípadoch jediným spôsobom, ako sa zbaviť aterosklerózy, inak je pacient ohrozený smrťou.

  Najdôležitejšia

  Ateroskleróza brachiocefalických ciev je vážna patológia, pretože priamo ovplyvňuje fungovanie mozgu a môže viesť k ischémii orgánov. Nebezpečenstvo patológie je rizikov počiatočnom štádiu sa nevyskytuje a prvé príznaky sa prejavujú únavou pacientov. Ak choroba nie je diagnostikovaná včas, je to so závažnými komplikáciami.

  Pomoc s aterosklerózou môže byť konzervatívna alebo operatívna. Ateroskleróza nevyžaduje vždy chirurgický zákrok - časť porúch sa dá zvládnuť konzervatívne, ale pri ohrozením zdravotnom stave je chirurgický zákrok pre pacientov jedinou cestou.